LEIDSCH DAGBLAD „Positie kabinet niet wezenlijk veranderd"' HJO Wetsontwerp door Kamer verworpen fleXÏ Gé VERHOOG Minister-president De Jong in Kamer: Politieman ramt vijf wagens Uitstel Apollo Bedrijf in Zwolle ontslaat 87 man UNCTAD dreigt een puinhoop te worden NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER SOEPGROENTEN KWALITEITS DIEPVRIES Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 No. 32421 Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling:), losse Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 Het kabinet acht zijn positie door het uittreden van de radi cale fractieleden uit de K.V.P. niet wezenlijk gewijzigd. Dit onveranderde stand-punt bracht premier De Jong vanochtend naar voren in een zeer korte verklaring aan het begin van de ver gadering van de Tweede Kamer. Hij voldeed daarmede aan een ver zoek van de P.v.d.A. en D.'66 om een verklaring af te leggen. DEN UYL: VERVROEGDE VERKIEZING „Het wordt uiteraard niet van mij verwacht, dat ik treed in de verschil len van opvatting, die tot deze ver andering hebben geleid. Voor het kabinet is het van belang op welke steun het verder in deze Kamer mag rekenen. Van de fractievoorzitters 1 van de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. heb ik de verzekering ge kregen, dat het kabinet op de onver minderde steun van die fractie mag rekenen. Van haar kant houdt de regering onverminderd vast aan het programma, dat in de regeringsver klaring van 18 april 1967 de Kamer is bekend gemaakt". De minister-president stelde ei prijs op één passage daaruit nog eens in haar geheel te herhalen. „Het kabinet, dat thans voor de Kamer treedt, acht zich een parle mentair kabinet, dat op een vrucht bare samenwerking met de volksver tegenwoordiging meent te mogen re kenen. Zijn program is vastgesteld in overeenstemming met de fractievoor- titters van de partijen met geestver wanten in het kabinet. Zijn samen stelling is tot stand gekomen na over leg met die fractievoorzitters". Minis ter-president De Jong vervolgde met op te merken, dat er nu in de positie van het kabinet geen wezenlijke wij ziging is gekomen. Afscheid van slappe winter Doordat wij dit jaar een schrik keljaar hebben, neemt februari niet op 28, maar vandaag op de 29ste afscheid, hetgeen tevens het afscheid van de klimatologische winter betekent, die wordt bere kend over de drie volle winter maanden. Het is een slappe win ter geweest met slechts één week vorst van enige betekenis (8 tot 14 januari), met in de oostelijke helft van ons land twee extreem koude nachten. Boven de sneeuw werd in Dedemsvaart -24 graden Celsius als laagste temperatuur gemeten. De gemiddelde etmaal temperatuur van deze winter bleef in De Bilt vrijwel normaal en landelijk viel er gemiddeld 25 a 30 mm te veel regen. Het c tal vorstdagen loas ook vrijwel normaal, maar het aantal dagen, dat het ook overdag bleef vriezen (zgn. ijsdagen) bleef klein. In De Bilt nl. 5 tegen normaal 11. Een tekort aan uren zon bedroeg deze winter in de meeste provincies ruim 20 uren. I antwoord zou zijn daarmee tot 1971 te wachten. Daarom wilde hij ver- j vroegde verkiezingen. Van Mierlo Mr. Van Mierlo iD'66) sloot zich bij dit verzoek aan. Het voorzichtig inge klede verzoek van drs. Den Uyl noem de hij een tamme uitdrukking voor de gevoelens van mijn fractie". Hy 7,ei met nadruk, dat het van zeer groot oelang is. dat de nieuwe radicale groe pering zijn volstrekt eigen karakter behoudt en zich zo bij de kiezers aan dient. ..De groep-Aarden heeft af scheid genomen van het oude huis van de KVP. Laat ze straks niet rui ken naar een ander oud huis: de Par tij van de Arbeid. Zij moet geen by- vagen worden van de P v d. A. Ook villen wij niet da' zij een overloper wordt naar onze partij. Het doel moet syn het gezamenlijk nastreven door j verschillende groeperingen van een grote, moderne en vooruitstrevende concentratie". regering te vroeg was gedaan. Hij vond, dat drs. Den Uyl paniek pro beert. te zaaien onder de regerings fracties. Het uittreden van de groep- Aarden is niet meer dan een fase in een ontwikkeling, die allang aan de gang is. „Eerst maar eens afwachten hoe de groep zich opstelt". Vervolg op pagina 2 Lankhorsl De pacifistische fractieleider Lank- horst vond dat t verzoek vajn de heer Den Uyl om een verklaring van de Eerste c.a.o.'s goedgekeurd De Stichting van de Arbeid heeft thans overeenkomstig de gedragsre gels voor een vrijere loonpolitiek t'5- dens de overgangsfase de eerste col lectieve arbeidsovereenkomsten die onder deze vrijere loonpolitiek val len. goedgekeurd. De stichting had, omdat minis ter Roolvink van Sociale Zaken daar- om had gevraagd, de termijn van drie weken waarna de stichting auto matisch haar goedkeuring verleent, verlengd. Het betreft de collectieve arbeids overeenkomsten voor o.a. het schoon maakbedrijf, de glazenwassers, de lederwarenindustrie, de goud- en zil vernijverheid, de KLM en de havens. Tijdens een plechtigheid in het Witte Huis heeft de aftredende minister van Defensie McNamara gisteren officieel afscheid geno men van president Johnson en de andere leden van de Ameri kaanse regering. Hij ontving de ..Vrijheidsmedaille" (Medal of Freedom) uit handen van de ZIEKTEKOSTEN RIJKSPERSONEEL In antwoord op de verklaring van premier De Jong drong de socialis tische fractieleider. Den Uyl, aan op vervroegde verkiezingen en op een opdracht aan de staatscommissie om een studie te maken van de mogelijk heden van stembusakkoorden. Vol gens hem was de positie van het ka binet wel degelijk gewijzigd. En dat dient consequenties te hebben voor het beleid van de regering. „Het uit treden dient de traditionele aanhang van de grote christelijke partijen tot een andere keuze te brengen", zei hij. De burgers moeten dan de kans krij gen een kabinetsprogram te kiezen. Hij vroeg zich af of het nog wel ver- ADVERTENTTE Iuil/ NOACK PRIMA I ROOKWORST-WEER WEERBERICHT Vannacht lichte vorst Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veel bewolking en op de meeste plaatsen droog met in de avond en nacht plaatselijk mist. Morgen overdag ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 1 MAART 1968 Zon op: 07.26 onder: 18.20. Maan op: 08.19 onder: 21.00. Hoogwater in Katwijk: 4.46 en 16.55. laagwater: 0.41 en 13.01. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's (Van onze A'damse correspondent) Een wachtmeester van de Rijkspo litie. die het stuur overnam van een aangeschoten automobilist, heeft gis teravond in de VVesterstraat in Am sterdam vijf auto's geramd. Een van deze auto's was een politiebusje. Het gebeurde toen de in het kader van de bijstandregeling aan de Am sterdamse politie toegevoegde wacht meester met drie andere politieman nen naar een café aan de Wester straat was gegaan om een automobi- lan te houden, die kort tevoren doorgereden was na een aanrijding. Zij haalden de man uit het cafe n hem mee te nemen naar het bu- au. De man wilde zelf rijden. „Laat mij dat maar doen. Het is een wagen met automatische versnelling", zei hij. Maar dat mocht hij niet. In ver band met de staat, waarin de man verkeerde nam de wachtmeester het stuur over. Toen nij startte en gas gaf. schoot de wagen plotseling voor uit. daarbij de vijf auto's rammend De gemeente Amsterdam is aan sprakelijk voor de niet onaanzienlijke schade, die werd aangericht. Dat de wachtmeester het stuur overnam is volgens de politie het gevolg van een misverstand. Bij de rijkspolitie is men gewoon auto's van aangehoudener zelf naar het bureau over te brenger De Amsterdamse politie roept hier voor de hulp in van speciale chauf feurs van het hoofdbureau. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft van morgen de speciale ziektekos tenregeling, die de regering voor het rijkspersoneel had willen treffen, met 83 tegen 39 stemmen verworpen. Tegen stemden de meerderheid van de fracties van de KVP, de PvdA, de VVD en ARP, enige leden van de CH-fractie, als mede de voltallige fracties van D'66, de Boerenpartij en de overige kleine partijen, inclu sief de radicalen. De tegenstemmers bleken niet over tuigd van het nut om voor het rijks personeel een aparte ziektekostenre geling te treffen. Zij vonden de rechtsgrond, die uitgaat van de bij zondere status van het overheidsper soneel, onvoldoende om een dergelijke regeling op te funderen en vreesden dat van de verzekering financiële re percussies zouden uitgaan op de pre mie van de vrijwillige ziekenfondsver zekering, waar de meeste ambtenaren thans zijn ondergebracht. Interpellatie Na de stemming vroeg de socialist mr- F. Daams de Kamer verlof staatssecretaris Van Veen van Bin nenlandse Zaken, die het wetsont werp had verdedigd, te mogen inter pelleren over de positie van gepen sioneerden, die niet zijn onderge bracht in de thans geldende interim regeling, maar die wel in de voorge stelde regeling zouden worden opge nomen. Mr Daams herinnerde eraan, dat de Kamer in 1964 de motie En- gelsman-Blom heeft aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat ook de gepensioneerden bij ziektekosten regeling voor het overheidspersoneel zouden worden betrokken. Ook na dien zijn nog toezeggingen gedaan, die volgens mr. Daams verwachtingen hebben gewekt. De interpellatie, die werd toegestaan, zal dinsdag worden gehouden. In de kou De staatssecretaris, die door de verwerping zichtbaar was teleurge steld, deed gisteravond nog ver geefs een beroep op de Kamer de voorgestelde regeling niet te verwer pen. Hij liet blijken, dat in dat ge val de gepensioneerden in de kou zouden komen te staan, omdat hun Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA heeft bekend gemaakt dat moeilijkheden tijdens de testprocedures hebben ge noopt tot een uitstel van vier dagen van de lancering van de Apollo-VT, die nu op 25 maart a.s. aan zijn ruim tereis zal beginnen. De lancering van deze Apollo 6 zal waarschijnlijk de laatste onbemande ruimtevlucht zijn voor bemande vluchten van de driemanscapsule, die uiteindelijk ontworpen is voor een vlucht naar de maan. Een N AS A - woordvoerder deelde mede dat de thans opgetreden moei lijkheden niet van ernstige aard zijn. Zij hebben zich voorgedaan zowel in de capsule als in de Saturnus-V draagraket. Op zo kort mogelijke termijn zal V. R. Wesson Europa N.V. de pro- duktie van hardmetalen gereedschap pen stopzetten. Het bedrijf, dat zich in 1962 in Zwolle vestigde, zal worden gesloten met uitzondering van de ver koopafdeling. Voor 87 man personeel zal ontslag worden aangevraagd. Het Amerikaanse concern, waarvan het bedrijf deel uitmaakt, is niet bereid gebleken investeringen te doen om de bedrijfsresultaten gunstig te doen beïnvloeden. Sinds het begin van het bedrijf is een verlies geleden van 4,3 miljoen gulden, voor bedoelde investeringen zou een bedrag van 1.5 a 2 miljoen nodig zijn geweest. De beslissing is volkomen onverwacht genomen. In januari werden nog elf personen aan genomen. De vakbonden hebben de afvloeiingsregeling voor het perso neel betiteld als een minimale rege ling, waarvoor zij geen enkele ver antwoordelijkheid wensen te dragen opneming in de huidige intermre- geling 37 miljoen gulden zal ver gen. waarover de regering niet be schikt. Bestendiging van de interim regeling brengt volgens mr. Van Veen bovendien het rijkspersoneel in een uitzonderingspositie ten op zichte van de rest van het over heidspersoneel (werkzaam bij pro vincies. gemeenten, waterschappen en politie) dat al wel over speciale ziektekostenregelingen beschikt. De regeling waarover meer dan viif jaar is gepraat en die zeker een m'ljoen gulden aan voorbereidines- kosten heeft gevergd, voorzag in een speciale ziektekostendienst. waarbij het overheids- en onderwijzend per soneel in rijksdienst, zich verplicht met hun gezinsleden had moeten aansluiten. De dien<=t zou de ge maakte ziektekosten vergoeden, met uitzondering van een eigen risico van ongeveer 25 gulden per verze kerde en zou daarvoor een premie vragen van 6.3 pet. De regeling was tot. stand gekomen op advies van de staatscommissie-Kranenburg, die jarenlang heeft gestudeerd op de vraag, of er voor het rijkspersoneel een speciale regeling op dit gebied zou moeten komen. president, die verklaarde dat Mc Namara in de zeven jaar dat hij het departement van Defensie had geleid, Amerika de grootste kracht uit de geschiedenis had helpen geven. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.a. de senato ren Robert en Edward Kennedy met echtgenoten en de Britse ambassadeur Sir Patrick Dean als enige buitenlandse diplomaat. ADVERTENTIE UW SLAGER voor uitsluitend le kwaliteit KALFSVLEES o.a. kalfsoesters - blinde vinken - kalfslever. uw POELIER Voor verse braadkuikens - braadstukken - piepkuikens - gegrilde kuikens - kippelevers. DOEZASTRAAT 41—39 - TEL. 21415 ADVERTENTIE De meest makkelijke verf heet Tweede-Kamerlid drs. Boersma Het Tweede-Kamerlid voor de An tirevolutionaire Partij, drs. J. Boers ma is gisteren na vier weken waar nemerschap van de wereldhandels conferentie (UNCTAD) in Nieuw Delhi in Nederland teruggekeerd. Drs. Boersma was bijzonder somber gestemd over de gang van zaken tij dens de conferentie. By zijn vertrek uit India was, zo verklaarde hij, het dieptepunt nog niet bereikt. „Indien er echter geen opleving komt. wordt het een puinhoop. Bereidheid De bereidheid van de rijke landen n Iets bijzonders te doen en de ont wikkelingslanden tegemoet te komen is bijzonder gering. Nederland dreigt op die manier in een geïsoleerde po sitie te raken op grond van het door ons betoonde optimisme. Het weglopen van gedelegeer den uit politieke bezwaren tegen sprekers uit bepaalde landen werd geweldig deprimerend. De houding van zowel de rijke als de ontwikke lingslanden draagt niet tot de goede stemming bij. De ontwikkelingslan den doen zichzelf met die houding weinig goed. Het zijn vooral de Alge rijnen, die een toon aanslaan die de kloof tussen de rijke en arme landen nog groter zal maken. McNamara, die president wordt van de Wereldbank, heeft van daag in het Pentagon departe ment van Defensie) afscheid ge nomen van zijn medewerkers. Vrijdag wordt zijn optvolger, Clark Clifford, beëdigd. ADVERTENTIE Vele hoofdprijzen van 1.000.- Vraag de folder bij uw winkelier. KOFFIE ADVERTENTIE NOG VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES Burgemeester en Wethou ders van Leyden, gezien het ïdres van Theodorus Petrus Alofs, varkenslagter, om in een daartoe mgerigt pand in de Groenepoort achter zijne woning aan de Haarlemmer straat, geteekend wijk VI no 514 (thans no. 246) varkens mogen bewaren", verzoe ken bezwaren hiertegen in te brengen ten Raadhuize al- hier. Advertentie) De onderge- teekende verwittigt bij deze dat zijne Tabaks- en Ciga- renhandel het Wapen van Delft in het Gangetje heden %vond weder geopend is. A. L. J. Hotz

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1