GRRRRatis bij twee Twee sterke een-acters van Lewis John Carlino Bonden contra regering over Britse lonen Het duel der sexen BENDER pakjes Wajang één speeldiertje. DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 In de serie „Modern toneel" van K. O. verzorgde de toneel groep „Studio" de derde voorstelling met twee een-acters van de Amerikaanse auteur Lewis John Carlino. Zij vormen onder de verzameltitel „Kooien" een soort een heid, waarin het onuitputtelijke reservoir van inspiratie, de man-vrouw verhouding, met grote duidelijkheid weer eens wordt aangesproken, dat er in neide een-acters, „Sneeuwengel" en „Epifanie", naast één man en één vrouw geen enkele andere persoon meer binnen het decor wordt toegelaten. Aangrijpend toneel bij Studio toegespitste duel der seksen, is sterk verhevigd in steeds n de liefde vervreemde men- Kunstenaars zijn verontrust Over inbeslagneming Het bestuur van de beroepsvereni ging van beeldende kunstenaars ïeeft in een brief aan de ministers Justitie en van Cultuur, Recrea- en Maatschappelijk Werk zijn ernstige verontrusting uitgesproken over het feit, dat de Officier van lustitie bij de arrondissementsrecht bank van Groningen op een tentoon- itelling in het Groninger museum foor stad en lande kunstwerken in leslag heeft laten nemen wegens rermoedelijke overtreding van arti- ;el 240 van het Wetboek van Straf- echt. In ditt artikel wordt een ieder met m gevangenisstraf van ten hoogste vee jaar of een boete van ten hoog te f 10.000 of met ontzetting uit de tiboefening van zijn beroep bedreigd, lie weet of ernstige reden heeft te 'ermoeden. dat hij enige afbeelding if enig voorwerp, aanstotelijk voor ie eerbaarheid, vervaardigt, in voor- aad heeft, aanbiedt, verspreidt of ipenlijk tentoonstelt De BBK is beducht dat in prin- ipe elke beeldende kunstenaar straf- 1 kan zijn. Althans dat ook werk andere kunstenaars plotseling in «slag kan worden genomen wanneer nige Officier van Justitie in het and meent dat hun werk aanstobe- ik voor de eerbaarheid is. Uit niets is nog gebleken, aldus !e BBK, dat de vervaardiger en eige- van de bedoelde in beslag ge- »men kunstwerken strafrechterlijk al worden vervolgd, waardoor de nogelijkheid dat geruststellende Ju- isprudientie ontstaat, blijft ontbre- De BBK verzoekt de ministers e willen bevorderen dat in art. 240 V.v.S. zodanige wijzigingen warden langebraoht, dat willekeurige toepas ing daarvan door plaatselijke auto- iteiten wordt uitgesloten en do eobtszekerheid zoveel mogelijk Pordt gewaarborgd. ADVERTENTIE illV\ STOMME PIANO 't .Lijkt vreemd voor adviseurs In klank, maar soms adviseren wij pla no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos 6pelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie Van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl deskundig in klank Leiden. Hogewoerd 90 tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam sen, laat natuurlijk niet na de toe schouwer, zoals dat by veel modern toneel betaamt, beroofd van een stukje romantisch geloof ln de macht en de mildheid van de liefde, ge schokt de schouwburg weer uit te sturen. Maar goed, toneel was het, sterk toneel, aangrijpend toneel, gebracht met behulp van de kleurrijke kracht die er nu eenmaal op het toneel uit gaat van de prostituée en de homo fiel, op handig deskundige wijze ge steund door symboliek-effecten, waarbij de ook hier toegepaste mens- in-beest-verandering toch langza merhand wel tot de cliché's van het moderne toneel begint te behoren. In de eerste een-acter „Sneeuwen gel" schuilt eigenlijk nog een zekere sentimentaliteit. Een man zoekt bij Haagse expositie van Kees Buurman Werk van de jonge graficus Kees Buurman wordt van 9 maart tot 21 april gexposeerd in het Prentenkabi net van het Haags Gemeentemu seum. Buurman, die in 1933 werd geboren, woont en werkt in Leiden, waar hU in het najaar van 1967 een expositie had in de Lakenhal. Hij is behalve graficus ook schilder en maker van ruimtelijke voorwerpen. Nog onlangs voltooide hij een op dracht voor het maken ven een re liëf voor het nieuwe Diaconessenhuis in Ledden. De tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum geeft een overzicht van zijn werk van 1963 af tot heden. Behalve litho's, monotypes en etsen, zullen er ook een reliëf, een speelplastdek en een drietal schilde rijen te zien zjjn. Waterpolo-nieuws In de eerste klasse waterpolo-com- petitie is de Leidsche Zwemclub na 7 wedstrijden wel in een bijzonder onprettige situatie geraakt. Uit deze ontmoetingen werd tot nu toe slechts een totaal van 2 punten veroverd. De Leidenaars staan op de laatste plaats met een achterstand van twee pun ten op Neptunus. De stand luidt: 1. PSV 7-14, 2. Polar Bears 7-11, 3. Ne- reus 7-10, 4. Zwemlust 7-8, 5. ZCE 7-6, 6 GZC 7-6, 7. DAW 7-6, 8. UZSC 7-6, 9. SVH 7-6, 10. HPC 7-5, 11. Nep tunus Za. 7-4, 12. LZC 7-2. Dit weekeinde onderneemt LZC de lange reis naar Enschede om daar in .Diekman" te spelen tegen ZCE. Of de Leidenaars in staat zullen zijn ZCE altijd lastig in thuiswedstrij den te kloppen, zal vooral afhan gen van de laatste periode, waarin te vaak wordt te kort geschoten. Het volledige 1ste klas programma luidt: Neptunus Za.SVH, PSV DAW, ZwemlustHPC. UZSC—Ne- reus, ZCELZC, Polar BearsGZC. Voor de competitie van de kring Gouwe Rijnstreek worden zaterdag avond de volgende wedstrijden in de Leidse Overdekte gespeeld: LZC 3— Sleutelstad 3 (heren), Sleutelstad— BZ en PC c (jongens), LZC aBZ en PC a (jongens), de Zyi a—AZC (jongens), AZC 1BZ en PC 1 (da mes) GZC 2de Zijl 2 (heren) Dit programma wordt dinsdag avond ln het Spaardersbad te Gouda voortgezet met de wedstrijden: GZC aGouwe (jongens), BZ en PC b Boskoop a (jongens), Donk 1GZC 2 (dames) GZC 2—Gouwe 1 (heren) Woerden 1—BZ en PC 1 (heren). Een scène uit „Kooien" onder ivelke titel Studio gisteravond twee een-acters presenteerde. Links Ton Lensink, rechts Andrea Domburg. (Foto LD/Holvast) een prostituée een mogelijkheid zijn vroegere liefde te herbeleven. Zij moet zijn vroegere geliefde imiteren, maar ontroert re man tenslotte al leen met het verhaal over haar eigen liefde. Beide rollen, Andrea Domburg als de prostituée en Ton Lensink als de „klant", werden gespeeld met, een zeer deskundige uitbuiting van de stemmingsmogelykheden, waaraan de arbeiasruimte der prostitutie zo rijk is. In eendrachtige samenwer king met het uitstekende decor, de guitaarmuziek en weerkaatsing van veelkleurige neon-reclames werd de indringende eenheid bereikt die aan het geheel toch een gevoel van men selijke afronding gaf, een weemoe dige gelukservaring. De een-acter na de pauze, „Epifa nie" hetgeen ongeveer „eenwor ding met het hogere" betekent gaat om de strijd van een door zijn vrouw betrapte homoseksueel die niets nalaat om nu toch zyn supe rioriteit te bewijzen. Hij transfor meert zich tenslotte in een haan, de heerser over de kippen; maar als hij ineens een ei blijkt te leggen is hij opnieuw volledig ontmaskerd, een deerniswekkende kip. Deze wat ge wilde symboliek, misschien als goeie grap ook nog aanvaardbaar is in dit stuk, dat toch aangrijpend en reëel in zet, een concessie, die de schrijver deed aan een wat „ei"genwijze inval. Maar opnieuw, bijzonder sterk ge speeld. Andrea Domburg zeer strak, koel en intelligent, en als tegenstel ling tot haar spectaculaire prostituée uit de eerste een-acter al een attrac tie en een virtuoos staaltje op zich zelf, Ton Lensink bizar, steeds meer tenderend naar zijn volledige geeste lijke ineenstorting, gaf een zeer boeiende vertolking. De regie van Kees van Iersel leid de duidelyk naar een beheerste op voering, waarby aan de bedoelingen van de schrijver zo weinig mogelijk afleidende franjes in de weg werden gelegd. Ook de décors, waarin Van Iersel eveneens de hand had, volde den uitstekend. Na afloop nam een zeer enthou siast pubilek afscheid van de beide spelers, nadat Andrea Domburg toch nog een romantisch huldeblijk aan haar hart had mogen drukken, de meer dan verdiende bloemen van K. en O. H. H. jr. Bezwaren tegen grafiekprijsvraag Holland Festival De beroepsvereniging van beelden de kunstenaars, aangesloten bij de Ned. Federatie van beroepsverenigin - van kunstenaars, heeft ernstig bezwaar tegen enkele bepalingen in het reglement van de prijsvraag voor grafische kunst, die door het Hol land Festival 1968 onder Nederlandse buitenlandse kunstenaars is uit geschreven. Zij vindt de uitgeloofde prijzen f1500, f 1000 en f750 in deze tijd, mede gezien de geringe kans op bekroning by de te verwach ten grote deelname, te laag voor een instelling van het formaat van het Holland Festival. De jury voor deze prijsvraag be staat geheel uit kunstcritici. Dit is de mending van de BBK in strijd met de internationaal geldende re gelen voor prijsvragen, volgens wel ke elke prijsvraagjury voor tenmin ste de helft uit kunstenaars moet bestaan. Tenslotte blijkt uit het reglement niet duidelijk of de bekroonde wer ken eigendom van de kunstenaar blijven. Wim van Rooy hersteld De acteur Wim van Roolj is her steld van een ernstige knieblessure, die hem heeft verhinderd toneel te spelen. De Haagse Comedie heeft thans weer Tom Soppards „Rosen- cratz en Guildenstern zijn dood" op het repertoire kunnen nemen, waar in Wim van Rooij Guildenstern speelt. Dit stuk wordt op 1 en 8 maart in de Kon. Schouwburg in Den Haag en op 12 en 19 maart in Am sterdam opgevoerd. Laurens Stallings - 73 overleden De schrijVer Laurence Stallings Jr., een van de auteurs van het to neelstuk „What price glory", is gis teren in de ouderdom van 73 jaar te Los Angeles overleden. Stallings' bekendste werken had den militairen tot onderwerp. In bei de wereldoorlogen heeft hij gediend. Hij ls opgeklommen tot de rang van luitenant-kolonel van het Mariniers korps. Jaren geleden schreef Stallings „The doughboys", een ander ver haal dat op de eerste wereldoorlog was gebaseerd. In de jaren 20 schreef hij het scenario voor de film „The big parade". prijzen voor schilderijen op veiling Een prijs van 15.000 voor een schilderij van Wouwermans en een van 22.000 voor een werk van Weissenbruch vindt men bij Mak van Waay in Amsterdam, waar gisteren een grote kunstveiling werd voortgezet en genoemde prijzen werden ge noteerd, nauwelijks meer opmerkelijk. Maar wel uitzonderlijk wordt b.v. een bedrag van 5.100 genoemd, dat men overheeft voor een werk van de schilder Lieste, „Schaatsenrijders op een bevroren vaart", uitzonderlijk omdat men voorheen voor soort gelijke werken in het algemeen slechts geringe belangstelling toonde en de opbrengst naar verhouding laag was. Maar nu het prijsniveau van b.v. de Leickerts steeds hoger komt te liggen, komen schilders als Lieste steeds meer in trek en worden de prijzen vaster. Gisteren bracht een werk van Leickert „Houtzaagmolens aan een vaart" f 8000 op. Een klein schilderijtje (30x44) van Hermanus Koekkoek werd geveild voor f 8200, nog kleiner werkje (21 x%26) van Andreas Schelfhout „Twee schaat senrijders op een bevroren vaart" f5400, een portret van een staande dame van Nicolaes Maes f 5000, „Schepen op een Hollandse vaart" van Spholer f 5800, een stadsgezicht te Enkhuizen van Springer het zeer hoge bedrag van f 5800 en een werk Rechtvaardigheid proces Moskou betwijfeld Sommige Russen hebben het blad van de communistische jeugdbond, de Komsomolskaja Prawda, geschre ven dat zy de rechtvaardigheid van het Moskouse literaire proces in twij fel trekken, aldus maakte het blad gisteren bekend. In de brieven werd twijfel te kennen gegeven over de juistheid van de beschuldigingen te gen de vier beklaagden en werd ge klaagd over „de hardheid van de vonnissen". Het proces eindigde 12 januari waarbij de jonge schrijvers naar de gevangenis gestuurd werden tot zeven jaar na schuldig bevonden te zijn aan anti-Sowjetrussische ac tiviteiten. Het blad meldde verder, dat de overgrote meerderheid van de brie ven die het ontvangen had, het optreden van de rechtbank goedkeurt en de beklaagden veroordeelt. Onder hen, die een andere houding aanna men bevinden zich zelfs schrijvers, maar het blad noemt geen namen. Het blad houdt vol, dat zij „niet goed op de hoogte gesteld waren of in de war waren geraakt door slechte voor lichting door de bourgeois-propagan da". Radio-uitzendingen uit het wes ten kunnen in de Sowjet-Unie beluis terd worden en zijn de hoofdbron van nieuws, dat verschilt van dat in de door de regering gecontroleerde Stroebei de eveneens zeer hoge prijs van f 4600 Een boerenechtpaar van Jan Ha- vicksz Steen kwam in het bezit van Nederlandse verzamelaar voor f 22000. Er was gisteren op deze by- 3000 nummers omvattende kunst veiling weer zeer grote internationa le belangstelling. Vandaag komt o.a. een Cine de Commande-eetservies onder de hamer, dat uit 322 stuks be staat. ADVERTENTIE Rata U100L- zittende tijger/ IICCB. bukkende gorilla Vinden kinderen geweldigFijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang: één zo'n speeldiertjecadeau. Elke week twee nieuwe exemplaren. Handbeschilderd in natuurlijke kleuren. Vraag erom bij uw Wajang leverancier. Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine KNLTB VOOR OPENTENNIS (Van onze correspondent) HAARLEM Het bestuur van de Nederlandse tennisbond heeft zijn of ficiële standpunt bekendgemaakt t.a.v. de open toernooien. Het bestuur zal aan de bondsraad en de ledenver gadering verzoeken dit standpunt goed te keuren. De meerderheid van het bestuur acht het in het belang van de tennissport, zoals die zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld om het Engels-Zweedse voorstel het laten vervallen van het verschil tus sen amateur- en beroepsspelers door slechts te spreken van spelers te steunen in de vergadering van de FILT op 30 maart. Mocht het voorstel van Engelsen en Zweden niet de vereiste meerder heid halen, dan zal het bestuur van de KNLTB zich achter het compro mis-voorstel van de FILT stellen. Dat houdt in: naast amateurs en be roepsspelers wordt een nieuwe cate gorie ingevoerd, de zgn. geautori seerde spelers (semi-profs). ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. Loonpolitieke strijd nadert hoogtepunt (Van onze correspondent in Londen) Terwijl de controlerende geneesheren van het Internationale Monetaire Fonds, die zojuist het zieke Engeland dat bij hen voor 583 miljoen pond in het krijt staat, hebben onderzocht en nog altijd bezorgd over de toestand van hun patiënt naar Was hington zijn teruggekeerd met de aankondiging in mei opnieuw een doktersvisite aan Londen te zullen brengen, dreigen de 165 Britse vakbonden het herstel te bemoeilijken. Gisteren hebben zy op een bijeen- I een economische groei van 4 pro komst in Croydon namelijk slechts cent over twaalf maanden realis- met een minimale meerderheid hun tisch. steun aan de gematigde, vrywillige George Woodcock, de secretaris- loonpolitiek van de Trade Union generaal van de Britse vakcentrale Congress, de Britse vakcentrale, heeft de recalcitrante vakbondslei- verleend. namelijk met 4.620.000 te- ders bezworen niet terug te keren tot gen 4.084.000 stemmen.^ Een Ce onrie van aUen te^en voor prijzen en inkomens te ver wijzen, die de verhogingen slechts een half jaar kan tegenhouden. Aanvankelijk dacht men dat dit genoeg was om de Britse economie weer in het goede spoor te krijgen, de zoveelste misrekening Van hun kant werken de vakbon den, hoewel tegenstribbelend, mee door hun looneisen voor advies eerst aan de Britse vakcentrale voor te leggen. Verwacht mag worden dat de bonden, na de 19de maart-, de dag waarop de minister van Finan ciën, Jenkins, zijn drie weken ver vroegde begroting zal indienen, wel ke als een zwaard van Damocles boven Engeland hangt, nog weer- ïyke stemverhouding komt in de allen", hetgeen extra inflatie gegeven omstandigheden in feite op een nederlaag neer. Het voorstel was om ln de periode van één Jaar, te rekenen van juli 1968 af een verhoging van 5 pro cent als norm te aanvaarden. Dit is gebaseerd op een economische groei van 6 procent, een getal dat de re gering echter te optimistisch vindt, waarom zij niet verder durft te gaan dan een verhoging van 3% procent. De nog nog altijd te lage produktiviteit vormt in Engeland al jarenlang de kern van de economi sche moeilijkheden. De regering acht verdere werkloosheid zou betekenen. Vele grote bonden hebben echter hun vertrouwen in de Labourregering verloren en vrezen zich te binden aan een langdurige loonbeheersing, terwijl prijzen, huren en dividenden gestadig blijven stijgen. Frank Cousins, de leider van de transpor tarbel dersbondde grootste ter wereld, die enige tijd als minis ter van Technologie deel heeft uit gemaakt van de Wilson-regering. zei dat de regering zich niets van de vakbonden, die geprobeerd heb ben de lonen te remmen, aantrekt. „Hoelang duurt het nog voordat de Labourregering de La bou rbeweging vernietigt?" riep hij hartstochtelijk Maatregelen al iedereen kippevel bezorgt, waarschijnlijk alle rooskleurige ver wachtingen die men nog mocht koesteren de bodem inslaan. Gezien de grote oppositie onder de vakbonden, zijn deze er niet in ge slaagd twijfel bij de regering weg te nemen dat in de naaste toekomst de lonen voldoende in bedwang zullen worden gehouden. Want daarvan hangt grotendeels het welslagen van de devaluatiepollirtdek en de interna tionale positie van het pond ster ling af. De regering zal daarom zo goed als zeker spoedig uitvoering geven aan haar dreigement om een wette lijk af te dwingen loonnorm vast te stellen of eventueel opnieuw tot een loonstop over te gaan. Tot nu toe heeft de regering altijd gehoopt met vrijwilligheid meer te bereiken dan met dwang, vooral omdat de industriële bonden traditioneel ge wend hun eigen loonacties te voe ren, moeilijk in het gareel te krij gen zijn. Bovendien bestond vrees voor Stakingen. Maar toen het er in de zomer van 1966 steeds hopelozer begon uit te zien ging de regering tot een tijdeliike loondwang over. een wapen dat zij echter na een jaar weer prijsgaf. Ronde van Sardinië Merckx steekt in glanzende vorm NUORO De Be Belgische we reldkampioen Eddy Merckx heeft zijn leiderspositie in het tweede ge deelte van de vijfde etappe verste vigd, door als winnaar over de eind streep te gaan. Merckx had 3 uur 17 min. 5 sec. nodig voor de 102 km lange rit van Arbatax naar Nuoro. De Italiaan Franco Bitossi, die op de tweede plaats eindidge, had 24 sec. achterstand. De Italiaan Zandegu won het eer ste gedeelte van de vijfde etappe. De rit, van Elena naar Arbatax over 162 kilometer, werd beslist met een massaspurt, waarin onze landgenoot Gerben Karstens als vijfde eindigde. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Merckx (Belg.) 22.59,18, 2. Arma ni (It) op 7,28, 3. Adorni (It) op 7,51, 4. Zilio (It) op 8,06. 5. Taccone (It) op 8.21, 9. Pingeon (Fr) op 12,44, 10. Gimondi (It) op 12.58, 11. Van der Vleuten (Ned.) op 13.18, 22 Karstens (Ned) op 25,06, 46. Bart Zoet (Ned) 23.50,09. Misrekening Het provoraadslid Ruud Schim- I melpenninck onlangs op zijn verzoek benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand heeft gistermiddag in het Amsterdam- I architect Niek Roeling en Chris- se stadhuis voor de wet twee hu- tine Brinkgreve en de geschiede- welijken gesloten. nisstudent Hugo Roeling en Eva De twee bruidsparen waren de I van Kempen, links op de foto. Thans meent zij echter het als stok achter de deur en ter overtui ging van de buitenlandse bankiers, niet langer te kunnen ontberen. Op het ogenblik is de enige macht welke de regering over prijzen, lo nen en inkomens bezit, de bevoegd heid om verhogingen naar de raad ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13