Als „groep-Aarden" in Kamer Moeilijk afscheid Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Veel verzet in Tweede Kamer Drie-persoonsfractie van „tussenpartij" Nog geen nieuwe partij Hervorming Italië's lioger onderwijs veel te laat behandeld... PAGINA LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 FEBRUARI 1(88 (Van onze parlementaire redactie) De breuk in de KVP is een feit geworden. Sinds gistermiddag één uur vormen de drie radicale ex-KVP'ers Aarden, Janssen en mej. Kessel een onafhankelijke fractie die voorlopig zal op treden als de „groep-Aarden". De vierde radicaal, KRO-voorzitter Van Doom, heeft zich zoals gemeld teruggetrokken als lid van de Tweede Kamer en zal wor den opgevolgd door een niet-radicaal. De radicale voorman drs. Bo- gaers deelde gistermiddag mee, dat hij zijn lidmaatschap van de KVP heeft opgezegd. Op verzoek van de fracties van de P.v.d.A. en van D'66 zal premier De Jong morgen een verklaring afleggen, waar in hij de positie van het kabinet ten opzichte van de nu ontstanê situatie duidelijk zal maken. Door het uittreden van de drie ra dicalen loopt de KVP-fractie terug van 42 naar 39 leden. Het regerings gezinde blok in het parlement komt daardoor op 83 in plaats van 86 ze tels. zeven meer dan de absolute meerderheid. De nieuwe driemans fractie beschouwt zichzelf niet volle dig als oppositie, maar wil de daden van het kabinet-De Jong zakelijk be oordelen. Of de groep-Aarden het begin zal «ijn van een nieuwe vooruitstrevende christelijke partij is nog geen uitge maakte zaak. De radicalen hebben daarover nog geen beslissing geno- Verklaring Na deze verklaringen, slechts on derbroken door een luidruchtige in terruptie van het AR-kamerlid Scha kel („concentratie door afsplitsing") namen de twee radicalen plaats in een bank achter de fractie van de Boerenpartij. Mr. Van Doorn, toen al geen lid meer van de Kamer, keek uit een van de loges toe. Mej. Kessel, sinds enkele dagen ziek, zal na haar herstel ook in het radicale bankje plaatsnemen. Tijdens een kort de bat over de beide verklaringen deden zowel drs. Den Uyl (PvdA) als mr. Van Mierlo (D'66) het verzoek aan de kamervoorzitter de premier te vragen morgen een verklaring in de Kamer af te leggen over de positie van het kabinet ten opzichte van de nieuwe situatie. De fractievoorzitters Biesheuvel (ARP), Toxopeus (VVD), Mellema (CHU) en Schmelzer (KVP) vonden het verzoek overtrok ken en overdreven, maar wilden er zich niet tegen verzetten. Opening een dergelijk beleid voortvloeien, kan waarmaken zonder samenwer king met niet-confessionele groepe ringen, die een gelijkgericht beleid willen realiseren". Verstandiger Langdurig Het uittredingsproces heeft giste ren een langdurig en wat gecompli ceerd karakter gehad met lange ver klaringen van de verschillende be trokkenen. Nadat de KVP-radicalen gistermorgen om vier uur hun be raad in Utrecht beëindigden met de meerderheidsbeslissing (30 tegen 15), dat de KVP moest worden verlaten, kwam de KVP-fractie, inclusief de radicalen, tegen elf uur aan het Bin nenhof bijeen. Een klein half uur la ter maakte fractievoorzitter Schmel zer op een persconferentie de uittre ding officieel wereldkundig. Hij gaf een verkorte weergave van de stand punten van de radicalen, zowel van de vier, die geen vertrouwen meer in de fractie hadden als van de drie (de heren Mommersteeg, Van Schalk en Westerterp) die in de gebeurtenissen geen reden zagen hun vertrouwen op te zeggen. Om één uur, aan het begin van de Kamervergadering deelde Kamer voorzitter Van Thiel mee, dat mr. Van Doorn zijn lidmaatschap beëin digde. Waarna de heren Aarden en Janssen in vrijwel gelijkluidende ver klaringen hun besluit aan de Kamer meedeelden. Kort na de verklaringen in de ka- er hielden de KVP-radicalen in het kamergebouw een persconferentie waarin zij opening van zaken gaven. Drs. Aarden deelde daar mee, dat mej. Kessel na haar terugkeer in de Kamer zelf ook nog een verklaring over haar beslissing zal afleggen. De radicalen beschouwen zichzelf, zo kwam tijdens deze persconferentie vast te staan, niet als een confessio nele groep, maar „als een groep christenen in de Kamer". Hun posi tie in de Tweede Kamer zal niet die van 'n volledige oppositiepartij, maar die van een tussenpartij zijn, ver gelijkbaar met die van de SGP en de GPV. De radicalen, willen de voor stellen van het kabinet-De Jong zake lijk bekijken. Op de vraag of zij zich nog gebonden achten aan het mede door hen (als KVP-ers) getekende formatie-akkoord van april 1967 ga ven zü geen rechtstreeks antwoord. Drs. Bogaers heeft zijn afscheid van de KVP gemotiveerd in een brief, die hij tijdens de persconferen tie voorlas: „Ik geloof er niet meer in", aldus deze brief, „dat het zonder een zekere scheiding der geesten mogelijk zal zijn de KVP te maken tot die echt-, die consequent-, die ra- dicaalvooruitstrevende party, die de ze tijd nodig heeft. Bovendien ont breekt my het vertrouwen dat men de concrete programpunten, die uit Drs. Bogaers ging uitvoerig in op j de gebeurtenissen tijdens 't Utrecht se beraad van de KVP-radicalen. Hy deelde mee dat onder andere de radi oalen Cals. Van der Gun (secretaris NKV) en Elsenburg (wethouder in Amsterdam) tegen de uittreding had den gestemd. Ook maakte hy mel ding van een temiddernacht door hem gedaan compromisvoorstel, dat tot doel had het vertrouwen in de KVP alsnog te herstellen. Over de niet uitgetreden radicalen zei de heer ADVERTENTIE KAMERBREED v,a '7Q - MOTECHT m P; STR. MJR. POSTBUS 39 - HILVERSUM Bogaers„Ik kan er begrip voor hebben, dat er een faseverschil is. Bepaalde personen zyn nog niet zo ver. Dat verschilt individueel". Hy voegde eraan toe, dat de uitgetreden radicalen contact willen houden met de .Achtergebleven" radicalen in de KVP-fractie. Mr. Van Doorn, deelde tydens de ze persconferentie mee, dat hy het standpunt van de uitgetreden radica len volledig onderschreef. Omdat hy ook voorzitter van de KRO is, vond hy het verstandiger geen zitting in de ..groep-Aarden" en geen op de voor grond tredende politieke rol te bly- ven spelen. Hy ontkende, dat het be stuur van de KRO enige druk op hem zou hebben uitgeoefend. Over de vraag of het uittreden uit de tweede-kamerfractie gevolgd zal Drs. Bogaers tijdens een pers conferentie gistermiddag. Links en rechts van hem de „onafhan kelijke" kamerleden Janssen en Aarden. worden door soortgelijke gebeiirtenis- sen in gemeenteraden en provinciale staten gaven de radicalen geen ant woord. Op de vraag hoe sterk hy zij potentiële achterban schatte ant woordde drs. Aarden „Ik ben optimis tisch". Vragen over eventuele deel neming aan komende gemeenteraads verkiezingen (zoals wellicht in Gro ningen) moesten onbeantwoord blij ven, omdat de radicalen daarover nog moeten vergaderen. Bij de oor deelsvorming zal de opvatting van de radicalen in de AR en de CH een belamgryke rol spelen. ADVERTENTIE V/er middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare'1 maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen I De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Rebellerende studenten Ziektekosten ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) De Wildervankers, die gisteren de tribunes van de Tweede Kamer bevolkten om daar de opheffing van hun gemeente mee te maken zullen vreemd hebben opgekeken. Ze beleefden een van de belang- rykste parlementaire gebeurtenis sen van de afgelopen kwart eeuw. Want zo raag men het vertrek van de vier radicalen uit de KVP ge rust noemen. Het kan overigens zyn, dat de Groningse bezoekers de ernst van de situatie niet direct door hadden. Dat is hen dan ver geven, want zo'n uittreding is ei- geniyk maar een zeurderig gedoe. Van Mierlo voorspelde vorig jaar de ontploffing van de bestaande partyen, maar de knal is uitgeble ven. Wat zich de laatste dagen heeft afgespeeld, lykt meer op een soort tangoevalling. Iedereen is opgelucht, dat het kind dan toch ter wereld is. Hoe het er uit ziet is niet eens zo belangryk. Het gaat er vooral om dat de spanningen nu achter de rug zyn en dat er voor lopig 's nachts weer geslapen kan worden. Woorden als „scheuring", .crisis" en „conflict" wekken aityd het ver moeden, dat er aan het Binnenhof zoiets aan de hand is als een chao tische worstelparty. Dat is ook wel zo, maar het komt zelden voor dat de deelnemers aan zo'n conflict met rode hoofden en schuimbek kend tegenover elkaar staan. Eigeniyk hebben we hier te maken met een verkeerd stukje voorlich ting van de parlementaire jour nalisten, die hun verslagen de leesbaarheid willen geven van een sportverslag. Uitputting In werkeiykheid zyn politieke con flicten alttfd zaken, waaraan veel langdurige nachteiyke vergaderin gen te pas komen. Er wordt daar- by veel gerookt en wellicht gedron ken. Na een paar van die vergade ringen treedt dan de uitputting in. Dezelfde woorden zUn al zo vaak gezegd. Dezelfde standpunten zyn al zo vaak herhaald. En dan komt het moment, waarop het conflict aan den volke moet worden ge toond. Opvallend is dan, dat ieder een zyn tegenstander ontziet. leder- probeert de beschuldiging te zyn snor. Met zyn vreemd) ontlopen, dat hy zyn tegenstander op het laatste moment nog een trap na gaf. Gistermorgen om half twaalf verliet drs. Schmelzer zyn fractie om de pers te vertellen, dat zyn club niet meer te ïymen was. Dat was toen al geen nieuws meer. maar het was aardig om te horen hoe drs. Schmelzer het nieuws zou brengen. Zelden hebben tegenstanders zo het volle pond gekregen. Het leek wel of de katholieke fractievoorzit ter bepaald opgelucht was, dat hy de tegenstellingen ln zyn fractie eindelyk eens niet hoefde te bedek ken met ingewikkelde woorden. lende stem mompelt hy enkele af scheidswoorden. De serpentines langs de loopplank kunnen de pyn van het afscheid niet verdryven. Daarachter Janssen, jong nog maar vastbesloten. Een jaar geleden kwam hy in de Kamer vervuld van hoop. De werkeiykheid was anders. Zo meteen verlaat het schip het roomse vaderland. De schare heeft het gevoel, dat Schaepman en No- lens het tafereel gadeslaan. En juf frouw Kok pinkt een traan weg. Het is waar: dit is een parodie. Maar zo ongeveer moet het wel gegaan zyn. Bogaers zélf sprak in zyn brief aan de KVP waarin hy zyn lidmaatschap opzegde van ,4e weemoed, die aan het vertrek ei gen is". En een paar alinea's verder schrijft hyJk ben dankbaar voor het vele goeds, dat de Party (hoofd letter P) in vele lange naoorlogse jaren heeft gedaan voor het wel- zyn van land en volk. Ik ben ve len van u persooniyk erkenteiyk voor de vriendschap en de harte- lykheid, die ik jaren heb mogen ondervinden." (Van onze parlementaire redactie) Het is niet uitgesloten, dat de speciale ziektekostenvoorzie ning. die de regering voor het overheidspersoneel wil treffen, door de Tweede Kamer wordt verworpen. Uit de discussie over de regeling, die gister avond begon en vanmiddag werd voortgezet, viel af te lei den, dat in vrijwel alle fracties verzet tegen de voorgestelde regeling bestaat. De woordvoerders van de VVD en D'66 spraken zich gicteravond vier kant tegen het voorstel uit en de fracties van de PvdA, de ARP en de CHU leken verdeeld. De bezwaren richtten zich vooral tegen de byzon- dere status, die het overheidsperso neel in dit wetsontwerp wordt toege kend. Voorts vreest een deel van de Kamer voor de financiële repercus sies. die het uittreden van de ambte naren uit de ziekenfondsen en parti culiere verzekeringen voor deze in stellingen krygt, waardoor de premie voor de overige verzekerden zal op lopen. Bezwaren van deze aard spraken gis teravond te berde gebracht door de anti-revolutionaire woordvoerder mr. Boertien, de liberaal mr. Rietkerk en de socialist mr. Daams. Er werd spe ciale aandacht gevraagd voor de as surantie-tussenpersonen, die door het wegvallen van het overheidspersoneel schade ondervinden en de ongehuw de ambtenaren, die een even hoge premie moeten opbrengen als hun collega's. Vandaag is het debat voortgezet. ADVERTENTIE (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse universiteiten zyn in de laatste weken ln rep en roer. Uit alle universiteitssteden komen berich ten over faculteitsgebouwen, die dag en nacht bezet worden gehouden door groepen studenten met de bedoeling, dat er geen les mag worden gegeven. In Rome heeft de rector-magnificus al dagenlang gedreigd, dat hy (en dat zou zeer ernstig zyn) de oeroude traditie zal verbreken en aan de po litie en de carabinieri toegang tot de universiteitsstad zal geven om de be zetters met geweld te verdryven. Het is nog niet zover gekomen, maar er gebeuren toch dolle dingen. Men is al zo ver, dat er examens moeten worden afgenomen in de open lucht, omdat aan de professoren de toegang tot de faculteitsgebouwen geweigerd wordt. De bron van de onrust vormt een reeks hervormingen die minister Gui wil invoeren. Zy werden al in 1965 aan het parlement voorgelegd. Had men toen de wet behandeld en aan genomen, dan zouden er nu waar schijnlijk geen relletjes zyn. Maar beide kamers moeten het voorstel nog altyd behandelen. Minister Gui be weert dat elk der kamers in één week tyds dat debat kan afsluiten Het lijkt erg weinig, maar als de ka mers niet half maart, doch, zoals de regeringsparty en voorstellen, op 4 of 5 april zouden worden ontbonden om dan te volstaan met een verkiezings campagne van 50 dagen (in plaats van de gebruikeiyke zeventig) dan zou men misschien deze uiterst drin gende zaak toch kunnen afhandelen. Communisten en fascisten zyn daar echter tegen, zy zyn ook tegen het wetsvoorstel-Gui, omdat ze nu een maal tegen alles ztfn wat van de re gering uitgaat. Maar ook ln universitaire kringen wordt dus het wetsvoorstel, dat eerst vry gunstig werd ontvangen, thans er zyn immers twee jaar verlo pen en de wereld wyzigt zich snel onvoldoende geacht. Het is onmoge- lyfk te zeggen hoe groot het aantal ls van degenen, die iets anders wen- In de Romeinse universiteitsstad zou men de indruk kunnen krijgen dat de ontevredenheid vrijwel alge meen is, maar die indruk is onjuist. Misschien tien of twaalf procent van de ingeschreven studenten is bij de relletjes en het bezet houden der ge bouwen betrokken, terwijl niemand zeggen kan hoe de anderen, de over grote meerderheid, er over denkt. De grondslag van het protest is de zelfde die men ook in andere lan den aantreft. Tot voor kort was het aantal universiteitsstudenten overal gering en het ging vrywel steeds om jongelui uit de bemiddelde stand. Do huidige student verkeert vaak niet in zo'n bevoorrechte positie: vandaar de eis, dat universitair onderwys gra tis behoort te zyn voor de geesteiyk geschikten en dat de student van tswege een „voorsalaris" dient to ontvangen, dat hy eventueel later, wanneer zyn beroep behooriyke in komsten waarborgt, zou moeten te rugbetalen. „We hebben", zei drs. Schmelzer, „als goede collega's-kamerleden afscheid genomen en ik heb de hoop uitge sproken dat wy elkaar in het be lang van de publieke zaak als bur gers van Nederland misschien nog eens zouden kunnen vinden, zy het als leden van verschillende frac ties." Eruit Men kan zich voorstellen hoe dat gaat. De beslissing is gevallen. De hele fractie staat op en de radica len lopen op hun voormalige frac tievoorzitter toe. Aarden, bleek en uitgeput na de vele nachteiyke ver gaderingen, voorop. Hy legt zyn kleine sigaartje op een van de frac tieasbakken voor het laatst. Stil en met doffe ogen grijpt hy de uit gestoken hand van Schmelzer. Tril len zyn mondhoeken? De kinderen vliegen uit. De politieke emigran ten trekken weg naar het be loofde land of naar de woestyn. Daarachter Van Doorn, oud-voorzit ter van de KVP, voorzitter van de KRO, zyn emotie verbergend onder Vol begrip De oppositie heeft de sfeer goed aan gevuld. De fanfares en de juich kreten bleven uit. Iedereen was vol begrip voor het moeiiyke moment. Den Uyl was zo zwijgzaam moge lijk en Van Mierlo sprak van een „moedige beslissing". De radicalen zyn hun politieke be staan begonnen als een groepje uitgeputte mannen. Ze missen een eensgezinde achterban. Dat is een levensgroot bezwaar. Of zy het red den zal vooral afhangen van de be slissingen, die de radicalen in de AR-durven nemen. Hun uittreding die eigeniyk onvermydeiyk is, wil het radicale experiment niet in een mislukking eindigen zal nog veel meer pyn kosten. De verbondenheid aan het eigen huis weegt by de gereformeerden veel zwaarder dan by de katholieken, die in versneld tempo allerlei ou de begrippen overboord gooien. Over een paar maanden, misschien weken, zullen we weten of die ver bondenheid voor velen misschien niet te groot was. De rozen in de tuin van kas teel Drakensteyn hebben last van aaltjes. De boosdoeners dragen de fraaie naam meloidogyne hapla. In het Nederlands heten ze dood gewoon wortelknobbelaaltjes. Een grondmonsteronderzoék in het bedrijf slaboratorium voor grond en gewasonder zoek in Oosterbeek heeft dat gisteren uitgewezen. Prins Claus vernam deze mede deling in het laboratorium. Het onderzoek vormde de offi ciële ingebruikneming van het vernieuwde, uitgebreide en geme chaniseerde laboratorium, dat gisteren en vandaag het 40-jarig bestaan viert. De Prins heeft het advies ge kregen de oude rozestruiken te verwijderen en de grond met een radicaal middel te ontsmette n. Daarna kan hij nieuwe rozestrui ken laten planten. Mr. Biesheuvel sprak met de AR-radicalen (Van onze parlementaire redactie) Het gesprek, dat de fractieleider van de anti-revolutionairen in de Tweede Kamer, mr. Biesheuvel gis teravond met de radicalen in zyn par ty heeft gehad, heeft geen directe re sultaten opgeleverd. Aan het gesprek, dat plaatshad in het Dr. Kuypershuis ln Den Haag. nam ook de vice-voorzitter van de ARP, dr. Veerman, deel. Het had, zo werd na afloop gezegd, een zuiver oriënterend karakter. Nadere me dedelingen werden niet gedaan. Hek is niet zeker of het gesprek zal wor den voortgezet. Tweede Kamer Opheffing Wildervank aanvaard De Tweede Kamer heeft zich gis teren ln meerderheid akkoord ver klaard met de plannen tot opheffing van de Groninger gemeente Wilder vank en de opdeling van deze ge meente over Veendam en Onstwed- de, welke laatste gemeente, dank zy een voorstel van de anti-revolutio naire afgevaardigde M. W. Schakel voortaan Stadskanaal zal worden ge noemd. Het wetsontwerp, dat ae nieuwe bestuuriytoe indeling ln de kanaalstreek regelt, werd na een kort, maar intensief debat by zitten en opstaan aanvaard. Tegen stemden een tiental socialisten, vyf liberalen alsmede de voltallige fracties van de Boerenparty, de PSP, de CPN en de SGP. Minister Beernink van Binnenland se Zaken wist de meerderheid van de Kamer te overtuigen van het belang om Stadskanaal, dat thans bestuur lijk is verdeeld over Onstwedde en Wildervank, maar dat in sociaal eco nomisch en cultureel opzicht een hechte eenheid vormt, in één krach tige gemeente onder te brengen. Voor stabiliteit der rentetarieven Na afloop van de bijeenkomst van de ministers van Financiën der Euro pese Economische Gemeenschap, ia gisteren in Rome een communiqué uitgegeven, waarin o.m. staat dat door middel van een gezamenlijke krachtsinspanning zal worden ge tracht de rentetarieven in de zes lan den stabiel te houden. De ministers hebben voorts gespro ken over de diverse aspecten van de herziening van de statuten van het Internationale Monetaire Fonds. Biy- kens het communiqué is er geen ver andering gekomen in het standpunt dat de ministers reeds by verschei dens gelegenheden hebben geformu leerd en met name tydens hun vo rige byeenkomst in Parys op 15 de cember jl. De ministers handhaven het gemeenschappeiyke standpunt, dat by die gelegenheid is ingenomen. Zy hebben van gedachten gewisseld over de stand van de onderhand e- lingen binnen het IMF over het i scheppen van byzondere trekkings- j rechten. En hebben de nog open- staande vraagstukken besproken om i tot een zo groot mogelijke coördina- i t'e van hun opvattingen te komen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6