>cn dag uit de dood van rlji-inrlr: verdomde Loewietje QIIlwQo^* PROF. V. D. LEEUWPRIJS VOOR TON DE LEEUW :entrvm" met wrang gegeven 'rwrongen karakters Peking noemt Moskon „wreedste vijand van revolutionaire wereld'" DAG 27 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE vandaag is 't Els van Rooden als de moeder was steeds ontroerend met die merk waardige mengeling van het vrouw tje met een sterk sexueel liefdege voel, dat nu verder met haar in stincten geen raad meer weet. Een tweetal, dat dit zo gevaarlijke stuk in de veilige haven van de ge spannen aandacht-to t-het-laatste- woord wist te brengen. Fraos Vorstman was kostelijk als de vriend, die het vuiltje wel eens even zou opknappen en Wtnnifred Bosboom gaf eveneens een zuivere vertolking van de oppervlakkige echtgenote van juistgenoemde „vriend". Sara Heyblom was een prachtige kwekkende en o! zo vinnige moeder, die haar schoondochter de roof van haar .arme zoontje" nooit zou vergeven. De vertaling, die er, als het erom ging de dingen eens even goed by de naam te noemen, niet om loog, was, evenals de regie, van Walter Kous. Uiteraard dus begrijpeiyk, dat laatstgenoemde activiteit van de heer Kous aan eerstgenoemde niets m de weg wenste te leggen. Het uitstekende décor, dat op uit nemende wfjze voor de burgerlijke omlijsting zorgde, was van Roger Chaiüoux. Na afloop toonde het publiek zich zeer dankbaar voor deze avond, het geen K. en O. geheel terecht nog eens onderstreepte met een bloe metje voor de dames. B. H. Jr. or K. en O. bracht de toneelgroep „Centrum" gisteravond erste van twee voorstellingen in de Leidse Schouwburg ,Een dag uit de dood van verdomde Loewietje". De jonge lse schrijver Peter Nichols heeft het in dit stuk gewaagd pastisch meisje van dertien jaar ten tonele te voeren als dochter in een verder kinderloos gezin. Een wranger, :hien zelfs meer stuitend toneelgegeven in de normale bur ke sfeer van het alledaagse leven is nauwelijks te beden- nu toe maakten we met het che kind eigenlijk alleen ken de vorm van documentaires, ld centraal gesteld, zijn ziek- meeiy wekkend, lit stuk daarentegen is het ieeld niet uitgesponnen, maar itraling ervan op de omgeving, estelijke druk op de ouders ten in de loop der jaren ver hun karakters zijn openge- op de zwakste plaatsen en lakt de beide mensen voor el- onverdraagzaam, him mis- reacties slaan alleen nog diepere wonden. De vader it aan het einde: „Als we niet eehad hadden, was dit ien wel een normaal en ge- huweiyk geworden". rogramma van Forum Van onze correspondent) operagezelschap Forum in En- heeft zjjn plannen voor het zoen bekend gemaakt. Op 22 ordt begonnen met de opvoe- Schule der Frauen" van de se componist Rolf Liebermann Urectie van Gustav Fülleborn ie regie van Ulrlch Wenk uit rg. Dit werk is met opzet ge- om het publiek ook op ope- d iets nieuws te laten horen, september volgt de Boris Go- van de Russische componist rgsky, eveneens onder leiding istav Fülleborn en in de regie erman Wedekind uit Saar- Dit is voor het eerst dat een echter Russische opera en wel een heel sterk muzi- ilksdrama. De opera wordt op- in de bewerking van Rimski ow en van de operette Die lus- Itwe" van Léhar onder leiding 'lmuth Hünenberg in de regie m-Paul Franssens, die als rep- aan Forum is verbonden. Ten- er op 1 januari 1969 de op- van „La Forza del destino" rdt onder directie van Gustav im en in de regie van Rein- ehmann uit Hannover. In de van Verdi en Moessorgsky zal ia Zuiver de choreografie ver in de operette zal zy dit doen i met Jackbow. De vaste Fo kten zullen natuuriyk weer maar daarnaast zyn ge teerd de mezzosopraan Anny (van de Ned. Opera) voor de in de Boris, de Braziliaans- rse mezzosopraan Maria von lani. de Israëlische heldente- kob Roden en de Nederland- sche tenor Anton Trommelen ïidré Malraux ar Sowjet-Lnie Franse minister van cultuur Malraux vertrekt vandaag Mi negendaags bezoek aan de talie, waar hy om. bespre- i zal voeren met zyn Russi- ünbtsgenote minister Jekate- 'oertsewa. aux' laatste bezoek aan de Unie dateert van 1934. Hy We toen geen officiële func- En toch, en dat is wellicht zo weergaloos knap van Nichols, wordt er gelachen, niet bevrüdend, niet biy, maar wel menselijk, van uit de wyze waarop ieder het lot, dat hem werd opgelegd .heeft aanvaard. Meer en meer blijkt echter de aanvanke lijk zo aanstekelijke zelfspot van de vader, naarmate duideiyker wordt, hoe hy zyn wanhoop juist in de ironie heeft ingekapseld, een be klemmend morbide karakter te krij gen. Zijn cynisme krijgt tenslotte nog extra reliëf, wanneer blijkt, hoe zijn overheersende moeder zijn min- derwaardi«"heidsgevoelens heeft aan gewakkerd. 7**n wanhoonsen on*snapn«ne ziin dan ook geen be- vriidinren. maar vinchtnn?ingen. die tot niets wezenlijks leiden. De vrouw gaat gebukt onder schuldgevoelens, denkt, dat dit lot een straf voor een vroeger beschei den bandeloos leven betekent. Zij vloeit over van overdreven liefde voor al wat leeft., vail katten via Allard van der Scheer en Els v. Rooden in „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje". (Foto LD/Holvast) wandelende takken tot echte plan ten, waartussen haar eigen kind, ook als plant, gelijkelijk vegeteert.. Allard van der Scheer als de va der leverde in deze rol een byzon- dere prestatie met knappe overscha kelingen van de zichzelf bespottende vader naar de persiflages van de doktoren, die hij soms voorspeelt als een soort cynische uitdaging aan het noodlot. Reina Prinsen Geerligs Prijs De Stichting Reina Prinsen Geer- ligs Fonds heeft wederom haar jaar lijkse Jeugd-prijsvraag uitgeschreven voor auteurs die op 24 nov. 1968 de leef tyd van 20 jaar hebben bereikt en niet ouder zyn dan 25 jaar. De prijs bedraagt f 200. De inzendingen f proza, gedichten of toneelstukken) moeten vóór 1 juli 1968 in duplo gezonden worden naar het secretariaat van de Stichting. Koninginneweg 121, Amsterdam. Tel. 72 58 17. Voor terugzending der manuscrip ten, verzoeke porto in te sluiten. De jury bestaat uit: Willem Brandt, Margaretha Fergusson, Ellen War- mand. Femand Auwera. Ivo Michiels. Int. Theater seizoen in Londen Vooraanstaande acteurs uit alle delen van de wereld zullen in Londen optreden wanneer het World Theatre Season op 15 april in het Aldwycb Theater begint. Dit is de vyfde keer dat deze inter nationale gebeurtenis wordt georga niseerd. Drie toneelgezelschappen zullen hierby hun eerste bezoek aan Londen brengen. Het zyn 't Konink- lyke Zweedse Toneelgezelschap met een opvoering van „Hedda Gabler", onder regie van Ingmar Bergman; het Stabile Theater uit Rome, dat „Napels by Nacht, Napels by Dag" zal spelen en het Nationale Theater Bunraku, dat. een Noh en Kabuki- drama zal vertonen. Tot de andere nationale theatergezelschappen die tydens het 10 weken durende seizoen in Londen zullen optreden behoren het Theater op de Balustrade uit Praag, dat zowel met een mime-groep als met een theatergroep komt. dat „Koning Ubu" van Alfred Jarry zal spelen. Een gezelschap van het Fran se Nationale Theater zal Claudel's „Patage du Midi" spelen, Billetdoux", ,11 faut passer par les nuages" en „Le Barbier de Seville". Dublin's Ab bey Theatre zal het Victoriaanse me lodrama „The Shaughraun" van Dion Boucicault opvoeren. en ook vandaag zullen weer zeer velen ervaren hoe uniek de gloednieuwe DAF55 is. Waarom toch is ieder die deze wagen probeert zo vol lof? Waarom kopen zo velen reeds nu deze auto? Het geheim schuilt in de intelligente combinatie van motorisch vermogen (goed voor 136 km/u kruissnelheid) en 's werelds meest progressieve transmissie, de volautomatische Variomatic. Een subliem samengaan van kracht en vernuft, dat zeer verrassende rijkwaliteiten oplevert. Voeg daaraan toe zijn formidabele vering en wegligging, zijn acceleratie van 0-80 km/u in 12 seconden, zijn ideale zitpositie, zijn ruim luxueus interieur en zijn kofferruimte voor bergen bagage. En vergeet niet de lage onderhoudskosten, de voortreffelijke garantie (een vol jaar zonder kilometerbeperking) en de uitstekende service. Dit alles voor f 6595.-. Geen wonder, dat hij het gesprek van de daf, pardon dag, is. de DAF 55 van üw levenreeds bij f 1420,- aanbetaling DAF HEEFT ALLES PLUS INFORMATIE/COUPON Stuur mij omgaand alle beschik- naam bare informatie over de DAF 55/ S3 1100cc/136km/uDAF44 «DAF44 I Stationcar DAF 33 DAF Bestel- aQresS wagen/ Pick-up. (aanstrepen wat u wenst) plaatso In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven. Frankeren als brief. I AUTOMAT1C/VARIOMATIC plus het pookje ter wereld DAF33 f 4.995,- bestelwagen f4.650,-plck-upf 4.350,- DAF 44 f 5.950.- stationcar f 6.695,- DAF 55 f 6.595,- Op het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is gistermiddag in aanwezigheid van diverse muziékautoriteiten voor de zesde maal de Prof. Van der Leeuw-prijs uitgereikt. De com ponist Ton de Leeuw was ditmaal de gelukkige. Het geldt hier zijn „Symphony of winds", in 1963 gecomponeerd in opdracht van The American Wind Symphony Orchestra. De bezetting omvat 16 hout en 13 koperblazers. Jury-voorzitter Oscar van Hemel las het jury-rapport voor, waarin de afwezigheid van „schabionen en ge meenplaatsen" primair werd gesteld. Vervolgens werd het gecalligrafeerde clrtificaat met lovende woorden over handigd door minister mej. dr. M. A, M. Klompé, Ton de Leeuw besloot met een exposé over de plaats van de muziek in het huidige tydsbestel, haar mogelijkheden en haar tendele nog onvervulde wensen. Harpiste VeraBadings omlijstte het geheel met mooie harpsoli. Als laatste Mej. dr. M. A. M. Klompé, de minister van C.R.M., heeft giste ren de „Professor van der Leeuw- prijs" uitgereikt aan de compo nist T 0 7i de Leeuw voor diens Symphonies of Winds". Rechts mevr. De Leeuw. speelde zy Ton de Leeuws „Four Sea sons", een open vorm, die zy volgens haar gevoelen het best inzette met de zomer. Zomer, die zich tenslotte voortzette in de allengs tot tropisch oplopende temperatuur gedurende de geanimeerde receptie, waarmee deze prüsuitrelking feesteUjk werd beslo ten. Radio-Peking heeft de Sowjetrussi- sche leiders gisteren de „wreedste ge meenschappelijke vijand" van de re volutionaire wereldbevolking ge noemd. In een Chineestalige uitzen ding werden secretaris-generaal Brezjnjew en premier Koslgin be schreven als „erfgenamen van de be ruchte (voormalige Russische leider) Chroesjtsjow". Radio-Peking vermeldde met geen woord de communistische partij en - conferentie, die thans in Boedapest wordt gehouden. Wel werd de „revi sionistische" Sowjetrussische leiders verweten van de Sowjet-Unie, het licht en de hoop van de wereldbevol king. „een tweede hoofdkwartier van het reactionaire wereldkamp" te heb- Italiaanse opdracht voor Pieter v. d. Sloot De Nederlandse danser en choreo graaf Pieter van der Sloot is uitge nodigd in de maand maart de cho reografieën te verzorgen voor de ope ra „Willem Tell" van Rossini ter ge legenheid van het eeuwfeest van het Teatro Verdi in Pisa. Genoemd thea ter werd met dezelfde opera 100 jaar geleden ingewyd. ben gemaakt. Volgens Peking bevor deren de Russische leiders de vreed zame coëxistentie met de Ver. Staten om gezamenlyk de wereld te over heersen. De telefonisten en -istes van het vliegveld van Peking citeren eerst enige uitspraken van party voorzitter Mao Tse-toeng alvorens zy de aan vrage beantwoorden. En zy niet al leen. maar iedereen in de Chinese hoofdstad rollen de Maotiaanse cita ten uit de mond, aldus het Tsjechi sche persbureau CTK in een bericht uit Peking. Leden van de militie van Peking dragen boekjes met citaten by zich en tydens het aflossen van de wacht begroeten zy elkaar met de woorden „Lang leve voorzitter Mao". aldus het persbureau. En tot slot: draait u in Peking de tüd. dan krygt u eerst enige eerbewy- zen aan voorzitter Mao, of uitlatingen tegen het revisionisme en egoïsme te horen en dan weet u hoe laat het is. De Chinese minister van Defensie, Lin Piao, die algemeen wordt be schouwd als de „kroonprins" van partijvoorzitter Mao Tse-toeng, is gisteren in de Chinese pers opnieuw en duideiyker dan ooit aangeduid als de tweede man van China. In een bericht over een conferentie van de generale staf ter bestudering van de leer van Mao werd Lln Piao niet slechts zoals gewooniyk de eretitel van „intiemste wapenbroeder" toege meten, maar werd hy bovendien om schreven als „de uitmuntende langbe- proefde staatsman, denker, soldaat en theoreticus", die door Mao „voor onze partij geschoold is". Koningin bezocht expositie Nicolas Koningin Juliana heeft gistermid dag in gezelschap van jonkvrouw® Röell de tentoonstelling van gebrand schilderde ramen van Joep Nicola® in het Centraal Museum in Utrecht bezocht. HM. werd ontvangen door de di rectrice van het museum mej. dr. M. E. Houtzager en door de kunstenaar Joep Nicolas zelf. De Koningin toon de zeer grote belangstelling voor hefc oeuvre en voor de opbouw van de tentoonstelling. Na een kykje achter de schermen van het museum bekeek ze de 40 tentoongestelde glasramen stuk voor stuk. Na afloop van de bezichtiging werd de thee gebruikt in een van de styi- kamers van het Centraal Museum. Het privébezoek van de Koningin duurde byna twee uur. Gewichtheffen Tydens interna tionale wedstrijden in Mexicostad hebben Russische gewichtheffers twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Jan Talts verbeterde zyn eigen record in de middenzwaargewicht klasse by het stoten tot 195 kg. Vorig jaar kwam Talts tot 194 kg. Vladimir Beljajev nam in de licht- zwaargewichtklasse tweehandig trek ken het record van de Japanner 1 la- sami Ohuchl (150.0 kg) over. Beljajev bereikte een totaal van 150.5 kg. Wielrennen In het Antwerpse sportpaleis hebben de Engelsman Hugh Porter en de Nederlander Gert Bongers gisteren een aanval gedaan op het werelrecord vyf kilometer met staande start op overdekte banen, dat sinds 5 december 1964 met een tyd van 6 min. 05,6 sec. op naam staat van de Belgische werelduurrecordhou der Ferdinand Bracke De coureurs slaagden er niet in de tyd van Bracke te verbeteren. Voor de Engelsman werd e entyd afgedrukt van 6.09.6 en Bongers kwam niet verder dan 6.13,8.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7