GOEDKOOP MET DE Lissenaar FAMILIE NAAR DE Uii lwtsi»8 VERENIGDE STATEN Kamer gebogen over regeling ziektekosten ambtenaren Meer viswater voor de sportvissers gedood Bonaparte Haex naar Amerika om tank te bekijken PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Washington) De International Air Transport Association heeft in New York besloten haar 60 leden voor te stellen een familietarief in te stellen voor luchtreizen van Europa naar Amerika en Canada. Wordt dit voorstel, dat schriftelijk aan de leden is voorgelegd, aangenomen, dan zal de reiziger, die vrouw en kinderen mee wil nemen naar de andere kant van de Atlantische Oceaan, voor een retour voor zijn gezinsleden slechts de prijs hoeven te betalen van een enkele reis. Dit komt neer op een reductie van rond 45 procent op de nu geldende tarieven. In Amerika zelf zal de buitenland se reiziger waarschijnlijk voor halve prijs kunnen vliegen en reducties op hotelkosten en autohuur kunnen ge nieten als desbetreffende voorstellen van een presidentiële commissie wor den aangenomen, hetgeen verwacht wordt. Ook Visumkosten gaan om laag en visumbepalingen zullen wor den vergemakkelijkt, aldus kondig de pres> lent Johnson gisteren aan. Al deze maatregelen en voorstellen hebben uiteraard ten doel meer bui tenlandse toeristen naar Amerika te lokken, wat een onderdeel is van het regeringsprogramma om het verlies op de betalingsbalans door toeristen verkeer met rond 500 miljoen dollar te reduceren. Een ander belangrijk as pect van dit programma wordt ge vormd door de regeringsvoorstellen om Amerikaanse toeristen te belas ten voor elke dollar boven de zeven die zij per dag in het buitenland uit geven en op vliegbiljetten met be stemmingen buiten' het westelijk half rond een belasting te heffen. Deze voorstellen worden nu onder de loep genomen door een commissie van het huis van afgevaardigden. Achtergrond Het besluit van de IATA om een familietarief in te stellen (iets wat vele Amerikaanse maatschappijen al lange tijd hebben op binnenlandse vluchten) had uiteraard niet alleen ten doel de Amerikanen te helpen bij het bestrijden van hun proble men met de betalingsbalans. De in ternationale luchtvaartmaatschappij en maken zich zorgen over de toeris tenbelasting van Johnson en zij zijn bang dat deze tot een fiks verlies in verkeer over de Atlantische Oceaan zou kunnen leiden. Door eraan mee te werken dat meer Europeanen naar Amerika zullen komen hopen zij ze ker een klimaat te schappen waarin Johnsons toeristenbelasting, die toch al niet erg populair is in het parle ment (vooral niet in de Senaat), min der urgent wordt en wellicht wordt afgewezen. Bezorgd Dat de internationale luchtvaart maatschappijen reden hebben be zorgd te zijn is al gebleken uit de reactie van vele Amerikaanse reizi gers op de regeringsvoorstellen voor het beperken van de toeristenstroom naar landen buiten het weste lijk halfrond. Bij tientallen heeft men de laatste weken groepsreizen naar Europa afgezegd en een maat schappij als de KLM bijvoorbeeld, die normaal tweemaal zoveel passagiers Amerika naar Europa vervoert als omgekeerd, ziet heel wat inkom sten aan haar neus voorbijgaan en lijkt te kunnen vergeten dat ook dit jaar, zoals in de afgelopen jaren, het van passagiers van Amerika Europa met zestien procent zal toenemen. De internationale luchtvaartmaat schappijen zitten ook verder niet stil. In de grote Amerikaanse couranten zetten zij nu al sinds weken adver tenties waarin betoogd wordt dat er goede redenen zijn te blijven vliegen Europa. De Amerikaanse lijnen, zoals Trans World Airlines en Pan- american. voeren hierbij aan dat vliegen met hen de dollars in elk ge val binnen Amerika houdt. Buitenlandse maatschappijen zo als Lufthansa en Alitalia gooien het over een andere boeg en betogen dat aan hen uitgegeven dollars weer ar Amerika terugkomen in de •m van aankopen van Amerikaan- vliegtuigen en dat zij zoveel doen )r het stimuleren van toeristieke reizen naar Amerika. KLM De KLM lijkt een duit in het zak je te willen doen door via een Ameri kaanse expert tegenover de betref fende parlementaire commissie haar ADVERTENTIE V^JII BROODROOSTER Geheel nieuwe èn gelijkmatige rooster methode d.m.v. infrarode stralen (kwartselement). Geen stroomvoerende delen. Voorzien van schuifje onder het apparaat voor het verwijderen van kruimels. Plus permanent regelbare thermostaat met 9 standen. f64,50 speelt dat 46 procent van KLM's aandeelhouders in Amerika wonen zodat, als de maatschappij dividend zou uitkeren (hetgeen overigens niet het sterkste punt van de KLM is ge weest in de afgelopen jaren, een groot deel hiervan in Amerikaanse zakken terecht zou komen. De luchtlijnen krijgen hulp De 171-jarige timmermansleerling J. Kuipers uit Lisse kwam gistermiddag om het leven tijdens een verkeerson geval op het kruispunt Venneperweg- IJweg in Nieuw-Vennep. Het slacht offer zat achterin in een personen auto bestuurd door een 28-jarige Hil- legommer. De auto kwam in botsing met een personenauto, die over de IJweg reed en zonder vaart te verminderen de Amerika's reisindustrie, die in adver- Venneperweg wilde oversteken. De tenties haar denkbeelden aan de man brengt. Deze luiden dat Amerika jaar lijks een fiks bedrag verdient op de handelsbalans (vier komma vijf mil jard in totaal en wat West-Europa betreft ruim twee miljard) en dat dit ten dele mogelijk is door het toeris teninkomen van vele landen. Het standpunt van de beroepsreizigers is dan ook, dat niet Amerikaans toe risme moet worden gefrustreerd, maar buitenlands toerisme naar Amerika gestimuleerd en hierbij herinnert men eraan dat Amerika tot nu toe bitter weinig gedaan heeft aan het bevorderen van toerisme en dat West- Europa vijftien keer meer uitgeeft voor het aantrekken van toeristen dan de Verenigde Staten. Hoe het ook af mag lopen, voorlo pig lijken Europese toeristen die naar Amerika willen op rozen te zit ten. Het IATA-voorstel zal wel wor den aangenomen door de leden als ook door de betreffende regeringen en vanaf april zou het familietarief al in werking kunnen zijn. Naar men hoopt (vooral ook In KLM-kringen die er zioh van bewust zijn dat de KLM in het hoogseizoen al op volle capaciteit draait) zal dit tarief ook heel wat reizigers die zakelijke rede nen hebben om naar Amerika to gaan. ertoe verleiden vrouw of kin deren mee te nemen. En zelfs de langzame Europese reiziger zou nog wel eens plezier kunnen beleven aan de huidige beweging in de tarieven, want er gaan hier al geruchten dat ook de scheepvaartmaatschappijen zouden overwegen de tarieven visie uiteen te zetten, waarin een rol Europa naar Amerika te verlagen. OMSTREDEN ZAAK (Va;n onze parlementaire redactie) i verhouding tussen overheid en amb- De Tweede Kamer ie vanmiddag Cenaar het kenmerk van een i publiekrechtelijk dienstverband, tot begonnen aan de behandeling van j stand gebracht door een éénzijdige het wetsontwerp, dat de nogal om-1 overheidsbeschikking en in beginsel •tredrni ziektekostenvoorziening voor! beh?,rst nijdig bestuurder van deze auto, een 20-ja rige inwoner van Hillegom, was ter plaatse onbekend. Er zaten twee pas sagiers in deze auto: een bruidspaar. Zij bleven echter ongedeerd. ADVERTENTIE KEIJZER regelt Er leeft niet alleen In de kring van de ziekenfondsen en par ticuliere ziekteverzekeraars behoorlijk verzet tegen deze regeling, maar ook de Kamer heeft zich tot dusver nog al kritisch opgesteld. Het is daarom nog zeer de vraag of het wetsont werp wel zal worden aangenomen. Hoe groot het verzet zal zijn moet echter worden afgewacht: de scheids lijn loopt namelijk dwars door de fracties heen. De regeling vooraet in een spe ciale dienst voor het rijkspersoneel, welke op een klein eigen risico na de kosten van de aangeslote nen en hun gezinsleden vergoedt en daarvoor een premie heft. die voor de helft door het Rjjk wordt be taald. Op grond van de laatste kos tenramingen zal een premie van 5.5 nodig ztfn van maximaal 2.077 grilden per maand,, het maximum sa laris van een referendaris. De ver zekerden betaden per jaar bovendien aan premie en eigen risico nooit meer dan 5 van hun salaris. De rest neemt het Rijk voor zyn reke ning. De gepensioneerden, die vrij willig kunnen toetreden, betalen 2,75 van hun pensioengrondslag aan premie. Opjagen premie De bezwaren tegen de voorgestelde regeling gelden vooral de vraag waarom het overheidspersoneel zo nodig een eigen regeling moet heb ben. De ziekenfondsen en particu liere kassen, waarbij de ambtenaren nu (vrijwillig) zijn verzekerd, onder gaan door de uittocht van het over heidspersoneel een forse aderlating, die volgens de tegenstanders van de regeling zeker financiële consequen ties zal hebben, waardoor de premie voor de andere verzekerden wordt opgejaagd. De regering schat zelf, dat alleen al 370.000 ambtenaren uit de vrijwillige ziekenfondsverzekering zullen treden. De staatscommissie-Kranenburg, die de regering tot de regeling heeft aangezet, heeft tegen de bezwaren ingebracht, dat het ambtenarenkorps een eenheid vormt, die werkzaam ia in het algemeen belang. De rechts - eigen reglementering daarom op haar plaats en het gaat daarom volgens de staatscommissie niet aan een deel van het ambtenarenkorps, dat een inkomen heeft beneden de loongrens, af te splitsen en onder te brengen in de verplichte ziekenfondsverzekering. Ander bezwaar Als bezwaar tegen het voorstel geldt ook, dat de kostenraming, die de regering heeft gemaakt, veel te optimistisch zou zijn uitgevallen. In de praktijk zal volgens de tegenstan ders met de regeling tientallen mil joenen guldens meer zijn gemoeid dan de regering veronderstelt. En daarom ware liet, volgens hen, beter de thans geldende interim-regeling, waarbij de overheid de helft van de premie voor haar rekening neemt, te handhaven en in een definitieve re geling om te zetten. Staatssecretaris mr. C. van Vee a van Binnenlandse Zaken, die het wetsontwerp verdedigt, zal voorts duidelijk moeten maken, waarom ons land een aparte ziektekostenregeling voor het overheidspersoneel begint, terwijl een dergelijke regeling in I geen enkel ander FEG-land bestaat. Daar komt nog bij, dat de regering op andere punten, zoals bijv. de kin dertoelageregeling, van geen afwij kende regelingen voor de ambtenaren meer wil weten en naai- gelijktrek king streeft van de arbeidsvoorwaar den van het overheidspersoneel met die welke in het bedrijfsleven gelden. Het debat, dat zeker twee dagen in beslag neemt, zal moeten uitwijzen of de staatssecretaris het wetsont werp tegen 1 januari 1969 in het Staatsblad zal weten te krijgen of dat hij naar een andere oplossing zal moeten omzien. Steenfabriek sluit: vijftig man op straat De Koninklijke Steenfabrieken van Lookeren Campagne N. V. in Zalt- bommel ziet zioh genoodzaakt haar oudste fabriek te Haaften in de loop van dit jaar te sluiten. De produfctie- eenheid werkt reeds enige Jaren met toenemende verliezen, terwijl ln de onmiddellijke toekomst geen uitzicht is op een verbetering van hét rende ment. De directie zegt dit besluit te moeten nemen om een verdere gun stige ontwikkeling van de onderne ming niet te belemmeren. Direct ge volg van dit besluit: 50 personeelste den zullen de komende maanden moeten worden ontslagen. Voor dit j ontslag is inmiddels vergunning ge vraagd bij de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Zaltbom- mel. Over de diverse regelingen met betrekking tot het afvloeien van het personeel is overleg gepleegd met de hoofdbestuurders van de beide be trokken vakverenigingen en met de werkgeversorganisaties in Arnhem Over de inhoud van deze regelingen is tussen de betrokken partijen volle dige overeenstemming bereikt, zo deelt de directie mede. De beide andere fabrieken van de on derneming, in Haaften en Hurwenen, zijn gedurende de afgelopen jaren ge heel gemoderniseerd. De gang van zaken bij deze produktie-eenheden is niet onbevredigend, ondanks de in het algemeen niet rooskleurige toestand op'de bouwwiaterialenmarkt. J De pers kon gisteren op de Leus- derhev zien hoe de Koninklijke Landmacht een Britse Chiejtain- tank (links) en een Duitse Leo- pard-tank aan de tand voelde. Beide tanks kosten ongeveer 1800.000 per stuk. Agio-bonus bij Key en Kramer Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van NV Key en Kra mer zal op 18 april worden voorge steld over 1967 een onveranderd di vidend van 16 in contanten uit te keren, zo deelt de directie van het bedrijf mee. Voorts werd besloten ten laste van de agioreserve onveranderd 5 in aandelen uit te keren, welke aande len gerechtigd zullen zijn tot de di videnduitkering over 1967. Door de 5 pet. agio-uitkering zal het aandelen kapitaal worden verhoogd met f 182.900 tot f 3.851.200. De omzet Is in 1967 met 25 geste gen t.o.v. 1966. Staatssecretaris Haex van Defensie gaat in mei naar de Verenigde Sta ten om daar de MBT 70 tank te be kijken, die met twee andere types nog steeds kandidaat staat voor de ver vanging van de thans bij het leger in gebruik zijnde Centurions. De naaste concurrenten van het Amerikaanse produkt zijn de Engelse Chieftain- tank en de Duits-Amerikaanse Leo pard. Van deze drie is de MBT 70 de mo dernste, maar mede daardoor komt hij later voor levering beschikbaar dan de twee andere. De staatssecre taris staat dus voor de keus te moe ten wachten op de late en ook dure Amerikaan of deze zomer te beslis sen ten gunste van één van de twee reeds op korte termijn leverbare, veel goedkopere, maar ook minder moder ne Europese types. Bij het nemen van een optie op elk van de drie is uitdrukkelijk bedongen, dat de Ne derlandse Industrie minstens de helft van de produktie krijgt toebedeeld. De DAF-fabrieken zijn daartoe reed» aangeschreven als hoofdaannemer. Op het ogenblik worden op de Leus- derhei de Chieftain en de Leopard door experts van het leger en van de rijksverdedigingsorganisatie TNO be proefd op technische betrouwbaar heid, onderhoud, schiet- en terrein- prestaties. Hoewel de MBT 70 met! een prijs van ruim twee miljoen gul den per stuk beduidend duurder komt dan de ongeveer acht ton kos tende Chieftain of Leopard, heeft het! Amerikaanse produkt het voordeel, dat het zoveel meer presteert, dat er bij een ordergrootte van ongeveer 500 exemplaren voor de laatste twee er wellicht 100 minder kunnen wor den gekocht. Voorstel tot wijziging Visserij wet De regering heeft voorge steld de Visserij wet zodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid voor sportvissers om de be schikking over viswater te krijgen wordt vergroot. Tot dusver, adus de minis ters Lardinois (Landbouw en Visserijen Polak (Justitie) in een toelichting op de voorge stelde wijziging, staat het over grote deel van het nog voor de visserij in de eigenlijke binnen wateren geschikte viswater ter beschikking van beroepsvis- ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. Van de beroepsblnnenvissers beoefe nen slechts enkele honderden de bin nenvisserij als hoofdberoep en voor hen is tegenwoordig: slechts in het al gemeen de aalvisserij van belang. Daarom is de thans van kracht zijn de bescherming van de beroepsbln nen vissers niet langer gerechtvaar digd. Het aantal sportvissers, die in het algemeen niet in aal maar in schub- vis geïnteresseerd zijn, neemt voort durend toe: in het seizoen 1948/49 was het aantal van een visakte of bydragebewijs voorziene sportvissers 300.000, in 1954/55 was het gestegen tot 430.000, in 1966/67 tot 564.000 en aan het einde van het lopende seizoen zullen waarschijniyk 600.000 akten en bydragebewijzen zijn uitgereikt. Bo ven dit aantal komen diaiï nog de tal rijke vissers van jonger dan 15 jaar, die van een bydragebewys zijn vrij gesteld. Toegenomen De intensiteit waarmee wordt ge vist Is. als gevolg van de vrije zater dag en het feit. dat velen de beschik king hebben over een auto of brom fiets, de laatste jaren sterk toegeno- Volgens de huidige wet kan de eige naar van viswater de aalvissery aan een beroepsvisser en de schubvissery aan een hengelsportvereniging ver huren, doch de Kamer voor de Bin nenvisserij kan tot een dergelyke, naar het oordeel van de ministers ge wenste, splitsing van het visrecht niet beslissen. Noch kan de huurder eige ner beweging verzoeken om verlen ging tot een deel van het visrecht beperken. De wyziging beoogt de kamer de bevoegdheid te geven, verlenging van een overeenkomst tot een gedeelte van het visrecht te beperken en 'n verzoek om verlenging af te wyzen indien het belang, dat de huurder by de vissery in het betrokken water heeft, sedert de totstandkoming van de overeenkomst aanzienlyk is ver minderd. Indien de kamer besluit de verlen ging tot een gedeelte van het visrecht te beperken zal zy in haar overwe gingen kunnen betrekken of de huur der voor het verlies van een gedeelte van zyn visrecht schadeloos zal wor den gesteld. Volgens de nieuwe wet zal een hen gel met een lyn met meer dan drie haken niet als een hengel of „spe ciale hengel" worden beschouwd. De thans van kracht zynde vrijstelling van het bezit van een consent voor het vissen met ten hoogste twee ge wone hengels wordt, teneinde sport- vissery in de kustwateren te verge- makkeiyken, uitgebreid tot de specia le hengel en de peur. Dze uitbreiding zal de visstand in de kustwateren niet nadelig beïnvloeden. Voorts zuilen volgens de nieuwe wet niet alleen verenigingen van sportvis sers, maar ook federaties van henge»- sportverenligingen de bevoegdheid hebben vergunningen te verlenen. Ook nlet-Ieden zouden vergunningen moeten worden verstrekt. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij u Verlenging Tevens wordt voorzien In de moge lijkheid, dat een huurder van vis recht, die met de verhuurder zelf niet tot overeenstemming kan geraken j over een gedeeltelijke verlenging van de overeenkomst, aan het einde van de huurtermijn, afstand doet van is de naam van I bracht door de Amsterdamse slechts een gedeelte van het visrecht, deze grappige zonnebril, een Pa- monturen-ontwerper en -impor- i«n zijn verzoek om verlenging: beperkt nemingen werd het bankkrediet uit- rijse creatie, in Nederland uitge- teur Jan Oostman. tot het resterende deel. gebreid tot 13.6 min. Geen dividend van Vorstenlandsche De Vereenigde^ Vorstenlandsche Cultuurmaatschappij NV stelt voor over 1966 geen dividend te declareren doch de winst ad f23.569 over te brengen naar nieuwe rekening. Dit blijkt uit het eerst gisteren over 1966 gelanceerde jaarverslag. Over 1965 heeft de Vorstenlandsche een winst behaald van f 1.099.313 en heeft zy 5 dividend uitgekeerd naar keuze in contanten of in agio- aandelen. Van de mogeiykheid tot incassering in contanten werd tot slechts een bedrag van f 1.50 gebruik gemaakt, zodat de directie voorstelt het winstsaldo van vorige jai-en (1963, 1964 en 1965) vrijwel geheel t.w. tot een bedrag van f 4.4 min aan de algemene reserve toe te voegen. Zoals bekend, behoort de Vor stenlandsche tot de EM.S.-groep en ls de heer R. Zwolsman commissaris. Het geplaatste aandelenkapitaal is f 20.8 min. De agio-reserve bedraagt f3.4 min. Ter financiering van met de Vorstenlandsche gelieerde onder-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6