vileda De warwinkel van de nienwe spelling PIÏÏlTpS BATTERi JËNl Commissie loopt 0111 de bezwaren heen RUBE Makarios herkozen en c 'óteren DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In Italië worden steeds meer wild-west-films gemaakt. De Ita liaanse filmster Sandra Milo speelt de hoofdrol in de nieuwe toestern „I killfor a dollar", die in Rome wordt opgenomen. Sandra flirt met drie mannen te gelijk. echter alleen om de buit te bemachtigen, afkomstig van een roofoverval. Hier poseert Sandra met een Venusbeeldje (niet van Milo). dat een belangrijke rol in de film speelt. Getuigenverhoor Hoepla-affaire Drie getuigen zijn gisteren door de Amsterdamse redhtibanfc gehoord in zake de afspraken, die de VPRO heeft gemaakt met de samenstellers van het omstreden televisieprogram ma „Hoepla". Door het plotselinge stopzetten van de serie zijn de sa menstellers Wim van der Linden. Wim Schippers en Hans Verhagen zonder werk komen te zitten en zij eisen van de VPRO een schadever goeding voor de twee afgelaste uit zendingen van een serie van zes. Uit de getuigenverklaringen van de heren Poelstra, waarnemend hoofd vcan de televisiesectie van de VPRO, Hasebos, chef afdeling jeugd programma's en Jaspers, producer- regisseur bleek dat er duidelijke on derlinge afspraken waren gemaakt voor de uitzending van een serie van minstens zes Hoeplaprogramma's en dat deze ook in de programmering waren opgenomen. De samenstellers kregen per uitzending een afzonder lijk schriftelijk contract toegestuurd Afhankelijk van een nader overleg tussen de VPRO-directie en haar raadsman zal de advocaat van Hans Verhagen overwegen een civiele pro cedure aan te spannen tegen de VPRO. De zaak zai eventueel die nen op 25 maart. Tv-cursus brugjaar Teleac zal in maart, april en mei tien uitzendingen wijden aan de pro blemen in het brugjaar. het gemeen schappelijk eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs. De cursus is speciaal bedoeld voor de leerkrach ten. die onder de Mammoetwet, die in augustus in werking treedt, hun nieuwe opdracht zullen dienen uit re voeren. ADVERTENTIE die móéten weD goedzijn^ Brigitte Bardot wint proces De Franse filmster Brigitte Bar dot heeft een proces gewonnen tegen het Italiaanse blad Playman, dat vo rig jaar juni foto's van haar had ge publiceerd die door een gat in de heg van haar villa in Rome genomen zouden zijn, terwijl zij en haar man Günther Sachs naast een zwembad lagen te zonnebaden. De directeur van het blad werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden en tien dagen en betaling van bija 300 gulden aan Bri gitte en haar echtgenoot elk. De fo to's vormden volgens de rechter een aantasting van Brigittes eer en waar digheid. Het is nu een jaar geleden dat het rapport van de Commissie voor de spelling van bastaardwoorden verscheen. Na de aan vankelijk vrij drukke discussie daarover in de pers, heeft het publiek er de laatste maanden weinig meer van gehoord, maar dit wil geenszins zeggen dat de zaak nu van de baan is. In de Gazet van Antwerpen van 30/31 december van het vorige jaar kon men lezen, onder het opschrift: „Nieuwe spelling komt er": „Uit bevoegde bron konden wij ver- emen dat de instanties, die zich met de spellingswijzigingen bezighouden, rustig hun werk voortzetten en zich ten opzichte van de hele stemming makerij tegen die hervorming gedra gen zoals de spreekwoordelijke kara vaan, die voorbij de blaffende hon den trekt". Die „bevoegde bron" is, naar wij reden hebben om aan te nemen, een van de Belgische leden van de spellingscommissie. Het mag tegenover een dergelijke zelfgenoegzaamheid, of die nu van de commissie zelf afkomstig is, dan wel van de artikelschrijver, wel eens gezegd worden dat de kritiek op de voorstellen van de commissie heus niet alleen afkomstig is van kleine keffertjes en onbevoegde leken, maar dat zij komt uit de hoogste acade mische kringen. (Van onze rtv-medewerkster) De Rudi Carrell-show van zaterdag gaat als officiële Ne derlandse inzending naar het achtste tv-festival in Montreux. Dat is gistermiddag laat be kendgemaakt door de werk groep amusement van de NTS, waarin alle omroepverenigin gen zijn afgevaardigd. Dit is dan voor de tweede keer dat Carrell een inzending in Mon treux krijgt, die mag meedin gen naar de gouden, zilveren of bronzen roos. In 1964 won hij met de show waarin Esther Ofarim optrad, de Zilveren Roos. Buiten mededinging worden dit jaar ingezonden: „Nina meets Boy" een musicale show rond Nina Simone en de Big Band van Boy Edgar onder regie van Bob Rooijens (AVRO) en de gisteravond uitgezonden Show rond Ria Valk. onder regie van Nico Hiltrop. Alle drie de produkties zijn in zwart/wit De concurrentie in Montreux, het belangrijkste t.v.-festival op amuse- mentsgebied dat Europa kent. met deelneming van bijna alle landen ter wereld, zal dit jaar groot worden Van 25 april tot 2 mei worden door een grote internationale jury. waarin voor Nederland zitting heeft Dick van Bommel, hoofd amusement NC RV, niet alleen zwart/wit maar nu ook kleurenuitzendingen gelijkelijk beoordeeld. Vorig jaar werd kleur slechts buiten mededinging vertoond. Op verzoek van de organisatoren de stad Montreux en de Zwitserse gen op het vlak van de experimen tele amusementsprogramma's, jazz programma's en jongerenprogram ma's in de amusementssfeer. Ook dit jaar zal er weer een extra prijs worden uitgereikt: de Chaplin- prijs, aan te wijzen door een spe ciale persjury. Tweemaal in dit belangrijke festi val wist Nederland een prijs te be halen: in 1964 door Carrell en in 1967 door Dorus. Zy wonnen allebei de Zilveren Roos. De laatste Carrell- show een combinatie van Carrell en Doruselementen zal ongetwij feld hoge ogen gooien in Montreux. 59 Van alle Nederlandse hoogleraren in de Nederlandse taalkunde zijn er slechts twee, die de voorstellen steu nen, en dat zijn de twee die er, hetzij als opsteller, hetzij als adviseur di rect bij betrokken zijn; vier hebben zich er uitdrukkelijk tegen verklaard en van de zevende (V. U.) zijn de be houden opvattingen genoegzaam be kend om te weten dat hij onder de tegenstanders gerekend moet worden. In België heeft de huidige nestor der Nederlandse taalkunde uitdruk kelijk stelling genomen tegen de voor stellen. heeft de Leuvense hoogleraar Pauwels zich er zeer kritisch over uit gelaten en hebben de beide acade mies voor taal- en letterkunde, de Brusselse en de Gentse, de voorstel len onaanvaardbaar genoemd. Ongefundeerd Toen het rapport van de commissie werd gepubliceerd, was dit een novum Vroegere wijzigingen in de officiële spelling werden eenvoudig afgekon digd nadat zij waren vastgesteld; nu echter waren het de voorstellen die als zodanig werden gepubliceerd. Er werd dus gelegenheid gegeven tot discussie vooraf. Maar het moet ge zegd worden dat de commissie weinig geneigdheid heeft betoond aan die discussie deel te nemen. Nadat in de pers een vrij groot aantal commenta ren op haar voorstellen verschenen was, heeft zij in „Uitleg", het week blad van het departement van On derwijs, een vrij oppervlakkig „com mentaar op spellingscommentaren" gepubliceerd <29 mei 1967), waarin zij zegt dat zy alle aangevoerde argu menten van de tegenstanders ver wacht had en het „niet moeilijk valt de bezwaren te weerleggen". Inderdaad kon dat niet moeilijk vallen omdat de commissie uitslui tend reageerde op misverstanden om trent het begrip fonologie en op de minder gefundeerde argumenten, die bij een dergelijke discussie in de dag bladpers onvermijdelijk te berde wor den gebracht. Zij beschouwt daarmee blijkbaar de zaak afgedaan, terwijl zy in feite om de werkelijke bezwaren die aan haar voorstellen kleven, zorgvuldig is heen gelopen en geen aanstalten maakt aan die ook door vakgenoten ge opperde bezwaren, nog verder woor den vuil te maken. Zij ziet slechts met een superieure glimlach neer op de „ongefundeerde kritiek" („Uitleg" als voren. blz. 8) van het ondeskun dig publiek en gaat onverstoord ver der met haar heilige taak. Niet weerlegd De bezwaren, die de commissie ech ter niet heeft weerlegd zijn: 1. De voorgestelde regeling kan niet leiden tot „spellingrust", zoals in het rapport (blz. 13) voorgegeven wordt, maar slechts tot bestendiging en ver groting van de onrust in de spelling. De inzet van de huidige spellingstrijd is: moet de Nederlandse spelling voor praktisch gebruik fonologisch zijn of niet. De voorgestelde regeling behelst een fonologisering van de bastaard- en van vele vreemde woorden, die daar allerminst geschikt voor zijn, maar voor de Nederlandse woorden wordt slechts op enkele on dergeschikte punten een meer fonolo gische schrijfwijze voorgesteld. Hier- wordt de kwestie volkomen op haar kop gezet en het gevolg zal zijn dat niemand tevreden is. De behou dend gezinden uiteraard niet, maar de radicale vernieuwers helemaal niet, omdat de door hen bepleitte conse quente fonologisering achterwege blijft. De strffd zal dus voortduren. 2. De commissie decreteert dat de wetenschappelijke en technische ter men „vernederlandst" moeten worden. Uit de verleden jaar door een dui zendtal hoogleraren en wetenschap pelijke ambtenaren ingediende petitie echter reeds voldoende gebleken, men in die kringen de voorge stelde spelling niet zal aanvaarden, omdat zfj alleen maar tot verwarring kan leiden en geen enkel voordeel biedt. De invoering van de voorgestelde spelling zou dan ook slechts leiden tot het naast elkaar bestaan van ver schillende spellingsystemen voor de vreemde woorden, terwijl de opdracht aan de commissie n.b. juist was het vermijden van dubbele schrijfwijzen! 3. Op de middelbare scholen zullen de leerlingen, juist in de periode dat zij kennismaken met het Engels, Frans en eventueel Latijn en Grieks, in de Nederlandse les geconfronteerd worden met woordbeelden van ter men, die in het Nederlands uit deze talen ontleend zijn, die daarvan zo veel mogelijk verschillen, ln plaats van, als tot nu toe. daarmee zoveel mogelijk in overeenstemming zyn. Zelfs als men, zoals de commissie doet, aanneemt dat overeenstem- mi n g in spelling geen steun is bij het aanleren van de vreemde talen, dan is het toch onbetwijfelbaar dat een opzettelijk aangebracht en onno dig verschil in spelling bij de zelfde woorden alleen maar tot on ze zekerheid en verwarrring de leerlingen kan leiden. ,Sirkusen circa Dat de voorgestelde spellingen he lemaal niet zo eenvoudig zyn, wordt fraai geïllustreerd door een onlangs als „Vlaamse pocket" verschenen boekje van H. Heidbuchel, getiteld ,3astaardwoorden spellen we nu zoDit is een heel leerboek met oefeningen, regels en woordenlijsten om d eze nieuwe spelling, die in Vlaanderen al druk toegepast wordt, aan te leren, tegen de tijd dat ze of ficieel zou worden ingevoerd. Daarin leest men dan b.v.: „Als wij „sirkus" (circus) zeggen, dan kunnen we dat beter met eigen lettertekens schrij ven en er een goed want onver vangbaar Nederlands woord van maken". Hier ziet men het fundamentele misverstand dat aan de hele kwestie ten grondslag ligt: een vreemd woord, op een andere wijze gespeld, is ineens geen vreemd woord meer. maar „goed Nederlands"! Als het woord antiquair, met zijn volkomen onnederlandse klank, dus als antikair gespeld wordt (dit stelt de commissie inderdaad voor!) dan is het een Ne derlands woordMaar het woord „circa" mag volgens de commissie niet „vernederlandst" worden, want dat is „klassiek Latijn". En de heer Heidbuchel vindt het dus h eel ge woon dat men in een volkomen on- gezocht zinnetje, waarin men de ca- I paciteit van een circustent, wil uit drukken, zal moeten schrijven: „het sirkus kan circa 3000 toeschouwers bevatten"! En als ik het nu wil heb ben over 't Circus Maximus in Rome, wordt dat dan ook „Sirkus Maksi- mus?" Of wordt het dan weer een circus? Warwinkel Inderdaad, weinig anders dan een circusvertoning is deze hele warhoof dige „vernederlandsing' 'en men weet niet waarover men zich meer verba zen moet: over de kortzichtigheid waarmee taalkundigen van naam een dergelijke warwinkel in ernst kunnen opdienen als een oplossing voor de „spellingkwestie" (voor zover die In derdaad zou bestaan), of over de on nozelheid van de onderwijzers en le raren, die deze „oplossing" als een nieuw evangelie schijnen te willen accepteren. Men kan slechts hopen dat de volksvertegenwoordiging wijzer zal zijn en dit hele onbekookte plan, blijkbaar ontsproten aan h et brein van een in de fonologie liefhebberen de departementsambtenaar, voorgoed naar de ijskast zal verwijzen. Rust in de spelling is alleen te verkrijgen door de spelling met rust te laten. Dr. C. Kruyskamp. Redacteur Groot Woordenboek der Nederlandse TaaL Aartsbisschop Makarios is met te meerderheid herkozen tot president van Cyprus. Hij kreeg 220.911 stem men of 95.45 procent. De andere kan didaat, de 40-jarige psychiater Evdo- kas, kreeg 8.577 stemmen of 3.71 pro- Direct na de uitslag van de verkie zingen heeft president Makarios, ver klaard dat hij over enige dagen aan secretaris-generaal Thant „bepaalde voorstellen" zal doen om een einde te maken aan de huidige politieke impasse op Cyprus. De nederlaag van zyn tegenstander die de steun had van degenen die een onmiddel lijke aansluiting van Cyprus bij Griekenland „Enosis". voorstaan, wil de zijns inziens niet zeggen dat er nu een einde zal komen aan dit streven. NEDERLAND 1 9.55 i 10.03 1 10.20 l 10.40 i 10.45 i 11.45 i Pi po de clown Nieuws Twien: magazine voor tieners Journaal en weerbericht Gezond Europa? documentaire Radtzky-mars The American Portestant Church Choir Hier en nu De Hernhutters Laatste nieuws De bezetting Sluiting NEDERLAND 2 NTS 7.35 uur 8.20 uur 10.00 i 10.30 i 10.35 i Pipo de clown Suriname en de Nederlandse Antillen (kleur) Van gewest tot gewest De eenentwintigste eeuw Journaal en weerbericht Dubbelspion (kleur) Denk-beeld Carnavalsconcert Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Mat carnaval Slechts even heeft de zilver vloot de feestneus van Mien als nationale hymne kunen verdrin- 1 gen. maar gisteren was Mien er weer: in Oeteldonk en voor de O.W.-ers in kleur. Zo'n Carna valsoptocht is wel een stuk leu ker in kleur! Maar zelfs inkleur bleef het een matte vertoning. Er zat wat meer leven in „Mik", waarin de Carnavalsvereniging „De Krabbetukkers" de bloe metjes binnen zette. „De wonderlijke lotgevallen van Ria Valk" kregen daarna speciale aandacht, want de ge ruchten willen dat dit program ma een goede kans maakt uit gezonden te worden naar Mon treux. Best een lief programma, aardig in de decors gezet, ver zorgd van uiterlijk al was de na- synchronisatie niet altyd even perfect, beschaafd van muziek en dans, kortom een zekere ver liezer in Montreux, want daar maak je alleen kans als je met een show komt waarin wat per- soonlykheid zit verwerkt. Katholieken Ben Sies had in Engeland een gesprek met Engelse katholieken die onlangs een studie hadden gemaakt van het katholicisme in Nederland. Zy waren zeer te vreden over wat ze hier gezien en meegemaakt hadden, veel in spraak, het gezag als discipel, geen sensatiebejag, volop inlich tingen. Op de andere zender legden de Indianen van Guate mala om onopgehelderde rede nen het loodje, evenals Hum phrey Bogart in de film „High Sierra", wat hoge berg betekent. Het is wel een goed idee, het brengen van zo'n cyclus rond één figuur (in dit geval Bogart), maar een nadeel is natuurlijk, dat niet alle films waarin hy speelde even goed waren. Dit was bijvoorbeeld allerminst een opmerkelijke film. Interview In „Achter het nieuws" kwam wel een opmerkelijk interview voor, namely k met. de heer Van der Gouw, die 10 jaar heeft ge zeten vanwege zyn activiteiten in de oorlog, maar die zich nu gezet heeft aan het schrijven van boeken waarin hy allerlei misstanden onthult. Het eerste boek, Alias Teixeira", zal het e e n en ander uit de doeken doen over het springen van de geiyknamige bank. In een nog te schrijven boek zal hy het „Eng- landspiel" ontrafelen en in een derde boek zullen defensiezwen- dels worden onthuld. Zyn uitge ver is de heer Van Ammelrooy, dezelfde die indertyd zo'n spek takel heeft gehad met een boek je over kamerlid Koekoek. Een voldouder dus. Nog even gemeld, dat we niets wyzer werden over het conflict tussen Verkerk en de anderen enerzyds. en de KNSB ander- zyds, waar alle kranten gisteren verontrustende berichten over hadden. De helden zyn biykbaar vermoeid VOOR DINSDAG 27 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m KRO: 18.00 Stereo: Metropole-ork. amusementsmuz. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven godsdienstige vorming ln deze tijd. 20-00 M'n bier is (byna) op: vasten- avondprogr. 21.15 Limburgs Symfonie orkest: carnavalsconcert. 22.00 Kunst: cultureel progr. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 De zingende kerk; korte beschouwing over het Gregoriaans. 23.00 Contekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55-24.00 Nws. esprogr. 23.55- Hilversum 2. 298 AVRO: 18.00 N' 18.25 My name is Dora 19.00 Tref pun actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Stereo Promenade orkest: amusementsmuziek. 18.15 Radiojourn. discussierubriek 20.00 Hou Je aan Je literair s werk. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Nws. 22.40 Radlo- Hilversum 1. 40' m NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Het levende iroord. 7.15 Stereo: Klass. grjnuz. 7.30 t 7.45 Stereo: Klassieke uit Mexico en M.AmeVlka.'9.35 Water standen. 9.40 Voor de kleuters. 9.5 Klass. grammuz. 10.30 Sphinx: progi KRO: 12.00 Van 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Omroep Dubbelkwartetmod, liederen. 17.15 Recht op en neer. cabaretprogr. 17.30 Stereo: Lichte ork.muz. 17.50 Over heidsvoorlichting. Mens en samenle ving. Een uitzending van het ministe rie van C.R.M. Hilversum 2, 298 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram.muz. (7.30 Van de voorpagina: persoverzicht). VPRO- 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.1o' Act. 8.20 Lichte grammuz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis: praatje voor de o. Oude 'muziek der, 13.25 Stereo: Amusementsmuziek (gr). 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Tenor en plano: klass. liederen. 15.15 Gltaarreci-' tal: Spaanse werken. 15.40 Omroep dubbelkwartet: Franse volksliederen. 16.00 Nws. 16.02 Operetteprogr. (gr.). 16.50 VARA-dansorkest en solisten. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum 3, 240 m en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengel- muze: nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken. 11.30 Grenzeloos: miiz. uit alle windstreken. (12.00 Nws.). 12.30 Musical-fragmenten AVRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: vrolijk platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Muz.boetiek: gev. muz.progr. met Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen- populair ver- zoekplatenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Gev. platenprogr. voor auto mobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I I Journaal. NTS: 19.06 De drie muske- K. pan beuren NTS: 20.00 Journaal i overzicht. 20.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. 20.30 Uitzending Stichting Socu- tera. 20.35 Nationale Finale Eurovisie- Songfestival 1968 21,15 Les De gelieven), speelfilm. (Rijkskeuring 18 Jaar). 22.40 Inburgeren, in' rubriek. 23.05-23.10 Journaal. lederlaiul II NTS: 18.50 Plpo de clown. 19.00 >ppelijk NTS: 20.00 Jot KRO: 20.20 Kijk op kunst 21.00 De rol van haar leven (Die Rolle ihres Lebens), gefilmd TV-spel 21.25 De 10.50 Voor de kleuters. 11.00 »W5. n.ua Voor de vrouw. 11.40 Ste- reo: Operamuz. (gr 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Promenade orkest: are muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. ADVERTENTIE zemen zonder zorgen TIJDELIJK I met gratis wafeldoekje

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5