Luchtbrug Nairobi en tussen Londen bierfles Dodelijke klap met Uitbreiding vrije huren in zuiden Linkse federatie wil een dictatuur ONDERZOEK OPHANGEN PLAKKATEN Kiesinger onderbreekt vakantie voor overleg over Lübke's positie MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 FEBRUARI 19( De stroom van Aziatische immi granten uit Kenia in Engeland wordt met de dag groter. Gevolg gevend aan een verzoek van de Britse lucht vaartmaatschappij British United Airways neemt ook de Nederlandse chartervliegtuigmaatschappij Mar tinair deel aan de luchtbrug Nairo- bi-Londen. Een DC-8 straalvliegtuig van de maatschappij zal de komende dagen drie maal tussen Kenia en Londen op en neer vliegen en in totaal 450 Aziaten van Kenia naar Engeland kunnen brengen. Gisteren zijn ook drie DC-7 toestellen van Martinair Ingeschakeld, die elk 300 Aziaten zul len vervoeren. Afgewezen Vice-president en minister van Binnenlandse Zaken van Kenia, Moi, heeft gisteren elke verantwoordelijk heid van zijn regering voor de naar schatting 100.000 tot 200.000 Aziaten in zijn land van de hand gewezen. De minister zei dat de Aziaten die nu in zijn land geen arbeidsvergun ning kunnen krijgen en een Engels paspoort bezitten onder de Engelse wet vallen. „Als ze Engeland niet in mogen, moeten ze maar naar India gaan", aldus Moi. President Kenjatta heeft in het Keniase parlement gezegd dat de ..Afrikanisering" van de handel in het land in versneld tempo zal wor den uitgevoerd. Eind 1968 zal het grootste deel van de handel in han den zijn van Afrikanen zo verklaarde Kenjatta onder luid applaus. Overleg Leiders van Aziatische groepen in Kenia plegen op het ogenblik overleg over de wijze waarop zoveel mogelijk gezinnen naax Engeland kunnen emigreren voordat de nieuwe wet op beperking van de Aziatische immi gratie in dat land donderdag van kracht wordt. Men overweegt de overtocht voorlopig te beperken tot gezinshoofden. De gezinsleden zouden zich dan later bij hen kunnen voe gen. Aziatische leiders uit Kenia zijn gisteren in Londen aangekomen voor besprekingen met de Engelse rege ring. Gisteren zijn ongeveer zeshon derd Aziaten uit Kenia op het vlieg veld van Londen aangekomen. (Van onze parlementaire redactie) Op 1 mei wordt de huurliberalisatie uitgebreid tot 86 ge meenten in Noord-Brabant en Limburg. In deze provincies, waarvan gedeelten al op 1 oktober vorig jaar vrije huren kre gen (tegelijk met de drie noordelijke provincies en Zeeland) vallen dan nog alleen onder de huurprijsbepalingen: Den Bosch, Breda, Helmond, Tilburg, Vught, Eindhoven, Best, Geldrop, Heeze, Nuenen, Maastricht, Brunssum, Eygelshoven, Heerlen, Hoensbroek, Kerkrade, Nieuwenhagen, Schaesberg en Ubach over Worms. Daar zullen de huren waarschijnlijk op 1 januari van het volgende jaar worden vrijgemaakt. Een 29-jarige bouwvakker uit De Rijp is op verdenking van mishande ling, de dood ten gevolge hebbend, gearresteerd. Zaterdagavond ont stond tijdens een familiefeest ten nuize van de 46-jarige R. Brandt in De Rijp een hevige ruzie tussen Brandt en zijn pleegzoon de ruzie liep zo hoog, dat de bouwvakker zijn stief vader een klap met een bierfles op zijn hoofd gaf. Na de ruzie verlieten de andere gasten de woning. Ook de vrouw, met wie Brandt samenleefde, vertrok met haar negenjarig doch tertje, naar familie in Landsmeer. Toen zij zondagmiddag in de woning terugkeerde, trof zrij Brand in bed aan, waar hij klaagde over hoofdpijn. Een geconsulteerde arts achtte over brenging naar het ziekenhuis in Pur- merend raadzaam. De hr Brandt is daar r.verleden. De bouwvakker zal voor de officier van justitie in Alk maar worden geleid. Prijsontwikkeling dient binnen beperkte grenzen te blijven De minister van Economische Za ken heeft gisteren in een bespreking met vertegenwoordigers van de in dustriële werkgevers, het midden- en kleinbedrijf en de groothandel, als mede vertegenwoordigers van werk nemersvakcentrales en consumenten organisaties de noodzaak beklem toond, dat het komende jaar, evenals in 1967, de feitelijke prijsontwikkeling binnen zeer beperkte grenzen zal blij ven. Het prijsbeleid zal in de komende jaren volgens dezelfde lijnen dienen te worden gevoerd als in het afge lopen jaar. De vertegenwoordigers van de industriële werkgevers, het midden, en kleinbedrijf en de groot handel hebben toegezegd in him j Nijverheid eigen kring deze opvatting te zullen ondersteunen. DINSDAG Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Spr. evang. J. Zijlstra. 8 uur nam. Herman Strategier. 8.15 uur nam. Schouwburg. K. en O. Toneelgroep Centrum „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje". 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof Elektronl- caclub „De Detector" 7.309.30 uur Pardoeza (Doezastraat) Politiek tref punt 8.3012 uur nam. Stadsgehoorzaal: Concert Residentie- Orkest dirigent Pierre Boulez. 8 uur 7—8 WOENSDAG Gebouw Chr. Soc. Belangen. Vrou wenbond C.N.V. Lezing over arbelds- Premier Pompidou van Frankrijk: Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) verwacht niet, dat zich spanningen zullen voordoen in de gemeenten, die op 1 mei vrije huren krijgen. Ervaringen in de vrije gebieden wijzen daarop. Knelpunten zijn niet zo zeer het ge volg van een tekort aan woningen alswel aan een verkeerde verdeling van de beschikbare huizen versohillende bevolkingsgroepen. Vrije huren zullen een betere verdeling in belangrijke mate bevorderen, zo zegt de minister. Overleg (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft gis teren plakkaten met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger" in be slag genomen, die geplakt waren op vensterluiken van het hoofdkwartier van de Socialistische Jeugd aan de Haarlemmerhouttuinen. De politie trad op in opdracht van de officier van Justitie, mr. J. Hart suiker. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de vraag wie verant woordelijk is voor het ophangen van de plakkaten. Tegen deze(n) zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een woordvoerder van de Socialis tische Jeugd een ongeveer 500 le den tellende organisatie zei giste ren, dat het de bedoeling is een lan delijke actie te beginnen om de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger" op grote schaal aan te brengen achter de ra men van woningen, op auto's en der gelijke. De actie van de Socialistische Jeugd is een reactie op het uitblijven van een vervolging van de Groninger hoogleraar, prof. dr. Delfgaauw, die Johnson een oorlogsmisdadiger vol gens de maatstaven van Neurenberg heeft genoemd. Tegen studenten in Utrecht en Groningen, die soortgelij ke acties hebben ondernomen is even eens proces-verbaal opgemaakt. Een anarchistische jeugdgroep zal zaterdag in Utrecht een demonstra tie organiseren als protest tegen het proces-verbaal, dat de sociologie-stu- dent Olaf Meijer heeft gekregen voor de belediging tegen president John son. De student had op het raam van zijn flat een plakkaat geplakt. Der tien jeugd-, protest- en studentenor ganisaties hebben zich solidair ver klaard met de demonstratie. De huurliberalisatie betekent dat de huurprijs in beginsel wordt vast- dë I gesteld in overleg tussen huiseigenaar en huurder. De huuradviescommis sies kunnen beide partijen adviseren. In geval van conflict heeft de huur der twee maanden de U)d om het huis te ontruimen, een termijn die de kantonrechter kan verlengen. Voor een dergelijke procedure zijn geen griffiekosten verschuldigd. De gevolgen van de huurliberalisa tie die op 1 oktober is ingevoerd in Friesland, Groningen, Drenthe, Zee land en delen van Noord-Brabant en Limburg, zijn volgens minister Schut niet verontrustend. Redelijk De eerste gegevens, verzameld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek, geven de indruk dat niet op gro te schaal tot huurverhoging is over gegaan. De huurverhogingen die wel werden doorgevoerd waren over het algemeen redelijk, de uitschieters daargelaten. Er hebben zich 269 conflicten voor gedaan, die aan kantonrechters zijn voorgelegd: in Groningen 57, in Friesland 13, in Drenthe 27, in Zee land 71 en in Noord-Brabant en Limburg 101. De kantonrechters hebben hoogst zelden een verzoek om de ontrui mingstermijn te verlengen afgewezen. In verreweg de meeste gevallen werd het verzoek ingewilligd en werd de termijn (2 maanden) verlengd met perioden van drie maanden tot jaar. Prins opent laboratorium Prins Claus heeft vanmorgen in Oosterbeek het gereorganiseerde en gemechani seerde grondonderzoeklaboratorium Grond- en Gewasonderzoek officieel in gebruik gesteld. Op ziijn rondgang door 't laboratorium volgde de prins een grondmonster, afkomstig uit de tuin van kasteel Drakensteyn. Ten slotte vernam hij van de computer, wat het onderzoek over de chemische s°monsteliing van dat monster aan het licht had gebracht. De nieuw wet ov de immiom- tie in Engeland, die donderdag van kracht zal worden, dwong ook deze oude dame Nairobi te verlaten en naar Engeland te rei zen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Bleskensgraaf H. Veld huizen. kand. te Bilthoven te Ede (vac. J. van der Heuvel) drs. A. Noordegraaf te Oldebroek te Bra- kel (toez.) W. van Hennekeler te Zwartebroek. Aangenomen naar Huizen (N.-H.) (vac. wijlen H. A. van Bemmel) J. L. W. Koppenhol te Haaften. GEREF. KERKEN Beroepen te Sellingen A. J. G. Dronkert. kand. te Leiden te Maassluis (vac. K. W. Dercksen) J. Goldschmeding te Dussen (N.-B.). CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-Noord W. Heerma te Enschede-O (verb, be richt) TEGEN VS: Ban anti-Franse gevoelens uit (Van onze correspondent) Als eregast van de Franse parle mentaire pers, die gisteren haar 20- ste verjaardag vierde, heeft premier Pompidou felle aanvallen gericht op de linkse federatie en op de com munistische party, die volgens hem, druk bezig zijn Frankrijk voor anar chie en dictatuur rijp te maken. De beide linkse partijen hebben, zo verklaarde de premier, bij de laatste verkiezingen hun kiezers grof bedro gen door hen te doen geloven dat ze al een gemeenschappelijk regerings programma in petto hadden. Een linkse regering zou Frankrijk, zo luidde zijn conclusie, spoedig overle veren aan de anarchie of aan een communistische dictatuur. Pompidou verbond aan die dramatische voor spelling de oproep aan alle Fransen van links en rechts die hun land voor een dergelijke catastrofe behoeden willen, de gelederen rond president De Gaulle te sluiten. Vrees Die oproep van de premier werd in de ogen van de meeste journalis ten vooral gevoed door de vrees, die onder Gaullisten steeds duidelijker leeft, dat het Gaullisme zijn hoogte punt heeft gehad. Een tussentijdse verkiezing bracht zondag ook een nieuwe overwinning van een communistische kandidaat op zijn rechtse en Gaullistische te genstanders, waarmee de regering zijn meerderheid van één stem in het parlement nu officieel verloren heeft. Weliswaar behoeft de regering nog weinig angst te koesteren gedurende de huidige zittingsperiode ten val te zullen worden gebracht. Niettemin lijtot het getij voor het Gaullisme ge keerd, zodat de aanhangers van pre sident De Gaulle alle zeilen willen bijzetten om nog een maximaal aan tal Fransen terug te winnen. v.s. Premier Pompidou heeft tevens een beroep op de Amerikaanse lei ders gedaan maatregelen te nemen om de groeiende anti-Franse gezind heid in de VS tegen te gaan. De Westduitse bondskanselier Kie singer heeft gisteren zijn „carnavals - vakantie" onderbroken om met presi dent Lübke overleg te plegen over wat er moet gebeuren, nu de aanval len op het verleden van het staats hoofd steeds feller worden. D» nieuwste ontwikkeling vormt een op roep van „Der Stem", het grootst Westduitse geïllustreerde weekblad tot Lübke om onverwijld af te tre den. „U hebt een kans om uw lam een werkelijke dienst te bewijzen. He zou de eerste stap zijn naar het her stel van de gezondheid van dat land' Zoals bekend wordt de 73-jarig president Lübke. wiens tweede ambts termijn volgend jaar juli afloopt, er van beschuldigd in de oorlog betrok ken te zijn geweest bij de bouw vai onderkomens voor concentratiekamp gevangenen, die voor de nazi' dwangarbeid moesten verrichten. Hf staatshoofd heeft de beschuldigingei tegengesproken In een open brief aan zijn lezer wees hoofdredacteur Nannen vaa „Der Stern" erop, dat de president hem niet wegens smaad voor het ge recht heeft gedaagd. Volgens offi ciële kringen zou Lübke de kwesti wel voor i'e rechter willen brengen Zijn raadgevers zouden dit echter be neden zijn waardigheid achten en van oordeel zijn, dat de regering en het parlement het staatshoofd moe ten verdedigen. De beschuldiging is twee jaar geleden voor het eerst ge- i uit door Oost-Duitsland. Het is voor beide landen en volke ren beter hun koelbloedigheid te be waren, aldus Pompidou. Frankrijk en de VS kunnen op politiek gebied van mening verschillen zonder daarom vijanden te hoeven worden. Handel. Spr. dr. P. S. de vrije loonpolitiek. 12.30 Camera-theater, de maand 9.15 uur nam Schouwburg. K. en O. Toneelgroep Studio „Kooien". 8 uur nam. De Lakenhal. Spr. prof. Sierk Schrö- der over de menselijke figuur ln de beeldende kunst. 8 uur nam. DONDERDAG Staal wijk. Leidse Tulniers- „Door Eendracht V den". Spr. dhr P. Staffeleu ovei Jaarsheesters. 8 uur nam. Nieuw Minerva. Expogé. Spr. Chr Soc. Belangen. Ned. van di wij nog inspraak? Oegstgeest (raadhuis). Afscheid bur gemeester H. L. du Boeuff. Buitenge wone raadsvergadering 3 uur nam. re- GemeentecentrumJaar vergadering Ver. van Vryz. Herv. 8 uur VRIJDAG Lutherse kerk. Wereldgebedsdag. 8 Boshulzerlaan) gebedsdag. Den Burcht. Toneelavond afd. Lel den Ned. Politiebond. 8 uur nam. Microtheater: Imperium met „Korc- zak en de kinderen*. 8 uur nam. Rapenburg 94. Opening Galerie 't Duivenhuys. 8.30 uur nam. Schouwburg. K. en O. Toneelgroep Theater speelt „Driekoningenavond". 8 Koningskerk. Rullclub 7.30-10 uur Auberge francalse (Kloksteeg 19). gem. „Ecclesia". 8 Montessori-kleuterschool Zoeter- woudse Singel 22): Receptie mej. C. Turmel. 25 jaar hoofdleidster. 56 BINNENLAND „Autokrakers" aangehouden Een 23-jarige verwarmingsmonteur en een 28-jarige stoffeerder uit Den Haag hebben tegenover de Haagse politie bekend tussen begin oktober en half februari, toen zy in Haarlem werden aangehouden, 58 auto's in Den Haag en omstreken te hebben opengebro ken en daaruit goederen te hebben ontvreemd. By hun aanhouding had den zij een auto by zich, die vol zat met textiel, gereedschappen, autoac- cessoires en andere waar, die van diefstal afkomstig waren. In het huis van de stoffeerder en in een bestel auto, die de mannen hadden gepar keerd in Den Haag, werden eveneens gestolen goederen aangetroffen. Twee helers zijn aangehouden. Vrouw uit water gered In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is vannacht een 31-jarige Amsterdamse vrouw opgenomen, nadat zij met haar auto in de Leidserijn in De Meern was gereden. De vrouw werd gered door de 21-jarige student C. W. Peek uit De Meern. De vrouw werd uit de wa gen geslingerd, toen deze te water raakte. De vrouw reed vermoedelijk onder invloed van sterke drank. Een tweede voorbijganger, de monteur J. Oosteren, is in het water gedoken te zien of zich in de auto nog an dere passagiers bevonden. Dit bleek niet het geval. Na val van trap overleden In »n ziekenhuis in Den Haag is het vierjarige meisje Frederica Heffels overleden, dat vrijdag bij een val van de trap in de ouderlijke woning nabij het ziekenhuis hoofdletsel had opgelopen. Gewonden by explosie Bij de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek' in Delft heeft zich in één van de roerketels een explosie voorgedaan. Een 32-jarige voorwerker werd daarbij zodanig gewond, dat hy ter verpleging moest worden opgeno men in het ziekenhuis Bethel. Hij liep brandwonden op aan gelaat en handen. De brand, die ten gevolge van de explosie ontstond, kon door het personeel worden geblust. De materiële schade is gering. BUITENLAND Carnaval in Peru In Peru zijn gisteren minstens 40 mensen gewond geraakt en 2500 gearresteerd bij car navalfestijnen. Ondanks een verbod van de politie werd veelvuldig ge bruik gemaakt van met water gevul de ballonnen als projectielen. Ook werden emmers water uit ramen ge worpen. Demonstratie in Japan In Nari- ta waar Tokio's tweede internationa le luchthaven wordt gebouwd zijn 1400 studenten slaags geweest met een 1700 man sterke eenheid oproer politie. Er werden 366 politiemannen en 130 studenten gewond en 23 arres taties verricht. De studenten demon streerden tegen de bouw van het vliegveld, 50 kilometer ten oosten van Tokio, omdat het vliegveld naar Kanaal Met een van de grootste bouwprojecten die na de oorlog in West-Duitsland ter hand zijn geno men zal begin mei worden begonnen. Het is een kanaal van 113 kilometer lengte, dat de Elbe verbindt met het Mittelland-kanaal. In 1975 zal het klaar zyn. Het kost 800 miljoen mark. Bulgaars-Turks akkoord Bulga rije en Turkije hebben een akkoord gesloten over de emigratie van Tur ken uit Bulgarije. Bulgaarse burgers van Turkse afkomst, wier familiele den voor 1952 uit Bulgarije naax Tur kije aijn gegaan, kunnen nu eveneens vertrekken als zij dat willen. Volgens de jongste volkstelling wonen er on geveer 750.000 Turken in Bulgarije. In 1951 en 1952 zij, er 150.000 naar Turkije teruggekeerd. Verbruiksgoederen ln Rusland De Russische regering heeft opdrachtge- geven voor ruim 4 miljard gulden meer schoenen, kleding, wasmachines en andere verbruiksgoederen te pro duceren. Volgens het regeringsblad Iswestja is de maatregel genomen om aan de toenemende vraag te vol doen. Duitsland en Marokko West- Duitsland en Marokko zullen de sa menwerking „in een geest van vriendschap en wederzijds be grip" nog verder uitbreiden. Dit staat in het communiqué dat in Rabat is uitgegeven aan het einde van het be zoek van vyf dagen dat de Duitse mi nister van Buitenl. Zaken Brandt aan Marokko heeft gebracht. Bonn zal Marokko ook steunen bij zijn po gingen geassocieerd lid van de EEG te worden. Algerijnen naar Parijs De Alge rijnse minister van Binnenlansde Za ken, Medeghri, is in Parijs aange komen met een boodschap van pre sident Boumedienne voor president De Gaulle. De minister zei voor zijn vertrek, tevreden te zijn over Frans-Algerijnse samenwerking, het bijzonder op technisch en cultu reel gebied. Noord-Korea De Russische par tyleider Brezjnjew heeft „een vriend schappelijk gesprek" gehad met de Noordkoreaanse minister van Defen sie, generaal Kim. Generaal Kim leidt een Noordkoreaanse delegatie naar de viering van het vijftigjarig bestaan van het Russische leger. Tankauto ontploft In Mexico- stad zijn gisteren zes personen ver brand en een zestigtal min of meer ernstig gewond doordat een tankauto met benzine ontplofte. De wagen reed te snel door een bocht, ramde een geparkeerde auto en sloeg over de kop. De benzine stroomde over de straat en vloog in brand. De drie in zittenden konden zich in veiligheid stellen. Kort daarop explodeerde de tankauto. Zes gebouwen raakten in brand. De slachtoffers hadden zich te dicht bij de plaats van het ongeluk U.S.A. 10.30 Schouwburg: Lustrumopvoering „I Bonefaas 8 uur r Galerie v. d. Vlist (Botermarkt 3) Opening tentoonstelling Karei Wlggert Brugge. 7.30 i Steenschuur 6. Kerk van Jezus Chris us van de heiligen der -4 uur nam. tot 24 maart) MAANDAG Oegstgeest (Parochiehuis)Kap wed- ;rijd Ned. Kath. Kapperspatroonsbond voorzieningen ln Nederland. 8 uur r BIOSCOPEN Studio „Amerika, land van g 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Ik, Jan Adamsson", Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Woensdag 2.30, 7 18 jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 jaar. Dagelijks 2.30 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 .15 uur. Trianon „De getemde feeks", H l 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling overige dagen 7.3010 (tot 24 keningen uit de collectie J. F. G. Boom. Werkd. 10 u zond. 14 u maart) Lakenhal: Tentoonstelling „Jonge Nederlandse Kunst". Werkd. 10 vonrm.4 uur nam. Zond. 14 nam. (Tot en met 3 maart). De LakenhalDag 10—4 uur: «ond. Galerie V. d. Vlist (Botermarkt 3): Tentoonstelling grafiek Ad van Dijk en bronsplastleken Armand v. d. Helm Geopend dinsdag t/m zaterdag 9 uitzondering van zaterdag van 10-4 i (zondag 1-6 uur). Rijksmuseum voor Volkenkunde.* (Steenstraat 1): dag. 10—S i dags 1—5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde- Ei positie Japanse volkskunst, (Zondags 1 tot dingen dinsdag Japanse Kunst Werkd. 10 der natuurwetenschappen: Dag bovendien dinsdag- Centraal Apotheek, tel. geopend. WEEKEINDEDIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 22222. HAAGSE AGENDA DINSDAG 27 FEBRUARI Seksen" WOENSDAG 28 FEBRUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nede landse Comedie: „De vrek". Joseph's Place. 22.30 uur: Cabar Comlque, o.l.v. Wik Horn: „Angels i Seksen". Kurzaal. 20.15 uur: Het Residentie- Orkest Poppentheaters, Guldo snei ir: „Het Zonne- WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg onbewolkt 4 Twente Eindhoven onbewolkt 3 Zuid-Limburg onbewolkt 1 Helsinki half bew. 1 Stockholm zwaar bew. 3 Kopenhagen mist 1 Londen Brussel Luxemburg bew. 6 10 geh. bew. 0-2 0 geh. bew. 2 0 0 geh. bew. 12 2 0 geh. bew. 1-2 0 geh. bew. 6-10 zwaar bew. 12 12 0 weerlicht 15 9 0 regenbul 18 8 7 mist 10 -1 0 licht bew. 17 9 O licht bew. 13 7 3

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2