LEIDSCH DAGBLAD Vier radicalen uit fractie en partij Huiskes is die wij nodig hebben Nachtelijke aanvallen op Saigon en vliegveld JAMIN BREUK IN KVP THANS EEN FEIT Groep van achttien schort overleg op Urenlang overleg Utrecht in De Graaff treedt terug Wijziging in leiding van Zuidvietnamese leger Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 No. 32419 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) De K.V.P.-radicalen Aarden, Van Doorn en Janssen hebben vanmorgen in de vergadering van de tweede-kamerfractie mee gedeeld, dat zij de fractie van de K.V.P. zullen verlaten. Zij leg den deze verklaring mede af namens mej. Kessel, die ziek is. Mr. Van Doorn zal niet alleen uit de fractie treden, maar ook zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer beëindigen. De drie andere uitgetreden radicalen zullen lid van de Kamer blijven. De radicale K.V.P -kamerleden Westerterp, Van Schaik en Mom- mer steeg hebben gezegd, dat zij deel zullen blijven uitmaken van de K.V.P.-fractie. Zij zien geen reden om onvoldoende vertrouwen te hebben in de fractie als geheel. Zij hebben evenals de uitgetreden fractieleden vanmiddag aan het begin van de kamervergadering een openbare verklaring over hun houding afgelegd. Kernpunt van ie verklaring van het uitgetreden viertal was, dat zij niet langer in staat waren vertrouwen te koesteren in de K.V.P.-fractie als geheel. Drs. Schmelzer deelde nog mee. dat de vier uitgetreden radicalen zullen bedanken als lid van de KVP. Mr. Van Doom wordt in de Tweede Ka mer vermoedelijk opgevolgd door het KVP-lid K. J. van Laack, wethouder in Waaldijk, die reeds vroeger deel uitmaakte van de Kamer. Hij behoort niet tot de radicalen Fractievoorzitter Schmelzer gaf vanmorgen op een persconferentie opening van zaken. Hjj deelde mee, dat vrijdag reeds is gebleken by een vergadering van het fractiebestuur met de drie radicalen, dat de tegen- lD I stellingen tussen de christen-demo craten en de radicalen betrekking hebben op diepliggende factoren. Fac toren die dieper gaan dan de vraag datgene wat wel en wat niet ge- zegd is in de veelbesproken televisie- uitzending. „Er lagen", aldus drs. ïdqSchmelzer, „problemen ten aanzien de menselijke verhoudingen in de si fractie en vooral ook ten aanzien van c de tegenstellingen inzake de christen- democratische samenwerking. De te genstellingen waren zo fundamenteel, dat overbrugging onzerzijds wenselijk noch mogelijk was zonder afbreuk te doen aan de resoluties van het Arn hemse partijcongres". Goede collega's Drs. Schmelzer deelde aan het slot van de persconferentie mede, dat hij zijn vroegere fractiegenoten als de collega's afscheid had genomen. Hij had daarbij de hoop uitgesproken, dat zij elkaar later op een aantal punten, wellicht hoofdpunten zouden kunnen vinden. (Van onze parlementaire redactie) De groep van achttien, waarin de drie confessionele partijen samen be zig zijn een gezamenlijk programma te ontwerpen, heeft gisteravond in afwachting van nadere ontwikkelin gen besloten de besprekingen tijde lijk op te schorten. De groep wil eerst de partijbesturen in de gelegenheid stellen zich op de ontstane situatie te beraden. De voorzitter van de bijeenkomst, drs. H. W. Til anus <CHU), deelde mee. dat tijdens de bijeenkomst uit voerig is gesproken over de ontwik- Bewogen Het besluit van het uittreden viel vanochtend vroeg na een urenlange, bewogen vergadering van de KVP- radicalen in Utrecht, die ook werd bijgewoond door radicalen uit de ARP en CHU. Tijdens het nachtelijk beraad kwam de verdeeldheid onder de radicalen duidelijk naar voren. Oud-premier Cals heeft hartstoch telijk gepleit voor een handhaving van de eenheid in de K.V.P. Vergeef se moeite. Ook het verzet van andere radicalen tegen het uittreden van de fractieleden baatte niet. Deze flinke minderheid wees erop hoeveel de ra dicalen al binnen de K.V.P. hebben bereikt. Zij poogden de anderen ertoe over te halen alsnog het advies van de vier „wijze mannen" te aanvaar- Maar alle voorstellen, die in de loop van de nacht ter tafel kwamen, haalden de eindstreep niet. Het over leg dreigde meermalen vast te lopen. Tweemaal moest de vergadering in Hotel Terminus worden geschorst. Tegen de ochtend kregen de per sonen, die wilden afscheiden duide lijk de overhand. Zij pleitten drs. Bogaers en drs. Aarden voorop voor een eenheid in de belangrijke beslis sing van uittreden. Het hielp niet. Het verzet bleef. Toen het tegen het ochtendgloren op stemmen aankwam, viel de beslissing met 30 tegen 15 stemmen, waarmee de illusie van een gesloten front meteen in duigen viel. I visch land te vestigen. Drie van de vier KVP-radica- len, die vanochtend uit de tweede- kamerfractie en uit de partij zijn getreden. Van links naar rechts de heren Janssen, Van Doorn en Aarden. TOESTAND IN LAOS KRITIEK De militaire toestand in zuid-Laos neemt ernstige vormen aan. Noord- vietnamese strijdkrachten hebben twee belangrijke provinciale hoofd steden Attopeoe en Saravene omsingeld. De militaire bevelhebber in zuid- Laos, generaal Somli, heeft meege deeld dat minstens 300 Noordvietna- mese militairen en Pathet Lao-strij- ders zijn gesneuveld in een veldslag met Laotiaanse regeringstroepen, die zelf 42 doden en zeven zwaargewon den telden. Op een weg tussen Sara- vane en Lao Ngoem zijn ca. 50 vijan delijke vrachtauto's gesignaleerd. Mi litaire kringen voorspellen zware strijd. kelingen, die zich de laatste dagen la de drie partijen hebben voorgedaan. „Wij hebben elkaar vertrouwelijk en zeer openhartig geïnformeerd" zei hij. Drs. Tilanus ontkende ten stel ligste dat ook de groep van achttien door splitsingsgevaar zou worden be dreigd. „Het was een bijzonder goede vergadering", zei hij, „waarbij geble ken is, hoezeer we al bezig zijn naar elkaar toe te groeien." Blijkens het na afloop verstrekte communiqué wordt tevens van de ge legenheid gebruik gemaakt om de partijbesturen over de vorderingen in de groep van achttien te informeren. Drs. Tilanus trachtte zelfs de indruk te wekken, dat juist om deze reden het beraad is opgeschort. Als zij op de stukken hebben gerea geerd zullen de drie Dartijvoorzitters het initiatief nemen voor een nieuw gesprek van de achttien, die gister avond overigens tot zestien waren gereduceerd omdat de KVP'ers Cals en Jurgens afwezig waren, omdat zij het radicale beraad in Utrecht bij woonden. PAPANDREOE JR. VORMT GRIEKS BEVRIJDINGSCOMITÉ De Griekse oud-minister Andreas Papandreoe heeft gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm de vorming bekendgemaakt van een Grieks bevrijdingscomité, waarvan hijzelf de leiding heeft. Het comité, dat de activiteiten moet coördineren van orgaisaties die tegen het militai re bewind in Athene gekant zijn, heeft naar zijn zeggen al van dui zenden Grieken in binnen- en bui tenland adhesiebetuigingen ontvan gen. Papandreoe wilde zich niet uitlaten over de tactiek die zijn comité zal gaan volgen. Papandroe jr. brengt een vier daags bezoek aan Zweden als gast van het Zweedse "comité voor demo cratie in Griekenland" en van de so- sociaal- democratische partij. Een Stockholmse krant kreeg 'n anoniem telefoontje met de mededeling dat Papandreoe, die in ballingschap leeft, bij zijn aankomst vermoord zou wor den. De politie stuurde mensen naar 't vliegveld, maar er deden zich geen incidenten voor. Papandreoe zei ver der nog dat hij van plan is zich na een informatiereis door de wereld, eind april, voorlopig in een Scandina- Zweed Sven Laftman (Van onze correspondent) STOCKHOLM Sven Laftman, de voorzitter van de Zweedse Schaats bond, heeft gisteren uitvoerig gecon fereerd met de vandaag naar Neder land teruggekeerde Anton Huiskes en diens echtgenote. Na die bespreking is een rapport opgesteld gelijkheid om de Nederlandse schaats- dj coach, die ook' na de middelmatige WEERBERICHT ^Overwegend droog De Bilt verwacht var. heden- tot jiaorgenavondOverwegend droog Weer met wolkenvelden Voornamelijk Hl in het zuiden van het land ook op klaringen, met vannacht lichte tot it inatige vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. (Opgemaakt om 11.40 uur). 28 FEBRUARI Zon op: 7.30 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 7.59 uur; onder: 18.31 uur. Hoogwater te Katwijk tt 3.36 en 15.48 dur, laagwater te 11.45 uur. Dit nummei bestaat alt 14 pagina's Zweedse prestaties m Göteborg in de Zweedse pers nog wordt bejubeld, in dienst van de schaatsbond te houden. Laftman wond er vanochtend tegen over ons geen doekjes om: Huiskes is precies de man die wij nodig hebben. Het probleem waar we mee zitten ligt zuiver op het economische vlak. We zullen geschikt werk voor hem moe ten vinden buiten het schaatsseizoen Misschien kunnen wij een tegemoet koming voor de hoge kosten vinden door hem als trainer uit te lenen aan sportclubs". Huiskes heeft, naai- men weet, de Zweden forse eisen gesteld. In het gis teren opgesteld rapport, waarover de schaatsbond zich nu zal mogen bui gen wordt gezegd dat de Nederlan der een contract voor een periode van vier jaar heeft gevraagd met een ge middeld jaarsalaris van ongeveer 70.000 gulden en garanties dat hij ook na die vier jaar een goede werk kring in Zweden zal kunnen behou den. De Zweedse schaatsbond heeft aan het festijn Göteborg netto on geveer 200.000 gulden overgehouden, hetgeen de kans dat de bond toehapt ongetwijfeld vergroot. Voorts zal het ongetwijfeld enige invloed hebben dat de Zweedse sportpers van geen keu zemogelijkheid wil weten. Continue ring van Huiskes' activiteiten is de enige aanvaardbare maatregel, wordt er geschreven. Het ochtendblad Svenske Dagblad-et voegde aan zijn lovende woorden over de coach toe dat je aan de Nederlandse schaatsploeg kunt zien dat je zonder die man nu eenmaal niet kunt. de Graaff heeft de KNSB medegedeeld niet langer als coach van de kernploeg te willen optreden. De Graaff heeft zijn besluit ter ken nis gebracht aan de heren J. F. van Dalfsen. voorzitter van de technische commissie en P. Bergström. directeur van het bondsbureau. Aan de beide bondsofficials heeft De Graaff gezegd dat zijn beslissing om terug te treden, na twee jaar de kernploeg te hebben gecoached. on herroepelijk is en dat hij er geen prijs op stelt de eerstkomende jaren in een dergelijke functie te worden herbe noemd. In geen geval voor er een kernploeg bestaat, die uit andere rij ders is geformeerd. De Vietcong heeft vannacht op zes verschillende plaatsen mortier- en raketaanvallen op Saigon en het vliegveld Tan Son Nhoet onderno men. Gisteren hadden Zuidvietna- mese parachutisten na een dag vech ten een Vietcong-eenheid van onge veer 500 man verdreven op 10 kilo meter van het centrum van Saigon ten noorden van het vliegveld Than Son Nhoet. De Vietcong liet 20 do den achter na het gevecht waarbij h efschroefvliegtuigen straa Koestellen en pantserwagens de Zuidvietname- zen steunden. De Zuidvietnamezen verloren twee man aan doden en 20 gewonden. Voor het eerst sinds de aanval op het kamp Lang Vei bij Khe Sanh is weer gemeld dat de rebellen gebruik maken van tanks. Honderd kilome ter ten noorden van Saigon, dichtbij de grens met Cambodja, raakten Zuidvietnamese en Amerikaanse com mando's in gevecht met Vietcongle- den. die gesteund werden door tanks Een tank werd vernield, de andere verlieten het strijdtoneel, aldus een Amerikaanse verklaring. De Zuidviet namese verliezen waren licht. Dertig i rebellen zouden het leven verloren I hebben. De commandant van het vierde Zuidvietnamese legerkorps in het vierde taktische gebied, de delta van de Mekong is vervanger door generaal Ngoejen Doec-thang, oud-minister van onderwijs op net platteland en oud-ohef van de generale staf. Een andere generaal, Vinh Loc, opperbe velhebber in het. gebied van de hoog vlakten. is eveneens overgeplaatst Hij wordt vervangen door generaal Loe Lam, voormalig hoofd afdeling militaire vorming Dij de staf. In militair^ kringen in Saigon zei men gisteren dat meer generaals en hoofdofficieren zullen worden ver vangen in een drastische reorganisa tie van het leger Men verwacht geen vervanging van de bevelhebbers in de andere twee tactische gebieden maar wel een grool aantal mutaties bij de divisies. Men legde er de na druk op dat de overplaatsingen reeds begin januari waren voorbereid door president Thioe. Vrachtwagens die levensmiddelen van het platteland naar Saigon bren gen, mogen de stad voortaan niet meer binnen. Ze moeten bij controle posten in de buitenwijken worden uitgeladen en de kooplui uit Saigon Een straattoneeltje in Hoeé dat zwaar geleden heeft van de oorlogshandelingen: vrouwen doen de was bij een centrale wa terpomp in een van de buitenwij ken. moeten hun goederen zelf op komen halen. De Zuidvietnamese regering heeft tot deze maatregel besloten om Vietcong-infiltraties tegen te gaan. De voedseltransporten zoals die tot dusver plaatsvonden noodden de Vietcongstrijders ziohzelf en hun pens tussen de hoog opgestapelde zakken groenten, fruit en rijst te verstoppen, zegt men. Het Amerikaanse opperbevel to Saigon heeft gisteren censuur Inge steld op berichten over Noord Vietna mese en Vietcong-aanvallen op oases als Khe Sanh in net noordwesten het vliegveld Than Son Nhoet bij Saigon Een woordvoerder zei mededelingen ovei slachtoffers schade zullen worder achtergehouden om de communisten geen inlichtto gen te verstrekken ever het resultaat van hun aanvallen. Jongen redde brandende huisvrouw Een 13-jarig Amsterdammertje, Ro- bert Westerink, heeft gisteren de 39-jarige huisvrouw H. Klein-Stelt man gered, toen zij met branden de kleren de straat oprende. Hij trok de vrouw de brandende kle dingstukken van het lichaam en behoedde haar zo voor ernstige brandwonden. e vrouw is in het ziekenhuis opge nomen. De jongen, die lichte brand wonden aan zijn handen opliep, kon na behandeling door de GG en GD naar huis gaan. In de woning van de vrouw ontstond een brandje, toen zij bij het uitdoen van een oliekachel de knop de ver keerde kant opdraaide. Een steek vlam deed de gordijnen vlam vat ten. Toen de vrouw het vuur pro beerde te doven, vatten haar kle ren vlam. In paniek rende zij do straat op. De brandweer bluste de brand in haar woning. ADVERTENTIE "hippe hoek" met boetleks-bands-discobar» afficheszelf-verf-ekspressie etc. ITWEJE li ElMSTgRÉ)? 26 FEBR. t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17 uur Toegang: f. 2f° (Trein-Toegangsbiljet mei 3x reduktie ADVERTENTIE voor 9 (Ê)ucJ &lte, teuwo 1 Uit het Leidsch Dagblad van 27 Februari 1868: Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie belast met 1 het afnemen van de genees kundige examens Dr. J. C. G. Evers, hoogleer aar te Leiden. Naar men uit Breda schrijft, kreeg dezer dagen een officier, aan de konink lijke militaire academie ver- bonden, vier dagen arrest, omdat hij. op 's Konings ver jaardag, in eene besloten dansvereeniging in politiek verschenen was.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1