Nieuwe visie op werk van Herman Heijer mans Limburgse leut viert in Leiden hoogtij Als het u om de goede, pure tabak gaat Duizenden sigaretten ontvreemd CARNAVAL NUT EN VERMAAK Dipl LEIDEN IN 1967 Een boeiend boek van dr. E. de Jong Leidenaar (42) stal tienduizend gulden MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 Bij inbraak in Leiden: Niet minder dan 3800 pakjes sigaretten zijn in het afgelo pen weekeinde ontvreemd bij een inbraak in een ta- baksgrossierderij aan de Ou de Vest in Leiden. De gesto len sigaretten vertegenwoor digden een waarde van 6000,—. De inbraak moet in de periode tussen vrijdagavond zes uur en zondagavond half tien zijn gepleegd. De daders hebben de toegangsdeur van de grossierderij geforceerd en vervolgens de kantoor ruimten geheel doorzocht. De inbrekers konden er ken nelijk niets van hun gading vinden, waarop zij zich toe gang verschaften, waar schijnlijk met een valse sleu tel, tot het magazijn. Daar werden de sigaretten, van verschillende merken, buit gemaakt. LEIDSCH DAGBLAD „Nut en Vermaak" heeft vele trou- aanhangers, die ook zaterdag, in veelal potsierlijke kledij, weer pre sent waren en zich overgaven aan recht vrolijke carnavalsstem ming, die vooral in de nachtelijke haar hoogtepunt bereikte. Daar- zorgden dan ook een boerenka- pel onder leiding van boer Gijs en het Perdido-kwartet van Wim Cra- na. Populair was in deze mengeling 'an klanken de feestneus van Mien. De carnavalvierders hadden deze avond hun fantasie de vrije loop ge laten, waarbij het hun vooral niet aan originaliteit ontbrak. Zo was er epn aardige groep van drie aapjes, die het horen, zien en zwijgen een nogal luidruchtige gestalte gaf. Met een clown, die tot aan het dé masqué goed in zijn rol bleef, moest deze groep loten om de hoogste eer, de wisselbeker van Nut en Vermaak. de clown ten deel viel. Leen Jongewaard en zuster Klivia. twee dames waren in de huid van dit be kende t.v.-paar gekropen, zorgden kostelijke „Ja zuster, nee zuster". Haremdames en zigeunerin- blijven, dat bleek ook deze avond het op een carnaval nog altijd goed Bar ends alhier is benoemd doen. Bijzonder fraai men had zich tot gecommitteerde, tevens plaatse- ervoor in jacquet en avondkleding lijk voorzitter bij de politie-examens i gestoken was de groep „een avond- de Politie-Opleidingsschool te Examens nijver heidsonderwijs Mej. E. C. C. Oppenoorth alhier is benoemd tot lid en voorzitster van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor nijver heidsonderwijs Na. Tot leden zijn voorts benoemd de dames G. J. Ver- brugge, G. N. Meurs en H. M. J. W. J. Kortmann alhier. M. C. van den Berg te Alphen aan den Rijn. C. J. IJdo-Barreveld te Voorhout. J. Pronk en J. Vink te Katwijk en Ch. A. der Schoot-Fenijn te Leimuiden. Prof. C. Soeteman alhier is noemd tot lid en voorzitter van examencommissie Duits l.o. 1968 Examens politiediploma Traditiegetrouw zorgde de bekende Leidse vereniging ,,Nut en Vermaak" (94 jaar) in deze carnavalstijd zaterdag in Den Burcht voor een avond en nacht van Limburgse leut. origineel Joy frisdrank; individueel heren ls*e pr. „Mephisto" (fraai) ic i .Clown" imet wisselbe ker) en idem origineel „Flintstone". De voorzitter van Nut en Vermaak", de heer J. Oudshoorn, reikt de wisselbeker uit aan de cloton, die het hoogst aantal pun ten in de wacht wist te slepen. In het midden een Turks paar, dat in de groep „fraaiste paren" een eerste prijs verwierf. (Foto L.D. Holvast). ADVERTENTIE 3uick Up...'t is goed. Ko drinkt 't F. v. d. Scheer verlaat Leidse politiedienst Op donderdag 29 februari as. de adjudant van politie, F. van Scheer, de politiedienst verlaten. Die dag zal hjj ln besloten kring afscheid nemen van superieuren, col lega's en oud-collega's, terwijl van af 11.30 uur voor alle belangstellen den gelegenheid bestaat hem tot af scheid de hand te drukken in de kan tine van het Leidse bureau van po litie aan de Zonneveldstraat. ADVERTENTIE (Hoe minder gesaust, hoe liever...) "S oma zwemmen i In de Leidse „Overdekte" hebben zaterdag vele jongens en meisjes om het A-, dan wel B-diploma gezwom- Diploma A werd uitgereikt aan: Simon Kralt, Pieker Kralt, Marinus Kriek, Leo Oostenbrug, Jan Ruwaard, Nicolaas van Groeningen. Maria Ma- surel, Aagje Noort, Mirjan Lang- hout, Christine Kasteleyn. Elly v d. Werf, Helma Baart. Jolanda ten Ha ken, Catharina Kriek. Lourentia Ver hoeven, Marijke Verhoeven, Alberdi- na Hogewoning, Els Stigter, Jean- nette Vonk, Carla Auïich, Maria Cos- ter Sjonny Brederode, Michael Ro bertson. Jacoba Zandvliet. Andries Knevel, Bernardus Zandvliet. Petrus de Zwart, Adriaan Hogewoning, Jo hannes v. d. Ploeg. Rene Kloos, Theo- dorus Overdyk Ineke Boelee Jacque line Stigter, Carola Coster. Sylvia Hermans. Dina Hillebrand, Johanna Stigter, Gerardus v. Berkel; het di ploma B aan: Andreas Voordouw, Magdalena Verschoor. Adrianus Olij- erhoek, Melania Bokern, Harm Jan ten Wolde, Christiaan Knook, Peter van Dongen, Walter Vesseur, John Voordouw. .Tohannes Hollebeek. Ru- Acarlemische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: dolf Ruwaard. Marion Rhynsburger, kandidaats niet-westerse sociologie de Cornelis v. a. Kroef. Martinus He- heer W A. RohmanShadid (Leiden) nale wedstrijd ruer, Johanna Nonkes, Gine Filippo, i kandidaats Nederlandse taal- en let- Casper v. d. Vijver. Maria Cars- j terkunde de heer C. H. Tetteroo tens, Gerry Uit den Boogaard, Harm (Rotterdam»; kaniddaats Slavische Jan van Hoven, Margaretha van der taal- en letterkunde de heer R. C. R. Hout. Bernardus Wisman. I Siekman (Den Haag). Metselen met baksteen Amsterdam; de heer A. L. de Boe: te Haarlem is in gelijke functie be noemd aan de Opleidingsschool voor gemeentepolitie te Wassenaar Tot gecommitteerden elders zyn voorts nog benoemd de heren mr J. Blan ken te Katwijk aan Zee, G. van Dijk te Voorschoten, N. G. Groothuyse te Alphen, A. Kieft. te Wassenaar. A. Koerten te Oegstgeest, C. G. J. Pe ters te Voorschoten, B. Roeleveld en A. Sluimers te Wassenaar, J. A. H. Stokreef te Badhoevedorp, P. Ver hoef te Noordwyk en mej. mr. M. J. Zeelenberg te Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN L. Bauma; Adriana Wllhelmina, d. v. J, W. van Buuren en M. van Kranen burg; Pieternella. d. v. J. W. van Buu ren en M. van Kranenburg; Saskia, d. je uit, goed voor U". Reeds bij de aanvang van het feest zag het ernaar uit. dat deze groep hoge ogen zou gooien. Onder leiding van de heer Th. Geels, die geassisteerd werd door de heer en mevr. I. Boon-Schld, was een jury lang aan het werk om tot een eerlijke puntenverdeling te ko men. Eerst om één uur in de nacht werd, temidden van een vrolijke car navalsstemming. het resultaat be kend. De uitslag luidt als volgt: af deling groepen 1ste pr. „Uit goed voor U" (fraai), idem geestig „De kaartclub", idem origineel „Horen, zien en zwijgen", afdeling paren 1ste pr. „Turks paar" (fraai), idem gees tig „Wijn en whisky", idem origineel „Ja zuster, nee zuster", individueel dames: 1ste pr. zigeunerin (fraai), idem geestig „Badmode 1900". idem zwaai; Benjamin Raaphorst en A. I Petronella, d. v. C. A. Sprokholt Heijer Richard. Harteveld: Cynthia Marco, van der Toorn; Tim Loet tassen de spaken de Vrind i Een 9-jarige jongen uit Zoeterwou- M Mulder; Gerrit Johannes, z. v.de kwam zaterdagochtend omstreeks G. de Mare en J. Noort. tien uur op de Haarlemmerstraat in GETROUWD Leiden met zijn rechtervoet tussen de A J. van Rhee en J. J. van Dissel: spaken van een bromfiets. De knaap H W. Diehl en A. M. de Jong. zat, achterop de brommer van zijn OVERLEDEN (33-jarige) broer. Hij kreeg een ge- H J van der Kaaij. 9 jr.. vrouw; kneusde en ontvelde voet en moest - - - - dQor de EHD naaJ. het st Elibath- Ziekenhuis worden overgebracht. 65 jr.. echtgenote van J. Blok. de Mer- Loop der Leidse bevolking over het jaar 1967. Bevolking op 31 december 1966 Vermeerdering door: a. geboorten b. vestiging Vermindering door: a. overlijden b. vertrek 3549 3559 7108 M V Totaal 461 331 792 2798 2971 5769 3259 3302 6561 STUDIE VAN DRAMATOLOOG Voor mij ligt een boek in fris rood omslag. Naast mij zit de man die daar alles van weet. die daar jaren van studie aan gaf. Die met de inhoud vertrouwd is als geen ander. Die man is dr. E. de Jong uit Zeist. Hij woont in een mooi huis aan de Oranje Nassaulaan. Heerlijke tuin. ruim uitzicht. „Wat wil je nog meer verlangen?", zegt hij. Maar De Jong is een Drent. Er leeft in zijn hart nog wel een verlangen naar de stilte daar, naar dat ongerepte. „Maar je hebt hier je werk". Dat werk is De Jongs leraarschap aan het le Chr. Lyceum te Zeist. Bevolking op 31 december 1967 50799 5: Aantal voltrokken huwelijken 969 'vorig jaar 937) Aantal ingeschreven echtscheidingen 94 (vorig jaar 65) is trouwens nog méér Htf is ook docent Nederlandse Letterkunde de „Akademie voor expressie door woord en gebaar" te Utrecht en docent Nederlandse Letterkunde aan de Gelderse leergangen. Er blijft dus weinig vrije tijd over om nog verder te gaan dan dat ene 156 pagina's tel lende boek met rode omslag. Het zou genoeg kunnen zijn. want het is op dit boek, dat de heer De Jong aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde op het proefschrift „Her man Heijermans en de vernieuwing van het Europese drama". Daarmee verwierf hij de graad van doctor in de letteren. De Jong is dus een dra- matoloog, een man die van de stu die van het drama zijn 1 evenswerk maakt. Want hij gaat verder. Na dit proefschrift komt er nog een boek waarin de heer De Jong zal toeko men aan zaken die hij in de sfeer van ztfn onderzoek moest laten varen, omdat zij niet comparatistisch waren (bijv. de symboliek). We zeiden het al: De Jong is een Drent, een door zetter dus! Vergelijkingen Evert de Jong in 1924 in Zuidlaren geboren, zat in 1954 bij de keuze van de richting in zijn studie voor een grote moeilijkheid. „Ik was van plan te promoveren op Heijermans. Dat plan was er al voor mijn kandidaats examen. Juist in die tijd promoveer de in Amerika Seymour L. Flax- man op „Herman Heijermans and his dramas". Voorts was er nog de Imponerende studie van Hunningher. Voor mij was de zaak dus verkeken, maar ik gooi de het over een andere boeg". En nu ligt hier dan toch een boek over Herman Heijermans. In zijn verantwoording schrijft de heer De Jong: „In december 1954 werd aan prof. dr. G. A. van Es te Groningen, ter gelegenheid van zijn 50ste ver jaardag. een „donum natalicium" aangeboden, een bundel opstellen van leerlingen en oud-leerlingen. Het is mijn bijdrage hiertoe die. mis schien nog niet het eigenlijke begin van maar toch wel de aanleiding is geweest tot het schrijven van deze studie over Heijermans. In dit opstel waren punt voor punt de argumenten weerlegd, die H. W. J. Kroes had aangevoerd ter verdediging van zijn stelling dat „Op hoop van zegen" af hankelijk was van Hauptmanns „Die Weber". Tijdens, of wellicht correc ter na het schrijven van dit opstel, begon het besef te dagen dat Heijer mans niet alleen onafhankelijk van Hauptmann, maar dat de bouw van beide drama's principieel schilde. Het gevolg hiervan was veel breder opgezette vergelijking van „Op hoop van zegen" met „Die Weber" en tevens met „Steunpilaren der maatschappij" van Ibsen en ders tot the sea" van Syngq. En wat aanvankelijk slechts een vermoeden was, leek door deze vergelijking be waarheid: Heijermans had in stuk een „nieuwe" dramatische vorm gecreëerd" Vernieuwing De Jong noemde dat nieuwe „sta tisch". Dat betekent dat bijv. in het drama „Op hoop van zegen" een si tuatie wordt uitgebeeld die in princi pe niet verandert. Bij de gewone traditionele drama's was dat niet zo. „Ik heb deze „ontwikkelingsdra ma's" genoemd. Jarenlang heb ik niet anders gedaan dan onderzoeken wat in Nederland op het gebied van de literatuur van het drama aanwe zig was. Ik kwam tot de conclusie dat de principiële vernieuwing van het drama niet was opgemerkt. Het stond vast dat ik niet als Neerlan dicus zou promoveren. Ik ben naar prof. Brandt Corstius gegaan met mijn visie op „Op hoop van zegen" hij heeft mij toen als promoven dus geaccepteerd. Tien ik zover heb ik opnieuw alle drama's geanalyseerd en zoveel mogelijk ver geleken met andere drama's, toen bleek dat Heijermans behalve „Op hoop van zegen" ook andere dra- heeft geschreven, die men statisch kon noemen. Tijdens het onderzoek bleek ook dat Heijer mans niet helemaal alleen stond in deze vernieuwing (vooral Tsjechow en ook Strindberg, die in bepaalde drama's echt elementen heeft die duidelijk wijzen naar het statische». Nog een andere merkwaardig e ontdekking was, dat Maeterlinck de enige schrijver was voo r wie de term „theaterstatiek" werd ge bruikt. Dat betreft slechts drie eenacters. voor de rest schrijft Maeterlinck gewone ontwikkelingsdrama's. Hij verloochent later als 't ware dat statische element door te zeggen: „Static, it was an invention, a theory of my youth Al pratend bladert De Jong In zijn boek. „AI die parte analyses had ik als brosktukken bijeen ge gaard. Er moést een boek van ko men. En het kwam ervan, u ziet het. Bü Heijermans wa* de ooreaak van mislukking ln de meeste geval len juist zijn statische aanleg. Was hij diep geroerd dan kwam er een geslaagd werkstuk. U wéét het, ik zei het al, er komt nóg een boek. Volgens my is deze verandering op het gebied van het drama pa rallel aan de verandering op het gebied van de beeldende kunst. Er kan daar hier niet dieper op wor den ingegaan, hoe verleidelijk ook. maar het valt buiten het kader van deze studie." De heer De Jong ziet 1.900 als een héél belangrijk breukjaar in de ont wikkeling. In dezelfde tijd is ook de relaviteitstheorie uitgevonden en in de moderne psychologie is een ont wikkeling herkenbaar die al volko men parallel is aan de verandering die zich voltrok in het drama In de traditionele psychologie gaat men de hele ontwikkeling na van de Er is nu een stroming waarbij men dus uitgaat van de situatie zo als die nü is. De Griekse gedachte is volkomen doorbroken, in beelden de kunst en natuurwetenschap! Dr. De jong ls er stellig van overtuigd, dat in de literatuur 1900 een zeer belangrijk jaar zal worden. Hij zegt daarover in zijn proef- Evenals vorig jaar zal de natio- het metselen met baksteen ook dit Jaar worden inge past in de te Utrecht te houden na tionale beroepenmanifestatie. Aan de ze landelijke wedstrijd gaan de re gionale voorwedstrijden vooraf. In de ze regionale strtfd hebben zich o.a. geplaatst P. H. Hannaart in Leiden en H. N. Steenvoorden uit Noord- wijk, leerlingen van een technische school in de Sleutelstad. Uit een in de Leidse Bolwerk- steeg geparkeerde auto is in de nacht van vrijdag op zaterdag een draag bare autoradio ter waarde van bijna honderd gulden ontvreemd. Ei- is van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. Bromfietser aangereden Een 20-jarige inwoonster van Sas sen helm is vanochtend omstreeks 11 uur op het rijwielpad langs de Leid- "J seweg in Voorschoten ter hoogte i schrift byzondere dingen. Zeker is, de Zilverfabriek, door t Werkstuk ran De Jong gen (bestuurd door een 60-jarige Rot- de literatuur over Herman He,,er- terdammen, die het terrein van de mans zeer is verrukt. Zeker is, dat fabriek wilde oprijden, aangereden, r O 7. ï- ?an°n,t? mTea" het Het slachtoffer is met een zware her- boek dat bu J. B. Wolters te Gro- senachudding overgebracht naar het ningen Is uitgegeven tot brede dis- Academisch Ziekenhui in Leiden, cussies aanleiding zal geven. De Leidse politie heeft de vorige week een 42-jarige visser uit Leiden aan gehouden, die van gelddiefstal werd verdacht. De Leidenaar gaf toe omstreeks half januari een bedrag van tienduizend gulden te hebben gestolen van een bejaarde bewoonster van de Haarlem- DR. E. DE JONG

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3