BOEK WERPT visserij project NIEUW LICHT mil in Kameroen OP DE GAULLE „Elk scheerapparaat is goed als het maar ronde scheerhoofden heeft.." „De tragedie van de generaalNederlands PHILIPS PHILISHAVE**! PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 FEBRUARI (Van onze visserijredactie). Nederland zal ten koste van vele tientallen miljoenen guldens een (Van onze correspondent in Parijs) Alhoewel we eerlijk ons best doen, blijkt het op den duur tóch onmogelijk het tempo bij te benen waarin bijna weke lijks een nieuw boek van, over, voor of tegen generaal Charles de Gaulle van de per sen glijdt. Nu hebben we dan toch weer eens een boek onder ogen gekregen dat al heel wat weken (en terecht) op de Franse bestsellers-lijsten figu reert en waarvan werkelijk nie mand, die zich voor het onderhavi ge fenomeen Interesseert, zich de lezing zou mogen onthouden: La Tragédie Du Général (De Tragedie Van De Generaal). Het boek Is ge schreven door de befaamde journa list-historicus Jean-Raymond Tour noux (die aan het weekblad Paris- Match verbonden frs). Zonder overdrijving zouden we zelfs durven zeggen, dat dit ge schrift, dat bijna zevenhonderd pa gina's telt en dat we met de tong op de kin, in één adem hebben uit gelezen, verreweg de belangrijkste bydrage is des generaals eigen geschriften meegerekend die tot dusver geleverd is aan die nieuwe wetenschap die gaulleologie is ge heten. Een wetenschap die natuurlijk tot doel heeft de psychologische, poli tieke, morele, mentale, intellectuele en andere drijfveren bloot te leggen van het mysterieuze en paradoxale mechanisme, waaraan deze meest- besproken. mogelijk minst-begrepen en in leder geval geheimzinnigste staatsman van deze tijd gehoor zaamt. Het Is een verre van abstracte wetenschap. Want natuurlijk is het ook voor de dagelijkse en praktische politiek niet van belang ontbloot, over een leidraad of een handlei ding te kunnen beschikken voor het betere begrip van een staatsman die men moge 't leuk vinden of niet toch wel ontegenzeglijk met een zeker gewicht drukt op het heden en de toekomst, niet alleen van zijn eigen land, maar ook van ons continent, zo niet van de hele wereld (ofschoon hij zichzelf in dat opzicht gelukkig natuurlijk wel een tikkeltje overschat) „Catalogus" Tournoux is geen politiek schrij ver of exegeet die primair met zijn eigen inzichten, kennis en ervarin gen te werk gaat. Zijn boek is in de eerste plaats een reservoir of cata logus boordevol geheime documen ten, zoals verslagen van kabinets zittingen tijdens historische momen ten van de geschiedenis (gelijk bij de onafhankelijkheidsverklaring van Algerije, het referendum over de directe verkiezing van het staats hoofd), uitspraken, boutades en aforismes van de held gedurende privé-conversaties, persoonlijke brie ven, intieme meditaties, zelfs mate riaal, waarvan Tournoux in vorige boeken, zoals Secrets dTStat, De Gaulle et Pétain of l'Histoire Se- crète, al eerder de absolute be trouwbaarheid bewezen had. Want het is zijn persoonlijke eer, dat zijn uitgever nog nooit een proces voor hem hoefde te voeren of zelfs maar één rectificatie te publiceren kreeg. Aan de hand van al de meren deels dus onbekende gegevens, die veel meer dan de helft van het boek beslaan, verdeelt de schrijver zijn stof in zeventien hoofdstukken en twee delen, die de twintig laatste Jaren van het leven van de gene- raal-staatsman bestrijken (en voor de verzameling en groepering waar van de schrijver even zoveel tijd heeft nodig gehad) Welk beeld van de hoofdpersoon treedt uit die gigantische massa van gegevens naar voren? Ten eerste dat van een man met een superieu re intelligentie, die de feiten, welke het bouwmateriaal zijn van de staatsman, doorziet en kent en nimmer vergeet zijn geheugen mag waarlijk olifantesk worden ge noemd' en bovenal: domineert. Een man, die privé soms wel eens erkennen wil zich vergist te hebben (in '46 was hij heilig overtuigd van het spoedig uitbreken van een der de wereldoorlog, waarop hij zijn staatskunde toen ook bouwde) maar die voor de buitenwereld niettemin de illusie of het vizioen van het feilloze opperwezen weet hoog te houden. Een pragmaticus of een real-politicus die eigenlijk aan niets anders gelooft dan aan Frankrijk, waarover hij „een zekere idee hul digt". Frankrijk ja, maar dé Fransen nee. Zij zijn mensen die hij in zijn persoonlijke gesprekken dan ook uit maakt voor kalveren, kappersbedien des en andere in zijn ogen als minder vleiend-bedoelde omschrijvingen. Hij is een man, voor wie het „buiten land", in de grond, vijandig gebied is en blijft, zodat de buitenlanders ook als vijanden behandeld moeten wor den: in de oorlog met de wapens der vernietiging, en in vredestijd met be hulp van het politieke arsenaal: be loften, die eventueel weer te her roepen zijn, begoocheling, leugentjes. „Alle woorden die niet zwart op wit staan en dóe ik alleen maar heb uit gesproken", zo heeft de generaal de bevolkt wordt, maar dat niettemin de pretentie mag koesteren eerst Europa en vervolgens ook de rest der wereld naar de eigen hand te zetten, omdat Frankrijk een boventijdse, eeuwige en mystieke waarde is (die toevalligerwijs door generaal De Gaulle wordt geïncarneerd, zodat de som dan tenslotte toch weer opgaat. Die minachtig voor zijn medemen sen, laat de generaal ook zijn directe medewerkers, van wie hij niettemin een kadaversdiscipline en dito trouw vereist, graag onweerlegbaar voelen. Mijnheer de minister heeft persoon lijk scrupules: hij zal ze wel weer overwinnen, zo concludeert de gene raal tijdens een regieringszitting, na dat een der leden een doorwrocht be toog heeft gehouden, dat niet liniaal- recht parallel loopt met des staats- hoofds voornemen. Andere opinie: de politieke partijen moeten worden op gedoekt. Sommige partijleiders moe ten we eohter zien te redden. We red den ze, door hun een ministersporte feuille aan te bieden. sdhrijver eens toevertrouwd, „ver werp ik en bloc" en natuurlijk de chantage. Enkele uitspraken over vreemde doch geallieerde mogendheden? Bel gië: twee provincies die daarom nog geen natie vormen en het bewijs le veren, dat de integratie niet mogelijk is. Italië: een armzalig land met een armzalig bewind, dat een vijfde re publiek nodig zou hebben, maar he laas geen De Gaulie heeft. Duits land: natie zonder ruggegraat, die het lamentabele bewijs levert niet te weten waar ze heen gaat. Engeland: natie, die zijn Europese eerstgeboor terecht verkocht heeft voor een scho tel „Polaris". Nederland: 't enige Europese land met Frankrijk, dat een historische nationale eenheid vormt, doch dat zich middels de Euromarkt wil verheffen tot de rang van wereldmogendheid. Er is maar één land dat door de generaal niet grondig geminacht wordt, en dat is hoe raadt u 't? Frankrijk. Een land, dat momen teel weliswaar met louter kalveren Silhouet En toch is de generaal natuurlijk geen vulgaire dictator. Daarvoor is hij te duidelijk ook het produkt van het Franse cultuurpatroon. Maar in dat patroon passen weer wel uitspra ken als ,4'Etat c'est moi" (de staat ben ik) of .Après mol, le deluge' (na mij, de zondvloed) die een verlichte monarch in een niet-erfelijk ko ningsschap, eveneens zou kunnen on derschrijven. Uiteraard kan in weinige regels slechts het silhouet worden aangege ven van die complexe en paradoxale persoonlijkheid van De Gaulle, waar van Tournoux in zijn geschrift het beeld klinisch ontleedt en dborlicht. En die daarom een passionerend boek heeft geschreven dat van de eerste tot de laatste pagina de lezer fascineert en hem als een held uit een Shakespeare-drama, hypnoti seert. groot visserij project realiseren i Afrikaanse staat Kameroen. He| eeheel worden gericht op hel p culier initiatief. De A TNO in IJmuiden, ir J. van ren, heeft in verband met de «en een oriënterend bezoek land gebracht. In de plaats komt een groot vrieshuis, het gehele land verspreid vrid pots. Het project is een derlands intiatief. Ook elders in Afrika heeft, land visserijprojecten ontwikkef®^ Een experimenteel station en invriezen in Tanzania een capaciteit van 5 ton bereikt. De het kader kelmgshulp voor Tanzania. Dezer dagen wordt in de Tanzanese bioloog wacht, die zich tenminste Jaar, wellicht een jaar, bij IJmuiden verder zal emdf zo spoedig mogelijk de van het experimenteel Mwanza op zich te nemen. Een dergelijk project als in zania zal ook in Kenya gericht. De moeilijkheid is, aanvoer van vis uit, een van relds visrijkste wateren, het toria-meer, nog onvoldoende de capaciteit, van een station Mwanza volledig te komt omdat de visserij op ter langs de kusten van het meer nog op primitieve schiedt. Er wordt niet op stand van de wal (waar meeste vis zit) gevist, vaartuigen waarmee gevist daarvoor niet geschikt zijn. TJmuiden wil nu trachten zo dig mogelijk een experimenteel tuig vanuit Nederland naar nia te zenden. Zowel in Tanzania als in wordt de hulp uit Nederland der gewaardeerd. In Kenya reeds 75 Nederlanders in van hulpverlening in diverse ren, zoals landbouw en lekker glad geschoren en tochgeen schrale huid Ronde Philishave scheerhoofden, voor compleet scheercomfort Verrassend snel en gemakkelijk-Altijd lekker glad-Nooit een schrale huid Stoer en degelijk-de nieuwe Philishave 3 met drie ronde scheerhoofden! Overal (zelfs in Amerika) het meest gevraagde apparaatl NUMETINRUILPREMIETOT F20.-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10