W erken van leden „Ars Aemula Naturae Onbevangen schilderijen van auteur Henry Miller Nederlandse bevolking in 1967 GEVARIEERDE EXPOSITIE Leidse schildersschool leeft! ANDERE VOORZITTER N.V.S.H. Kleurrijke fantasieën jATERDAO 24 FEBRUARI 19S8 LETDSCH DAGBLAD PAGINA T Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is *t inwoner tal van Nederland in 1967 ver meerderd met ruim 126.000 tot 12.661.449 zielen. Daarmee bleef de bevolkingsgroei in het afge lopen jaar aanmerkelijk achter bij de toeneming van 158.000 per sonen gedurende 1966. Deze geringe toeneming wai geheel het gevolg van de ontwik keling van de buitenlandse mi gratie. Het geboorte-overschot (geboorte minus sterfte) be droeg n.L in 1967, evenals in 1966, 139.000. Daartegenover ver oorzaakte de buitenlandse mi gratie in het afgelopen jaar een bevolkingsdaling van 11.500 per- tonen, terwijl in 1966 nog van een vestigingsoverschot van bij na 20.000 personen sprake was. Deze omslag dient, in vergelij king met 1966, voornamelijk te worden toegeschreven aan een aanmerkelijke geringere vesti ging en een groter vertrek van vreemdelingen, overwegend bui tenlandse arbeidskrachten, uit resp. naar enige Zuideuropese en Noordafrikaanse landen en Turkije. Volgens de op dit ogenblik bij het CBS beschikbare cijfers zijn in 1967 115.000 huwelijken ge sloten tegen 111.900 In 1966. Per 1.000 inwoners bedroeg het aan tal nieuwe huwelijken 9,1 tegen 9.0 in 1966. De stijgende lijn in de huwelijkssluiting heeft zich dus in het afgelopen jaar voort- j gezet. Het aantal buitenechtelijk I geboren kinderen overschreed in 1967 de 5.000 en bedroeg 21 per j 1.000 van alle dit jaar gebo renen. De sterfte, 7,9 overledenen per 1.000 inwoners, was minder dan in 1966 (8,1 procent) en in 1965 (8,0 procent). In 1967 stierven 3.200 kinderen beneden één jaar of wel 13,4 per 1.000 levendgeborenen. Daarmee was de zuigelingensterfte in het afgelopen jaar lager dan ooit I tevoren. Henry Miller: schilderen als hobby De Decom, de samenwerkingscom- missie van werknemersorganisaties in de detailhandel, heeft minister Roolvink van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Economische Zaken gevraagd te bevorderen dat zo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt met de bestudering van een definitieve regeling van de vijfdaagse werkweek voor het personeel in de detailhandel. zy willen in deze rege ling de vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel betrekken. De Decom acht de studie spoedig noodzakelijk in verband met het Rot terdamse besluit voor de duur van een jaar een koopavond op vrijdag in te stellen. Enkele omliggende ge meenten namen een soortgelijk be sluit. Nadat het aloude en in onze stad terecht ermaarde Leidse Schilder- en Tekengenoot- hap „Ars Aemula Naturae" gedurende een ntal jaren door middel van openbare ten- onstellingen niet meer van zich had laten ireken, is vanmiddag in de, dank zij de ge- eentelijke subsidie, prachtig gerestaureerde al aan de binnenplaats van het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9, door de directeur van het museum „De Lakenhal", drs. M. L. Wulf- bain, onder grote belangstelling een expositie van werken der leden en docenten geopend, die klinkt als een klok! Zij bewijst hoe hard er door de thans ongeveer 140 cursisten in stille gev/erkt wordt en hoe waardevol de resultaten daarvan zijn. den U dan ook ten zeerste aan van de gelegenheid daartoe t/m 17 maart gebruik te maken. Onze stad mag nog altijd trots zijn op de „Leidse schildersschool"! H. Begin met studie over vijf dagen werken in winkel l |De heer Wurfbain heeft in zijn openingswoord het een en ander j> teld over de rijke historie van Ars", waaraan gedurende enkele noen zoveel grote schildersnamen verbonden zijn. fy heeft er daarbij o.a. op gewezen, dat Jacob van Mieris en Carel Moor in 1701 voor het eerst een gemeentelijke subsidie van 100 Hen aanvroegen, welke op 8 februari 1702 verleend werd. Sinds- n zijn de gemeentelijke subsidies bij voortduring jaarlijks toege- id, hetgeen buitengewoon verheugend is. (hierbij afgebeeld') en „Gereedschap". Een gewijzigde trant valt bij hem op te merken. Dat is niet het geval met Lucia Stainbach (..Piazza Navo- na" en „Teneriffe"), wier sterk Illus tratief vermogen weer tot uiting komt. Interessant is de decoratieve emaille glastechniek van de docente Julia Braendle („Monoloog en „Dia loog"). Raak en markant getroffen zijn de pentekeningen van Jan Mank, wiens „Peter" een bekende Leidse figuur! bijzonder opvalt. Er zijn voorts inzendingen van o.a. M. Bergman (sfeervol stilleven) ijdens een voorbezichtiging heb- wy kennis genomen van de pres es der exposerende leden, wier eppingen, na een strenge selectie, rdig zijn gekeurd een plaats op tentoonstelling in te nemen. Bij worden thans, onder leiding alleszins bekwame docenten, ndcursussen gegeven in portret- modeltekenen. schilderen, etsen, tekenen en boetseren: de resulta- mogen gelukkig genoemd worden, bestuur hoopt intussen vurig, dat ook nog eens tot dagcursussen mogen komen. leden al of niet amateur !en zich in hoofdzaak aan het fi- itleve genre. zijn 25 exposanten met in totaal rijk gevarieerde inzendingen, die bezichtiging ten volle waard zijn. verblijdende is. dat zich onder inzenders kunstenaars bevinden, reeds een grote naam bezitten en liet voor schromen, aan deze ex- He mee te doen. Er heerst dan onder de leden van „Ars" een en weldoende onderlinge ver- ienheid, welke het Genootschap {n*te eer strekt in hen noemen wy o.a. de beken- Wassenaarse portretschilder prof. Schroder, aanwezig met twee ningen (een „Zelfportret" en een ïuwenkop", alsmede een „Naakt" lieverf), getuigend van zyn gedis- serde visie en groot talent. Fer taart toont zijn reeds eerder ge beerd „Zelfportret met Wille- i", de ets „Vrouw met bloemen" ie tekening „Roddelpraat". Fan- ivol en heel apart is zijn origi- kunstenaarschap. Will H. Twee- en, die enige tyd niet meer ex- erde is vertegenwoordigd met zijn ielle kleuren gehouden „Hortus" Schrijfster Fanny Hurst overleden De schrijfster Fannie Hurst, wier „Back Street' een van de bekendste romans was van haar generatie, is gisteren op 78-jarige leeftijd gestor ven. „Ik geloof niet dat ik ooit een boek van mezelf heb gelezen nadat het klaar was", zei zij eens. „Het boek van gisteren behoort tot de zeven miljoen Jaar van gisteren. Maar het boek van morgen dan is er altijd de hartstochtelijke hoop dat het t bock zal zfjn dat je altijd wilde schrijven". Enkele dagen geleden werd zij ziek, na twee pasvoltooide manuscripten aan haar uitgever afgeleverd te heb ben. net ene heet: „Lonely is only a word", het andere heeft nog geen titel- De boeken „Back Street" en „Initation of life" van haar hand zijn verfilmd. Het is ons helaas niet mogelijk al le inzendingen te bespreken, doch ook de ongenoemden verdienen in menig opzicht erkenning. In ieder geval een expositie, die een bezichtiging zeker waard is. Wy ra- heeft in de gouaches zijn seksuele obsessies geheel laten varen of we ten te beheersen. Hij demonstreert in deze doeken integendeel een directheid, een frisheid en een on bevangenheid die eerder doet den ken aan een bijzonder getalenteerd kind, dat aan de moeilijke jaren van de Bturm und Drang" nog lang niet toe is en in het pre-pubersta- dium zijn fantasie nu onbekommerd de vrije loop laat om in een draai kolk van kleuren en lijnen arabes ken, vissen en andere beesten, bo ten en imaginaire steden, manne tjes en vrouwtjes te verwekken. En onder die verschijningen en figuren mogen dan in het bijzonder de clowns worden genoemd, die u in een mengeling van bitterheid en droeve melancholie aanstaren en die enigszins onthullend zyn. Want in een interview heeft Miller zelf ver teld. dat hij in zijn jeugd altijd clown had willen worden, zodat men die doeken by na als zyn (geesteiy- ke) zelfportretten mag beschouwen. Ingres-penseel Voor Miller werd het schryvero se hap van jongsaf aan (zoals men ook kan lezen in zyn belangrijkste correspondentie met de dochter van de Spaanse componist, Anais Nln, die dezer dagen in Franse vertaling is verschenen) bepaald door een on- verbiddelijke uitingsdrang en daar om is het schrijven voor hem bo venal „wérk" geweest. De schil derskunst is voor hem daarentegen primair een genoegen en een tyd- passering. En met zyn Ingres-pen seel heeft hy dan ook een aantal kleurrijke en fantastische doeken geschilderd waaraan de toeschou wer hetzelfde spontane plezier bele ven kan als Henry Miller zelf moet Henry Miller: Pre-buriaanse tekeningen hebben ondervonden, toen hy zyn vrije uren aan deze charmante hob by besteedde. Mevr. dr.Zeldenrust legt functie neer Mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noorda- nus heeft vanmorgen aan de leden raad van de NVSH meegedeeld, dat zy zich op het hulshoudeiyk congres, dat in november wordt gehouden, niet herkiesbaar zal stellen, zy is dan ges Jaar voorzitster geweest. Een van de zakeiyke argumenten voor haar besluit is, dat de NVSH de laatste tyd te sterk geïdentifi ceerd is met haar voorzitter, zy acht het nodig, dat tegenstanders merken dat de NVSH ook zonder haar doorgaat. Naast zakeiyke overwegingen, zei mevrouw Zeldenrust ook persoonly- ke motieven te hebben voor haar besluit. Mevrouw Zeldenrust zal de NVSH ook na november 1968 daad werkelijk biyven" steunen. Lenie Noyen-Pander„Blauw- poortsbrug". (Foto's L.D./Holvast) knappe etsen van de docent Ad. van Dyk (o.a. „Portret van Kafka"), sier lijke „Vrye vormen" van de docent Lo Molenaar, olieverven van Lenie Noyen-Pander (o.a.: het hierby afge beelde ,31auwpoortsbrug")originele kwadraten en figuren in gelakt hout van G. van der Post, tedere oliever ven (Zomerse dag!) van de docent Arnold Smith, fraaie linosneden van Jan van der Veer. een typisch aqua rel van J. B. Volkers en aandacht trekkende mengtechnieken (Station S.S. Den Haag!) van G. de Wit. Door de jaren heen getrouwe figuren zyn ook W. H. Mülstaff (Stilleven met delfts) en P. H. C. Nanninga in de betoü (gevoelige potloodimpressies). (Van onze Parijse correspondent) De Amerikaanse schrijver Henry Miller, auteur van „Tropic of cancer", „Sexus", „Plexus" en andere openhartige zelfgetui- genissen die in zijn vaderland, voor een deel (en om reden van openbare zeden) nog altijd verboden zijn, is weer eens in Parijs geweest. Als zovele Amerikaanse kunstenaars van zijn gene ratie de romancier is juist 76 geworden behoudt Miller nog altijd een soort nostalgie voor Parijs, waar hij in de glorie tijd van voor de laatste oorlog tien jaar heeft gewoond en waar ook zijn befaamde Tropic-serie werd geschreven. Vijfde vrouw Ondertussen had Henry Miller dit keer nog twee supplementaire rede nen om zyn vroegere woonstad weer eens op te zoeken. Ten eerste was Parijs het einddoel van zyn jongste huwelyksreis. Hy kon dus zyn vele Franse vrienden tevens voorstellen aan zyn laatste vyfde vrouw, de pétillante Japanse cabaretière Hiroka Tokuda, die met haar 28 ja ren by na een halve eeuw jonger is dan hy, zoals hy niet moe wordt iedereen zelf voor te rekenen. Want ook op het stuk van vooroorde len is Henry Miller vrij van elk spoor van valse schaamte. Miller was ook naar Parys gekomen om persooniyk aanwezig te kunnen zyn by de vernissage van de eerste ten toonstelling van zyn schilderijen, die in de Franse hoofdstad ooit voor hem werd georganiseerd. Pictoraal talent Sedert Victor Hugo en via Jean Cocteau of Hugo Claus (om alleen hun namen nu maar te noemen), zyn er natuurlijk al wel meer schrij vers en dichters geweest, die van tyd tot tyd hun uitdrukkingsmoge- lykheden ook eens by de andere muzen zochten. Doch bij Miller wordt je, behalve door een onmis kenbaar en onvermoed pictoraal ta lent, toch vooral nog gefrappeerd door een heel verschillende inspira tiebron, waartoe hy zich met deze gouaches leek te hebben gewend. Want de bezoeker die zich naar de Galerie Daniel Gervis zo reppen in de veronderstelling of de heimelyke hoop onder het merkteken Henry Miller, nu eens met héél byzonder gedurfde, erotische of scabreuse voorstellingen, standen en situaties geconfronteerd te worden, zal zich wel wat teleurgesteld moeten heb ben gevoeld. In ieder geval heeft hij géén waar gekregen voor zyn geld.,.. Direct en fris De „Thibettaanse Lama" waar mee zyn oude vriend Lawrence Durrell hem eens vergeleken heeft, Will H. Tweehuizen: „Hortus"

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7