LEIDSCH DAGBLAD JACHT OP OLIE EN GAS BEGINT BEGIN MAART Vietcongvlag in Hoeé heden neergehaald JAMIN Overleg verdeling Noordzee sap !R Het blijft winters Aanval op Amerikaanse luchtmachtbasis bij Saigon Dode en 2 gewonden bij brand op schip ©ucZ Qlieuwo l Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 No. 23417 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) De twintig oliemaatschappijen, die boorvergunningen heb ben aangevraagd voor het Nederlandse deel van de Noordzee, hebben 'elk afzonderlijk deze maand overleg gepleeg met mi nister De Block van Economisch Zaken over mogelijke ver schuivingen van de toe te wijzen blokken. Dit vooroverlegvoor de definitieve concessies begin maart zullen worden ge-publiceerd, heeft inderdaad tot aanpassing van de boor- jebieden geleid. De verschuivingen van de boorge- bieden hebben voor de oliemaatschap pijen het voordeel een reeks aan gesloten blokken toegewezen te krij gen. Op die manier kunnen zij, aan de verplichting te voldoen bin nen bepaalde tijd een bepaald bedrag aan opsporing te hebben besteed, de aandacht bepalen op het blok, Zestienjarige pleegde roofoverval Een 16-jarige jongeman uit Boch- Itz heeft gisteravond omstreeks kwart voor zeven een roofoverval «plee^d op de Middenstandsbank Akerstraat in Kerkrade- ipekholzerheide. De kassier, die bij een woorden- lisseling door de jongen twee maal de borst werd gestoken, is naar iet ziekenhuis gebracht. De jongen, lie werd gearresteerd, heeft bekend. Even na half zeven diende zich i] de bank de jongeman aan om te Ta ten over een persoonlijke lening, fort daarna verliet hij de bank, r even latei- kwam hij terug. Nu geld te wisselen. Toen de kas- er daaraan gevolg wilde geven ste de jongen plotseling geld op. let ging slechts om een bedrag van gulden, zo zei hij gisteravond aan politie. Toen de kassier weigerde het geld geven stak de jongen snel twee met een dolkmes toe. Terwijl man bloedend ineenzakte, luchtte de jongeman de Akerstraat De politie had aan de hand van jnalementen, die zij van twee ge- ligen in de bank hadden gekregen, iet lang tijd nodig om uit te ma ai, wie de dader moest zijn. In sa- lenwerking met de Rijkspolitie in ocholtz werd de jongen daar in ouderlijk huis gepakt. Hij is onmiddellijk naar Kerkrade fergebracht. t doet WEERBERICHT Van c i weerkundige medewerker) Het zal de komende dagen in ons ad nog winters blijven. Dit bete- IDor onze zuiderburen, zodra de buitenlucht komen, een inde feestneus. In zuid-Zweden is (t vandaag en ook morgen winters, dat in dit opzicht onze schaatsers supporters niet zoals in Grenoble 'er winterse warmtegolven te kla- hebben. Boven de Middellandse Zee en lid-Europa zijn de depressies actief 't op grote schaal overvloedige re- Doordat deze depressies trach- ia Frankrijk en de Alpen naar ioorden op te dringen, zal de noordoosten wind nog vrij blijven met ovedrag tempera- om het vriespunt en 's nachts vorst. 3e afgelopen nacht was -3 gra- land de laagste tempera- or. Dit laatste weekeinde van de ontologische winter, die donder- 2473. I afscheid gaat nemen, zal toch een winterse staart gaan roe- waarbij van het zuiden uit de iwkans later weer wat groter 25 februari 1968 Zon op: 07-37, onder: 18.11, m£ 07.02, onder: 14.25. Wgwater te Katwijk: 0.59 en 13 igwater. 9.01 en 21.42. 26 februari 1968 >n op: 07.35. onder: 18.13, m£ 07.28, onder 15-49. oogwater in Katwijk: 204 '24, laagwater 10.10 en 22.41. doen 'it Qummei bestaat uit 22 pagina's Paniek in Kenia onder Aziaten Onder duizenden Indiërs en Pa- kistanen in Kenia heerst een paniek smds bekend is geworden, dat de Britse regering binnenkort het aan tal immigranten uit Oost-Afrika wil beperken. Waarnemers verwachten dat het wetsvoorstel volgende week donderdag al kracht van wet zal krijgen. Bij de bureaus van de internatio nale luchtvaartmaatschappijen in Nairobi verdringen zich de aspirant- landverhuizers om nog naar Enge land te komen, voordat de poort voor hen wordt gesloten. Voor een plaats ?n vliegtuig worden bedragen tot viermaal het normale passagegeld geboden en in vele gevallen ook be taald aan passagiers, die niet zo veel haast hebben. Dagelijks reizen ongeveer 200 Indiërs en Pakistanen naar Londen. Terwijl de Aziaten trachten Enge. land binnen te komen heeft een re cord aantal Britten dat er de brui geeft, de wens te kennen gege- naar Australië te emigreren. Ge durende de eerste drie weken van deze maand hebben 15.000 mensen zich opgegeven, het grootste aantal voor een periode van drie weken. In één week hebben zich zelfs 6.000 Britten voor emigratie naar Austra lië aans-emeld, het hoogste aantal sinds 1963. Grondwetsherziening Het kabi net heeft nog geen oordeel gegeven de vraag of naar een gehele of gedeeltelijke grondwetsherziening moet worden gestreefd. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft dit meegedeeld aan de bijzon dere commissie betreffende het be leid inzake grondwet en kieswet uit de Tweede Kamer. Mr. P. van Vollenhoven heeft gisteren op de vliegbasis Woens- drecht het kleine militaire vlieg brevet gekregen. Prins Bernhard was bij de plechtigheid aanwezig. Met een omhelzing wenste Prinses Margriet haar echtgenoot geluk met zijn wing. i olie wor- Een verder voordeel van het over leg is, dat de maatschappijen de con cessies hebben kunnen bespreken zonder dat de concurrenten op de hoogte komen van bepaalde inte- Met het vooroverleg zijn tenslotte ook de bezwaren ondervangen, die de consessieaanvragers kunnen indienen na publicatie in de Staatscourant. De eventuele bezwaren zullen echter de werkzaamheden niet kunnen hinde ren. De concessiehouders kunnen met een na de officiële bekendmaking aan het werk gaan. Verwacht wordt, dat ook nadien nog ruilingen tot stand zullen komen. - De drie belangrijkste feiten chefs van staven, generaal Wheeler, in de oorlog om Zuid-Vietnam waren vanochtend: Zuidvietnamese aanvalstroe- pen hebben een stormloop uit gevoerd op de laatste verzets- haard van de communisten binnen de citadel in Hoeé: vijandelijke schutters hebben de Amerikaanse mariniersbasis bij Khe Sanh met 1300 grana ten bestookt; de luchtmachtbasis bij Sai gon, Tan Son Nhoet kreeg van ochtend vroeg opnieuw een ra ket- en mortier-aanval te ver duren, waarbij 4 Amerikaanse soldaten en elf Vietnamese burgers omkwamen. Saigon aangekomen. Hij verklaar de dat het doel van zyn bezoek was „gegevens uit de eerste hand te krjj- generaal Westmoreland me dedeling te doen van het grote ver trouwen dat de president, de minister Defensie en de gezamenlijke chefs van staven in hem stellen". Wheeler en Westmoreland hebben gisteren het merendeel van de dag in geheim overleg doorgebracht. Het is niet bekend of de Amerikaanse commandant om meer troepen heeft verzocht gezien de dreiging bij Khe Sanh en de tekenen die zouden kun nen wijzen op nieuwe aanvallen op Saigon en andere belangrijke steden, als Poeang Tri, Dak To en Mon Toem. Meer recruten In de Verenigde Staten zullen in de maand april 48.000 recruten onder dienst worden geroepen, dat is meer •eg gebaand j dan sedert anderhalf jaar in één maand het geval is geweest. In krin gen die in nauw contact staan met het „Pentagon" (minister van De fensie) werd gezegd dat president Johnson ook overweegt 50.000 visten onder de wapenen te roepen om de plaats sterkingen die naar Vietnam zijn of worden gezonden. Naar voorts tische vlag neer te halen, die de ge- overweegt het comité van chefs allieerde troepen de 25 dagen van de j van s(;aven nQg een aantal voorstellen strijd steeds getart had. betreffende de militaire sterkte Terwijl de communisten de druk op bij een plan om 130.000 reservisten Khe Sanh opvoeren is de voorzitter bericht te sturen dat zij zich gereed van de Amerikaanse gezamenlijke moeten houden om onmiddellijk op r Hoeé meldde Associated Press Vietnamese mariniers hebben zich ndaag vechtend et op de paleisterreinen de citatel van Hoeé. waar zij trots de Zuidvietnamese vlag hebben geplant op de radio-antenne, die sinds 31 ja nuari met de Vietcongvlag versierd was. De Vietnamese mariniers, die tegen zonsopgang de paleistcrreinen opstormden begaven zich meteen naar de radiotoren om de communis te komen zo dat nodig mocht zijn. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam zal ko mende week op 510.500 man komen. Het voorlopig plafond was op 525.000 Kritiek van Kennedy De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft gisteren in Chicago gezegd tegen voorstellen te zijn om meer Amerikanen naar Vietnam te sturen zolang de Zuidvietnamese re gering haar eigen oorlogsinspanning niet vergroot. „Ik zie niet in waarom we negentienjarige jongens om te vechten naar Zuid-Vietnam zenden, terwijl de regering in Saigon dat niet doet. Onze mannen vechten zever gen per week en hun troepen hebben een vijfdaagse week. Je kunt je daar zelfs vrijkopen uit het leger". Kennedy had ook kritiek op de ruptie in de regering van Saiw „Onverschillig hoeveel miljarden dol lars we er in stoppen, 75 procent komt in de zakken van Vietnamese func tionarissen terecht". Van een café in de Parijse voorstad Pontoise bleef gister avond slechts een ruïne over, toen een gasontploffing zowel de in- ventaris als de brandkast verniel de. De bar van café „Le Globe" lag, zoals de foto laat zien, na de explosie dwars over de kelder, waarvan de zolder was wegge gen. Er werden bij dit ongeluk elf personen gewond. Bemiddeling in Pueblo-affaire De Zweedse en Poolse leden van de neutrale commissie van toezicht in Korea zullen zondagavond bijeenko- te spreken over een eventu ele bemiddeling in de Pueblo-affaire, aldus hebben betrouwbare zegslieden i Seoel vandaag verklaard. Luitenant-generaal Lennart Finn- mark, tot voor twee weken Zweeds ambassadeur in Pakistan, en de Poolse hoofdofficier in de die vier leden telt, zullen elkaar in Panmoendjon ontmoeten op een ontvangst ter gelegenheid van hun nieuwe functies, aldus de zegslieden. Volgens de genachten in Seoel wil Finnmark tezamen met de nieuwe Poolse officier een bemiddelende rol spelen in de Koreaanse crisis. Koreaanse moordenaar in Japan gegrepen De gewapende Koreaan Kim Hoei- bio. die vier dagen lang in een hotel iu de Japanse badplaats Soematakio met een aantal gijzelaars verschanst heeft gezeten, is vanochtend gear resteerd. Zeven rechercheurs, die zich voordeden als verslaggevers hebben de 41-jarige man, die, voor dat hjj het hotel invluchtte twee mensen in een nachtclub had dood geschoten, kunnen aanhouden. De Koreaan verzette zich niet. De zes gijzelaars zfjn ongedeerd. Kim Hoei-hio, die al enige malen in de gevangenis heeft gezeten we gens geweldpleging, had zich in het hotel met een geweer, veel munitie en een grote hoeveelheid dynamiet verschanst. ADVERTENTIE Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 Brand kurkfabriek in Driebergen Vanmorgen om half zeven is een felle brand uitgebroken bij de N.V- Nederlandse Kurkplatenfabriek in Driebergen. De brand is ontstaan op het terrein, waar grote hoeveelheden geperste kurk liggen opgeslagen. Door de felle oostenwind sloeg het vuur al spoedig over naar de eigenlijke fa brieksgebouwen. De brandweer van Driebergen, die werd geassisteerd door de brandweer van Zeist en de bedrijfsbrandweer, leverde een zware strjjd om het vuur in de opslagruim te onder controle te krijgen. OP WERF VAN N.D.S.M. Bjj een brand aan boord van een schip op de werf van de Nederlandse dok en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) in Amsterdam is gistermid dag de 50-jarige bankwerker Klaas Evers om het leven gekomen. Twee Spaanse opvarenden van het schip zijn de een ernstig gewond, de j ander ter observatie opgenomen in een ziekenhuis. Drie andere per sonen liepen lichte verwondingen op. De brand woedde in de voorpomp- kamer van de „Chemical Enterpri se", een schip van de in Monvrovia gevestigde Chemical Tankers Lea sing Company, dat in dok-3 op de werf een reparatiebeurt ondergaat- In de onder in het schip liggende voorpompkamer waren drie Spaanse opvarenden bezig met schoonmaak- werkzaamheden Drie mannen van de NDSM brachten tegelijkertijd een afsluiter aan. De voorpompkamer was gistemorgen na inspectie door een arts en door de brandweer voor deze werkzaamheden vrij gegeven. Om het water, dat zij bij hun schoonmaakwerk gebruikten weg te laten lopen hadden de Spanjaarden een plug uit de bodem van het schip gedraaid. Doordat vonken van aan de buiten zijde van het schip bij het vernieu wen van huidplaten gebruikte lasap paraten oversloegen op een plas met chemische stoffen vermengd afvalwa ter. die zich onder het schip had gevormd ontstond een steekvlam .De ze sloeg door het gat in de bodem de voorpompkamer in. De bedrijfsbrandweer van de NDSM kon de brand, die gepaard ging met een sterke rookontwikke ling vrij snel doven. Honderden doden hij rode aanval op Znid-Laos In /uid-Laos zijn gisteren bij ge vechten bij Lao Gnam in totaal on geveer 200 doden gevallen, toen com munistische militairen uit Noord- Victnam een Laotiaanse regerings post aanvielen en onder de voet lie pen. Dit is in militaire kringen te Vientiane bekendgemaakt. Twee sterke groepen Noordvietnamese mi litairen zouden nu oprukken naar het op 40 km ten noordoosten van Lao Ngam gelegen Saravane, dat op nog geen 80 km van de Zuidvietnamese grens ligt Het doel van hen zon zijn, nieuwe infiltratiewegen naar Zuid- Vietnam te vinden. ADVERTENTIE 26 FEBR. t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17uur Toegang: f.2f° (Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie ADVERTENTIE Heden viert de meester knecht der drukkerij van den heer J. C. Drabbe, T.Copier, zijn vijftigjarige betrekking als letterzetter. Hij werd als oresident der Typographische Vereeniging Laurens Jansz. Coster door de leden dier Vereeniging verrast met een zadeau. bestaande uit eene prachtige pendule. Te Kampen is tijdelijk tot i leeraar in de wiskundige we- a tenschappen aan het gymna- i sium aangesteld de heer G. J Schouten, phil. candidaat aan p f de hoogeschool alhier. j

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1