flEUWE BOND Wil. TRIJD AANBINDEN fEGEN DE iENZ AAMHEID kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Kwaal van alle tijden rRDAG 24 FEBRUARI 1908 LD EXTRA 5 Kunt u de acht afwijkingen in de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders In dit nummer. derland telt 600.000 iveduiven en weduwnaars lijn in Nederland 600.000 weduwen en weduwnaarsdie na het verlies van hun ienoot(e) eenzaam zijn achtergebleven. Z<> herinneren zich de warme belang- ng van vóór en bij de begrafenis en de koude eenzaamheid daarna. Want die gemeende uitnodiging: Kom maar or." ]angs" wordt zo zelden werkelük- Het merendeel van die 600.000 moet alleen verder. Men vergeet snel. Ook die fes. 1 november van het vorige jaar is er in Nederland een Bond van weduwen en xlmaars opgerichtdie de eenzaamheid wil helpen verzachten, door ontmoe- en ontspanningsavonden, door onderlinge hulpverlening. lederlandse weduwen- en weduwnaars- voorzag kennelijk in een behoefte: binnen weken kreeg men honderden aanmel- rieven. In vele daarvan waren vaak schrij- Idachten neergeschreven: wou dat u iemand wist. die me eenmaal tek zou willen opbellen het begin nodigen je kennissen je nog wel uit. maar na een paar maanden zijn ze je en. Al zou ik zes weken achtereen slapen, nd zou me missen jn zoons missen hun vader erg. Ik kan me voorstellen, dat ze mij als gesprekspartner jjn en wel eens met een echte man willen ikleiden reacties leldigd door die honderden reacties is de van start gegaan. In Rotterdam werden anningsavonden gehouden en stelden leden telefoonnummers beschikbaar om avond ivond urenlange gesprekken met andere ren en weduwnaars te voeren, lders zijn afdelingen van de bond aan het Iedere vrijdag- en zaterdagavond kunnen n Den Haag weduwen en weduwnaars van uur tot 22.00 uur met vragen en problemen t op enkele telefoonnummers, an die nummers is dat van de heer B art, sinds mei van het vorig jaar weduw- m een van de oprichters van de bond. rertelt: „Zeshonderdduizend weduwen en maars, dat zijn zeshonderdduizend trieste en De meeste mensen beseffen niet wat zeggen een huwelijksleven gehad te heb- n het dan te moeten verliezen. Ik zeg al- het overlijden is verschrikkelijk, maar wat a komt is duizendmaal erger liliteiten lijn soms details, ogenschijnlijk futiliteiten, et leven van de overgeblevene vaak on- iijk maken. Enkele leden van de bond ge- aar voorbeelden van. art: „Aan de andere kant van de ontbijt tafel zit niemand. Je probeert de stoelen zó te schikken, dat die ene lege niet opvalt. Je hoort het gerinkel van de kopjes in de keuken niet meer. je mist het geluid van de sleutel in het sleutelgat." De Rotterdamse mevrouw G. Nuis-Lindenbergh. begin dertig, sinds kort weduwe en moeder van twee kinderen: „In het begin begrijpen de kinderen, dat pappa weg is, maar van het begrip „voor altijd" heb ben ze geen idee. Ze vragen wanneer hij terug komt en als je zegt: nooit, dan knikken ze en denken dat het volgende week is." Een vader heeft met zijn kinderen weer andere zorgen. Een Rotterdammer, succesvol zaken man: ,Jk heb geen financiële problemen. Ik heb een mooi huis. Alles is er keurig, maar léég. Sinds enige tijd heb ik een huishoudster, die voor de kinderen zorgt: een vreemde vrouw in huis. Dat valt niet mee, want aan alles neemt ze deel: ze eet in het huis, drinkt er, slaapt er en staat er op, maar hoort er toch helemaal niet bij." Hij ziet één ding over het hoofd, waardoor zijn oordeel over die vreemde vrouw in huis mis schien te hard is. Mogelijk is ook zij een eenza me Verreweg het meest knagende voor al die 600.000 Nederlanders is echter ongetwijfeld de eenzaam heid. Verd i venen comm.un icatie De heer Verkaart zegt: Rij na alle communicatie met andere mensen is verdwenen. Je wordt zel den uitgenodigd en als je ergens komt, zitten de mensen voor het kijkkastje en sissen al „ssssttt" voor je binnen bent. Aan het eind van de avond staan ze op, laten je uit en gaan geeuwend naar bed. Een redelijk gesprek is er niet bij". Maar wat kan een grote, onpersoonlijke bond doen aan een zo specifiek persoonlijk probleem als de eenzaamheid? Verkaart: .Rijk we hebben in ieder geval één groot voordeel": we zijn allemaal weduwe of we duwnaar en de praktijk bewijst nu eenmaal dat je het zelf meegemaakt moet hebben om voldoen de begrip voor anderen op te kunnen brengen. Op onze ontmoetingsavonden kunnen de leden eindelijk eens praten met mens°n, van wie ze weten, dat die precies hetzelfde hebben moeten doormaken Dat doet al veel goed!" Programma Bij dat „ontmoeten" blijft het overigens niet. De bond heeft talloze andere punten op het pro gramma: Onderlinge bijstand aan mensen, die speciale moeilijkheden hebben. boodschappen doen voor invaliden, oppassen voor mensen met kinderen bemiddeling bij het zoeken naar werk voor bij voorbeeld mensen, die een paar uur per dag werk thuis willen doen. bemiddeling bij het aannemen en selecteren van gezinshulpen. het verstrekken van juridische, fiscale en no tariële adviezen. organiseren van reizen, dagtochten en excur- het verzorgen van lezingen, bezoeken aan to neelvoorstellingen en concerten. Geen huwelijksbureau „Ik hoop, dat nu duidelijk geworden is, dat wij pertinent geen huwelijksbureau zijn", zegt Ver kaart met nadruk. „Natuurlijk heeft men binnen de bond de vrijheid om contacten te leggen zoals overal, maar de bond onthoudt zioh van elke vorm van bemiddeling". Wel bestaan er plannen om. bij voldoende be langstelling. naast de bond een aparte stichting in het leven te roepen, die een bemiddelende rol kan gaan spelen. Belangrijkste reden daarvoor is echter het wantrouwen tegen bestaande huwe lijksbureaus „Voor dergelijke bureaus zijn weduwen en we duwnaars vaak niet meer dan eenzame handels waar", zegt Verkaart bitter. Enkele duizenden Nederlanders hebben inmid dels ook zonder bemiddeling op het bestaan van de Nederlandse weduwen- en weduwnaars- bond gereageerd. Het zijn veelal reacties vol enthousiasme: „Ik vind het fijn, dat iemand het initiatief heeft genomen om de eenzamen bij elkaar te bren gen „Ik heb schatten van kinderen, maar dat af schuwelijke alleen zijn. Heerlijk dat er zo'n bond komt Maar er zijn ook minder opgewekte brieven: „Ik heb geen.bond nodig, ik heb alle moeilijk heden overwonnen door mijn grote overtuiging in het hogere bestuur Zwakkeren Verkaart reageert: „Niet iedereen heeft dezelfde overtuiging en hetzelfde vertrouwen. Er zijn zwakkeren Die „zwakkeren" verdrinken hun problemen soms in de alcohol. „Vrij veel oudere mannen raken na de dood van hun vrouw aan de drank: zegt Verkaart. „Bij vrouwen is dat anders: zij gaan zich inbeelden dat ze vreselijk oud zijn, of gaan zich slecht ver zorgen. Vooral jonge weduwen. Daarom willen wij make-up- en bloemschikcursussen gaan organise ren om de „leegte" wat op te vullen". „Willen", want niet alle plannen kunnen verwe zenlijkt worden. Reden daarvangeld tekort. Verkaart wil echter niet een zoveelste collecte houden. Hij zegt: „We zijn een niet-commerciële instelling. Van de 2.50 gulden contributie per maaid proberen we rond te komen en dat moet lukken". „We hebben mensen nodig, die zich willen in zetten voor onze doelstellingen. Actieve mannen. Ze zullen er geen spijt van hebben, want ik weet z 1 fhet is zalig om weer ergens voor te le- Als snelle vogels scheren zeilboten over het water. Van verre klinkt het gelach, maar voor de man aan de kant is het er niet meer bij. Eenzaam in gedachten verzonken peinst hij hoe het vroeger was. ook voor hem Nuttig apparaat voor gehandicapten Invaliden en patiënten, die niet in staat zijn hun handen te gebruiken, kunnen baat hebben bij een apparaat dat in Engeland is ontwikkeld. Het maakt het voor dergelijke patiënten mogelijk de bladzijden van de boeken die zij lezen zelf om te slaan. Het „blad-omsla-apparaat" heeft de vorm van een klein kastje. Hierin kunnen boeken geplaatst worden t»t een bepaalde dikte. Het wordt opge hangen aan een licht stalen buis, die verstel baar is. zodat het boek op elke gewenste hoogte kan worden geplaatst. De bladzijden worden zo danig verlicht dat glimmen uitgesloten en de pagina goed leesbaar is, onder welke hoek men er ook naar kijkt. Wanneer de patiënt in een rubber buisje blaast, treedt een kleine elektro motor in werking die de bladzijde omslaat. Voor mensen voor wie het tot nu toe onmogelijk was een boek te lezen zonder hulp van anderen, be tekent het apparaat een ware uitkomst. 4. van een 5. Nederlands 6. de stand der edelen 7. tiende (deel) 8. priester van Silo (O.T.) 9. tot in de kleinste bijzonderhe den 12. boomvrucht 13. verdedigingsorganisatie 14. schijntje 16. kostbare bontsoort 17. sjalot 20. zwarte bewoner van Noord-Afri- ka 24. over-, na-: voorvoegsel 26. bij het woord (ad vocem) 28 aantal 29. klokvormig voorwerp 33. boom 34, in-: toekomstig 35. klemtoon 38. deel van het gebit 39. oorspronkelijke bewoner van Amerika 40. roodkleurig aanslag op ijzer 42. zuiver 44. grote lichaamsslagader 46. gedroogde stengels (van meu belen) 47. titel 49. drooginrichting 54. van Uw 55. welgestelde 56. Ierland 57. kapot 60. windrichting 61. de mensen 63. meisjesnaam I0MZONTAAL eencellige waterplanten dichterbij lidwoord °ud snareninstrument houden, volbrengen beslissing 18. bloeiwijze 19. de oudere 21. Chinese afstandsmaat 22. soort bijl 23. openbaar vervoermiddel 25. schapehaar 26. zoon van Adam 27. of (in nadrukkelijke verdubbe ling) 30. fiets (zuid-Ned.) 31. vervoeging van het werkwoord „ijzen" 32. voor de anderen 35. een ongenoemde 36. medicus 37. een der ledematen van een dier 39. persoonlijk voornaamwoord 41. boomvrucht 43. voorzetsel 45. dichte menigte 48. ongaarne 50. stuurinrichting 51. diploma van een universiteit 52. hoofdtelwoord 53. vorm van technisch onderwijs 54. woonplaats van Abraham 56. hoge akker 58. voorwerp om iets in mee te dra gen 59. geveinsde flauwte 62. zout afgeleid van salpeterzuur 64. waaraan niet valt te twijfelen 65. wisseling van veren 66. de tandarts en de N.A.M. doen het 67. drinkvat VERTICAAL 2. jongensnaam 3. berggeit OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prys van f 5 werd toe gekend aan de heer H. Benneker. Diamantlaan 126 te Leiden, de twee prijzen van f 2.50 aan mevr. M. Verdoes-van Duijn, Rijnmond 51 te Katwijk aan Zee. en aan mej. E. Gubbels. Raadhuislaan 74 te Voorschoten. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossingen onder het - motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Wit te Singel 1 te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wij een eer ste prijs van f 5 en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededin gen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19