Roepen om menselijkheid vloeit voort uit zucht naar populariteit Katten zijn domme beesten TAP IJT MIL VA-commandante Korevaar zegt: ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 L.D.EXTRA 3 Discipline moet eerder sterker dan zivakker worden vind het zo erg dat iedereen zich in deze wereld maar een mening aanmeet' Dienstplichtige militairen mogen sinds enige tijd tijdens het week einde in burger naar huis. De minister van Defensie en zijn staats secretarissen zijn voorstanders van democratisering van het kazerne leven. Vandaar dat men op het ogenblik bij de marine, de land- en de luchtmacht de mogelijkheden bestudeert om sterk verouderde leger orders af te schaffen en gedragsregels aan meer eigentijdse normen aan te passen. In hoeverre strekken de vernieuwingen zich ook uit tot de MILVA, de Militaire Vrouioen Afdeling van de Koninklijke Landmacht? Luitenant-kolonel Rie Korevaar (50) die zestien jaar geleden van kostschooldirectrice MILVA- commandante werd, doet forse uitspraken, „mi- litairement" en zonder veel ruimte voor twij fels. Zij zegt: „De discipline zou volgens mij eerder sterker dan zwakker moeten zijn. Voor mij is de kern van de militaire dienst de zelfdiscipline. Een heleboel mensen kennen geen zelfdiscipline, zeker anno 1968 niet. Als wij ooit in een oorlog betrokken raken, dan geloof ik dat wij het alleen kunnen redden met een enorm brok zelfdiscipline en dat men die in militaire dienst soms geforceerd moet opbrengen ik ge loof dat daar niet aan getornd mag worden. Maar wat de MILVA betreft, daar heeft men het accent eigenlijk nooit zo op de militaire dienst gelegd en altijd eerst de mens gezien. Daar komt nog bij dat wij ten eerste allemaal vrijwilligsters zijn en ten tweede vrijwel alle maal individueel werken". van zo'n meisje hoeft daarom niet zo militair te zijn en is het ook niet. Als ze hier aankomen krij gen ze in diensttijd een make-up cursus. Ik ben er nl. een voorstandster van dat mijn meisjes er verzorgd uitzien met een beetje lipstick en zo en bovendien dring ik er altijd op aan, dat zij na diensttijd een gezellig jurkje aantrekken. En dat kazerneleven? Dat valt wel mee. In het Juliana- karnp, het MILVA-hoofdkwartier in Kijkduin, wo nen op het ogenblik 30 meisjes, 90 van het korps woont er buiten. De meisjes moeten hier blijven tot hun 21ste en wanneer ze hier ouder komen, houd ik ze een jaar binnen om ze beter te leren kennen." WEG VAN HUIS MAKE-UP Zou een MILVA niet net zo goed als ambte nares zonder kazerne en uniform bij het le ger kunnen werken? Overste Korevaar: „Ach fotograaf, denkt u aan mijn plantjes, daar ben ik zo trots op over dat werken als ambtenares, kijk de mensen in militaire dienst spreken een eigen taal en het is voor de baas zo bijzonder praktisch als het meisje, dat voor hem werkt, ook die militaire taal spreekt en daardoor begrijpt waarvoor zij werkt, maar daarnaast is het belangrijk dat zo'n meisje militair is en dus onder de krijgs tucht valt, zodat ze niet, als de grond onder haar voeten te heet wordt, kan zeggen: nu heb ik het wel gezien, ik ga weg, dan zouden wij in tijd van nood zonder mensen komen te zit ten. Het is wel zo dat er een heleboel burger meisjes werken bij het ministerie van Defensie, maar militairen vinden dat niet prettig. Het is eigenlijk precies hetzelfde als het zonder ver pleegstersopleiding in een ziekenhuis werken. Een militaire opleiding voor onze meisjes is nu eenmaal onontkoombaar, maar het hele leven DISCIPLINE ADVERTENTIE beklagen. Ik zei tegen haar: ga naar haar toe en zeg, dat de overste haar toewenst dat zij in haar hele leven nooit iets ergers krijgt dan dit. Het hielp, ze liep door." POPULARITEIT Waarom komt een meisje bij de MILVA? „Omdat zij meent dat het zo iets heel anders dan anders is. Neem mijzelf maar. Ik was 34 jaar en al een tijd lang kostschooldirectrice toen een vriendje mij naar de trein bracht en een krant voor me kocht waarin een MILVA-advertentie stond, het trok mij direct aan. De meeste meis jes die nu bij ons solliciteren, willen weg van huis. Vader en moeder zeggen: daar ben je nog te jong voor. Je mag niet alleen op kamers in de grote stad en als ze dan zegt: mag ik in militaire dienst, dan vinden zij het wel goed. Het is hier ook wel gezellig met zo'n hoop meisjes om je heen. De meesten van hen komen van het platte land en van de kleine provinciesteden, wij heb ben maar een paar MILVA's uit de Randstad Holland." Waaruit bestaat de militaire opleiding? .Allereerst uit de inwendige dienst, dat is hoe je je gedragen moet, dat je moet vragen of je 's avonds om twaalf uur binnen mag komen, dat je op tijd aan tafel moet zijn en dat je je bed zelf moet opmaken. Meisjes in de opleiding moeten 's avonds om half elf binnen zijn. Komen ze na twee waarschuwingen weer te laat, dan mogen ze een week lang 's avonds het kamp niet uit. Je moet ze er op trainen dat nu nü is, in oorlogstijd komt het daar op aan." Vindt u dat niet hard van uzelf? „Neen eh ja, ik geloof dat wij in deze tijd veel te weinig neen kunnen zeggen. Het zou voor mij veel gemakkelijker zijn geweest om dat kind over haar bol te strijken, dan ben je meteen populair. Ik geloof dat de leiding in deze wereld zo graag populair wil zijn en dat zij daarom ja zegt op alles wat men wil. We roepen op het ogenblik allemaal zo om menselijk heid, maar ik geloof dat wij roepen om eigen populariteit. Ik geloof dat al die mensen met hun geschreeuw om menselijkheid aan zichzelf denken. Aan het leven zelf heeft nog niemand iets kunnen veranderen, evenmin als aan het eindeloze verdriet dat wij zullen hebben, daar GRIJZE MUIZEN „De Nederlander is over het algemeen niet zo militair gezind. Een jongen is zielig, die moet twee jaar in dienst, die krijgt fruit en snoep mee van thuis, maar het feit dat een meisje in dienst gaat, dat vindt men het einde. Bovendien zitten wij met de niet zulke beste herinneringen van de burgerij aan de „Grijze muizen" van de Duitsers, wat natuurlijk heel fout is en waar ik altijd tegenop kom, want die meisjes moésten en die hebben zoals alle Duitse meisjes normaal maar zeker in oorlogstijd en verschrikkelijk hard gewerkt. De Engelse en de Canadese meis jes waren ook niet zulke lieverdjes Een ander punt is het idee dat wij geld kosten en dat is een combinatie waartegen de Nederlander neen zegt. Maar toch is er in vergelijking met zestien jaar geleden heel wat veranderd, je wordt niet meer zo nageroepen op straat en als je nu ergens vertelt dat je commandant van de MILVA bent dan zegt men gut wat geestig, vertel mij daar eens wat van in plaats van tot voor kort nog oh foei hoe kun je!" ROTTE APPEL „Ik vind het jammer, dat de jeugd op school niet geleerd wordt om wat genuanceerder te denken, je mag wel schreeuwen maar dan moet je genuanceerd schreeuwen. Ik vind het zo erg dat iedereen zich in deze wereld maar een me ning aanmeet. Neem 'nu de MILVA, men zegt de MILVA is waardeloos, de MILVA is manne lijk, het zijn allemaal slechte meiden. Als wij de mensheid zouden aanklagen over kwaad sprekerij over de MILVA, dan zouden wij heel wat te klagen hebben. Zo is het ook met Vietnam en Afrika. Wat weten wij ervan". „Om precies te zijn vier in de afgelopen zes tien jaar. Wat mij altijd zo woedend maakt, zijn de bezwaren van vaders die niet willen dat him dochter bij de MILVA komt, omdat zij dan misschien .slecht" wordt. Dat is natuur lijk onzin want er wordt geen meisje bij ons aangenomen voordat er over haar een gunstig advies is uitgebracht door het Centraal Selectie Orgaan, dat gevormd is uit vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties van verschillende le vensrichtingen. Op ouderdagen zeg ik altijd: Ik steek niet voor iedere MILVA mijn handen in het vuur, dat zou dwaas zyn, maar zodra wy merken dat een meisje een verhouding heeft met een getrouwde man dan ga ik met haar praten en stel haar dan voor de keus: 't uit maken of de dienst uit. Als een meisje na ver loop van tyd buiten het kamp mag gaan wo nen. dan zoeken wy een vertrouwd adres en ga ik zelf met de hospita praten, daardoor sluiten wij voor een MILVA iedere mogelijk heid om met een jongen met wie zij niet ge trouwd is samen te gaan wonen uit. want één rotte appel in de mand zou het hele korps kunnen schaden". Ook discipline In een kledn Westduits stadje aan de Saar deden zich de laatste tijd herhaaldelijk storingen in de elektriciteitsvoorziening voor op maandag. Naarmate het aantal wasmachines toenam bleek namelijk de gewoonte op maandag de was te doen, een zodanige overbelasting van het net te veroorzaken, dat de stroom herhaaldelijk uitviel. De vroede vaderen van het stadje richtten zich daarom tot de huisvrouwen met het verzoek, niet allemaal op maandag de was te doen. De vrouwen voldeden daaraan, al of niet moppe rend, dat vermeldt de geschiedenis niet. Wél dat ze zeer gedisciplineerd deden. De proef was noch tans de eerste keer geen succes. De stroom viel namelijk niet op maandag, maar wel op dinsdag uit. Kom er ACHT-er 1. Ceintuur van man 2. Haakje van hengel 3. Schoorsteen van huis 4. Autospiegeltje 5. Molentje van hengel 6. Raam in huis 7. Vin van vis recht» 8. Thermosfles Vindt u militaire discipline geen inbreuk ma ken op iemands persoonlijke vrijheid? „Ik geloof dat het leven zoveel van ons eist dat wij eraan ten onder gaan, wanneer wij ons niet met zelfdiscipline wapenen. En omdat wij dat van onszelf niet altyd hebben, moeten wy het er en masse inbrengen. Ik merk hoe goed het werkt voor onze meisjes. Wy halen veel meer uit ze dan de gewone burgermaatschappy. Als er hier iemand over het terrein loopt op zoek naar luci fers en papiertjes dan zal hy er maar heel wei nig vinden. Wy bereiden ze meer voor op het le ven Ik geloof dat het leven vry hard is! Laatst hadden wij een kampeeroeferiing dat doen wy altijd om de nieuwe MILVA's beter te leren kennen. Een van de meisjes had nogal veel blaren en een vriendinnetje kwam zioh daarover Zijn katten dom? Ja, zeggen de wetenschapsmensen. Honden bij voorbeeld zijn intelligenter, zij-leren ge makkelijkerzijn daarom ook gehoorzamer trouwens, de inhoud van hun hersenen is naar verhouding veel groter dan die van de kat. Toen ik dat gelezen had, keek ik mijn poe zen er wel op aan. En het leek me dat de we tenschap gelijk had: katten zijn stommelin gen. In dat platte kopje kunnen nooit veel hersenen zitten, dacht ik. En ze vergeten on middellijk: na een week herkennen ze hun eigen kinderen niet meer. Natuurlijk zijn kat ten dom; je kunt ze niets bijbrengen wat bui ten hun wereld valt. Maar daarna had ik vele jaren èn kinderen èn katten om mij heen. Ze groeiden samen op, werkten op elkaar in. sloten vriendschap, ze spraken met elkaar en wie in tegenwoor digheid van het kroost durfde beweren dat katten domme beesten waren, kon de storm recht in het gezicht verwachten. Twijfel is een eigenschap waarmee een mens zeer oud kan worden en lang jong zal blij ven. De kinderen leerden me al vroeg aan al les en nog ivat twijfelen en elk vooroordeel grondig te onderzoeken vooraleer ik het als oordeel liet gelden. Adriaan zei dan ook: ,Mijn poes is niet dom. Ze kan mooi zitten en pootjes geven en dat leerde ze binnen een uur, omdat ze zag dat het hondje ei- voordeeltjes mee behaalde en omdat die voor deeltjes haar ook wel aanstonden". Wat doodgeivoon waar was. De andere katten namen de kunstjes snel over, ziende dat er wat mee te verdienen viel en daarmee hadden ze het argument dat poezen niets kunnen leren wat hun instinct te boven gaat, grondig ontzenuwd. „Dom?" mompelde Henk. „Wat heet dom! Kijk eens naar de baby's van Pluis. Binnen zes weken hebben ze alles geleerd wat een kat weten moet. Binnen twee maanden heb ben ze zich ontwikkeld tot kleuters met een fMOEDERLIJKE 1 m dat ze moeten oefenen en dat ze fouten ma ken door een verkeerde berekening, verkeer de timing, dat ze de verkeerde spieren in werking stellen en de „prooi" missen en dan blijkt vooral hoe snel ze datgene wat ze als kat moeten kunnen, onder de knie krij gen om het nooit meer te vergeten! De fout die wij maken is: dieren aan onszelf afmeten en onze maatstaven aanleggen bij de beoordeling. Een kat (en hetzelfde geldt eigenlijk ook voor elk in vrijheid opgroeiend huisdier) heeft het in onze voortdurend ver anderende maatschappij niet gemakkelijk. Zo'n dier begrijpt even weinig van de mens en zijn uitvindingen, als wij van het dier be grijpen en toch weet het beest zich te handhaven, zich min of meer aan te passen, van de beschikbare mogelijkheden gebruik te maken. Dat valt even goed onder de rubriek: intelligentie als het vermogen om een verbe terde computer uit te vinden. Zoveel te kun nen leren, met zó weinig hersenvolumeik vind het maar knap! THE A BECK MAN ADVERTENTIE reactievermogen, ivaarop elke sportman ja loers zou zijn." ..Da's instinct," probeerde ik tegen te spreken, doch ik moest toegeven dat van de vele nes ten katten die we gehad hadden, niet één nest op dezelfde manier was opgevoed, of zich op dezelfde wijze ontwikkelde. Er zaten slim me en trage poesjes onder, handige en on handige, luilakken en vluggerds, wilde en rus tige De variatie in kattekarakters bleek even groot als bij mensen of honden. En ze leerden ook niet alle even snel of pre cies hetzelfde. Wie jonge katjes heeft en ze ziet opgroeien kan ook zien hóe ze leren. En dan blijkt spoe dig dat het lang niet allemaal instinct is, doch In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur Legloon f 15,per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17