Velen bij begrafenis van C. Yarkevisser Dank voor snelle hulp Visserij niet gehoord voor rapport-Velsen Voorlopig geen vis naar Vragen aan Rooi vink over c.a.o. voor havens Katwijker bekladde foto's in r.k. kerk Boulogne In Katwijk aan Zee Vele personen uit de visserüwereld, alsmede vele Katwykers hebben gis termiddag- de laatste eer bewezen aan de heer C. Varkevisser, oud-directeur van de Katwykse visseryschool en hoofd van de kustwacht. Enkele hon derden toonden hun belangstelling in de rouwdienst in de Nieuwe Kerk en later op de begraafplaats aan de Zuidstraat in Katwijk aan Zee. De rouwdienst in de herv. Nieuwe Kerk werd geleid door ds. J. G. van Ieperen, predikant van het psychia trisch ziekenhuis „Overduin". Na het zingen van Gezang 202 1, 3 en 5 las de predikant enkele verzen voor uit Genesis 5 en 1 Thessalonicenzen 4. Ds. Van Ieperen bepaalde de aan wezigen bij het gedeelte van de rouw brief van de heer Varkevisser: „God nam hem van ons en tot Zich". In het wegnemen zit een stuk leed, dat zich niet laat verdoezelen. Dit kan niet, want het verdriet is te groot. Wegnemen kan soms een verlossing betekenen, voor velen is dat echter niet zo. Dat ook anderen verdriet hebben, is niet de enige vertroosting voor de familie van de overledene. De heer Varkevisser was een vrien delijke persoonlijkheid, die ook in het ziekenhuis „Overduin" grote sym pathie genoot. Het gaat er ech ter niet om de vele verdiensten naar voren te halen. Het gaat om het gro- j te geheim dat de overledene met zich droeg: een stille en krachtige geloofs overtuiging. Daardoor voelde hij zich verbonden met Christus. Ds. Van Ieperen noemde het ge weldig wanneer men weet dat God wegnam en tot Zich. Aan dit laatste kan men zich vasthouden. God is de enige weg om niet in opstand te ko men door dit grote verlies. Hij is de enige weg om te kunnen aanvaarden. De predikant legde er de nadruk op. dat God niet alleen wegneemt, maar ook tot Zich. Dit moet ons houvast zijn. Dan kunnen we als het ware lachen door de tranen heen. Wij moeten ons overgeven in Gods han den. De predikant ging hierna voor in gebed, waarna hij liet zingen Ge zang 53 1, 2, 3 (lied van de opstan ding en de verrijzenis). Grote belangstelling De eerste spreker na de rouwdienst was de heer D. F. E. Meerburg, voor zitter van het bestuur van de Kat wijkse visserijschooL Namens de vis serijwereld memoreerde hü de grote verdiensten van de heer Varkevisser, een bekende figuur in deze kringen. Niet alleen had hij belangstelling voor het visserij-onderwijs. Ook an dere onderwerpen hadden zijn inte resse. Belangstelling betekende voor de overledene verdiepen. Daaraan is het ook te danken, dat er een boek kwam over het Katwükse spraakge bruik. Ingaande op de verdiensten van de heer Varkevisser voor de visserij- school, zei de heer Meerburg, dat de overledene van 's ochtends vroeg tot *s avonds laat in de school werkzaam was. Door hem kwam de school tot In strijd met Gods wil Tijdens de Oostaziatische christe lijke conferentie in Bangkok hebben deeügaties van 91 anglicaanse, pro testantse en orthodoxe kerken met algemene stemmen een resolutie aan genomen, waarin er bij alle rege ringen op wordt aangedrongen on middellijk een oplossing te vinden voor de oor leg in Vietnam. De re solutie beschrijft de „nieuwe hoogte van de vernietiging" in Vietnam als onvergelijkbaar met Gods wil tot vrede. grote bloei, zodat de Katwijkse vis- serijschool een voorbeeld werd ovor de andere. Veel heeft hij zich ook ingespannen voor de bouw van de nieuwe school, waarvoor hij de plannen ontwierp. Verder werd nog het woord gevoerd door enkele oud-leerlingen en een af gevaardigde van de Kaaphoornvaar- ders". Namens de familie werd een dankwoord gesproken door een doch ter van de overledene. LEIDSCH DAGBLAD Drie gegadigden voor erfenis ton (Van onze A'damse correspondent) Bij het notariskantoor in Amster dam dat zoekt naar de erfgenamen van de vorig jaar op 76-jarige leef tijd overleden A. J. J. Spoormans hebben zich tot nu toe drie kandida ten gemeld voor de ongeveer 100.000 gulden, die deze vroegere internatio nale chauffeur heeft nagelaten. Eén van hen heet Spoormans, de tweede zegt een achterneef van de overledene te zijn. De derde zegt, dat een zuster van hem met een Spoor mans is getrouwd geweest. De heer Spoormans was ongehuwd en had geen broers of zusters. Het het graf werd geleid door ds. A. Vink. I notariskantoor is nu een onderzoek Nt 't lezen van de Apostolische Ge- begonnen naar de vraag of de kan- loofsbelijdenis bad hij het Onze Va- I didaaterfgenamen familie van hem der. Tot slot werd' gezongen Psalm zijn en of zij recht op de erfenis kun- 32 1. Inen doen gelden. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 Na de rouwdienst begaf men zich naar de begraafplaat-s, waar velen hun belangstelling toonden. Onder meer was een deputatie van de visse- rijschool, onder leiding van de tegen woordige directeur de heer H. Asch- moneit, aanwezig. De plechtigheid bi) KAPITEIN VAN MAGNE:. Ik had het geen vijf minuten meer volgehouden Kapitein A. Persson (52) van de gisteravond in de mon ding van de Westerschelde ge zonken Magne is vol dankbaar heid en bewondering voor de snelle reddingsactie die door de Vlissingse loodsdienst is uit gevoerd. „Als ze vijf minuten later waren gekomen, was er niemand meer levend uit het water gekomen", zei kapitein Persson geëmotioneerd, gister middag in een Vlissings hotel. De kapitein is de enige van de be manning die iets over de ramp wilde zeggen. Volgens de kapitein was er tijdens de aanvaring met de KiirribU- een zicht van ongeveer drie zee mijlen. De loods L. Derks uit Vlissln- gen was zojuist aan boord van de Magne gekomen. Volgens de kapitein, die tijdens het ongeval op de brug van het schip stond, boorde de Kir- ribilli zich plotseling met de steven midscheeps aan bakboordzijde in de Magne. Daarna was het een minu- tenkwestie. De Brug stortte in. In vliegende vaart alarmeerden de ka pitein en de officier van de wacht de bemanning. Toen de Kirribüll zich te rug trok, maakte de Magne zwaar wa ter en was binnen de kortste tijd in de rustige zee verdwenen. Voor de bemanning stond er niets anders op dan zo snel mogelijk over boord te springen. Voor reddingboten strijken was geen tijd meer. Kapitein Persson had zelfs geen tüd om een reddingsboei om te doen. Ongeveer een kwartier zwom hij door het ijs koude water. „Toen kwam de red ding, geweldig sneL Ik had het geen vijf minuten meer volgehouden", al dus kapitein Persson. tr Italië sluit grens Balkon komt naar voor Nederlandse beneden: 14 doden i In het dorp Moenirka, bij Nieuw kuikens Delhi (India) zijn dertien kinderen J en een vrouw om het leven gekomen (Van onze Arnhemse correspondent) toen een huis instortte. Twaalf vrou- De Nederlandse export van levend j ktaderen WCTdCT zwaar se' slaohtpluimveeeendagskuiltens en op oomplmTn elkaar geklapt als gevolg een groot aantal personen stond straat. In Brussel verrijst een groot or de huisvesting van de bureaus van de Euromarkt. Het nadert thans zijn voltooiing. met ui CUWMM e> lriilrPin nieuwe veterinaire maatregelen Italië, die volkomen in strijd zijn jr "r'0 tussen ons land en Italië dansfeest op reeds in 1959 afgesloten veterinair I j g;.. i verdrae. De Nederlandse pluimvee- xit utllU (J verdrag. De Nederlandse pluimvee- handel wordt door deze gebeurtenis I voor miljoenen guldens gedupeerd, i Afgevaardigden van Nederland se en Italiaanse veterinaire diensten zijn inmiddels in Rome begonnen aan een gesprek over deze zaak om te trachten tot een vergelijk te komen. I Ingewijden vermoeden, dat de Ita liaanse maatregelen een wraakoefe ning betekenen, omdat naar Ita- liaans inzioht het fruit uit dat land op de Nederlandse markt te weinig kansen krijgt. De geredde schipbreukelin gen van het Zweedse vrachtschip Magne zetten voet aan wal. Hoogovens in 1967: 34% meer winst N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken heeft in het vierde kwartaal van 1967 een netto-winst behaald van f 27,4 min, hetgeen een stijging ten opzichte van het overeenkom stige kwartaal van 1966 met 36% betekent. Over het gehele jaar 1967 bedroeg de winst f 106,7 min, dit is een stijging ten opzichte van 1966 met 34%. Donderdag 14 maart zal het dividendvoorstel van Hoog ovens worden bekend gemaakt. Komplot tegen Algerijnse NLF- leider verijdeld (Van onze parlementaire redactie) Het tweede kamerlid dr. Van der Lek (PSP) heeft minister Roolvink van Sociale Zaken schriftelijk vragen gesteld over diens besluit de goedkeuring van de c.a.o. voor het havenbe drijf met drie weken op te schorten. Dr. Van der Lek wil weten of de minister deze maatregel in overeen stemming vindt met de uitgangs punten van de thans geldende vrije loonpolitiek, waarbij is overeenge komen. dat ingrijpen door de over heid alleen zou geschieden als de loonontwikkeling een ernstige ver storing veroorzaakt van het econo mische evenwicht. Grondboorders Inmiddels gaan de onderhandelin gen in de verschillende bedrijfstak ken door. Partijen betrokken bij de c.a.o. voor het grondborings- en buizen- leggersbedrijf. hebben overeenstem ming bereikt. De uurlonen zullen per 1 maart worden verhoogd met 4,5 procent. De arbeidstijd wordt in gaande 1 oktober 1968 gebracht van 45 op 42,5 uur per week. De vakan tie zal met twee dagen worden uit gebreid, te besteden in de periode tussen Kerstmis en nieuwjaar. Sigarenindustrie Ook in de sigarenindustrie (8200 werknemers) is overeenstemming. De hoofdpunten van het akkoord zijn een loonsverhoging van 15 cent per uur voor 23-jarigen en ouderen, alsmede een verkorting van de werktijd met een kwartier per dag met ingang van begin november 1968. Het is moeilijk om de 15 cent loonsverhoging uit te drukken in een percentage van het uurloon, aangezien de lonen per functie en per bedrijf nogal uiteenlopen. Meubelindustrie In de meubelindustrie is deze week het gesprek vastgelopen. Beide partijen wensten geen mededelingen te doen over de oorzaak van het breukpunt. Er is geen afspraak ge maakt voor een nieuw contact. Bij deze ca.o. zijn 22.000 werknemers (sters) betrokken. De werknemers bonden hadden een loonsverhoging gevraagd van 6 procent en een ver korting van de werkweek met 11/4 uur tot 43 3/4 uur. Naar bekend zijn de lijken van twee verdronken bemanningsleden van de Magne geborgen. Vijf opvarenden worden vermist. Vanavond zal door een Nederlandse pastoor in Vlissin- de omgekomen bemanningsleden van de Magne. Aansluitend zal een Zweedse dominee een herdenkings dienst houden. De geredde opvarenden zullen waarschijnlijk morgen uit Vlis- singen naar Roterdam vertrekken, vanwaar ze naar hun vaderland te rugkeren. De politie >n Algiers heeft vorige maand een samenzwering tegen het leven van Kaid Achmed, de leider van het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront, verijdeld. Zij arresteerde op 24 januari vier gewapende man- nen, die bekenden dat zij op de ?en efn ,mB wordeI1 "PSedmgen avond van dezelfde dag Achmed had den moeten vermoorden, zo is gis teren door radio Algiers bekend ge maakt. De arrestanten zeiden dat zij werk ten voor een vanuit het buitenland geleide groep, die werd gesteund door Krim Belkacem. Deze voorma lige vice-president verblijft thans In ballingschap in Parijs waar hij ageert tegen het huidige bewind van pre sident Boumedienne. Veertien anderen worden in ver band met de samenzwering verhoord. De politie beschikt over een lijst van personen, die op de nominatie ston den om door samenzweerders te wor den uitgeschakeld. De in ballingschap levende Alge rijnse oppositieleider Krim Belkacem heeft het bericht tegengesproken dat hij aanstichter zou zijn geweest van een komplot om Algerijnse leiders te vermoorden. Het Algerijnse mini sterie van Voorlichting heeft later de Algerijnse pers verzocht het be richt niet te gebruiken. Er werd geen reden opgegeven voor het ver- Vismeelf abriek in IJmuiden blijft draaien (Van onze visserijredactie) De vismeelproduktie van de N.V. Chemische Fabriek „De Toekomst" aan de IJmuidense Industriestraat zal niet worden gestaakt'. De fabriek blijft normaal werken. Er is sprake van geweest, dat deze fabriek per 31 maart de deur zou sluiten. Op initiatief van het bedrijf was opschorting voor onbepaalde tijd ge waagd van een door het dagelijks bestuur van de Produktschap voor Vis en Visprodukten voorgestelde verordening, welke de aanvoer van grondstoffen zou verzekeren. Inmid dels is met de Redersvereniging voor vissersvaartuigen een bevredigende regeling getroffen, althans voor wat betreft de inbreng van grondstoffen, terwijl intussen ook andere omstan digheden zich daar gunstig hebben gewijzigd. Deze aangelegenheid werd gister middag in besloten vergadering van het Produktschap van Vis en Vispro dukten in Den Haag besproken. Koster F. R. Bronneberg van di Grote Kerk in Sittard heeft gis termiddag een 34-jarige water, staatsambtenaar uit Katwijk be trapt, toen hij met een stompje kaars een aantal foto's van sionarissen achter in de kerk be kladde. De koster heeft de mar aan de politie overgeleverd. In de loop van de dag is na over leg met mr. Th. van Osta, korps chef van de gemeentepolitie in Weert en coördinator van ee twee jaar lange jacht op een graf- schenner komen vast te staan, dat de man niet de nu al lang ge zochte, even fameuze als sinistere grafschenner is. De Katwijker klaarde iets te hebben tegen het verouderde instituut van missie. Hij is gisteren weer op vrije voe ten gesteld. Voor de man door de koster werd betrapt, gedroeg hij zich al vreemd bij de communiebanken. Toen de koster een ogenblik de sacristie in ging, draafde de Katwijker door de kerk naar achteren, greep in het voorbijgaan een kaars uit een standaard en kladde daarmee krui sen op de foto's van missionaris sen. De Katwijkse rijksambtenaar was gisteren voor werk in Sittard. visserijredactie) :!o] Meer zeggenschap over terreinen van Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden Voorlopig geen vis exporte ren naar Boulogne. Dat is het J advies van het Produktschap e zoor Vis en Visprodukten aan ie exporteurs. Tydens de gis termiddag in de grote verga- ierzaal in het gebouw van het rt ïoofdproduktschap voor Ak- terbouwprodukten in Den daag onder voorzitterschap it /an drs. D. J. van Dijk gehou- ien vergadering heeft het pro- iuktschap uitvoerig aandacht J geschonken aan de moeilykhe- ai ien, die bij de export naar Frankrijk zijn ontstaan. Na deze discussie kwam men tot het besluit de leden aan te raden in verband met de zeer onzekere toe stand, geen risico te nemen en moei lijkheden in de Franse visserijhavens te vermijden. Aangeraden werd Bou logne te mijden. Naar Parijs en an dere plaatsen in Frankrijk kan wel worden geëxporteerd. Voor Nederland is Boulogne een belangrijke markt. Het produktschap onderhoudt re gelmatig contact met de Franse auto. riteiten over deze voor de Neder-1 landse visserij zo onaangename kwes tie. Nadrukkelijk werd gesteld, dat zij 1 geen schuld treffen. Wanneer maatregelen van Nederlandse zijde noodzakelijk mochten blijken, dan zal onmiddellijk contact worden opgeno men met de betrokken ministeries. Tijdens deze vergadering werd voorts ontheffing verleend vai Verordening regeling haringteelt ten behoeve van experimentele visreizen. Er zal worden gevist in een gebied omsloten door de breedtegraden 61 69 noord en de lengtegraden 03 ei oost. Aan dit experiment zullen, als het LD reeds uitvoerig berichtte, ook de Katwijkse schepen KW 15, KW 43, KW 123 en KW 141 deelne men. De maximum reisduur van deze expeditie is bepaald op 21 dagen. Dit experiment is opgezet met het doel te trachten de schroom wi nemen, die bij de Nederlandse vissers bestaat om boven de 62 graden noor derbreedte te opereren, alsmede oir na te gaan of er voor deze grote ha ringsoort in ons land een markt is Wanneer geen kwaliteitsprodukt zor j kunnen worden aangevoerd mist de proef iedere zin. Daarom zal de vangst op zee mogen worden inge zouten. N oord Vietnamese studenten niet naar Nederland De Studenten Vakbeweging (SVB) in Amsterdam heeft van het Minis terie van Buitenlandse Zaken een mededeling ontvangen, dat de twee Noordvietnamese studenten die zij voor lezingen had uitgenodigd de toe gang tot ons land wordt geweigerd. De uit Hanoi afkomstige studenten zijn leden van de Unie van Studen ten voor de Bevrijding van Zuid- Vietnam. Beide studenten zouden van 18 bot 28 februari lezingen houden voor SVB-afdelingen in diverse universi teitssteden. Ofschoon bijtijds een verzoek was ingediend, werd de wei gering thans pas bekend gemaakt, zo zegt de SVB. (Van onze visserijredactie) Een verzoek van de gemeente Vei sen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken om haar standpunt ten aan zien van het Staatsvissershavenbe drijf in IJmuiden te steunen by de minister van Verkeer en Waterstaat zal voorlopig niet worden gereali seerd. De gemeente Vel sen wil zeg genschap en bevoegdheden hebben over de terreinen van het Staatsvis sershavenbedrijf en de economische bedrijvigheid ter plaatse, een wijzi ging in de bestuursvorm van het S.V.H.B. De wenselijkheid hiervan zou dan moeten blijken uit liet langer dan een jaar geleden samengestelde (ge publiceerde) rapport d'e gemeente Veisen en het Staatsvissershavenbe drijf ln IJmuiden. In de gisteravond in Haarlem ge houden vergadering van de Kamer is echter naar voren gekomen, dat de belangrijkste betrokken partijen, de Nederlandse Zeevis Groothandel- vereniging de Vereniging van Reders en Vissersvaartuigen en het Staats vissershavenbedrijf, voor de samen stelling van het rapport niet zijn ge hoord. Deze betrokken partij zijn evenmin benaderd tijdens het „oriën terend bezoek" van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan de terreinen wegen en gebouwen van de S.VJLB. Onjuistheden Het rapport bevat onjuistheden, zoals ter vergadering werd aange toond door de heer N. van der Deyl, die namens de Zeevisgroothandel het woord voerde. Hy drong er met de Redersvereniging voor Vissersvaar tuigen, die ter zake een brief had gericht tot de Kamer, op aan als nog genoemde buitenspel gelaten partyen te horen. Voorts adviseerde hij de Kamer van Koophandel en Fabrieken met de meeste klem een brief aan de mi nister, waarvan het concept opge- maar dat de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel in deze kwestie een hernieuwd „eigen onder zoek" ter plaatse zouden instellen, j waarbij zij zioh dan zouden moeten laten voorlichten door de werkelijk j belanghebbenden in het bedrijfs- leven". Het bedrijfsleven heeft volgens de heer Van der Deyl bepaaldelijk geen enkele behoefte aan inspraak van de gemeente Vel- sen in het doen en laten van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui- Charlie Chan-festival het den. Uiteindeiyk werd besloten, dat er geen brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken naar de minister van Verkeer en Waterstaat zal uitgaan alvorens de kwestie in klein comité nog eens onder de loep zal zgn ge nomen De heer Van der Deyl ver- kunst een Charlie-Chan-festival ge houden. Warner-Bros-Seven Arts, de maat schappij, die eigenaresse is van de dooi- Fox in de jaren dertig geprodu ceerde misdaadfilms, waarin eerst Warner Oland en later Sidney Toler schitterden als de Chinese detective Charlie Chan, hoopt, dat dit festival zal leiden tot een Charlie-Chan-cul- Filmliefhebbers van middelbare leeftijd zullen zich ongetwijfeld de Chinese detective herinneren, die zo veel pseudo-confucianistische zekerde, dat hij er op zou staan, dat j heid in zijn speurwerk deed. zoal? opnieuw de bel -^rijkste I b.v.„Slecht alibi gelijk een dode kan de proef van de tijd niet steld door het bestuur aan de (den partijen <>uilenspei zouden worden was verstrekt, niet te doen uitgaan, j gehouden. I doorstaan".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6