TV-discussie Salon Indien Rennies Russische vloot in de Middellandse Zee even groot als die van VS Sellers slaat weer toe „AMERIKA LAND VAN GOD IkJan Adamsson Leidenaar gedood SVB grote winnaar studentenverkiezing 8 - I VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Met motor tegen geparkeerde auto In Leiden is gisteravond het eerste dodelijke verkeerson geluk van dit jaar gebeurd. Het slachtoffer is de 35-jarige H. A. Franken uit de Johan nes Poststraat in Leiden- Zuidwest, die op onverklaar bare wijze met zijn motor tegen de achterzijde van een op de Boshuizerkade gepar keerde bestelauto reed. De motorrijder, die uit de rich ting van de Haagweg kwam, moet ter plaatse zijn overle den. Het stoffelijk overschot is door de E.H.D. naar het Academ. Ziekenhuis overge bracht. Het is een raadsel hoe het ongeluk kon gebeu ren, want de weg was vol doende verlicht en het zicht goed. Bij Leids bedrijf Zilveren jubilaris De heer J. Rietkerken, machinist bü Riedel Limonadefabrieken NV., is een kwart eeuw in dienst van dit Leidse bedrijf. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Rietkerken met zijn gezin vanochtend tijdens een feestelijke bij- komst in de kantine van het bedrijf aan de Rembrandtstraat gehuldigd. Namens de directie werd hy toege sproken door de heer Th. Wetting, die de jubilaris kenschitste als een man met een grote plichtsbetrach ting. Hy overhandigde hem de zilve ren legpenning van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel en een geschenk onder couvert. De heer A. Benning, werkmeester, sprak de jubilaris toe namens het ge zamenlijk personeel, waarbij hij en kele voorvallen uit het verleden op haalde. Ook hy bood de jubilaris een enveloppe met inhoud aan met een bloemenhulde voor mevrouw Rietker ken. Na de huldiging kregen alle col lega's en oud-collega's de gelegenheid om de jubilaris en zyn gezin geluk te Propaganda-avond „Mater Sprenger" De Leidse Amateur Bloemen, Plan ten en Fruitteeltclub „Mater-Spren- ger" hield gisteravond een propagan da-avond, waarvoor van de zijde van de volkstuinders grote belangstelling bestond. De voorzitter de heer H. H. Dongelmans, vertelde op deze avond het een en ander over de behandeling en het kweken van dahlia's- en chysantenstekken De vragen, die hierna werden ge steld, werden tot veler genoegen be antwoord. Na de pauze liet de heer A. Wetselaar kleurendia's zien van byzondere planten. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is geslaagd voor het kan didaatsexamen sociologie de heer G. K D. Dronkert uit Leiden. Vrijheid een der kernpunten Na een eerste avond met als illu stratiemateriaal enkele authentieke televisie-films, zette Salon Indien (academische studiekring voor vi le massamedia» gisteravond haar programma voort met een forumdis cussie. Voor een publiek van Leidse studenten discussieerden enkele pro minenten uit de Nederlandse TV-we reld over de aspecten van dit steeds belangrijker wordende communica tiemiddel. De heer H. Schaafsma sprak over de organisatorische kant van het te- levisiebestel. en ging daarbij uit van de omroepwet, zoals deze tydens de laatste debatten hierover in de ka mer naar voren is gekomen. Hij was van mening dat de overheidsbemoei ing in het omroepbestel ln Nederland verder gaat dan in welk ander land dan ook. Met name zou dit het ge volg zijn van de benoeming van sleu telfiguren door de Kroon en het ka rakter van genoemde wet. Een twee de probleem, dat het huidige bestel volgens Schaafsma typeerde, was de nadruk op het ledenaantal der om roepverenigingen als criterium voor de hen toegemeten zendtijd. Dit zou tot gevolg hebben, dat het niveau der gebrachte programma's niet zo hoog komt te liggen als wel zou kunnen, omdat de zendgemachtigden bij hun programma-beleid voortdurend reke ning moeten houden met eventueel ledenverlies. De heer Wigbold, hoofdredacteur van de actualiteiten rubriek van de VARA geloofde een correctie te kun nen aanbrengen in het betoog van de vorige spreker. Hij was óók van mening dat er sprake is van bevoog ding en dat het getalscriterium nega tieve effecten zou kunnen hebben, maar hij was daarnaast van mening, dat de feitelijke situatie toch gunsti ger genoemd mag worden dan de theorie. Andere leden van het forum, waarin onder anderen zitting hadden F. Sierksma, Erik de Vries, Roelof Kiers en enkele vertegenwoordigers van het vroegere VPRO-programma Hoepla, waren het met beide spre ker seens, dat de toekomstperspec tieven minder reden tot optimisme geven. Uit de discussie tussen de zaal en het forum, bleek dat de kern punten van deze materie gezocht moeten worden in de problematiek rond de vrijheid der omroepen, de vrijheid van de makers binnen die omroepen, de kwestie van de even tueel te voeren cultuurpolitiek, en het probleem van het getalscriterium. De meningen waren echter sterk ver deeld. De heer Wigbold sprak vervolgens over het „maken" van televisie. Hij legde nadruk op de kritische zin der T.V.-journalistiek, en constateerde dat omroepen, zoals de Tro6 en de AVRO die algemeenheid pretenderen, een dergelijke zin missen. Hij was het met Sierksma eens, dat het streven van de goede T.V.-Journalist moet zijn, het publiek één stap voor te blij ven, en dat deze Journalist van zijn omroep persoonlijke verantwoorde lijkheid zou moeten krijgen. Tijdens de discussie bleek dat de spreker hiermee wilde zeggen, dat een om roep een bepaald programma, dat reeds werd vervaardigd door een ha- rer medewerkers, intact dient te la ten, óók wanneer zij het er niet vol ledig mee eens kan zfjn. Een tweede punt, dat volgens Wigbold van veel belang was voor dit probleem, was het verschijnsel van de interpretatie der actualiteitenrubrieken. Zelfs een programma, dat volstrekt ob jectief wordt gemaakt, komt nooit als neutraal over, maar wordt door de kijker aütyd weer van een kleur voorzien. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct Zilveren jubileum mej. C. Turmel Vrijdag 1 maart as. hoopt mej. C. Turmel haar zilveren jubileum te vieren als hoofd van de Montessori- kleuterschool aan de Zoeterwoudse Singel. ADVERTENTIE Grootste partij in de NSR ADVERTENTIE limonade 2gezinsflessen89ct De Studenten Vakbeweging (SVB) Is als grote overwinnaar uit de bus gekomen by de verkiezingen voor de plaatselijke studentenraden en de Nederlandse Studenten Raad (NSR) die de afgelopen drie dagen in alle universiteiten en hogescholen plaats vonden. De SVB behaalde ln de NSR 22 ze tels, dat wil zeggen een winst van 4 ten opzichte van vorig jaar. Het Ne derlands Studenten Akkoord (NSA) leed een stemmenverlies van acht procent en zag het zetelaantal ln de NSR dalen van 23 naar 19. Deze bei de partijen hebben dus gewisseld in machtspositie. De SVB kan als een meer linkse partij worden beschouwd, het NSA als een rechtsgeoriënteerde. De nieuwgevormde party Stud'75 be haalde 3 zetels, het Algemeen Non- Politiek Studentenbelang 2 (v.j. 1) zetels, de nieuwe Centrum Coalitie Links (Delft) 2 zetels, het Delfts Stu denten Corps 1 (1) zetel en de Eind- hovense Centrum Party 1 (1) zetel. Vorig jaar verwierf voorts de Pro gressieve Studenten Organisatie (PSO) vjjf zetels, doch deze partij deed ditmaal niet mee aan de ver kiezingen. In Leiden namen drie partyen aan I de verkiezingen deel, namelijk het I NSA, de SVB en Stud'75. Het NSA verwierf 13 zetels in de Leidse Stu- j denten Raad, dat- is een verlies van II zetel. Doordat de SVB een winst j boekte van twee zetels en daarmee op j 12 kwam. kon het NSA nog maar net de positie van sterkste party behou- I den. Voorts behaalde Stud'75 5 zetels, terwyl vorig jaar PSO 5 zetels bezet- te. Het aantal opgekomen kiezers was ongeveer gelyk aan vorige jaren, na- melyk minder dan de helft van de kiesgerechtigde studenten. In Morskwartier Geref. noodkerk in mei gereed Nadat onlangs de bouwvergunning voor een gereformeerde noodkerk ln het Morskwartier was afgekomen, is men thans reeds met de grondwerk zaamheden begonnen. Indien zich geen onverwachte moeilykheden bij de bouw voordien, zal de bouw om streeks eind mei gereed zyn. De j kerk komt ter hoogte van de Robyn- straat. Zoals bekend maken de gerefor meerden in dit kwartier reeds jaren gebruik van de (hervormde» Mar'- na' :a-kerk. ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant! JUWELIER v.d. WATER •heeft ze. HAARLEMMERSTRAAT 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altyd voordelig. '«Maandags gesloten. Doodstraf tegen moordenaars Jani In een proces te Djakarta tegen 29 voormalige leden van Soekarno's Tjakrabirawa-garderegiment heeft de aanklager tegen drie personen de doodstraf geëist wegens medeplich tigheid aan de moord op generaal Ja ni tijdens de mislukte communisti sche staatsgreep van 1965. Tegen drie anderen werd levens lang geëist, tegen de overige 23 ge vangenisstraffen van tien tot twin tig jaar. Het proces is verdaagd tot 12 maart. G. Koudijs op V. V.D.-vergadering in Leiden „Laten we ons toch niet in slaap sussen door de schijnbare rust langs het ijzeren gordijn. De Russische vloot, die zich sinds de Egyptisch-Israëlische oorlog in de Middellandse Zee bevindt, is vandaag de dag op slechts vier schepen na even groot als de Amerikaanse Zes de Vloot. Het gevaar, dat daar op het ogenblik dreigt, is van niet te onderschatten beteke nis en een aanleiding temeer om de Navo voorlopig te hand haven". Dit zei de heer G. Koudijs, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., gisteravond op een in Leiden gehou den regionale bijeenkomst van deze partij. Het kamerlid sprak over de vrede en veiligheid van West-Europa. Hy wees er in dit verband op, dat het militaire apparaat van de landen van het Warschau Pact zich tot dat van de NAVO-landen verhoudt als vier op één en dat deze discrepan tie nog steeds toeneemt. Bovendien is volgens de heer KoudUs de sa menstelling van het Russische leger, in tegenstelling tot de militaire macht ln het westen, offensief van aard. De liberale defensie-specialist legde er ook de nadruk op. dat de macht van het Russische militaire apparaat, althans wat de conventio nele bewapening betreft, veel groter is dan voor de verdediging van het land noodzakelyk is. „Er wordt van bepaalde zyde wel eens gesuggereerd", aldus de heer Koudys, „dat de oost west-verhouding zich in guystige zin heeft ontwikkeld en dat er van de zyde van het oostblok geen gevaar meer te duchten is, maar er is nu eenmaal de realistische neiging van een grote mogendheid om haar macht zowel economisch en politiek als mi litair uit te breiden". Wat nu in de Academische examens Aan de Leidse Universiteit i slaagd voor het doctoraal farmaci mevrouw E. HofkesDazert (Leiden). Rectificatie In het gisteren geplaatste inter view met prof. ir. W. Schermerhorn is helaas een fout geslopen. Het gaat over de passage, waarin sprake is van dr. J. Boon, die in opdracht van de regering een onderzoek heeft in gesteld naar de periode 19451950 Prof. Schermerhorn weigerde hem te woord te staan, omdat de be trokkene een tegenstander van de commissie-generaal was ge weest en ook de bevoegdheid niet had personen onder ede te horen. In ons artikel van gisteren was in de laatste zin helaas het woordje „niet" weggevallen, waardoor een foutieve indruk werd gewekt. j Middellandse Zee gebeurt is volgens het liberale kamerlid een typisch voorbeeld van een dergelyke expan- 1 siezuoht. Ook het streven van vele, vooral jeugdige, pacifisten, die zich j ongenuanceerd tegen Amerika en dus tegen het westen heren, houdt volgens hem een rindirec) gevaar voor de vrede in. „We moeten", aldus de heer Koudys. „blyven steven naar een wereldrechtsorde, die ééns uit de Verenigde Naties zal kunnen groeien, maar zolang deze organisatie nog niet in staat is om een duurzame wereld- vrede te waarborgen hebben we ons neer te leggen by de balans van de verschrikking". De bijeenkomst werd behalve door Leidse V.V.D.-ers bygewoond door leden van de afdelingen Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten, Warmond Wassenaar en Voorhout. ADVERTENTIE PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansleeg 21 leiden tel.2Ó778 Verrukkeüjke momenten maar ook ,dode punten' CAMERA ..De rose panter", net succes destyds van Peter Bellers en Claudia Cardinale, /roeg (commercieel gezien) om ten vervolg of om een stuk dat nin of meer volgens hetzelfde rrocedé zou zyn opgebuwd. Dat ls er dan nu gekomen met „Inspecteur Clouseau slaat weer toe". Ditmaal is Sellers, als de itoethaspelige inspecteur, gekop- oeld aan de mooie Elke Sommer. Maar zoals vaker gebeurt, be antwoordt dit „tweede deel" niet nelemaal aan de hoog gespan nen verwachtingen. Hoewel er weer tal van heerlyke, flonke rende momentjes zyn aan te wij- ien in „Inspecteur Clouseau" heeft men toch niet hetzelfde peil kunnen bereiken als in „De rose panter". Daarvoor heeft de film te weinig vaart, zitten er ook teveel dode punten in. Op den duur valt Sellers met de on benullige, potsierlijke inspecteur in herhalingen. Dat had verme ien kunnen worden wanneer het (tuk wat zorgvuldiger zou zyn {eschreven. Inspecteur Clouseau. de wan hoop van zijn steeds nerveuzer wordende chef. krygt een moord zaak te behandelen ten huize van een miljonair. Verdachte is een dienstmeisje (Elke Sommer) dat met rokend pistool bij de vermoorde werd aangetroffen. Clouseau gelooft niet in haar schuld, al wordt ze by nieuwe noorden steeds weer in de omge ving gesignaleerd. Niets is de dolle inspecteur te gek, hij zet zijn onderzoek voort tot in een nudistenkamp toe. Tenslotte ont werpt hy een wanstaltig plan. zoals dat in detective romanne tjes voorkomt, om de dader uit zyn tent te lokken. Het Is by vlagen een verrukke- ïyke film, maar zoals gezegd, er Inspecteur Clouseau (links) in gevecht met zijn hulpje, dat hem op gelegen en ongelegen momenten te grazen probeert te i zitten wat zwakke plekken in, fragmenten waar men wel iets meer van had kunnen maken. 5? STUDIO „Amerika, land van God!" heet de film. Een nieuwe documentaire a la de „Mondo"- serie of „L'Amériqué insollte". De meest gedurfde „sa tire" op de film ooit vastgelegd. Zo héét t: maar hoogstens de titel 1« satirisch. Verder is het allemaal bittere werkeiykheid. „Een heerlyk land" zal de één zegen, een afschuweiyk land, de ander. Na deze film gezien te heb ben, neigen wy toch wel sterk naar 't laatste. Natuurlijk: ook hier ïykt gezocht naar veel schokkends, maar daarnaast is er toch ook het „gewone". Uit een stroom van filmma teriaal, byeengebracht door de Italiaanse filmproducent Agosti- no Sansone is, na opnamen, die vier maanden duurden, geselec teerd en gemonteerd. En het re sultaat is in menig opzicht ver- bUsterend. Men wordt gecon fronteerd met ontzagiyke, on voorstelbare rijkdom en welvaart naast schrijnende, mensontren- de armoede waarvan speciaal de negers te ïyden hebben met beestachtige wreedheden (het brandmerken van jonge dieren) .met verwoede neger- 'IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIUIIIIII Films onlusten, hysterische bijeenkom sten van „gelovigen", „beat"- feesten en „striptease", nozem benden, die een verschrikkelyke terreur uitoefenen, demonstra ties tegen de oorlog in Vietnam, massale, welvarende en kleine wmoedige steden, astronauten- steden, nu de ruimtevaart ln op komst is, steden, uitsluitend be stemd voor oude mensen en steden, die totaal verlaten zyn, daar waar de mijnen gesloten werden, met luxe en ongebon den seks, dit alles aan een ge regen door een niet te stuiten 3troom van andere beelden. Wy somden niet de helft op, van wat er allemaal te zien is. Veel negatiefs, naast een enkele maal iets positiefs, maar het po sitieve is immers het verfilmen nauweiyks waard? In scherpe contrasten wordt Amerika getekend. Tot besluit denkt men: „Wat zal er van dit merkwaardige land in de toe komst worden?". Talloze facetten uit het zoge naamd „beloofde land". Verfilmd door niet minder dan 90 filmploegen, die onbarmhar tig véél kleuren vastlegden, wat Amerika in zich bergt, een land, dat in hoofdzaak op de ma teriële verkoop van consumptie goederen is ingesteld en waarin de automatisering en de robots reeds een enorme plaats inne- in Meestal huiveringwekkende im pressies. Waar gaat het met dit land De vampier van Parijs H'XOR Enkele jaren gele den waren griezelfilms als „Het monster van Frankenstein" en „Fu Manchu" byzonder in de mode. Zy werden echter ver drongen door geheime agenten. Films k la James Bond schoten als paddestoelen uit de grond. Het ziet er echter naar uit dat deze rage zichzelf thans aan het overleven is: er komen steeds meer persiflages op de super- agenten ln roulatee. Men zou haast zeggen dat de griezelfilms weer terugkomen In Leiden in ieder geval geval want draaide hier enkele weken geleden „In de klauwen van de mummie", deze week zyn er twee gruwel- films in omloop, waarvan „De vampier van Parys" („Theatre of death") alleen al door het meespelen van Christopher Lee (de Dracula-fans zullen zich hem nog wel herinneren!) de meeste aandacht trekt. Vampiers worden hier voor de afwisseling eens niet als kwade geesten uitgebeeld (over wie het goede. bijv. een kruisbeeld kan zegevieren), maar als zieke mensen. Een van de leden van het gezelschap dat in het „thea ter des doods" optreedt is een vampier. Directeur Christopher Lee wordt verdacht hem te zyn, maar als hy plotseling wordt vermist gaat de politie twyfelen. Zyn lichaam wordt uit het wa ter gehaald: het vertoont dezelf de sporen als die van de vier an deren die door een vampier zyn omgebracht. Na intensief speur werk komt men achter de iden titeit van de vampier, die aan het einde van de film op afschu- weiyke wyze om het leven komt. In afwyking tot de andere vampier-films komen de slacht offers nu eens niet om het leven door een dodeiyke beet. er wordt zelfs helemaal niet in gebeten. Hoe alles in elkaar zit? Om dat te weten te komen moet men anderhalf uur griezelen. Leiden „Superman" REX - Deze week in het thea ter aan de Haarlemmerstraat, by wyze van onderbreking op het cowboy- en misdaadgenre, een griezelfilm Superman con tra de vampiervrouwen.. Superman is het twintigste- eeuwse equivalent voor Maciste en Hercules, een stryder tegen het onrecht met een prachtige tors. Als de vampiervrouwen dan ook na 200 jaar tot leven ko men en met hun boze beten een aardig hulpeloos meisje bedrei gen wordt Superman, die in het dageiyks leven als catcher aan de kost komt. er by gehaald. Ge zegd moet worden dat hij de .noeiiykheden op bijzonder hard handige wyze weet op te lossen. Regisseur Alfonso Blake weet '.tfn werkstuk griezelig te maken door de schone vampiervrouwen die jurken dragen met zeer diepe decollete's waarin de fraai gevormde benen goed uitko men) te plaatsen in een nogal verwaarloosde omgeving. In het voorprogramma een af levering in de serie Sexy Folies, die een beetje tegenvalt. LIDO Regisseur Stig Ossian Ericson, die zyn naam vestigde met „Lieve John", heeft met zijn film die in ons land de ti tel „Ik, Jan Adamsson" mee kreeg. opnieuw een studie ge maakt van de Zweedse jeugd. Althans van een deel van die jeugd, want in hoeverre is de ouderloze Richard Adamssone die hy ten tonele voert, repre sentatief voor de hedendaagse Zweedse jongeren? Deze Ri chard is een jongeman, die met de mond hoge idealen belydt, maar moeite heeft die ideeën in de dageiykse praktyk waar te maken. Hy predikt lief de in woord en geschrift, maar komt door zy agressieve neigin gen enkele malen met de politie in aanraking, al is dat niet altyd zyn schuld. Hy werpt zich op als kampioen voor de menseiyke waardigheid, maar schaamt zich niet te profiteren van hen die hy hier en daar tegenkomt. Vooral tegen vrouweiyke char me heeft hy weinig verweer. Soms houdt hy er twee tegeiyk aan het ïyntje. Ericson heeft de labiliteit van zyn hoofd persoon scherp in het beeld gebracht. Hy ontleedt open hartig de nood van zyn Jongeren die moeizaam pogen in de he dendaagse maatschappy vaste grond onder de voeten te krygen. Hy moraliseert niet, hy vertelt slechts. Zyn verhaal heeft geen vast beginpunt en ook geen de finitief einde. We weten niet, waar zyn jongeren naar toe zul len groeien. Wy hebben slechts een belangwekkend relaas ge kregen van hun vallen en op staan, van hun noden, deugden en ondeugden. Van hun harts tochten en liefdes. Aan het einde van de film heeft Richard Adamsson eindelyk zyn boek voltooid met een sterk autobio grafische inhoud. Dat is het enig concrete, dat wy overhouden van dit boeiende filmische por tret van een jongeman, die wel veel zocht, maar in feite nog er barmelijk weinig vond. De getemde feeks TRIANON Het echtpaar Richard Burton-Elizabeth Tay lor blyft nog zeker een week te zien aan de Breestraat, waar het de hoofdrollen vertolkt ln de film, die Franco Zeffirelli maakte naar William Shake- speares toneelstuk. Shake- speares taal. Burtons acteerta lent en Zeffirelli's kleurige en scenering zorgen ervoor. dat men het spektakelstuk met ge noegen bekykt. maar noch de minnaars van Shakespeare noch de echte filmliefhebbers komen geheel aan hun trekken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3