dagelijks 'n goede portie vlees Engeland beperkt immigratiestroom Duits architect won Europese wedstrijd Vijf koren van Sander Visser naar Salzburg Concert „Wilhelmina" in Maranatliakerk VRIJDAG 23 FEBRUARI LEIDSCH DAGBLAD Hoewel stedebouwkundigen en bouwexperts het er over eens zijn, dat vooral in de woningbouw nieuwe wegen bewandeld dienen te worden, ivil men de te verwachten bevolkingsmassa's menswaardig onderbrengen, hébben vernieuwers in de bouwsector het relatief moeilijk. De plannen van vooruitziende architecten te ondersteunen en tevens voor de niet bepaald florerende wereldstaalhandel een nieuwe afzetmarkt te openen, waren de belangrijkste motieven voor een door de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal uitgeschre ven wedstrijd. De eis: ontwikkeling van industrieel geproduceerde woning eenheden, waarvan er tenminste 10.000 per jaar gebouwd kunnen worden, met gebruikmaking van veel staal. Onder 3128 in zendingen uit 53 landen werden afgelopen zomen 400 projecten uit gekozen en op een expositie getoond. De met 80.000 Dmark gedoteerde prijs werd door een internationale jury in Venetië toegewezen aan de jonge Duitse architect Jochen Bran- di en zijn vijf medewerkers. De onderhandelingen van de 34-ja rige ingenieur uit Göttingen met be langstellenden in binnen- en buiten land zijn zo ver gevorderd, dat zijn modellen die voorlopig alleen maar op het tekenbord bestaan, misschien nog dit jaar werkelijkheid worden. ADVERTENTIE De in dragende stalen skeletten gemonteerde wooneenheden vier kamers, bad, keuken met bijkeuken zijn zowel voor bungalows als flats, met beplantbare terrassen ter vervanging van een tuin, geschikt. Volgens Brandi's tot in alle details uitgewerkte plannen duurt de mon tage voor bouwelementen platen van 30- 150 cm breed, maximaal verdiepingshoogte zich wat de voorraden, betreft hierop instellen. Het beslissend nieuwe aan het pro ject van Jochen Brandi, is de com binatie en verdere ontwikkeling van tot nu toe gedane pogingen, in het bouwwezen een omwenteling teweeg Tulpen. Ze zijn er. Volop. Dauwvers geoogst. Tulpen staan zo fijn in huis. Pak mee. 1 bos. Of 2. Voor vazen vol gezelligheid. Dichter Maurice Rostand overleden De Franse dichter Maurice Ros tand is in de ouderdom van 76 jaar in zijn woning te Ville d'Avray bij Parijs overleden. Ma/rice Rostand was een zoon van die schrijver Edimond Rostand en oudere broer vain de bioloog Jean Rostand. Hij was reeds lange tyd ziek. Behalve gedachten heeft hij ook toneelstukken en romans geschreven. Van zijn hand verschenen o.a. ,Poë- sies complètes", „l'Homme que j'ai tué", „La lettre Dieu", „Cercueil de cristal", „La gloire", .Napoleon 4", „Catherine empereur" en „Con fession d'un demi siècle". Karikaturist Peter Arno overleden De Amerikaanse karikaturist Peter Arno is op 64-jarige leeftijd in Por- dhester (New York) overleden. Arno tekende geregeld voor bladen ails The New Yorker. Saturday Eve ning Post en tijdschriften buiten de Verenigde Staten. De karikaturen van Arno lieten meestal hoekige mensen zien met wij dopengesp er de ogen en in geeste lijk of lichamelijk ontredderde toe stand. Zijn werk is vertoond op ten toonstellingen in New York, Parijs en Looiden. Overwinning voor schrijvers De bond van Tsjechoslowaakse schrijvers heeft toestemming gekre gen hun tydscrift opnieuw te laten verschijnen nadat dit maandelnag verboden was geweest. De schrijvers hebben echter een concessie moeten doen. Het tijdschrift heeft niet lan ger „Literarny Noviny" maar ver schijnt nu onder de naam „Literar ny Listy". Het conflict dateerde van vorig jaar augustus. Drie schrijvers werden uit de partij gestoten, een vierde werd geschrapt van de kandidatenlijst voor het centrale comité. Na de vervanging van partijsecre taris Novotny door Dubcek blijkt het politieke klimaat ook voor de schrij vers veranderd te zijn. Het eerste nummer, „Nummer nul" geheten omdat het blad pas op 29 februari officieel mag ver schijnen, ging gisteren grif van de hand. Het bestaat uit één blad, waar in licht de spot gedreven wordt met de functionarissen die het tijdschrift hadden verboden. Het is nu terug met de oude staf personeel, in de zelfde kantoorruimte en met een voorgenomen oplage van 120.000 stuks. Een der projecten van de jonge Duitse architect Jorgen Brandi. te brengen. Voordat deze zoon van een architect in 1962 zelfstandig ging werken, bereisde hij na het gymna sium de VS en Mexico als metse laar en los arbeider en voltooide een studie aan de Technische Hogeschool. De eerste prijs van de internationale wedstrijd voor de ontwikkeling van een industrieel vervaadigd bouwsy steem was de zevende onderscheiding de jonge Duitser. ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandóórvlees uw hoofdschotel, elke dagl In Haserswoude: Dirigent Bosveld nam afscheid Erevoorzitter H. A. Broeksma her innerde, in het Verenigingsgebouw, in zijn welkomstwoord bij de uitvoe ring van de Hazerswoudse „Harmo- aan het feit, dat Henk Bosveld 8 jaar aan het hoofd van zijn korps heeft gestaan, maar vertelde tevens, dat dit nu voor het laatst zou zijn. Deze mededling klonk te leurstellend in de oren. Hij zag zich overal spontaan met sympathie om ringd. Nadat hij al eerder de Rijns- burgse en Katwijkse korpsen had verlaten, zullen wij hem nu niet meer in de omgeving in functie van diri gent ontmoeten. Zoals uit het inleidend koraal bleek, heeft de fanfare (de onveranderde naam „Harmonie" stamt nog uit een vroegere status) haar klankwarmte behouden, óók vrij veel klankvast- heid en klankzuiverheid, waarvan de mars van Wichers eveneens getuig de .Promenade" yam Bouddjn trok voorbij in een keurige benadering van het notenbeeld, maar wat be hoedzaam. Wij hadden een iets per soonlijker, karakteristieker' voor dracht willen horen. „Airs and Graces" van A. den Arend, een verzameling sterk me lodische suitedelen in vroegklassieke stijl, werden zeker niet onaan trekkelijk gespeeld. Maar na een .Londonderry Aai'" leek het toch wel of Rodgers' „Sound of Music" nog in een studie-stadium verkeer-^ de. Veel vlotter en door meer zelf vertrouwen pittiger kwam Rimmer's „Rule Brittannia" uit de schalbekers De afsluitende mars was er weder om een van Wichers. De pauze was voorbehouden voor de traditionele verloting en de tijd na de pauze voor het blijspel „Sproe tekopje". Van een en ander vindt vanavond een herhaling plaats. „Noodgedwongen en met grote tegenzin" (Van onze correspondent in Londen) Door de nood gedwongen en met grote tegenzin heeft de Britse regering besloten vandaag een wetsontwerp in te dienen, dat reeds volgende week wet zal moeten worden. Om de on verwachte emigrantenstroom uit Kenia, en eventueel uit de rest van het Gemenebest in te dammen. Het gaat hier om hen die aanspraak kunnen maken op een Brits paspoort en die niet in Engeland zijn geboren. terugdeinsde, Het was een moeilijk besluit, omdat de regering 0 deze potentiële immigranten als tweederangsburgers te beschouwen dat zij het recht bezitten om ongehinderd Engeland binnen te komen. Zij mogen zich in Engeland blijven vestigen, maar ongehinderd zal dat niet meer gaan. Droom wordt venvezenlijkt Wie zich van Lisse over Hillegom en Nieuw Vennep naar De Kaag beweegt en dan weer omkeert naar Burgerveen, heeft zich door vijf gemeenten begeven waar Sander Visser zes koren oefent in de oratorium- en in de cappellazang. Geen bonte ge schiedenis zou over die koren te schrijven zijn, want gewoonlijk geldt daar: eenmaal Visser, altijd Visser. Eén koor heeft hem al 45 jaren! In plaats daarvan zullen zij, gedul dig en soms jarenlang, in de rij moe ten wachten, omdat nu voorgesteld wordt, jaarlijks aan 1500 personen een werkvergunning te verstrekken, die door een aantal van hun naaste familieleden zullen mogen worden vergezeld. Het werkelijke aantal per sonen dat jaarlijks zal worden toege laten zal daardoor waarschijnlijk on geveer 6000 bedragen. Aziaten Deze situatie heeft heit voordeel, dat de opleiding van al deze op niet te verre afstand opererende koren op een overeenkomstige technische trai ning berust en in gelijke geest ge schiedt, waardoor een gecombineerd concerterend optreden nooit het ca chet van een „gelegenheidsuitvoe ring" kan krijgen. Tot combineren dwingen de tijdsomstandigheden me nigmaal. Nu gaat Visser met 115 man, uit vijf gemengde koren afge vaardigd, naar Salzburg. Voor me nigeen verwezenlijking van een droom Die koren zijn Looft den Heer (Lis- se), Looft den Heer (De Kaag), Ex celsior (Nieuw Vennep), de Hille- gomse Oratoriumvereniging en het Herv. Kerkkoor (Hillegom). Hun, vertrek uit Nederland is bepaald op 29 maart, de terugreis op 2 april, met overnachtingen in Würzburg en terug in Ulm of Augsburg De con certen vinden plaats: 30 maart in de Sankt Peter, 31/3 in de Fransiskaner Kirche, 1 april of in Ulm of in Augs burg. Op het programma staan: Swee- linok Psalmen 138 en 122, „Christus is opges'tam'den' van Diepenbrock en Valerius-liederen. Alles dus a cappella en volgens verzoek Nederlands. De sopraan Lize Scfhoo vergezelt de ko ren. Zij zal zioh laten horen in lie deren van Hans Schouwman en Hen- drik Andriessen en in bewerkingen van oud Nederlandse zangen door v. d. Horst en Pijper. De organist (Vis ser) denkt ook orgelstukken van Sweeldnck te vertolken. Het tegenbezoek van een Salzburgs koor is nog niet in kannen en krui ken, maar hun hele programma zal Oostenrijks moeten zijn. Protestanten ruilen dan met katholieken. De organisatie ligt in handen van Pim Visser, een muziek studerende zoon van de dirigent. 22 maart a.s. wordt in de Hiliegomse Herv. Kerk het Salzburgse programma vooraf uit gevoerd door de vijf koren in hun volledige bezetting. In januari kwamen er 2000 Aziaten uit Kenia Engeland binnen en de af gelopen drie maanden zevenduizend, namelijk evenveel als in geheel 1966. De afgelopen 24 uur arriveerden er 500 en tussen nu en de volgende week wanneer de deur op een klein kiertje wordt gezet, zal de stroom boordevol le chartervliegtuigen nog toenemen. De Britse regering is zich van haar constitutionele verplichtingen tegen over de Britse Aziaten ten volle be wust, maar moert tevens rekening houden met de problemen die de laatste jaren door de massale immi- Het Eindhovense echtpaar J. Brouwers-Stabel viert vandaag 't zeventigjarig huwelijksfeest. Van de twintig kinderen leven er nog dertien. Zij hébben Z8 kleinkinde ren, 76 achterkleinkinderen en twee achter-achterkleinkinderen. De heer en mevrouw Brouwers (91 en 90 jaar) kijken graag naar foto's van hun nazaten, die over de hele wereld verspreid zitten. Gaudeamus-kwartet op tournée In het kader van een 12-daagse tournee, die het Gaudeamus-kwartet uit Bilthoven van 26 februari t/m 8 maart door de Scandinavische lan den en Finland gaat maken, zullen Oslo, Gotenburg, Stockholm, Helsinki en Kopenhagen worden bezocht. In totaal zullen 14 werken worden uitgevoerd van 5 Nederlandse com ponisten (o.a. Rob du Bois, Will Eisma eii Peter Schat) en 9 buiten landse (o.a. Mozart, Darius Milhaud, Igor Strawinsky en Luciano Berio). Joeri Daniël in hongerstaking? Naar in Moskou verluidt is de Rus sische auteur Joeri Daniël, die in een arbeidskamp in de Sowjetrepubllek Moldavië verblijft, in hongerstaking gegaan. Met hem zouden nog een aantal mensen, die een straf uitzitten wegens tegen de Staat gerichte acti viteiten, in hongersaking zijn gegaan om een betere behandeling te krijgen. Verwanten van de gevangenen heb ben een telegram aan president Pod- gorny van de Sow jet-Unie gezonden met het verzoek de gevangenen te mogen bezoeken en op de hoogte ge houden te worden van hun gezond' heidstoestand. De 32-jarige dichteres Natalja Gorbanewskaja, die de brief aai Russische autoriteiten heeft getekend waarin om een nieuw proces tegen de viei* veroordeelde schrijvers wordt verzocht, zou verleden week aange houden en naar een psychiatrische inrichting zijn overgebracht. Dit ook gebeurd zijn met de 42-jarige dichter, filosoof en mathematicus Alexander Jesenin-Volping, die e eens protest had aangetekend tegen het proces. Bruna 100 jaar het precies 100 jaar ge leden dat het boekenbedrijf Bron a te Utrecht werd opgericht. Van meet af aan hebben de werkzaamheden een tweeledig karakter getoond: da lectuurverspreiding en de uitgeverij Sinds 1891 exploiteert Bruna, nu eer N.V., kiosken op stations in Neder land. De N.V. beschikt over kiosken in de steden, op de spoor- en metro- perrons, winkels op schepen en filiaalsysteem, waarbij 90 boekhande laren zijn aangesloten. Op 1 januari 1968 is met de N.V. Meulenihoff ei Co. de N.V. „Meulenihoff-Brona" ge sticht. „De Gele Rijders" in de kunst Tot 1 april wordt in het Gemeen temuseum te Arnhem een tentoon stelling gehouden onder de titel „De Gele Rijders", het korps rijdende ar tillerie in de kunst" (1793—1968). De expositie omvat schilderijen, van Breitner, Hoynck van Papen- drecht, Geerlings e.a. betrekkingen tussen blank en ge kleurd acht de regering het nodig de immigratie te beperken tot het peil, waarop de nieuw aangekomenen kun nen worden geabsorbeerd. Dat klinkt redelijk genoeg, men kan zich echter afvragen of men niet te lang de za ken op zijn beloop heeft gelaten, in- ts vanaf het begin een doordach te immigratiepolitiek te volgen. Dat is iets anders dan het vaststellen van quota. Tevens heerst er in politieke krin gen groot onbehagen over het lot dat de Britse Aziaten in Kenia te wach ten staat. Kenia weigerde namelijk het verzoek van de Britse regering in te willigen om de anti-Aziatische arbeidswetten te verzachten. De Ho ge Commissaris van Kenia in Londen heeft gisteravond voor de televisie verklaard, dat Kenia geen blaam treft, omdat het de Aziatische ge meenschap op de meest edelmoedige wijze zou hebben behandeld. De aankondiging van James Cal- Iaghan, de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, dat de regering vandaag het genoemde wetsontwerp zal indienen werd door de Labourle- den in het parlement met somberheid ontvangen. De party werd niet geraadpleegd en de regering krijgt bovendien het verwijt te horen te zijn gezwicht voor de extreem-rechtse Tories, die de immigratie zoveel mogelijk aan banden willen leggen of zelfs stopzet ten. De thans onder de Aziaten heer sende paniek werd echter door één van die Tories veroorzaakt, namelijk Duncan Sandys, de man die destijds verantwoordelijk was voor het verle nen van het Britse staatsburgerschap aan de Aziaten in Kenia. De regering wenst snel op te tre den om de steeds grotere stroom van immigranten die op het laatste nip pertje nog proberen Engeland binnen te komen, tot een dun straaltje terug te brengen. De nieuwe wet zal het ook mogelijk maken om illegale im migranten te deporteren wanneer ze binnen het maximum van 28 dagen worden ontdekt inplaats van binnen 24 uur, zoals tot nu toe het geval was. De straf voor degenen die zich schuldig maken aan het binnen smokkelen van immigranten zal wor den verzwaard. In Rijnsburg: Met medewerking van het Schevenings Vrouwenkoor Voor een matig bezette Maranathakerk te Rijnsburg gaf de Muziekvereniging „Wilhelmina" haar jaarlijkse uitvoering. Als afwisseling er werd inderdaad beurtelings opgetreden had men medewerking van het Scheveningse Vissers vrouwenkoor, dat zich voornamelijk blijkt te specialiseren op het gebied van geestelijke liederen, althans gezien het optreden gisteren. Rijnsburgs burgemeester en tevens erevoorzitter van „Wilhel mina", de heer B. H. Koomans heette de aanwezigen welkom. Ook Dirk Schoneveld, organist der Maranathakerk werkte mee. Het instrumentale deel bevatte behalve de Ballade van Boekei, de Symfonie van Moolenaar en een ko- raalvoorspel van Boekei nog een vijftal marsen, die stellig het sterk ste deel van dit programma bete kenden. De klank van dit fanfareor kest viel hier te roemen. We kunnen dan ook instemmen met de waarde rende woorden van de erevoorzitter als hij spreekt over de plaats, die zulk een groep in de samenleving inneemt. Genoemde Ballade vraagt veel instrumentale beheersing. Het bleek, dat hiervan door „Wilhelmi na" terdege werk wordt gemaakt. Het werk van Moolenaar stelt even eens technische eisen in beweeglij ke passages, die vrijwel alle slaag den. Zuiverheid en nuancering vie len te roemen. Dirigent Jan Mey slaagde er dan ook steeds in zijn visie door het orkest te laten verwe zenlijken. Wat het vrouwenkoor betreft kun nen we niet al te kritisch zijn, waar het hier blijkbaar in hoofdzaak geldt het eenvoudige geestelijke lied te vertolken. Van eigenlijke zangcul tuur is hier geen sprake. Men zingt eenvoudig en uit overtuiging geeste' lijke liederen en koralen. Toch wil len we opmerken, dat een optreden naar buiten aan zekere minim eisen weet te voldoen, omdat het concertpubliek hierop recht heeft en tevens in Rijnsburg ook wel betere Leerplichtwet aangenomen De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de nieuwe leerplichtwet aangenomen. Het wets ontwerp, dat er niet zonder kleer scheuren afkwam, onderging twee belangrijke veranderingen'. In de eerste plaats werd het amen dement van de socialist Masman, waarin werd gevraagd om schrap ping van de mogelijkheid tot huis onderwijs, aangenomen met de steun van alle grote partijen behalve d< <~!HTJ. Verder waren alleen de boe ren, de SGP en het GPV tegen het voorstel. In de tweede plaats staatssecretaris Grosheide van derwijs het sub-amendement van de anti-revolutionair Bennekom over, waarin de mogelijkheid van huison derwijs voor uitzonderingsgevallen wordt opengelaten. voorbeelden kent. Indien men ech ter eisen buiten beschouwing laat, dan kunnen we toch wel zeggen, dat dit merkwaardige koor, waarvan de leden in Scheveningse klederdracht een karakteristieke indruk maakten, een zekere bekoring heeft. Wel maakte het een ongewone indruk Sionsliederen te horen in afwisse ling met de pittige marsmuziek van Wilhelmina. Ad. Int. IN HOLTEN Ouderactie voor meer veiligheid heeft succes Burgemeester H. W. Enklaar van Holten heeft woensdag een bezoek ge bracht aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat. In verband met het feit, dat een aantal ouders in zijn gemeente zijn kinderen niet naar school stuurt, omdat de toestand op de rijksweg Rijssen-Holten levensge vaarlijk is. De burgemeester kreeg van de di recteur-generaal van Rijkswaterstaat mr. Nab de toezegging, dat de aan leg van een parallelweg nog slechts een kwestie van tijd is. Er bestaan nog wat problemen met grondeigena ren. Dezen zullen binnenkort bijeen geroepen worden teneinde tot een overeenstemming over de grondaf- dracht te geraken. Burgemeester mr. Enklaar kreeg voorts de belofte, dat nog deze week een snelheidsbeper king (max 70 km per uur) op de rijksweg van kracht zal worden. De desbetreffende borden zullen van daag of morgen worden geplaatst. Het staat overigens vast, dat de ouders de kinderen niet eerder naar de scholen zullen sturen of deze maat regel moet zijn genomen: De politie in Holten zal, wanneer de borden een maal zijn geplaatst, een uiterst scher pe controle houden op de naleving van de voorschriften inzake de maxi mum snelheid en bij overtreding hiervan streng optreden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13