„Juist dat gewone vinden de mensen zo leuk" vileda Q Kamerlid weigerde handtekening onder commissie-verslag pOITOERDAO 55 FËBRTTABI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S Rien van Nunen niet hele gezin in t.v.-serie (Van onze radio- en televisiemedewerkster) „Weet je waar ik werkelijk bang voor ben geweest? Ik dacht dat ik boven het succes van Stiefbeen nooit meer zou uitkomen. Maar de feiten hebben gelukkig anders geleerd: misschien is de serie van de taxichauffeur die ik op het ogenblik moet spelen, wel niet zo spectaculair als met Stiefbeen het geval was, het is in ieder geval ook niet met elkaar te vergelijken. Maar ik merk dat ik. afkomende van een rage-figuur nu toch weer te recht ben gekomen in een serie die in zichzelf een hele hoop kracht heeft, zodat ik er toch niet ben onderdoorgegaan". Dat zijn de opgeluchte woorden van Rien van Nunen. die op de een of an dere wonderbaarlijke manier steeds weer kans ziet terecht te komen in series die hem als het ware op het lijf zijn geschreven. Hij loopt nu al weer jaren mee in de serie „Swieber- tje", zijn Stiefbeensucces was over rompelend en op het ogenblik loopt zijn taxichauffeurbaan op de televisie in de figuur van Preek Nijdam, zó goed. dat de NCRV besloten heeft nog zes nieuwe afleveringen te gaan maken; waarschijnlijk zelfs in kleur. Een succes overigens dat toch ook ten dele op naam van zijn vrouw en ijjn twee dochtertjes staat. Want de vrouw van de taxichauffeur is Riens echtgenote Hclia Faassen. en de twee dochtertjes zijn zijn eigen doch tertjes: Rieneke van 9 jaar en Ankie van 7 jaar. De avonturen van Freek Nydam zijn zelfs opgenomen in Riens eigen zij het alweer vorige huis aan de Parallelweg in Hillegom. bijvoorbeeld Swiebertje volgend jaar al weer zijn tiende jaar ingaat en dat ik er al weer 7 jaar bij ben. Swieber tje is natuurlijk in zoverre in het na deel van Annie Schmidts serie „Ja zuster, nee zuster", dat het bij ons niet meer zo fris is, wat de kijkers en wat de critici betreft. Als Swieber tje zou verdwijnen, dan zou dat een klap zijn, dat is iets wat ik van ande re series nog wel zou moeten zien. Maar aan de andere kant: 't kijkend publiek stemt zijn tv-toestel op ons af en verwacht onder alle omstandig heden, omdat wij gewoon door de ja ren heen hetzelfde peil gehandhaafd hebben, iedere keer weer iets goeds van ons. En dat is natuurlijk weieens iets dat niet altijd opgebracht kan worden". Geluk Nunen zegt lakoniek over zijn succes; „Het is voor 70 geluk en voor 30% natuurlijk vakmanschap, want je moet toch wel iets van huis meebrengen wil je het zolang blijven volhouden". Lag de kracht van Stiefbeen in de rake typering, de kracht van de taxi chauffeur is volgens Rien van Nu nen, de eenvoud van deze serie en de hoofdfiguur. „Ik ben hierin maar een eenvoudige werkman met z'n simpe le besognes. En, dat zijn mijn erva ringen in het hele land als ik weer er gens speel, juist dat „gewone" vin den de mensen zo leuk. Wat mij over komt kan iedereen overkomen. Op zoiets hebben de mensen eigenlijk al lang gewacht. Op de tv wordt zoveel gedaan in het opvallende genre, het uitzonderlijke, dat er altijd moet uit springen. Maar juist dat simpele, dat alledaagse wordt vaak over het hoofd gezien. Die would-be-moeilijkheden, die veel figuren op het tv-toneel heb ben. och, die lusten de mensen eigen lijk niet zo geweldig graag. Ik speel de rol van Preek Nijdam met groot plezier. Het is een fijne rol. Er is niets sensationeels aaiï het hele verhaal te bekennen, maar het is ook heel menselijk: een man die moe is van ztfn werk, thuiskomt in zijn ge zellige huishoudentje, lekker uitzakt met de pantoffeltjes aan en blij is weer eens even onder zijn eigen men sen te zijn". Kinderen Hoe bevalt het om met eigen vrouw en kinderen samen te werken? „Met Hella is dat natuurlijk nooit een pro bleem. Ze is een geweldige actrice en heeft een hele hoop tv-ervaring. Laatst hebben wij nog samen in „De Jordaan" van Querido gespeeld. Tja, wat die kinderen betreft; in het be gin wilde ik er eigenlijk niet aan. Je hebt als ouders de angst dat er iets mis gaat, dat de kinderen het tempo, zeker als het een studio-opname is, een beetje vertragen, en dan voel je jezelf verantwoordelijk. Maar toen bleek dat deze serie op film ,ppgeno- men kon worden waren mijn bezwa ren weg. Dat is niet zo'n dure affaire als er iets mis gaat, en het geeft geen problemen als er even iets moet worden overgedaan. Gelukkig zijn die meiden van mij erg nuchter. Ze be steden gewoon geen enkele aandacht aan hun bekendheid. Als ze erover op straat aangesproken worden, vinden ze het naar. Rieneke zei bijvoorbeeld pas geleden: „Wat een nonsens, daar hoef Je toch niet over te praten, ik was toch gewoon met papa en mama samen". Het is wel geweldig leuk om te zien hoe die kleine duvels zelf met kritische ogen en vol opmerkingen hun eigen prestaties op de tv zitten te bekyken". ADVERTENTIE zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Lureleicabaret gaat stoppen (Van c .'.-medewerkster Mede als gevolg van het feit dat Jasperina de Jong de hoofdrol gaat spelen ln de musical ..Sweet Chari ty" zal het Lureleicabaret vermoe delijk geen nieuw programma bren gen. De kans dat de hoofdstad even. wel een cabaret minder zal gaan tel len is klein: het ligt in de bedoeling dat het Lureleitheater in bezit zal worden genomen door een nieuw ge zelschap waarin onder meer Adèle Bloemendaal en Gerard Cox zullen mee spelen Gouden plaat voor Toon Toon Hermans carnavalsliedje „Mien, waar is mijn feestneus" is een groot succes geworden en de 100.000ste plaat is inmiddels ver kocht. Dit betekent dat Toon een gouden plaat, krijgt. Morgen neemt hij di;e in Amsterdam in ontvangst. limonade 2gezinsflessen89et Lange Jan mist hoofd De lange Jan een bekend sprook jesfiguur met een meterslange uit- schuifbare nek uit het Kaatsheuvels© ontspanningspark „De Efteling" is zijn hoofd kwijt. De politie onder zoekt of er sprake van diefstal is of een misplaatste grap van studenten of carnavalsvierders. Het is de eerste keer in de geschiedenis van ..De Ef teling" dat er vernieling is aange richt aan de kostbare figuren in het sprookjesbos. Regisseur Asquith t Anthony Asquith, de Engelse film regisseur, zoon van oud-premier Her- bert Asquith, is op 65-jarige leeftijd overleden in een Londense verpleeg inrichting. Tot Asquiths meest be kende films oehoren: „The yellow Rolls Royce", „The vips", „The mil lionairess", „The doctor's dilemma", „The importance of being earnest", „The browning version", „The wins- low boy" en „Pygmalion". (Van onze par lemen tsredactie Het Tweede Kamerlid De Goede (D'66) heeft bezwaren tegen het schriftelijk verslag dat de Kamer commissie voor de kernenergie heeft vastgesteld na een besloten vergade ring van deze commissie met de mi nister van Economische Zaken. De heer De Goede kan zich niet vereni gen met de feitelijke inhoud van een deel van het verslag en heeft daar om hoewel hij lid is van de com missie geweigerd zijn handteke ning onder het verslag te plaatsen. Het verslag heeft betrekking op de besprekingen die de commissie voor de kernenergie onlangs met minister De Block heeft gehad over het Ne derlandse ultra-centrifuge-project. Eind vorig jaar heeft de heer De Goede minister De Block het verwijt gedaan dat deze dit Nederlandse pro ject niet aan de orde heeft gesteld in de Europese ministerraad en zodoen de de kans op internationale steun voor dit project heeft laten lopen. De beschuldigingen van de heer De Goe de zijn aanleiding geweest tot een gesprek van kernenergie met de bewindsman. Het is gewoonte dat van dit soort ge sprekken een schriftelijk verslag wordt gemaakt ,dat ter goedkeuring eerst aan de leden van de commis sie wordt voorgelegd. Na goedkeu ring worden de verslagen gepubli ceerd. Twee weken geleden kwam de commissie voor de kernenergie, die onder voorzitterschap staat van de socialist ir. Posthumus, bijeen om de definitieve tekst van het verslag vast te stellen. Toen de heer De Goede bezwaren maakte werd besloten de definitieve vaststelling uit te stellen. Gisteren bleek dat de heer De Goede zijn bezwaren handhaafde, waarna het verslag werd vastgesteld zonder zijn goedkeuring. Het komt zelden voor dat over dit soort kwesties in het parlement moeilijkheden ontstaan. Wat. precies de achtergrond in dit geval is zal pas blijken als de kwestie in het openbaar Kamerdebat aan de orde komit. De heer De Goede zal dan zijn bezwaren duidelijk maken. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Passagier dwong vliegtuig naar Cuba te vlie?en Een DC-8-straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Delta Airlines, dat door één van de passagiers was gedwongen naar Cuba te vliegen, is gisteravond uit Havanna naar Miami teruggekeerd. Het vliegtuig was met 102 passa giers en 7 bemanningsleden op weg van Tampa naar West Palm Beach (Florida) toen één van de passa giers de piloot met een revolver dwong naar Cuba te vliegen. Op het vliegveld van Havanna maakten passagiers en bemanning er het beste van en brachten drie uur aan genaam door met het drinken van sinaasappelsap, voordat het vlieg tuig naar de V.S. terugkeerde Brits Lagerhuislid verdacht van fraude Het conservatieve Britse Lager huislid Richard Harris, vroeger voor zitter van de raad van commissa rissen van het Britse wasmachine- concern. de Rolls Razor Company is verdacht van fraude bij dit bedriif gearresteerd. Harris werd gisteren op een borgtocht van 15.000 pond weer op vrije voeten gesteld. Twee vroegere commissarissen van de Rolls Razor Company waaronder de zwager van de dynamische di recteur Bloom zyn eveneens in ar rest genomen. De zaak kwam aan het rollen toen Blooms wasmachine imperium met vier miljoen pond schuld in elkaar stortte. John Bloom verscheen in januari voor een rechtbank in Londen, beschuldigd van vervalsing van de boeken van één van zijn andere bedrijven. NEDERLAND 1 VPRO 9.00 1 10.45 i 10.50 l Pipo de clown Nieuws Gram Comora (kleur)dierenfilm Jazz uit de States Journaal en weerbericht Forum De thuiskomst; toneelstuk van Pinter Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 VARA 6.50 i 10.00 i 10.30 i 10.35 i Pipo de clown Van gewest tot gewest Zienswijze Journaal en weerbericht Achter het nieuws Coronation street Fiesta gitana in Verdiales (kleur) Haarhemprogramma voor haar en hem Kenmerk-laat Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: ew cfióteren Garrison over moord op Kennedy Met het uitzenden van het in terview dat Willem Oltmans had met de officier van Justitie in New Orleans. Jim Garrison, zorgde Panoramiek" van de NTS voor het meest interessan te onderdeel van de avond, wel ke goeddeels werd gevuld met film. De kern van zijn betoog heeft Garrison reeds herhaalde lijk in het nieuws gebracht: pre sident Kennedy werd vermoord door de CTA, Lee Harvey Os wald was slechts een mede slachtoffer. Dit gefilmde inter view voegde echter wel iets toe aan het beeld dat door uitlatin gen en foto's in dag- en week bladen van Garrison is gevormd. Helaas is het zo dat elke moord op een bekende figuur een stofwolk van lieden met van de officiële lezing afwijken de meningen opwerpt. Zeker de moord op een president van de VB. is sensationeel genoeg om jagers op publiciteit te active ren: een boek zut er zeker in. Garrison zou die verdenking op zach laden, ware het niet dat hij met krachtige argumenten aan komt en voor zyn functie in New Orleans door de bevolking is gekozen om zyn kwaliteiten. Bovendien maakt hy niet de in druk een loze praatjesmaker te zyn, hy vecht de conclusies van de Warren-oommissie aan met dikwyis moeihjk te ontzenuwen beschuldigingen. Daarby komt dat de commissie tenslotte een rapport heeft uitgebracht dat evenveel vragen openliet als on volledig beantwoorde. Niet altijd is Garrisons theo rie onaanvechtbaar. iUtspraken als zou het gebruik van napalm wijzen op fascisme, zajn slecht houdbaar. Dat de CIA een in stituut is dat geen middel schuwt, mag echter eveneens be kend verondersteld worden. Gar rison of hy het by het rechte eind heeft of niet weet dat hy tegen een oppermachtig appa raat vecht. Het is op zyn minst prijzenswaardig van „Panora miek" een dergelyke man aan het woord te laten komen, al was het te laat om nog opzien barend te kunnen zyn. Wat betreft de vrijheid die Garrison tot nog toe heeft om zyn mening kenbaar te maken: het zou slechts voor zyn theorie pleiten als hem die werd ont nomen. aJs hem het spreken on mogelijk zou worden gemaakt. Attentie voor sport De meest eigen inbreng van deze avond kwam voor het ove rige van de NCRV. die zich in .Attentie voor sport" bezighield met het in elk geval wat Wim bledon betreft wegvallen van het volgens de Engelsen in hypocri sie vastgelopen verschil tussen professionele en amateur-tennis sers. Beiden zullen daar voortaan „spelers" heten, zy het dat zy kunnen inschrijven onder voor vaarden welke voor de een aan- rekkelijker kunnen zijn dan mor de ander. Het werd een joed uitgewerkt overzicht van /oor- en tegenstanders van de Engelse zienswyze. Jazz en „Rondo" „Jazz met Jacobs" bracht be halve het vaste viertal tenorist Don Byas. In het langzaam ■Darn that dream" en een snel le versie van „Stella by Star light", bewees hy dat er in Ne derland heus wel jazz wordt ge maakt. Maar dan is het een Amerikaan die dat doet! De Tsjechische film „Rondo" bad zéér byzondere kwaliteiten, niet alleen door het voortreffe- lyke spel. MG 22 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz, in vrije tijd: Fanfare-ork. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Muz. van Het Leger des Heils (gr.). 19.15 Spek- trum: nws. uit de protestants chrlst de wereld: wekelijkse Internationale oriëntatie in 1 ne. 20.10 Sem 20.30 S tekkei Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Koor zang: spirituals. 23.00 Studio 2300: gev, progr 23.55-24.00 Nws. Populair Rien van Nunen vindt het niet naar om populair te zyn. „Vroeger toen ik niet populair was had ik geen eten, en nu ik wel populair ben, heb ik ten minste een gewoon normaal lopend huishouden en kunnen we ons gerust het een en ander permitteren. Er is wel een andere kant aan de zaak: als je zo populair bent en Je gaat weer een volgende serie aannemen, dan loop je natuurlyk wel het risico een flop te halen. Maar het is ongeloof- hik zoveel geluk als ik heb gehad: Beluk in „Swiebertje", geluk in «Stiefbeen" en nu weer geluk met «J"reek", Al6 je toch eens nagaat dat RENÉ SLEESWIJK (Van onze rtv-medewerkster) Een ingrijpende, maar voor het theaterleven in Nederland waarschijnlijk zeer gunstige verandering zo kan men het samengaan van René Sleeswijk enerzijds en mr. P. Meerburg met drs. W. Hofman anderzijds wel noemen. Een samengaan dat zijn oorzaak vindt in de steeds groter wordende con currentie op dit terrein en in de financiële moeilijkheden, die afzonderlijke theaterpro- duktiebureaus hebben om steeds weer aan nieuwe, grote, meestal buitenlandse shows, revues en musicals te komen. Vroeger, im de jaren vóór en na de tweede wereldoorlog, waren er in ons land slechts twee figuren, die zich met het grote theaterwerk bezighiel den. Dat waren René Sleeswyk en Bob Peters. Een aantal jaren geleden kwam daar ineens de combinatie Meerburg (de man die Kriterion groot PAUL KIJZER WILLY HOFMAN PIET MEERBURG heeft gemaakt en die eigenaar-ex ploitant. van tal van Amsterdamse theaters is) en Hofman by (de heer Hofman is directeur van de Rotter damse Kunst Stichting). Meerburg- Hofman ging zich onder andere be moeien met musicals. Zy brachten hier ..My fair lady", dat artistiek en financieel een succes werd. Bob Pe ters is vorig jaar overleden. Zyn plaats is ingenomen door Paul Kyzer, de man die „Anatevka" tot een suc ces maakte en binnenkort van start gaat met zyn tweede musical: „De man van La Mancha". De heer Meerburg is nog steeds heftig geïnteresseerd in het verschyn- sel musical, maar na het mislukken van „Oliver" is hy niets nieuws meer begonnen. Wel heeft hy nog veel op ties op musicals. Naast de kant-en-klare televisie- produties. als by voorbeeld de Corry Brokken-shows, is de grote theater- bydrage van Sleeswyk sinds jaar en dag de Snip en Snap-revue. Eens zal deze revue echter toch ophouden te bestaan. Walden en Muyselaar. die deze shows dragen, hebben de langste tyd op het toneel gestaan. Verdwynen zy, dan houdt de Snip en Snap-re- vue ogenblikkelyk op te bestaan. In dat geval zou Sleeswyk niet langer een werkelijk grote theaterproducent zyn. Vandaar dat Sleeswijk sr. en jr. nu al de bakens willen verzetten: zij dromen van dansrevues en musicals. En daarmee zyn zy op het terrein van MeerburgHofland beland. Concurrentie De concurrentie die op dit terrein wordt geleverd door Paul Kyzer. is bepaald niet te onderschatten. Werd hy aanvankelyk niet geheel serieus genomen hy was eerst filmver huurder, naderhand HAFBO-man, zou daarna een grote film over Prins Bernhard gaan maken, die echter niet doorging maar na „Anatevka" lig gen de zaken anders. Zyn kaarten, arttisiek en financieel gezien, liggen zeer goed. Om eventuele alleenheer - schappU van Kyzer te voorkomen, hebben Sleeswyk en Meerburg-Hof man nu besloten samen te gaan. Te genover ,De man van La Mancha" van Kyzer komt van de kant van de nieuwe combinatie de musical „Sweet charity", met Jasperina de Jong in de hoofdrol. De financiën spelen uiteraard een belangryke rol by dit samengaan. Als Meerburg-Hofman byvoorbeeld alleen een nieuwe musical in Nederland zou willen brgen. zou het financieel haast nauwelyks mogelyk zyn buitenlandse krachten als arrangeur en choreogra fen aan te werven. Sleeswyk heeft deze mensen wel en dat maakt de nieuwe opzet veel goedkoper. Een goede combinatie die als steun pilaren de artistieke inbreng van Sleeswyk en de scherp zakelyke in breng van de heer Meerburg heeft. De concurrentie met de heer Kyzer kan alleen maar het klimaat van een nor maal musicalleven in Nederland ver beteren. Janus, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Ra- diojourn. 22.55 Brabants orkee 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 23 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. grammuz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws). 8.30 Nws 8.32 Voor de huis vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Lichte gramjnuz. tuinbouw; 12.30 Nws. 12.40 Act.) (gr.). 15.30 Voor oudere Sportkompas. 17.50 Act. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym (.20 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 r mantlsche opera's (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvitaml populair verzoekplatenprogram- een informatief progr. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land. en tuinbouw 12.30 Overheidsvoorlichting: uitzending burleske cantate v. Strawinsky (gr.), (gr.). 14.20 Wikken en wegen: consu mentenrubriek. NRU14.30 Romoran- tln. een plaatsje ln Frankrijk; klank beeld. 15.00 Vliegende blaadjes: licht .20 20.000 Mijlen onder >zing over oceanografisch onder- 15.30 Lichte grammuz. VPRO:. progr. 16.00 Nws. 16.02 Thi ilszlttlnden. 16.30 Voor d'e kinderen 16.45 Klass. kamermuz. (opn.). 16.4 Informatie: achtergronden en com VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen- 12.00 Nws. 12.02 Agent 000. Joop van Tijn. 13.00 Nws. 13.02 Programma met Hans Kemna 13.30 Help: gev platen- progr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Actua liteiten 14.05 Nieuwe gram.platen. Nws. 17.02 Sportjourn. 17.05-18.00 Gev. platenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS; 18.50 Pipo de clown NTS: 19.30 In kleur: Mr. Terrific: Stanley. tels voor gehoorgestoorden. 1925 Open oog. tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverzlcht AVRO: 20.20 Peyton Place. TV-feullleton. 21.05 In kleur: Sportpanorama. 21.50 AVRO's Televizler. NTS: 22.20-22.25 In zyn vergadering van gisteren, heeft het dagelyks bestuur van de AVRO, tr. R. Naber in Blaricum, die op 10 februari tot lid van dit college was gekozen, benoemd tot algemeen secretaris. De heer Naber volgt mr. H. A. Wassenberg op. die sinds 13 juli 1953 algemeen secretaris van de AVRO was en thans zyn functie neerlegt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5