86.00 KONYLON-TAPIJT TSJECHEN DANSTEN Show van veredelde folklore Nachtelijk bezoek van meisje geeft aanstoot Ire?™! Onderscheiding voor Leidse jubilaris Organisaties krijgen voorlichting van kerk Chr. Onderwijs in Leiden in één hand? Promoties DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Voor de tioeede maal in dit seizoen trad een Tsjechische dansgroep in Leiden op. Gis teravond waren het leden van het Nationaal Folkloris tisch Staatsensemble uit Praag, die in de Stadsgehoor zaal een voorstelling gaven. Het werd een. ongecompli ceerde shoio van veredelde folklore met een minimum aan theatereffecten. Geen toonder eigenlijk, dat men zich tijdens deze voorstelling eerder in de rustieke omge ving van een Oosteuropees dorpspleintje waande dan in een stedelijke concertzaal. Het Leidse publiek liet voor een groot deel verstek gaan, maar zij die wel naar het Breestraatgebouw gekomen waren gaven zich al gauw ge- wonnen. Het programma was evenals trouwens de gehele choreografie zorgvuldig uit gebalanceerd, waarbij vooral het gedeelte na de pauze een aantal spectaculaire num mers bevatte. Het bleef niet temin van begin tot eind eerlijk en ongekunsteld en getuigde bovendien van veel muzikaliteit en een grote le vensblijheid. Het gezelschap oogstte zowel met de dansen uit de verschillende landstre ken van Tsjecho-Slowakije als die uit Smetana's opera „De verkochte bruid" terecht veel bijval. Hoogtepunten wa ren de dans van de Slowaak se Rovers, met bijzonder ge durfde sprongen, de Sorovny, een dans uit centraal Slowa kije, en de dans van het Oogstfeest, welke laatste door een achttal meisjes met zeer veel gratie werd uitgevoerd. Sterk afwijkend van alle an dere programma-onderdelen ivas de dans uit het oude Praag, die reminicenties op wekte'aan de tijd van de Pa- rijse apachendans omstreeks de eeuwwisseling. Deze Tsje chische „apachendans"gees tig als zij was, moet met veel raffinement zijn ingestu deerd. De dansers en danseressen werden begeleid door mecha nische muziek, maar gelukkig ivas er ook een orkestje, dat tussen de dansnummers door op verdienstelijke wijze Sla vische dansen van Dvorak en populaire Tsjechische melo dieën speelde. Een doedelzak speler zorgde voor de komi sche noot in deze zwierige en kleurrijke voorstelling van zuivere Tsjechische folklore. Leids student moet kamer ontruimen De Leidse kantonrechter (mr. W. de Koning) wees verleden jaar zo en vonnis, waarbü een student, i Oegstgeest een kamer had ge huurd, tot ontruiming werd veroor deeld, omdat hy, tegen de wil van verhuurster, een of meerdere ma len bij hem een meisje had laten overnachten. De student kwam van >nnis in beroep by de Haagse rechtbank. Hij voerde ook daar aan dat zijn door de hospita ongewenste handeling haar niet de minste over last had bezorgd. Hij was het niet met de zienswijze van de kan tonrechter, dat het aandoen van overlast een term is. welke naar Ne derlands spraakgebruik niet enkel duidt op het geval van last of hinder teroorzaakt door laakbare gedragin- naar alle gevallen omvat, waar in iemand tot last strekt, ook een gedraging, welke alleen uit persoonlijke omstandigheden bü de »nder gelegen als overlast wordt on dervonden. De rechtbank overwoog dat de zienswüze van de kantonrech ter zich geheel aansluit bü een daar- Universitaire benoemingen L l o Bij onderscheiden besluiten van 2 curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: A. P. R. Blok, arts, tot 11 totensok appelük hoofdmedewerker i in tüdelyke dienst by de pathologie; l-*! dr. j. Cornelisse, tot wetenschappe lijk medewerker 1ste klasse in vaste dienst by de organische chemie; dr. 0. D. Duintjer, tot wetenschappelük medewerker 1ste klasse in tljdelüke dienst by de wüsbegeerte; dr. N. J. A. Noorduyn, tot wetenschappelyk hoofdmedewerker in tydelüke dienst hij de pathologie; dr. M. van der Ploeg, tot wetenschappelük hoofdme dewerker in vaste-dienst bü de pa thologie; mej. drs. A. Th. A. Sleu- mer, tot wetenschappelyk ambtenaar in vaste dienst by de bibliotheek; G. J. Verdonk, arts, tot wetenschappe lyk hoofdmedewerker in vaste dienst hy de pathologie; drs. J. M. van der Weiden, tot wetenschappelük mede werker 1ste klasse in tijdelüke dienst hij de sociologie; dr. P. F. Werre, tot Wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bü de psychiatrie; dr. 0. Wdelenga, tot wetenschappelük hoofdmedewerker in vaste dienst bij Academische exauien9 Aan Leidse Universiteit slaagde voor het kandidaatsexamen Duitse kal- en letterkunde de heer P. J. M. pouw (LeidschendumAan de Tech nische Hogeschool in Delft slaagde de heer G. A. den Haan uit Leiden voor hot ingenieursexamen elektrotech nisch ingenieur. omtrent reeds in november 1957 door de Hoge Raad gewezen arrest. De rechtbank nam voorts in aanmer king, dat de student het recht preten deerde om wanneer hem dit zou zin- de gehuurde kamer de nacht door te brengen en achtte dit voor de ver huurster dermate aanstootgevend, dat zü terecht van hem als huurder wens te bevrüd te worden. De rechtbank bevestigde het vonnis van de kantonrechter en veroordeel de de student tot betaling van f 430 proceskosten. Pierre Boulez voor Residentie-Orkest Pierre Boulez zal dinsdag as. in de Stadsgehoorzaal een zeer bijzonder programma uitvoeren met het Resi dentie-Orkest, n.l. Bartoks Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta, voorts Eclat van Boulez (in- dertüd al door Het Residentie-Orkest o-l.v. Maderna uitgevoerd); Symfo nie opus 21 van Anton Webern, welk werk voor het eerst door Het Residen tie-Orkest wordt gespeeld, en tenslot te de „Koningskroningen in de mu ziek van de middeleeuwen". Aan deze Kroningsmuziek verlenen de tenoren Wim van Gerven en Paul Hameleers solistische medewerking; de koorpartüen worden gezongen door het Haags Matrozenkoor en le den van Die Haghe ADVERTENTIE Met K. en 0. naar Azië Aan de hand van kleurendia's hield mej. drs. Suzanne Paul, wetenschap pelük medewerkster voor de Japano- logie aan de Leidse Universiteit gis teravond een causerie over een reis door Cambodja, Thailand, India en Nepal. Zü deed dit voor de leden van K en O in een goed gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal. De reis begon in Cambodja, dat met zün door Franse architecten gebouw de steden een westerse indruk geeft. Het huidige Cambodja was vroeger het Khmer rük, dat vanaf de tweede helft van de zesde eeuw tot omstreeks 1430 het grootste gedeelte van Indo china beheerste Gedurende deze pe riode van bloei kwamen prachtige monumenten tot stand, die ook in latere tyden van overheersing, o.a. door Siam bewaard bleven. Mej. Paul toonde dia's van de verschil lende tempels en paleizen en van de moderne hoofdstad van het land, Phnom-Penh. Var volgens ging de reis naar Bang kok, de hoofdstad van het vroegere Siam. Thailand. Bangkok is een van de belangrükste handelscentra van Zuid-Oost-Azië. Naast enkele bouw werken, zoals het koningspaleis en de marmeren tempel, toonde de spreekster ook beelden van de drü- vende markt. Per bootje komen de huisvrouwen door de riviertjes en grachten naar de markt gevaren, waar ook de kooplieden met hun vol geladen boten zün om handel te drü- ven, waardoor het water een kleur- rük en levendig beeld vertoont. Van daar ging het verder naar India, een land met een grote verscheiden heid van bevolking, zeer uitgestrekt en met grote tegenstellingen. Hoewel mej. Paul niet zo lang in dit land verbleef, maakte zü er voldoende op namen om een globale indruk te kun nen geven van de leefwüze en sa menstelling van de bevolking. Als laatste land werd Nepal bezocht, ge legen aan de zuidkant van de Hi malaya. Vooral de hoofdstad Kat- manda bood vele prachtige beelden van imposante tempels en oude hui zen, die rükelük zün versierd met hou tsnü werk. FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN, JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Altüd voordelig, 's Maandags gesloten. Lustrumconcert Ned. Madrigaalkoor Het lustrumconcert van het Ned. Madrigaalkoor op dinsdag a.s. in de Zuiderkerk zal worden bygewoond door de minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé. Zü heeft te ken nen gegeven de première van het „Te Deum" van Herman Strategie, een opdracht van het ministerie, te willen büwonen. Aanwezig zullen zün: de componis ten Hendrik Andriessen, Jan Mul, Al- bert de Klerk en Kees van Baaren, van wie werken zullen worden uitge voerd. De K.R.O. zal een opname van het „Te Deuih" van Herman Strategier maken tüdens het concert voor late re uitzending. Van de Ned. Radio Unie komt een reportagewagen om behalve een op name ook een reportage te maken van het koor, waarvoor de heer Stra tegier als dirigent en de heer Zand bergen als voorzitter geïnterviewd zullen worden. De N.R.U. wil graag uitvoerig aandacht aan dit concert besteden, daar het unicum in de con_ certpraktük blykt te zijn, dat van zo veel Nederlandse, eigentüdse compo nisten werken op één avond worden uitgevoerd. De burgemeester van Leiden, als mede enkele wethouders zullen dit lustrumconcert büwonen. Rooie Sien komt wéér „Rooie Sien" weet van geen op houden. Na talrijke voorstellingen te hebben gegeven, niet alleen in de grote steden maar ook in Leiden, komt het Amsterdamse Volkstoneel van Beppie Nooy met dit „realisti sche zedendrama" voor de aller- allerlaatste keer in de oude Leidse Schouwburg. Deze herhaling van een afscheidsvoorstelling zal morgen avond in dit oude theater worden gegeven. Met fiets gevallen Een 13-jarige jongen uit Voor schoten kwam gistermiddag om streeks kwart voor drie door tot nog toe onbekende oorzaak met zün fiets op de Leidse Morssingel te vallen. De knaap kreeg een hersenschud ding en moest, door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden ver voerd. Fiets cloor etalageruit Doordat de remmen weigerden reed een personenauto gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf op de Beestenmarkt in Leiden plotseling het voetpad op. De wagen raakte daarbü een fiets, die op zün beurt door de etalageruit van een broodjes winkel werd gedrukt. Het bleef bij materiële schade. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neen direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *lnde juiste dosering óók voorkinderen! IteifroMScp Diefstallen uit auto's Het stelen uit auto's neemt in Leiden onrustbarend toe. Alleen al in de nacht van dinsdag op woens dag werden in drie gevallen voor werpen, die in geparkeerde auto's waren achtergelaten, ontvreemd. In de Moddermanstraat werd uit een auto, na forcering van het tocht- raampje, een transistorradio wegge- romen en uit een wagen, die in de Oppenheimstraat langs de kant van de weg stond, werd een autoradio I ter waarde van vierhonderd gulden j voorzitter Wijzigingen in jury voor de universitaire pers-prijs Tüdens een lunchbyeenkomst heeft gisteren het bestuur van de Leidse Universiteit onder dankzegging voor de vele bewezen diensten afscheid genomen van de heren ir A. G. Ma- Lambooy, respectievelijk jury i Veertig jaar bij één bedrijf gestolen alsmede twee kistjes siga- j Dr M van Blankenstein-prüs. De he ren Uit een in de Zaanstraat ge- ren Maris en Lambooy, die vanaf de parkeerde wagen werden een tran- instelling van deze jaarlüks toe te documententas kennen journalistieke prüs in 1965 deel van de jury hebben uitgemaakt, doch wegens hun leeftüd de wens te kennen hebben gegeven van deze functie te worden ontheven, worden opgevolgd door respectievelük de he ren prof. dr. H. H. Janssen, voorzit ter van de Academische Raad, en dr. A. Veerman, rector van het Christe- lük Lyceum te Delft. De heer Veer man is verscheidene jaren parlemen tair redacteur van het dagblad Trouw geweest. Tot leden van missie 1968 apothekers-assistent zün benoemd de dames L. Hoekstra en J. C. H. T. Schuurmans Stekhoren alhier en mej. F. G. Bakker te Bos koop. Als deskundige is aangewezen de h^er J. G. Noorlandt alhier. De Leidse burgemeestermr. G. C. van der Willigen, speldt de koninklijke onderscheiding op de revers van de jubilaris, de heer A. J. E. Mulder. (Foto L.D./Holvast). Experimenteel kerkewerk van de Leidse Hervormde Ge meente wil a.s. zondagmorgen in de bijeenkomst in de Stads gehoorzaal aansturen op kritische opmerkingen en concrete wensen t.a.v. de vooruitzichten die onze maatschappij biedt. De resultaten zullen niet binnen eigen kring blijven, maar ter kennis worden gebracht aan maatschappelijke organisaties in Leiden. Een experiment was bü de voorbereiding en de voor bespreking OA. met een groep wer kende vrouwen en huismoeders, zal I een samenvatting geven van enkele I punten milozen met zorg vervul- •o c/. o irrccror, von o comon o_ een kritische houding de ontwikkeling van onze maatschappij. Experimenteel kerkewerk verwacht van dit ge sprek belangrijke gevolgen. praktische vragen van de samenle ving moet bezighouden wordt uiter- j bréngen t.aï aard door dr. P. L. Schoonheim en 1 zün medewerkers(sters), die het ge sprek van zondag hebben voorbe reid, met een overtuigd „ja" beant woord. De tijd is reeds lang voorbü dat de kerk zich uitsluitend met be schouwingen of bespiegelingen te vreden mag stellen. Experimenteel kerkewerk wil door een reëel ge sprek het is beslist geen kerk dienst concrete vragen van men sen van deze tüd aan de orde stel len en met de bezoekers tot duidelü- ke resultaten trachten te komen. Een medewerkster, die betrokken In Leiden worden momenteel pogingen ondernomen om op het terrein van het christelijk onderwijs tot een samenbunde ling van krachten te komen, welke zo mogelijk moeten leiden tot de oprichting van een Prot. Chr. Schoolvereniging. Ge sprekspartners zijn de Vereniging voor Chr. (hervormd) On derwijs, de Geref. Schoolvereniging en de Vereniging voor Chr. Nat. Kleuteronderwijs. Voor de nieuwe vereniging zijn reeds ontwerpstatuten ontworpen. Mede met het oog op de scholenplanning in Leiden-Noord wordt deze samenwerking beoogd. Het gemeentebestuur zou sympathiek tegenover de plannen staan. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de Geref. Schoolvereniging zijn deze plannen onderwerp van langdurige discussie geweest. Tot een definitief standpunt kon men echter in deze kring nog niet komen. Op een volgende vergadering zal de zaak opnieuw aan de orde worden gesteld. De Ver. van Chr. Onderwijs kan akkoord gaan met de thans ontworpen statuten. Aan de Leidse Universiteit promo veerde cum laude de heer H. R. Buys tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „Conformational in vestigations on five-membered ring compounds." Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer Buys werd ge boren te Rotterdam en woont thans te Alphen aan den Rün. Aan de Leidse Universiteit promo veerde voorts de heer J. Benne- broek Gravenhorst, vrouwenarts, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Intra uterine transfusion (a therapeutic interven tion in erythroblastosis foetalis) Promotor was prof. dr. A. Sikkel. Voor de heer A. J. E. Mulder was het vandaag een büzondere dag. Hij Iherdacht namelijk het feit, dat hü veertig jaar geleden bü de Ned. Roto gravure Maatschappij in Leiden in dienst trad. Hem werd bü deze gele genheid door de Leidse burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, de bron zen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Nadat de burgemeester de jubilaris in lovende bewoordingen had toege sproken was de beurt aan de direc tieleden om hun gelukwensen aan te bieden. Van mr. S. C. H. Coebergh kreeg de jubilaris het vererend ge tuigschrift van de Maatschappü Nü- verheid en Handel met de daarbü be horende medaille, van de heer J. C. Stafleu een portefeuille met inhoud. De directie van de Rotogravure prees de heer Mulder om zün trouw, toe- wüding en werklust. Namens de ju bileumcommissie voerde in de direc tiekamer van het bedrijf, waar de plechtigheid werd gehouden, de heer W. Streefland het woord. Hü verrast- te de jubilaris met een geschenk on der couvert en een bloemstuk. De heer Mulder bracht zün dank voor al deze hulde met enkele ferme handdrukken tot uitdrukking. „Leven als een vorst" De Haagse politierechter consta teerde, dat een 31-jarige glazenwas- uit Leiden kon leven als een vorst het flinke inkomen, dat hü ver diende. Zulks had hem niet verhin derd om al glazen wassende zo hier daar in de kamer van een student greep te doen naar geld. Hem werd nu diefstal van geldbedragen f 20. f 30 en een geldkistje verwe ten. „U hebt van uw beroep lelük mis bruik gemaakt," stelde de rechter vast. „Door de vorst en de regen ver diende ik niet veel." aldus het ver- er van verdachte. .Zoveel heeft het anders deze win ter niet gevroren," repliceerde de rechter. „U leeft er anders wel ruim van. getuige de grote aankopen welke u hebt gedaan". Maar verdachte bleek zün hart ook aan de speelautomaat te hebben verpand, hetgeen hem wel veertig gulden per avond kostte. „En dan gaat het geld hard," stelde de officier van Justitie vast. De eis luidde zes weken gevangenis straf voorwaardelük met als voor waarde, dat binnen drie maanden het gestolen geld moet zün terugbetaald. De rechter veroordeelde conform dè eis. Drank gestolen Onbekenden hebben in de afgelo pen nacht, na het ingooien van een ruit, twaalf flessen drank ontvreemd uit een winkel aan de Willem Kloos- laan in Leiden. Van deze diefstal is aangifte gedaan bü de politie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN D. M. Sprultenburg L. H. W. Innemee; Edwin Theo- rus. z. v. T. W. Zandvliet en A. J. Annemarle Theresla Hen en M. C. H. Kortram; Eros. de Vink en L C. Otto; Jolanda, a. v. H J. Rijskamp en A. J. van Staveren; Mlchlel Jacobus, z. v. J. T. Loomana en M. J. van Dam; Anthonlus Johan nes Coenraad Jozef. z. v. H. A. B. Dahlkamp en A. B. M. van Steln. GETROUWD C. J. Diepenveen en M. J. Staal. OVERLEDEN C. Oud; M. Hoogkamer. 72 Jr., echtge note van C. van d - - - - Hoppenbrouwer, i: Meulendijk. 81 jr. 83 Jr., man; G. r. iNooraam, jr., man; C. Montanje, 56 Jr., echtgenote VORMINGSWERK VAN KERK VERBODEN Met zijn vrouw en drie kleine kinderen is gistermiddag de 42-jarige M. J. Groeneveld, directeur van het vormingscentrum „De Haaf" in Bergen (NH), teruggekeerd op Schiphol. Na een half jaar lang in Malawi vormingswerk voor de Verenigde Kerken aldaar te hebben verricht, is hij plotseling door de regering van deze jonge Afrikaanse staat uitgewezen. Nederlander uit Malawi uitgewezen Als reden voor de uitwüzing werd hem te kennen gegeven, dat het vor mingscentrum, waaraan hü samen met twee Britse geestelüken leiding gaf, zich op facetten van het maa/t- schappelük leven concentreerde, ADVERTENTIE EEN TAPIJT VAN DE J380 CM. KAMERBREED UAACLS^fiGTibTTVkAJ 60 LCCCN ZIET DE ETALAGES het volgens president Baru da van Malawi niet competent ge acht moest worden. „Ik sta met hart en ziel achter het ontwikkelingswerk", aldus de heer Groeneveld bü zün terugkeer op Schiphol, „maar het is duidelük, dat daarbü het omzeilen van de gevoe ligheden bij jonge Afrikaanse volken uiterst moeilük is. In Malawi is de regering bang, dat de kerken, waar in men nog de overlevering ziet der Europese overheersing, allerlei maat- schappelük werk aan zich trekken, dat naar zü meent door de regering zelf behoort te worden gedaan. Het is de typische trots van een Jonge, pas onafhankeUjk geworden staat. Kortgeleden is de samenwerkende kerken een verbod opgelegd tot uit voering van een hulpproject ter waarde van 2 miljoen gulden". De tegenslag is voor de heer Groe neveld geen reden het hoofd in de schoot te leggen. Voorlopig gaat hü zich weer direct bemoeien met zün in Bergen ook tüdens zün afwezig heid florerende reisbureau, genaamd „Instituut voor internationale excur sies", dat zich geheel op Israël heeft geconcentreerd. Maar zodra de kans zich voordoet hoopt hü met vrouw en kinderen in een ander Afrikaans land zün vormingswerk voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3