Motoren geheel en al voor sportief gebruik RA(I) RA(I) RA(I) ::r— Tiener jeugd: kritisch maar deskundig Fietsen naar maat BROMFIETSHANDELAAR LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Een typisch voor beeld van de moderne vormgeving bij motor fietsen. Dit is de Kreidler Florett RS. De fabrikanten van motorfietsen hebben een moeilijke tijd achter de rug. De motor, die vroeger een belangrijke rol speelde als nuttig en economisch ver voermiddel voor verzekeringsagenten, bestellers e.d., is sinds een aantal jaren uit deze sector van vervoer verdwenen. Zijn gebruikers stapten over in een autootje of stapten voor het stadsvervoer over op een handiger en goedkoper bromfiets- je. De motor is sindsdien uitsluitend een vervoermiddel voor recreatieve doeleinden. Want enthousiaste lieden voor de motorsport zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven. De dalende omzet maakte het voor de fabrikan ten niet lonend om evenals vroeger steeds weer nieuwe typen en modellen te maken. Het gevolg was, dat de motoren op tentoonstellingen ook wei nig belangstelling kregen, omdat zij immers geen nieuwe snufjes bezaten. Maar nu heeft Amerika de motorindustrie een nieuwe impuls gegeven. Met name in de Ver. Staten is de motorsport 20 populair geworden, dat de fabrikanten zich opnieuw achter de tekentafels hebben gezet om met aantrekkelijke typen een goede greep op de markt te krygen. De motorlief hebbers in Nederland profiteren daar mede van. Op de tweewieler-ten toonstelling in het RAI-ge bouw kan de motorman weer keuze maken uit een groot aantal nieuwe modellen. Zware jongens'' Al jaren geleden is de ondergang van de zware motorfiets voorspeld. Van de technische mogelijk heid om uit een beperkte cilinderinhoud steeds meer vermogen te halen, is immers door de con structeurs dankbaar gebruik gemaakt. Toen de 250 cc mot^-en over een vermogen gingen beschik ken. dat uitgaat boven dat van motoren met de dubbele cilinderinhoud van nog niet zo lang gele den, scheen de stryd gestreden. Vreemd genoeg echter is er in Amerika zoveel vraag naar de zware motor ontstaan, dat Italië en Japan nieuwe typen in deze klassen hebben gemaakt en de Britse Nortonfabriek met een 750 cc is uitgekomen. Het zUn comfortabele machines, waarvan de motoren betrekkeiyk „tam" zyn gehouden. bilisten hebben over het algemeen een hekel aan het roeren met een pook en een bak met tand raderen. Echte motorrUders zyn bezeten van schakelen. Ofschoon vier versnellingen het meest gangbaar zyn, komen er steeds meer machines met vyf en met zes versnellingen. Uitrustin Sinds de motor een by uitstek sportief middel is geworden, is er een ware industrie van uitrustingsstukken en verdere toebehoren gegroeid. Motorryders leggen zich er steeds meer op toe hun machines aan te passen aan hun persoon lijke smaak en inzichten wat betreft de ryhou- ding. Een deel van de verkrygbare uitrustings stukken is alleen bestemd om het uiterlyk van de motor te doen afwyken van het normale serie model, maar er zyn ook praktische toebehoren, die verhoging van oomfort of veiligheid beogen. Ook op dit gebied ton de motorman op de RAI zyn hart ophalen. De eerste bromfiets toen nog „rijwiel met hulpmotor" geheten welke in ons land reed was de Solex (1948). Het was niet meer dan een fiets; je behoefde alleen niet te trap pen. Toch doet dit merk het nog altijd. WIE HEEFT DE GROOTSTE KEUS RIJWIELEN EN BROMFIETSEN Daar hoeft U niet naar te raden Natuurlyk: H. Walenkamp en Zn. BROMFIETSEN: Keuze uit: SOLEX PUCH SPARTA HONDA PEUGEOT. RIJWIELEN: keuze uit: RALEIGH GAZELLE MAGNEET BSA TRIUMPH PEUGEOT FORWARD R.S. STOKVIS. H. Walenkamp en Zn. HAARLEMMERSTRAAT 1 TELEFOON 23784 PRINSESSEKADE 1 Afd. BROMFIETSEN TURFMARKT 5 - TEL. 2005® LEIDEN. In 1890 is het eerste fietspad van Nederland in gebruik ge steld. Het lag op d« Maliebaan in Utrecht, waar een van de wandelpaden „voor het beoefe nen van de rijwielsport" werd aangewezen. Er is sindsdien wel het een en ander gebeurd ten gunste van het fietsverkeer. maar volgens de „Stichting Fiets" nog lang niet genoeg. Er wordt nog wel eens vergeten, dat er in Nederland zevenmiljoen fietsen en 1.75 miljoen brom fietsen zyn. Nu de openbare ver voersondernemingen een cam pagne voeren voor een „vrye baan", is ook de „Stichting Fiets" in de pen geklommen om te plei ten voor een vrye baan voor fietsers. Het is dan ook verbazingwek kend hoe er belangryke ver keersverbindingen worden ge bouwd, zonder dat de opdracht gevers de fietsers erby willen betrekken. Enkele voorbeelden: brug over de Beneden Merwede. Deze brug tussen Dordrecht en Papendrecht werd een half jaar geleden geopend. De twee auto- Fietser vaak vergeten bij wegenaanleg banen inspireren tot hoge snel heden. Maar er zyn geen fiets paden. Daarom vensgevaariyk: bromfietsers, maar ook 1 overige verkeer. Benelux-tunnel Een ze modernste wegenprojecten. Er zyn geen fietspaden. Dage- lyks moeten hier 1200 fietsers per bootje worden overgezet. Velser-tunnel Deze mist voorzieningen voor fiets- en bromfietsverkeer en mist daar door de aansluiting op het indus triegebied van Velsen voor de duizenden werknemers, die nu op een pontverbinding zyn aan gewezen. IJ-tunnel Deze is nog in aanbouw, maar ook hier ontbre ken fietspaden. Toen de ge meenteraad destyds tot de bouw besloot, werd gesuggereerd dat mogelijk in aansluiting op deze autotunnel een rywieltunnel zou worden aangelegd. Er wordt nu niet meer over gesproken. De 100.000 inwoners van het noorde- ïyk deel van Amsterdam moe ten met de pont als zy per fiets naar de stad willen. stap meer verzetten. Maar met zyn loopfiets ton hy zich nu buitenshuis verplaatsen. Iedere dag loopt-fietst hy vyftien kilometer en hy heeft hier aan niet alleen zyn lichamelyke fitheid, maar zoals hy zelf zegt ook een overvloed aan le vensgeluk te danken. Lichamelyk gehandicapten vragen „fietsen naar maat", die dus geheel zyn afgestemd op het licha melyke gebrek. De industrie kan hieraan niet vol doen, maar menige fietsenmaker biykt byzonder handig om standaardfietsen met geringe wyzigin- gen aan te passen voor polio-patiënten, voor spas- tici, voor mensen met spitsvoeten of versleten ge wrichten, voor lyders aan multiple sclerose, voor evenwichtsgestoorden en voor reumapatiënten. Een byzondere vinding zagen wy in de werk plaats van fietsenmaker Ferd. Beumer in Amster dam. Na maandenlang experimenteren, ontwierp hy een constructie waarby de ronddraaiende pe dalen constant in dezelfde stand blyven, alsook de tenen, de hiel en het onderbeen van de beryder. Dit is van belang voor patiënten met spitsvoeten, die de voetgewrichten niet kunnen gebruiken en voor wie fietsen tot dusver onmogelyk is. De vèrmoedelyk nu nog enige in gebruik zynde loopfiets in ons land de geschiedenis herhaalt zich is die van de 77-jarige heer W. Lommers uit Edam. Hy beweegt zich al vyfentwintig jaar voort op een fiets, die ontdaan is van pedalen, tandwielen en ketting. De heer Lommers liep in de oorlog een onherstelbare heupbeschadiging op en kon tenslotte als gevolg van verstyving geen Dit is nu de echte sportsman uit de eerste jaren van de fiets, die velen de stuipen op het lijf joeg. Voor de lichtgewicht motor, waarin de Ita liaanse industrie zich vroeger specialiseerde, is nog steeds interesse. Er is vooral hard gewerkt aan het opvoeren van het vermogen van de lich te motoren om de beryders in staat te stellen zich te kunrien aanpassen aan de snelheden in het ver keer. De populairste motor bhjft echter de 250 cc. Hierin vindt men op de tentoonstelling het grootste aanbod en ook het meeste nieuws. Er zyn zelfs twee wereldprimeurs: de Triumph 250 en de Honda 250, beide kopkleppers. Men vindt er rustige modellen met een uitgesproken toeristisch karakter by, maar het merendeel wordt toch ge vormd door de sportieve modellen met felle ac- celleratie en hoge topsnelheid. Twee- en viertact Wereldprimeu rs Er is een nooit eindigende discussie tussen da voor- en tegenstanders van twee- resp. viertact- motoren. By de lichtste categorie motorfietsen i6 Honda met zyn kopklepper als een vreemde eend in de bijt van verder uitsluitend tweetacten. In de middenklasse heeft de tweetakt aanhangers ge wonnen en speelt nu een grote rol in de 350 cc klasse, ook door Japanse motoren. Zelfs in de 500 cc is thans de tweetact doorgedrongen: de Suzuki Twin als nieuwtje op de RAI. In het algemeen zyn de Britse en Italiaanse fabrieken verdedigers van de kopklepmotoren en •chuift de Japanse industrie met uitzondering van viertactvoorvechter Honda en de 650 cc Ka wasaki de tweetactmotor naar voren. Automo- AIs het ding is verkocht, beginnen ze meteen aan het motortje te sleutelen tot ze er net zoveel van weten als de monteur van de fabriek. De meesten repareren hun karretje zelf en als ze on derdelen nodig hebben, laten ze zich geen knollen voor citroenen verkopen". Dat zegt een handelaar in bromfietsen in de volksbuurt van een grote stad. Hy vindt de tie ners een moeilijk te peilen publiek, dat zich bo vendien sterk door mode laat beïnvloeden. De fa briek, die zyn brommers voorzag van het hoge stuur, deed een geweldige vondst. Het stuur raak te „in" en het merk boekte hoge omzetcyfers. Na tuurlyk zitten andere fabrikanten niet stil. zy zet ten ook hoge sturen op hun fietsen en ontwerpen soms extreme modellen. Maar er is geen con structeur en zelfs geen psycholoog die tevoren weet of zyn modellen zullen aanslaan of niet. Het is bovendien helemaal niet zeker of een model, dat in Rotterdam gunstig wordt ontvangen, ook succes zal hebben in Groningen of omgekeerd. Navolging Een winkelier, man van de praktyk zei: „In iedere buurt, op iedere school, in clubs en in beat- tenten zyn jongens die als leiders naar voren ko men. Het is my vaak opgevallen, dat de bromfiets die by deze leiders populair is, onmiddeliyk op het verlangiystje komt van de omgeving, die immers voor het merendeel uit nalopers bestaat. Wat voor de tienerkleding geldt, gaat veelal ook op voor het kiezen van merk en type bromfiets". Het publiek tussen 16 en 24 jaar Is een belang ryke afnemer. Bovendien weet de fabrikant, dat de invloed van de jeugd op de ouderen vry groot is. De tyd Is voorby, dat de ouders het voor beeld waren van de kinderen. De moeder doet haar best om de mode van haar dochter te vol gen; aan de mannelyke zyde is het niet anders iedere bromfietshandelaar weet dat vele vaders de bromfiets plegen te kopen die zoonlief heeft uit verkoren. „Het is gemakkelijker een auto van een bepaald merk te verkopen aan een erva ren automobilist, die een heel ander merk wagen in het hoofd heeft, dan een be paalde brommer te verkopen aan een knaap van zestien of zeventien jaar. Want die weet precies wat hij wil hebben.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19