Laat regering documenten Indonesië openbaren" over vla-flip Lekker! Lange cao's bedreigd GEEN RANCUNE' Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid /HOI IR. W. SCHERMERHORN, Koopavond Rotterdam verhit de gemoederen MINISTER ROOLVINK LAAT NIETS DOOR LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ADVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent) Prof. fr. W. Schermerhorn zegt over zijn werk in Indonesië: „Wat mij het meest dwars jt is, dat ik de loop van de dingen niet heb kunnen keren. Dat er mensen zyn gesneuveld voor iets." Het tragische besef goedwillend m aar machteloos vermalen te zyn tussen de molen zenen Den Haag en Djokja doet hem ook nu nog, 20 jaar later, bewogen over het „drama-Indo- I, iesië" spreken. Hij was in 1946, 1967 een der meest verguisde mannen van ons land. „Wat je 1 iindert is, dat de mensen zo dom zyn, dat zy denken, dat het beleid van een enkele man de 1 up van de geschiedenis beïnvloedt. Die zelfoverschatting heb ik tenminste nooit gehad." Raad van State, gaf desgevraagd het I volgende commentaar op de uitspra ken van prof. ir. W. Schermerhorn: „Professor Schermerhorn heeft mij destijds gevraagd of ik het dagboek wilde lezen om na te gaan of er te gen publikatie ervan bezwaren zouden kunnen bestaan. Ik heb aan zijn verzoek voldaan en hem vervol gens in een persoonlijke brief mijn visie gegeven. Op de waag of ik nu van mening ben, dat tegen publikatie van Schermerhoras dagboek thans "Lheb ta„ dasfboek op niemand noE herren 20uden bestaan, moet mnanteeroare schema»,., ommmchiinnik lk u na «.vee» het antwoord fatsoenlijk, vind ik zelf". Hij lacht, schuldig blijven". Tot op de Technische Hogeschool in Delft heeft hij de verdacht- vikingen en de vijandschap ervaren. „Wat dat betreft hebben wij ii deel wel gehad." Maar zijn omzien is er één zonder persoonlijke tok. Hij zegt nu: „Ik héb het mogen beleven, dat er veel ver- iierd is. Ik heb een bewogen bestaan gehad. Maar op geen enkele jie koester ik rancune, tegen wie of wat ook." instructies Als voorzitter van de commissie- leraal was hij tezamen met de he- iM. van Poll en F. de Boer dege- die in Indonesië tot overeenstem- ng moest trachten te komen met republiek-Djokja. In het keurslijf i een onhanteerbare Haagse in- uctie, onderhandelend met een ntrouwige en wisselvallige tegen- Hö, zocht het driemanschap zijn in het moeras van de Indone- the werkelijkheid. de heer Schermerhorn, 73 uns, weer in het nieuws is geko- •n, dan is het door zijn enkele ma- publiekelijk uitgesproken verlan- dit stuk vaderlandse geschiedenis volledig mogelijk in de openbaar- id te brengen. Dat die mogelijkheid nu toe heeft ontbroken door de tage bereidheid avn de Nederland- overheid aan publikatie mee te jken, verantrust hem nog steeds. Al eerder De wens van prof. Schermerhorn liet van vandaag of gisteren. In 1955 f hij minister-president Drees of bezwaren had tegen het open- naken van het dagboek, dat de Itter van de commissie-generaal donesië in 1946 en 1947 had bij lden Drees verzette zich niet. dat deed wel dr. Beel, toen vi- ■premier. D eoverweging: „Er zijn zoveel mensen in leven, die bij beleid in die dagen nauw betrok waren. Het kan de politieke te- stellingen opnieu*" verscherpen". De heer Schermerhorn hield zich de staatsrechtelijke regel, dat trheidsdocumenten in Nederland in algemeen pas na 50 jaar in de inbaarheid mogen komen. Welis- ir was zijn dagboek geen docu- nt in eigenlijke zin, maar de daar- teciteerde telegrammen en brieven ren dat wel. Hjj heeft nog wel eens iraagd, wat de consequenties zou- tjjn, als hjj zijn dagboek toch laten verschijnen. „Dan zou er bepaalde kanten een proces te mp zijn begonnen. Dat wilde ik t- mijn gezondheid was toen niet Het dagboek acht prof. Schermer- n niet het belangrijkste. „Ik wil Sst niet de indruk wekken, dat het daarom begonnen is. Trouwens, ,Als er kritiek in staat, dan is dat minstens zoveel op mijn eigen partij genoten als op de KVP". Wat de heer Schermerhorn in fei te voor ogen stx>nd was een parlemen taire enquête, die alle gebeurtenissen in de verhouding Nederland—Indo nesië in de jaren 1945'50 objectief in het lioht zou brengen. Beslist on voldoende en te weinig onbevooroor deeld acht hij het onderzoek dat dr. J. Boon indertijd in opdracht van de regering naar de periode 19451950 heeft ingesteld. De betrokkene was een tegenstander van de commissie- generaal geweest, had ook de bevoegdheid personen onder ede te horen. Prof. Schermerhorn weigerde dan ook dr. Boon te woord te staan. „Waarom wèl een parlementair on derzoek naar de jaren '40—'45 en de bevindingen neergelegd ln 19 dikke delen en niet de geschiedenis van de vjjf jaren er na' ITALIË MEDIO MEI NAAR DE STEMBUS (Van onze correspondent in Rome"* Hoewel het nog niet helemaal ze ker is ziet het er toch naar uit dat Italië op 19 mei ter stembus zal gaan om zowel een nieuwe Senaat als ook een nieuwe Kamer van Afgevaardig den te kiezen. De datum van 26 mei die ook in overweging wordt genomen, lijkt minder geschikt daar men op die zo vraagt de heer I dog de zomertijd wil laten ingaan en Schermerhorn. Het argument, dat j dat geeft altijd grote verwarring en sindsdien het parlement normaal algemene onbehagelijkheid, waarvan heeft kunnen functioneren en controleren, aanvaardt hij niet, zoals hij reeds in 1961 in de Eerste Kamer heeft betoogd. Want de handelingen der Tweede Kamer uit de jaren '45— '50, zegt hij, vormen slechts een flau we afschaduwing van wat zich wer kelijk heeft afgespeeld. „Maar nu te helaas zo'n parlemen taire enquête niet meer moge lijk. Van Mook en Van Poll zijn dood evenals andere belangrijke figuren. Het is te laat." Wat hij nu wenst is een regeringsopdracht aan een des kundige, die toegang heeft tot alle documenten en in een rijks-geschied kundige publikatie de gebeurtenissen vastlegt. „Dat is veel belangrijker dan dat hele dagboek van mij". Deskundige Fatsoenlijk Zo'n deskundige is er. Prof. Scher merhorn noemt de naam van de Haagse advocaat en procureur mr. dr. C. Smit, die enkele briljante stu dies heeft geschreven, zoals „Het ak koord van Linggadjabi" en „De liqui datie van een imperium". Het is na tuurlijk niet toevallig, dat de heer Schermerhorn de Haagse jurist dje taak zou willen zien toevertrouwd. Want mr. Smit is in het bezit van Het was voor my ook geen zaak een van de twee exemplaren van het ileven of dood. Ik heb sindsdien I dagboek van Schermerhorn. Hij heeft het, zij het versluierd, voor zijn werk over „Linggadjabi" gebruikt. „Het feit, dat ik nu zoveel reacties krijg, bewijst dat de zaak-Indonesië tot velen van onze generatie sterk spreekt. Waarom mag deze genera tie het niet precies weten? Moet dan iedereen eerst dood zijn?" De heer Schermerhorn spreekt deze woorden op emotionele toon uit. „Over vijftig jaar is de kwestie alleen nog maar van belang voor een handjevol histo rici". Verwacht hij onthullingen van een geschiedkundige publikatie aan de hand van al het officiële feitenmate riaal? Hij schudt het hoofd, aarze lend. „Ach nee hoewel, bij open baarheid worden veel dingen beter bekend en dus anders bekend. Onthullingen Nee. dat durf ik echt niet zo te zeggen". Zou het zich niet tegen bepaalde personen richten? „Nee, voor myn gevoel niet". ADVERTENTIE Binnen 15 tellen klaar: Memoires Zelf heeft hij dit werk geheel uit handen gegeven. In de hoop, dat het alsnog een deskundige als mr. Smit mogelijk zal zijn de kroon op het werk te zetten. .Nee, memoires wil ik ook niet schrijven. Ik ben zeer be nieuwd naar de memoires, die Jonk man (toen minister van Overzeese Gebiedsdelen) gaat schrijven Altijd een griezelige zaak In de gedenkschriften van Stikker bijvoor beeld heb ik mezelf niet altijd zo pre cies teruggevonden. Je vraagt je af, hoe het dan wel met anderen is gesteld. Nee, ik doe het beslist niet. Er is altijd de kans, dat het lijkt op een apologetisch ge schrift. Ik beoog een betere metho de". Nogmaals, met grote nadruk: .laat ze nu alleen maar eens de stu ken openbaren". Dat moet wel snel gebeuren. „Als ze nog langer wach ten, dan hoeft het niet meer". Commentaar Beel Prof. mr. L. .J M. Beel, in 1955 vice-premier en minister van Bin nenlandse Zaken in het ministerie- Drees, thans vice-president van do men een negatieve invloed vreest op de opkomst der kiezers. Er is op het ogenblik bij de senaat een sooialistisch voorstel in behan deling om de verkiezingscampagne 20 dagen te bekorten, namelijk tot 50 i.p.v. 70 dagen. In dat geval zou het huidige parlement eerst tegen eind j maart ontbonden behoeven te worden i en zou men misschien nog enkele van de talrijke belangrijke wetsvoor stellen die in behandeling zyn kun nen afwerken. Ook Pakistan akkoord met regeling-Koetsj Het Pakistaanse kabinet is van me ning, dat Pakistan moreel verplicht is de uitspraak van het internatio nale tribunaal te aanvaarden, waar bij 10 van de omstreden „rann van Koetsj" aan Pakistan is toegewe zen. In Karatsji is men wel teleur gesteld over het kleine gedeelte van de moerassige binnenzee, dat aan Pakistan is toegewezen, maar men is blij dat er hooggelegen land bij is. is. Britten meten gauw met Europese maat De Britse technische Industrie heeft besloten na een overgangspe riode van vyf jaar in 1975 tot het metrieke stelsel van maten en ge wichten over te gaan. Dit is een nieuwe stap op de door Engeland ingeslagen weg naar „Euro piaroisering". Over drie jaar wordt het decimale muntsysteem ingevoerd Deze week werd de Engelse klok Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere krui den. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 (Van onze Rotterdamse i alleen maar verheugend", zei ons oorrespondent) voorzatter Klein van de midden- „Er zouden wel eens winkelruiten staatsvereniging kunnen sneuvelen, heb ik me laten n Lombardijen hebben de winke- vertellen", zei ons een winkelier aan ers van buurtcentra stelling ge- de Rotterdamse Meent. Het twistpunt n0Inen tegen de middenstanders van van de koopavond, die op 15 maart *iart van Lombardijen". De wordt ingevoerd, dreigt een gevaar- buurtcentra zullen niet geopend zijn lijke toestand onder de winkeliers te tijdens een koopavond. doen ontstaan. Voorzitter J. Cate van de winkeliersvereniging op de Meent zei ons: „Wanneer er col lega's zijn, die hun zaak op vrij dagavond toch open willen houden, zouden er wel eens moeilijkheden van kunnen komen. We nemen het natuurlijk niet, dat een hele straat I de zaken geopend moet houden, om- dat een paar dat willen". De wrn- j keliersvoorzitter vond niet. dat er Willem Barendsz: goede vangsten De gang van zaken bij de Ned, Maatschappij voor de Walvisvaart thans genaamd Southern Sea Parti- voorlopig een vergadering over deze cipatie Maatschappij, geeft een alles- zaak gehouden behoeft te worden, „We zyn algemeen van opinie, dat we op een koopavond ook gewoon moeten sluiten", zei hij. In de middenstandsvereniging „Alexandcrpolder" heerst ook enige verwarring over het feit, dat som mige winkeliers verklaard zouden hebben tegen een koopavond te zijn. Het adres van deze vereniging aan de gemeenteraad was een van de aanleidingen tot instelling van een koopavond ln Rotterdam. „Onze con currentiepositie werd indertijd hevig aangetast door het feit, dat de om liggende gemeenten wel een koopa vond kenden en wij niet. Het feit, dat veel winkels in het centrum van Rotterdam hebben aangekondigd ge sloten te zullen blijven, is voor ons (Van onze Haagse correspondent) Het nog maar pas op gang gekomen systeem van langlopende cao s, waardoor de rust rondom de lonen telkens voor enige jaren wordt gewaarborgd, wordt met mislukking bedreigd. Bij de Algemene Kunstzijde Unie, waar de eerste driejarige c.a.o. op 1 maart afloopt, wordt al niet eens meer onderhandeld over een nieuw langlopend contract voor de dertien duizend werknemers, doch nog slechts over een c.a.o. voor één jaar. Voor de textiel wordt tegen het eind van dit jaar weinig anders ver wacht. De vernieuwing van de driejarige Philips-c.a.o. per 1 april is thans eveneens een wankele zaak wegens verschil van mening tussen de onder handelaars over de mate van reële loonstijging in de komende jaren. Leidt dit tot een conflict, dan bestaat ook hier kans. dat men terugstapt naar een kort contract. Gezien de toestand in de bedrijfs tak van synthetische garens zien ook de vakbonden er geen heil meer in zich bij de AKU te baseren op een contract dat langer moet lopen dan een Jaar. In Den Haag heerst de mening. af de regering een heleboel moei lijkheden uit handen zou nemen. Het kabinet ziet op dit moment weinig heil in afspraken op lange termijn. Loonminister Roolvink gaat zelf consequent door met het ophouden van per 1 januari vernieuwde éénja rige contracten. Nadat de goedkeuringstermijn van de c.a.o.'s voor lederwarenindustrie, de glazenwassers het schoonmaak bedrijf en die van de havens door de minister is verlengd, heeft deze nu zelfs ook een kleine c.a.o. zoals die van de vloerbedekkingsfabriek Bala- mundi in Muiden tegengehouden om hem op de weegschaal te leggen by het College van Ryksbemiddelaars. Onderhandelingen over te vernieu wen industrie-c.a.o.'s verlopen steeds stroever. Het lijkt erop, dat dit wel mede een effect is van de tactiek van de minister, waarvan overigens nie mand nog de preciese strekking kent. De AKU in Arnhem en de vak dat een niet vernieuwen van langlo- bonden hebben gisteren in principe voorgoed met die van West-Europa pende C.a.o.'s op 1 november loopt overeenstemming bereikt over een gelijk geschakeld. ook die van de grote metaalindustrie nieuwe, niet meerjarige cao. Of hetvangen. akkoord definitief wordt, hangt af van de vakbonden, die hun leden en hoofdbesturen van de inhoud van de cao nog op de hoogte moeten stel len. Sinds vorig jaar heeft de AKU één cao, omdat de voormalige uurlo- ners thans ook een maandsalaris ont- ADVERTENTIE De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren In handige doos, die gemak kelijk in uw colbertzak past 28 stuks in fraaie luxe kist. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 7! 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 zins prettig beeld te zien. Het ms. „Willem Barendsz" meldt goede vangsten en alle fabrieken van de maatschappij in Zuid-Afrika wei-ken naar tevredenheid. President-com missaris J. M. Fentaner van Vlissin- gen deelde dit aan aandeelhouders mee in de te Amsterdam gehouden jaarvergadering. Er blijft volgens de voorzitter een vraagteken staan bij de prijs van vismeel. In Saldanha (Zuid-Afrika), waar de zetel is gevestigd van de' Southern Sea Fishing Enterprise (PTY) Ltd, denkt men evenwel dat het dieptepunt is bereikt en neemt men aan, dat met tenminste een zelfde prijs als in het laatste boek jaar rekening kan worden gehouden. De president-commissaris achtte het nog te vroeg om iets concreets te zeggen over de eindresultaten van het per 1 juli begonnen verslagjaar 1967—1968. Rey brengt bezoek aan Den Haag (Van onze Haagse correspondent* De voorzitter van de Europese oommissie, Rey, brengt vandaag op uitnodiging van de Nederlandse re gering een kort officieel bezoek aan Den Haag. In de loop van de och tend heeft hij in Huis Ten Bosch een ontmoeting gehad met Koningin Juliana, daarna lunchte hij met pre mier De Jong en de gisteravond uit Bonn teruggekeerde minister Luns. Het is de bedoeling geweest, dat de commissievoorzitter tijdens dit of ficiële bezoek zou worden vergezeld door de Nederlandse leden van zijn commissie, de heren Mansholt eu Sassen. Dr. Mansholt heeft de invi tatie echter moeten afwijzen van wege een bijeenkomst van het Euro pese parlement in Luxemburg, waar zijn aanwezigheid als landbouwdes kundige was vereist. Minder ongelukken door adeinproeven in Groot-Brittannië (Van onze correspondent in Londen) De ademproeven die de politie automobilisten die er van worden verdacht onder invloed van sterke drank te rijden kan afnemen, blijven een buitengewoon gunstige invloed op het aantal verkeersongelukken in Engeland uitoefenen. In december 1967 daalde vergele ken met december 1966 het aantal doden op de weg met 33 1/3 procent en nam het aantal gewonden met 22 procent af. De resultaten in de eerste drie maanden dat de maat regel van kracht is, waren op ver rassende wijze boven verwachting Men had er op gerekend dat jaar lijks 200 levens zouden worden ge spaard. Wanneer het zo doorgaat al» thans, zullen het er zeker 1600 zyn! Geen bemiddelaar in kwestie Pueblo Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruch ten ontkend dat een Zweeds diplo maat, die onlangs in Zuid-Korea is aangekomen, zou gaan bemiddelen ln de kwestie rond de „Pueblo". Woordvoerder McCloskey verklaar de dat alle vragen over het doel van het bezoek van Finnmark moeten worden gericht tot de Zweedse rege ring. Finnmark maakt deel uit van de toezichthoudende commissie, die door vier neutrale landen wordt ge vormd. Deze landen zijn Zwitserland, Polen, Tsjechoslowakije en Zweden De commissie werd gevormd na de Koreaanse oorlog en heeft tot taak toe te zien op de naleving van de wapenstilstandsovereenkomst.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13