Anton Huiskes: „Ik nooit zo gelukkig" was nog Zweden honenT sjechcn en verspelen Fair Play Cup Een dictator, maar de beste die er bestaat De sfeer werd met de dag troebeler. Verdeling medailles IJshockeytitels naar Rusland PAGINA 6 MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Toch een gouden lach om mond van een i Nederlander op laatste schaatsdag (Van onze speciale verslaggever) Grenoble Geen goud, geen zilver, zelfs geen brons voor Nederland op de laatste schaatsdag, maar toch een gouden lach om de mond van een Nederlander. Anton Huiskes: „Ik ben nog nooit zo gelukkig geweest. Mijn ideaal was drie jongens bij de eerste tien te brengen, maar hier had ik nooit op gerekend. Eén en drie. Het is geweldig." Wim de Graaff, dadelijk, na de geslaagde Zweedse machtsgreep oo de 10.000 meter: „Ik héb gro te bewondering voor Huiskes. Het is geheel zijn succes geweest. In Oslo en Davos heeft hij enorm werk gedaan, wat hier tot prach tige resultaten leidde". Anton Huiskes werd zaterdag weer eens de man die de internationale schaatswereld versteld deed staan en in verwarring bracht. De grote triomf van de Zweden was zijn triomf. Een ontluisterd schaatsland kreeg door die binnen een jaar zijn Zweedse rij ders weer aan of vlak onder de top bracht, op de 1500 meter op de 5000 meter en nu dan op de 10.000 meter. Huiskes: „De schaatssport is nog in volle ontwikkeling. In de toekomst zullen de prestatiegrenzen aanzien lijk omlaag gaan. Het duurt niet zo lang meer dat de 1500 meter onder de twee minuten gereden wordt en de 10.000 meter binnen een kwartier'. Ik wil zelfs stellen dat het schaat sen een onderontwikkelde sport is. Met gespecialiseerde krachten kan hem weer glans en sneller danhet niveau worden verhoogd. Mijn iemand had durven verwachten. I jongens zeggenwe hebben nu einde- Sven Laftman over Huiskes: „Hetlijk een programma. Je kunt ze nu is een geweldenaar. Hij weet de jon- eenmaal niet steeds bij elkaar hou- gens te inspireren, in een toestand te den. Ik werk met een dubbele boek- brengen dat ze alles kunnen. We zijn houding: een programma voor de in Zweden bijzonder tevreden over jongens en een programma voor mij. hem". i zij werken dat programma af en ik Maar zelfs Anton Huiskes had niet trek mijn conclusies, durven rekenen op de krachtsexplosie je moet 0ok voortdurend bij bHJ- waarmee Johnny Höglin, de 25-jarige ven Ik ben nu weer met d€ neUs ge- student uit Karlstadt alle prognoses drukt op njeUwe Amerikaanse trai- omver kegelde. Huiskes: „Ik had ge- ningsmethoden. Wil men in Neder- dacht dat Maier ^sterker was. Höglin |iand njet; op hetzelfde peil blijven conditie, staan dan zai een andere opzet nood- Verkillend En toch werd Fred Anton Maler, de Noorse stijlrijder die in een door een straffe verkillende wind gegrepen Pare Paul Mistral naar het wereld record reikte, het schijnbaar voor hem klaarliggende goud ontnomen. Uren, nadat Maier een veel te vroege en te lange schaatsmorgen had ge opend met een „winnende" tijd waar op ook Kees Verkerk zich kapot reed, verrichtte Johnny Höglin het spek takelstuk dat onmogelijk werd ge acht. Met 3/10 seconden verschil werd Maier van de troon gestoten. Anton Huiskes later: „De meeste j f 75.000 als ik daarna Jongens zijn op een te scherp schema moet beginnen?" gestart. Ze reden zich op dit prach- I Anton Huiskes. wiens geest de Ne- tige maar moeilijke ijs stuk. Het was derlandse ploeg alt/ijd achtervolgt- ys voor de technische rijders. Je Ard Schenk en Kees Verkerk gebrui- kunt beter een gemakkelijk schema ken n0g steeds zijn trainingsschema's tenslotte over Gotenborg: „Kees zakelijk zijn". Cal En Anton Huiskes spuwt weer even zijn gal: „Ze moeten een trainer aantrekken met wie ze ook willen praten. Zolang dat niet kan heb ik geen enkele behoefte om terug te ke- De volgende maand neemt Anton Huiskes (39) de beslissing of hij zich definitief in Zweden zal vestigen. „Mijn vrouw komt over en dan zullen we samen afwegen of ik daar een carrière kan opbouwen. Er is al ge zegd dat mtfn eisen veel te hoog zyn. Maar wat heb ik aan viermaal opnieuw opstellen en dat later herzien' Gold dit ook voor de Nederlanders die na twee glanzende dagen een te rugslag kregen? Wellicht voor Kees Verkerk met een vermoeiende „gou den" vrijdag minder geconcentreerd als anders. Kees had het al gezegd: ,Jk kan beter geen tienduizend me ter rijden. Wat heb ik nog te win- Het werd weer beschouwd als een onderdeel van zyn psychologische oorlogsvoering, maar Kees had in derdaad niets te winnen al mocht hy nog lang op brons hopen. Bijrollen Peter Nottet lk had in hem meer vertrouwen gesteld, zei De Graaff en Jan Bols werden tot bij rollen gedegradeerd. Hun schema's moesten steeds worden gecorrigeerd en zy eindigden op vele seconden achter de elitegroep. Jan Bols kon nog als excuus aanvoeren dat de wind voor hem het hinderiykst was geweest maar een volledige verkla ring werd niet gevonden. „Het ging eenvoudig niet", zeiden beiden. En zodoende werd een andere Ne derlander na afloop het middelpunt. De man die graag nog eens zijn hart wil luchten en zyn soms harde uit spraken lanceren. Anton Huiskes, staat er byzonder goed voor. Ik denk dat niemand hem van de titel kan afhouden". En wat dat betreft is hy het dan eens met Wim de Graaff: „Het is in Grenoble erg goed gegaan. Je moet niet alleen naar die 10.000 meter ky- ken. Ik ben erg optimistisch. Het ziet er goed uit". De uitslag van de 10.000 m is: 1. Johnny Höglin (Zweden) 15.23.6 (Olympisch record), 2. Fred Anton Maier (Noor.) 15.23.9; 3. Orjan Sand Ier (Zw.) 15.31.8; 4. Per Willy Gut- tormsen (Noor.) 15.32.6; 5 .Kees Ver kerk (Ned.) 15.33.9; 6. Johnny Nils- son (Zwe.) 15.39.6; 7. Magne Tho massen (Noor.) 15.44.9; 8. Peter Not tet (Ned.) 15.54.7; 9. Valeri Lavroesj- kin (Rusl.) 15.54.8; 10. Stanislav Sel- janin (Rusl.) 15.56.4; 11. Günter I Traub (W.-Dld.) 16.01.3; 12. Jouko Launonen (Finl.) 16.02.1; 13. Jan Bols (Ned.) 16.09.5; 14. Timo Kos- kinen (Finl.) 16.15.7; 15. Paul Enock (Canada) 16.21.2. Jonny Höglin mag Kees Ver kerk dan van het erepodium héb ben gewipt, de Puttershoeker was toch graag bereid de uitgeputte Zweed na diens formidabele 10.000 meter een ondersteunende arm te bieden. Jonny Höglin over Huiskes: (Van i speciale verslaggever Grenoble „Met één Jonny had ik rekening gehouden", ver zuchtte Fred Anton Maier na de Olympische tien km, waarbij hem op zo'n sensationele wijze het goud werd ontfutseld. „Maar ik dacht aan Jonny Nilsson, niet aan Jonny Höglin". De verrassend sterk voor de dag gekomen pupil van Huiskes 25 jaar oud, 1,82 m lang bij 75 kg had zelf in zijn stoutste dromen niet aan een zege in Grenoble gedacht. Hij was eind januari ziek geweest, had niet deel kunnen nemen aan het Europese kampioenschap in Oslo en achtte verder de kansen van zijn landgenoten Nilsson en Sandler beter. „Voor mijzelf had ik al het gevoel dat ik bezig ivas aan een verloren seizoen". Maar Anton Huiskes coachte hem weergaloos naar een topprestatie. „Huikes is een dictator", erkende Höglin, die verloofd is met een van de leden van de Zweedse dames schaatsploeg, „maar hij is een goede, misschien wel de beste die er bestaat". Vreugde in het Zweedse kamp: Jonny Höglin dankt, na zijn ver rassende zege op de 10 km. zijn Nederlandse trainer Anton Huis- KEES VERKERK NAAR JAPAN Kees Verkerk, de Duitse sprinter Erhard Keiler en trainer Wim de Graaff zullen na de wereldkampioen schappen in Göteborg enkele dagen naar Japan gaan. De Japanse schaatsbond heeft het drietal uitge nodigd voor wedstryden die op 2 en 3 maart in Kadruzawa worden ge houden. Winterspelen-zoncler-winter (Door Frans Henrichs) Grenoble Het is gelukkig gebeurd. Deze „Gaullimpische" Winterspelen-zonder-winter zyn voorby. Ze hadden net zo goed In het hartje van Amsterdam ge houden kunnen worden. De sfeer zou nauwelyks veranderd zyn. Alleen degenen, die naar Cham- rousse, Alpe d'Huez, Villard de Lans of St.-Nizier reden over kronkelwegen, pakten nog wat wintersport mee, als het tenmin ste niet mistte. In Grenoble zelf sneeuwt het per jaar niet meer dan in Dur- gerdammerham. De sfeer werd met de dag troe beler. De moedige Hostesses, die wekenlang de domste vragen dienden te beantwoorden, lach ten steeds minder vriendelyk en dat was heel best te begrijpen, de incidenten rond al of niet ver warmde sleeën, wel dan niet ge miste slalompoorten, verkeerde uitleg van bobsleereglementen, yshockeyarbiters, die twee wed stryden achter elkaar moesten fluiten, stapelden zich op. In het Stade de Glacé moest de pers op de laatste yshockey- avond letterlijk vechten om plaatsen te krijgen, terwyi aller lei lieden op de pers-, televisie- en radiobanken zaten, er niet hoorden. De lift in onze door de Franse :v gehuurde flat weigerde om de haverklap, zodat we steeds weer meer trappen moesten klimmen naar ons zes hoog gele gen appartement dan Alain Cal- mat, toen hy het Olympische vuur ontstak op de nu reeds zo lang geleden eerste dag. Overi gens hadden we op die flat voor zes man maar twee tafels, wat niet leuk is als je gelyktydig moet gaan schryven. Bovendien heerst er in het perscentrum van kale, grauwe gebouwen een griepepidemie. De doktoren be zochten 600 patiënten. Nee. het was niet leuk meer. Politiemannen, die niet uit Gre noble afkomstig waren, wisten geen weg met het verkeer en lie ten dat vervolgens, druk „mer- de" roepend, vastlopen. Voortref- feiyk evenwel werkten de tele fonistes. Ik had Nederland steeds binnen enkele minuten aan de iyn en ben zeer benieuwd, hoe dat over vier jaar vanuit Sap poro in Japan zal gaan Wat dachten myn tv-collega's over deze Winterspelen? Wat heeft op hen de grootste indruk gemaakt? Dit waren de ant woorden: Bob Spaak: „de zilveren medaille, die de Amerikaan Mc- Dermott behaalde, toen hy als laatste over de baan ging en toch nog de tweede plaats be reikte. Ook Nottet en onze meis jes vond ik geweldig. De over winning van Verkerk sprak me deze keer niet zo aan". Herman Kuiphof: „de start van Killy in de slalom. Hy had al twee keer goud veroverd. maar sprong nog een halve meter hoog om maar snel weg te ko men. Ondanks alle successen een prachtig feu sacré om te win- Coen Verhoef: „het mo ment toen ik behoorlyk ziek was en merkte dat de penecillinepil- len die de dokter gaf, inderdaad werkten". Jean Smits: „dat het meer dan 50 van myn energie heeft gekost om steeds maar te moe ten knokken om gewoon het werk te kunnen doen. Deze uit zendingen zyn in vele gevallen heel moeiiyk tot stand gekomen. Je moest voor alles vechten. Ge lukkig konden we een program ma verkopen, waarin voor Ne derland 9 medailles zaten". Jan Kamlag: „de geweldi ge stemming onder het publiek by de afdaling van de heren, toen de Fransman Killy won". Myn grootste ervaring? Die hoef ik u waarschyniyk niet meer te zeggen. Natuurlyk het ogenblik, dat de Tsjechische ys- hockeycaptain Jozef Golonka, vreugdedronken op het ys lig gend, zyn stick byna stuk sloeg na de goal tegen de Russen, die de Tsjechen de zege bracht. Dat was voor my onvergetelyk. Even indrukwekkend als de Neder landse schaatstriomfen, want daar had ik al min of meer op gerekend. Je raakt verwend in dit soort dingen 1. Noorwegen 6 6 2 2. Rusland 5 5 3 3. Frankrijk 4 3 2 4. Italië 4 5. Oostenrijk 3 4 4 6. Nederlan 3 3 3 7. Zweden 3 2 3 8. West-Duitsland 2 2 3 9. Verenigde Staten 15 1 10. Finland 12 2 11. Oost-Duitsland 12 2 12. Tsjechoslowakije 12 1 13. Canada 111 14. Zwitserland 2 4 15. Roemenië 1 Op de 500 meter hardrijden dames werden drie zilveren me dailles uitgereikt en geen bron zen. By de heren eindigden zo wel op de 500 als op de 1500 m. twee rijders op de tweede plaats. Ook hier werden geen bronzen medailles uitgereikt. vlam is gedoofd GRENOBLE „Les Jeux sont fait" de Spelen zyn beëindigd. Met een korte, styivolle sluitingscere monie ie 'in het Stade de Glacé, het moderne sportspektakel, dat Grenoble, Autrans, Alpe d'Huez, Chamrousse, Villard-de-lans en Saint Nizier, twaalf dagen lang het middelpunt van de gehele sport wereld deed zyn, uitgeluid. Toen de tachtigjarige president van het internationaal Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, zondagavond om precies 21.49 uur de tiende Olympische Winterspe len voor gesloten verklaarde, ais- ten de ruim vyftienhonderd sport lieden uit zesendertig landen, dat het nu toch definitief afgelopen was. Grenoble is niet langer het symbool van de vyf ringen en de drie ro zen, maar weer teruggekeerd tot zijn status van de grauwe, vaak »n nevelen gehulde stad die het in feite altyd is gebleven, ook toen het de grootheid van Frankrijk moest bewUzen. De medailles zyn verdeeld en Frankryk kan tevreden zyn. Jean- Claude Killy moet zyn plaats op de voorpagina's van de Franse dagbladen weer overdragen aan Vietnam. President De Gaulle is van nu af weer de eerste burger van Frankrijk, al draagt hy dan geen drie Olympische medailles. (Door Frans Henrichs) Grenoble Russische triomfliederen schalden zaterdag avond over het schitterende ijsstadion van Grenoble. De Sow- jet-Unie had zijn Olympische ijshockeytitel behouden en was bovendien voor de zesde maal in successie sinds 1963 wereld en Europees kampioen geworden. Maar die eindzege heeft toch aan een dunner draadje gehangen dan iedereen na de eerste wedstrijden, waarin de Sowjets hun sublieme ijshockey- ballet opvoerden, vermoedde. Hadden de Tsjechen zaterdag de Zweden gezegevierd, i.p.v. met 22 geiyk te spelen, de titel was naar Praag verhuisd. Maar het ging op eens niet meer met de mannen van Josef Golonka. Deze mocht dan zelf nog zulke verrukkeiyke passes geven, zyn teamgenoten weigerden hardnek kig om ze af te ronden. Bovendien stak de Zweedse goalie Holmquist, de enige in dit toernooi, die zonder ge zichtsmasker speelde, in een schitte rende vorm. Hij §topte 25 moeilyke schoten, terwyi zyn Tsjechische col lega Dzurilla slechts achtmaal in echt gevaarlyke situaties redding moest brengen. Merkwaardig was, dat de Zweden, die bekend staan om hun eerlyke spel, de Tsjechen, toen beide teams van het ys gingen, op weg naar de kleedkamer uitlachten en hoonden. Het kostte de Skandinaviërs, met 46 penalty-minuten het minst bestrafte team in de A-groep, de fair-playcup en de daarmee gepaard gaande kost bare horloges. Deze kwamen nu in het bezit van de Roemenen, die in de B-groep maar 16 strafpunten op- V reemd Het kan vreemd gaan in de sport. Tsjecho-Slowakye, dat de Sowjet- Unie met 54 klopte, kreeg de zilve ren medaille en Canada, dat weer over de Tsjechen zegevierde, moest genoegen nemen met brons. De Ca nadezen waren in de laatste wed strijd van het toernooi geen party voor de Russen, die een klasse apart vormden en met wervelende combi naties de Canadese studentenploeg naar een 50 nederlaag speelden. Toch heeft de doelman van Canada, Ken Broderick, maar twee schoten meer moeten keren dan zijn Russi sche collega Konovalenko. De scho ten van de Russen waren echter aan- zieniyk gevaariyker, omdat de Cana dezen uit de onmogeiykste posities er op los knalden en de rode garde rond topscorer Firsov pas vuurde, als er inderdaad een doelrype kans was. Merkwaardig was in dit toernooi, dat niet minder dan vyf Canadezen geen enkele maal op de strafbank te recht kwamen in zeven wedstrijden. Dat waren Bourbonnais en Cadieux, toch franstalige vaatjes buskruit op schaatsen. Hardgreaves, McMillan en Monteith. Ook de Amerikaan Ros, tydens de Spelen van Innsbruck nog een echte „sloper", bleef hier weg van de zondaarsbank. De Fin Keino nen met 14 penaltyminuten was de meest bestrafte speler. De strafïyst: Zweden 46 min., Oost-Duitsland 48, Canada en Tsjecho-Slowakye 56, de Sowjet-Unie 62, Finland 68, U.S.A. 69, en West-Duitsland 76 minuten. Het directoraat van de internatio nale yshockeyfederatie wees de Ca nadees Broderick aan als de betrouw baarste doelverdediger, de Rus Ra- gulin als de sterkste verdediger en zyn landgenoot Firsov (13 treffers), als de beste aanvaller. Over Ragulin en Firsov valt nauwelyks te rede twisten, maar ik betwyfel zeer of een Rupp, Dzurilla en Holmquist slech tere keepers zyn dan Broderick. Overigens hebben Canada, de Ver enigde Staten, Tsjecho-Slowakye en de Sowjet-Unie vergevorderde plan nen om te komen tot een wereldcom petitie. waarin deze landen elkaar twee keer thuis en twee keer uit ont moeten. Voor de Amerikaanse en Ca nadese amateurs die in eigen omge ving te weinig goede tegenstanders hebben, omdat de grote profclubs hen uitlachen, zou deze combinatie een zege zyn, maar de waarde van de we reldkampioenschaap vermindert na tuurlyk wel. Uitslagen Groep A: West DuitslandOost- Duitsland 42, Zweden-Tsjecho Slo- wakye 22, Finland-Ver. Staten 11, Rusland-Canada 50. Groep A: Rusland 7 Tsjechoslowakye 7 Canada 7 Zweden 7 Finland 7 Veren. Staten 7 West-Duitsland 7 Oost-Duitsland 7 1 12 48—10 1 11 33—17 2 10 2815 2 9 23—18 3 7 17—23 4 5 23—28 6 2 13—39 7 0 13—48 De vreugde van de Russischt ijshockey'ers uitte zich in het „jonassen" van hun doelman Ko- Zuid-Sla vië Japan Noorwegen Roemenië Oostenrijk Frankryk 0 10 33- i 1 8 27-U 2 6 15-15 3 4 22-23 4 2 12-27 5 0 0 5 0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6