VPRO weer in de DAF44 «eet 'n appel! test zelf de rnnpiliiHiArl^Ti gratis en alleen Beroep ambtenaren op Tweede Kamer snoep verstandig: Ai Tilburgse student kroop 22 kilometer MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 A uschwitz-clocu menta ire aanvankelijk verboden ADVERTENTIE 1 I101../11.I.J TV r J IS Cy 11 een hele morgen of middag Onaanvaardbaar Vrijdagochtend bezocht prof. dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie de heer Roes- (Van onze Hilversumse correspondent) De „sterke man" bij de VPRO, waarnemend voorzitter dr. K. H. Roessingh, die zoals bekend onlangs beslissende bevoegd heden bij zijn omroep kreeg, heeft het plan van de VPRO om een commissie in het leven te roepen voor slachtoffers van concentratiekampen, getorpedeerd. De leden van de commissie, prof. dr. ir. W. Schermerhorn (voorzitter), de parlementariërs Egas (P.v.d.A.), Kieft (AR) en mej. Kok (KVP), dr. G. Taussig en notaris E. Spier van het Joods Maatschappelijke Werk en een nog ongenoemde vertegenwoordiger van de Stichting '40-'45 zullen allen een brief van de VPRO krijgen. Hierin staat dat het voornemen om in een „tussencommissie" circa 140 brieven te beantwoorden, die als reactie kwamen op het t.v.-programma van 9 februari over Auschwitz, met de bedoeling de brieven daarna in handen van de regering te stellen, niet zal doorgaan. De brieven zullen nu naar de vas te commissie van de Tweede Kamer voor CRM worden gestuurd. Als re den voor het verbod tot instelling van de commissie, is door de heer Eoessingh opgegeven: het behoort niet tot de taak van de VPRO om dergelijke initiatieven te ontwikke- Achter de beslissing van waarnemend VPRO-voorzitter schuilt echter een reeks van gebeur- s*nÉ>h en deelde hem ook tenissen. die erop wijst, dat de inter- mon Wiesenthal mee. dat het verbod ne moeilijkheden in deze omroep nog t0^ uitzending onaanvaardbaar was. lang niet voorbij zün, integendeel j ^r- dreigen te verergeren. Communistisch Dr. Roessingh heeft namelijk in eerste instantie de documentaire van Dick Verkijk over het Auschwitz-co- mité verboden voor uitzending. In deze documentaire neemt Verkijk na melijk stelling tegen het feit, dat het Auschwitz-comité een communisti sche mantelorganisatie zou zijn. Volgens Verkijk is het een daad van politiek onfatsoen, dat de communis tische partij onder de naam van het Auschwitz-comité propaganda voert. In de documentaire, waar overigens journalistiek normale wijze hoor wederhoor werd toegepast, werd ondubbelzinnig afstand genomen van het streven van het comité. Het argument voor het aanvanke lijke verbod luidde: de documentaire staat hulpverlening aan Auschwitz- slachtoffers in de weg. Verkijk beoog de dat het tegendeel juist waar was. Het touwtrekken om het wel of niet doorgaan van het programma duur de de hele week voor de negende fe- sterdam en Wiesenthal ln Wenen persconferenties zouden beleggen, waarin zij deze affaire openbaar zou den maken. Diezelfde ochtend werd de film opnieuw bekeken, waarna de heer Roessingh 's middags zijn veto introk. In VPRO-kringen worden de argu menten van de heer Roessingh voor het aanvankelijke verbod van de uit zending en de ontbinding van de commissie schijnargumenien ge noemd. Men ziet redenen van poli tieke aard achter zijn beslissingen: in het VPRO-bestuur zouden leden zitten, die tot elke prijs de aanval op het Auschwitz-comité hadden willen voorkomen. Er is nog een VPRO-programma, dat door een voorzitterlijk verbod ge troffen dreigt te worden. De discus- „Forum", die donderdagavond op Nederland I over normen en crite- n de televisie zal worden gehou den, mag zich niet, zo heeft dr. Roes singh gesteld, tot de VPRO uitstrek ken. De VPRO en de vele problemen, die deze omroep de laatste tijd heb ben omringd, moeten buiten de dis cussie blijven. In eerste instantie wilde de heer Roessingh het hele programma schrappen, op welk voornemen hij echter later na aandrang van de t.v.- staf terugkwam. Bel DAF-dealer Gebr. van Ulden Autoservice (01710 - 23041/23042) en maak een afspraak voor een urenlange test 'm zelf-rit zonder enige verplichting en kosten. Doe het snel. De actie eindigt op 24 februari. DP 655 e Gebr. van Ulden Autoservice Verdamstraat 6 Leiden Tel.: 01710-23041/23042 ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. ADVERTENTIE Kader en leden van het Ambtena- rencentrum hebben zaterdagmiddag ln een motie een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer, niet mee te werken aan het tot stand komen van bepaalde maatregelen, die het kabinet voorstelt te nemen ten opzichte van de ambtenaren. Die maatregelen komen bij de behande ling van de begroting van Binnen landse Zaken morgen in de Tweede Kamer aan de orde. Ze hebben betrekking op de kindertoelagerege ling van ambtenaren, op het ver- plaatsingskostenbesluit, op de premie spaarregeling en op de tegemoetko ming in de overdrachtskosten by aankoop van een woning. Mireille Mathieu ALARM H\ had auto-ongeluk BERGEN' Kader en leden van het Ambte- narencentrum overkoepelende or ganisatie van acht bonden van amb tenaren met tezamen ongeveer 36.000 leden zeggen in de motie, dat de Tweede Kamer haar medewerking aan de voorgestelde maatregel niet moet verlenen, voordat het kabinet reeël overleg met de oentrales van overheidspersoneel over deze voorge stelde maatregelen mogelijk heeft ge maakt. De motie werd bij acclama tie aangenomen door de ongeveer 700 leden, die zaterdag in „Ameci- tia" in Den Haag in buitengewoon demonstratief congres waren bijeen gekomen. Verloofd paartje redde bejaarde man uit gracht Een verloofd paar heeft zaterdag avond de 70-jarige Utrechter A. van Hiel, die in de Catharijnensingel was gevallen, van de verdrinkingsdood gered. Hoe de heer Van Hiel in het water terecht is gekomen is niet be kend. Een automobilist, die zyn wagen aan de Singel parkeerde zag hem vier meter uit de karnt dry ven en riep om hulp. Op dat. moment pas seerde juist ae 21-jarige in 't Harde gelegerde militair Henk van Oosten met zijn 18-jarige verloofde de tele foniste Anita Boekhout. Het tweetal sprong direct gekleed en wel in het water. Ze slaagden erin de drenke ling naar de kant te brengen, waar hij door omstanders op het droge werd getrokken. De politie voerde redders en geredde naar het beade mingscentrum van het Academisch Ziekenhuis. De verloofden, beiden af komstig uit Utrecht, bleken van de koude duik geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. De heer Van Hiel is in het ziekenhuis gebleven. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. De beroemde 18-jarige Franse chansonnière Mireille Mathieu heeft gisteren bij een auto-ongeluk tame lijk ernstige verwondingen opgelopen, waardoor ze haar dagelijkse tournees nu voor zeken- een maand zal moeten onderbreken. In gezelschap van haar onafscheidelijke manager Johnny Stark, diens secretaresse en een persfotograaf was Mireille van Gre noble, waar ze de sluitingsdag van de tiende Olympische spelen persoon lijk luister bij had gezet, op weg naar Lyon voor een nieuwe recital, toen de chauffeur in een bocht in de ber gen zijn stuur plotseling niet meer meester was. De auto sloeg vyf keer over de kop. alvorens in een tien meter diep ravijn te storten. Mireille moet bij het avontuur wonden aan het ge-laat hebben op gelopen, maar ze zal, volgens haar d-okter. vooral rust moeten nemen om haar zenuwen weer geheel onder bedwang te kunnen krijgen. Vanavond om 19.03 uur begint de NCRV met de nieuwe televisieserie „Alarm in de bergen". HansMauss- ner en Toni Kaiser, twee mannen van de grenspolitie in de Oosten rijkse Alpen zijn de hoofdpersonen in deze 25 minuten-produkties. In de eerste aflevering, getiteld „De om weg" krijgen ze veel moeilijkheden. Een groep jongens, die nog niet eerder kennis heeft gemaakt met de bergen, is van plan een tocht te maken zonder de noodzakelijke kleding en het juiste schoeisel. Hans en Toni ontmoeten de jongelui als zy op patrouille zijn en raden de jongens af een steile en gevaarlijke weg naar de tx>p te nemen. Een andere route, die verder is, is in ieder geval minder egvaarlijk. De jongens worden echter overvallen door mist. Zij verdwalen en één van hen valt zelfs en breekt een been. Spoedig daarna brengen Hans en Toni de reddingaktie op gang. Dividend K.Z.O. De Raad v-an Commissarissen en de Raad van Bestuur van Konink lijke Zout-Organon N V hebben be sloten aan de op 29 april te houden algemene vergadering van aandeel- j houders voor te stellen een dividend van vier gulden per aandeel van f 20.. (Over 1966 betaalde Kon. Zout-Ket- jen 20 en Zwanenberg-Organon f 3.80 plus 25 stockdividend uit de agioreserve) Courrèges in de confectie De bekende Paryse couturier An- dré Courrèges, de man die drie jaar geleden door zijn kosmonautenmode wereldvermaardheid kreeg en vorige maand in de Franse hoofdstad de beste collectie voor deze zomer lan ceerde. is van de haute-couture ge deeltelijk op confectie overgestapt. Zyn creaties zullen binnenkort bij enkele Parijse warenhuizen maar ook bij Harrods in Londen en Bon- wit Teller in New York verkrijgbaar zij. Courrèges is bereid zijn „cou- ture-future" ook aan een exclusief Nederlands warenhuis te verkopen, maar heeft daar nog geen contacten Wereldrecord De 21-jarige Tilburgse student aan de Academie voor Lichamelijke Op voeding in zijn woonplaats, Harrie Vermeulen, heeft dit weekeinde het nog officieuze wereldrecord „kruipen langs de weg" dat met 18.5 km op naam stond van Henk van Vlaan deren uit Druten verbeterd en ge bracht op 22.5. Dit na ongeveer dertig uur te kruipen. Vermeulen startte zaterdagmorgen op de ochtend van zijn 21ste ver jaardag met zijn kruiptocht. waartoe hij speciale voorzieningen had ge troffen ter bescherming van handen en knieën. Van het station in Den Bosch ging hij in de richting Til burg, waar het station het eindpunt zou vormen. Een aantal vrienden vergezelden hem uiteraard niet kruipend op deze tocht en droegen zorg voor de ravitaillering. Om het uur rustte hij een kwartiertje en gebruikte hy wat van de meegenomen boerenkool met worst. Gistermorgen om kwart voor elf bereikte hy Enschot even voor Tilburg. Op dat moment had hy het bestaande record geëvenaard, De laatste kilometers, die door Til burg voerden, kroop hy voort onder grote belangstelling. Tegen vier uur had hy zijn doel bereikt en met 22.5 een nieuw wereldrecord geves tigd. N.V. Westland&che Hypotheekbank Aan de op 11 maart 1968 te hou den algemene vergadering van aan deelhouders van de N V Westland- sche Hypotheekbank zal worden voor gesteld' het dividend over 1967 te be palen op f 60 per aandeel van f 1.000 waarop 10 verplicht is ge stort. Tevens zal worden voorgesteld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der bank een jubileum-dividend van f20 per aandeel van f 1.000 waarop 10?r verplicht is gestort, uit te keren De het zul- NEDERLAND 1 AVRO 10.10 i 10.35 i 10.40 i Pipo de clown Nieuws Kenmerk Vjoew Journaal en weeroverzicht Een op twaalf; documentaire Peyton Place Een op twaalf, vervolg Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 10.10 i 10.20 1 10.50 i 10.55 i Pipo de clown Nieuws Alarm in de bergen; filmserie Breng eens een zonnetje (liedjes van vroegen) Journaal en weeroverzicht Stoelendans; muzikale komedie Radetzky-mars; tv-stuk Hier en nu Pasfoto Bezwaren tegen het humanisme Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA. 11.10 u Hilversum 2 - muzikaal kameleon en gióteren len met f 2.700.000 tot f 34.000.000 stygen. Grenoble a oorbij Grenoble is voorby, 3 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen me dailles zyn ons in kleuren voor getoverd, we mogen dus niet klagen wat de nationale presta ties betreft. Geld*- dat oo kvoor de prestaties van de Nederlandse televisie? Voor tweederde „ja" en voor eenderde „nee". We heb ben toch wel vrij veel te zien gekregen, zowel van het schaat sen als van het ijshockey, welke beide sporten voor ons Neder landers het interessantst waren. Het schaatsen vanwege de Ne derlandse deelnemers natuurlyk, en het yshockey omdat het zo'n telegenieke sport is. Bepaald be vredigend waren (door de bank genomen) ook de comment®to- Het deeltje „nee" gold de wil lekeurige wijze waarop de schaatswedstrijden werden uit gezonden. De 1500 en de 10.000 meter bij de heren werden wel rechtstreeks uitgezonden, de 500 meter en de 5000 meter niet. We moesten ons te vreden stellen met een samen vatting in de middagpauze van de fabrieken en kantoren. Op de 500 meter mochten we geen me dailles verwachten, maar op de 5000 meter werden Verkerk en Nobtet bweede en derde, het was niet te verdedigen dat Duitsland I die wedstrijden wel recht streeks kreeg toegespeeld en Ne derland niet. Hetzelfde gold voor de 3000 meter dames. Wij ne men aan dat men rekening heeft willen houden met de belangen van genoemde fabrieken en kan toren en werkverzuim wilde voor komen, maar dat is nu eenmaal niet de taak van de televisie. De televisie is geen sociale in stelling maar een dienst voor „nieuwsvoorziening". Zaterdagavond had de AVRO een zogeheten aantrekkelijk fa- milieprograimma, met twee series in kleur en verder „Wie van de drie?" en de weekendshow, met o.a. Willy Alberti en een Zweedse die Duits bleek te kun nen zingen en verder de nodige verkeer sketchj es, waarvan die in het postkantoor en de telefooncel uitstekend waren. Op de andere zender beijver de Godfried Bomans zich weer de vrouwelyke kandidate in „Gevraagd" te complimenteren maar dat hielp haar niet veel, want met feilloos instinct ko zen de deskundigen in de jury weer de verkeerde kandidaat, die naar het vak van boekver koper solliciteerde, nadat de stemmen eerst gestaakt hadden over nummer-1 en nummer-2. Inderdaad was twee beter dan 1, maar het meisje (nr. 3) zei en deed toch de zinnigste din gen. en kwam dus zelfs niet meer ter sprake. Western en Zondagavond introduceerde de Vara een nieuwe serie, „Cimarron-strip", een Wild- West verhaal dat drie aantrek- kelyke facetten bleek te bevat ten. In de eerste plaats is het in kleur, in de tweede plaats heeft iedere aflevering een tydsdtmr van vyf kwartier (de lengte dus van de gemiddelde bioscoopfilm) en in de derde plaats worden de clichés van de Western niet al te clichématig opgelepeld. Je kunt. er rustig naar kyken zonder er onrustig van te worden. Het beste pro gramma van de zondagavond was nochtans „Waarneming ln 't verkeer," waarin op zeer ver- duideiykende wyze uit de doe ken werd gedaan op welke ma nier men onderzoekt hoe het verkeer veiliger kan worden ge- maakt. Oranje is b.v. veel zichtbaarder dan wit (ondanks de witgejaste verkeersagenten), pyien zyn van ver af beter zichtbaar als de schacht los zit van de pylpunt, letters zijn be ter zichtbaar als de ondergrond iets minder contrasteert, het zyspiegeltje kan beter voorop de auto gemonteerd worden dan naast het raampje, enz. Een goed programma, dat met veel inzicht voor het medium in el- taar was gezet. 'yj I dern strijkkwartet. AVRO: 15.00 Oog I om oog, hoorspel. 15.35 Stereo: Mezzo- sopraan en plano: volksliederen. 16.00 VOOR MAANDAG 19 FEBRUARI Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.00 Stereo: Kooraang 18.20 Uitzending van de PS.P. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man 19.05 Muz. en dienst: oude ken (gr.). 22.15 Literama: radiokro- 22 50 Stereo; NCRV-Vocaal ensemble: altviool en harp: mod. muz. 23.30 Mod. blaasinstrumenten en hun nog levende muzikale lezing. 23.55-24.00 (19.08 Paris 19.35 R.V.U.: Waaruit bestaat de erhouding Suriname-I lllen, door H Denne NRU- 20.05 toneel ln Nederland i het hoorspel: docu- tiRAMMOI'OOM'l PROGRAMMA HJn) van 18 Een vegetarisch ontbijt, de frisse lucht van het heuvelland wn de voet van het Himalajage- bergte en het gemurmel van de heilige Ganges begroetten de Beatles George Harrison en John lennon en hun vrourven bij hun kwaken op de eerste volle dag van meditatie in de plaats van af-i man vervreemde vrouw van Frank niet uit ontzag voor de wereldbe- zondering van Maharisji Mahesj j Sinatra, de actrice Mia Farrow en roemde novicen maar omdat het Yogi nabij Risjikesj (Noord-In- haar zuster Prudence, die hier al 1 gebruikelijk is. dia). i een maand aan het mediterenj Op de foto Op het landgoed Asjram —\zijn. rechts: John Lennon. Cynthia „plaats van afgezonderde kluizen"] Andere beoefenaars van de j Lennon. George Harrison van hun goeroe (leidsman) transcendentale meditatie om schoonz-ster Jenny Boyd ei voegden zij zich bij de van haar I hen heen spraken fluisterend tie Harrison. 1 I Mily Balaklrev Symphonle nr. 1 i ln C gr.t. (40 min Largo. Allegro vivo. Alia breve Piii anima to Scherzo. Vivo. Poco menó mosso. Coda. Andante iHïii-o ymnr I Finale Allegro moderato. Tempo di po- an iniKS naar iacca. Koninklijk Phllharmonisch Or- kpsl 0 j v gir Tli0mas Beecham II Sergei Rachmaninov Concert op 18 (34 min i Moderato. Adagio Richter, piano: Symphonie Orkest 1 de Nationale Phllharmonle Warsch kl.t. op. Ill (40n legro moderato. Largo. Vivace. Phil- harmonisch Orkest van Leningrad o.l.v. Hilversum 1. 402 in NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende /oord 7.15 Klass. gram.muz. 7.30 Nws. 10.35 Stereo: Utrechts b laaskwintet mod. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zie ken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. iplm. 12.23 Wij van het land; 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws., 12.40 Actualitei ten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzica to; muzikaal middag magazine (16.00- Lauffer Spreker: H. Habibe. 17.10 Voor de kinderen Hilversum 2. 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.19 Ochtendgym 7.20 lichte gram.muz. VPRO 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Radiojournaal. 8.20 Lichte gram.muz. (Om 8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage, 9.40 Stereo Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn AVRO: 10,00 Voor de kleuters. 10.10 Rrbeidsvitaminen po pulair verzoekplatenprogr. (Om 11.00- Pianorecitalklass. 1625 Voor de Jeugd. 17.15 Dixielandmuz. (gr.). Tussen plus en 20 min: lichte gram.r VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Ned. Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink - klaar, zonder non- (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zor. ro: progr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.0_ Ekspres: gev platenprogr. :|1400 Nws.) 15.00 Nws. 15.02 Er - Jee - Em - drie. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht pla tenprogr. (17.00 Nws.). TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi- NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: feuilleton 21 10 Achter het Nieuws. NVSH- 22.20 Sextant. NTS: 22.30-22.35 19.00 Journaal 19 03 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 De 21e eeuw: 17. De Computer-revolutie. (CBS prod.) 20.00 Journaal NTS: 20.20 In kleur. Dubbelspion: Kellv verlïetd. TV- feuilleton. 21.10 Denk-Bèeld: Carnaval komponist Robert Majek. 22.25-22.3 ADVERTENTIE Pat- tulnbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: NRU: 13.30 De Lichte Muze Allegro schei Svjatoslav Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5