Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel De macht van het denken Open brief aan B. W. Er is nog hoop roor F.B. 14 LEIDS IMPERIUM SPEELT KORCZAK EN DE KINDEREN Pastoor J. Bergers verlaat Leiden ANKERHORLOGE 2 NIEUWE DIESELS! UAF kon toch nog beurzen toekennen MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Eenvoudig en overtuigend spel De Chr. Toneelgroep „Imperium" heeft met het toneelspel „Korczak en de kinderen" van E. Sylvanus een moeilijke, doch geslaagde keuze gedaan. Er is werkelijk moed voor nodig om een dergelijk stuk in het repertoire op te nemen. Niet alleen van de spelers, maar ook van de toeschouwers wordt veel ge vraagd. Het stuk is gebaseerd op authentieke gegevens over het leven van de joden uit het ghetto in Warschau. Er wordt echter gespeeld vanuit het heden. Rollen Het begin van het stuk is daarom wat ongebruikelijk. Er worden toneel spelers ten tonele gevoerd, die op het podium hun follen pas krijgen toe bedeeld. De vertaler verzoekt hen de geschiedenis van Janus Korczak te willen spelen. Korczak is het pseudo niem, waaronder de neuroloog en kinderarts, dr. Henrijk Goldszmidt, enige delen proza publiceerde. Korc zak is een Poolse Jood of moet het zijn een Joodse Pool, zo vraagt hij zich in het stuk af. Hij draagt de zorg over 66 weeskinderen, die hij trouw blijft, tot in de dood. Hans v. d. Kwaak, student in de theologie, weet op bewonderenswaardige manier in houd te geven aan deze rol. Ook de rol van een Duits officier wordt voor treffelijk gespeeld door Bert Dron kert. De acteur, die de rol krijgt toe bedeeld, maakt aan het begin van het stuk hiertegen bezwaar, niet alleen omdat hij liever een goede karakter rol speelt, maar ook omdat de rol niet erg sympathiek is. Hij weet echter voor de aanvankelijk hoogst onsym pathieke officier in de loop van het verhaal bij het publiek enig begrip te kweken. Zijn daden worden daardoor niet vergeeflijker, maar wel aan vaardbaar. Het is ook niet de bedoe ling van de schrijver om alleen maar de geschiedenis van Korczak te schrijven die is achterhaald aan de hand van documentatiemateriaal en hierin te tonen hoe goed Korc zak is en hoe slecht de officier, maar om aan de hand van deze gegevens te zoeken naar de achtergronden en naar de waarheid, zonder hierbij een vooringenomen standpunt in te ne men. Niet alleen de verteller in het stuk „vertelt", maar alle spelers heb ben iets te vertellen en zij doen dit met een ernst en overtuiging waaruit blijkt hoezeer zij zich in hun rol heb ben ingeleefd. Afstand Wellicht komt dit niet alleen door dat er een kloof is geslagen tussen het heden en het verleden, waardoor men een zekere afstand kan nemen van het gebeurde, maar ook doordat deze kloof is overbrugd door het snel le wisselen van de scènes en van de rollen. Zowel de verteller (Wout An ker), als zuster Ruth van het wees huis (Ans Alting) en Jürgen, de zoon van de officier (Johans Boelee), heb ben een dubbelrol. In dit sterk dramatische stuk, dat echter zonder pathos wordt gespeeld, eenvoudig en eerlijk en daardoor overtuigend, krijgt men inderdaad de indruk: zo moet het zijn gebeurd. De spelers presteren hier iets dat niet alleen grenst aan het beroepstoneel, maar deze grens zelfs zo nu en dan overschrijdt. Vaak merkt men bij een dramatisch stuk, dat beroepsspelers te veel „spelen" en de intellectuele achtergrond missen om zelf de in houd en bedoeling van het stuk te doorgronden. „Imperium" brengt dit toneelstuk echter met een overtuiging waar men koud van wordt. Bij het stuk is verschillende malen gebruik Opening Galerie ,,'t Duivenhuys" Het aantal galerieën in onze stad groeit zienderogen. Thans zal op vrijdagavond 1 maart om half negen door burgemeester mr. G. C. van der Willigen de Galerie ,,'t Duivenhuys", Rapenburg 94, ge opend worden, ter gelegenheid van de eerste daar te houden expositie, nl. van schilderijen en aquarellen van Caveto. Deze studeerde aan de Jan van Eyck-academie en besloot zijn studie met de „Prix monumental". Hij was leerling van de hoogleraren prof. dr. H. Campendonck (Rijksacademie) en prof. F. Vordenberge Gildewart. gemaakt van de authentieke he breeuwse tekst, zoals bij het gebed van Korczak en bjj het zingen van de kinderen, als zfj naar het kamp ver trekken. Bijzondere waardering geldt tenslotte de regisseur, de heer J. Chr. Bartelsman. Postduivenver. Leiden '68 Teneinde in groot verband te kun nen samenwerken is in de Sleutel stad de postduivenvereniging Leiden '68 opgericht. De noauwe vereniging heeft nauwe contacten gelegd met de Stichting West en de Concourscom missie Noordwijk, waardoor een gro tere service en gunstige voorwaarden geschapen worden voor de postdui ven vluchten. Het voorlopig bestuur van de nieuwe vereniging bestaat uit de heren A. v. d. Dop (voorzitter), W. L. Onstenk (secretaris)G. van Stein, H. Mooten en T. v. d. Dop. Lezing voor theosofen Zondagmorgen werd in café-res taurant .Eigenzorg" een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosofen onder de titel „De macht van het denken". In 1875 heeft mevr. H. P. Bla- vatsky in New York de Theosofische Vereniging opgericht. In haar grote werk „De geheime Leer" en in haar vele andere geschriften, besteedt mevr. Blavatsky veel aandacht aan het menselijk denkvermogenDe theosofie leert, dat de mens een samengesteld wezen is, bestaande uit zeven beginselen. In de zevenvou dige mens kunnen twee groepen be- GAAT NAAR ROTTERDAM In de Oud-Katholieke Kerk te Leiden is gisterochtend mee gedeeld, dat de pastoor van de ze oud-katholieke parochie door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, is verzocht het pastoraat van Rotterdam te aanvaarden. Pastoor drs. J. Bergers, die door de vele contacten in Leiden voor een moeilijke beslissing stond, heef1" °"e- zien het geheel van de Oud-Katho lieke Kerk van Nederland, gemeend deze benoeming te moeten aanvaar den. Pastoor Bergers, die ook in oe cumenische kringen een bekende fi guur is, heeft zich nog onlangs sterk geïnteresseerd voor de verbouwing van het bekende Witte Kerkje aan de Zoeterwoudsesingel. Deze benoeming zal eerst na Pasen gerealiseerd worden. In de plaats van pastoor Bergers is als herder van de oud-katholieke pa rochie te Leiden aangezocht pastoor H. D. Raymaekers. Pastoor J. Bergers Een aantal jongeren heeft zich naar aanleiding van het besluit van B. en W. van Leiden om de raadzaal niet meer beschikbaar te stellen voor de vergaderingen van het Leidse Jongerenparlement, met de volgende open brief tot het gemeentelijk college gericht: Naar aanleiding van de publicatie in het „Leidsch Dagblad" van jl. donderdag, waarin wordt gemeldt, dat uw college niet langer de raadzaal voor zittingen van het Jongerenparlement beschikbaar stelt, menen wij het volgende te moeten opmerken. In de eerste plaats menen wij te moeten protesteren tegen de ma nier waarop u deze beslissing heeft genomen. Naar uw mening zijn er bij de laatste zitting van het jongerenparlement voorvallen ge weest. die in strijd zijn met de plaats van de raadzaal in het ge meentelijk leven en met de voorwaarden, waaronder deze zaal in gebruik werd gegeven. Of deze voorvallen hebben plaats gevonden willen wij nog even in het midden laten, maar dat dit voor u aan leiding moet zijn zonder voorafgaand overleg met de fractievoor zitters, het jongerenparlement een schrijven te doen toekomen, waarin u uw beslissing meedeelt, getuigt van een mentaliteit, diie ons inziens meer thuishoort in de tijd van pruiken en regenten. Het spijt ons, dat u nog steeds niet kunt begrijpen, dat een ge deelte van de jeugd andere opvattingen heeft over de manier waar op men politiek bedrijft, dan de thans geldende. In plaats van blij te zijn met de grote belangstelling onder de Jeugd voor de werking van onze democratie, maakt u zich druk over papieren, die op de vloer van de raadzaal zouden zijn terecht gekomen. Het verschijnsel van geleegde asbakken is niet iets wat alleen op de bewuste'avond door jongeren werd gepresteerd. U weet even goed als wij, dat de asbakken op een dusdanige manier zijn beves tigd, dat zij ook tijdens de vergaderingen van de gemeenteraad er geregeld afvallen. Maar het meeste schijnt uw gemeentesecretaris te zijn getroffen bij het aanzien van enkele papetende leden vam de PSP-fractie. In de eerste plaats was aan de dienstdoende gemeentebode ge vraagd of dit kon, waarop bevestigend werd geantwoord. Bovendien is papeten een gebeurtenis, die dagelijks door miljoenen op deze aardbol wordt beoefend. Temeer daar de pap door „Menken" is ge leverd, snappen wij niet hoe u zich hierover zo boos kunt maken. Het papeten gebeurde in het kader van het experimenteren en zoe ken naar nieuwe methoden om de jeugd meer bij de politiek te be trekken en ook de oude mannetjesgeest, die er in het jongerenparle ment rondhangt te doorbreken. Zo ziet u, geacht college, dat er ook nog een andere manier is, waarop men deze kwestie kunt bekijken, of was dit misschien voor u een mooie aanleiding om die lastige linkse jongens kwijt te raken? Namens de Leidse Subversieve (pap- etende) jeugd en PSJW en SJ-fractie van het LJP Jan Karei Boer, Hans Kretchzaar, Bruno de Kerk. Vijf Meilaan 107, Leiden. Poedelshow Tijdens de gisteren in Den Bosch gehouden Nederlandse poedelkam pioenschappen legde de Leidse ken nel .Rozensteijn" beslag op de vol gende prijzen: Playboy beste en kampioen bij de witte dwergpoedels, (Playboy op één na beste van de gehele show), Rosita beste en kam pioen bij de middelslagpoedels, Loni erd in deze rubriek reservekam pioene, Diana beste de jeugdklasse. Cursus K. en O. gaat niet door In verband met ziekte van drs. H. van Breukelen zal hedenavond de K. en O.-cursus „Theologische vragen van vandaag" geen door gang vinden. Dertiende beroep De heer A. J. G. Dronkert, theol. kandidaat in Leiden, heeft thans ook een beroep ontvangen van de Geref. Kerk in Rottevalle (Fr.). Dit is het dertiende beroep, dat op de heer Dronkert werd uitgebracht. ADVERTENTIE voor f 30,en f 40,Of het allerbeste van f 200,en f 400,—. Roamer Citizen. Eterna Certina Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 HEEFT HET. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. gmselen worden onderscheiden: het hogere drievoud, dat eeuwig en on sterfelijk is en het lagere viervoud, dat voorbijgaand en veranderlijk is. De hoogste twee beginselen zijn vermogen; het derde is het denk vermogen. de denker. In het Sans kriet worden deze drie vermogens resp. Atma, Boeddhi en Manas ge noemd. Tijdens het leven is het denkvermogen tweeledig. Het hogere denkvermogen brengt het contact tot stand met de vergankelijke be ginselen en is sterk verbonden met het vierde beginsel, het beginsel van hartstochten en begeerten. Manas, de denker, is het- reïncarnerend we zen dat, zoals de theosofie verkaart steeds weer op aarde terugkeert om nieuwe ervaringen op te doen en om te leren van the ervaringen. Te zamen met de wet van Karma (oor aak en gevolg) stelt de wet. van reïncarnatie de denker (ook wel het eeo genoemd) in staat om in de loop van vele, vele levens zijn lage re beginselen te beheersen en zich tenslotte te verenigen met Atma- Boeddhi en aldus een geestelijk en volmaakt wezen te worden zoals Jezus de Christus of Gautma de Boeddha. De denker neemt voor werpen waar door middel van de organen en het brein. Het denken, dat beïnvloed wordt door begeerten en het denken, dat zuiver intellec tueel is, behoren beide tot lagere Manas. De tweeledigheid van het denkvermogen verklaart de inner- liike strijd van de mens, de strijd tussen goed en kwaad, tussen het hogere en het lagere. Wanneer de denker zich wendt tot Atma-Boeddhi en zijn innerliike geestelijke kracht gebruikt om zijn begeerten te beteugelen, dan kiest hij het pad naar het goddelijke, want Atma. de geest, is de straal van het goddelijke, dlie in ieder mens aanwezig is. En als de denker zpch laat meeslepen door zijn begeerten, aoor zelftucht, kortom door ziin lagere neigingen dan kiest hij ook, maar in tegenovergestelde richting. Iedere oorlog, iedere strijd tussen de mensen, is als het ware een weersp-'egeling van de innerlijke strijd, die ieder mens heeft te leve ren. Iedere overwinning van de ho gere Manas maakt de volgende keus. de volgende strijd gemakke lijker: iedere nederlaag maakt de volgende keus voor het geestelijke moeilijker. Steeds opnieuw in het leven moet de mens kiezen: zal hij de weg van de minste weerstand kiezen, zal hij zijn naastbijltggende plicht verzaken, zal hij toch doen wat het gemakkelijkste is, zal hij de begeerte volgen, hoewel hij dat elgenlilk niet wenst? Steeds weer staat hij op de tweesprong, steeds weer kan hij overwinnen of falen. De grote wijzen, die ons zijn voor gegaan op het pad, hebben die staat vervolmaking bereikt omdat zij, en bepaald ogenblik in één van hun talrijke levens op aarde be wust de keus hebben gemaakt om him lagere neigingen te overwinnen, te gehoorzamen aan de inner lijke stem van Atam, het hoger zelf en hun denkvermogen te richten op het goddelijke, om naastenliefde te betrachten en hun begeerten te overmeesteren of te louteren. Iedere keus berust op een gedach te, zoals ook aan iedere handeling een gedachte voorafgaat. Laten wij ons doordringen van de gedachte, dat de mens in waarheid goddelijk is, en dat hij, wanneer hij dat wer kelijk wil, zijn eigen heiland en red der kan zijn. ADVERTENTIE Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard In automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de Diesel? Wel, dat is de Mercedes-Ben2 die als eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! 1 Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. i Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bijzljnde dealer. Er wacht een T Mercedes-Benz Diesel op u. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen. 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer voor Leiden e.o., Rijnstreek en Bollenstreek: ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-51855 Expositie „Ars Aemula Naturae" Zaterdagmiddag 24 februari om vier uur wordt in de nieuwe exposi tiezaal op de binnenplaats van het gebouw Pieterskerkgracht 8, een ten toonstelling geopend van het werk leden van het Leids schilder- en tekengenootschap „Ars Aemula Na turae". Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft zich bereid ver klaard deze opening te verrichten. Maar mogelijkheden blijven krap De stichting Universitair Asylfonds (UAF) geeft in haar jaarverslag 1966/1967 blijk van een „gematigd optimisme". Aan het begin van het verslagjaar was de financiële toe stand zodanig, dat besloten moest worden, geen nieuwe beurzen toe te kennen. In de loop van het jaar bleek het echter toch mogelijk, drie nieuwe studenten op te nemen (vorig Jaar veertien), namelijk een Pales tijnse vluchteling uit Jordanië, een Hongaar en een Armeniër De uitgaven konden behalve door het verlenen van minder beurzen ook worden beperkt dank zij de samen werking met de Stichting Bijstand Buitenlandse Studerenden, die een nieuwe aanpak van het sociale werk van het UAF mogelijk maakte. Sinds 1948 heeft het UAF aan 343 studenten een studiebeurs toegekend. De UAF-beurs Is gelijk aan de maxi male rijksstudietoelage voor Neder landse studenten. Alleen de nieuw aankomende studenten krijgen extra uitkeringen voor materiële en studie- voorzieningen. Het bestuur van het UAF raamt de benodigde gelden voor studietoela gen ln de komende vijf jaar (136 „studiejaren") op f 1.170.000. De in komsten plus het vermogen per 1 juli 1967 worden voor die vijf jaar ge raamd op ruim anderhalf miljoen. Gezien de verplichtingen op langere termijn dan v{jf jaar uit hoofde van reeds verleende beurzen, blijft van de reserve van ruim vier ton maar f 122.000 over voor nieuwe beurzen. Uit deze raming, aldus het bestuur, blijkt dat aan het grote aantal aan vragen om ondersteuning nog maar in zeer beperkte mate zal kunnen wor den voldaan. De Leidse Jazz-sociëteit Folk Beat 14 hoopt over drie weken weer een normaal concert te kunnen ver zorgen In de hockeykantine van het sportpark Roomburg. Het tweede noodconcert van FB 14, zaterdagavond ln dezelfde omge ving gehouden, heeft de Leidse jazzclub het laatste ruggesteuntje gegeven. Zoals bekend hield FB 14 drie weken geleden het eerste noodconcert, waarby geen entree gelden werden geheven, maar waarbij het publiek Iets ln de grote pot kon stoppen. De op brengst was zaterdagavond wel minder dan de eerste maal (zo'n f 100), maar met de van de Leidse Jeugd Actie ontvangen subsidie toch voldoende om de (belasting) schulden te kunnen voldoen. FB 14-voorzitter Eric Faber: „Dat we het nu over drie weken Weer op de oude, vertrouwde manier willen blijven doen, is natuurlijk nog geen garantie voor het defini tief doorgaan. We zullen de zaak per avond blijven bekaken, maar proberen in ieder geval dit sei zoen normaal uit te maken. De wat mindere opbrengst was ver wacht en is in feite niet het be langrijkste." Het tweede „noodconcert" werd za terdagavond verzorgd door een ge deelte van de vroegere Atticks, namelijk een trio bestaande uit Wlm van Hoorn (piano), Sam Brussee (bas) en Henny de Haan (drums). Samen met de gebroe ders Van Gooi uit Voorschoten en Ard Jansen maakten zij deel uit van die Atticks-combinatie. Een aantal nummers van hun optre den: Wat's thing called love?. Nordis, Sattin' doll, I close my eyes, Softley en na de pauze o.a. Whisper not, No mood at all en Sister Sandye. Het concert vol deed aan de verwachtingen. Voorzitter Eric Faber tenslotte: „Het is toch eigenlijk te gek als je met een jazzclub moet stoppen, wanneer er nog zoveel musici zijn, die graag in Leiden willen spelen. We hebben echt wel een goede BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Maria, d. v. G. P. l'Aml en E. M. van Winden; Claudia, d v A. L. Smeltlnk en C. M. van der Niet; Duljn Marle, d, J. A. M H. J. Kerkvliet Caroline P. den de Jon^. Warmerdam der Slot; Hendrlcus, E. Podzun; Mark John Leendert, H. C. Mc. Carron; Willem Frederlk, z. Steenbergen; J. A. Brona- OVERLEDEN Jel' Moeliker; man; G, van Westhreenenf 58 jr., J. S. Abspoel, 77 Jr.. echtgenote J. Jongeleen; J. O. H. En<" Lasschuljt, 75 Jr., H. Enderleln. 78 Jr., Dijkmans Voort 76 Jr Roelandse 53 Jr man. 87 Jr. wei J. G. Ravensteln. 55 Zonneveld 57 Ir

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3