xpositie van Hartmut Seeling in de Academie Vangst van koolvis en wijting in de noord Pastoor Miedema wil zelf geen ontslag aan bisschop vragen Miss Frankrijk 1967 trouwt met Vlaming r 19$ lTERDAG 17 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD tyiier grote belangstelling is gisteravond, onder auspiciën van het IJl., door de Neerlandicus Roland Spoor, in het Academiegebouw het Rapenburg 73, een interessante expositie geopend van schil- ijen, grafiek en beeldhouivwerken van de avantgardistische kun- naar Hartmut Seeling uit Düsseldorf. Deze werd in 1941 in Wup- rthal geboren en ontving zijn opleiding aan de Staatliche Kunst- liemie in Düsseldorf. "f-WZ; TV r\ - ■sol V,t I,] we ken houden een meng- van het figuratieve en het ab- cte genre in en zijn in vele op- ten terug te voeren op de stijl Paul Klee en Willy Baumeister 1(| als hoofdelementen kleur, be en ritme. De figuratieve ul ihilderijendieven gearresteerd Van onze correspondent) ;;*>e daders van de zondag ge- i va egde inbraak in de Haagse Brlai iskamp en van de schilde- dafl Tidiefstal bij een aan de Be- denhoutseweg wonende da vizijn gepakt. Het zijn twee we» «rs, die waarschijnlijk meer i a hun geweten hebben. De to- e buit van de inbraak be- cow enkele tonnen, roei legen rechercheurs hebben gister- eigen de twee mannen, die van de raken worden verdacht, gearres- rd in een stoffenwinkel in de agse Hobbemastraat. Dit ging niet anaal zonder moeite, omdat de in winkel wonende familieleden het de twee opnamen. Een vrouw, Eer van de twee, werd meegeno- wegens verzet. De arrestatie veel publieke belangstelling. Voensdag is al een ander gearres- tr: :ii;van wie de politie vermoedt, vigilhij wat met de inbraken uit- •rial "k heeft. Hij had twee geweren eijer i een aantal handwapens in huis. cat-.Twee gestolen schilderijen en een n g, »t deel van de juwelen uit de ->as' ^amp zÜn terecht. Het onderzoek _jrdt voortgezet. Kuiisteiiaars solidair met Waalkens Mwtit beeldende kunstenaars uit 1 noorden des lands hebben zich idalr verklaard met de heer Albert dkens, landbouwer, galeriehouder kunstverzamelaar- in Finsterwolde. een Ingezonden stuk, dat ze gis- I middag ter publikatie hebben aan- fflden aan een aantal noordelijke [bladen, stellen zij, dat de heer alkens gelijk heeft als hij iedere 76,f r® van censuur verwerpt. Ooit geven de beeldende kuns- *Jters hem gelijk als hij de erken- van zijn verdiensten door de ge nschap afwijst, als deze gemeen- P in haar wetboek van strafrecht vorm van censuur handhaaft en op dat moment wegens overtre- J daarvan vervolgt. De heer Waalkens weigerde de cul- 1 Me prijs van de provincie Gronin- o, die hem gistermiddag zou zijn Igereikt, nadat rumoer was ont sta aan over zes tekeningen en een Mlderij van de kunstenaar Harry lisman, een inzending van Galerie w telkens voor de kunstmanifestatie h*® 'Ier hoog Groningen" bij het wa- mhuis V en D. Toen deze inzending v; 'r!i geweigerd kwamen de omstreden unstwerken in het Groninger Mu- sim te hangen, waar ze door de po- ®e In beslag zijn genomen. Een van de schilderijen van Hartmut Seeling. (Foto LD/Holvast) vorm wordt door hem geabstra heerd. De weinig voorkomende combina tie van schilder, graficus en beeld houwer vindt in Hartmut Seeling een belangrijk representant. Frap pant is op te merken, hoe hij één en Gevangenisstraf voor dieven van zelfportret van Rembrandt In het helingsproces om een zelf portret van de jonge Rembrandt zijn de drie verdachten gisteren tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot één jaar veroordeeld. Een 38 jaar oude caféhouder en een filmopera teur (38) werden elk tot twaalf maan den veroordeeld en een 33 jaar oude koopman kreeg een straf van een half jaar. Bij het proces bleek, dat de drie verdachten zich tegenover de dieven bereid hadden verklaard het in juli 1962 in de omgeving van Haarlem gestolen schilderij, dat de dieven in een stuk bos in de nabijheid van de Nederlandse grensplaats Vaals had den verborgen, op te halen en aan een Nederlandse verzekeringsmaat schappij als gevonden voorwerp aan te bieden. Voor de terugbezorging van het schilderij was namelijk een be loning van 50.000 gulden uitgeloofd.' De dieven, eveneens drie inwoners van Aken, die in Nederland veroor deeld werden en die intussen hun straffen hebben uitgezeten, werden door het gerecht als getuigen ge hoord. Voor verzamelaars had het zelfportret, dat uit 1930 dateert, een waarde van een miljoen mark. Antieke troffel wordt geveild (Van onze correspondent) De troffel, waarmee in 1648 de eerste steen werd gelegd voor het Paleis op de Dam in Amsterdam, wordt op 12 maart in het huis der notarissen aan de Bakkerstraat in Arnhem ge veild. Veilinghouder M. J. Staamer heeft het zilveren kleinood net even eerder ter veiling kunnen krijgen dan de Londense kunstveiling Sothe- by. „We hebben er bü de eigenaar al les aan gedaan om de troffel hier in Nederland te veilen, want hier hoort deze thuis", zegt hij. Jaren geleden heeft de eigenaar een bod van een museum van f4000 gehad. „De waarde is onschatbaar. Voor verzamelaars van antiek zilver is de troffel een juweel. Ik verwacht dat er ook wel belangstelling bij de gemeente Amsterdam of één van de grote musea zal zijn", aldus de heer Staamer. hetzelfde thema in morfologisch op zicht verschillend behandelt. Dit is o.a. het geval bij het „Starre Blu- men," welk onderwerp Seeling zo wel op een schilderij als op een re liëf heeft weergegeven. Aan deze wijze van werken zijn diverse pro blemen verbonden, die ook in de experimentele film „Mona Lisa" van Werner Ott, welke, voorafgaand aan de opening der expositie ver toond werd, aan de orde komen. Daarover is na de bezichtiging uit voerig gediscussieerd. „Interview" in Rotterdam matig ontvangen In de Rotterdamse schouwburg bracht het Nieuw Rotterdams Toneel gisteravond de premiere van .Inter view" van Marie Sophie Nathusius, onder regie van Pim Dikkers en met decors van Harry Wigh. Dit toneel stuk, het eerste van de in Amsterdam geboren Marie Sophie Nathusius, werd in 1965 onder de titel „Gedenk Leo Vroom" bekroond' met de Van der Viesprijs. Nu gespeeld door het N.R.T. voor een zwak bezette zaal met als medewerkenden Martine Crefcoeur, Loudi Nijhoff, Camille de Vries, Ju les Roy aards, Johan Schmitz en Jan Teulings, werd het stuk in Rotterdam met matig enthousiasme ontvangen. Een reeks gebeurtenissen heeft gis teren het gezagsconflict tussen bis schop mgr. P. Moors van Roermond en de pastoor van „Het Eikske" Ed Miedema op scherp gezet. De pastoor stuurde een brief naar de bisschop in Roermond, waarin hij kort mee deelde het hem aangezegde ontslag niet (naar het bevel van de bisschop) voor 20 februari zelf aan te vragen. Een brief van de bisschop aan de parochieraad van „Het Eikske" kruis te die pastoorsboodschap. In die brief zegt de bisschop niet meer te willen terugkomen op zijn besluit de pastoor te ontslaan. De parochieraad had dat eind vorige week al gevraagd. Een dertigtal ri. priesters schreef even eens een brief naar mgr. Moors. Ze distancieerden zich daarin van beider standpunten fnaar zeiden ernstig be zorgd te zijn over de gevolgen van het gezagsconflict. En tenslotte verscheen het witboek van Eikske's parochieraad: „Een ana lyse van een conflict". In dat boek werden de brieven, die gisteren per ijlboden in Limburg van en naar Roermond werden gebracht al gepu bliceerd. De brief van de pastoor aan de bisschop zelfs al voor de geadres seerde er kennis van had kunnen ne men. Het boek was in twee uur uitver kocht. Een tweede druk wordt met haast aangemaakt. Het witboek bevat alle brieven en bescheiden, die rond eh tconiflict in Limburgs kerkwe- reldje zijn geschreven en gehantered. Pastoor Miedema nam zijn besluit om te blijven omdat, naar hij zegt, zyn vertrek de verwarring bij de pa rochianen nog groter zou maken. Een voorstel van mgr. Moors elders een pastorale functie te aanvaarden wijst hij resoluut van de hand. Hij voorziet dan in de toekomst dezelfde moei lijkheden. „Ik blijf mijn pastorale beginselen trouw", aldus de pastoor. De pastoor zegt verbaasd te zijn over Lufthansa krijgt derde vlucht over Noordpool Na de SAS heeft thans ook de Duitse Lufthansa van de Japanse re gering vergunning gekregen voor een derde vlucht naar Tokio over de Pool. Dit resultaat is verkregen door een Duitse luchtvaartdelegatie, die vorige week in Japan besprekingen heeft gevoerd. Op de zuidelijke route zal de Luft hansa voorts de Japanse stad Na- goya in haar dienst mogen opnemen. In ruil hebben de Japanners voor Ja pan Air Lines het recht verkregen om op Frankfort te gaan vliegen. Naar men zich zal herinneren kreeg in november j.l. een Nederlandse de legatie van de Rijksluchtvaartdienst in Tokio nul op het request. De de legatie had ten behoeve van de KLM aangedrongen op een derde vlucht over de Pool, vergunning om op Osa ka te gaan vliegen en op een speciale vrachtvlucht van Tokio over de Pool naar Amsterdam. Twee Russische bommenwerpers „onderschept" Amerikaanse straaljagers hebben vorige week bij Newfoundland twee Russische bommenwerpers onder schept, maar de Russische toestellen drongen het Amerikaanse luchtruim niet binnen, zo deelde het Ameri kaanse ministerie van Defensie gis teravond mee. De Amerikaanse jagers hebben de toestellen alleen geïdenti ficeerd. De Russische toestellen vlogen on geveer een uur parallel met de kust. Nadat zij door de Amerikaanse toe stellen waren geïdentificeerd vlogen zij weg en voegden zich bij drie andere Russische toestellen. Het Pentagon gaf de verklaring uit na een persbericht van het Scripps- Howard- concern waarin gezegd werd dat Amerikaanse Jagers die van IJs land waren opgestegen vijf Russische bommenwerpers hadden gedwongen hun koers te wijzigen. De Russen zouden de Amerikaanse verdediging hebben willen beproeven. Volgens het persbericht had een hoge Canadese officier gezegd, dat de Russische bom menwerpers korte tijd door Canadese radarstations waren gevolgd. Het in cident had vorige week vrijdag plaats, de nieuwe ontslag-dreiging. „Ik dacht, dat de bisschop na een gesprek tussen hem en mij op 23 november in mijn pastorie tot andere gedachten was ge komen", merkte hij op. „Ik wijs", zo schrijft de rebellerende' .'arochieher- der aan ziijn bisschop, „Op mijn ver kiezing in de pastorale raad van het bisdom Roermond. Dat is geen ver kiezing geweest op grond van myn onwil tot samenwerking en samen spraak. Veiligheidsraad sprak over Zuidwest-Afrika De Veiligheidsraad is gisteren be gonnen met de behandeling van de klacht, die 57 Afrikaanse en Aziati sche landen tegen Zuid-Afrika heb ben ingediend naar aanleiding van de veroordeling in Pretoria van 33 Bantoes uit het vroegere mandaat gebied Zuidwest-Afrika. zy kregen langdurige gevangenisstraffen we gens terroristische activiteiten. De afgevaardigden van Amerika, Frankrük, Canada en Denemarken spraken scherpe afkeuring uit over de vonnissen. De Amerikaan Gold berg beschuldigde Zuid-Afrika van het gebruik van politiestaatmethoden ter neutralisering van de politieke oppositie in Zuidwest-Afrika om ver volgens „ongehinderd met de politiek van apartheid en verdeel-en-heers door te kunnen gaan". Wyzend op de status van Zuidwest-Afrika dat door Zuid-Afrika wordt bestuurd volgens een Volkenbondmandaat dat door de Verenigde Naties in oktober 1966 is ingetrokken meende Gold berg dat de mannen in feite waren berecht door een buitenlands hof en krachtens een ongeldige wet. Zuid- Afrika moet volgens Goldberg ver zocht worden, vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis „permanente en onbelemmerde toe gang" te verlenen tot de veroordeel den. De vertegenwoordigers van de Sow- jet-Unie, Pakistan, Senegal en Guya na drongen aan op strenge maat regelen tegen Zuid-Afrika. Men werd het er niet over eens wat nu het beste kan worden gedaan. Maandag wordt het debat voortgezet. ADVERTENTIE vandaag is 't en ook vandaag kopen weer zeer velen in ons land een DAF33. Vanzelfspre kend. De eeuwig jonge DAF 33. De kranige DAF 33. Hij is en blijft een onge ëvenaard succes en dat is geen wonder. Zijn fameuze Variomatic volautomatische transmissie heft hem ver uit boven alle andere wagens in zijn klasse. Hij heeft ruige rallyerijders triomfen bezorgd en geeft dag-in-dag-uit tienduizenden het meest intelligente antwoord op alle rijproblemen die er zijn. De DAF 33 is goed voor 112 km per uur kruis-snelheid, hij accelereert van 0-50 km in 7 seconden, hij heeft een zeer grote kofferruimte (98 x 98 x 46 cm), een zeer laag benzineverbruik en be hoeft nimmer te worden doorgesmeerd. Ruim plaats voor 4 a 5 personen. De prijs van deze populaire DAF-sprinter: f 4995,—. En natuurlijk een vol jaar garantie. de Daf 33 van uw levenreeds bij f 1.075,- aanbetaling. INFORMATIE/COUPON Stuur mij per omgaand alle beschik- bare informatie over de DAF 55/ I 1100CC/136 km/u DAF 44 DAF 44 J Stationcar DAF 33 DAF Bestel- wagen/ Pick-up. (aanstrepen wat u wenst) In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven-Frankeren als brief. DAF HEEFT ALLES PLUS plus het ptZMkrste, pookje ter wereld AUTOMATIC/VARIOMATIC DAF3314.995,- bestelwagen f4.650,- pick-upf4£60,- DAF 4415.950,- stationcar f6.695,- DAF 56 f 6.595^ Vierentwintig vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 5.565 kisten vis, 158 kl. kistjes vis en 1.850 stuks stijve ka beljauwen. Er waren 10 kisten en 130 kl. kistjes schelvis, 140 kisten wijting, 1.070 kisten gul en kabeljauw, 1.950 kisten koolvis, 1.500 kisten spanha- ring, 8 kl. kistjes haring, 35 kisten heek. 20 kl. kistjes sardien, 520 kisten schol, 20 kisten tarbot, 9.500 kilo tong en 130 kisten diversen. Schelvis noteerde tot f47 per kist, wyting tot f 29, gul tot f 31 per kist. Voor kabeljauw werd tot f 80 per re gel van tien stuks en tot f 78 per 125 kg betaald. Gr. zwarte koolvis liep tot f 100 per 125 kg, gr. leng daarente gen tot slechts f45. maar de heek was weer topscorer met f 554 tot f 542 per 125 kg. Verse haring deed tot f25,40, ma kreel f42 per kist. Voor schol kwam de prijs niet hoger dan f28 per kist. Weegtarbot variëerde van f 8.30 tot f 7,70 per kg, tong van f 7,92 tot f 3,56 per kg. De schepen, die naar 61 graden noorderbreedte zyn gegaan, hebben daar niet de begeerde haring gevon den, maar wel wat meer en grotere koolvis. Op 59 graden noorderbreedte werd nu byna uitsluitend wyting ge vangen. Bjj de routeboeien deden de sche pen trekken van 60 tot 80 kilo tong met daarbij een mand of tien andere vis. De gulvissers dicht onder de kust vingen weer veel kleine gul. Enkele spannen, die wat verder zee In ge gaan waren, troffen daar een con centratie haring aan, waarvan de re sultaten aan de donderdagmarkt merkbaar waren. Tweeëndertig vaartuigen zorgden vrüdag in IJmuiden voor een aanvoer van 6.640 kisten vis, 630 kl. kistjes vis en 650 stuks stijve kabeljauwen. Er waren 290 kisten en 90 kl. kistjes schelvis, 560 kisten en 420 kl. kistjes wijting, 1.120 kisten gul en kabel jauw, 3.210 kisten koolvis, 20 kisten en 40 kl. kistjes haring, 30 kisten en 80 kl. kistjes makreel, 850 kisten schol, 35 kisten tarbot, 18.000 kilo tong en 165 kisten diversen. Voor de maandagmarkt waren vrUdag al bekend de Annie Hillina KW 170 met 1.900 kisten vis, de Brit tenburg KW 121 met 960 kisten vis, de Vooraan VL 115 met 711 kisten en 351 kl. kistjes vis en de Delft IJM 37. die een experimentele reis afsloot met slechts 50 kisten en 20 kl. kistjes vis. Schelvis noteerde tot f.47.per kist, wyting tot f.25.en gul tot f. 46.per kist. Voor kabeljauw werd zowel per regel van tien stuks als per 125 kg tot f. 71.genoteerd, koolvis kwam tot f. 112.per 125 kg en heek werd nog weer duurder door tot f.604.— per 125 kg te gaan. Verse haring deed tot f.27.—, makreel tot f.52.per kist. Schol kwam niet ho ger dan f.27.-— per kist. Weegtarbot varieerde van f. 8.90 tot f.8.20 per kg, tong van f..7.46 tot f. 3.70 per kg. Tussen 60 en 61 graden noorder breedte werd weer vry veel koolvis gevangen. Op 59 graden noorder breedte werden trekken gedaan van gemiddeld 50 manden, waarvan zeker de helft uitwyting bestond. By de routeboeien deden de loggers en kot ters trekken van 60 tot 80 kilo tong met daarby 8 a 10 manden andere vis. De kustvissers konden geen ha ring meer vinden, maar wel werden weer redelijke gulvangsten gedaan. Bona Stars tegen landskampioen SVE Voor de eredivisie van de basket- balcompetitie treedt het Leidse Bona Stars vanavond in Den Haag aan te gen landskampioen SVE. In de uit wedstrijd werden de Leidenaars na de hervatting in korte tyd weggespeeld, na met een kleine voorsprong te zyn, gaan rusten. De Utrechters starten ook vanavond nog als favoriet. Opstelling: K. Pley, A. en P. de Jong. H. v. Mameren, P. v. Tuyll Seroos- kerken, P. Ruysenaars, W. Stol, B. v. Cleef, A. v. Slingerland, R. Wallaart. Geen taalproblemen in de liefde (Van onze Brusselse correspondent) Taalmoeilijkheden mogen België zijn regering hebben gekost, zij hebben een Vlaamse jongeman niet belet Frankryks mooiste meisje van het vorige jaar ten huwelyk te vragen. Op 24 februari zullen zaj in Ekeren in het huwe lyk treden en de bruid is reeds bezig Vlaams te leren, want zy zal het wel moeten spreken met de klanten van het grote meubel- magazyn van haar toekomstige schoonvader. Jeanne Beck, de dochter van een hereboer uit Bayeux, werd in 1967 tot miss France verkozen, zy maakte al direct de organisa toren van het gebeuren wanhopig door tegen alle tradities in te verklaren dat zy het wel heel leuk vond miss Frankrijk te zyn ge worden en dat zy wel een paar reclamereizen zou maken, maar dat zy er verder niets voor voelde haar geluk in de film te probe ren. Zy gaf er de voorkeur aan op de boerderij van haar vader de trekker te besturen en thuis te blyven! In 1964 had zy daar een jonge Ant werpenaar. Harry Valckx, leren kennen, die, om beter Frans te leren, zyn vakantie bij haar ouders had doorgebracht. Sedertdien wa ren de jongelui elkaar echter uit het oog verloren totdat zy enige maanden geleden op doorreis van Canada naar Parijs via België vloog. Zy belde Harry op. van het een is het ander gekomen en aan het eind van deze maand gaat het jonge paar trouwen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7