R ernbrandt-lyceum heeft nieuw gymnastieklokaal „Leidse vieren Friezen jubileum Staande handel Ambtsaanvaarding van prof. Van Gelderen Smit-Röntgen naar Eindhoven - Tewea naar Leiden GOUD y. d. WATER Bloemen duur in Rijnsburg De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! SATERDAG 17 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Demonstratie bij opening Met een korte plechtigheid en een gymnastiek-demoristra- tie is gisteren het nieuwe gym nastieklokaal van het Rem- brandt-lyceum in Leiden offi cieel in gebruik gesteld. In het aangrenzende hand vaardigheidszaaltje verzamel den de genodigden zich om de opening, die werd verricht door de wethouder van onder wijs. de heer S. Sannes, bij te Tot de genodigden behoorden de burgemeester van Lelden, mr. G. C. v. d. Willigen, de gemeentelijke adviseur voor onderwijszaken en oud-rectrix van het stedelijk gymna sium, dr. A. M. M. Smit en de rec tor van het Stedelijk Gymnasium, drs. A. M. Coebergh van den Braak. Na een kort welkomstwoord van dr. J. M. Roosenschoon vertelde wethouder Sannes het een en ander over de totstandkoming van dit ge bouw. Twee in een Toen besloten was. dat achter het Stedelijk Gymnasium een gymnas tieklokaal zou worden gebouwd voor het Rembrandt-Lyceum. adviseerde mej. dr. Smit tevens de mogelijk heid te overwegen van het aanbou wen van een handvaardigheidsge bouw. De gemeente besloot hiertoe over te gaan; ten eerste omdat bij het in werking treden van de Mam moetwet het vak handvaardigheid verplicht wordt en bovendien omdat een doen samengaan van deze twee projecten veel goedkoper is dan het laten uitvoeren van beide projecten afzonderlijk. In eerste instantie was het gymnastieklokaal bestemd voor het Rembrandt-lijceum en het hand vaardigheidsgebouw voor het Stede lijk Gymnasium. Wethouder Sannes kon echter meedelen dat de recto ren van beide scholen al afspraken hebben gemaakt om de twee gebou wen enkele uren aan de andere school af te staan. Hy verheugde zich er over dat uit alles blijkt dat de samenwerking op verschillend gebied tussen het gymnasium en het Rembrandt-lyceum steeds intensie ver wordt. De rector van het Rembrandt- lyceum, dr. J. W. Blom, bracht me de namens de leraren in de licha melijke opvoeding het gemeentebe stuur dank voor de toestemming om dit. gymnastieklokaal te bouwen „Het is voor my en voor het Rem brandt-lyceum een grote dag nu er een stuk lokaliteit bij is gekomen." Namens de afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Leraren in de Lichamelij ke Opvoeding bood de heer W. P. Leenen rector Blom zijn gelukwen sen aan. „Dit is voor de vereniging de derde grote dag in korte tyd," vond hij. „Veertien dagen geleden werd aan de vijf Meilaan de open bare ulo geopend, waarbij een fraai gymnastieklokaal was gebouwd, woensdag werd de „eerste" paal geslagen van de sporthal en nu weer wordt er een nieuw gymnas tieklokaal in gebruik genomen." Na deze toespraken gaven de leerlingen van de school in „hun" nieuwe gym nastieklokaal een korte demonstra tie. Na de ingebruikstelling van i gen van het Rembrandtlyceum het gymnastieklokaal door zoet- een korte gymdemonstratie. houder Sannes gaven de leerlin- I (Foto LD-Holvast) Lesing in Volkenkunde Himalaja in woord en beeld De Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden belegde gisteravond een bij eenkomst in het museumgebouw, die er druk werd bezocht. Deze grote belangstelling gold de lezing, die de heren dr. J. A. Noordijk, Driessen en F. C. Dufour ge zamenlijk hielden over hun vorig jaar gemaakte expeditie naar het noord westen van Nepal. Afgezien van het feit, dat de expeditie een geografisch en ethnografisch karakter had, speelde ook het sportieve, alpinisti- sche element een rol van betekenis. De avond werd daarom ingeleid door voorzitter van de Nederlandse Hoogalpine Stichting, jhr. mr. C. J. de Ranitz; Hij was er trots op dat ook Nederlandse alpinisten een rol hebben gespeeld bij de „ontdek king" van de Himalaja. Bovendien deed het hem groot genoegen, dat juist in deze tijd van algemene fut loosheid en materialisme de oude Ne derlandse exploiratiegeest kennelijk nog leeft. Na deze inleiding werden de wezigen in gedachten meegevoerd naar het gebied tussen de Ganges de Brahmapoetra. De Nederlandse bergbeklimmers kwamen aan in Kat- mandoe, de bezienswaardige hoofd stad van het koninkrijk Nepal, van waaruit zij hun klimtocht begonnen. Verschillende aspecten van dit nog grotendeels onbekende land en volk werden op deze avond belicht, niet alleen door middel van het gesproken woord, maar ook door de vertoning fraaie kleurendia's. Regeling voor liet personeel ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstr. 181 Met het oog op het verkrij- I gen van meer doelmatige be drijfsruimten zal de N.V. Te wea, een tot het Philipsconcem behorende onderneming op het gebied van antennesystemen, in de loop van dit jaar van Am sterdam naar Leiden verhui zen. Hoewel in Amsterdam mo gelijkheden tot nieuwbouw aanwezig waren, is er de voor- Met koffie, koek en komedie keur aan gegeven het bedrijf onder te brengen in het com plex van de N.V. Smit Rönt gen, die eveneens tot het Phi lipsconcem behoort. De activi teiten van deze laatste onder neming zullen worden overge bracht naar Eindhoven, het geen de mogelijkheid biedt de röntgenactiviteiten in Neder land te centraliseren. Het personeel van Tewea, ongeveer 160 employés, zal gezien de korte af stand in ztfn geheel mee naar Leiden kunnen gaan. Een deel van de ruim 130 personeelsleden van Smit Rönt gen wordt in de gelegenheid gesteld in Eindhoven te gaan werken. Verder zullen enkele tientallen personeels leden van Tewea in Lelden te werk ge steld kunnen worden. Voor de overi gen zal getracht worden bij andere Philipsvestigingen een passende werkkring te vinden. Voor degenen voor wie dit niet mogeljjk zal zjjn, zal, in overleg met de vakorganisaties, een afvloeiingsregeling worden ge troffen. De vakorganisaties en hel personeel van beide ondernemingen zijn van deze maatregelen op de hoogte ge bracht. Op gevaar af eentonig te zjjn kan ook deze week vanuit de Bloemen veiling „Flora" in Rijnsburg, niet anders gemeld worden, dan dat de bloemen hoge tot zéér hoge prijzen noteerden, hetgeen wederom zijn oor zaak vond in de enorme vraag vanuit het buitenland. Wanneer we vertellen, dat er exporteurs zjjn, die per dag 25 tot 40 duizend bossen tulpen en narcissen te verwerken krjjgen, dan zal het duidelijk zijn, dat er voor de binnenlandse handel maar weinig overschiet. Natuurlijijk rekent men op zijn bloemenman en hij zal er ook op de bekende plaats en op zijn vaste tijd wel weer zijn deze week, doch men moet er niet op rekenen iets onder de f2.50 bij hem te kunnen kopen, want onverschillig welk soort tulpen men ook neemt, op de veiling ging er vrijwel niets onder de f2.per bos. Hoezeer de vraag naar snijbloe men zich op Holland concentreert blijkt misschien wel het beste uit het feit, dat zelfs vanuit Amerika vrij regelmatig flinke bestellingen binnenkomen, hetgeen tn deze ma.te in jaren niet is voorgekomen. We sullen het dus voorlopig nog wel even met dure bloemen moeten doen, doch het voorjaar nadert met I rasse schreden, waardoor de prij- zen onherroepelijk weer zullen zak ken. ADVERTENTIE SPAARBANK^ se,IE- EN YOLC.J 9 9 8 ij 5tigmgen. Op de postkantoren kunt u de in is zelfs ook op \/rijdagavond of de plai or de postagentschappen gelden aparte Leidse veemarkt Hoewel weer iets ruimer, bleef ook gisteren de aanvoer op de Leidse veemarkt nog betrekkelijk klein. Alleen de afdelingen gebruiksvee en varkens lieten goede aanvoer zien. Wat de stemming in de handel be treft, deze bleef wel voorzichtig, maar men kon toch wel spreken van een zogenaamde staande handel, kenmer kend voor de februari maand. In de afgelopen week was de vlees verkoop erg kalm, maar dit werkte in de markthandel nog niet erg door en voor alle rubrieken lagen de prij zen nog aan de hoge kant. De totaalaanvoer bedroeg 1443 die- GEBRUIKSVEE In deze afdeling een bijzonder ruime aanvoer en ook elders was het bod weer groter. De handel hield daar echter geen gelijke tred mee en men realiseert zich al te goed, dat het pas medio februari is. De handel hield het daarom ook nog bjj rustig tot kalm en de voor- jaarsstemming zat er echt -nog niet in. Met stabiel gebleven pry zen voor de melkkoeien, hoorde men in de sector vare koeien de algemene klacht dat de prijzen te hoog lagen. Eerste kwaliteiten waren wel goed Dat het jubilerende Frïese Sel skip in Leidenondanks zijn 50 jaren, zeer vrolijk kan zijn, be wees de -feestavond van gisteren in het St.-Antonius Clubhuis. De zaal stroomde na zevenen geheel vol met leden, oud-leden, vertegemvooi'digers van bondsbe- stuur en zusterverenigingen, over wegend. lieden van middelbare leeftijd en daarboven. Er heerste al gauw een opgewekte stemming. Oude kennissen ontmoetten el kaar en waren al spoedig in ge animeerde gesprekken geraakt. Door het bestuur werd koffie met koek aangeboden en onder begeleiding van piano en viool werden ondertussen bekende Friese volksliederen gezongen. Voorzitter De Jong sprak op deze avond een kort openingswoord, enkele opmerkeiyke feiten uit de historie van het selskip memorerend. Hy stel de voor het aantal sprekers tot één te beperken, nJ. de bondsvoorzitter De Vries uit Gouda, die de geluk wensen vertolkte van het bondsbe- stuur en van de Friese Selskippen in I de naaste omgeving van Leiden. Deze sympathieke toespraak ging gepaard i met de aanbieding van een prachtig bloemstuk. Veel bloemen waren er I overigens ook van andere verenigin gen o.a. van de Leidse Groningers, j een zeer levendige en feesteiyke sfeer in de zaal. Hoewel niet gezegd kan worden, dat deze komedie een specifiek Fries-eigen karakter droeg, werd ze wegens haar joligheid op deze toch al uitbundige avond spon taan geaccepteerd en bracht ze een haast carnavaleske stemming teweeg. Het was tenslotte om plezier te doen. Wijldepést Huldiging De hoofdschotel bestond uit het optreden van het bekende Selskip Tetman de Vries uit Leeuwarden, dat met een bezetting van zeven perso nen een muzikale komedie ten to nele bracht onder de naam „De wyl-* depüst". Dit zeer lichte kolderieke stuk, dat nu reeds zyn 141ste opvoe ring beleefde, en zich afspeelde rondom een flirtend meisje en haar in dat spel betrokken vriendin, wekte vrijwel doorlopend de lachlust op van de toeschouwers en bracht daardoor In de pauze had de huldiging plaats van 10 leden, die 25 jaar of langer by het selskip aangesloten waren geweest. Nadat het gezelschap Tetman de Vries zijn programma had afgewerkt, werd de avond besloten met vrolijk en langdurig dansen onder muzikale begeleiding van het Perdidos-trio. Het bestuur is er wel in geslaagd om leden en genodigden een avond van vrijwel algemene vrolijkheid te bieden. .Foto LD/Holvast), Ontregelde groei van het kind Met een oratie over „Ont regelde groei van het kind" aanvaardde prof. dr. H. H. van Gelderen gistermiddag het ambt van gewoon Leids hoog leraar in de klinische aspecten van groei en rijping van het kind. In zijn rede merkte prof. Van Gel deren op, dat de studie van de groei een fundamenteel onderdeel is van de klinische kindergeneeskunde, zij het geenszins het exclusieve domein van dit specialisme. Groei, raping en ontwikkeling kunnen evenwel op zo veel wijzen worden bestudeerd, dat alleen door samenwerking van veler lei medische en niet-medische des kundigen een enigermate compleet beeld kan worden gegeven. Zo ver eist ook de behandeling van stoornis sen op dit gebied een open oog voor de vele aspecten. De aanstaande arts, aldus prof. Van Gelderen, dient reeds vroeg in zyn opleiding op veel meer geïntegreerde wyze dan thans in de problemen van normale en af- wykende groei te worden ingewijd. Prof. Van Gelderen wees op de moeiiykheden normale en abnormale groei te definiëren en op de beper kingen, waartoe het gebruik van aan de statistiek ontleende grenzen lei den. Als voorbeeld van een feno meen. dat door het gebruik van niet voor dit doel bestemde grenzen niet herkend wordt, besprak hy de vroe ge rijping. Daarbij wees hy op het samengaan van vroege ryping met vaak niet erg manifeste cerebrale functiestoornissen en het verband met een intracranieel gelocaliseerd rgelssysteein. Vervolgens vestigde hij de aandacht op de klinische bete kenis hiervan. Zeen- waarschynlyk kan ook in een aantal gevallen van vetzucht by kinderen het bestaan van cerebrale stoornissen in verband worden gebracht met een ontregeling van regelmechanismen voor voedsel- opneming en lichaamssamenstelling. De grote frequentie van groei- en rij- pingsstoornissen by zwakzinnige kin deren berust ten dele op stoornissen van de regulatie. Prof. Van Gelderen pleitte ver volgens voor meer aandacht voor bio- metrische gegevens by het onderzoek van kinderen op school en in de me dische praktijk. Vaak kunnen stoor nissen en ziekten of bedreigde ont wikkeling op deze wyze herkend wor den, voordat meer specifieke sympto men optreden. Prof. Van Geldercn vcst>?de voorts de aandacht op de moeilijkheid bij het medisdh onderwijs voldoende re kening te houden met de motiverin gen van de jonge studenten en de eisen, die hun latere werkkring stelt. Deze zijn toch in overeenstemming met het model, dat de docenten vor men, noch met de wyze, waarop de universitaire geneeskunde zich ont- wjkkelt. Ten slotte wees hij op de noodzaak de status van de klinische Prof. dr. H. H. van Gelderen geneeskunde te handhaven en he contact met de maatschappij te ver sterken. Na afloop van de oratie, die met de gebruikeiyke toespraken werd beslo ten, recipieerde prof. Van Gelderen in de ontvangstzaal van de Academie. te plaatsen maar het liep voor de ge wone koeien toch minder af. Notering: Melk- en kalfkoeien van f925 tot f 1225 en f 1650; vare koeien f 750 tot f 1050 en f 1425. VETTE KOEIEN De aanvoer in deze afdeling was reer iets minder dan vorige week. By een over het algemeen redelyk aan bod en goede vraag, ondanks een vry kalme stemming in de vleesverkoop, hield de markthandel zich wel staan de. Aanvankelijk had de handel een luiachtig verloop maar door het kor tere aanbod werden de dieren nog re- detlijk verkocht en gaf men niet toe aan lagere prijzen. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3.60 tot f4.20 en f4.75; slachtstieren van f4.20 tot f 4.65; worstkoeien van f 3.25 tot f 3.55. VETTE KALVEREN De kleine aanvoer in deze afdeling bestond uit middelmatige kwaliteiten, welke vry vlot een koper vonden. De pryzen lagen iets gedrukt, maar de goede kwaliteiten waren zeker niet lager in prijs. WOLVEE De weer i deze afdeling werd voomamelyk veroorzaakt door een groter aanbod van vette schapen, waar weer meer vraag naar is. Bij gebrek aan courante vette lam meren komen ook de vette schapen weer in aanmerking voor de export-, waardoor de pry zen voor de zwaar dere dieren weer sty ver kwamen te liggen. De aangevoerde overhouders en lichte lammeren werden geselec teerd en meest verkocht om door te weiden. Behalve de enkele goede zware kwaliteiten, die voor ongekend hoge prijzen ver boven notering wer den verkocht, had de handel een goed pryshoudend verloop. De fok schapen waren ditmaal slecht verte genwoordigd maar zy gaven duidelyk een oplevende handel te zien. Notering: Vette schapen van fllft tot f 135 en f 165; vette lammeren van f135 tot f180 en f215... fokschapen van f 175 tot f 200. In deze afdeling weer een vry grote aanvoer. Deze week was het aanbod, dat tot dusver vry krap is geweest, overal aan de ruimere kant, vooral van de biggen. De handel liep daar door iets terug en kwam niet veel boven matig uit terwyi de pryzen moeiiyk staande bleven. Notering: Drachtige zeugen van f350 tot f400 en f475; schrammen van f85 tot f95 en f115; biggen van f 65 tot f 70 en f 75. SLAOHTVARKENS De handel in slachtvarkeng, die eind vorige week by een krap aan bod duurder inzette, liep aan het be gin van deze week weer iets terug. De slachthuizen hadden voldoende voorraad, terwijl de vleesverkoop is tegengevallen. Wanneer zich geen by zonderheden voordoen, zal het moeiiyk zyn een verder teruglopen van de pryzen tegen te houden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3