Nieuwe vormen in le woningbouw Reële kansen voor experimentele bouw 1 J ruiswoordraadsel Kom er ACHT-er wrbreking n de ntonigheid pDAO 17 FEBRUARI 1098 gaat niet goed met de woningbouw in Nederland. Een kwart eeuw koortsachtige activiteiten heeft de in de vijf oorlogsjaren opgelopen achterstand niet ongedaan ien maken. Kwantitatief mag de woningnood dan al binnen niet al te lange tijd et verleden kunnen behoren, kwalitatief zullen de plannenmakers en bouwers jaren moeten voortploeteren om ons land een wooncultuur te geven, die beant- dt aan de eisen van de moderne tijd. ig zijn er in de bouwwereld steeds meer in, die verder kijken dan hun neus lang is. j, die hun blik richten op het buitenland, i afvragen, waarom in ons land, dat vol- talent kent, zo weinig visionair wordt ge en die meer belangstelling hebben voor de sen van de toekomst dan voor de voor- fn van het ogenblik. Zij achten de tijd ge- om minder uniforme woningwetwonin- »t afwerking betreft iets luxueuzere wo- ien te bouwen en anderzijds aan het expe- iren te gaan met nieuwe woonvormen, n de meest sprekende kenmerken van de arin wij leven, is de verscheidenheid van icdingspatroon. De keuzemogelijkheid is op :td onvoorstelbaar groot geworden. Het be- vaart houdt in, dat wy vele dingen kun- en en vooral veel verschillende din- merkwaardige verschijnsel doet zich even- ,dat die keus op het gebied van de huis vrijwel nihil is. Pasgetrouwde paartjes het huis nemen, dat hun wordt aangewe- ar ook de ouderen, die willen verhuizen, eigenlijk alleen maar keus maken waar tft de straat waar het huisje staat, ch nu bevindt in Zoutkamp of in Zie- Bunnik dan wel in Bergen op Zoom, de uw wij ken lijken' als twee druppels water i. Het gangbare Nederlandse woningtype de al even weinig opzienbarende indeling van de flats een kamer van de voorkant naar de achterkant al dan niet met tuindeuren, een gan getje, een keuken en boven drie slaapkamers, een douchecel met al dan niet een vaste trap naar de zolder. Het is een ontstellende situatie, dat de fan tasie van de volkshuisvesters bij dat meest sim pele aller woningtypen lijkt te zijn opgehouden Onthutsend Niet alleen bij het woningtype, maar ook in de stadsuitleg is die fantasie doorgaans ver te zoe ken. Er zijn uitzonderingen, maar de regel is, dat de nieuwe wijken zich in eentonigheid niet onderscheiden van de wijken, die onze voorouders hebben gebouwd. De straten rijgen zich aaneen met als onderbreking slechts hier en daar een pleintje of winkelcentrum Het is allemaal twee recht, twee naadjes en als men dan al enige variatie nastreeft, is die meestal bijzonder ongelukkig gekozen in een situering van hoog- en laagbouw zó dicht bij elkaar, dat de flatbewoner, noch de man in een ééngezinshuis er gelukkig mee is. In veel nieuwe wijken zyn er onthutsende voorbeelden van te vinden. De techniek ls de laatste tientallen jaren op vrijwel ieder gebied met grote stappen vooruitge gaan. Alleen op 't gebied van de architectuur lykt de tijd te hebben stilgestaan. De bouwwereld freewheelt en loopt nog steeds in hetzelfde starre straatje als een eeuw geleden. Slechts hier en daar is er een schuchtere poging gedaan om en dan meestal doordat de particuliere bouw dat moge- ïyk maakte een iets ander wykje te bouwen. Moderne woonpiramiden. Binnenshuis Wat de wooncultuur van de toekomst betreft zal de architect ervan uit moeten gaan dat het leven binnenshuis zich door de moderne techniek en de toenemende welvaart aan het veranderen is. De vrüe tyd neemt toe, hetgeen betekent dat de mo derne mens veel meer uren in zyn woning door brengt dan zyn vader of grootvader. De belangstellingssfeer van de verschillende ge zinsleden is bovendien van uiteenlopende aard ge worden. Een enkele woonkamer waar het gezin zie v me'; is alleen al door de komst van de televisie een onding geworden. De moderne architect denkt dan ook in huizen met vrye kamers, dat wil zeggen ruimten die niet als woonkamer en niet als slaapkamer zyn ingedeeld, maar waarvan de bewoners later zelf de bestem ming moeten bepalen. Het kunnen knutselka- mers zyn het doe-het-zelf wordt een bittere noodzaak maar ook studeerkamers, televisie kamers e.d. Een modern huis moet een leefge meenschap mogelyk maken van individuele men sen, die zich op een centraal punt toch kunnen formeren tot een gezin. Ster vori mig ft**-# 1" inië ■m1 fli Van om Mr»~ de ten dat de ich- rdig Van de andere kant bekeken. De Hoevelakense architect J. Verhoeven heeft in deze richting gedacht, toen hij een dubbel huis bouwde, waarvan hijzelf de ene helft betrok. Het is een huis, dat in de internationale architec tenwereld sterk de aandacht heeft getrokken. De woning is stervormig. Het grote woonvertrek heeft daardoor behalve de functie van ontmoetings punt met veel ruimte en licht ook de mogelijk heid tot het terugtrekken van de gezinsleden in diverse zelfstandige hoekjes. Bovendien zijn er kamertjes voor de diverse ge zinsleden. De architeot heeft in Hoevelaken een wykje ontworpen, dat mede door de sterke be bouwingsdichtheid zonder verlies van privacy de twee kenmerkende eigenschappen van het maatschappelyk verkeer tot uitdrukking brengt, nj. 't deel hebben aan de gemeenschap en de mogelykheid, zich daarvan los te maken. Archi tect Verhoeven heeft zich geschaard achter het werk van de heer A. van Dien, promotor van de progressieve vormgeving, die een werkgroep heeft opgericht met als voornaamste doelstelling het mee helpen bouwen van nieuwe woonvormen. Het uitgangspunt van deze groep is, dat de Ne derlander anno 1970 iets meer over moet hebben voor zyn huis, maar dat hij dan ook een func tionele woning krygt, waarin 't goed is te leven en waarin gebroken wordt met eentonigheid en sleur, die de woningbouw tot op heden kenmerkt. De groep waarin vooraanstaande architecten en voorts mensen uit het bedrijfsleven, parlemen tariërs en vertegenwoordigers van allerlei groepe ringen, die op de een of andere wyze met het bouwen en wonen te maken hebben, zoals eco nomen, medici. e.d. zitting hebben, probeert haar plannen dienstbaar te maken aan het streven van de regering om voor de experimentele bouw 2,5 miljoen gulden te voteren. Moderne piramiden In afwachting van de resultaten van hun stre ven om een willig oor te vinden by de overheid, zyn de leden van de stichting niet gaan zitten afwachten. Zo zyn er in Hoevelaken experimen tele woningen in aanbouw en zyn er vergevor derde plannen om ook in Hamersveld (gedacht wordt aan 250) en in andere gemeenten plannen té realiseren. Voor Amersfoort staat dan nog een heel belangryk project op stapel, namelyk de bouw van drie woonpiramiden. De tekeningen zyn al klaar en de plannen zyn goedgekeurd. De architect heeft de woonpirami den byzonder groots opgezet. De verzorgings flats worden trapsgewyze gebouwd en dus niet zoals de overal elders in ons land verryzende kubussen, nog onlangs door de architectuurcriti cus Wiekaert „wachtkamers des doods" ge noemd. De verschillende wooneenheden zijn van grote verscheidenheid, zowel van vorm als om vang en er zijn vele gemeenschappelyke voor zieningen, zoals een supermarkt, een bankkan- toortje, verschillende winkels, een kegelbaan, een wintertuin, niet te vergeten een verpleegaf- deling en een restaurant. Dank zy dit revolutionaire project, zou de nieu we Amersfoortse wijk een voorbeeld kunnen wor den voor het gehele land. Het zou een wyk kun nen zijn, waarin het over vyftig jaar nog goed wonen is. ONT A AL izo te waar betaald moet wor- krlandse omroepvereniging tod die ziek of gewond is v'an een etmaal ig Hls ons 18. paradys 20. door middel van 21. Rotterd. Tramw. My. 22. de aangerechte tafel 24. eer bewyzen 26. tydsbestek 28. prikkelig zoogdiertje 30. smal toelopende baan in rok 32. oefen-proeftyd 35. stomdronken 38. -gun: vuurwapen 39. houten (glazen) bolletje 41. 12-1 uur 's middags 43. groente 44. vorm van onderwys 45. berg waarop Mozes stierf 48. kleine deeltjes in de lucht 50. maanstand 51 gelofte 53. -noot: zaad van de Kolaboom 55. (kleine) hoeveelheid 57 zie 18 59. zeer verfynd maar innerlijk kracht missend 62. tovergodinnen 64. vereniging van geestelijken 65. aanwyzend voornaamwoord 68. een onzer zintuigen 70. wild zwyn 72. gebouw van autotentoonstellin gen in Amsterdam 73. Japanse munt 75. hert 77. vuur, aanvalsgeest 79. tuberculose 80. gesteente in dunne lagen 81. insnydingen maken 83. zeer vochtige 85. meisjesnaam 86. staak met dwarsklamp als voet trede 87. deel van onze veestapel VERTICAAL 1. bedeesde 2. lang. slank 3. ten bedrage van 4. koeien 42. ongaarne 5. zie 64 horizontaal 46. aanbieding 6. specery 47. -grafie: het kleurendrukken van 7. by het woord (ad vocem) olieverf op linnen 8. reinigingsbad 49. achtergrond 9. snede 52. medeiyden 10. naam en woonplaats 54. vlaktemaat 11. leren zweep 56. hemellichaam 12. knaagdier 58. ontkenning 13. boom 60. de vier weken voor Kerstmis 19. heftige 61. gedeelte 23. muziekteken in de psalmen 63. knorrig 25. edelgas 66. dronken, verzadigde 27. vorm van technisch onderwys 67. ooievaar 29. weg met bomen 69. loods 31. bloem 71. ranzig (Z.-Nederl.) 33. gestold sap 73. groente 34. -kind: reus 74. lidwoord 36. smet 76. gemeente op de Veluwc 37. stel byeenhorende zaken 78. zeer vochtig 39. stad in Duitsland 82. lengtemaat 40. roe 84. element Titanium OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5.werd toegekend aan Mieke Zeilstra, Hof- laan 15 te Leiden, de twee pryzen van t 2,50 aan mevr. M. van Wen- gen, Prinses Irenelaan 22 te Oegst- geest en aan mevr. P. Vogelaar, Westeinde 12 te Lei muiden. De prijzen worden de winnares sen toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zajn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wy een eer ste prijs van f 5.en twee prijzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededin gen. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19