Met spinnewiel en weefgetouw naar Sardinië Energieke Nederlandse bouwde zich er een bestaan op Nu eigenares van reisbureau ,Festspielete Bayreuth Omdat zijna het vertrek van haar dochter naar Zwitserlandniet alleen in Lochem wilde achterblijven stapte mevrouw J. Scholten in de zomer van 1959 in haar autokoppelde er haar caravan achteraan en ver trok naar het zuiden. Slechts het allernodigste nam ze mee. Tot de inventaris behoorden echter ook een spinnewiel en een klein weef getouw. In vier volle dagen en nachten reed ze naar Sardinië, dat ze van een vroegere vakantie met zoon en dochter kende. Het was helemaal niet haar bedoeling zich blij vend op dit Italiaanse eiland in de Middellandse Zee te vestigen. Maar toen de energieke vrouw, die voor geen moeilijkheden uit de weg gaatbemerkte dat er allerlei mogelijkheden waren op dit kostelijke eiland met zijn heerlijk klimaatstond het voor haar vast, dat voortaan haar woonplaats Sardinië zou zijn. Mevrouw Scholten aan haar spin newiel niet tegen de muur van haar woonvertrek een zelf geweven wand kleed. Zij begon met haar weefgetouw en spinnewiel voor tal van gegoede, maar ook voor de meer eenvoudige bewoners van het eiland en dan voornamelijk uit de omgeving van Alghero werkstukken af te leveren en wol te spinnen. Daarmee oogstte de energieke Nederlandse veel succes. Reeds na een jaar kon zjj zich een zeer eenvoudige woning kopen aan de kant van de baai met een prachtig uitzicht op zee. Deze wo ning heeft zij naar eigen inzicht en met behulp van enkele Sardse vrienden en vriendinnen ge heel opgeknapt en veranderd. Intussen werd haar hulp ingeroepen door een directeur van een reisbureau als hostess op te treden voor Nederlandse, Duitse, Engelse en Franse toeristen. Met haar talen had mevrouw Scholten nimmer moeilijkheden gehad. Ook het Italiaans en niet te vergeten het Sards gaat haar bijzonder goed af. Vandaar ook waarschijnlijk, dat bijna iedereen in Alghero haar kent en iedereen bereid is haar te helpen. Na enkele jaren kreeg zü met haar zoon de kans het reisbureau van de eigenaar, die er geen zin meer in had, over te nemen en begrijpelijkerwij ze begon zij zich onmiddellijk te richten op de Nederlandse reisbureaus. Opmerkelijk noemde zy het, dat men in Neder land aanvankelijk een bepaalde tegenzin had te overwinnen. Langzaam maar zeker komt er ech ter ook in Nederland meer belangstelling voor Sardinië, al beseft mevrouw Scholten heus wel dat als een groepje struikrovers een aanslag pleegt op een fotograaf (Kees Scheren dit aan het toerisme geen goed doet. Prompt wijst zij er ons echter op, dat ook in Nederland lang niet al le wegen altijd even veilig zyn en ook daar wel berovingen en aanrandingen voorkomen. Uit het onderhoud met mevrouw Scholten sprak wel heel duidelijk de liefde welke zy voor haar Met de „Meistersinger von Nürnberg" in een nieuwe enscenering van Wolfgang Wagner zullen de Richard-Wagner-Festspiele te Bayreuth de 25- ste Juli 1968 worden geopend en de 28ste augustus worden gesloten. Verdere opvoeringen, waarbij Karl Böhm twee maal als dirigent zal optreden, vinden op 4, 9, 14, 23 en 25 augustus plaats. Op het programma voor 1968 staan voorts .Lohengrin" (26 juli, 5, 10, 13, 24 en 27 augustus), „Parsifal" (27 juli, 7, 15 en 26 augustus) onder leiding van Pierre Boulez en „Tristan und Isolde" (28 juli, 6 en 23 augustus) on der leiding van Karl Böhm De „Ring des Nibe- lungen" (29, 30 juli en 1, 3 augustus, alsook 16, 17, 19 en 21 augustus) wordt gedirigeerd door Lorin Maazel. De riante bungalow, die begin 1967 werd betrokken en vamvaar men een prachtig uit zicht heeft op de stad Alghero. tweede vaderland is gaan opvatten. Zij houdt van de bewoners, zoals de bevolking ook van haar is gaan houden. Twee jaar geleden zag zij kans beslag te leggen op ongeveer een hectare grond aan de zuidkant van Alghero op een hoogte vanwaar men een riant uitzicht heeft over de stad en de Middel landse Zee in zuidelijke richting. De grond werd haar niet al te duur aangeboden en nadat de koop tot stand was gekomen, be- toeristen in trek is, bleek ons gedurende ons verblyf op Sardinië tal van keren. Zjj verzorgt niet alleen reizen vanuit Alghero naar het bin nenland. maar ook bespreekt zij voor de toeristen hotels enz. Met haar snelle wagen reist zy als voor de toerist, die nu eens niet alleen maar aan een stukje strand en water met een tempe ratuur van rond de 25-30 graden genoeg heeft. het moet heel Sardinië door, als het 1 gaat Een jonge held Bekend is bijvoorbeeld, dat op het eiland nog tal van restanten te vinden zyn uit de Romeinse tijd van 2000 jaar geleden. Dat er ook nog de vendietta bestaat, de bloedwraak, mag als be kend worden verondersteld. Mevrouw Scholten vertelde in dit verband van een jongen van dertien jaar, die vorig jaar in een van de straatjes van Alghero by het spelen een ander kind met een steen bloedend aan het hoofd verwondde. De jongen raakte hierdooi zo in paniek dat hij de vlucht nam naar het binnenland. Hij dacht, dat het andere kind dood was. Ruim een jaar zag hy kans zich in de bergen schuil te houden. Gedurende al die tijd voorzag hij zich van vruchten en wat hij by de inwoners van de dorpen bij elkaar scharrelde. Nu hij weer terug is bij zyn kornuiten, wordt hy als een held vereerd. De angst voor de ven detta zat er echter bij hem goed in. Meeleven bevolking Ook vertelde mevrouw Scholten over de aan slag die gepleegd werd op de Nederlandse foto graaf Kees Scherer. Nooit zijn de daders van deze laffe aanslag gevonden, hoewel velen heus wel weten wie het hebben gedaan. Men durft echter geen naam uitspreken uit angst voor wraak. Het was bij deze aanslag kennelijk om de auto van Scherer te doen. Mevrouw Scholten heeft Scherer destijds uit het ziekenhuis in Nuorc gehaald en hem toen thuis verpleegd. Uit het enorme bezoek en de grote belangstelling, die men voor Scherer toonde, bleek wel heel sterk, dat de bevolking van Sardinië meeleefde met de zwaar gewonde Hollander. Van alles kwam men hem brengen, dit alles om hem maar vooral duidelijk te maken, dat de Sardse bevolking dit afschuwelijk incident ten zeerste betreurde en afkeurde. Wel een bewijs, aldus mevrouw Scholten, dat de bevolking bijzonder gastvrij is, ook in de dorpen in het binnenland. Schrijft u in vredes naam iets goeds over Sardinië. Het is een prach tig eiland, met een bevolking die goedaardig van karakter is. De eerste woning op Sardinië, welke voor een goede prijs werd verkocht, nadat dit hun naar eigen inzicht was gerestaureerd. sloot zij in 1966 er een bijzonder praktisch inge richte bungalow te laten bouwen, waarvoor zy zelf het ontwerp had gemaakt. Daar woont zy nu geheel alleen te midden van de vruchtbomen, druiven, perziken en vijgen enz. Mevrouw Scholten wees er met klem op, dat er op Sardinië met zijn vruchtbare bodem en het enorme achterland, te weten het vasteland van Italië met Rome als miljoenenstad op nauwelijks een uur vliegen van Alghero, grote mogelijkhe den zijn voor mensen die over wat kapitaal be schikken en die hetzij op gebied van fruitteelt of op dat van groenten iets willen beginnen. Er is bijvoorbeeld, aldus mevrouw Scholten, grote be hoefte aan een champignonkwekerij. Ook is er in Alghero gebrek aan een goed restaurant, waar men iets anders kan eten dan hetgeen de speci fiek Italiaanse keuken verschaft. Dit alles vertelde ons een Hollandse vrouw, die er negen jaar geleden geen been in zag zo maar Holland de rug toe te keren, teneinde uitgere kend juist op Sardinië tenslotte een nieuw be staan op te bouwen in de vorm van een bloeiend Nederlands reisbureau. Hoezeer haar bureau vooral bij de Nederlandse Met haar zoon bespreekt mevrouw Schol ten elke morgen in het kantoor van haar reisbureau „Magie Tours" het programma van de dag. excursies voor de toeristen te bespreken en te regelen. Als wij met haar spreken over het toe nemende bezoek van Nederlandse toeristen aan het eiland, wyst zy enthousiast op het vele schone en boeiende, dat dit bijzondere eiland vooral Kom er ACHT-er 1. Pijl in de lucht 2. Neus van man met ballon 3. Staart van schildpad 4. Pleister op voet van stelt 5. Riempje aan rolschaats minder 6. Knoopje meer aan overhemd van mar stelten 7. Man uit raam heeft tand 8. Linker stelt is korter

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18