Jonge mensen moeten zorgeloos kunnen wonen J We zwoegen tot we oud zijn TAP IJT Zo moet liet ideale huis zijn MOEDERLIJKE OVERPEINZING ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 Ij-D.EXTRA 3 Als jonge mensen trouwplannen hebben en het een beetje handig aanpakken, kun nen ze tegen de tijd dat een paar kamers of een klein flatje moet worden ingericht, een aardige spaarpot hebben. Nu is het niet zo erg moeilijk om voor de eerste keer een paar kamers of een flatje in te richten, maar ook meubelen en stoffering hebben de eigenschap om te slijten. Vaak eerder dan men verwacht moet het bankstel opnieuw worden overtrokken en de vloerbedekking worden vervangen. Dit is dikwijls het geval als de jongelui zich hoofdzakelijk hebben laten leiden door het uiterlijk van him inrichting en weinig of geen aandacht hebben gesohonken aan de ge bruiksduur van meubelen en stoffering. Blijft de spaarpot na het trouwen leeg, dan komt voor vele jonge mensen een ogenblik waarop vernieuwing van de huisinrichting niet moge lijk is. Het gevolg is dan dat het eerst zo mooie interieurtje in verval raakt. Vooral als het gezinnetje zich gaat uitbreiden, moeten de noodzakelijke vernieuwingen telkens weer wor den uitgesteld. Toch kunnen deze problemen gemakkelijk worden ontlopen als in het begin wat minder aandacht aan het uiterlijk en meer aandacht aan de gebruiksduur van meubelen en stoffering wordt geschonken. Het is zelfs mogelijk zich zo in te riohten, dat sparen voor het op peil houden van de inrichting eigenlijk helemaal niet nodig is. Links bovenaan: eetkamerstoelen die tegen intensief gébruik bestand zijn. Het ideale huis moet volgens mevrouw Mary Adams in de slaapkamer een keurig uitgevoerd, elegant schakelbord met af standsbediening bevatten, dat het 's mor gens nog voor het opstaan mogelijk maakt licht en verwarming aan te steken, als mede de theeketel, radio en telefoon in te schakelen. Mevrouw Adams, de 69-jarige voorzitster van de Britse consumentenbond, heeft voor het insti tuut van octrooihouders en uitvinders gesproken over „Het ideale huis". Zij somde de zaken op, die de moderne huis vrouw zo spoedig mogelijk wenst te bezitten. De woning moet bevatten: magnetisch sluiten de deuren: aanrecht, fornuis, koelkast en wasma chine in huur en vervangen wanneer ouderwets; hellingen in plaats van trappen; gemeenschappe lijke werkruimten; centrale verwarming, met ver warmde badkamers en koele ruimten voor de op slag van levensmiddelen; vloeren, die niet in de was gezet behoeven te worden: geen gordijnen; gemakkelijk te reinigen meubelkleding; automa tische ventilatie en geen ramen; in de keuken ge makkelijk uitneembare ovens met eenvoudige be diening; alle kookutensiliën moeten zodanig ont worpen zijn, dat zij snel van het fornuis naar de tafel kunnen worden gebracht; een telefoon met een goedkoop bandopname-apparaat; afstandsbe diening voor de televisie; mogelijkheid voor het ter plaatse zacht maken van het leidingwater. Verder wil mevrouw Adams dat de winkels 's avonds en gedurende de weekends open zijn. Zij vraagt informatieve etikettering. Gemakkelijk te openen pakjes en minder pakjes. Beurzen, die van binnen verlicht zijn. Alle auto's speciale stoe len voor vrouwelijke automobilisten Hoe het ook zij, wij zijn anders gevormd dan mannen".). Mevrouw Adams verzocht de uitvinders zich te concentreren op de ergonomie, de wetenschap, die het werk geschikt maakt voor de werker. „Ik wil een melkfles die er goed uitziet, goed schenkt en gemakkelijk vast te houden is", zei zij tenslotte. Cake met koffie-crèiue Een kant en klaar gekochte cake kan vlug en gemakkelijk een apart tintje krijgen door een paar lagen koffie-crème. U hebt nodig: 1 gekochte, cake, 250 gram boter, 175 gram ge zeefde poedersuiker plus 1 eetlepel voor vulling, 6 eetlepels koffie-extract plus 1 eetlepel voor vulling. 2 eetlepels cacao, 1/8 liter slagroom. De cake over de lengte in drie plakken snijden. (W) ETENSWAAR D Boter en poedersuiker tot room roeren en al roe rende druppel ge wijs het koffie-extract toevoegen. 2/3 van de mokka-crème met 2 eetlepels cacao, 1 eetlepel koffie-extract en 1 eetlepel gezeefde poe dersuiker vermengen. De onderste plak van de cake met de helft van de crème bedekken, de tweede plak erop leggen en met de rest van de mokka-choco-crèmebedek- ken. Dan de bovenste plak erop leggen. Op een koele plaats de vulling en de mokka-crème laten opstijven. Daarna de zijkanten van de cake met mokka-crème bestrijken en op de bovenkant schui ne reepjes opspuiten. In de ontstane vierkantjes kleine torentjes van slagroom opspuiten. Kleine slagroom-torentjes langs de kanten van de cake spuiten. Op de zijkanten met een vork lijnen trek ken. Een paar voorbeelden. Royaal gestoffeerde bank stellen die er erg duur uitzien en bijzonder inge wikkeld zijn gestoffeerd maar die betrekkelijk goedkoop zijn, kosten handen vol geld als ze op nieuw moeten worden overtrokken. Soms zijn de ze kosten zo groot, dat men beter een nieuw bank stel kan kopen. Een bankstel waarvan de stoffe ring bestaat uit losse kussens is wat dit betreft bijzonder goedkoop. Een huisvrouw die een beet je handig is kan gemakkelijk zelf nieuwe hoezen maken. Kunnen de kussens aan beide kanten wor den gebruikt, dan heeft men een bankstel dat door de zeer lange gebruiksduur weinig of geen zorgen geeft. Dit geldt ook voor bankstellen waar van de rug en zitting op zeer eenvoudige wijze zijn gestoffeerd. Bankstellen met gebogen lijnen en vlakken en kunstig gestoffeerde armleggers kosten veel geld als ze moeten worden bekleed. Bankstellen met een ouderwetse stoffering waar voor singels, veren en erin (vulmateriaal) zijn gebruikt moeten al van bijzonder goede kwaliteit zijn, wil men niet na vijf of zes jaar voor grote kosten komen te staan. Een moderne stoffering met elastische singel is wat dit betreft veel goedkoper. Dit alles heeft niet zo veel met de aanschaffingsprijs te maken, want een bankstel van ruim tweeduizend gul den kan op den duin- goedkoper blijken te zijn dan een soortgenoot die de helft van dit bedrag heeft gekost. Jonge mensen beginnen soms met vier hoge stoe len en hebben dan het plan om later een paar stoelen bij te kopen. Dat kan immers want tegen woordig zijn bijna alle meubelen los verkrijgbaar. Toch is het beter om maar gelijk zes stuks te ko pen. want geen enkele fabrikant of winkelier kan de zekerheid geven dat hetzelfde model na vijf jaar nog in de handel is. Ook voor hoge stoelen geldt dat de prijs weinig met de gebruiksduur heeft te maken. Een goed kope beukehouten zaalstoel is bijna onverwoest baar, maar dit geldt niet voor een fragiel belijnd modelletje dat het tienvoudige kost. Een onge stoffeerde spijltjes-stoel is erg goedkoop en bijzon der geschikt voor een gezin met kleine kinderen. Stalen stoelen zijn iets duurder, maar hebben ook een zeer lange gebruiksduur. Hoge stoelen met erg dunne poten, stijlen en regels zijn mooi om te zien, maar zijn weinig geschikt voor intensief gebruik. Gaat het om het inrichten van een gaar ka mers of van een klein flatje, dan kan men veel "plezier hebben van een vierzitsbank, waarvan de zittingdiepte kan worden ver groot. Zo'n bank kan als nood slaapplaats worden gebruikt. Het is zelfs mogelijk om een smal batikbedje met enkele sierkussens als zitbank te gebruiken. Later kan zo'n bank- bedje goede diensten bewijzen op de logeer kamer of op de kamer van zoon of dochter. Het beste is dan om een bankbedje met een stevige ondergrond en een polyethermatras te gébruiken. De matras kan met een lap gor dijnstof worden afgedekt. Bij zo'n zitbankje kunnen desnoods een paar leuke rotanstoelen worden gebruikt. Deze oplossing voldoet ook goed voor jonge mensen die tijdelijk op ka mers moeten wonen en nog niet toe zijn aan hun eigenlijke inrichting. VLOERBEDEKKING Vast tapijt staat meestal bovenaan het verlang lijstje en niemand zal ontkennen, dat deze vloer bedekking gemakkelijk een gezellige warme sfeer geeft. De prijs van tapijt varieert van f 20 tot f80 per vierkante meter en dat wil zeggen, dat een kwaliteit van bijvoorbeeld f 25 met de no dige zorg moet worden behandeld. In een jong ge zin zal zo'n tapijt het meestal wel vijf of zes jaar uithouden, maar dan moet een bedrag van zeven- achthonderd gulden op tafel komen en het ver velende is, dat het bankstel dan meestal ook aan een nieuwe bekleding toe is Heeft men kunnen sparen dan is er geen vuiltje aan de lucht, maar is dit niet het geval dan zijn de moeilijkheden niet zo gemakkelijk op te lossen. Beter is het in zo'n geval om met een harde vloerbedekking zoals li noleum of vinyl te beginnen. Een goedgelegde li- noleumvloer gaat zelfs bij intensief gebruik zeker twintig tot vijfentwintig jaar mee. Legt men bij het zitje een klein machinaal of handgeknoopt kleedje dan kan men twintig jaar zorgeloos leven. Ook een goedkoop langharig kleedje voldoet in zo'n geval uitstekend. Is men eerder aan een goed vast tapijt toe, dan kan het linoleum in een van de andere kamers worden gebruikt. Gaat het om tijdelijk wonen we denken nu aan twee of drie jaar dan komen materialen zoals twisted-mat ting en super-balatum in aanmerking. Linoleum of vinyl kan ook, maar deze materialen zijn dan nog niet versleten en kunnen op de slaapkamers worden gebruikt. Hetzelfde geldt voor een goed koop vast tapijt. Gaat het om het tijdelijk wonen op kamers dan zijn er dus twee mogelijkheden. Men neemt goedkope materialen die na enkele jaren gebruik zonder bezwaar kunnen worden weggegooid of men kiest vloerbedekking met een langere gebruiksduur, en gaat er vanuit dat de ze ook in de nieuwe woning kan worden benut. Dit laatste kan natuurlijk alleen als voldoende materiaal aanwezig is en dit niet teveel versne den is voor schoorsteenmantels en uitbouwsels. Woont men eerst op kamers en suite dan mag er niet op worden gerekend dat de vloerbedekking later in een moderne grote kamer zal kunnen worden gebruikt. De vloerbedekking kan dan hoogstens op een paar kleine slaapkamers wor den gelegd. Moeten voor tijdelijke beiooning gordijnen worden gekocht, dan doen zich dezelfde mo gelijkheden voor. Men neemt heel goedkope, krap bemeten korte gordijnen, die later niet meer worden gebruikt of men neemt royale lange gordijnen, die bij het betrekken van een nieuwe woning vermaakt kunnen worden. Beginnen jongelui met een paar kamers, die ze zelf geheel of gedeeltelijk moeten inrich ten, dan is het natuurlijk nodig om met spa ren door te gaan, want over enkele jaren, als een aardig flatje kan worden betrokken, zal er veel geld nodig zijn. Het is erg verstandig om vroegtijdig een plannetje te maken, zodat men weet hoeveel nodig zal zijn. In het algemeen kan men stellen dat een huisin richting, waarbij niet zeer nadrukkelijk op de ge bruiksduur is gewerkt, in tien jaar moet worden afgeschreven. Dit geldt dus voor de meeste inte rieurs waarbij gestreefd naar een min of meer luxueuze sfeer. Om een kamerinricViting van vijf duizend gulden op peil te houden moet dus tien gulden in de week worden weggelegd. Heeft men meubel en materialen gekozen met een zeer lan ge gebruiksduur dan kan met vijf gulden per week worden volstaan. Er moet echter ook nog worden afgeschreven op de televisie, de koelkast, de wasmachine en mis schien de auto EIGEN MENING Gaat het om praktische gebruiksmeubelen met een lange levensduur dan wordt weieens de vraag ge steld of deze niet spoedig ouderwets worden. Be zien we de ontwikkeling van de laatste 40 jaar dan kunnen we zonder meer stellen, dat strak be lijnd e eenvoudige meubelen eigenlijk nooit ouder wets worden. Zodra een meubel allerlei buitenis sige details heeft, is dit gevaar wèl aanwezia Houtsoorten worden nooit ouderwets ook al zal een bepaalde houtsoort tijdelijk wat meer op de voorgrond treden. Heel belangrijk is voor jonge mensen, dat ze wat hun manier van wonen be treft proberen zichzelf te zijn en dat ze zich niet laten leiden door wat de wederzijdse ouders en de rest van de familie zo belangrijk vinden. Ouderen hechten dikwijls zoveel waarde aan uiterlijk ver toon en aan wat in hun milieu gebruikelijk is. Jonge mensen kunnen alleen gelukkig wonen als ze zorgeloos wonen en dit kan als ze hun huls in richten met het oog op de toekomst en hun moge lijkheden. ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur. Legloon f 15.— per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 Een Spaanse wijsgeer heeft eens gezegd: „Mensen zijn lui, daarom werken ze zo hard". Daarbij wees hij op de onverdroten ijver die mensen aan de dag leggen om het zich toch vooral gemakkelijk te maken. In dat streven gaan ze soms zo op, dat ze zich ervoor dood werken. Zijn mensen van nature lui? Wie 's zomers langs het strand flaneert zou het wel denken ofschoon er ook druk gezwommen, gebald geturnd wordt. Dat we somtijds behoefte heb ben aan uitrusten kan ons niet als luiheid verweten worden dat hebben we gewoon nodig. Voor de rest zwoegen we tot we oud zijn! Zelfs luilakken! Bij de ganze familie geldt Adriaan als 't schoolvoorbeeld van een lui mens. Hij kan uren niets doen: hij haat het zich in te spannen. Zó lui is hij dat zijn ka mer altijd even keurig is opgeruimdelk voor- werp zijn vaste plaats heeft en hij nooit naar iets hoeft te zoeken, want dat bespaart hem moeite. Henk daarentegen is de activiteit in persoon Hij rent van de ene bezigheid vciar de vol gende, geen zee gaat hem te hoog, en zijn ka mer is een varkensstal. Het kan hem niet schelen dat hij uren verspilt met zoeken, over hoop halen en hetzelfde nóg eens maken om dat het oorspronkelijke werkstuk zoek blijkt. Hij is zó ijverig, dat hij te lui is om ooit iets op te bergen. Maar wat is lui! Kan een mens niet uren lang melig op zijn rug liggen, naar het pla fond staren, anderen laten sjouwen en in tussen toch zeer ijverig met iets bezig zijn: een probleem, een gedachtengangeen ont- wikkelingsprocesWat is ijver! Kan een mens niet uiterlijk actief en levendig zijn in een poging de arbeid van zich af te schuiven? Echte luiheid is, geloof ik, een begrip dat he lemaal niet bestaat. In pure vorm ben ik het ten minste nooit tegengekomen. Wat ik hierboven met zoveel ijver zit te ver kondigen is natuurlijk niets nieuws: we wis ten het al. Maar we vergeten het zo dikwijls wanneer we met kinderen te doen hebben, en ADVERTENTIE we van de onderwijzer horen: „Dat dochtertje van u kan best, als ze maar wil. Ze is gewoon te lui." Of als we van een leraar moeten vernemen: „Uw zoon zou best mee kunnen, maar hij zit in de klas te luiwam- messen. Met wat meer ijver zou hij zeker een voldoende kunnen halen." Met meer ijver.ja. We nemen het onze kin deren hoogst kwalijk wanneer ze de ijver voor datgene wat ze haten niet kunnen opbrengen. Ze moeten, kort en goed. Wij moeten toch ook? Best. Wij moeten ook. Daarvoor zijn we groot en volicassen, daarvoor dragen we verant woordelijkheid. Doch kinderen? Moeten die altijd? Hun tegenzin in bepaalde zaken is zuiver en echt. Hun verzet is spontaner, waarachti ger. Hun verdriet, als ze desondanks gedwon gen worden, is daarom ook aangrijpender dan het onze. Wij hebben geleerd ons aan te pas sen. Dat maakte ons ook niet gelukkig, maar nou ja. Luie kinderen, écht luie kinderen bestaan niet. De zogenaamde luie kinderen willen niet niets doenJ ze willen iets anders doen. En wanneer ze toch moeten, nemen ze zich hartstochtelijk voor: „Later doe ik lekker iets anders!" Daarom, wat ik u bidden moge: maak niet te veel ophef van de „luiheid" van uw kind: het is tegenzin, anders niet. U kunt er een razend actief wezentje van maken als u zich verdiept in de wensen van dat kind en tracht althans enigszins aan die loensen tegemoet te komen. De mogelijkheden die de toekomst biedt zijn zo talrijk: één ervan zal uw kind wel aanstaan en daarvoor zal het hard willen werken. En als die mogelijkheid er (nog) niet is: welnu, schep haar dan! Zijn wij ouders, of werkopzichters? THEA BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17