Warme laatste hulde aan prof. van Asbeck k Controle koplampen 'Groep van zes' heeft veel op haar geweten Libelle toont voorj aars- en zomermode Geweldpleging niet bewezen Kroonprinselijk paar bij de begrafenis Magische bekoring Hoeveel weegt een haai? evoluon ANWB OP SCHUTTERSVELD Dr. Awni Dajani in Amman overleden SANDWICHKOEIEN NIET VERBODEN DINSDAG IS FEBRUARI 19J8 IETDSCH DAGBLAD PAGINA J ADVERTENTIE Onder zeer grote belangstelling werd hedenmiddag het stof- felijk overschot ter aarde besteld van prof. mr. F. M. baron van Asbeck, oud-hoogleraar te Leiden in het volkenrecht, oud-hoog leraar te Batavia en oud-lid van vele internationale organisa ties op juridisch terrein, die vorige week vrijdag op bijna 79- jarige leeftijd is overleden. De plechtigheid, die vooraf werd gegaan door een rouwdienst in het Groene Kerkje te Oegst- geest werd onder meer bijgewoond door Prinses Beatrix en Prins Claus, van wie een met beider initialen gesierd bloem stuk de kist dekte, de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, vertegenwoordigers van andere ministeries en nationale en in ternationale organisaties op rechtskundig gebied, vele juristen uit binnen- en buitenland en vanzelfsprekend talloze leden van de Leidse universitaire gemeenschap. bezieling gewerkt aan de toekomst van de universiteit, ook nadat hi) in 1942 als protest tegen het Duitse op treden ontslag als hoogleraar had ge nomen. By dat alles wuifde hij uit overtuiging de tegenwerping af. dat hy naar het onmogeiyk-idealistische streefde. Prof. Polak sprak over zyn initia tieven die tot vernieuwing en uitbouw op velerlei terrein hebben geleid en over zyn liefde voor onze cultuur en onze taal die hy op zo prachtige wy- ze kon hanteren. Groot was zyn trouw aan Vorstenhuis, aan land, zyn vrienden, zyn leerlingen. Zyn motie- Mr. C. H. F. Polak, oud-collega van overledene als Leids hoogleraar, stelde dat Iedere formulering van de gevoelens, die vrienden en bekenden van Van Asbeck op dit moment be zielden, tekort moest schieten. Want ook als men zou spreken van de schier magische bekoring die van zyn persooniykheid uitging, van de bezie ling van zyn idealisme en de welda dige warmte van zyn vriendschap, zou men hem dan ook nog tekort doen. De internat- rechtsgemeenschap, In donesië en de andere ontwikkelings landen hadden in zyn werk zyn grote belangstelling en nieraan heeft, hy de grote gaven van zyn persooniykheid gewyd. waarby hy vaak met mensen als Van Vollenhoven en Kollewijn zijn tyd ver vooruit was. Later, na ■n wat onbestemde periode in Leiden waar hy eerst kort. voor de oorlog tot hoogleraar werd benoemd, werd hij tydens de bezetting een leidsman voor het Leidse Universitaire verzet. In die tijd heeft hy ook met grote ven en handelingen waren steeds van het zuiverste allooi en ieder contact met hem was een verkwikking. Zelfs ln het moeiiyke laatste jaar heeft hy de humor en het medeleven met de medemens, die hem zozeer tekenden, weten te behouden. Jong van geest Namens de oud-leerlingen van prof. Van Asbeck sprak prof- mr. L. J. Brinkhorst, hoogleraar in het recht van de internationale organisaties te Leiden. Ook deze schetste de warme menselykheid en grote bezieling van de overledene, die in zo sterke mate ook zujn Indische leerlingen deelach tig werden, ook onder moeiiyke poli tieke omstandigheden. Contact met jongeren hield hem jong van geest, waardoor hy tot het laatst open bleef staan voor nieuwe denkbeelden en stromingen. Zyn liefde voor het vol kenrecht heeft hy aan tallozen over gedragen, maar een „school" heeft hy niet gevormd: daarvoor was zyn eerbied voor persoonlijke opvattingen v&n de ander te groot. De rouwdienst werd geleid door de Remonstrantse predikante uit Lo- chem mej. ds- E. B. A. Poortman, die onder meer opmerkte, dat Van As beck begiftigd was met zo singuliere, excellente gaven, dat men hem een gezegend mens had kunnen noemen, ware het niet dat hy zoveel doorgaf can en mee liet delen door anderen, dat daardoor juist de anderen geze gend werden. Een zoon van de overledene be dankte voor de belangstelling, alvo rens de ter aarde bestelling op de begraafplaats van het Groene Kerkje plaatsvond. Wetenschap is precisiewerk! Temperatuur, gewicht, lengte moeten feilloos nauwkeurig worden gemeten. Dat ziet u in het Evoluon. Zelf kunt u er met een laboratoriumbalans een mensenhaar wegen tot in miljoenste delen van een gram. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! eindhoven l i 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant 4J*em*mmCr Succes voor Leidse politie „Verblind door een tegenligger Vaak. veel te vaak, kan men zinnetje tegenkomen als oorzaak van moeten andere storingen worden ver een verkeersongeluk met min of meer holpen. Kleine storingen dan altyd, ernstige afloop-Verblinding staat heel want als het om ingrijpende zaken hoog op het lijstje van oorzaken van gaat. wordt de automobilist naar de verkeersongevallen. i garage verwezen. De A.N.W.B. kan met keiharde cij- Vanmorgen is de A.N.W.B. opnieuw fers aantonen, hoe dat komt. Niet op het schuttersveld neergestreken, minder dan 94,5 procent van all* jjoewel blauwe tenten ditmaal twee auto's rydt rond met onjuistee g«- weken blijven staan (tot en met lichte koplampen. terdag gericht. Tien procent heeft, Een ANWB-er controleert de lampjes nodig. Bij 25 procent lampen van een van de talrijke F. W. Pont 25 jaar bij belastingen Het is donderdag 26 jaar geleden. Jat de heer F. W. Pont, commies le tlasse by 's Ryks directe belastingen, in overheidsdienst trad. De jubilaris begon zijn ambtelijke loopbaan bij de dienst der invoer rechten en accynzen. Hy was daar rijf jaar werkzaam bij de inspectie en tot maart 1958 gedurende tien jaar als kassier aan het ontvangkan toor. Op deze periode volgde een ver plaatsing naar de afd. inkomstenbe lasting van de directe belastingen ln Amsterdam waarop de heer Pont na een half jaar naar de Haagse belas tinginspectie vertrok. In 1965 keerde de jubilaris naar zyn oorspronkelij ke standplaats Leiden terug waar hij thans als aanslagregelend ambtenaar aan de inspectie der directe belas tingen le afd. verbonden is. De heer Pont verwierf ook bekend heid in kerkelyke en organisatie kringen. Van de consul-generaal der Ne derlanden te Amman werd bericht ontvangen dat dr. Awni Dajani al daar is overleden. Dr. Dajani be kleedde lange jaren de post van di recteur van het Jordaanse departe ment van oudheden. Hy studeerde archeologie aan de London Universi ty. Daarna heeft hy zyn volle kracht gewyd aan de bevordering en de uit bouw van het archeologisch onder roek in Jordanië. Archeologen uit ve le laaiden van Europa betreuren zyn heengaan. Hy was een energieke per- rooniykheid, steeds bereid de vele geleerden die zyn hulp inriepen ter zijde te staan. Dit bleek nog kortgeleden toen hij, lijdende aan een ongeneeslijke kwaal, vanaf zUn ziekbed in het gou- 'ernementshospitaal te Djabal Am man persoonlijk alle maatregelen nam die het mede mogelijk maakten dat in Nederland de schriftvondsten konden worden bestudeerd welke door dr. H. J. Franken, lector in de Palestynse oudheidkunde aan Leidse Universiteit, in het voorjaar »an 1967 waren opgegraven in de T«ll (een nrineheuvel) te Dcir Alla °P de linker-oever van de Jordaan. Dr. Dajani heeft ook een belangry' ke rol gespeeld by het verwerven vai de bekende „Dode Zeerollen", die óch in handen van Bedoeinenstam- men bevonden. Jordanië en de Ne derlandse speciaal de Leidse archeo- togie Ujden een gevoelig verlies door ójn heengaan. De daders van de inbraak bij de Leidse juwelier Plessen op het Bevrijdingsplein, die zoals bekend de vorige maand werd gepleegd en waarbij een bedrag van bijna 34.000 aan sieraden en horloges werd buitgemaakt, blijken meer op hun geweten te hebben dan aanvankelijk werd vermoed. Met de arrestatie van deze daders, allen Leidenaars in de leef tijd van 15 tot en met 19 jaar, heeft de politie van de Sleutel stad tal van zaken tot een oplossing weten te brengen. Diefstallen en vernielingen De knapen voerden hun kwalykc praktijken voornamelijk in de laatste maanden van het vorige jaar en de eerste weken van dit jaar uit. In to taal zijn niet minder dan drieënveer tig zaken aan het licht gekomen, afgezien van de inbraak bij de juwelier en het aanrichten van een grote ravage in drie scholen aan de Cesar Franckstraat ging het hier voornameiyk om minder spectaculai re gevallen. By de vele insluipingen en inbraken werden betrekkelyk klei ne geldsbedragen, enkele kleding stukken, een hoeveelheid sigaretten en (fris) dranken en een aantal bont vellen ontvreemd. De jongens hebben bekend de da ders te zijn van de champagneroof bij een drankzaak op het Bevrydings- plein, de Insluiping in de Rynland- flat, waarbij behalve geld een aan tal sigaretten werd gestolen, een se rie Inbraken in kledingmagazijnen aan de Hoogstraat en de Breestraat, in een bontzaak aan de Turfmarkt en in diverse scholen en kantines. Voorts In de goedbezette Leidse Stadsgehoorzaal heeft het jeugdige zestal tijdens een baptlstendienst aan de Oude Rijn portemonnees weggenomen en later Deze conclusie heeft de verlichtings actie opgeleverd, waarmee de A.N.W.B. nu al jaren de boei- op gaat. Twee jaar geleden stonden de blauwe ten ten ook in Leiden. In één week wer den toen 1171 auto's gratis gecontro leerd. Van 967 wagens moesten de koplampen worden bygesteld. Dat ligt dus iets onder het landelyk gemid delde. maar het percentage onjuist gerichte lampen was nog onheilspel lend genoeg. In de praktyk blijkt, dat bij de helft van de auto's, die niet in orde wor den bevonden, de lampen te hoog februari, op maandag tot' vrydag van 11 tot 7 uur en op zater dag van 10 tot 4 uur) leek het van ochtend wel of iedereen er meteen bij wilde zyn. Vele tientallen wagens j j^evèeT stonden al om elf uur te wachten op hun beurt. De controle van één wa gen neemt ongeveer drie minuten in beslag, men kan dus ongeveer uitre kenen hoe lang het zal gaan duren. Maar de man. die byna bij de brug over de singel stond, was toch nog lang niet aan de beurt In ieder geval h£td iedereen volop gelegenheid om de uitgedeelde folders van de cursus ..Pech onderweg" in te auto's, die vanochtend op het Schuttersveld reeds op hun beurt stonden te wachten. (Foto LD/Holvast). kyken. De A.N.WB.-mensen vertel den ons, dat ze daar altyd onmid- delUjk reactie op ontvangen. Ook vanochtend „By voldoende deelname" wordt ook in Leiden zon cursus georganiseerd. Zy twyfelden er niet aan. Die 25 cur sisten zouden zich wel opgeven. Voor hen was slechts de vraag interessant: cursussen moeten er worden ook de offerblokken in de Hartebrug- rw I f kerk gelicht. Op het Stationsplein j bV@rt (?Tb voor diet stal werden enkele fletsen gestolen en ln 1 werden enkele fletsen gestolen het redactielokaal van het Leidsch Dagblad, na verbreking van een ruit, aantal scharen. Bovendien moest groot aantal snoep- en sigaret tenautomaten het ontgelden. gegeven? Gastcollege prof. Mitrany Op donderdag 15 februari zal prof. David Mitrany uit Oxford aan de Leidse Universiteit een gastcollege geven over federale en functione- vormen van integratie. Prof. Mitrany. die als hoogleraar verbonden is geweest aan het Insti tute for Advanced Study in Prince ton en van wiens hand onder meer net boek ..A working peace systeem" is verschenen, is gasthoogleraar aan de Harvard University, byzonder lec tor aan de Yale University en advi seur inzake Internationale aangele genheden van de directie van Uni lever, Ltd. Van Ravens leidt Schotland-Engeland De Rotterdamse arbiter Piet Roo mer. die oorspronkelijk was aange zocht als rechtspreker voor de wed strijd SchotlandEngeland op 24 fe bruari a.s. in Glasgow, heeft dit aan bod niet kunnen accepteren- Voor hem in de plaats is aangewezen de Schiedamse scheidsrechter L. van Ravens, die zal worden geassisteerd door de - grensrechters W. J M. Schalks uit Leiden en J. Bijleveld uit Rotterdam. ZEVENMAAL BEROEPEN De heer A. J. G. Dronkert. theolo gisch kandidaat in Leiden, op wie reeds een aantal beroepen is uitge bracht. ontving thans ook nog beroe pen van de Geref. Kerk in Broek- sterwoude, Donkerbroek, Geesteren - Gelselaar. Holwerd, Krabbendyke. Tholen -Poortvliet en Zwammerdam. Naar aanleiding van het ver slag over het optreden van de heer Marks in Nieuwveen, zou men hier uit kunnen opmaken, dat deze met. het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" in Nieuwveen heeft gemusiceerd. Dit is ten onrechte. De heer Marks leidde in die gemeente de Nieuwveense Fan fare en Drumband. Zowel de officier van justitie als de Haagse politierechter waren slecht te spreken over de dienstopvatting van een 23- jarige taxichauffeur uit Leiden, die aldus de rechter ken nelijk het standpunt „horen, zien en zwijgen" toepaste. Dat zou ook zijn gebeurd, toen op een stille zijweg in Wasse naar een 68-jarige man onprettige belevenissen meemaakte, waardoor de officier van justitie aan een 31-jarige schilder uit Leiden diefstal met geweldpleging ten laste had Na een zeer uitvoerige bespreking omtrent het gebeurde, kon de rech ter evenwel niet tot het bewys van de geweldpleging komen, doch ver oordeelde de schilder terzake van diefstal onder wel zeer verzwarende omstandigheden, tot zes weken ge vangenisstraf. De bejaarde man had by zijn zwager in Leiden een avond je zitten kaarten. Daar voegde zich de schilder by het gezelschap. Taxi By het afscheid bood deze van wege het slechte weer de 68-jarige bloemenkoopman uit Noordwyker- hout aan, deze door een taxi thuis te laten brengen. Zelf reed hüj ook mee. Volgens de koopman was men meteen al een an dere richting dan Noordwijkerhout Het damesweekblad Libelle is gisteren in samenwerking met het Nederlands Katoen instituut in de Leidse Stadsge hoorzaal begonnen aan een reeks van modeshows. Tijdens de tournee zullen vele steden in ons land worden aangedaan. Vijf mannequins presenteer den 's middags een grote col lectie voorjaars- en zomermode en herhaalden dit 's avonds nog tweemaal. Voor dit soort shows bestaat altyd grote belangstelling Waarsohijn- iyk omdat van alle modellen patro nen kunnen worden besteld en om dat iedere „doe-het-zelf" naaister ge brand is op modemaeuwtjes. En die modenieuwtjes zyn er ge lukkig weer. De meeste rokken waren even boven de knie. De klokkende rok gaat de gérende verdryven en de tail- leiyn Is öf laag öf heel hoog. Grote strikken, jabots en brede kant enkragen worden weer gebruikt als halsgarnering. Romantisch ge- pypte ruches zagen we langs een een voudig rose gebloemd jurkje. Over het algemeen vonden we de modellen be- teld kregen. Voor de robes manteaux, mantels en ensembles was op deze show dik- wyls donegaltweed gebruikt. Donegal- tweed is een fyngeweven tweed met bobbeltjes er op. Zowel effen als ge streept laat deze stof zich uitstekend verwerken. Soms waren de klassieke knoopsluitingen vervangen door brandebours. By een bruine (vale ruit) mantel, op deze manier gesloten, werd de er onder gedragen fleurige japon daar door juist een ietsje zichtbaar en dat gaf aan het geheel een jeugdig ac cent. Ook clipsen als sluiting voor pakjes en ook voor mantels werden nogal eens getoond. Wel een beetje somber voor de zo mer vonden we de modelletjes in Mexicaanse motieven, kennelijk ge ïnspireerd op de komende Olympische zomerspelen in Mexico. De gedempte kleuren (overigens in prachtige tin ten) zyn meer geschikt voor najaar en winter. De mini-bruid in mini-kleding was op deze show niet vertegenwoordigd. Wel het traditionele en toch nooit vervelende lange bruidstoilet, deze keer met de verfynde hoofdtooi van een nonnetje, namelyk een kanten hoofddoek, nauwsluitend om het ge zichtje van de bruid. De dames hebben deze show zeker gewaardeerd. Dat bleek uit het gulle applaus, dat de lieftallig* manne quins ten deel viell Leidse kantonrechter: In de zaak tegen een 50-ja- ide hij, nog niet vastgesteld, welk deel rige autohandelaar uit Oegst- °egstgeesi als iandeiijk" moet t -j i i w orden aangemerkt. Juist vorige geest heeft de Leidse kanton- maa,nt] hebben Gedeputeerde Staten rechter mr. W. de Koning gis- een ontwerp gemaakt om het lande- teren schriftelijk vonnis ge-1 Hike gedeelte van deze gemeente wezen. De autohandelaar werd j vast _|f„_®teAlen'., E.r dus een reële vrijgesproken van laste gelegde feit. ingeslagen, doch verdachte en de chauffeur zeiden, dat de koopman, die evenals verdachte nogal wat bier had gedronken, niet duideiyk kon maken waar hy woonde. Daarom zou hy er in hebben toe gestemd om in het nachtelyk uur naar Den Haag te ryden. „Daar valt altyd nog wel wat te beleven", aldus het standpunt van de taxichauffeur die wel vaker van die late klanten heeft. Over wat ln Was senaar gebeurde, liepen de menin gen sterk uiteen. Volgens het slacht offer, zou de schilder toen hy op de donkere weg uit de auto was gestapt, hem een klap op zyn hoofd hebben gegeven waardoor hy werd gewond en in een sloot was gegleden. Tydens de worsteling had verdachte hem zyn portefeuille afgenomen en daar plm. f200 uitgehaald. Vervolgens werd de reis naar Den Haag voortgezet, waar de koopman uit de taxi stapte en zich by. de poiltie vervoegde. Hij zou heb ben gezien, dat verdachte aan de taxichauffeur geld uit zijn porte feuille had gegeven. Leids jeugdelftal won van Rouwkoop In het kader van het plan Jeugd- training Nederland heeft gisteravond in Voorschoten een geselecteerd Leids jeugdelftal van 1617 jaar een wedstrijd gespeeld tegen een sterk Rouwkoop-team. De „toekomst van Leiden" ging met snel. modern voet bal van start en zette Rouwkoop bin nen het kwartier op een 30 achter stand. Maar hoe goed de „Leidse" verdediging Hannaart (LFC). v. Bemmelen (SVLV), La Lau (Rooden- Durg). v. d. Burg (UVS) zich hier na ook weerde, zij kon toch niet voorkomen, dat de Voorschotenaren, die er een schepje boven op hadden gedaan, tot. 33 terug kwamen. Vlak voor rust kon v. Duyn (UVS) de jeugd toch weer aan een voorsprong helpen. Na de hervatting werd het tempo van ..Leiden" Rouwkoop te machtig Met doelpunten van Den Hollander, v. Duyn. v. Zyp (allen UVS), Talakua (Lugdununri en Ederveen (RCL) won de geselecteerde jeugd van Leiden in dit uiterst spor tieve duel met 104. Duw ke rijksweg ligt en nabij de werk plaatsen van het elektronisch bedrijf der marine. Mede op grond hiervan C.JK"-T." vrot'S -e raadsman „nts.ag van De autohandelaar was veertien da- in 1966 in een weiland, gelegen Rijksweg 4 onder Oegstgeest, koeien had laten lopen met op hun rug een doek, waarop reclameleuzen voor zyn bedryf waren aangebracht Daar dit »n stryd werd geacht met een wetsartikel, dat de bescherming van het landschap in Zuid-Holland be oogt, werd proces-verbaal opge maakt. Verdachtes raadsman bestreed het feit, dat de koeien in „het landelijke aeel" van de gemeente Oegstgeest liepen. Ten aanzien van de ge meente Oegstgeest werd, zo betoog- echtsvervolging. De officier van Justitie, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, was van mening, dat het weiland, waarin de „sand- wich-koelen" liepen wel degelijk tot het landelijk gedeelte van Oegstgeist behoorde, zodat verdachte de Veror dening bescherming; landschap Zuid Holland inderdaad had overtreden. Hij eiste een boete van f 15. Volgens de kantonrechter kan niet met een redelijke zekerheid werden vastgesteld, dat het weiland inder daad in het landelijk gedeelte van de j genisstraf gemeente Oegstgeest ligt, J van f 122. De verdachte gaf toe dat hy om onverklaarbare reden het slacht offer met zyn schouder een duw had gegeven, waardoor de man viel. Het slachtoffer zou hebben gezegd, dat hy f200 uit de portefeuille mocht halen, welk bedrag verdachte de volgende dag zou teruggeven. De chaufferu verklaarde, dat in Noordwykerhout de koopman niet kon afrekenen omdat deze alleen maar briefjes van f 100 bezat en daarop toestemde mee naar Den Haag te gaan. Het slachtoffer ont kende dit. De chauffeur verklaarde, dat in de taxicahffeur op de grens van meineed liep. Hy eiste wegens dief stal middels geweldpleging drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. T. Giberius achtte het bewijs voor de geweldple ging en diefstal niet bewezen en con cludeerde tot vrijspraak subs, clemen tie. Het geheel zou een „zattemans- geschiedenis" kunnen worden ge noemd. De rechter had weinig waardering voor het optreden van de chauffeur, die wel de bebloede passagier had ge zien, doch verder niets had gedaan- Terzake van de diefstal veroordeelde erdachte tot zes weken gevan- schadevergoeding BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i der Zeeuw; Kal Wah Marin Chirts- lem; Maria Hendrika Johanna, en G. J W. Mast; Richard, z. v. B. de Rooy en A. D. van Eeuwljk; Johanna i Dirkje, d. v. J. D Hus; Arthur, z. v. C. J, M. C. Benning; Heieen. d. den J3erg en A. P_ de Jong; SJaak Pe Ronald Ronald, z. v. P. H. J. M. J. van Heerlngen; I SJaak. z. v. P. H. J. Peetere en E. M. J. van Heerlngen; Monique, d. v. S. Holswllder en S. Zwart: Mauritius Pranciscus Johannes Maria z v V F H. M. Raijmakere en M. T.' B. j| Meij- M. Wesselman; Richard, z. v. G. P. de Bock en W. G Hensing. GETROUWD A. Slebert G. A. M. Heemskerk A. P. Bakker en M. van der A. OVERLEDEN N de Jong, Asbeck. 78 Jr 75 jr.. man: echtg. v. E. A. Kaljadoe. der Salm. 67 Jr.. man; W echtg. v. W. Zon. 4 dagen, Baron F. M. van H. C Livingston, de Mink, 75 jr.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3