LEIDSCH DAGBLAD Gouden triomf Ans Schut Executie in Hoee van driehonderd burgers Stien Kaiser reikt op 3000 meter niet verder dan derde plaats WFERRER1CHT Iets hogere temperaturen TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN C.A.O. OP DE WEEGSCHAAL BEDRIJFS AUTO'S Beschuldiging van burgemeester Achttien kinderen bij twee branden omgekomen FORD TRANSIT ©uaf ^)ïtt Cdjfpuiïasoep.die is pas lekker! eid« Citroën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 No. 32406 DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van een speciale verslaggever) Grenoble, maandag Nederland heeft vandaag zijn tweede gouden medaille gewonnen bij het hardrijden op de schaats. Na Carry Geijssens gouden triomf op de 1000 meter toonde Ans Schut zich vanmorgen de snelste op de 3000 meter. De 23-jarige typiste uit Apeldoorn bleef als enige onder de vijf minuten. Haar tijd van 4.56.2 betekende een nieuw Olympisch record. Stien Kaiser, opnieuw teleurstellend, belandde toch op het ere-schavot. De wereldkampioene veroverde een bronzen plak, de tweede in dit Olympisch toernooi. Zo werd de laatste dag voor de da messchaatsers opnieuw een groot succes. Onder bijzonder goede om standigheden prachtig ijs, snel ge worden door een licht regentje joeg Ans Schut, fel aangemoedigd door het Nederlandse legioen, naar een voor deze baan fantastische tijd. Steunend I goede techniek, fel geconcen- gaan vallen en het ijs leek botter, treerd rijdend op een schema van 5 om geen risico's te nemen moest minuten rond, deed Ans vandaag stien ruim door de bochten, daar- haar greep naar de macht. En het mee onderdelen van seconden ver- jukte. Hijgend zei ze na afloop: spelend. Desondanks kwam zij, vooral Jk heb geluk gehad. Met het weer en door een opvallend snelle eindsprint tijd van 5.01.3 min. ..Ach, Uitslagen in t Grenoble 1. en Olympisch kampioene Ans Schut (Ned) 4.56.2 (nieuw Olympisch record)2. Kaja Mustonen (Pinl) 5.01.0; 3. Stien Kaiser (Ned) 5.01.3: 4. Kaija Lisa Keskivitikka (Pinl) 5.03.9; 5. Wil Burgmeyer (Ned) 5.05.1, 6. Lidia Skoblikova (Rusl) 5.08.0; 7. Christina Lindblom (Zwi 5.09.8; 8. Anna Sablina (Rusl) 5.12.5; 9. Sigrid Sunciby (Noorw.) 5.13.3; 10. Jeanne Ashworth (VS) 5.14.0; 11. Jean Ome- lenchuk (VS) 5.14.9; 12. Lasma Ko- oeniste (Rusl) 5.16.0; 13. Christina Karlsson (Zw) 5.17.2; 14. Toy Dorgan (VS) 5.17.6; 15. Martine Ivangine <Fr) 5.19.3. Maar dat was geen afdoende klaring voor de prachtige tijd die voor haar werd afgeklokt. In de zevende rit trachtte de Fin- Kaija Mustonen, reeds kampioene op de 1500 meter hier in Grenoble, Ans Schut van de ereplaats te ver dringen. Zij startte wat trager, leek nog naderbij te komen, maar tegen het eindging het steeds moeizamer De bewegingen werden verkrampter, in zekere zin misschien een teleur stelling. Maar aan de andere kant, het ging weer lekker en ik was on der de druk uit". Dat was het eer ste commentaar van Stien Kaiser, die voorts zei dat de omstandighe den haar toch wel parten hadden gespeeld. Veel succes dus voor de Neder landse meisjes, Mustonen kon niet onder de tijd eerste rit gestarte Willy Burgmeijer 5 minuten komen: 5.01 haar deel, nog altijd goed voor Olym pisch zilver. En Stien Kaiser? Het zelfvertrou- en leek hersteld maar in de een i laatste rit, waarin de Delftse we reldkampioene starte, waren de om- 'standigheden in haar nadeel veran- Iderd. De regen was steeds harder O/i ,s nieuive vervolgverhaal Als nieuw vervolgverhaal örengen wij thans „Charles en Charlotte." een van de meest bekende romans van Willy Cor- In oude sprookjes wordt soms verteld van iemand die een wens mag doen en het later bitter betreurt als die wens ver vuld wordt. Charlotte heeft eens een wens gedaan, die verhoord werd: zij heeft de plaats willen innemen van haar tweeling broertje Charles. En haar le ven lang is het alsof zij niet meer Charlotte kan worden, alsof zij gedoemd is Charles te zijn. Niet een vrouw, gelukkig met een man, met kinderen, be hoed en gekoesterd, maar al tijd weer degene die sterk moet zijn als een man, die zich een weg moet worstelen door het leven, als een man. Haar kracht trekt de zwakken aan, hun zwakheid wondt haar. En alles wat zij ontberen moet, het vrouw zijn, het moeder zijn, wordt haar verweten als een schuld. „Charles en Charlotte" is een uitgave van H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij te Den ADVERTENTIE NOACK PRIMA ROOKWORST-WEER ADVERTENTIE Het KNMI in De Bilt verwacht van ke heden- tot morgenavond: half tot zwaarbewolkt met plaatselijk wat re gen. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. IZ8 Iets hogere temperaturen dan van daag. (opgemaakt om 11.40 uur) 13 FEBRUARI Zon op: 8.01 uur; onder: 17.49 uur. Maan op: 16.37 uur; onder: 8.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.51 en 15.05 uur, laagwater te 10.56 en 23.16 wit nummer bestaat uit 18 pagina's vijfde werd in 5.05.1 min. Een haar doen zeker verdienstelijke pres tatie. De Nederlandse kolonie kon de vreugde niet op. Luidruchtig huldig de men de nieuwe Olympische kam pioene. Aan de overkant van de baan een eenzame Russische rijdster, Lidia Skoblikova. V* t jaar geleden in Innsbruck had zij deze afstand met grote overmacht op haar naam ge schreven. Nu was haar tijd van 5.08 min. nauwelijks goed voor een plaats onder de eerste tien. ISRAËLISCH PROTEST BIJ DE Israël heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties meegedeeld, dat Jordaanse strijdkrachten zaterdag avond en zondag Israëlische strijd krachten ten westen van de Jordaan hebben beschoten. De regering van Isr I. zo deelde de deelde de Israëlische rmbassadeur bij de VN mee, vat deze welbewuste aan val en provocaties zeer ernstig op. Hij vroeg echter niet om een zitting van de Veiligheidsraad. I Bjj een vuurgevecht op de weste- lijke oever van de Jordaan heeft Israëlische veiligheidspatrouille drie gewapende Arabieren doodgeschoten, j Israëlische veiligheidsofficieren ver- I klaarden, dat twee van de Arabieren j bekend stonden als geharde saboteurs I van de „Al Fatah-organisatie. De Egyptische autoriteiten hebben :n spionagenet ontdekt, dat van beurde in een loods van dc Aankooo1 Marseille uit werd geleid door spe- Centrale Groningen aan de Friescheciale Israëlische diensten. Dit schrijft Straatweg. De slachtoffers, die bezig 1 Het Egyptische blad „Al Achram". waren zakken met kunstmest (50 kg. Een lid van de organisatie, die voor- zwaar) op een vrachtwagen te laden, namelijk het ocg moest houden op het kwamen onder een lawine van deze j scheepvaartverkeer tussen Egypte en zakken terecht, toen onderuit de sta- de Sow jet-Unie, is gearresteerd, na pel een zak weid weggenomen. De I melyk de kapitein van een Spaanse hele massa ging glijden. Drie van de passagiersschip dat in de haven van personeelsleden werden er onder be- I Alexandrië voor anker lag. dolven. De vierde, de heer B. Wiers, Arabische commando's hebben in wist zich tè redden door een aantalde afgelopen week bij aanvallen op zakken van zich af te stoten Voor Israël en door dit land bezette ge- het leven van het zwaargewonde j bieden 23 Israëlische militairen ge slachtoffer wordt gevreesd. De na- dood. Dit is vandaag door de Pa- men van de slachtoffers waren van- lestijnse bevrijdingsbeweging „Al morgen nog niet vrijgegeven. I Fatah" bekendgemaakt. (Van onze Groningse correspondent) Twee doden, een zwaargewonde en een lichtgewonde is de trieste balans ongeluk, dat vanmorgen Na haar prachtige triomf op de 3000 meter werpt Ans Schut zich in de armen van trainer Piet Zwanenburg ADVERTENTIE Roolvink vindt lonen te hoog gaan (Van correspondent) Bus in ravjjn Op Ceylon zijn 23 personen om het leven gekomen doordat de autobus waarin zij zaten in een ravijn bij Badulla stortte. Vol gens de politie zyn zeven anderen ernstig gewond. ADVERTENTIE VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST ÏO TIM 18 FEBRUARI AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations De Sowjetrussische partijleider Brezjnew heeft zaterdag tijdens besprekingen in Moskou aan de leider van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront (Vietcong) ver sterkingen beloofd. De communistische troepen in Hoeé hebben driehonderd burgers doodgeschoten en be graven in een massagraf ten zuiden van de stad, aldus deel de de burgemeester, luitenant kolonel Phan Van-khoa, die te vens provinciaal commandant is, gisteren mede. Het betreft hier officiële functionaris sen, technici, politiemannen en anderen, die door de Vietcong op een „zwarte lijst" waren ge zet. De executies vonden vrij dag plaats, toen de Vietcong en de Noordvietnamezen uit het zuiden van de stad waren ver dreven. Het massagraf is nog niet ontdekt, maar de inlich tingen waren onweerlegbaar. Voorts zijn de lichamen van vijf gedode Amerikanen vonden, wier handen waren vastgebonden. De schotwonden wezen op executie. Een van de lichamen was afschuwelijk verminkt. Amerikaanse mariniers hebben In het afgelopen weekeinde een vei sende landing met amfibievaartuigen uitgevoerd, die hen tot vlak bjj de muren van de door de Noordvietna mezen bezette citadel van Hoeé bracht. Onder dekking van de mist zetten landingsvaartuigen zwaar wapende mariniers over de 200 meter brede Perfume. Over het resultaat de strijd is nog weinig bekend. In de nacht van zaterdag op i dag kwam de basis in Khe Sanh der zwaar mortier- en artillerievuur van de Noordvietnamezen te liggen. Amerikaanse B-52 bommenwerpers bestookten Noordvietnamese raket stellingen, troepenconcentraties ei opslagplaatsen in de buurt van di basis. Vanochtend deed een bataljon Vietcongstrjjders een aanval op een Zuidvietnamese positie bij Tam Ky, 70 km van Da Nang. De Zuidvietna- mezen slaagden erin de aanval af te In Saigon was het gisteren rustig. Er deed zich één hevig vuurgevecht voor, waarbij een Amerikaanse een heid, die vanuit gepantserde voertui gen een felle strijd met de Vietcong leverde, vijf man verloor. De Vietcong liet 24 doden achter. In de luchtoorlog tegen Noord- Vietnam bombardeerden Amerikaanse toestellen het ten noorden van Hanoi gelegen vliegveld Kep. Andere bom menwerpers deden, geleid door radar, een aanval op het vliegveld van Jen Bai„ 125 km ten noordwesten van Hanoi. Het Amerikaanse opperbevel in Vietnam heeft gisteren bekendge maakt, dat de geallieerde strijdkrach ten meer dan de helft van de 60.000 communistische strijders hebben ge dood, die deelgenomen hebben aan het offensief van 30 januari tegen de 35 belangrijkste steden in Zuid-Viet- nam. In de twaalf dagen, die zater dagnacht afliepen, zijn 30.795 com munisten gesneuveld en 5.728 gevan gen genomen. De verliezen van de ge allieerden bedroegen 3.419 doden en j 12.831 gewonden. Deze verliezen wer den als volgt gespecificeerd: 973 Ame rikanen gedood, 4.874 gewond: 2.119 i Zuidvletnamezen gedood. 7.718 ge- wond: 57 militairen van andere ge-1 allieerde landen gedood, 239 gewond. De woordvoerder van het opperbe vel vermeldde nog dat 8.409 wapens Montreal. Canada. De moeder op de vijand zjjn buitgemaakt, waar. 7.164 geweren en andere indivi duele wapens en 1.245 mortieren er zwaardere wapens. Minister Roolvink vindt dat het met de ontwikkeling van de vrije loon politiek een gevaarlijke kant dreigt op te gaan. Van de weinige cao's die lot dusver zijn afgesloten, heeft hij er enkele doorgestuurd naar het College van Rijksbemiddelaars dat moet narekenen of de indruk van de minister juist is, dat de loonkos ten teveel omhoog gaan. Bovendien heeft de minister met spoed een gesprek gevraagd met een delegatie van de landelijke werkgevers- en werknemersorgani saties uit de Stichting van de Ar beid. Dit gesprek heeft vanavond plaats. Binnen het bedrijfsleven heerste van daag grote onzekerheid over wat de minister nu wel of niet gevaar lijk acht voor de nationale econo- mie. De procedure van het vrije I loonbeleid blijkt veel aan die onze kerheid bij te dragen. De cao's die door minister Roolvink zijn doorgestuurd naar rijksbemid'- delaars, zijn die van het schoon maak- en glazenwassersbedrijf. De ze behelzen een loonkostenstijging van circa zeven en een half pro cent, waarvan zeven procent loons verhoging. Naar verluidt wordt ook de c.a.o. voor de lederwarenindustrie naar Rijksbemiddelaars verwezen. Het is een c.a.o. met drie procent loons verhoging plus drie procent vaste toeslag op grond van de mogelijk- Tien kinderen en een volwassene zijn gisteren omgekomen bij een brand in een huis in Harrisville, Pennsylvania, V.S. De enige overle vende van de brand was de moeder van de kinderen. Zij is met een ze nuwschok in het ziekenhuis opgeno men. De kinderen, meisjes en jon gens, waren van een tot dertien jaar oud. Een vader en acht van zijn kinde ren zijn gisteren omgekomen bij een brand die hun huis verwoestte in de het opperbe- j plaats ten midnesten heid om per onderneming tot vijf procent meer loonsverhoging extra te geven. Het bedrijfsleven verkeert In onze kerheid over wat de andere c.a.o.'s te wachten staat, waarover vorige maand overeenstemming tussen werkgevers en vakbonden is bereikt. Deze houden in het algemeen zes eneenhalf procent loonkostenverho ging in. Zij zouden van kracht wor den, drie weken nadat zij in Den Haag zijn ingediend. In Den Haag werd vanochtend ver ondersteld dat minister Roolvink in de eerste plaats het mes wil zet ten in alles wat boven de zeseneen half procent loonkostenstijging uit gaat. Hij zou de vakcentrales willen aansporen tot matiging in hun uitlatingen bij de meningsvor ming rondom onderhandelingen zoals in de bouw, waar het overleg is gestagneerd in verband met de vakbondseisen tot een verhoudings gewijs hoge loonkostenstijging- Fr wordt echter tevens de pessimis tische veronderstelling gehoord dat de regering ook loonkostenstijgin gen van zeseneenhalf procent aan de te hoge kant zou vinden. ADVERTENTIE Alles over op Ford RAI stand no. 50 keus uit... meer dan 4000 standaarduitvoeringen Prijzen vanaf f5975,- teutDO de kinderen en een 18-jarige dochter I konden aan de vlammen ontsnappen De vader is omrkomen nadat hif Uit het Leidsch Dagblad van V verscheidene pogingen gedaan had j 12 Febr 1868; Vervolg op pagina 2 het brandende hui' ADVERTENTIE ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIJÊVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 21156 Uit Kampen niet alleen, J f maar ook uit Zwolle en Al- J i melo wordt geschreven, dat men daar hoe langer hoe f meer paardevleesch gebruikt J f en ook groot e hoeveelheden J J naar Holland zendt, om als J rookvleesch verkocht te wor- J J den: het ergste is dat ook J het vleesch van zieke bees- J J ten daarvoor gebezigd wordt. J l Gaarne vestigen wij de t i aandacht op een gedicht ge- titeld „Voor de Weduwen en j Weezen te Katwijk aan Zee", t j door I. K. de Regt. a 25 cents j l verkrijgbaar. Dat het vele koopers moge vinden, is onze t i lartelijke wensch.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1