Scholte de rote Killy binnenkort prof? Hans Vultink uitgeschakeld door remise tegen Galvez u Roodenburg favoriet^ P r. in strijd tegen Goud Eén beurt Verkerk won 1500 m Schenk, Bols, Nottet en Verkerk gekozen Canada verplettert Oost-Duitsland: 11-0 Sporttoto Roodenburg-Gouda oetbci Iprognoses I I H tag De competitieleider van de KNVB komt als tegen Lugdunum, za V-F H 1 %L. y heeft voor morgen een inhaalpro- strijd in Gouda niet een vat (Van onze correspondent) Hans Vultink, de Europese titelverdediger 47/2 in het Bel gische Geel, heeft zich gisteren eindelijk geschaard in de rij van Europese serierecordhouders van 400, door in één beurt deze kapitale reeks bijeen te brengen. Maar onze landgenoot werd helaas ook bij de spelers geplaatst die geen kans meer hebben op het kampioenschap. De Spanjaard José Galvez be wees ook gisteravond dat hij voor elke tegenstander uiterst ge- voorlijk kan zijn. Hij snoepte Vultink praktisch uit verloren positie toch nog remise af, hetgeen bij onze landgenoot alle verdere illusies doofde. hij de partij onder donderend ap plaus uit. hiermee definitief een i streep zettend door de toch reeds gedevalueerde titelkansen van Hans Reeds drie Nederlanders waren Vultinlc- Vultink in de afgelopen jaren voor-Henk Soholte was begrijpelijk de gegaan in het Europees serierecord j lachende derde, die deze onverwach- van 400, namelijk Piet van der Pol, te medestander langdurig de hand Henk Scholte, Tinl Wijnen en als schudde. Grinnekena zei Scholte: enige buitenlander de Fransman -Je ziet het, die stierenvechter blijft Jean Marty. Het was Vultink vorige j altijd dodelijk gevaarlijk. Hij heeft maand in het Nederlands kampioen- het mij ook al enige keren geleverd schap in Helmond ook al een keer gelukt een reeks van 400 in één beurt te scoren. Onze 30-jarige landgenoot koos er hier in Geel de vroege mid- dagpartij voor uit tegen de jonge Oostenrijker Franz Stenzei, die soms nog moeite heeft met de eenvoudig ste rappels en daarom totaal geen bedreiging voor de hotelhouder uit Aailten kon vormen. Het was nu ein delijk eens stil in de nieuwe sport hal. De Belgen zaten in de aangren- Maar nu ben ik hem toch erg dank baar. 's Middags had Galvez ook John van der Branden verslagen, hetgeen de eerste nederlaag van de Belg be- tekende. Galvez ruïneerde hem met| een slotserie van 248, eveneens in de vierde beurt. Geen moeite Henk Soholte had 's middags geen zende caféruimte nog niet heftig dis- enkele moeite met de grieperige cussiërend achter hun bier, zodat Vultink zich volkomen boven het groene laken kon concentreren. Zijn uitgangspunt was eigenlijk zijn ge middelde zo hoog mogelijk op te schroeven, nu hij op de eerste dag al een kostbare verliespartij had op gelopen tegen Soholte. Smetteloos Vultink miste van acquit, maar kon weer gauw verder gaan want Sten zei kwam niet verder dan vier ca ramboles. De Nederlander bouwde een bijna smetteloze serie van par tijlengte op aan de korte band. Schitterend plaatsend en de speel bal feilloos als „vanger" gebruikend, subtiel kerend op de kruising der lijnen, zoals de Franse grootmeester Marty dat zo subliem doet. Doch by 346 kwamen er even moeilijkheden Hij raakte midden op de tafel ver zeild, maar drong de ballen met ijze ren hand weer naar de korte band terug. Vlak voor de finish dreigde het toch nog mis te gaan. Een for tuinlijke klos kwam echter te hulp, maar de kogels raakten, met nog zeven caramboles voor de boeg, ge vaarlijk uiteen op het midden vau de tafel. Vultink slaagde er echter in het einde zonder fatale stagnatie te bereiken. 's Avonds in zijn ontmoeting mei de gevaarlijke Spaanse matador Jose Galvez zag het er lange tijd naar uiit dat Vultink de evenaring van het record al zou dubbelen. Ook nu mis te de titelhouder merkwaardigerwijs van acquit, evenals in de volgende beurt. Galvez Mep weg tot 84 caram boles, maar toen raakte Vultink al spoedig in die roes waarin al het andere volkomen vervaagt. Slechts op enkele vierkante decimeters bouwde hij opnieuw een verrukke lijke serie van het zuiverste kader op. Pas bij 314 trad een aanwijsbaar schoonheidsfoutje op. De speelbal kwam vast te liggen, een wat te forse piqué en de ideale positie was gron dig verstoord. Vultink trachtte ver geefs te hergroeperen en bij 327 brak de serie af; na 9 caramboles van Galvez kon hij echter, In de vierde beurt, reeds het sluitstuk op de partij zetten. Wöstduatser Dieter Müller, die hij in 5 beurten op 42 hield, 's Avonds speelde onze landgenoot de erebur ger van St. Etienne, Jean Galmiche, de veteraan in dit gezelschap, naar de nederlaag. Soholte moet nog aantreden tegen Van der Branden. Galvez en Ver- vest. Hij ziet er alleen nog tegenop Galvez te moeten bestrijden, wane Van der Branden heeft nog geen partij ander de tien beurten kunnen beëindigen en de Belg Vervest is niet in vorm tengevolge van een pas geheelde ernstige handblessure. De enige troost die Hans Vultinx nog rest is dat 'hij veruit het beste algemene gemiddelde heeft. Scholte staat ruim 11 punten bij hem achter en de rest enige tientallen punten. Uitslagen 400 2 400 200.00 Vultink Stenzei 13 2 9 j Van den Branden 400 10 191 254 10 121 6.50 Nabeurt Galvez restte in de nabeurt dus 307 caramboles! De somber kijkende man uit het verre Huelva zette zich echter geïnspireerd en snel spelend aan deze bijna onmogelijke taak. Duidelijk liet Galvez blijken dat ook hij de laatste jaren van maestro Marty heeft opgestoken. Feilloos opererend op de korte lijnen maakte 40.— 25 40 35 9.25 248 100.— 68 13.75 22 400 8 217 400 7 151 8.40 9 50 50.- 57.14 Soholte Galmiche 207 7 102 29.57 De stand na vier ronden is: 1. Scholte 8 64.00; 2. Van den Branden 6 26.31: 3. Vultink 5 76.66. 4. Galvez 5 52.55 5. Galmiche 1 24.97 6. Vervest 2 18.52; 7. Müller 2 16.50; 8. Stenzei 0 13.94. (Van onze speciale verslaggever! Na de tweede plaatsen, die Kees Verkerk deze week tijdens de inter nationale wedstrijden in Davos be reikte. heeft de kleine Puttershoeker gisteren de 1500 m gewonnen. De omstandigheden waren wat minder dan de afgelopen dagen het waai de nogal en de lucht was .zwaar" en daarom kwamen wereldrecords niet in gevaar. Nu liet Verkerk 2.05.6 noteren, maar de tijd op zichzelf is niet zo belangrijk. Het feit, dat hij eerste werd, was van veel meer im portantie. Het zelfvertrouwen van de kleine Nederlander werd opnieuw er door vergroot. In zijn rit tegen de opkomende Noor Dag Forness toon de Verkerk ook weer over zijn felle eindsprint te beschikken. Tot de laatste ronde ging de strijd gelijk op. In de laatste vierhonderd meter sloeg hij een kloof van 0.9 sec. Opvallend was verder de verrich ting van de Drent Jan Bols. Hij ver beterde zijn persoonlijke topprestatie op deze afstand met 0.4 sec. en bracht het met 2.06.8 tot de vijfde plaats. Dit was volgens trainer De Graaff eeh gevolg van de verbeterde stijl van de Hoogeveener. „De vorige keer reed hij in een te snel ritme en hij zat te hoog in de benen", verklaarde de Rotterdammer, „en hij heeft er nogal wat op getraind en het gaat nu meteen stukken beter". Voor de overige Nederlanders was er weinig eer te behalen. Schenk kwam niet verder dan de elfde plaats in 2.08.9 en Eriks, Te Winkel en Jor- ritsma moesten metn og bescheide ner posities genoegen nemen. Fred Anton Maier liet zich niet op het ijs zien. Olympisch schaatsteam Het Nederlands Olympisch Comité heeft na overleg met chef de mis sion Quarles van Ufford vier Ne derlandse rijders aangewezen voor de Olympische schaatswedstrijden. Alleen Ard Schenk, Kees Verkerk, Peter Nottet en Jan Bols zullen in Grenoble starten. De indeling is als volgt: 500 meter: Schenk, Verkerk, Bols en Nottet; IJshockey in Grenoble Het Canadese ijshockeyteam bleek Canada had binnen tien minuten gisteravond ten minste een klasse te al een beslissende voorsprong van sterk voor Oost-Duitsland. 110. De 3—0 genomen en scoorde daarna rus- Canadezen, die tegen Finland een j tig door om via de tussenstanden van verrassende nederlaag hadden gele- 40, 40 en 30 de score van 110, den, Kwamen tegen de Oostduitsers i de hoogste tot nu toe in het Olympi- geladen op het ijs. Een kleine 8000 Sohe toernooi, te bereiken, toeschouwers zagen een ploeg, die in p,ussen deden het ook weer bij- alles ver uit stak boven de Duitsers. I mJsdK door de v.s met maar Tegen een Canadese ploeg, die toch I even io^2 van het Ijs te vegen (tus- nog lang niet het niveau van de wer- senstanden 6—0, 4—2, 0—0)Zweden kei ijk sterken in dit toernooi haalt,won op het nippertje van West Duits slaagden zij er vrijwel nimmer in lland (5—4). een opening in de verdediging te vin- den en daardoor eindigden de mees- De stand in de A-groep is nu: Rus te van hun brokkelige acties in af- land 36, Tsjecho Slowakije 2 4, standschoten. die geen vlieg en ze- Zweden 24, Canada 3—4, Finland ker de Canadese doelman niet kon- 22, Oost Duitsland 20, West Duits den kwaad doen. I land 3-0. Verenigde Staten 3-0. 1500 meter: Schenk, Verkerk, Bols en Nottet; 5000 meter: Verkerk, Bols en Nottet; 10.000 meter: Ver kerk, Bols en Nottet. Frits Bartling is er dus toch niet in De cijfers voor sporttoto 31 lulden: Eerste prijs f 158.284,50, 15 winnaars bruto f 10.552,20. Tweede prijs f 86.337,- 340 winnaars, per kolom f 254,-. Derde prijs f43.168,50 1312 deelne mers, per kolom f 32,60. SPORT op radio en tv (Van onze correspondent) Van de volgende voetbalwedstrijden worden zondag voor de radio (Hilver sum 1, 14.30 uur) ooggetuigeverslagen of nabeschouwingen gegeven: Fëije- noord—ADO, PSVXerxes/DHC en Vitesse-Cambuur. Tevens zijn er re portages van de Olympische winter spelen. intern. badmintonkam pioenschappen, Europese biljartkam pioenschappen en van diverse andere sportevenementen als de microkorf- balwedstrijd Ons EibernestWester kwartier en de Nederlandse kam pioenschappen turnen keurgroepen van verenigingen. Op de t.v. (zondagavond om 19.30 uur, Nederland-1) komen beelden van de voetbalwedstrijden Feijenoord —ADO en PSV—Xerxes/DHC tevens zijn er reportages van de Olympische winterspelen, de internationale bad mintonkampioenschappen, de kam pioenschappen cycle cross, de zaal handbalwedstrijd Sittardia—Nilock en de volleybalwedstrijd Braba— Blokkeer. +HANS VULTINK magnifieke serie van 400, maar toch uitgeschakeld. Volleybalzege op Brazilië (3-2) Het Nederlands damesvol leybal- team heeft gisteravond in Den Bosch met 32 van Brazilië gewonnen. De setstanden waren 156, 1315, 13 15, 1511 en 15—5. Woensdagavond had Nederland in Rotterdam al met 30 van de Braziliaanse dames ge wonnen. Heit Braziliaanse team dwong de Nederlandse ploeg tot een grotere krachtsinspanning dan in Rotterdam. Dank zij de smashes van Hilda Blan ken-van Gulik won Nederland de eerste set met 156. In de volgende sets kreeg de dege lijk verdedigende Braziliaanse ploeg meer vat op het Nederlandse aan- valsspel en nam door twee keer 1513 een voorsprong van 21. Ne derland herstelde zich niet zonder moeite, kwam in de vierde set nog met 911 achter, maar vooral dank zy Tonnie Verdijsseldonk, die de bes te speelster bij Nederland was, werd de set met 15—11 gewonnen. De laat ste set leverde daarna aanzienlijk minder moeilijkheden op, het werd 15—5. LFC tegen UNIO LFC zal morgen op haar terrein aan de Boshuizerkade wederom een oefenwedstrijd spelen en wel tegen de derdeklasser UNIO uit Oudewater. Aanvang: 14.30 uur. gramma vastgesteld. Voor de ploe gen uit Leiden en omgeving zal het op deze zondag echter meer zijn dan alleen maar „het egaliseren van het aantal wedstrijden". Zo zal Roodenburg strijden voor zijn laatste kans op aansluiting met de kopgroep. Na het knappe herstel van de blauwzwarten vorige week in Rotterdam, lijkt Gouda op „Noord" een te nemen hindernis. De Leide- naars. die weer over Isaac v. Weer- lee in de verdediging beschikken, zullen dan echter wel met hetzelf de enthousiasme als tegen CVV binnen de lijnen moeten stappen. Voor Alphen wordt het langzamer hand de hoogste tijd eens naar een overwinning uit te zien. De Alphe- naren zijn na een reeks nederla gen afgedaald naar de op een na laatste plaats. Of de Rijnstrekers in Alphen in staat zijn het stugge RVC van zich af te houden, be twijfelen we. Als Lisse in de uitwedstrijd tegen ON A met hetzelfde spelletje te voorschijn VOLLEYBAL Argos gaf Octopus uitstekend partij Octopus uit Alkmaar (samen met het Haagse Zandvliet bovenaan de ranglijst van de hoofdklasse West) heeft zich gisteravond in de militaire sportzaal tot het uiterste moeten ge ven om Argos te bedwingen. Dat lukte pas in de vijfde set en hoe wei nig de krachten elkaar in dit volley- baltreffen ontliepen, kan worden af geleid uit de score 1115, 1614, 12—15, 15—6, 10—15. Met een tikkel tje meer geluk hadden de pupillen van Henk Kleingeld in de laatste fase van de strijd de uitzichtloos lijkende achterstand van 2—10 kunnen om buigen in een verrassende set- en wedstrijdwinst. De velddekking by Argos was dit maal prima verzorgd en aanvallend kwam het zeker niet alleen van het erkende smashduo Helleen Tjerkstra en Hanna Wang, maar misschien in nog wel doorslaggevender mate van Caby de Wolff die een uitzonderlijk goede partij speelde. Van de dozijnen smashes die zij te slaan kreeg mistte zy er welgeteld drie terwijl de overige produkten die zij afleverde voor Argos evenzovele punten betekenden. Bo vendien vertolkte zij niet alleen aan het net, maar ook in het achterveld een opvallende rol. Hanna Wang liét haar gebruikelijke constant hoge prestatie zien en aan de acties van de drie genoemde speelsters trokken de overigen zich voortreffelijk op. Hoe komt mijn club uit? Roodenburg Keereweer, B. de Jonge, Pennenburg, I. v. Weerlee, Klinkhamer, De Klerk, J. v. Weerlee, Ooyendyk, Den Os, Heymans, E. de Jonge. ASC J. Holland, Key, Zwanen burg, v. Aken, v. d. Spek, Bekkering, Logger, De Goey, H. Holland, Rig- hart v. Gelder, Raaphorst. meest beschaafde worden. De penstadbewoners schuwen evens het wat ruwere werk. Wie de st om de punten zal winnen? thuisclub heeft de beste papie Wassenaar zal het bü VCS in Haag verre van gemakkelijk gen. Met een gelijkspel zullen Kerkehouters wel tevreden zijn, de vierde klasse weer twee uife belangrijke duels: SJZASC BMT-Teijlingen. Voor wat de si om de laatste plaats betreft, tussen SJZ en ASC, durven we niet aan een voorspelling te wa De kwaliteiten en manco's van de ploegen zijn nu wel bekend.: „verloren" goaltje zou wel eens slissend kunnen zijfn. Het and ongetwijfeld spannende 1 speelt zich af tussen ploegen de prettige kant van de rangl Teijlingen zal zijn constante v van de laatste weken nu t( BMT moeten bewyzen. Geen makkelijk karwei. We taxeren Hagenaars minstens op een lijkspel. De uitslagen van de 1 strijden SJCAltior en DOSR- cos zullen niet ver van een gel spel afliggen. Boskoop heeft redelijke vooruiti ten om het terugvallende Woei in eigen huis te kloppen. Voor ïfl dinxveen breekt morgen de c de waarheid aan. Verliezen Rijnstrekers bij Archipel dan li nen zij him aspiraties voor dit zoen wel afschrijven. Maar we wachten dat de Hagenaars meer dan een gelijkspel aan dit el zullen overhouden. Keuken is niel best in Grenobl (Van onze speoiale verslaggever) In het Nederlandse schaal kamp is men niet helemaal lukkig met de Olympische ke ken. De damesploeg heeft verbod gekregen oir groenten, vetten en ijs te bruiken. De hygiëne laat d wijls te wensen over hetgej voor sportmensen bijzonder aangename gevolgen kan b ben. Enkele rijdsters haddj deze week reeds last van licl) darmstoornissen. Het lands Olympisch Comité destijds bezwaren tegen zenden van een eigen kok het meenemen van eigen voe sel gebaseerd op een wellicht grote dosis vertrouwen in Franse belofte of veroorzaak, door een verkeerde zuinighei n Terwijl op dezelfde etage gje huisveste Noren uit eigen n j me voorraad van de noodz^, kelijke aanvullende voedingss fen worden voorzien, behelpi'^. de Nederlandse meisjes zich m blikjes vloeibaar voedsel die 1 tekorten moeten opheffen..., „Aan de Olympische Spelen zal ik nooit meer deelnemen, maar ik ben zeker van plan door te gaan met skiën". Dit heeft de ge vierde Fransman Jean-Claude Killy gisteren verklaard, nadat hij de afdaling had gewonnen. Guy Perillat, tioeede achter Kil ly, vertelde bijna woordelijk het zelfde. De woorden van Killy waren maar voor één uitleg vatbaar, hij zou prof worden. Het gefuisterde gerucht, dat al lang in Grenoble rondioaarde, toerd plotseling van geslaagd zich voor Grenoble te alle kanten duidelijk hoorbaar. plaatsen. Het NOC ging er bh het j Killy, officieel nog steeds ama- aanwijzen van de rijders voor de: teur, haastte zich nadat de echo winterspelen van uit. dat een plaats 1 van gerucht bij hem was te- bij de eerste tien mogelijk moet zpn ruggekomen een nadere uitleg te en het acht de 40.6 sec., die de 9evm aan de enigszins raadsel- jonge Amsterdammer deze week in "Chtige zin maar ik ben zeker Davos realiseerde, onvoldoende van plan door te gaan met skiën' voor een dergelijke klassering. Dat j Killy vertelde. Het IS zeker er op de kortste afstand vie rNe- ruet uitgesloten, dat ik volgend dprlanriprs sterten komt doordat 'aar Prol Wordt, maar op dit W.O- Verkerkt Schend, Nottet en Bols 22* Jf fcFrof toch aanwezig zijn en dan het ijs kunnen „proeven". „De 500 meter is vrij. De jongens moeten zelf we ten of zij op de sprint willen uit komen of niet. Het is daarom ook nog helemaal niet zeker, dat wij met een maximale ploeg op de 500 uitkomen", vertelde trainer Wim de Graaff, die nog steeds met de rij ders in Davos vertoeft. De Grenoblegangers reizen zondag middag naar Genève, waar wordt overnacht. Maandagmorgen om een uur of tien komt men in Grenoble ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR SPORTPARK „NOORD". worden is een van de talrijke mo gelijkheden, die ik overweeg" De uitslag van de afdaling he ren, die in Chamrousse werd ge houden, luidde: 1en Olympisch kampioen Jean- Claude Killy (Fr.) 1 min. 59.85 2 Guy Perillat (Fr.) 1.59.93. 3 Jean-Daniel Daetwyler (Zwits). 2.00.32. 4 Heinrich Messner (Oost.) 2.01.03 5 Karl Schranz (Oost.) 2.01.89. Het succes in de afdaling geeft het Franse legioen hoop, dat Killy c.s. een uniek record, dat twee jaar geleden tijdens de wereld kampioenschappen in Portillo werd gevestigd, tenminste zal eve naren. Frankrijk veroverde toen zestien va?i de vierentwintig me- dailies. Zelfs het eens zo machtige Oostenrijk was in zijn glorietijd nooit verder gekomen dan vijftien plakken. Een uitzonderlijk moei lijke, maar tegelijk inspirerende opgave, de tenminste even zwaar I is als de drievoudige zege die heel Frankrijk van superskiër Jean- Claude Killy verwacht. Het ei In de Alpine-skiwereld spreekt men niet van „het ei van Colum bus" maar van „het ei van Ho- noré Bonnet". Hij is de man die de „ei-zit", de door Killy perfect uitgevoerde houding in zijn tome loze afdalingen, uitvond. Bonnet is de man achter het succes van de Franse skisport. In Squaw Valley zagen de deskundigen de eerste Franse eieren omlaag sui zen, het waren nog rauwe eieren. Maar Bonnet werkte door. Alle hulpbronnen mocht hij aanboren. Hij experimenteerde met kleding, hij nam proeven in windtunnels en in Innsbruck toonden Frangois Bonlieu, Marielle en Christine Goitschell de juistheid van zijn methoden aan. De concurrentie nam de stijl-Bonnet over, maar de tussen Squaw Valley en Innsb tts opgebouivde voorsprong is air niet verdwenen. Honoré Bcfi H. is nu 50 jaar. Hij stopt er stsk- mee, de skiërs die door hem s rq- werden gaan door, Bonnet 1 «e- zich terug in de bergen om upsu lopig rust te vinden. wh- De ski-triomfators van gi 1; ren: v.l.n.r. de Zwitser Daetu*0- (brons), de Fransman Pet )e i (zilver) en de Franse natidpvi held Killy (goud).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6