Capitulatie: Paulus groet de Russen met Vlag van de triomf. *rL c WK£SÈÊiiiat&Ê&&& De ingang van de tractorenfabriek beiden voor de vrede, zodat wat in Stalingrad gebeurde, nooit meer voorkomt". Grootmoedig zijn ze soms, die Russen. stond een piano, er lagen Heden op de vioer. We noemden de capi tulatievoorwaarden, we drongen zo dicht mogelijk naar bet ge bouw op en elke Duitse soldaat kreeg twee of drie Russen naast zach. Raske zei, dat het hele gebouw was ondermijnd en dat het bij misluk ken van de onderhandelingen met de hele Duitse staf erin zou wor den opgeblazen. Wij verzochten generaal Rastke om Paulus gehik te wensen met zijn bevordering. Pas daarna werden wij door hem ontvangen, toen alle vragen ai waren beantwoord. Paulus had een kleine kamer. Hij lag op bed, met zijtn overjas over zich heen getrokken. Er hing een enorme kaart van Stalingrad, waarop met rode en blauwe pij len de posities van de legers wa ren aangegeven. Het was een zeer vuile kamer, er lagen overal sigarettepeukjes. Paulus stond op. Hij stak zijn rechterarm op. „Heil", zei hij. „Hitier" liet hij weg. Later is de officiële Russische dele gatie gekomen om hem mee te nemen. Maar op dringend ver zoek van Raske werd de opperbe velhebber van het Zesde leger weggebracht in een Russische auto en niet in zijn eigen vervoer middel, omdat zij vreesden, dat zijn eigen soldaten hem zouden doodschieten onderweg. Niet zo zeer vanwege de capitulatie, maar omdat hij die soldaten zo lang aan de Russische aanvallen had blootgesteld, nadat de Duitse positie al hopeloos was geworden. Mét Paulus. werden toen nog 15 generaals krijgsgevangen ge maakt. Het totaal der gevangen generaals kwam later oo 24". En wat zegt nü generaal b.d. Ar thur Schmidt, tegenwoordig weer woonachtig in Hamburg, alge meen beschouwd als de man, die steeds opnieuw Paulus tot het in zicht bracht, dat hij zich aan Hit- Iers orders moest nouden in plaats van volgens zijn militaire verstand te handelen? Generaal Schmidt, die de restanten van de officieren om zich heen heeft ver zameld en op die manier poogt een „objectieve" berichtgeving over Stalingrad te bewerkstelli gen, liet weten dat hij nog slechts geïnteresseerd is in verslagen die „vom Soldatischen aus" waarheid bevatten. De politiek, de oorzaak ten slotte van het verschijnen der Duitsers aan de Wolga, die poli tiek wordt niet meer ter sprake gebracht. (Generaal Schmidt is dus een waardig burger van de Bondsrepubliek) En drager van de Lenin-orde W.ino- koer? Hij bezoekt en ontvangt zijn voormalige tegenstander, de in de DDR wonende generaal Adam. Zij wisselen boeken uit met allerhartelijkste opdrachten van deze aard: ,,Wij zijn verbon den door een sterke en onaantast bare vriendschap. Wij vechten Sinds de stichting van de fabriek, in januari 1930, heeft zij op deze plaats het hare bijgedragen aan de vooruitgang van de Sovjet staat: Lyd a Stjepanowna P.asti- kowa, 53 jaar. In de fabriek heelt ze haar man zien sneuve'en. Ze heeft kindcen gehad, die bij htt Duitse boml ardement o/nkwe men: een jongen van vier en een meisje van een jaar en z»ven maanden. Haar broers en naar moeder zijn dood, de fam lie van haar man '5 dood. Tijdens de slag om Stalingrad was zij secretaresse van de ra/>i raad der Komsomol na de be vrijding l:d van de stadsraad Kruipend door de puinhopen van de fabriek haalde zij gewonden uit de lYo.'llijn, onder voortduren de beschieting van Duitse scherp schutters Op dekens sleurde z,j oioedende mannen voort, tot zij ergens kondèn worden verbonden. En tussen da» alles door zwerven kinderen rond, die hun ouders kw:jt' waren en zochten, zo' hten zochten. Zot.der het gevaar pre cies te begrijpen. Zij denkt te; tg aan Katja van twee en ha ir broer van zes, Sasja, staande naast een kanon, bij de benen van un moeder, die uit de sneeuw s ken: de vrouw had cp een mijn trapt, f -en de s ^aien riepen: ,,Voor het vaderland, voor Stalin" en opruk ten, liepen de kinderen mee, want tussen de soldaten zochten ze hun vader, die ai lang was gevallen. Ook die kleine kinderen hielpen, want daar ze klein waren was het voor hen gemakkelijker onge merkt naar de Wolga te sluipen om water te halen. En jongens van dertien, veertien, vijftien jaar vochten in de voorste linies, soms. Lydia Stjepanowna heeft na de oor log zes kinderen van haar uitge roeide familie grootgebrachL Uit een weeshuis nam ze nog een jongetje, acht maanden oud, naamloos. Ze noemde hem Vik tor. Taen hij veertien jaar was is hij op 25 januari 1964 's avonds om zeven uur uiteengereten door de splinters van een alsnog ont ploffende Du.tse bom. Lydia Stje panowna: „Dat gebeurt hier élk jaar wel een paar maal. Een neefje van mü is zo een hand kwijtgeraakt. Want kinderen zijn nieuwsgierig". Maar ingenieur PTastikowa, die werkt op de afdeling reserve-on derdelen, schijnt slechts zo na en dan te glimlachen. Haar ogen kij ken voortdurend naar iels dat zeer ver weg moet zijn. HUWELIJK Voor kolonel Alexander Serkow, die ook tot op de tweede februari heeft gevochten, bleek het leven duidelijk verder te gaan. Op het slagveld, bij het verzamelen van krijgsgevangenen, ontmoette hij een jonge vrouw, van de Kouso- mol-organisatie. „Waarom loop je daar", brulde hrj haar toe. „Waarom zou ik daar niet lopen", riep zij terug. Op 8 maart 1943, een maand en zes dagen na de overgave van de laatste Duitse troepen, zijn zij ge trouwd. Een kleermaker uit Ser- kows regiment naaide, voor de bruid van zijn commandant, in één nacht, uit allerlei gevonden stukken textiel, een aanvaardbaar toilet. Op de bruiloft dronken de kolonel en zijn mannen likeur, die de kok stookte uit wodka, met choco lade en sinaasappels. Serkow: „We kregen in de winter, tijdens de gevechten, per persoon een hoeveelheid wodka om ons op de been te houden. Maar er sneuvel den zoveel mannen, dat wij ten slotte vaten vol over hadden". Voor de Duitse krijgsgevangenen begon een lijdensweg, die nog langer zou duren dan hun hele oorlog. In sombere colonnes, be waakt door één Rus per duizend Duitsers, trokken zij naar het achterland. De zieken werden vervoerd, als het heel ernstig was. De anderen moesten lopen. Van Hitiers trotse Zesde leger was weinig meer over, dat herin nerde aan de zegepralen, die het vóór Rusland, op andere slagvel den had behaald. Gekromd onder hun bagage, ge kleed in lompen, smerig en met ontstoken ogen in magere gezich ten, paradeerden de restanten van het Zesde leger ten slotte toch door Stalingrad. Over het Plein der Gevallen Helden, waar op de restanten van het theater een helder rode vlag wapperde. Sommige kameraden, die hele maal niet meer konden lopen, maar toch niet met auto's mee konden. werden op sleeën voort gezeuld. Zij zagen Stalingrad, zij zagen de lijken van hun wapen broeders. Zo hier en daar stond, tussen de uiteengeslagen steen- brokken, een rijtje kruisen, waarvan sommige al kapot waren. „Er starb, damit Deutschland lebe", de leugen van het Duitse heldendom in zijn bitterste vorm. Tussen 6 en 7 uur verscheen er op nieuw een witte vlag. We zijn ge gaan. zeven man. Op de binnen plaats stonden 400 zwaar bewa pende Duitsers, rillend van de kou, allen scherpschutters. Wij voelden ons niet op ons gemak, want dit was de vijand. We moes ten onze wapens afgeven. Bij de ene ingang stonden twee machi negeweren, bij de volgende in gang lagen mijnen. Die wapens hebben we dus toch maar gehou den. De kelder begon met een lange gang van tientallen meters, die langzaam naar beneden leid de. Er stonden twee pantserwa gens in en motorfietsen. De gang was nauwelijks verlicht. In plaats van lampen, hadden ze bakjes olie met een flakkerend stuk ka toen erin. Iedereen, die we tegen kwamen gt >ette voor ons. In de kamer van generaal Raske, werden we voorgesteld aan de andere officieren: generaal Schmidt, generaal Ullrich en ge neraal Adam. Onze tolk wilden ze niet gebruiken, want dat was een Duitse overloper. In de kamer hingen vodden aan de muur, er Het is na 25 jaar niet meer van veel belang de doodsstrijd van een leger Duitsers met alle gru welijke details te omkleden. Het is niet meer noodzakelijk zeker te weten, of sommigen zich in leven hebben gehouden door het eten van vlees hunner gesneuvelde kameraden de ene bron zegt van wel, de andere ontkent het. Omdat zij ratten aten, staat hun Indirect kanni balisme in elk geval vast, maar wat doet het er nog toe. Negentig- tot honderdduizend Duitsers bij 35 graden Celsius onder nul, bewegingloos vastgena geld in de keihard bevroren steppe of in de, nog enige bescherming gevende, kelders en on derkomens van de stad. zo'n enkele maal wil er nog wel eens iemand aan hen denken. De unieke daden van de Russen. de jonge verbindingssoldaat, die uitging om een kapotte lijn te repareren en daarin slaagde, doch niet terugkeerde. Hij werd gevonden. Doodgeschoten, maar met de uiteinden van de telefoonlijn tussen zijn tanden geklemd. Hebben deze heldhaf tigheden een betekenis, die thans nog uitgaat boven het feit, dat het echo's zijn uit een oorlog, maar min of meer overstemd door de verschuiving der bondgenootschappelijke machtsver houdingen, nadien? De Russen ontleenden aan hun aanvankelijk tekort aan strijdmiddelen een improvisafietalent, dat ongetwij feld van doorslaggevende betekenis is geweest voor het uiteindelijke resultaat van hun verzet tegen de Duitsers. Het vierde pantserleger van generaal Hoth bij voorbeeld, op weg gegaan om Paulus te ontzet ten, zag honden op zich af komen, met mijnen ooi de nek gebonden. De tanks konden de dieren niet ont wijken, die te snel en te klein waren om hen goed te kunnen neerschieten vanuit de hoge geschutskoepels. De beesten sprongen tegen de tanks op en ontploften: tank, hond en springlading. Het einde van de tragedie was nabij: op 8 januari, om tien uur 's morgens, overhandigden drie Russische officieren aan generaal Friedrich Paulus een ultimatum. Capituleren en garanties voor lijfsbehoud óf ver nietiging. Het ultimatum werd verworpen. De Russen begonnen de schroef nog vastier aan te draaien. Het vliegveld Pitomnik viel op 16 januari. En langs de weg, die nu 's zomers duizenden Wolgograders gaan, om dat ter plaatse van Pitomnik een voetbalterrein van de vereniging Dynamo is, met nog andere sportinsti tuten. langs die weg van acht kilometer lagen in januari 1943 veertieoduizend lijken van gewonde Duitsers, die in opperste wanhoop hadden geprobeerd, nog een vliegtuig te bereiken. Op 22 januari namen de Russen het vliegveld Goemrak in, de laatste mogelijkheid van de Duitsers om door de lucht in verbinding te blijven met de buitenwereld. Goemrak, een luchthaven van behoorlijke omvang nu, voor binnenlands luchtverkeer, was het toneel van een verschrikkelijke slachting: de Duitsers wilden zich niet overgeven en werden verpletterd onder de vuurwals van de nauwgezette Russische ar tillerie. Op 28 januari hadden de Duitsers nog drie kleine en van elkaar ge scheiden stukken Stalingrad in handen: een deel van de fabrieks- wijk in het noorden, een stuk cen trum en een aantal huizenblok ken, iets ten zuiden daarvan. Op 31 januari capituleerde het cen trum, onder generaal Von Seyd- Htz. De geniale Hitier, die zelfs de laat ste overlevenden geen vrijbrief had willen geven om op eigen ge legenheid te proberen naar het westen door te breken, bedacht een nieuwe zet: hij benoemde de geschiedenis tot werktuig in zijn hand, door van generaal Paulus per telegram veldmaarschalk Paulus te maken. „Nog nooit heeft een Duitse veldmaarschalk gecapituleerd", argumenteerde de Führer, maar voor Paulus waren in Stalingrad geen onderschei dingstekenen van zijn nieuwe rang. Januari 1968: op het Poesjkrn-piein te Moskou, laat een gedrongen man, met een grote bontmuts zich willig fotograferen. Kolonel Leonid Abowftsch Wïnokoer, 61 jaar, met een borst vol onder scheidingen, politiek commissaris van het Rode Leger een van de mannen, die veldmaarschalk Paulus en zijn staf krijgsgevan gen maakten in de kelders van het nu weer geheel herstelde en binnen Russische perken ge moderniseerde warenhuis „Uni- vermag". LAATSTE AANVAL Wïnokoer: „Op 28 januari kregen wij bevel ons een weg te banen naar het warenhuis, naar bet Plein der Gevallen Helden. Het was een afstand van 8 kilometer. Om vier uur in de morgen van de 30ste bereikten wij het plein". (Dat wil zeggen: per minuut zo'n twee en een halve meter voorwaarts). „Na een dag van zware gevechten kwam het com mando: Univermag innemen wij kregen de opdracht, omdat we zo goed hadden gevochten en omdat er in ons onderdeel arbei ders meestreden uit Stalingrad zelf. Tegen vier uur in de ochtend begon de laatste aanval op de kelders van het warenhuis. Om een uur verscheen een Duitser met een witte vlag, die een on derhandelaar wilde spreken. Maar toen deze kwam, werd er op hem geschoten. ïvangen genomen generaals. Wiookoer Paulus lag op Januari 1968: In de Tractorenfa briek loopt een vrouwtje. Mager, wat gebogen. Sombere fabrieks hallen, waar tegenwoordig weer in hoog tempo tractoren van de band rollen. Buiten, voor de im mense toegangspoort, staat de laatste T 34 tank, die er werd ge maakt. Door de hele stad heen staan, op stenen sokkels, ge schutskoepels van die machines op rupsbanden, om de punten aan te geven, waar de Russen ten slotte hun tegenaanvallen inzet ten. De lopen van de kanonnen wijzen dan ook doorgaans m de richting van gedenktekens. In deze fabriek heeft de noordelijk ste groep Duitsers ook na de offi ciële capitulatie nog stand gehou den. Pas op twee februari werden bon handelingen gesmoord m eea artilleriebombardement, om vier uur 's middags, maar die doden veranderden weinig aan de ba lans, waarop hoe dan ook al 25.000 Duitsers genoteerd stonden na de Lydia Plastikowa: na veertien jaar nog een dode.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21