PIERROT dagelijks 'n goede portie vlees Prof. Van Asbeck 78 - jaar oud overleden Zege van Russin Tito va Elly v. d. Brom vijfde 1 Twintig jaar Leids hoogleraar rechten VOOR GOUDEN DAMESRINGEN Leidse erepromotie A NSR op bres voor Stass-gedupeerden Bonnie en Clyde mode ook al in Nederland VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD tF Ge- □de: ADVERTENTIE Op 78-jarige leeftijd is de afgelopen nacht in zijn woning overleden prof. mr. F. M. baron van Asbeck, oud-hoogleraar 1(Haan de Leidse Universiteit voor het volkenrecht en de inter- politieke geschiedenis, welke leerstoel hij bekleed van 1945 tot 1959, na sinds 1939 bijzonder hoogleraar te ven-'lzijn geweest. Veel functies in internationale instellingen °te? Frederik Mari baron Van Asbeck op 27 fet)ruai'i 1889 in Nieuwe- diep geboren. Na het gymnasium in Den Haag te hebben afgelopen, stu- iad-deerde hij rechts- en staatswet-en- trnaeohappen aan de Leidse Universi- iers"teit. In 1916 promoveerde hij op een proefschrift getiteld ..Onderzoek 'naai1 den juridischen wereldbouw". E0ij rondde zijn studie voorts af in j Lausanne. Baron van Asbeck werd na enkele i andere functies bekleed te hebben secretaris van het gouvernement v. Ned. Oost Indiè en lid van de per manente mandatencommissie Volkenbond. Hij werd buiten^ hoogleraar aan de Rechtshogeschool te Batavia en bekleedde zeer vele functies op internationaal terrein Zo was hij lid van het Permanente Hof van Arbitrage, lid van de vaste verzoeningscommissie Frankrijk Zwitserland, lid van de oemmissh van deskundigen van de Internatio nale Arbeids Organisatie, en oud- rechter in het Europese Hof vooi d< Mensenrechten. Op 23 februari 1939 werd baron i Van Asbeck benoemd tot bijzonder j hoogleraar ln het vergelijkend ko loniaal staatsrecht vanwege het Leids Universiteits Fonds. Deze Leid se leerstoel werd na de bevrijding in 1945 omgezet in de genoemde ge wone leerstoel, die prof. Van Asbeck tot zijn emeritaat in 1959 heeft bezet. Prof. Van Asbeck was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Hij heeft zeer veel zelfstandige pu- j blikaties en artikelen in binnen- en buitenlandse tijdschriften op zijn naam staan. Dinsdag a.s. wordt om 11.30 uur een rouwdienst gehouden Ln bet Groene Kerkje te Oegstgeest, waar na de teraardebestelling van het stoffelijk overschot' plaats vindt. ADVERTENTIE KONFEKTIE NAAR MAAT VANAF 198. WINDSOR Jaarvergadering riel' van Leidse Dt| en[ Esperantisten De Leidse Esperantisten Vereni- „Pacen", afdeling van de lan- vereniging „La Estonto Estas «z&^lUia.'' toekomst is ons), hield kestyoensdagavond haar jaarvergade ring.. De vereniging, die zich ten doel Tieujtelt het spreken en verbreiden van >rde£speranto in Leiden, komt iedere terste en derde woensdag van de laand bijeen in „Ons Centrum", ►igracht 84 F Tijdens de bijeenkomsten wordt ^speranto gesproken. De vereniging schikt over een uitgebreide biblio- Jtheek, waardoor de leden zich op li- terrein kunnen oriënteren. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat een poging om de Leesbibliotheek kosteloos over te doen eideraan Reuvens, om technische redenen mislukte. De vereniging telt ongeveer 20 actieve leden. Om dit aantal uit li Isa-te breiden, zal vooral worden gepro- inSHeerd om jonge mensen aan te trek- Een volgend punt van de agen- was de bestuursverkiezing. De bi- mej. H. Ankes, de penningmeester, de heer H. C. Luijke en de secretaris, de heer R. Wasse- r u,naar bleven aan. De voorzitter, de H. Bal jet werd herkozen en mevrouw J. Koopman werd gekozen tot vice-voorzitster. Ne- S": V.V.S.L. speelt 'De muizeval' T(k Op 9 maart vindt in de Leidse pu« Schouwburg de galapremière plaats Lot|van Agatha Christie's „De muizen- pal" te spelen door de leden van de baret Vereniging van Vrouwelijke Studen- 8 Mjten. Dit succesvolle stuk. dat o.a. in enti|Londen zo grote opgang maakt, m.ro{ wordt geregisseerd door Jeroen D.th!Krabbé- k^ Na afloop wordt een avondfeest ge- ,slut houden in de Academie en het club gebouw van de V.V.S.L. barely JUWELIER-HORLOGER. MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Leidse spaarbank In de maand januari werd bh de Leidse Spaarbank ingelegd f 6.239.752 en terugbetaald f 5.351.357. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 733 en het aantal afbetaalde boekjes 356. Op 5113 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 142.591 bijgeschreven. Er werden 1971 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 77.216. Het tegoed der 64.158 inleggers be droeg aan het einde der maand f 85.201.897 (met inbegrip van de rente over 1967). Gymnastieklokaal Rembrandt-lyceum De wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes zal het nieuwe semi- permanente gymnastieklokaal van het Rembrandt-Lyceum volgende week vrijdag offcieel in gebruik stel len. Dit lokaal, dat identiek is aan de twee lokalen in Zuid-West van de Vereniging voor chr. vhmo. is ge bouwd achter het Stedelijk Gymna sium met de toegang aan de Fruin- laan. De gemeenteraad heeft op 23 augustus 1965 het eerste besluit hier over genomen, waarbij hij f 217.400 beschikbaar stelde voor de ruwe bouwkosten van het lokaal, dat het bouwbedrijf Kraak te Haarlem als derde in de serie zou verwezenlijken. Toen deze plannen ter tafel lagen sitelde de rectrix van het Gymnasium voor, dat gelijktijdig een handvaar digheidslokaal zou worden gebouwd, omdat dit vak gelijk met de invoe ring van de Mammoetwet Co] augustus 1968) verplicht werd het vwo. Hiervoor, voor het afbreken va fietsenstalling en de bouw van nieuwe en voor het aanbrengen andere voorzieningen bij de gymnas tiekzaal voteerde de gemeenteraad eind 1965 een tweede krediet f 242.000. waarbij in september vorig jaar nog eens f 108.000 kwa Het gymnastiekgebouw (12 x 21 m zaal) en het handvaardigheidslokaal (7.70 x 96.60 m) met bijbelhoren wor den zowel door het Rembrandt-Ly ceum als door het Stedelijk Gym nasium gebruikt. Het handvaardig heidslokaal is echter nog niet geheel ingericht en zal op een later tijd stip in gebruik worden genomen. Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad (NSR) zal een col lectieve vordering indienen bij de cu rator in het faillissement van het studentenuitzendbureau STASS. Zoals bekend werd STASS. dat kantoren had in de universiteitsste den Groningen. Leiden. Den Haag, Amsterdam, Delft. Eindhoven. Rot terdam, Tilburg en Nijmegen, failliet verklaard. Ruim 300 studenten, die door STASS verschillende bedrijven zyn uit- Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: dr. F. A. Deierkauf, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst, bij de Medische Chemie: dr. G. J. M. Hoogh winkel, tot we tenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de Medische Chemie; H. Knape, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de AnaestheeiologieD. Kramer, arts. tot wetenschappelijk medewer ker 1ste klasse in tijdelijke dienst bij de Heelkunde: drs. F. van der Meer, tot wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de Sociale Psychologieir. J. Roukens, weten schappelijk medewerker 1ste klasse ln tijdelijke dienst bij het Centraal Rekeninstituut: drs M. O. Woelders, tot onderbibliothecaris in vaste dienst. gezonden, hebben in totaai nog een bedrag van ongeveer f 35.000 loon van STASS te vorderen. Deze vor dering staat naast de belastingschuld van STASS (f 80.000) en de schuld van f125.000 aan bedrijfsverenigin gen. De ze laatste schulden zijn pre ferente schulden. Naar de mening van het NSR-be- stuur is echter oog de schuld van STASS aan de studenten een pre ferente schuld, omdat er tussen de gedupeerde studenten en STASS een arbeidsverhouding heeft bestaan. Dit blijkt ondermeer uit het feit dat de studenten, die bij STASS werkzaam waren, zowel loonbelasting als so ciale premies moesten betalen. Op deze gronden zal het NSR-be- st.uur is echter ook de schuld van een preferente vordering indienen. Het NSR-bestuur verzoekt mid dels publikaties in studentenbladen en mededelingenborden van grond- raden alle studenten, die menen een vordering op STASS te hebben, dit bekend te maken aan het secre tariaat van de NSR, Morssingel 4. Leiden. Studentencongres verboden De overheid van West-Berlijn heeft een op 17, 18 en 19 febr. te houden con gres van het Verbond van socialisti sche studenten verboden. Het was be legd om te protesteren tegen de oor log in Vietnam. Er zouden 10.000 stu denten aan deelnemen uit Duitsland. Oost- en West-Europa en zelfs uit Cuba. ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandaarvlees uw hoofdschotel, elke dag! Prof reikt de bul van het Leidse eredoc toraat in de rechten uit aan de Gentse rechtshistoricus prof. dr. E. I. Strubbe. De erepromotie. Th. de Smidt (rechts) wij gisteren schreven, vond plaats ln de Stadsgehoorzaal, na afloop van de dies-rede van prof. dr. P. Munten dam. (Foto LD/Holvast). Brand aan de Kijfgracht Op de zolder van een perceel aan de Kijfgracht is gistermiddag om tien over half drie brand uitgebroken. De brand ontstond terwijl een met selaar op de zolder bezig was met een dakreparatie. Op de zolder brandde een petroleumkachel, die vermoede lijk bij de werkzaamheden met een trap omver is gevallen. De branden de olie vloeide over de zolder, waar door het achterste gedeelte, dat als bergplaats werd gebruikt, geheel uit brandde. Het voorste deel van de zolder, dat werd bewoond door een student, kreeg ernstige waterschade. Ook op de eerste verdieping en gelijkvloers werd waterschade aangericht. Het vuur is door de brandweer geblust. de 500 in in Grenoble: (Bonnie en Clyde waren, een be rucht gangsterduo uit de V.S.). Vier Nederlandse confectiefabrieken lieten de jeugdige Amsterdammer Frank Govers bliksemsnel een boutiquecol- lectie in 1930-styl ontwerpen. Tot op de kuit reikende Olyde-pakjes zul len evenals zeer lange, maar ook zeer korte gangsterjurkjes in prys varië rend van f 39 tot f 89 binnenkort bij warenhuizen en hippe modewinkel tjes hangen. Nog nooit is een internationale mo derage zo vlug naar ons land over gewaaid. Op het Leidse Plein liepen enkele Amsterdamse tieners deze week al in Clyde creaties compleet met alpinopetten rond. Eerlijk ge zegd waren de vier confectionairs, die gistermiddag in het Hiltonhotel hun gezamenlijke collectie onder de n „Nickie trend" lanceerden, dus niet de eersten. Dat waren zy wel ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) Grenoble Drie Amerikaanse meisjes, getraind in de sprintschool van Johnny Werket. hebben de eerste, sfeerloze schaatsdag in Grenoble een zilveren glans gegeven. In het spoor van Loedmilla Titova, de bij voorbaat reeds bijna zekere win nares van goud, brachten Mary Meyers, Diana Holum en Jen nifer Fish vanochtend drie zilveren medailles naar Amerika. Elly van der Brom was tegen deze hechte combinatie niet op gewassen. Met een vijfde plaats maakte de 18-jarige Amster damse scholiere echter een prachtig Olympisch debuut. frele lichaam, dat zy met 46.1 op de eerste plaats kwam. Diana Holum en Stien Kaiser mochten er hun sche ma op richten, maar alleen de Ame rikaanse kwam in de buurt. Stien bleef op de als een hinde over het ys snellende Diana vele meters ach- GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Ook met briljant. JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ter. Ook van Willy Burgmeyer kwam geen verrassing voor Nederland. „De 500 meter is nu eenmaal onze slecht ste afstand", zei Zwanenburg later. De komende dagen komen wij heus wel a bod. Diepe wond Hollandse weersomstandigheden zes graden dooi en een lichte regen begeleidden de veertien roffelen de sprints, die een sombere start had den. In de eerste rit gleed de Ja panse Saito Sachiko uit de voorlaat ste bocht. Nadat zij hard was ge strand tegen de omheining (men vreesde eerst een beenbreuk, maar later bleek de schade zich te beper ken tot een diepe wond) werden on der aanvoering van Henk van dei- Grift strozakken aangebracht. Dat wereldtijden een illusie zouden blijven werd reeds spoedig duidelijk. De sterke Mary Meyers voltooide de 500 meter in 46.3 sec. Dat was een tijd waarop vele aanvallen zouden stuklopen. Elly van der Brom kwam er aanvankelijk het dichtst bij. On danks een minder goede start ein- dlgde zy in 46.6 sec. en daarmee bleef zij lange tyd tweede. Voor een bijzondere teleurstelling Elly van der Brom verloor in de laatste rit ook nog haar vierde plaats. Nog éénmaal greep Amerika hoog. Jennifer Fish volgde in een scherp duel met Irina Jegorova het voorbeeld van twee landgenotes. Ook voor haar zilver: ook voor haar 46.3 sec. Een vijfde positie tenslotte dus voor Elly, die haar verdriet u.Mhuilde in de kleedkamer. „Als ik wat later had kunnen rijden, was ik misschien zorgde wereldrecordhoudster Tatia na Sidorova. De Russin, vorige week in Davos met een toptijd tot de twee de grote troef van de Sowjet-Unie gegroeid, werd zelfs verslagen door Kaija Mustonen. Kracht Alleen de 22-jarige Russische kampioene Loedmilla Titova zou, toen de wind was afgenomen, Mary Meyers tenslotte overtreffen. On danks drie valse starts perste de blonde Russin zoveel kracht uit haar Toch een geweldige prestatie vond Piet Zwanenburg, en daar sprak mand hem in togen. De uitslag van de 500 meter dames is: 1. Loedmilla Titova (Rusl.) sec.; 2. Mary Meyers, Diana Holum en Jennifer Fish (allen VS) 46.3; 5. Elly van der Bron (Ned.) 46.6; 6/7. Sigrid Sundby (Noorw.) en Kaja Mustonen (Finl.) beiden 46.7; 8. Kirs- ti Biermann (Noorw.) 46.8: 9/10, Tatjana Sidorova (Rusl.) en Irina Jegorova (Rusl.) beiden 46.9; 14 Stien Kaiser (Ned.) 47.6; 16. Willy Burg meyer (Ned.) 47.8. Cross-country Aan de Russische hegemonie op de tien kilometer cross-country is van ochtend een abrupt einde gekomen De Russinnen, de laatste drie Win terspelen onverslaanbaar, kwamen in Autrans niet aan bod. De Skandina vische dames bezetten de eerste vijf plaatsen, daarmee revanche nemend de nederlaag die hun mannelijke collega's woensdag op de 30 kilometer leden. 1. Toini Gustafsson (Zweden min. 46,5 sec.; 2. Berit Moerdre (Noorw.) 37.54.6, 3. Inger Aufles (Noorw.) 37.59,9. 4. Barbro Martins- son (Zweden) 38.07.1. 5. Marjatta Kajosmaa (Finl.) 38.09.0. Bij Tetterode 35 man ontslagen (Van onze Haarlemse correspondent (Van onze modemedewerkster) Nog geen week na de shows in Parijs zijn nu ook in Neder land Bonnie and Clyde"-creaties te koop. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jerry, z. v. H. J. M. Zonderop en M. H. de Jong; Eduard. z. v. G. Verhoogt en H. J. Vinkesteyn; Angéllque Maria, d. v. P. J van der Zon en J. T. van der Putten; Jacqueline Anita Maria, d. v. TIE Gun Uw gelaat de weldaad van een schoonheidsbehandeUng Ruiter; Antoi Noordervliet met het verwerven van de exclusieve rechten bij de Amerikaanse filmpro- duktiemaatschappij Warner Bros, om in de Benelux als enige Bonnie I chxii and Clyde-kleding van een origineel etiket te mogen voorzien. Een pri vilege, dat echter niet zo veel om het lyf houdt, aangezien moderedac trices van bladen als Vogue, Elle, Marie Claire en Constance de Bonnie en Clyde-mode een levensduur van hooguit vier maanden geven. Men was het er vorige week in Parijs algemeen over eens. dat de kleding van het eens zo gevreesde gangster meisje het afgelopen najaar aanzien lijk meer kans op succes zou hebben gehad. De zomer is nu niet bepaald de tyd om met lange rokken aan te komen. jonannes, z. v. u. Hoek en' u Duijvenvoorde; Hendrlkus Johi Johannes Adrianus Petrus. Schoonder- woerd den Bezemer eh A. Staphorst. ONDERTROUWD H. J. Y. Koolman en M. A. Schelle- kens; R. Waltz en A. F. Barthen e ning H Zitman; A. Rhee en J. J. van Dissel; J. Ben en E. van der Zeeuw: J. L. Ka- J M. UI jee en M. F. Kraakman; J. J. Beij en G M. Roe- landse; L. Krassenburg en J. G, M. Weijermars Mannequins, die de Clyde-creaties voor bijna 400 genodigden onder wie vrijwel alle Nederlandse tv-presenta- trices showden, zagen er onherken baar uit door de make-up en de accessoires. Bij kwate katoenen man telpakjes met witte piqué-kragen en beige kuitlange v-hals-jurkjes van crepe droegen zij kleurige tot over de taille reikende kettingen, witte alpi nopetten, genopte sjaals, panties in pasteltinten en hadden zij donker rode lipstick op, accessoires, die by de boutiques los verkrijgbaar zullen zijn. Blom; A. Kromhout Beekelaar. GETROUWD H. J. van Wouw en M. W. M. Heems kerk: Z. J. Ouwendljk en A. E J. Leu- erink: L. V. Dijkhoff en C. M. Swa. lef: burg en J. H. Vijfbrlef; C de Gunt C M. Brands. OVERLEDEN W. E. Pastor. 60 Jr.. man; J. vj 57 jr.. De Bonnie en Clyde-mode is nu al overgewaaid naar Nederland. Deze voile jurkjes van bruin Bra bants-bomt, nog geen twee loe- ken geleden voor het eerst in Pa rijs getoond, werden gisteren al in Amsterdam gelanceerd. de la facultc de Laraaiu» Op 13 en 14 februari a.s. zal een van de deskundige esthéticiennes van Payot in onze zaak aanwezig zijn voor complete schoonheidsbehandelingen en mnquillages naar de laatste Parijse mode. Nadere inlichtingen betreffende deze unieke kans voor een hoogstpersoonlijke Schoonheidsverzorging zullen wij U gaarne persoonlijk of telefonisch verstrekken. PARFUMERIE Experimenteel kerkewerk De N.V. lettergieterij en machine- handel v.h. Nicolaas Tetterode-Ne derland in Amsterdam heeft besloten I I 35 werknemers te laten afvloeien. I Experimenteel kerkewerk van de Met het GewestelUk Arbeidsbureau Leldj* Hervormde Gemeente houdt is reeds contact opgenomen. Pe i zondagmorgen (10.45) voor het eerst werknemers zyn op de hoogte gesteld. communiqué deelt de direc tie van het bedrijf mee. dat zich ten gevolge van de veranderingen in de grafische technieken geleidelijk ook verschuivingen in de behoefte van de grafische bedrijven hebben gemani festeerd. Hierdoor werd by Tetterode ook aanpassing van de activiteiten van enkele afdelingen onvermijdelijk. Het daardoor vrij komende perso neel wordt zoveel mogelijk overge plaatst. In een aantal gevallen was dat niet mogelijk, waardoor voor 35 moest volgen. met bewoners uit Z.W. een gesprek in de Rijnlandflat aan de Bachstraat. Het is geen kerkdienst. Dr. P. L. Schoonheim zal enkele gedach ten naar voren brengen over de vraag: „Is het werkelijk zo'n kunst om christen te zyn?" 's Avonds wordt in samenwerking met de Open Deur-commissie van het Morskwartier in de Maranatha- kerk een dienst gehouden. Dr. P. L. Schoonheim spreekt over het onder werp: „Is bidden uit de tijd?". Een combo zal de samenzang bege leiden. *J5

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3