Dreiging rond Korea HAl" Pjongjang steeds agressiever MET EEN ENKEL WOORD Beernink: geen verzet tegen initiatiefwetje r LELDSGH DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 196J yF (Van onze correspondent in Hongkong) In de Noordkoreaanse (communistische) Arbeiderspartij hebben nog maar kort geleden veranderingen plaatsgehad, waarvan de militante koers, die de meest onbekende en de meest afgesloten communistische staat in Azië is gaan varen, een gevolg zou kunnen zijn. Het opbrengen van het Amerikaanse inlichtingenschip „Pueblo" en de berichten over infiltraties in het zuidelijke deel van het Koreaanse schier eiland hebben de van niet-communistische Aziatische landen geïsoleerde volksrepubliek volop in het wereldnieuws gebracht. Maar de commentaren, die spreken over de politieke veranderingen in Noord-Korea, zijn hoofd zakelijk gebaseerd op vermoedens. Vanaf de veelbesproken 38ste breed tegraad is de grens namelijk her metisch gesloten. Tussen Zuid- en Noord-Korea bestaan post- noch andere verbindingen. Bü de 38ste breedtegraad houden de wegen op. Koreanen in het zuiden hebben geen contact met familieleden in het noorden. Van vluchtelingen is, door de intensieve grensbewaking, geen sprake. In Noord-Korea, dat door de na tuur rtfker is bedeeld dan het zui den (en met name een grote ver scheidenheid aan bodemschatten bezit) wonen 12 miljoen mensen, terwijl het vooral agrarische zui den zo'n 29 miljoen inwoners telt. De levensstandaard is in het noor den hoger dan in het zuiden. Naast Japan is Noord-Korea het enige Aziatische land, waar om vang en produktie van de indu strie die van de landbouw over treffen. Het accent van de plan ning ligt in Noord-Korea al lang op de zware industrie, die voor een deel oorlogsindustrie is. Techniek Omdat Noord-Korea zich door de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Zuid-Korea nog altijd bedreigd acht, zijn vorig jaar de uitgaven voor de defensie ver hoogd tot een derde deel van de begroting. In de landbouw wensen de Noordkoreanen spoedig zo sterk te mechaniseren dat zij niet langer afhankelijk zijn van de in voer van rijst en koren. Het is op vrijwel elk gebied de techniek die centraal staat bij de opvoeding van de jeugdige Noordkoreanen. Na vier jaar lagere en drie jaar middelbare school beide ver plicht volgen twee jaar tech nische school en een tweejarige technische praktijk. Daarna be staat nog de mogelijkheid te gaan studeren aan een technische hoge school. Ongetwijfeld zou de snelle maat schappelijke opbouw van Noord- Korea, na de verwoestingen van de Koreaanse oorlog, niet moge lijk zijn geweest, als het land geen hulp zou hebben ontvangen van de Sowjet-Unie, China en an dere communistische staten. Al in maart 1949 (dus nog voor de Koreaanse oorlog) kregen de Noordkoreanen overigens van de Sowjet-Unie een lening van 212 miljoen roebel. Tijdens de oorlog leverden de Russen volop militair materiaal en na afloop leenden zij ter waarde van een miljard roe bel, een bedrag dat nog niet ge heel is afgelost. Geruchten willen dat de Koreaanse oorlog de Chinezen acht miljard dollar heeft gekost omdat zij al het aan hun geleverde Russische oor- logs-materiaal tot op de laatste cent aan de Sowjet-Unie hebben moeten vergoeden. Peking stelde na de oorlog bovendien reusachtige sommen voor leningen voor de we deropbouw van Noord-Korea ter beschikking en in 1964 kreeg de Noordkoreaanse plaatsvervangende premier bij een bezoek aan Peking nog een lening van 420 miljoen roe bel aangeboden, maar van dat be drag is tot nu toe slechts een klein deel uitgekeerd. Ongunstig De steeds groter wordende defensie uitgaven hebben later het tempo van noorden voor op de ontwikke ling ongunstig beïnvloed, maar toch oefent de ombouw van N.-Korea (waarbij Zuid-Korea ondanks alle inspanningen ten achter blijft) een zekere aantrekkingskracht uit op vele Koreanen, vooral op de jeugd. Vele Koreanen in het zuiden Ko reanen zijn bijna niet te overtref fen in hun nationale trots zien in een hereniging dan ook de enige mogelijkheid om van Korea een sterke en onafhankelijke natie te maken, omdat Zuid-Korea, dat een leger van 600.000 man op de been moet houden, zonder de Ameri kaanse hulp nauwelijks levensvat baar is. Dat betekent echter niet dat vele Zuidkoreanen grote sympathie voor het communisme koesteren. Vanuit Seoel is dju: ook nog geen enkele concrete stap gedaan op weg naar die hereniging. Van Noordkore aanse kant heeft men, in eeste in stantie vanuit propagandistische motieven, verschillende voorstellen gedaan, waarbij al naar gelang van de situatie werd uitgegaan van een andere tactiek. Onlangs heeft de Noordkoreaanse regering voorge steld om als eerste stap economi sche betrekkingen aan te knopen en het verkeer tussen de twee de len van het land open te stellen, een voorstel waarop de regering van premier Park niet ingegaan is. Burgeroorlog meer dan de laatste jaren het ge val is gweest weer denken aan een mogelijkheid van een revolu tionaire burgeroorlog om de here niging tot stand te brengen. Vroe ger waren er wel berichten over afzonderlijke communistische agen ten, die (royaal van zakgeld voor zien) naar het zuiden werden ge stuurd, maar nu wordt gesproken over commandgroepen van zeven tien man, die goed bewapend en met levensmiddelen voor onge veer een week over zee naar Zuid- Korea worden gezonden. Die com mando's zouden vooral onder de boeren actief zijn en bovendien tot taak hebben in het moeilijk toe gankelijke bergland van het oos ten guerillabases te vestigen. Deze activiteit gaat gepaard met een vergroot aantal Noord-koreaan- se radioporgramma's, bestemd voor het zuiden, waarin wordt opgeroe pen de militarie regering in Seoel omver te werpen en het land te bevrijden van de „koloniale Ame rikaanse overheersing". Naar men weet zou onlangs 'n aanta l Noord- Koreaanse terroristen in de zuide lijke hoofdstad Zijn opgedoken met de bedoeling premier Park te vermoorden De Noordkoreaanse propaganda heeft voorts de laatste weken beweerd dat de Amerika nen een nieuwe oorlog tegen Noord- Korea voorbereiden. Waakzaamheid Wellicht heeft de verhoogde noorde lijke activiteit er de Amerikanen toe gebracht hun waakzaamheid in Korea nog te intensiveren. Intus sen is het onwaarschijnlijk dat de Volksrepubliek een grote aanval op 't zuiden wil gaan ondernemen of 'n tweede front wil vestigen in de zuidelijke republiek. Zonder een forse ondersteuning door de Sow jet-Unie of China kan het land daar nauwelijsk toe in staat wor den geacht. Het is echter onwaar schijnlijk dat de Sowjet-Unie be lang heeft bij verdere utbreiding van de oorlog in Azië en ook Pe king zal niets voelen voor een di rect treffen met de Amerikanen, die China ongetwijfeld nooit zou den kunnen veroveren, maar wel in staat zouden zijn te vernietigen wat de communisten hebben opge bouwd. Geen eensgezindheid Het ontbreekt in het communistische kamp aan de eensgezindheid waar toe juist de Noordkoreaanse arbei derspartij voortdurend oproept. Dit laatste is begrijpelijk voor 'n par tij, waarvan bekend is dat zij zo wel een pro-Peking als een pro- Moskou fractie in haar gelederen heeft. Na de Japanse capitulatie kwamen in 1945 met de Russische troepen ook Koreaanse communis ten. die in ballingschap in de Sow jet-Unie hadden geleefd, naar Ko rea. Onder hen was de huidige mi nister-president en partijleider Kim Il-soeng. Van het begin af heeft in de Noord koreaanse arbeiderspartij de Russi sche invloed overheerst, ook al om dat de zogenaamde „Jenan-groep" reeds voor de Koreaanse oorlog uit geschakeld en gedeeltelijk geliqui deerd was. Pas toen in de Sowjet- Unie de politiek van vreedzame co- existentie opgang ging doen, wer den de betrekkingen met Moskou merkbaar koeler en kwam er een toenadering tot de Chinezen, wier onverzoenlijke houding jegens „de Westelijk imperialisten" meer weer klank vond bij Noord-Korea. een land met Amerikaanse divisies aan zijn grenzen. In augustus 1961 noemde Kim Il-soeng het „revisio- bourgeois-ideeën en ste gevaar voor de internationale communistische beweging". Neutraal Ook de toenadering tot China had echter zijn grenzen. Op het partij congres van oktober 1966 nam de Noordkoreaanse partij in het con flict tussen Moskou en Peking een duidelijk neutrale positie in. Aan Moskou's adres was Kim Il-soengs eis gericht dat de strijd tegen het imperialisme in de gehele wereld zou worden geïntensiveerd. Maar de Chinezen werd door de Noordko reaanse leider verweten dat zij in Vietnam niet met de Sowjet-Unie en andere communistische landen wilden samenwerken. Aan de Chi nese kernbomproeven en aan de culturele revolutie is in de Noord koreaanse pers nauwelijks aan dacht besteed. Van hun kant hebben de Chinezen de arbeiderspartij de laatste jaren herhaaldelijk beschuldigd van re visionisme en haar leider, Kim II- Soeng. een leerling van Chroesjst- jow genoemd. Niettemin is er in de Noordkoreaanse partij ongetwijfeld een sterke groep, die met oog op de aanwezigheid van de Amerika nen in het zuiden het meest voelt voor de harde Chinese koers. En verschillende waarnemers gelo- n dat een hergroepering in de partijtop, die onlangs heeft plaats gehad. een militante koers tot ge volg heeft, die meer overeenkomt met de Chinese dan vroeger het ge val was. De vice-president van de volksraad ,Pak Koem-tsjol, is van zijn post ontheven, evenals de chef van het bureau Zuid-Korea", Ji Hio-soen, en diens plaatsvervanger Nim Tsjoen-tsjoe. Zij zijn alle drie lid van het politburo, waarin een aantal hogere officieren naar vo ren is gekomen. Guerrilla Een meer militante politiek van Noord-Korea zal vrijwel zeker niet het doel hebben om een openlijke strijd uit te lokken volgens het Rus- sische-concept uit de Koreaanse oorlog, maar eerder volgens de les sen van Mao Tse-toeng een inten sivering van de subversieve activi teiten in Zuid-Korea, de vorming van guerrillahaarden en zo moge lijk dus het uitlokken van een bur geroorlog in het zuiden. Als een zwaard van Damocles hangt Ame rika het lot boven het hoofd op ver schillende fronten In Azië een guer rilla te moeten voeren. ADVERTENTIE - HAl is importeur en dealer van Mazda en Rambler. - Heeft dat voordelen? - Wat denk je? Ik ga meteen als de zaak geopend is. ZOETERWOUDSEWEG 11 BINNENLAND Prinselijk paar naar Grenoble Prinses Beatrix en Prins Claus zul len in het weekeinde in Grenoble enkele wedstrijden, van de Olym pische Winterspelen bijwonen. Pijpleidingfraude In het ge rechtsgebouw van Breda heeft de raadkamer van de Bredase recht bank gistermiddag de Westbrabant se pijpleidingfraude achter gesloten deuren behandeld, waarbij het ging om de vraag of deze zaak met twee verdachten voor de rechtbank in openbare behandeling moet ko men of dat van vervolging wordt afgezien. De zitting duurde drie uur. De officier van justitie mr. J. Louêt Feisser verstrekte aan de pers geen enkele inlichting. De president van de raadkamer heeft aan alle bij de zaak betrokken personen gevraagd geen ruchtbaarheid te geven „Uitermate vulgair" De nieuw ste Parijse mode is niets voor Brit se mannequins. Vier vooraanstaan de Londense mannequinbureaus heb ben hun meisjes verboden de vorige week door de Parijse mode-ontwer per Yves St. Laurent getoonde door zichtige blouses te laten zien, waar onder naar de aanwijzingen van di Fransman geen bh gedragen dient te worden. De Britse bureaus brand merken deze creaties als „uiterma te vulgair" en „smakeloos.' Griekse clubs gesloten De poli tie in Saloniki heeft vijf clubs ge sloten waar studenten bijeen plegen te komen. Zij hadden liederen van Theodorakis, de Griekse componist, die onlangs is vrijgelaten, gezongen De politie is van oordeel, dat deze behandeling in raadkamer. Over 8 studentenbi)eenkomsten ook een dagen doet de raadkamer uitspraak. geringsvijandige geest ademden. Ar- Wertkijdverkorting bij Aabe In verband met afzetmoeilijkheden van wollen stoffen en dekens heeft de 1 directie van de Koninklijke Wollen- stoffen- en Dekenfabrieken in Til- burg besloten voor 300 van haar 800 werknemers werktijdverkorting aan te vragen. Een aantal werkne mers werkt al een jaar lang 22.5 van de 45 in de c.a.o. overeengeko men werkuren. Van het personeel zijn in 1967 150 man langs natuur lijke weg afgevloeid en 88 man zijn ontslagen. De directie is voorne mens ook vloerbedekking te gaan produceren, teneinde een verder ver loop in het bedrijf tegen te gaan. BUITENLAND Bonn en Praag De Tsjechische handelsvertegenwoordiging in West- Duitsland zal een officieel karakter en een „semi-diplomatieke status" krijgen. Op grond van een kortgele den geratificeerde handelsovereen komst kunnen de Tsjechoslowaakse exporteurs rekenen op een gedeelte lijke liberalisering. Indiase onderminister gewond De Indiase onderminister van Bin nenlandse Zaken, Ramaswmy, is gis teren in Coimbatore in de staat Ma dras aan het hoofd gewond toen de monstranten stenen naar hem gooi den. Ongeveer 4000 studenten demon streerden tegen het Hindi. De de monstranten zeggen dat het Hindi dat in noord-India gesproken wordt hun eigen plaatselijke talen over heerst. De onderminister zou een bij eenkomst van de Congrespartij toe spreken maar de bijeenkomst liep uit op een vechtpartij, waarbij zeker twaalf mensen werden gewond. Positief Noorwegen. Zweden en Denemarken hebben positief ge reageerd op een voorstel van de Benelux-landen om besprekingen te voeren voor nauwere samenwerking tot de EEG. Het voorstel werd op 19 januari aan de kandidaat-leden van de EEG. Engeland. Ierland, Denemarken en Noorwegen, voorge legd. Saragat naar Engeland Presi dent Saragat van Italië zal in juli een staatsbezoek van tien dagen brengen aan Engeland en zal enige dagen in Windsor Castle verblijven als gast van Koningin Elizabeth II en haar echtgenoot Prins Philip. Zonder atoomwapens Groen land moet een gebied zonder atoom wapens blijven, zo hebben gisteren de afgevaardigden van het Deense parlement besloten in een bijna een stemmig aangenomen motie. De re gering wordt in de motie uitgeno digd „absolute garanties na te stre ven. dat in Groenland geen kernwa pens worden opgeslagen en dat het I restaties zijn evenwel niet verricht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Valburg-Homoet A. Baas te Papendrecht - te Rotterdam Delf shaven (wijkgemeente Tussendij ken) J. A. de Bruyn te Krimpen aan de Lek -te Boven-Hardinxveld (2e pred. pl.) K. Schipper te Mid- delharnis. GEREF. KERKEN Beroepen te Wormerveer G. van der Veere te Hardegarijp - te Lut- telgeest-Kuinre F. W. Dillingh te Ternaard - te Leimuiden D. Averes, kand. te Osterwald (Did) GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Beroepen te Grootegast en te Ger- kesklooster-Strobos H. Mostert te Harderwijk - te Loenen aan de Vecht Nigtevecht-Weesp A. Kamer te Hij- ken en Hooghalen. In conflict mei kerkelijke overheid De 42-jarige diminicaan Malcolm Magee, prior van het heilig kruis in Leicester (Engeland) heeft het priesterschap vaarwel gezegd. Hij in conflict met de kerkelijke ov< heid geraakt wegens zijn afwijkende mening over zaken als geboortebe perking, celibaat en kerkgezag. In een verklaring voor de pers zei hij, dat hij tenslotte niet is be zweken voor de druk van de kerke lijke overheid, maar voor de kritiek uit zijn naaste omgeving, die hem het vertouwen in zijn orde had doen verliezen. Hervormde kerk Amsterdam trekt afkeuring in De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente Amsterdam heeft, na ernstig overleg, besloten zijn klaring van afkeuring over de (anti) kerstkapel en de „open brief" aan kerkgangers terug te nemen. De kerkeraad betreurt het, dat door de ze verklaring schade aan dit expe riment is toegebracht. De Hervorm de Jeugdraad, die mede verantwoor delijk was voor de (anti) kerstkapel, verheugt zich over het nader beraad dat over dit experiment heeft plaats gevonden en over het herstel var vertrouwen, dat hiervan het gevolg De kerkeraad kwam met zijn ver klaring enkele dagen voor Kerstmis. Twee hervormde Amsterdamse jeugd- predikanten, ds. G. Prast en ds Donkers jr., hadden toen in het clubhuis ,,'d Oude vest" aan de O Z Voorburgwal in Amsterdam een zgn janti - kerstkapelingericht, waar op de avond voor Kerstmis een an ti-kerstdienst werd gehouden, waar in de beide predikanten en pater F. W. Veelenturf voorgingen. De „open brief" aan de kerkgan gers werd verspreid met het doel „het kerkvolk te attenderen op de schrijnende discrepantie tussen de christelijke ethiek enerzijds en het gedragspatroon van de christen van vandaag anderzijds". De open brief was ondertekend door 23 merendeels jonge mensen almede door beide ge noemde predikanten en pater Veel- eenturf, pastoor Jospeh Kreet, A. J. Koejemans en ds. E. H. Nagel. „HET DORP" kreeg dorpsraad De voorzitter van het bestuur van de „Stichting het dorp", prof. ir. L. H. de Langen, heeft gisteravond de dorpsraad officieel geïnstalleerd. Deze dorpsraad is te beschouwen als een belangrijke ontwikkeling van de dorpsgemeenschap, in democratische zin. Na een kandidaatstelling werd de dorpsraad via een geheime schrif telijke stemming door en uit de dorpsbewoners gekozen. Voor het jaar 1968 bestaat de raad uit twaalf personen. Deze dorpsraad vervangt het sinds mei 1965 functionerende dorpspariement, destijds door het be stuur samengesteld uit de leiders van de gesprekskringen van de in decem ber 1963 in het Henri Dunanthuis in Zeist gehouden werkweek met ge handicapten over vraagstukken be treffende de bouw en de organisatie vaai 't dorp. De taak van de dorps raad, die een eigen secretariaat zal hebben, bestaat uit het uitbrengen van advies aan de directie over alle onderwerpen die aan de raad zullen worden voorgelegd, alsmede uit het ongevraagd uitbrengen van advies aan de directie over onderwer pen die op de doprsgemeenschap be trekking hebben. ,eidóe Schouwburg. Jazz-concert tmerlkaan leath-Quii Quartet. 8 AntonlusclubhuiB. Jubileumconcert Arb. muziekvereniging „Nieuw Leven". Auberge Francalse (Kloksteeg 19). Zoldercabaret. 9 uur nam. Oude Vest 13. Evangelische Christen- gem. Ecclesia. 8 uur nam. ZATERDAG Rest. van der Heijden: Diploma- uitreiking Jeugdige grafici 3 uur nam. ZONDAG Universiteit: Dies-viering Chr. 3 middag6. StadsgehoorzaalDies-viering Stu- lium Generale. Spr. prof. Jhr. mr. H. van Panhuijs „De rechten Oude Rijn 5 Pinkstergemeente Spr. dhr. Eikerbout 2 uur nam. Rijnlands Lyceum (M. H. Trompln. oorspronkelijk chrls- d. Brugge. Hooglandse Kerkgracht 28. Luth. Jongerengroep „De Hooglanders" 11.30 Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Evang. G. Klumper 10 uur voorm.. evangellsatiefllm „De naaste buur" 7.30 Ons Centrum (Hooigracht 84) Hum. Verbond. Spr. dr. H. J. Roethof over „Ontwikkelingshulp" 10.16 uur voorm. MAANDAG Rest. De Doelen. Leldse Amateurfo tograf en vereniging. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Modeshow Llbelle. 2.30. 7 en 9.15 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Spr. prof. dr. W Glasbergen over ..De zes Romeinse castella ln de dorpsheuvel filmclub 16. Joh. gramma. Jeugdhuis^ J Br eestraat 19): Jaarver- Stadt V. Dia^avond Kon. Huis en „Kent gij Stadsgehoorzaal: LKK 'tal. Alexander Chr. de BourbonhofElektrnnicaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Pardoeza (Doezastraat)Politiek trefpunt 8.30-12 uur nam. Stadhuis wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- 8 uur nam Zijlsingel 2. Volle Evangel ie-zending. Evang. J. Zijletra 8 uur nam. WOENSDAG lenteetoffen Noord-Korea: Amerikanen bereiden oorlog voor De Noordkoreaanse minister van Defensie Kim Tsjang-bong heeft gis teren de Verenigde Staten er van beschuldigd een nieuwe oorlog in Noord-Korea voor te bereiden. De minister drong in een toe spraak ter gelegenheid van het twin tigjarige bestaan van het Noord koreaanse leger aan op een vergrote waakzaamheid en een volledige pa raatheid. Volgens Kim is de toe stand op het ogenblik uiterst ge spannen. President Johnson heeft het con gres gisteren gevraagd om een be drag van drie miljard dollar voor buitenlandse hulpverlening, waarvan honderd miljoen zal worden aange wend voor onmiddellijke militaire steun aan Zuid-Korea. Seoel heeft de Verenigde Staten om aanvullende hulp gevraagd nadat de laatste tijd de infiltraties en invasies uit het noorden zijn toegenomen. President Johnson maakte in zijn rede voor het congres geen gewag van de „Pueblo". Universiteitsbibliotheek (Rapenburg) Maatschappij der Ned. Letterkunde. Langebrug 87: Centrum voor vTlj geestesleven. Spr. dhr. H. D. v. Goud- Stadhuis (Trouwkamer) Spreekuur ociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. DONDERDAG Universiteit Oec. Raad. Spr. dr. F. C. shuisWerkgemeenschap Filmavond over „Oud-Leid Stadsgehoorzaal Zulderkerk: Concert Collegium Mu sic urn. oi.v. André Kaart. 8.15 uur na middag. Kantine P.C. enL. (Derde Blnnen- nvestgracht)Contact- ruilavond Phlla 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 Rex „In de klauwen van de m mie", 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 Lldo „Grand Prix", 14 Jr. E UJks, ook zondag, 2.30 en 8 uur. Trianon „De kanonnen van varone", 14 Jr. Dagelijks 2 en 8 Geopend dinsdag t/m zaterdag 9 voorm- 6 uur nam. (tot 1 maart) Lakenhal: Tentoonstelling ..De 50 best verzorgde boeken van het Jaar 1966". Werkd. 10 uur v 3 februari) Rijksmuseum van Oudheden lenburg 28)Werkd. 10 uur voort i uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Universiteit: Tentoonstelling schilde- rijen en gouaches Jaap NannLnga. Ge opend maandag t/m vrijdag (Steenstraat 1): dag. 10—5 u.; 's dags 1—5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ex ikunst, 10 uur: Zondags 1 tot 5 positie Japanse volkskunst, voorm.-5 uur nam. (Zonda_ uur nam.) t.e.m. 12 maart. Japanse Kunst Werkd. 10 tot 5 uur nam.; zondags 15 uur nam. C Rijksmuseum voor de geschieden^ ove der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 L„n uur, zond 1-4 uur «aiJ (Kunstzaal Heuff)Ten- na^ tekeningen ^ee toonstelling aquarellen van JU dag 10 Jits Bakker. Maandag t/m 10 uur voorm.-5 uur nam. dien dinsdagavond 8-10 uur (t/m. boven- Zijn i nachtdienst der apotheken, febr.). te Lelden Geopend voor spoedeisende geval- len; Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 23553. j| De zaterdag-, zondag- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Zuider Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek i6 geopend. De dienst van Apotheek Voorschoteni 22 uurverd int.hApV waargenomen door de Zuider Apotheek, uur raad-d€er plege men de eigen hulsarts, daarna«oha tot zondagnacht 24 uur de dokters- f„jt telefoon 22222. HAAGSE; AGENDA- VRIJDAG 9 FEBRUARI Dillgentla, 20.15 uur: Het Nederland» Kamerorkest. -■ Maurltshuis. 20.15 uur: Anner Bills- macello. J Micro-theater ln de steeg, 21.00 uuri De „Het onderhoud". ZATERDAG 10 FEBRUARI Kon. Schouwburg. 20.15 Co ring". Haagse Comedie: „Lied in de scheme- Dillgentia. 14.15 uur: Toneelgroephng Arena: „Het laatste loverbos"; 20.1&piu' uur: Magda Montl, sopraan, mm.vTr.^,' Christiane Verzieux, piano. Kurzaal^ia 20.15 uur: Het Concertgebóuworkestfroer mm.v. Anton Krebbers, viool en TttinEr bor de Machula, cello. f Paviljoentheater, 20.15 uur: De NieuJtelt we Komedie: „Het lied van de moorde£sp{ theater"; Micro-theatër in de steeg, 21.00 i „Splralisme Cabaret „Salvo"; „Psst Cabaret-Chantant o.l.v. Inge Tielmai ZONDAG 11 FEBRUARI Kon. Schouwburg. 14.00 zien in het donker „,,<-1 Dillgentia, 14.30 uur: Mlsha Dichter, piano. 4) a Haagse Kunstkring, 20.00 uur: El Isa-te b beth Cooymans, alt en Sas Bungler Poppentheaters Guldo van Deth-ken. 14.30 uur: „Singo en de sneeuwfant";da ..Het Aard'bliol peni Frank Kooman, 14.30 mannetje". MAANDAG 12 FEBRU ARI Dillgentia, 20.15 uur: Alexander ü«naa, ninskv, piano. Kurzaal, 20.15 uur: Het Don Kozak-heer ken Koor o.l.v. Serge Jaroff. mev DINSDAG 13 FEBRUARI tot Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ne-: derlandse Comedie: .De trap". Joseph's Place 2.30 i Cabaret! Comlque o.l.v. wik Horn: „Angela ec Seksen. WOENSDAG 14 FEBRUARI Kon. Schouwburg. 20.15 uurTo- O] neelgroep Theater: „Hoog geëerd pwSchi bliek". van Dillgentia. 20.15 uur: Alexander Lo^Vaj-> Place. 22.30 uur: Cabaret Ven l.v. Wik Hom: „Angels M}ten. to. piano. Joseph's Comique Kurzaal, 20.15 uur: Het Resident!* Orkest o.l.v. Willem van Otterloo mjnj v. Mlsha Dichter, piano. Poppentheaters Guldo Deth - de grijze koj N; ning; Frank Kooman, 14.30 uur: ..Slik v,-.. de slak". no£ DAGELIJKS Theater Pepijn, 20.30 Pepijn „Cabarei (Van onze parlementaire redactie) De kansen op tussentijdse verkie zingen in groot-Groningen zijn geste gen door de verklaring van minister Beernink (Binn. Zaken) dat hij zich niet zal verzetten tegen aanvaarding van het initiatiefwetje, dat mej. A. Goudsmit (D'66) met dat doel heeft ingediend. „Ik zal de tweede Kamer het wetsontwerp niet ontraden", zei de minister ons gisteren desge vraagd. „Als de Kamer het wetsont werp aanneemt zal ik het contra-sig neren", aldus de bewindsman. De minister zag geen reden het wetsontwerp over te nemen, hetgeen bovendien op staatsrechtelijke bezwa ren zou stuiten. Hij deelde mee dat mej. Goudsmit bij de verdediging van het wetsontwerp in de Tweede Kamer over technische bulp van het departement kan beschikken. Zelf zal de minister niet bij de behande- j ling van het initiatiefwetje op 5 maart aanwezig zijn. „Dat is niet de gewoonte", aldus de bewindsman, i I wetsontwerp tot uit-breiding van M Maastricht Mr. Beernink deelde mee dat hij binnenkort een wetsontwerp tot uit breiding van Maastricht met enkele omliggende gemeenten bij de Kamer hoopt in te dienen. In tegenstelling tot dat voor de uitbreiding van Gro ningen, voorziet dit wetsontwerp wel in tussentijdse verkiezingen. Als mo tief voerde de minister aan dat de Maastrichtse buurgemeenten een heel andere politieke samenstelling te zien geven dan de Limburgse hoofd stad zelf, terwijl dat van de situatie in Groningen niet kan worden gezegd. SCHIP ZINKT NA AANVARING (Van onze Roermondse correspondent» Het 333-ton metende zandschip He lena-Maria is gisteren na een aanva ring in de Maas bij Ooi-Herten ge zonken. Schipper G. Hoekstra uit Rotterdam en zijn gezin vrouw en drie kinderen van 8. 7 en 3 Jaar konden door de bemanning van een sleepboot tijdig van boord worden gehaald. Door een verkeerde berekening van de stroomsnelheid kwam de He lena-Maria bij het uitvaren van een grindgat dwars op de Maas te liggen en werd geramd door de 1288-ton me tende Francisca uit Bom. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sr licht bew. onbewolkt regen Stockholm Kopenhagen Berlijn geh. bew. ^geli. bew. onbewolkt 13 a Is al 1? 0 2 -2 0.1 V 2 -0 0 0 0 1 -6 05 -1 0.4. 2 3 0 5 0 1 7 2 2 3 1 20 25 6 0 33 0 0.3 0 0.4 -0 -1 25 0 9 0 0 10 8 o j 8 11 13 9 19

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2