LEIDSCH DAGBLAD Calculatiefout bij Stork kost vijf miljoen Metro rijdt TANKS UIT LAOS TEGEN KOE SANH Ontslag oudere werknemers beter geregeld JAMIN Bij project in Rusland Hevige strijd in noorden «Min BINNENHUIS 68 alles voor BEDRIJFS broed- AUTO'S resultaten alles Vlieland TTIobyletfe Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 No. 32404 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) De bouw van twee caprolactamfabrieken in de Sowj et-Unie zal de Verenigde Machinefabrieken (Stork-Werkspoor) een verlies van verscheidene miljoenen guldens opleveren. Dit is een gevolg van een calculatiefout bij de dochteronderneming van VFM, Continental Engeneering N.V., die het project in I Rusland heeft ontwikkeld en uitvoert. De omvang van het verlies, dat aan het licht kwam bij een tussentijdse calculatie, wordt geschat op vijf mil joen gulden. De raad van bestuur de V.M.F. laat weten dat de or der op het ogenblik met bijzondere rorg wordt omringd om het verlies te beperken. De raad van bestuur ver zekert, dat het dividend van de V.M.F. over 1967 door het verlies op Noodtoestand voor volksgezondheid in New York de bouw van de twee fabrieken in de Sow jet-Unie niet in gevaar komt. In 1966 keerde de V.M.F. 12 procent dividend uit. Continental Engeneering N.V. kreeg de opdracht voor de bouw van de twee caprolactam-fabrieken in de Sowjet-Unie in 1964. Het gaat om twee volledig gelijke fabrieken met een capaciteit van 50.000 ton capro- lactam per jaar. Caprolactam, ont wikkeld door de Staatsmijnen in Ge leen, is een grondstof voor nylon 6, waarmee Enkalon en Perion worden gemaakt. Met het ontwerpen en bou wen van de fabrieken is een bedrag van 210 miljoen gulden gemoeid. De fabrieken worden gebouwd in Grod no en in Kemerowo. De eerste zal in 1969 in bedrijf komen; de tweede in 1970. Revolutionair vliegtuigproject gaat niet door 3 ie i Lai Burgemeester Lindsay van New York heeft gisteren op het gebied de volksgezondheid de noodtoe stand afgekondigd met het oog op reeds één week durende staking i de reinigingsdienst. Hij verklaav- V> 4e dat het opgehoopte vuil langs en op de straten een grote bedreiging voor de gezondheid en de veiligheid oplevert. Inmiddels hebben drieduizend an dere gemeentebeambten opdracht ge kregen te helpen bij het opruimen het vuilnis. Hun vakbonden heb ben echter geadviseerd, geen gehoor te geven aan deze order. Burgemeester Lindsay heeft ook gouverneur Rockefeller van de staat New York om hulp verzocht. Er is voor het gebied van New York sneeuw voorspeld. Dit kan de chaos vergroten. De Verenigde Staten en West-Duits- land hebben besloten de gemeen schappelijke ontwikkeling van een nieuwe revolutionaire straaljager, die verticaal kan opstijgen en landen, geen voortgang te doen vinden. Hoewel tot dusverre slechts 6 mil joen dollar in het project zijn ge stoken, zou de ontwikkeling van de nieuwe straaljager contracten ter waarde van honderden miljoenen dol lars met zich hebben gebracht. Het ontwikkelingswerk werd ver richt door Fairchild Hiller Corp. en Emtwicklung Spring-Süd. Vermoed wordt, dat het project opgegeven is als gevolg van de enor me kosten van de Vietnamese oor- 'log. BEATRIX EN CLAUS KRIJGEN ABONNEMENTEN VOOR LEVEN (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse metro is vanochtend, in het bijzijn van vele genodigden, officieel ge opend. Een opgetogen burgemeester W. Thomassen, zei hierover vanmorgen in de Rotterdamse Doelen: „Vandaag is het vijfmaal feest in Rotterdam. 1. Omdat vanmiddag de eerste be nnen balk wordt gegoten voor de j doortrekking van de metro naar j Zuidwijk-Pendrecht. In april begint de bouw van het station Slinge. In 1970 rijdt de metro door tot de Slin- ge. in 1974 zijn we in Hoogvliet. 2. Vanmorgen hebben Rotterdams bedrijfsdirecteuren Metrorapport V I aan het gemeentebestuur aangebo- den. Aanbeveling: begin In het j noordoosten van de stad met de aan- I leg van de metroverbinding Beurs- Ommoord. 3. De grote steden mogen rekenen op aanzienlijke rijksbijdragen voor het openbaar vervoer. 4. De aanwezigheid van het prin selijk paar bij de opening van de metro, het eerste en voorlopig enige echtpaar, dat een R.E.T.-abonne ment voor het leven krijgt. 5. De opening van de eerste Neder landse en eerste Rotterdamse metro lijn: zes kilometer lang, zeven sta tions. bouwtijd zeven jaar, kosten f 250 miljoen". Partner Schip met beweegbaar p stuurhuis (Van onze Groningse correspondent! De pet van de toekomstige kapitein van het nieuwe, in Hoogezand te bou wen Rijnschip van de rederij Ketel uit Zutphen, zal straks bij het pas seren van elke brug het hoogste punt van het schip zijn. Het voor de brug wachters wat vreemde schouwspel van het passerend hotelschip met de pet van de kapitein juist even door een soort deksel in het stuurhuis, is het gevolg van een van de speciale voorzieningen aan het schip: het stuurhuis kan namelijk door een druk op de knop ongeveer 1.30 meter zakken. Daardoor is het ook geschikt voor de Nederlandse bin nenwateren. Bij het zakken van het stuuhruis waarin de bediening van alle ogranen mogelijk blijft, gaat het *i(l luikje voor het hoofd van de kapitein open. Een andere voorziening van het stuurhuis, waarin de bediening van speciaal water stuurrad, dat in de neus van het schip is ingebouwd en dat zonodig zeer snel mogelijk maakt. WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht van heden tot morgenavond overwegend zwaar be volkt met plaatselijk mist en geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noor den oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 10 FEBRUARI Zon op: 8.06 uur; onder: 17.43 uur Maan op: 12.51 uur; onder: 6.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.03 en 12.35 uur; laagwater te 8.01 en 20.39 uur Dit nummer bestaat oit 20 pagina's Het Amerikaanse opperbevel deelde vanochtend mee, dat er hevig ge vochten wordt in de noordelijke sec tor van Zuid-Vietnam en dat op nieuw tanks en andere voertuigen waargenomen zijn langs de Laotiaan- se grens nabij de stelling Khe Sanh. Gisteren zijn ongeveer 650 Noord- j Vietnamese granaten op Khe Sanh terechtgekomen. Een deel van het bombardement was gericht op een 3 km ten noorden van de basis gele gen positie, die de Noordvietname- zen 's nachts aanvielen. Bij deze aan val sneuvelden 2 Amerikaanse ma riniers. werden er 27 gevangengeno men en drie vermist. Aan Noordviet- namese zijde sneuvelden 124 man. Volgens in de Zuidvietnamese hoofdstad bekendgemaakte cijfers zijn in de afgelopen tien dagen in Saigon 636 burgers om het leven ge komen en 2.729 gewond. Het totaal aantal vluchtelingen is de 100.000 ge passeerd. Het aantal gesneuvelden aan de zijde van de Vietcong en Noordvietnamezen wordt in Saigon opgegeven als 25.436. De Zuidvietna mese regeringstroepen verloren 1.609 man aan doden en 4.987 aan gewon den. De verliezen der verbonden hoofdzakelijk Amerikaanse troe pen zijn vastgesteld op: 741 doden en 3.883 gewonden. In Saigon is de avondklok weer ge wijzigd om de bevolking de gelegen heid te geven op normale tijden te werken. In drie arrondissementen in het centrum mag men van 7 urn 's avonds tot half acht 's ochtends niet buiten komen en in de meeste andere arrondissementen van 3 urn 's middags tot half acht 's ochtends. In het vijfde arrondissement in Cho- lon en enkele buitenwijken mag de bevolking helemaal niet op straat ko- Strijd in Hoeé Kolonel S. S. Hughes, commandant van de Amerikaanse mariniers in Hoeé. heeft vanochtend bekendge maakt, dat het zuidelijke deel van de stad thans geheel in Amerikaanse handen is. In dat gebied bevonden zich nog slechts enkele communisti sche wee'-standsnesten, die evenwel zijn bewapend met automatische ge weren, raketten en niet-terugstoten- de vuurmonden. De opmars van de mariniers vordert goed. Zij ontmoe ten weinig verzet. De brug over de Perfume wordt, hersteld. Sinds het begin van de strijd, negen dagen ge leden. zijn duizend vijanden in de stad gedood. Volgens de inlichtingen dienst hebben 500 burgers bevel ge kregen de gewonde Noordvietname- se soldaten in veiligheid te brengen. Het noordelijke deel van de stad met inbegrip van de citadel is nog gro tendeels in handen van de Noordviet- Dossiers en foto's De communistische strijdkrachten, die er vorige week bijna in slaagden heel Hoeé te bezetten, kwamen ge wapend met volledige dossiers en fo to's van mensen die moesten worden gearresteerd of geëxecuteerd de stad binnen. Woordvoerders van de in lichtingendienst betogen, dat het plan van de duizenden communisten die de stad aanvielen het organiseren van een bevolkingsopstand was. De politieke commissarissen die met de communistische troepen de stad bin nentrokken droegen goudkleurige in signes en speciale banden om de arm. Gewapend met lijsten gingen ze van huis tot huis. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond in Nieuw Delhi met de Noordvietna- mese co nsul-generaal over de toe stand in Vietnam gesproken. Een V.N.-woordvoer der noemde het on derhoud „nuttig" maar wilde niet zeggen of Thant de diplomaat een boodschap voor president Ho Tsji- minh laad gegeven. Thant is in Nieuw Delhi ter gelegenheid van de wereld handelsconferentie LANGERE TERMIJN Minister Polak van Justitie heeft overeenkomstig een advies van de SER voorge steld de rechtspositie bij ont slag vooral voor oudere werk nemers te verbeteren. Dit blijkt het antwoord van de be windsman op opmerkingen van Twee de-kamerleden over zijn oorspronke lijk voorstel tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek. Daarin kan men nu nog vinden, dat de ontslagtermijn van een werknemer tenminste zoveel weken is als hij volle jaren in dienst is geweest na zijn meerderjarigheid met een maximum van dertien we ken. Minister Polak stelde aanvanke lijk voor deze termijn voor werkne mers van vijftig jaar en ouder met nogmaals 13 weken te verlengen. De Sociaal Economische Raad was niet zo gelukkig met dit voor stel. Hij meende, dat een vaste ver lenging met 13 weken onafhankelijk van het dienstverband het vinden van nieuw werk voor de werknemer nog moeilijker zal maken. De Raad stelde voor de opzegtermijn voor ou dere werknemers te binden aan de duur van het dienstverband na hun 45ste jaar. Minister Polak nam dat voorstel over: voor elk vol jaar, dat leen werknemer van zijn 45ste af bij j een bepaalde werkgever in dienst is J geweest wordt de ontslagtermijn ver- jlengd met een week met een maxi- I mum van 13 weken. Eveneens over- j eenkomstig het SER-advies dient bij ontslag van werknemers van 50 jaar en ouder, die tenminste een jaar bij een bepaalde werkgever in dienst j zijn geweest een ontslagtermijn van tenminste drie weken in acht te j worden genomen. Prinses Beatrix en Prins Claus openden vanmorgen in de Rot terdamse Doelen officieel de eer ste Nederlandse metrolijn. Zij de den dit door via een knop een kort beeld- en lichtspel in bewe ging te brengen. De achttienhon derd gasten uit binnen- en bui tenland zagen diaprojecties van de zeven metrostations en licht- reeksen op een paneel, voorstel lende het zes kilometer lange me trotraject. Telkens als een licht strook een nieuw station bereikte, verscheen op het filmdoek de af beelding van dat station. „Wereldsteden kunnen de metro niet meer missen", aldus de burge meester. „Rotterdam is geen wereld stad. Toch kozen wij voor de metro. Oslo, Stockholm, Montreal en Toron to" spoorden dus daartoe aan". De burgemeester stak een hand toe aan de Spoorwegen, die zich als nieuwe partner hebben gemeld. De planologie van de Randstad vraagt vervoerscoördinatie. „Zoekend naar optimaal nut voor onze reizigers verklaren wij ons open voor constructief overleg". En tot de stadssecretaris: „Wij zullen rijksbij dragen aan de metro snel en goed ge bruiken". De Doelen telde vanmorgen 200 bijzondere gasten: 200 door loting uitgekozen inwoners van de stad. „Door hen hier uit te nodigen hul digen wij alle burgers, die schade, hinder en ergernis hebben ondervon den tijdens de jaren van het bouwen. Dat Is voorbij. Als wij elders verder gaan. zal de hinder stellig minder groot zijn", aldus burgemeester W. Thomassen. Openhaar vervoer Staatssecretaris M. J. Keijzer van Verkeer en Waterstaat roerde in zijn rede het de laatste tijd veel bespro ken openbaar vervoer en de bevor dering daarvan aan. „Wij praten er over in commissies en op congressen. Maar de Rotterdammers hebben het uit hun stad stammende tweede volkslied „Geen woorden maar da den" al waar gemaakt. Zij tonen ons nu aan wat lokaal openbaar vervoer op een volledig vrije baan betekent", zo zei hij. De heer Keyzer acht een goede functionering van het openbaar ver voer van essentiële betekenis. Niet, zo voegde hij er nadrukkelijk aan- toe. ter vervanging van 't particu liere vervoer, maar mede om de mo gelijkheid van die particuliere ver plaatsing op te houden. De stads centra moeten worden opengehouden voor de personenauto. Maar het is een illusie te denken, dat in de toe komst in de grote stadsgewesten uit sluitend met particuliere auto's in de vervoersbehoefte kan worden voor- ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZES DODEN BIJ GEVECHTEN AANDEJORDAAN Hedenochtend hebben weer vuur gevechten plaatsgevonden tussen Jor daanse en Israëlische militairen aan de Jordaan. Bij de botsingen kwa men vijf Jordaanse en één Israëlische soldaat om het leven. Het incident volgde op een serie botsingen met saboteurs aan de grens waarbij drie Israëliërs en acht Jordaniërs het leven lieten. (Zie ook pagina 13). Bols doet bod op Hartevelt gestand De NV Erven Lucas Bols heeft de aandeelhouders van de NV Hartevelt meegedeeld dat Bols, gezien het ruim voldoende aanbod, het in januari uit gebrachte bod op de aandelen van de NV Hartevelt gestand doet. ADVERTENTIE 7 INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS VOOR Uw gezin! WONINGINRICHTING Dè bears voor U en ADVERTENTIE Raad en daad in de vorm van broednestjes, nestblokken, broed- hokjes, broedkooien 1- en 2-delig, zakjes mos en katoenpluis als nestmateriaal en - als de jongen er zijn - opfokvoer, vitaminen, mi neralen. Alles, en alles voor rede lijke prijs bij weet heeft VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST lO TIM 18 FEBRUARI AMSTERDAM Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (0171Q) ADVERTENTIE I Van deze bepalingen die niet gel den voor werknemers van 65 jaar mag slechts by een cao of regeling van een bevoegd publiek-rechtelyk lichaam worden afgeweken. Voorts heeft de minister, als aan vulling op zijn oorspronkelijk wijzi gingsvoorstel, voorgesteld in de fail- lissementswet een bepaling op te ne men dat de opzegtermijn van ten hoogste zes weken die de curator in een faillissement in acht moet ne men, wordt verlengd met de extra opzegtermijn voor werknemers tus sen de 45 en 65 jaar. f 419.-'^^" E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling 105, GEUR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden :iaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations (SucJ teuwo Heden (8 Febr.) heeft de aftredende rector-magnificus der Hoogeschool, de hooglee raar F. W. R. Suringar, zijne waardigheid aan zijnen op volger, den hoogleeraar R. p. A. Dozy, overgedragen met het houden eener plechtige Latijnsche redevoering in de academische gehoorzaal. (Arnhem Courant) Ter al- gemeene waarschuwing ver melden wij dat zich hier ter stede een geval heeft voorge daan van slepende rot- tekruitvergiftiging" veroor zaakt door „groen behangsel papier" in eene slaapkamer. Het bedoelde behangselpapier bevat eene groote hoeveel heid arsenic-zuurkoper

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1