„GRAND PRIX": fascinerend werk stuk Tweewieler-RAI lonkt vooral naar de jeugd voo HABO ERSIEen ES GROOTKEUKEN APPARATEN Russen streven VS ii in de ruimte >rbij Max Merkel wilde Keulse henen breken p> 3A0 9 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE Lido De film „Grand Prix" van de Amerikaanse regisseur John Frankenhei- mer is een uitzonderlijke prestatie. Want een groot ieel van het echte race- seizoen voor Formule 1- wagens Monaco, Clermont Perrand, Spa/Francor- champsNürnburgring, Zandvoort, Watkins Glen (V.S.), Mexico, Brands Hatch Engelanden Monza in Italië vormt de fascine rende achtergrond. Het gaat of een heroïsche strijd tussen vier top-coureurs: de Amerikaan Pete Aron, die een Japans merk rijdt, de Brit Scott Stoddard van het Jordan-BRM-team en de twee Farrari-rijders Sarti en Barlini. Op meesterlijke wijze heeft Frankenheimer, steunend op een verhaal en scenario van Alan Aurthur, de enorme spanningen in het persoonlijke en beroepsle ven van die vier reuzen op boeiende wijze verstrengeld. De beelden van de races zijn in een woord voortreffelijk. Geen wonder als men weet, dat enige tientallen wereldberoemde cou reurs hun medewerking verleen den en dat vele opnamen wer den gemaakt vanuit een reus achtige camera-racewagen bij snelheden van meer dan 200 km per uur. Het merkwaardige was wel, dat acteurs als James Gar ner (Pete Aron), Yves Montand (Sarti), Brian Bedford (Stod dard) en Sabato (Barlini) zo- animo kregen, dat zij zelf gingen racen en prima-coureurs bleken te zijn! Van de zijde der coureurs is bezwaar gemaakt tegen die pas sages van het scenario, waarin de huwelijkstrouw nogal te wen sen overlaat. Maar, hoezeer men deze bedenking kan waarderen, het ging in deze film niet om een zo nauwgezet mogelijke uit beelding van de werkelijkheid, om de geladden spanning tussen top-coureurs. Welnu, die sfeer is voortreffelijk getroffen, sief de ongelukken die me nige coureur zich doen afvragen waarom hij nu eigenlijk als een ene achter nieuwe records en nieuwe overwinningen aan jaagt. Men verglsse zich niet: deze ito is allerminst een klakkeloze rerheerlijking van het enerve rende coureursbestaan. De keer- ijjde van de roem, in de vorm van de tragiek van dood en ver minking. komt tenvolle tot zijn recht. Een ander facet van dit filmwerk over de ups en downs van de race-helden vormen de vrouwen, die een belangrijke rol spelen, zoals Eva Marie Saint, Francoise Hardy, Jessica Walter en anderen. De film is lang van duur, maar de spanning, de fraaie kleuren en voor de echte filmliefhebbers de ver- rassend-knappe effecten, die een prijzenswaardige onderbreking van de uitbeelding der werke lijkheid-zonder-meer vormen, doen die lengte gemakkelijk vergeten. Bloedgeld LUXOR Een bikkelharde misdaadfilm (spelend in de pe riode toen het Westen nog ui terst wild was) met veel bloed en veel geld. Aan de ene kant is daar de gewetenloze bandiet Manuel en zijn kleine aanhang, die moordend en plunderend door het leven trekt, aan de andere kant is er de geraffineer de Django, die leeft van de pre mies die de overheid op de hoof den van dit soort schurken heeft gezet. Op het onfrisse hoofd van Manuel, die de dochter van een rijke farmer heeft gekidnapt, staat een prijs van 10.000 dol lar. Django besluit die te gaan innen. „10.000 dollar bloedgeld" is een vrijwel zielloos werkstuk zonder enige diepte of karaktertekening. Er wordt eigenlijk alleen uit voerig in gemoord. Meer valt er niet te zien. Een enkele scè ne is zelfs bij het smakeloze Liefdesspel in Finland CAMERA „Liefdesspel in Finland" gaat in het theater aan de Hogewoerd de tweede week in. Het is overigens niet louter liefdesspel, dat in deze Finse film wordt getoond. De vier in dit verhaal voorkomende jongeren twee meisjes en twee jongens die samen op vakantie gaan, raken betrokken in tal van felle conflicten. Navarone" TRIANON „De kanonnen van Navarone" blijft nóg een week in 't Trianon-theater. Het is een boeiend epos over een klein groepje mannen, dat pro beert de kanonnen van Nava rone uit te schakelen. Dat is noodzakelijk, want die kanon nen, in Duitse handen, versper ren de ontsnappingsweg voor een groep Engelse soldaten, die min of meer zitten opgesloten op één van de Griekse eiland jes. Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn en Stanley Ba ker spelen die belangrijkste rol len. Een sterke bezetting in een sterke film. STUDIO Deze week in Stu dio Ulrich Schamonis ES of uit gebreider: Er, Sie und ES. Ul rich Schamoni behoort tot de veelbelovende Duitse film Nach- wuchs. Al vraagt men zich na het zien van ES hoelang deze groep regisseurs nog veelbelo vend zal blfjven. Duitsland heeft een lange filmtraditie die tot ver voor de Tweede Wereldoorlog terug gaat. Namen als Fritz Lang, Peter Lorre, Mariene Dietrich. Sarah Leander hebben de Duitse film wereldfaam bezorgd. Tijdens de Tweede Wereldoor log zakte deze gigantische film industrie als een kaartenhuis in elkaar door het vertrek van die genen die de Duitse film haar haar roem bezorgden. De Duitse film is nooit meer als een Phoe nix uit haar as herrezen, alhoe wel iedere keer deze herrijzenis wordt aangekondigd. Ook met LS was het dat het geval. He laas moeten we echter zeggen ten onrechte. Schamom had voor zijn film alles by de hand, het puikje van de Duitse acteursstand (Tilla Durieux, Sabina Sinjen. Bruno Dietrich) en een goede camera- man de Nederlander Gerard Vandenberg. Zijn talent schoot echter te kort om er wat van te maken. Sabine Sinjen als Sie, Bru no Dietrich als Er in de ge lukkige tijd toen Es er nog niet tvas. Het verhaal is knullig: Twee jongelui leven in concubinaat, zy (Sie) raakt zwanger, maar vertelt niets aan hem (ER) om dat 2e gelooft dat hy haar dan in de steek zal laten. Het kindje (ES) groeit echter. Na allerlei verwikkelingen pleegt ze abortus provocatis, waardoor alles weer op zijn pootjes terecht komt. Schamoni heeft getracht het milieu te schilderen waarin bei den leven (zy is tekenares en hij makelaar) en begeleidt hen tij dens hun werk. Aanvankelijk is dat leuk, maar al spoedig wordt het vervelend. Daardoor verliest de film een demensie, die ze ge zien het zwakke verhaal node kan missen. ES blijkt een vervelende film, die de vele prijzen die het werk stuk heeft gekregen geenszins rechtvaardigt. Maar gelukkig zijn het Bundes-filmprijzen die in de filmwereld net zo weinig waarde bezitten als de markt in de jaren voordat Hitier aan het bewind kwam Juist toen de Duitse filmindustrie een gewel dige groeiperiode beleefde. Iii de klauwen van de mummie REX In het oude Egypte, in de tijd van de Farao's, rust te op grafschenders een vloek. Reeds voordat zy in de werke lijke grafkelder waren, vonden zij in de muren waarschuwingen ingebeiteld. Dat is ook het ge val in de film „In de klauwen van de mummie", by het graf van Kah to Bey. een jong ge storven prins, wiens vader als Farao door zijn broer is ver jaagd. De prins vluchtte met een van de slaven, die zijn bescher meling werd en die hem in de woestijn begroef. Omstreeks 1920 rukt een expe ditie uit om de tombe van Kah to Bey te vinden; het geheel wordt gefinancierd door een rij ke Engelsman, die op roem uit is. Wanneer de uit drie mannen en een vrouw bestaande expedi tie niets van zich laat horen, reist de financier naar Egypte om te onderzoeken wat er aan de hand is. Tegelijk met de ar cheologen, die pas kort tevoren het graf hebben gevonden, be treedt hy de kelder. Een Egyp- tologe wil de tekst op het ïyk- gewaad van de mummie niet uit spreken, uit angst dat zy boven- natuurlyke machten zal oproe pen. Dat gebeurt toch: de graf- schenners zullen hun straf niet ontgaan. Op macabere wijze worden 4 personen, die in de tombe zyn geweest, vermoord. Twee zyn er nog over. Alleen door vergiffenis te vragen voor hun daad. kunnen zy de vloek die op hen rust afwentelen en de losgebroken geest van de tot rust brengen. Een soortgel yk gegeven is al eerder gebruikt voor een film, „The Mummy" met Peter Cus- hing in de hoofdrol, die veel spannender was. Hoewel deze film dus weinig nieuws te zien geeft, komen de liefhebbers van griezelen in elk geval volledig aan hun trekken. t.b.v. restaurants, snackbars, cantines, tehuizen, e.d. Showroom: MIDDELSTEGRACHT 18 LEIDEN TELEFOON 30226 Ook voor huishoudkeukens. VOOR DEN HAAG Op zoek naar burgemeester (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beernink van Binnen landse Zaken heeft spoedig een ge sprek met de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland over de op volging van de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die binnenkort met pensioen gaat. Een geschikte kandidaat is nog niet ge vonden. Naar in welingelichte krin gen verluidt, zal by het zoeken naar kandidaten meer op kwaliteiten dan politieke kleur worden gelet. De Haagse raad zal Inspraak krijgen by de benoeming. Van 26 februari tot 4 maart De RAI-tweewielers staat weer voor de deur. Van 26 febru- den Ook hier ligt het dus voor de ari tot en met 4 maart is het grote gebouwencomplex in Am sterdam-Zuid het domein van Nederlands populairste vervoer middel. Immers fietsen, brommer, motorfietsen en scooters komen tesamen tot een totaal vannegen miljoen stuks. Wat toch wel iets wil zeggen op een bevolking van tegen de dertien miljoen zielen. En nog heeft de belangstelling voor de tweewielers zyn verzadigingspunt niet bereikt. By een onlangs gehou den onderzoek is gebleken, dat vele tieners en twens de bromfiets boven aan hun verlangiystje hebben staan. Voor de fiets was daar natuurlijk geen plaats, want die hebben ze haast allemaal. Toch Ionken de fietsenfa- brikanten heel stevig naar dit jon ge volkje. Met „hippe" kleuren en bijzondere modellen. De fiets is de laatste jaren trou wens aan mode onderhevig gewor den. Lange tyd veranderde er maar weinig aan het oude vertrouwde „sta- ros". Maar nu hebben ge- zins-, vouw- en minifietsen hun in trede gedaan, waarby het de fabri kanten is opgevallen dat velen der gelijke fietsjes louter en alleen om hun vernieuwde vormgeving kopen. Geen wonder dus, dat er in dit gen re talryke noviteiten op de RAI te zien zullen zyn. Brommers hand. dat de fabrikanten op dit cha piter doorborduren en weer nieuwe typen in Amsterdam zullen tonen. Hoewel de motorfiets veel terrein heeft moeten prysgeven aan auto aan de ene kant en de brommer aan de andere, zal er wel altyd een catego rie liefhebbers biyven. zy zullen op de RAI by Triumph en Honda zelfs twee wereldprimeurs van 250 cc vin den. En zy zullen voor het eerst ken nis kunnen maken met het Motor Race Team Nederland, een verent ging, die Zich ten doel stelt renners financieel en technisch te h elpen, raardoor ze op internationaal niveau kunnen meetellen. By de bromfietsen hebben de goed kopere exemplaren het leewenaandeel van de markt stormenderhand ver overd. De lichte materialen en de verfynde technische perfectie maken het de fabrikanten mogelijk handi ge brommertjes te produceren, die vooral bij vrouwen veel aftrek vin- Waarschuwing van James Webb Het hoofd van het Amerikaanse ruimtevaart-bureau NASA, James Webb, heeft het Amerikaanse Con gres gewaarschuwd, dat de Sowjet- Unie de Verenigde Staten van 1969 af ruimtevaartgebied voorby zal streven. Webb verwacht dat de Rus sen dingen zullen doen „die onze mo- geiykheden te boven gaan". Hy ver dedigde tegenover de afgevaardigden het budget van ztfn bureau, dat door het Congres opnieuw besnoeid is. In verband met de bezuinigingen kan Aanval op Sowjetdichter Rosjdestwensky Een bekend Sowjet-russisch dichter is gisteren aangevallen omdat hij zijn land afgeschil derd heeft als een land vol fi listers. Het blad Sowetskaya Rossiya (Sowj et-Rusland) laakte de dichter, Robert L. Rozjdenst- wensky, ook omdat hij ge vraagd had: „Waar leef ik voor?" Het blad schreef dat het ant woord al gegeven was: „Wij leven om het communisme op aarde te verzekeren". Het beschuldigd hem ervan „de werkeiykheid sterk te overdryven" in zyn beschryving van het filister dom in het Sowjetleven. Het vers: „Gedicht over de ver schillende standpunten", afgedrukt in het blad „Yoenost" (Jeugd) „heeft verbazing gewekt en protest uitge lokt", aldus het blad. Het verweet hem ..beuzelpraatjes te verkopen over begrippen die hei lig voor ons zyn", zoals het bevorde ren van het communisme als levens doel. Rozjdestwensky behoort tot de groep jonge dichters zoals Jewtoes- Jenko en Andrei A. Voznesensky die bekend zyn om hun kritiek op ver schillende aspecten van het leven in de Sowjet-Unie. Evenals Jewtoesjenko heeft Rozj destwensky een bezoek aan Amerika gebracht. volgens Webb het Amerikanse doel van een landing van ruimtevaarders op de maan tegen het eind van 1969 slechts dan bereikt worden als el ke van de op het programma staan de acht proeflanceringen van de maanraket Saturnus V succesvol ver loopt. „Buitengewoon bescheiden" noem de Webb de financiële middelen die voor de verdere ontwikkeling van de ruimtevaart na een landing op de maan ter beschikking staan. Hy voorspelde de verschijning van een Russische raket met grotere stuw kracht dan de Saturnus-V, spoedige hervatting van de Russische be mande ruimtevluchten en landing van Russische instrumentencapsules op Mars, waarsclrijniyk al volgend jaar. De Amerikanen denken pas in 1973 een raket een zachte landing op die planeet te lat enmaken. Intussen heeft een Russische pro fessor, G. V. Petrowitsj, in het Rus sische vakbondsblad „Troed" ge schreven dat de Verenigde Staten hun ruimtevaartsuccessen voor alles aan de Sowjet-Unie danken. Elk Rus sisch succes bracht de Amerikanen ertoe alles op alles te zetten om hun achterstand ongedaan te maken. Vol gens professor Petrowitsj, zyn VS. wel in enkele experimenten het eerst geweest, maar vormde het werk van de Amerikanen „in hoofd zaak slechts een herhaling van de successen van de Sowjet-Unie, met een achterstand van enkele maanden tot een jaar". ADVERTENTIE Boetiek We zeiden het reeds, een flink deel van de tentoonstelling zal op dt jeugd zyn gericht. Er" komt zelfs een speciale „hippe hoek", waar tieners en twens vele eigentijdse stands en attracties zullen vinden. Er is een muziekhoek, waar beatbands zullen optreden of grammofoonplaten wor den gedraaid. Er wordt een z.g. „paint-in" georganiseerd, waar be zoekers zelf kunnen schilderen. En natuuriyk zal de boetiek niet ont breken. In de verkeerstuin achter in de Europahal kunnen bezoekers gratis hun kennis van verkeersregels tes ten. Aansluitend kan men gratis een ogen- en reactietest ondergaan. Ver der noemen wy nog als attracties: de tentoonstelling ..Fiets en mode", de stand van de Veteraan Motoren Club en voor de fiets- en bromfiets detaillisten het „Huis van de klein handel", waar organisaties voorlich ting zullen geven. Dat allemaal op de 56ste RAI-ten- toonstelling voor tweewielers, die zal worden geopend door burgemeester Samkalden van Amsterdam en waar op 100 fabrikanten uit vyftsen lan den zullen exposeren tegen een ach tergrond van voorjaarsbloemen- en planten. Programma Aftl. Leiden KNVB Onder de vele toeschouwers die gisteren de Olympische Afdaling (uitgesteld wegens mist) wilden bijwonen bevond zich ook keize rin Farah van Iran. Zaterdag: REGIONALE JEUGDCOMPETITIE Quick B al—Overmaas al 3.30. AFDELINGSCOMPETITIE 1. UVS 1—Wourbrugge 1 3.45: TAW 1—WSB 1 3.45; Sleutels 1—Alphia 1 3.45; MVKV 1—Kagia 1 3.30. Zondag: I Stompw. B. 1—Alph. B. 1 2.30; ZLC 1—St. Bern. 1 2.30; SVLV 1— Rouwkoop 1 2.30; UDO 1—Foreh. 1 2.30: Rypweter. 1—Or. Groen 1 2.30; II Leidse B. 1— VVOA 1 2.30; KRV 1VNL 1 2.30; MMO 1—We ter B. 1 2.30; Meerburg 1Unitas L. 1 2.30. Tennis De Zuidafrikaanse ten- nisbond heeft gisteravond bekendge maakt een voorstander van „open" tennistoernooien te zyn. Na een ver gadering van het bestuur, van de Zuidafrikaanse tennisbond vertel de voorzitter Jim Barrie: „Zuid-Afri- ka wil in alle opzichten meewerken om 't schyn-amateurisme in de ten niswereld te doen verdwynen". Boete van 12.500 mark DUISBURG Na een meer dan zes uur durende vergadering, heeft de strafcommissie van de Duitse Voetbalbond de trainer van FC Nurnberg, Max Merkel, gestraft met een boete van 12.500 mark. De be- langryke aanklacht kwam van de oefenmeester van FC Köln. Max Merkel had op 4 november 1SS7 ge zegd, dat de Keulenaren by de wed- stryd ln Neurenberg er flink van zouden lusten". Woordeiyk zou de Weense trainer hebben gezegd: „Als Jullie naar Neurenberg komen, dan breken we zowel jouw benen als die van Je spelers". Tegen de oudinter national van FC Köln Hans Schë,- fer, had Merkel verteld, dat hy iede re speler 100 mark had beloofd, als ze zyn opdracht het breken van benen goed zouden uitvoeren. Tijdens het verhoor werd Merkel op deze punten fel aangevallen en ge- deelteiyk bekende de NUrnberg-tral- ner indertyd iets dergelyks gezegd te hebben. Aangezien niet alles werd bewezen er waren Merkel negen punten ten laste gelegd vond de strafcommissie het niet noodzakeiyk de trainerslicentie van Merkel ln te trekken, temeer daar de gedaagde voor de commissie een goede indruk achterliet. Merkel was na het einde van de zitting niet bereid tot geven van enig commentaar. Microkorfbal Het programma, dat morgenmiddag in de sporthal te Lisse zal worden af gewerkt. luidt als volgt: 14.00 uur: KNS 2—HSV 2 (reserve le kl. KNKB)15.10 uur: LKB-bestuur Fluksveteranen; 16.10 uur: Zuider kwartierPams (le kl. Zuid/West); 17.20 uur: Fluks 2—Ready 2 (reserve le kl. KNKB); 18.30 uur: Crescendo 1Madjoe 1; 19.40 uur: De Alge mene 2Noorderkwartier 1; 20.50 uur: Danaiden 2Zuiderkwartier 2. Maandagavond worden in de sport hal Steenwijklaan Den Haag de vol gende wedstrijden gespeeld: 20.00 uur: PamsKNS; 21.10 uur: HSV— Zuiderkwartier. Brundage zal geen medailles geven aan alpine-skiërs Avery Brundage, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren in Grenoble bekend gemaakt dat hij zelf in geen geval de Olympische medail les zal uitreiken aan de winnaars in de alphine-skinummers. De heer Brundage wil hiermee zijn ongenoegen over het besluit van de Internationale Ski Federatie, die merknamen op de ski's heeft toegestaan, duidelijk maken. De heer Brundage motiveerde zijn beslissing met: „Toen ik naar Grenoble kwam, had ik de toe zegging van de FIS dat er geen merken op de ski's zouden staan. Aan de vooravond van de Spelen merkte ik dat de Skifederatie zijn beslissing had herroepen. Ik had natuurlijk wel alles op haren en snaren kunnen zetten, waardoor de alpine-nummers geen door gang hadden kunnen vinden, maar ik heb mij tenslotte, met te genzin, neergelegd bij de beslis sing van de FIS Australische voetbalbond inviteert ADO (Van onze correspondent) ADO Is in onderhandeling over een tournee van vier weken naar Austra lië. Op uitnodiging van de Australi sche voetbalbond kan de Haagse ere- divisievereniging in de maand juni tien demonstratiewedstrijden spelen, waarvan zes tegen een nog nader te bepalen Engelse eerste divisieclub en vier tegen plaatselijke clubs. Op weg naar Australië zou in Amerika een wedstrijd kunnen worden ge speeld tegen de Vancouver Royals, de club, die getraind wordt doof Ferenc Puskas. In de achterhoed® van de .Royals" speelt oud-ADO- speler Gerrie Lagendijk. ADO heeft de uitnodiging van d« Australische voetbalbond in principe aanvaard. Commentaar van ADO- manager Hartmann: „Financieel is een en ander nog niet ln orde. De vergoedingen, die ons werden gebo den zijn te laag en daardoor voor ons onaanvaardbaar. Wij hebben een tegenvoorstel gedaan, waarop wy nog geen antwoord hebben ontvangen. Het zal moeilijk zyn tot overeen stemming te kamen". IN DAVOS: Sterke 5000 meter van Kees Verkerk DAVOS Op de zesde dag van de internationale schaatswedstryden in Davos werd een trainingsrace over 5000 meter gehouden. Vele rijders waren al naar Grenoble vertrokken, anderen zyn gisteravond gevolgd of vertrekken vandaag By een tempe ratuur van drie graden boven nul kwam de Noor Per Willy Guttorm- sen tot de beste tyd: 7.34.6. Kees Verkerk bleef in zyn schaduw. Met een sterke 7.35.2 werd hy tweede. Voor de overige Nederlanders waren er geen ereplaatsen weggelegd. Fred Mai er besloot zich niet met de an deren te meten. Ook Ard Schenk hield een dag rust. Uitslag: 1. Per Guttarmsen (Noor wegen) 7.34.6; 2 Kees Verkerk (Ned.) 7.35.2; 3. Dag Forness (Noorw 7.38.6; 4. Ooerjan Sandler (Zweden) 7.38.8; 5. Valeri Kaplan (Rusl.) 7.40.-; 6. Jonny Höglin (Zwe.) 7.41.1; 7. Pe ter Nottet (Ned.) 7.42.-; 8. Joerl Maljikin (Rusl.) 7 45.5 9. Jan Bol# (Ned.) 7.46.9; 10. Svein Erik Stian- sen (Noorw.) 7.47 8; 12. Karei t® Winkel (NedJ 7.52.8.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17