Va zeven jaar chaos heeft Rotterdam nn zijn metro (10^22,50 'KAMERBREED-NYLONTAPIJTt N VITAAL BELANG VOOR OPLOSSING VERKEERSPROBLEEM Victoire-Nylfrance ^A. Iindelijk n'; VVV-voorzitter Breda pleit voor casino s INBRAAK BIJ JUWELIER Op matje bij sportcommissie Geldermans ontkent voor doping te zijn fDERDAG 8 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE In 6 kleuren, 390 cm. breed. 41 J per strekkende meter. w UAAPLEMMEDSTQCJU fcO LBOÊN [et bijna zes kilometer lange metrolijntje, dat na zeven jaar legen in R'dam tot stand is gekomen, heeft bij de Maasste den beslist geen brok plaatselijk chauvinisme losgemaakt, t tijdens het immense karwei, toen de Rotterdammers hun trobouwers als mollen in de stadsgrond zagen graven en niet het werk is geklaard. weker, er bestaat bij de Maas stedeling en bewondering voor de !g, waarop de stadsbestuurders door de uitvoering van het metro- l het enorme probleem van de oeververbindingen hebben aan- ikt. Ook het technisch vernuft en de inventiviteit waarmee de mers van Nederlands eerste ondergrondse spoorlijn de onover- Ielijk lijkende problemen hebben opgelost wekten alom bewon- jig. Nimmer echter zal de Rotterdammer de verschrikkelijke )oel vergeten, die jarenlang de met zoveel voortvarendheid her- iede binnenstad vrijwel onto eg ang elijk heeft gemaakt. l de Rotterdammer heeft niet I even blijmoedig gereageerd als b de Coolsingel, het Weena of het Jein voor de zoveelste keer in metrobouwers gecreëerde zand-, r- en steenmassa's verzeild |e. Vergeten zal hij ook niet t man van buiten de stad nog er het chaotische verkeers- [dat de binnenstad tijdens die periode bood. De Rotterdamse p, Nederlands eerste onder- fce bouwwerk van superieure [teit. heeft ook de sluiting van jantal winkels, cafés en restau- jaan de Coolsingel op zijn gewe- Het kopende, etende en drinken- pbliek kwam er bijna niet meer. rhrokken door de metroravage, bedigd door de onbereikbaar- Bos ir hoe dan ook. de metro is De treinen kunnen gaan rijden ven jaar onverzettelijk zwoegen, 'en jaar van voorspoed en te- g. De Coolsingel ügt er weer bij, misschien wat te netjes, epe kanalen, waarin de tunnel- in werden afgezonken, zijn ver- n. Het Hofplein is geen woes- eer, maar een keurig plein, dat, diensten bewijst aan het stede- rkeer. Het Weena is helemaal tenbaar geworden. Mensen van meentelijke plantsoenendienst er boompjes geplant, die la- Worstwoud" moeten vormen, os" midden in de stad, ge- naar de wethouder, die er vo ir het eerste boompje plantte. Elf minuten metro is klaar, eindelijk. Van lag af zoeven de grijsblauwe tellen in nog geen elf minuten iet Centraal Station naar het lein langs zeven stations. De ntelijke bestuurders hopen nu dat de Rotterdammer de weg de metro zal weten te vinden, loopt, dat vele werkers, die hun in de binnenstad verrichten op de zuidelijke oever wonen uto nu eindelijk eens voor de zullen laten staan. „Neem de zeggen de bestuurders, de metro en je bent van alle ersproblemen af" Zij, die dat i hebben een ijzersterk argu- in de handde metro brengt je minuten van C.S. naar Zuid en omgekeerd. Reken voor de jerust het vijfvoudige: verstop- lastunnel, verkeerscongestie op aasbruggen enz. Tekort Het project heeft rond 250 miljoen gulden gekost. Reeds nu is bekend dat de metro jaarlijks een fors verlies zal opleve ren. Men schat de exploitatiekosten op f 28 miljoen, de inkomsten op f 10 miljoen, zodat resteert een tekort van f 18 miljoen. Het publiek voor zover niet voorzien van vyfritten- kaarten of abonnementen zal f 0.50 per metrorit moeten betalen, hetzelfde tarief als in tram of bus. Het lange wachten gebruikelijk j bij openbaar vervoer zal bij de me- tro worden gereduceerd tot 5 of in de spitsuren 3 minuten. Zo no dig kan in de toekomst de frequentie nog worden opgevoerd tot 2 minuten. De stoptij d op de 5 tussenstations is gemiddeld 25 seconden. De treinen bestaan maximaal uit 4 gelede rijtuigen, elk 29 meter lang, met samen ruimte voor 320 zittende en 840 staande passagiers. Opvallend is het grote aantal deuren, bedoeld om in- en uitstappen zo vlot mogelijk te laten verlopen. Besluit Rotterdamse metro: geen mil- i verslindend prestigeobject, een werk van vitaal belang de oplossing van de immense ersproblemen. waarmee de stad door de aanwezigheid van lieuwe Maas, die de stad in deelt, nu al jarenlang wor- ies 19 jaar, nadat het Rotter - stadscentrum door het Duitse ardement werd verwoest, werd mei 1959 het voorstel tot de van een metroverbinding tus- et C.S. en het Zuidplein in de stedelijke gemeenteraad aange- n. Eén raadslid slechts was te- metroplannen. De gemeente had geen moeilijkheden bij de tussen een tramtunnel en een Deskundigen hadden het Un voorgerekend: de spitsuur- Itelt van een metro zou drie. naai groter zijn dan die van ramtunnel. Actie lerhalf jaar na de goedkeuring le gemeenteraad aan het voor rland unieke metroproject kwa de metrobouwers voor ieder Jaar in actie. metrolijn in Rotterdam een kleinste ter wereld is be- •ïls oplossing voor het woon- verkeer van de linker naar de Maasoever v.v. ook van be- 5 basis voor een toekomstig iid metronet. Het gemeente- -• van Rotterdam denkt in eer- sstantie aan doortrekking van de 'aar de satellietstad Hoogvliet een oost-west verbinding, die p C.S.-Zuidplein bij het station zal kruisen. Deze oost-west iding zal in de toekomst deel 'ten van de metrolijn naar de iderpoldpr, waar Rotterdam in Werking met Capelle aan den Swift-combinalie Peter Akerboom snelste op home-trainer De wintercompetitie home-trainen van de Leidse Ren- en Toerverenig g „Swift-comlbinatie", dSe over vier ritten in De Kleine Burcht werd gehouden, is op overtuigende wijze gewoonen door Peter Akerboom uit Roelof arendsveen. Hij wist alle rit ten te winnen. Peter Akerboom ves tigde met een tijd van 4 min. 7,6 sec. ook een record op de home-trai ner over 5 km. Eindstand amateurs: 1. Peter Aker boom 80 pnt.: 2. Paul Akerboom 71 pnt.; 3. J. de Koning 63 pnt.; 4. L. van Velzen 50 pnt.; 5. B. v. d. Hulst 18 pnt. Nieuwelingen- 1. J. Rietbroek 76 pnt.; 2. M. Riethoven 69 pnt.; 3. A. v. d. Lely 67 pnt.; 4. G. van Velzen 40 pnt.; 5. L. Slingerland 16 pnt. Dames en aspiranten: 1. L. Riet hoven 76 pnt.: 2. H. Boots 61 pnt.. 3. J. Heemskerk 50 pnt.; 4. Riet Heemskerk 49 pnt.; 5. A. Meskers 40 pnt.; 6. Greet den Elzen 31 pnt.; 7. H. Choufoer 16 pnt.; 8. Erna Mes kers 14 pnt.: 9. L. van Dam 13 pnt.; 10. Cees Akerboom 13 pnt. B-aspiranten: 1. Bert Akerboom 76 pnt.; 2. F. van 't Hart 40 pnt.; 3. A. v. d. Voet 17 pnt 4. M. de Ridder 17 pnt. Record over 5 km: 1. Peter Aker boom In 4.07.6; 2. Bert v. d. Hulst in 4.14.2; 3. L. van Velzen In 4.55.5. LZC ontmoet LGB iu zwemcompetitie De zwemcompetitie van de kring Gouwe—Rijnstreek wordt zaterdag avond in de Leidse Overdekte voort gezet. LGB heeft in deze competitie de leiding. De Golfbrekers ontmoeten LZC. dat met 25 punten achterstand op de tweede plaats staat. Het programma bestaat uit een viertal schoolslag-nummers over 100 meter voor dames, heren, jongens en meisjes; de vrije slag over dezelfde afstand voor dames, heren, jongens en meisjes; 50 meter rugslag voor jongens en meisjes onder de 14 jaar en als klapstuk een tweetal estafet tes: 10 x 50 meter vrije slag voor dames en heren. Nico van Zoghei was de enige nieuweling op de centrale trai ning in Zeist. Hij is al goede maatjes met Johan Cruijff. (Van onze Bredase correspondent) De voorzitter van de V.V.V. In Breda, mr. J. R. A. Jansen, heeft gisteren bij de viering van het zes tigjarig bestaan van deze vereni ging gepleit voor het mogelijk maken van het roulettespelen in ons land. Hij zei: „Wjj moeten niet wachten m et degelegenheid voor het ope nen van casino's tot het tijdstip, waarop onze toeristische betalings balans tot een negatief saldo van één miljard is gekomen". De feestrede op deze vergadering werd uitgesproken door dr. G. Veld kamp. oud-minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, met als onderwerp „toeristisch beleid in nieuw perspectief". Dr. Veldkamp noemde het toerisme de snelst groeiende industrie in de wereld. Hij zag in de technische verrui- ming en versnelling van het lucht- i vaart verkeer, in de verdere verho ging van de levensstandaard en de verdere inkorting van de werktijd enkele belangrijke factoren voor schaalvergroting van het toerisme m de wereld. Hij meende, dat het de vraag zal zijn of Europa zijn do minerende positie in het internatio nale toerisme zal behouden. De aan passing van de hotellerie aan de nieuwe ontwikkelingen van de toe komst, zal grote investeringen ver gen en een gedeeltelijke tijdelijke overheidsdeelneming in die finan ciering zag dr. Veldkamp als een mogelijkheid. Ook in de ontwikkelingslanden zal de bevordering van het toerisme van grote betekenis kunnen worden. Dit kan op doelmatige wijze worden in gepast in de buitenlandse hulppro gramma's. De toeristische politiek zal een veel meer uitgesproken in ternationaal karakter krijgen dan thans het geval is. Uit het door de journalist Aad Wagenaar geschreven boekje over de geschiedenis van de me tro haalden wij deze foto over de chaos, die jarenlang op de Cool singel heeft bestaan. Avondzesdaagse finisht weer iu Leiden Voor de vijfde keer wordt het ko mende wielerseizoen op zes verschil lende plaatsen in Zuid-Holland een avondzesdaagse voor amateurs ge houden. Achter de schermen wordt reeds hard aan de voorbereidingen gewerkt en het organiserende comi té van wielerclubs waarin ook het Leidse „Swift" vertegenwoordigd is heeft de eerste besprekingen al achter de rug. Men heeft zesdagen- koning Peter Post in principe bereid gevonden om het startschot te ko men lossen. Het programma ziet er als volgt uit: maandag 17 juni: Den Haag (Betje Wolffstraat); dinsdag 18 juni: Rozenburg; woensdag 19 juni: Sche- veningen; donderdag 20 juni: Nieuw Vennep; vrijdag 21 juni: Den Haag (Bouwlustlaan) en zaterdag 22 juni: slotronde in Leiden. Van de gemeente Den Haag heeft het comité een belangrijke subsidie ontvangen, waardoor het mogelijk is om enkele buitenlandse ploegen aan te trekken. Het vorige jaar lieten de Franse en Belgische ploeg vanwege het derailleurverbod verstek gaan. Ook de komende avondzesdaagse moet weer met vast „verzet" worden gereden. De Sportcommissie van de KNWU meent dat de proef met het derailleurverbod als geslaagd mag worden beschouwd. De renners zijn het daarmee niet helemaal eens. De meesten rijden liever met derallleur. VOLLEYBALZEGE (VAN DAMESTEAM Voor een overwinning op het met veel reeïarn1 n nunc door de reld reizende Braziliaanse volleybal team hebben de Nederlandse dames zich gisteravond in de Rotterdamse sporthal Enk niet eens bijzonder hoe ven in te spannen. Voor de Zuidamerikaanse dames kwam de nederlaag tegen de rus tig en beheerst spelende Nederlandse dames, die in techniek ver boven de Brazilianen uitstaken, hard aan. Zo hard zelfs dat arbiter Moerman de schuld van het Zuidamerikaanse falen kreeg. De gemoederen laaiden hoog op, Mo.rman werd het middel punt van een groep boze Braziliaan se dames en de tolk en bondspen- ningmeester Spruit hadden de groot ste moeite duidelijk te maken dat Moerman beslist sportief had geflo ten. Het rumoer deed overigens niets af aan het spel van de Nederlandse dames want in de nog geen uur durende ontmoeting (setstanden 15—9, 154, 1510) had de jonge ploeg, die coach Johan van der Haar nu ongeveer een jaar bij elkaar heeft, laten zien dat het in deze korte tijd tot een sterke formatie is gegroeid, die internationaal gezien waarschijnlijk reeds hoger moet wor den aangeslagen dan de Nederlandse herenploeg. Wielrennen De Amstel Gold Race voor beroepsrenners wordt dit jaar op vrijdag 19 april gehouden. De start van deze wedstrijd over 243 km vindt plaats in Helmond en de finish in Elsloo. De race die dit jaar voor de derde maal wordt gereden telt mee voor de Coupe du Monde voor merkenploegen. Er zullen ruim 120 renners uit bin nen- en buitenland aan de start verschijnen. Vorig jaar won de Ne derlander Arie den Hartog de rit. Tennis De Nederlandse ten- nisleraren spelen op 11 en 12 februari a.s. in Diisseldorf een interlandwed strijd tegen de Duitse leraren. In het A-team komen voor Nederland uit: M. C. A. Buytelaar (Den Haag), A. van Leeuwen (Leiderdorp), A. Blom (Zoetermeer) en R. Gurowitch (Den Helder). WATERPOLO LZC heeft kansen tegen UZSC In de eerste klasse van de water- polocompetitde van de KNZB is PSV uit Eindhoven na vier wedstrijden de enige nog ongeslagen ploeg. De stand luidt ais volgt: 1. PSV 4—8, 2. Nereus 4—3. 3. Polar Bears 45, 4. ZCE 44, 5. GZC 44, 6. Neptunus Za. 44, 7. DAW 44, 8. UZSC 4—4, 9. HPC 4—3, 10. LZC 4—2, 11. Zwemlust 4—2, 12. SVH 4—2. In heft Katwijkse Sportfondsenbad speelt LZC zaterdagavond tegen ÜZSC uit Utrecht, dat het afgelopen weekeinde zeer onverwacht van DAW won. Voor onze stadgenoten is een overwinning' in deze wedstrijd mo gelijk. Bovendien hebben zij de punten hard nodig om niet in een al te onprettige situatie te geraken. Het programma luidt verder: PSV 1ZCE 1, Neptunus Zaan dijk 1Polar Bears 1DAW 1- Zwemlust 1; GZC 1Nereus 1; SVH 1—HPC 1. Waarom politiek niet in kazerne? Het socialistische Tweede-Kamer lid E. R. Wieldraaijer is van plan dinsdag de staatssecretaris voor de Landmacht mondelinge vragen te stellen over het verbod, dat de le- eidtng heeft uitgevaardigd om in de kazernes politieke discussie-avon den te houden. Het Utrechtse poli tieke jongerencontact wilde een der gelijke avond organiseren, maar de gamizoenscomm amdant van Utrecht verbood deze activiteiten. Hfj beriep zich op een verbod van de bevelheb ber der strijdkrachten Het verbod, dat ook door de staatssecretaris schijnt te zijn goedgekeurd, is geba seerd op het beginsel, dat in de ka zernes de neutraliteit dient te war den gehandhaafd. De liberale Jongerenorganisa tie J.O.VD. heeft inmiddels de mi nister van Defensie gevraagd het verbod weer ongedaan te maken. Buil 60.000 (Van onze Bredase oorrespondent) Bij de Juwelier Hoogland aan de Bredase Boschstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag na genoeg de gehele winkelinventaris gestolen. De waarde van de vermiste goederen ringen, armbanden, sie raden en dergelijke bedraagt 60.000 gulden. De dief is aan de ach terzijde het pand binnen gedrongen. Hij boorde een gat in een raamko zijn, waardoor hij bij het spanjolet kon komen en het raam openen. Binnen kwam hij voor een ijzeren rolhek te staan, dat de winkel af sloot. Hij slaagde erin dit hek op te lichten en door een kleine opening in de winkel te komen. De juwelier had zijn gehele 5 beveiligd met ijzeren ralhekken en was niet verzekerd. Hockeyprogramma HEREN: EERSTE KLASSE Kampong—Hilversum: HIC—La ren, HHIJCSCHC, HGC—HDM, BMHCAmsterdam. VIERDE KLASSE A AdelborstenBaarn. DAMES: VIERDE KLASSE A DEN HAAG De nieuwbenoemde ploegleider voor de Tour de France, de Beverweker Ab Geldermans, is naar aanleiding van berichten als zou hij gezegd hebben een voor stander te zijn van het gebruik van verboden stimulerende middelen, door de sportcommissie op het matje geroepen. In dit onderhoud heeft Geldermans uitdrukkelijk verklaard nimmer gezegd te hebben het ge bruik van verboden middelen voor te staan. Wel acht hij het op medisch voorschrift toedienen van middelen, die niet verboden zijn, maar ter ver betering en tot herstel van de con ditie dienen, beslist noodzakelijk, vooral in zware wedstrijden. Dit standpunt wordt door de sport commissie gesteund, aangezien z;i dit een vorm van medische begelei ding acht. De sportcommissie heeft verdc Geldermans opgedragen zich zoveel als mogelijk op de hoogte te stellen van de mogelijkheden tot een zowel sterke als homogene ploeg te komen Daarmee wordt bedoeld dat Gelder mans in de nabije toekomst zoveel mogelijk koersen in het buitenland, waarin veel Nederlandse kandidaten starten, zal gaan volgen. Geen auto's meer op mooie plekjes Een aantal van de mooiste plekjes in Engeland zullen worden verboden voor auto's. Toeristen zullen ze te voet moeten bezoeken nadat de wet op het landschapsschoon deze zo mer van kracht wordt. Het wets voorstel. adt dinsdag werd goedge keurd door een parlementscommissie, voorstel dat dinsdag werd goedge- voertuigen van daartoe aangewezen plekjes. De wet is voortgekomen uit angst dat auto's de mooiste plaatsen in Engeland tenslotte zullen bederven, aldus Skeffington, parlementariër/ secretaris voor het ministerie van huisvesting. VOORDEELVAN BIJZIENDHEID Bijziende kinderen werken harder en zijn ambitieuzer dan kinderen, die een nor maal gezichtsvermogen heb ben, aldus het resultaat van een onderzoek van enige Engelse geleerden, dr. J. W. B. Douglas en mej. J. M. Ross van de London School of Economics en de heer H. R. Simpson van het Rotham- stead Experimental Station. Zij volgden de vorderingen van 5.362 kinderen, die in de eerste week van maart 1946 werden geboren en ontdekten dat bijziende kinderen niet alleen punctueler en aan dachtiger zijn op school, maar ook meer intellectuele liefhebberijen hebben en minder belangstelling voor sport dan kinderen wier ge zichtsvermogen geheel nor maal is. Dit geldt zowel voor kinderen, die bijziend werden geboren als voor hen, die dat pas later toerdenAangezien bijziendheid erfelijk kan zijn, opperen de onderzoekers, dat families, waar veel bijziend heid voorkomt, door de gene raties heen meer belangstel ling voor onderwijs en intel lectuele beroepen zijn gaan vertonen dan families waarin bijziendheid weinig of niet voorkomt. Parijs beducht voor raltenleger uit de Hallen De tweehonderdduizend ratten uit de Hallen in Parijs gaan een ernstig probleem vormen na de verplaatsing van de voedseldepots naar de voor stad Run gis. Het gevaar bestaat dat deze beesten, wild van de honger, de omliggende wijken intrekken en, zo als al een keer is voorgekomen, men sen op straat gaan aanvallen. In de rioolbuizen van de Franse hoofdstad, die een totale lengte van 2.000 km hebben, huizen drie tot vijf miljoen ratten, die elk jaarlijks 14 ki lo voedsel verzwelgen. Ze sterven als ze drie dagen niets te eten heb ben gevonden, maar worden van de tweede dag af agressief. De ratten van Parijs, in de achttiende eeuw uit Azië gekomen, zijn grijs, zeer vraat zuchtig. tamelyk groot (gewicht 250 tot 300 gram) en door hun slimheid moeilijk te bestrijden. De bestrij dingsmiddelen zyn overigens zeer beperkt. De gemeente heeft slechts tien „verdelgers" in dienst. Een gemeenteraadslid heeft dezer dagen een alarmkreet laten horen. De deskundigen schijnen de zaak ech ter niet pessimistisch in te zien. Vol gens hen zijn alle maatregelen geno men om de bestrijding van de ratten in het gebied van de hallen zodanig ter hand te nemen dat „emigratie" wordt voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19