erebraal Kaminerkonzert van Vlban Berg mist ontroering LEKKER BROOD DIJSSElBl0EM Guyanese arbeiders uit Suriname gezet Bondsdag buigt zich over de vraagstukken van dienstplichtigen iS'flH Grootse prestatie's an de twee Theo's Superieure zang van De Lenteklokjes" Honderdnegentig Guyanezen die in Nickerie verbleven, zijn Suriname uitgezet. Het is een groep van 91 rietkappers van de plantage Waterloo met hun gezinnen, wie door de Suri naamse regering als gevolg van het grensgeschil met Guyana aangezegd was het land te ver laten. Onderscheidi iig voor Jeanne Bieruma Oosting Maandag heeft de schilderes en grafica Jeanne Bieruma Oosting de 70-jarige leeftijd bereikt. Bij gele genheid hiervan is zij benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje Nas sau. De onderscheiding is haar gis teren namens de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, uitgereikt door dr. J. Hulsker, directeur-generaal voor Culturele Zaken, tijdens een te harer ere ge houden diner van vrienden. Concert in Bodegraven Morgenavond zal het West Neder lands Symphonie Orkest in de Geref. Kerk te Bodegraven een concert ge ven onder leiding van Sam Swaap, Ditmaal zal solistische medewerking worden verleend door de fluitiste Hermie Kielman- Op het programma staan de Ouver ture uit „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart, het Fluitconcert in D dur KV 314 van dezelfde compo nist. De Nederlandse componist Hen drik Andriessen is vertegenwoordigd met Variaties en Fuga op een thema van Joh. Kunau. Na de pauze zullen worden uitgevoerd Pastorale d'été van Honegger en Symphonie nr. 3 van Schubert. seizoen op de plantage werkzaam wa ren. De vaste arbeiders ontvingen geen aanzegging te vertrekken. De uitzetting gebeurde op de laatste dag van de termijn van twee weken, die de Surinaamse regering had gesteld. Premier Pengel had destijds bekend gemaakt dat alle Guyanezen Surina me dienden te verlaten. i De oppositie heeft tijdens een pers conferentie in Paramaribo de maat regel sterk veroordeeld. De leiders van de PNP en VHP, resp. de heren Rens en Lachman, waren van mening dat de stem van de oppositie niet vol doende kon worden gehoord. Interpel- latievoorstellen van de oppositie wer den niet in behandeling genomen en spreekbeurten werden beperkt. De heer Rens noemde de maatregel om onschuldige Guyanese arbeiders het land uit te zetten een „laffe daad". „In plaats dat de regering iets flinks doet, organiseert zij een optocht van schoolkinderen", zo zei hij. De heer Rens merkte op dat de oppositie met de andere, niet in het parlement ver tegenwoordigde partijen, ruim de helft van het kiezerskorps omvat. De oppositie, 2jo zei hij, staat bij alle re delijke maatregelen onverkort achter de regering. Maar noch de uitzetting, noch de anti-Nederlandse campagne, die thans wordt gekweekt en waar van Nederlandse kinderen op school het slachtoffer dreigen te worden, kan in zijn ogen genade vinden. Mogelij klieden Ook de heer Lachmon achtte het onjuist dat de Surinaamse schoolkin deren had ingeschakeld voor een be toging tegen Nederland. Wel zijn naai' de mening van de heer Lach mon, enkele Nederlandse parlemen tariërs tijdens de begrotingsdebatten in de Eerste Kamer „soms buiten hun boekje gegaan". Volgens de heer Lachmon had de Surinaamse regering vier mogelijk heden om tot een oplossing te komen, namelijk overleg tussen de partijen, arbitrage, uitspraak van het Interna tionale Hof en pas wanneer deze drie mogelijkheden geen oplossing zouden bieden, zou geweld mogen worden ge bruikt. Maar volgens de heer Lach mon had in deze tijd geweid afge daan. Kamer wil boer Voortman wel tegemoet komen (Van onze parlementaire redactie) Met steun van de meerderheid van de Tweede Kamer heeft de KVP-er Van Koeverden gisteren in de Twee de Kamer een motie ingediend over de zaak-Voortman, de veehouder uit Eefde, die in een geding met de over heid zijn veestapel heeft verspeeld. In de motie wordt gezegd, dat de gang van zaken onevenredige ernsti ge financiële gevolgen heeft gehad voor de heer Voortman en dat er aanleiding bestaat om in de schade van de heer Voortman tegemoet te komen als hij daarom zou vragen. De motie is gisteren nog niet in stemming gebracht, maar de kans dat zij wordt aangenomen is zeer groot. De meerderheid van de Tweede Ka mer voelt niets voor het voorstel dat vorige week gedaan werd door de fractie van de Boerenpartij om uit te spreken, dat de overheid de plicht heeft om de heer Voortman geheel of gedeeltelijk schadevergoeding te ver lenen. Ook dit voorstel is nog niet in stemming gekomen. ZEVENTIG GEVANGENEN VERMOORD Ten minste 70 van de 254 per sonen, die in de laatste 30 jaar In de strafgevangenis van de staat Arkansas zijn overleden, zijn het slachtoffers van geweld geworden. Dit blijkt volgens de New York Times uit 'n inspec tie van de gevangenisarchieven. De New York Times meldt uit Grady in Arkansas: „gevange nen werden vermoord, „per on geluk" doodgeschoten tijdens zo genaamde vluchtpogingen levend verbrand, vergiftigd, verdronken, overreden door landbouwwagens en „per ongeluk" geëlectrocu- teerd. Tweemaal kwam een man om het leven door een „vallen de boom". Volgens het blad is bij een ge heim onderzoek tevens gebleken dat een groot aantal gevange nen, waarbij tieners, overleden aan „organische hartziekten". Andere officiële doodsoorzaken waren zonnesteken in totaal 13 gevallen, waarvan vier op één enkele dag. IISDAG 7 FEBRUARI 19«8 LEIDSCH DAGBLAD ÏSCHEIDEN WERELDEN hft. II 18 h II V II V V I# Bogewoerd 128, Lelden (Van onze correspondent in Bonn) Niet meer dan de helft van de dienstplichtigen in West-Duitsland behoeft op 't ogenblik nog maar wer kelijk op te komen. In de toekomst zal maar een van de drie het Bundes- wehr-uniform moeten aantrekken. Dit heeft onrust veroorzaakt onder die genen die in deze „loterij" aan het verkeerde eind trokken. Achttien maanden zijn zij „buiten spel", ter wijl hun vrienden of familieleden van ongeveer dezelfde leeftijd In de maat schappij dikwijls betrekkingen krij gen, waarin ze al zeer behoorlijk verdienen. De soldaat krijgt echter niet meer dan 3 mark soldij per dag. Met dit probleem hield zich giste ren in het ministerie van Defensie een speciale sub-commissie van de bondsdag bezig. Ze moet in samen werking met de militaire autoritei ten proberen uit te vinden of er een mogelijkheid is deze onrecht vaardigheid uit de wereld te helpen. Als een mogelijke oplossing wordt het Zwitserse systeem gezien, waar bij de dienstplichtigen voor een pe riode van ongeveer 10 jaar een soort dienstplichtigen-belasting betalen. Deze belasting valt weg voor de tijd dat de dienstplicht wordt uitgeoefend en ze kan na afloop worden ver minderd naar gelang de dienstplich tige zich op een of andere manier positief heeft onderscheiden. De sub-commissie denkt ook aan een oplossing in die zin. dat de dienstplichtige een hoger bedrag krijgt uitgekeerd bij zijn vertrek. Op het ogenblik gaat het om 350 mark voor vrijgezellen en 500 mark voor gehuwden. Een andere suggestie Is, dat die genen die buiten de kazernes blij ven omdat er voor hen geen plaats is, op een of andere manier worden ingeschakeld, bijvoorbeeld door hen in te lijven bij de politie, de brand weer, de bescherming bevolking, of hen in ziekenhuizen te werk te stel len. ^ecCes' ■relden scheidden elkaar op het zesde concert van het Resi- e-Orkest. e van von Weber plotseling een overstapje moet nemen Alban Berg en dan weer terug reist naar Mozart, moet een doortastend omschakelingsvermogen beschikken. Twijfel Wij betwijfelen dan ook of er ve len in de zaal waren, die Alban Berg in zijn opzet en uitwerking ge detailleerd konden volgen. Wij be twijfelen ook, of diens componeer- trant door de jaren heen houdbaar zal zyn: sinds hij zijn „Kammer- Konrert" schreef is er alweer zo veel gewijzigd en zijn er alweer zo veel nieuwe inventies gedaan, dat deze louter celebrale schrijfwijze, die wel meesterlijk is, maar waarvan helaas naar ons gevoel geen enkele waarachtige muzikale ontroering uit gaat, reeds tot het verleden lijkt Hetgeen niet wegneemt, dat alle ontzagwekkende energie, aan de uit voering besteed, aanleiding geeft tot het hoogste respect, ook al vragen wij ons af, of die energie in dit geval juist gericht is geweest. Waar bij wij intussen geen afbreuk willen doen aan Alban Bergs voorzeker ge niale vermogens. Het applaus zal in hoofdzaak de perfecte uitvoering, in een door en I door heldere analyse, gegolden heb- I ben. Naast het grondige inzicht in de partituur, waarvan Willem van Otterloo blijk gaf, heeft ons speciaal het klare, knappe spel van Theo Bruins, die zijn partij uit het hoofd verklankte, getroffen. Tussen aller nauwsluitend samengaan was geen speld te krijgen, op zichzelf al iets ongehoords. Opbloei De terugkeer naar Mozart, wiens zevendelig, in opdracht van gravin Lodron, in 1777 geschreven „Diver timento K 287" na de pauze opklonk, betekende in haar melodieuze fijn- zinnigheid, vermengd met diepzinnig- heid een verheugend warm-muzikale opbloei, welker eeuwigheidswaarde wederom onomstotelijk kwam vast te staan en waarvan men ongetwij feld, mede door de van een zuivere Mozartsfeer doortrokken reproduktie, oprecht heeft genoten. H. De beroemde, bejaarde schil der Pablo Picasso, die zich in het algemeen niet door fotografen laat verschalken, ziet men hier op het strand bij Cannes in gezel schap van zijn nog jeugdige vrouw. Hij geniet kennelijk nog een uitstekende gezondheid. Nu en dan moet het er eens bij ons uit: de voldoening over de hoge stand van het amateur-musiceren in de stad Leiden. Maar, laat dan allerlei daar omheen niet vergeten worden. Zo alle „Lenteklokjes" van Dirk van Vliet. Hij heeft er in Aalsmeer, Alphen, Katwijk, Sassenheim. In deze laatste plaats, waar ze in de Ger. Kerk zongen, lopen ze al op naar de 150. De Sassenheimse hadden we tot hiertoe nog niet aan de top gezet, al waren ze steeds voortreffelijk. Maar met de uitvoering van gisteren heeft Van Vliet toch wel een hoogtepunt gehaald, met déze gaafheid van de klank, met zulke punctualiteit. Daar zijn we zeker van: zelden zal men in ons land, ook programma tisch, een zo verkwikkende kinderzangavond hebben bijge woond. De groep geestelijke liederen, waarmee altijd wordt geopend, had' er enige onder die op moderne rit men waren gebouwd, een overwin- nihg op zeker overleefd patroon. Die werden door de A. B en C's samen gezongen, de drie hier voorradige leeftijdsafdelingen. De A's hadden natuurlijk de eenvoudigste liedjes. BLjv. „Duizend kleine kaboutertjes verven de bladeren bruin". Dat is hun mening. En „ze kleuren de we reld zo schoon": de mening van één v anihun solistjes. Een inslaand succesliedje werd „Hans en Grietje" van Theo Klos (waarin de heks „de klos" wordt in plaats van Grietje en Hans). Succes lied werd ook „Het Haasje en de Kikker", fijn en zuiver het (goed bezette) kerkruim ingebracht. Ver der o.a. een Dalcroze-lied en „Ieder een heeft een Staart". Dat laatste houdt een vergelijkende beschouwing in van een konijntje over de staart van pauw, poes, paard, van koe en vos en hond, big, aap. Echt waar: Lenteklokken hebben het niet saai! Bij de B's gaat het pakken van de zangtoon bewuster, voller, gewelf der. We willen hier „De Feesthe- raut" noemen van Jan v. d. Brink om de verrassend mooie gebonden heid .„Sammy" van Ramses Shaffy met het ostinate motief, een Joods volksliedje en het EHBO eveneens in een goede volkstoon, maar waar voor Hans Keuning wel een paar elementen van „Jan Hlnnerk" van daan haalde. De C's beschikken over een gro ter wendbaarheid en over meer ge leerdheid, want „Sound the Trum pet" (Purcell) en „Plaisir d'Amour" (Martini) gingen in de oorspronke lijke taal. Ze werken ook met an dersoortige toonladders. We noemen „Meisje dwaas, meisje wijs" (Wim ter Brug), het Russisch klinkende „Daarom", „The Trumpet", waarin een prachtige cadans gerealiseerd werd en plaisir", het syncopische Buffalo Gals (Heerkens) en het vro lijke Hornpipe met de toegevoegde trom bij gebrke aan een doedel. Zoals altijd hadden de A's en B's hun speelliedjes. En een, die alles had, was de pianoassistente, Ada v.d. Bent, onmisbare specialiste. v. de van ouds-vertrouwde, ro- iche en met veel verve ge le „Freischütz"- ouverture, d zioh de Agatha en Max- al aankondigen, werd men ling met de neus gedrukt op it 1925 daterende, geruchitma- „KamnDerkonzert für Klavier leige mit 13 BI asem" van Al- lerg, Baoh-bewonderaar bij uit zoals wij tijdens een bezoek lem in Hietzing bij Wenen in- I mochten constateren, had van deze man, de grote ig van Schönberg, die voor zijn extravagant oomponeerde, n verwachten, dat Bach hem illes ging? Het moet zyn enorm ructirt vermogen geweest zijn, 4«e binding in de eerste plaats Jielijk maakt. tan Bergs ingenieuze instelling taart zich in de eerste plaats I concert, dat door Van Otter- ii twee Theo's Olof, (viool) en ns (piano) met de vereiste hoog- toerde spanning werd gebracht, bij naast de fenomenale presta- dér genoemde solisten ook die de blazers gerechtvaardigde be iering opriep n. Ingenieus an Berg die zijn tijd ver voor- ïas, wist zich in deze com po - gevat in drie in elkaar over- de delen, aan de invloeden van nberg te ontworstelen en een I stijl te vinden, een stijl intus- welke tallozen nog bevreemdend oren zal hebben geklonken. De beide solisten Theo Olof (viool) en Theo Bruins voor hun grootse prestaties in Alban Bergs ,,Kammerkonzert" (Foto L.D./Holvast) Het werk is gebouwd onder het motto „Aller guten Dinge sind drie" en wel ter gelegenheid van Schön- bergs 50e verjaardag. In dit motto zijn de namen van Schönberg, Webera en Berg hoogst vernuftig verwerkt. De pi 'in zet in met: A (raol(D) SCH j (on) BE (r) G. De viool volgt met: A (nton WEBE (ra)De hoorn, als derde inzet, komt hierna met A (1) BA (n) BE (r) G. In de door de componist gekozen drievuldige combinatie komen de no- j ten a, bes en e vier keer voor, de I noot g tweemaal en de c, d es en b (h) slechte ééns. Daarbij werd het gealtereerde kwartakkoord bes, I e, a een der kiemcellen van het concert. Het eerste deel bestaat uit een Thema met variaties voor pia- j no met blazers. Dat thema bevat 30 i maten voor blaasinstrumenten, zon der piano. Het tweede deel is een I tweedelig Adagio voor soloviool met blaasinstrumenten, waarbij de twee- I de helft een zuiver spiegelbeeld is van de eerste helft. Het laatste deel, een Rondo voor viool en piano- soli met begeleiding begint met een cadens van 54 maten voor de solo instrumenten. Het langdurige geheel berust op een uiterst gecompliceerde, wiskun- dige compositietechniekin hoofd zaak slechts begrijpelijk voor dege- Ierse schilder Conor overleden De Noord-Ierse artiest William Conor, wiens werken tentoon zyn gesteld in Amerika, Frankryk en Italië, is gisteren dood in zijn huls aangetroffen. Hij was 86 jaar. De doodsoorzaak is niet bekend. Conor was het meest bekend om zijn schil derijen van het Noord - Ierse leven. In 1957 werd hij geko zen tot voorzitter van de Royal UI- j ster Academy. Prinselijk paar in Rijksmuseum Geheelonverwachts hebben Prin ses Beatrix en Prins Claus gister middag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum in Amsterdam. Zoals Prinses Beatrix tegen dr. A. van Schendel, hoofddirecteur, zei, vond zij het de hoogste tijd worden dat Prins Claus eens kennis maakte met het Rijksmuseum. Meer dan twee uur verbleven de Kroonprinses en haar gemaal in het Amsterdamse museum en wandelden zeer geïnteresseerd rond op de schilderijenafdeling. Tegen vijf uur werd een kopje thee gedronken in het restaurant. Het Prinselijk paar was vergezeld door de secretaresse van Prinses Beatrix, mej. Wijnen. In Sassenheim nv Een héél bijzondere dag. 14 februari: Valentijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, tulpen, narcissen of een plant. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. Verlamd meisje geholpen Dankzij de goedgeefsheid van een groep balletleerlingen te Rot terdam is een Fillippijns meisje dat al sinds 1962 verlamd was, in het bezit gekomen van een inva lidewagen. Het meisje, Rosita Contig, heeft verleden week een invalidewagen gekregen, die werd betaald door leerlingen van de balletschool Smits in Rotterdam. Rosita brak haar rug bij een ongeluk. De balletleerlingen hoorden over het meisje en spaarden twee maanden lang hun zakgeld op, zij hadden vorig jaar kerstmis ein delijk het bedrag bij elkaar. Op een kaartje dat aan de wa gen hing stond: „Van de kinde ren in Nederland. Wij zijn dank baar dat wij gezonde benen heb ben en denken dus met genegen heid aan iemand die niet zo ge lukkig is: Moge God U zegenen". fven tijd? Knoop 'n tapijt! net Scheepjes Bokhara Patronen op voorgeschllderd stramien Saven veel gemak bij dit edel handwerk. Vraag Inlichtingen bij uw winkelier ai stuur onderstaande bon op.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9