LEIDSCH DAGBLAD Duizenden huizen van z.o.-Saigon in brand Dr. Berghuis treedt terug JAMIN 1 Na een bombardement van Amerikaanse luchtmacht Blaiberg langer in ziekenhuis DPA trekt bericht Brandt over Frans staatshoofd in Oe Thant komt naar Nederland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 No. 32401 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Terwijl Ameri- kaaiise mariniers zich tijdens de hevige straat gevechten in de oude keizerstad Hoeé hebben ver schanst om de Vietcong- infiltranten te ver jagen, moet de burgerbevolking vluchten. Terwijl het grootste vijandelijke offensief van de oorlog in Vietnam vanochtend de tweede week inging, zetten geallieerd* troepen in de verlaten straten van Saigon en Hoeé de strijd voort. Volgens het Amerikaanse opperbevel zijn, met uitzon dering van Hoeé, alle steden en dorpen, die door de Vietcong en Noordvietnamezen bij hun aanvallen op 35 bevolkings centra werden bezet, weer in handen van de Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten. Van geallieerde zijde is be kendgemaakt, dat 21.330 vijanden zijn gedood. De eigen verlie- j zen bedragen 1729 man, onder wie 546 Amerikanen. Twee aanvallen j Vannacht heeft de Vietcong twee hevige aanvallen gedaan in Saigon. Een politiepost werd stormenderhand j genomen. De tweede aanval was ge richt op de elektrische centrale van I Cholon, de Chinese wijk van Saigon. De stroom in deze wjjk viel uit. In het zuidoostelijke stadsdeel van Saigon, waar Cholon ligt en waar de Viet- i cong zich genesteld heeft, staan dui- zenden huizen in brand na een bom- Ibardement van de Amerikaanse luchtmacht. Vanochtend raakten Zuidvietna mese parachutisten slaags met een I eenheid van de Vietcong bij het vlieg veld Tan Son Nhoet. De Vietcong ge bruikt zwaar materieel, zo zei een Amerikaanse adviseur vam de Zuid- i Vietnamese parachutisten. Inmiddels hebben de autoriteiten van Saigon bekendgemaakt dat de watervoorzie- ning in Saigon met ingang van van daag te middernacht voor twee dagen zal worden De Zuidvietnamese vice-president, Ky, heeft de vorming van een „volks leger" bekendgemaakt ter bescher ming van de bevolking. Hij zei dat de 600.000 Zuidvietnamese militairen niet voldoende zijn. ,Jn de noodsi tuatie van vandaag heeft het volk gevraagd om wapens om zich te verdedigen". Hij zei niet precies wanneer wapens zullen worden uitge reikt. maar het „volksleger" zal zo spoedig mogelijk een feit worden, .binnen de komende dagen of vol- WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Tij delijk krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 7 FEBRUARI 1068 Zon op: 08.12; onder: 17.37. Maan op: 11.04; onder: 02.56 Hoogwater in Katijk: 8.58 en 21.29. Laagwater: 4.24 en 16 56. bestaat alt 14 pagina's gende week". Ky zei dat in hoofd zaak lichte wapens zullen worden verstrekt als dat nodig zou worden. De levensmiddelensituatie in Sai gon wordt door de autoriteiten „ern stig maar niet kritiek" genoemd. Rijst en andere levensmiddelen zijn beschikbaar, maar de prijzen zijn omhooggevlogen. In de stad bevindt zich een grote hoeveelheid rijst, maar de distributie veroorzaakt de autori teiten veel hoofdbrekens. Wat verse vis en groenten komen dagelijks in de hoofdstad aan, maar de hoeveel heden zijn lang niet voldoende voor de drie miljoen inwoners van de stad. Zwaar verzet Troepen van de Zuidvietnamese re gering hebben vanochtend bekendge maakt, dat zij thans de gehele om muurde citadel van Hoeé in hun be zit hebben op de zuidoostelijke muur Troepen, die door de ommuurde stad trekken, meldden dat zij nog steeds op zwaar verzet stuiten van de communistische stellingen bij de zuidoostelijke muur van de citadel. De slag om Hoeé duurt thans reeds acht dagen. Elders in het gebied van het eerste militaire korps begonnen de communisten nieuwe aanvallen op districtshoofdkwartieren van de re gering en op infanterie-eenheden, die in een grote boog om Da Nang zijn gelegerd. De regeringstroepen hou den goed stand. Engelands oudste (110) nog steeds in melkzaak Mevrouw Ada Roe uit de Engelse stad Loioestoft heeft gisteren haar 110-de verjaar dag zonder enige drukte ge vierd. Zoals gewoonlijk be diende zij de klanten in de melkzaak! „Ik heb de pen sioengerechtigde leeftijd nog niet bereikt", zei ze tegen de mensen die haar kwamen ge lukwensen. „Door hard iver- ken blijf je fit". Ada heeft de melkzaak al 50 jaar gedre ven. Een van haar drie doch ters helpt haar. Heeft zij nog bepaalde am bities? Jk zou het fijn vin den weer 80 te zijn", zei ze. „Verkenning" In het blinde weg vechtend in een dikke mist hebben Amerikaanse ma riniers gisteren een zware Noord- Vietnamese aanval op deze basis ver nietigend afgestegen. De gevechten waren klaarblijkelijk een hervatting van het beleg dat zich zal ontwik kelen tot een van de grootste veld slagen van de oorlog, aldus de in druk van het Amerikaanse opper bevel. Artillerie en vliegtuigen hielpen de Infanterie twee aanvallen op heuvel 861 a af te slaan, maar niet voordat een handvol communisten erin ge slaagd was door de verdediging van de compagnie mariniers heen te drin gen. Een zegsman van generaal West- moreland deelde in Saigon mee, dat de aanval op Khe Sanh deed denken BETOGINGEN IN FRANKFORT In Frankfort zijn gisteren by- a alle beschikbare manschappen in de politie, gedeeltelijk met hon den en uitgerust met waterkanonnen, ingeschakeld om het hoofd te bieden massale betogingen van links georiënteerde demonstranten. Voor het Amerikaanse consulaat-generaal spoorde Dutschke, een Westberlijnse propagandist, meer dan duizend stu denten aan uit protest tegen de Ame rikaanse Vietnam-politiek het gebouw „blokkeren". De politie deed een tot drie keer herhaald verzoek om de straat te ontruimen en stelde vervol gens de waterkanonnen in werking. 's Avonds werden betogers met wa terkanonnen verdreven bij het Ame- rikahuis" en het Zwitserse consulaat- generaal. Een aantal demonstranten werd gearresteerd. Voor het Ameri- ïse consulaat-generaal verzamel den zich opnieuw honderden beto gers. Het verkeer kwam op sommige plaatsen voledig tot stilstand. De burgemeester van West-Ber- 1 ij n, Schütz heeft gisteren zijn steun toegezegd aan de rectores van de Berlijnse universiteiten bij hun pogingen het werk aan de universi teiten normaal doorgang te doen vin den. Schütz, die zondag teruggekeerd is van een bezoek aan de Verenigde Staten, verklaarde dat de situatie aan de universiteiten verslechterd is en dat studenten zowel als hoogleraren daardoor gehinderd worden in hun werk. De bestaande regelingen zullen worden herzien teneinde handhaving van rust en orde mogelijk te maken. Schütz verweet „een extremistisch- terroristische minderheid" de onrust onder de studenten te misbruiken voor eigen doelstellingen. Het voort duren van de onrust in de stad is „schadelijk voor de economie van West-Berlijn". Schütz heeft in de Verenigde Staten o.a. belangstelling proberen te wekken voor investerin gen in West-Berlijn. aan een „verfceoTïïÉnge&aiwaJ om kracht van onze verdediging t» me ten". (Vervolg op pag. 10) „Je proclame Vouverture des dixième Olympiques d'hiverMet deze woorden van president De Oaulle van Frankrijk, die geflankeerd werd door Avery Brundage, de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, en dr Albert Michallon, voor zitter van het Frame organi serend comité, zijn vandaag de tiende Olympische Win terspelen in Grenoble ge- De Olympische vlam iverd binnengebracht door dr Alain Calmat, die in 1964 een zilveren medaille won bij het kunstrijden. Hij droeg de toorts langs de afgevaardig den van 37 landendie op het middenveld stonden en ging vervolgens de 101 treden op van de aluminium trap naar de schaal, waarin de vlam zal branden totdat de Spelen op 18 februari worden geslo- J ten. De skiër Leo Lacroix was uitverkoren om namens alle J deelnemers de Olympische nrcVrm f eed uit te spreken. *de foto iverd gistermid dag genomen tijdens de ge nerale repetitie Een woordvoerder van het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad heeft bekendgemaakt dat er zich nog steeds vloeistof verzamelt rond het getransplanteerde hart van dr. Phi lip Blaiberg. De vloeistof is al meer dere malen afgetapt, zo zei hij. „Er is echter geen reden tot alarm. Zijn toestand is momenteel bevredi gend", aildus de zegsman. Mevrouw Blaiberg heeft gezegd dat het ontslag van haar echtgenoot uit het ziekenhuis een week, „mis schien wel een maand", is uitgesteld. De vloeistof rond het hart. in het hart zak je wordt door een holle naald verwijderd. De eerste maal dat dit verschijnsel zioh voordeed was negen dagen na de operatie van 2 januar: VOORZITTER A.R.P. Kok verdacht van juwelenroof Een 36-jarige kok wordt ervan ver dacht een van de mannen te zijn, die zaterdagnacht een inbraak pleeg den bij de juwelierszaak Regli aan de Kalverstraat en bij hun vlucht voor de politie hun buit aan sieraden en horloges ter waarde van anderhalve ton op straat achterlieten. De man, die vroeger heeft gewerkt bij het restaurant Formosa waar de daders zich lieten insluiten, werd gis teravond in zijn woning in Amster dam-west aangehouden. Men had hem zaterdagavond nog in het res taurant. gezien. De verdachte, afkom stig uit Saba 'Ned. Antillen), ontkent hardnekkig. Bij hem thuis nam de politie een FN-pistool met patronen en een kleine hoeveelheid marihuana In beslag. Dr. W. P. Berghuis (56) zal om gezondheidsredenen aftreden als voorzitter van de Anti-Revolutio naire partij. De vice-voorzitters, dr. A. Veerman en mr. A. B. Roos jen, zullen hem vervangen tot zijn opvol ger zal zijn aangewezen. Dr. Berg huis is vorige week ter observatie opgenomen in het ziekenhuis van Emmeloord. Hij zal voor verder her stel binnenkort naar het buitenland vertrekken. De datum van het aftreden van dr. Berghuis, die voorzitter van de A.R.P. is geweest sinds 1955, is nog niet bekend. Dr. Berghuis, die burgemeester van Kampen is. heeft er ook op medische gronden voor bedankt burgemeester van Hilversum te worden. Hij zal wel voorzitter blijven van de A.R.- fractie in de Eersite Kamer. Het terugtreden van dr. Berghuis heeft een betekenis, die verder reikt dan voor de A.R.P. alleen. Als par tijvoorzitter was dr.. Berghuis een van de anti-revolutionairen, die een groot aandeel had in de renaissance van de A.RP., de omvorming tot evangelische volkspartij met een ge matigd progressief karakter. Hij kon dat doen, omdat hij prestige had zo wel bij de oude achterban, die nog leefde met herinneringen aan Colijn en Schouten, als by de jonge radi calen, die de A.R.P naar links wil len buigen. Dr. Berghuis was de man, die de A.RP. indertyd „so ciaal-links" noemde een uitdruk king waar hy veel over te horen kreeg, maar die hij met veel energie Parijs nog niet overtuigd (Van onze correspondent in Parys) De bereidheid van het se mi-offi ciële Duitse persbureau DPA om gis teren de woorden weer in te slikken, die het zondag de minister van Bui tenlandse Zaken Brandt in de mond had gelegd, heeft het diplomatieke incident tussen Parijs en Bonn nu van zijn voornaamste inhoud gele digd, zonder dat de Franse regering zich echter helemaal overtuigd voelt van de onschuld van de Westduitse regering. De brief die de Westduitse minis ter dezer dagen persooniyk naar pre sident De Gaulle zou willen schrijven, zal vermoedehjk niet geheel overbo dig biyken om alle wolken en don derkoppen weer uit de diplomatieke hemel weg te vagen voor hy. samen met minister-president Kiesinger, vol gende week het Franse staatshoofd onder ogen komt. Wig Zelfs wanneer Brandt president De Gaulle niet als een grijsaard die door machtswellust gedreven wordt om schreven heeft, blyft voor Parys het feit bestaan dat er in Bonn dan blyk- baar machinaties werkzaam zyn, die deze wig tussen beide hoofdsteden hebben willen drijven. In Parys wacht men voorlopig dan ook eerst nog het resultaat af van het onder zoek dat Brandt heeft gelast, alvo rens zyn houding ten aanzien van dit geschil definitief te bepalen. Kaatsen Maar intussen merkte gisteren de cursiefjesschryver van ,,Le Monde" professor Escardit, wat ondeugend op, dat de termen waaraan men in Pa rys zo vreselyk zwaar getild heeft, eigeniyk synoniem zyn met de uit drukking „overheersend en verove ringszuchtig" waarmee De Gaulle zelf in zijn laatste persconferentie het karakter van de Israëliërs meende te kunnen kenschetsen. En Escardit trekt als zyn conclusie uit de hele affaire dat. wanneer men de bal zo graag kaatst, men ook bereid moet zijn die van tijd tot tyd terug te ont vangen. In het Westduitse parlement zal morgen op verzoek van de Westduitse socialisten, een debat worden gehou den over de uitlatingen van Brandt. Inmiddels heeft de redacteur van DPA, de 43-jarige Hans-Otto Heuer wegens „onjuiste verslaggeving van de rede van Brandt, zyn ontslag in gediend. Dr. W. P. Berghuis en niet zonder succes probeerde waar te maken. Het i6 geen geheim dat zijn voorkeur voor samenwerking met andere politieke groeperingen uitgaat naar de Partij van de Arbeid en niet naar de V.VX). Na de verkie- 2ingen van 1967, toen zijn partyge- noot mr. Biesheuvel vergeefs een liberaal-confessioneel kabinet pro beerde te vormen, gaf hy aan deze voorkeur nogal duidelijk uiting. Een duideiykheid, die hem heel wat ver- wyten van mr. Biesheuvel heeft op geleverd. Dr. Berghuis nam namens zijn par* ty deel aan de groep van achttien, het samenwerkingsorgaan van de drie confessionele partijen, KV.P., A.R.P. en C.H.U., dat de basis pro beert te leggen voor een nieuwe con fessionele partij. Ook in deze by een komsten heeft dr. Berghuis meef dan eens duddeiyk laten bhjken in welke richting zijn politieke sympa thieën liggen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, zal op uitnodiging van de regering Nederland bezoeken en wel van 7 tot 9 april. Aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag mee. De secretaris-generaal zal na zyn bezoek aan ons land naar België ver trekken, waar hy op 9 en 10 april zal zyn, en van daar naar Luxemburg, diat hy II april bezoekt. Secretaris-generaal Thant zal voor besprekingen met regelingsleiders op 11 en 12 februari Moskou en op 12 en 13 februari Londen bezoeken, aldus is gisteren in New York meegedeeld. Vermoed wordt dat Vietnam en het Midden-Oosten ter sprake zullen ko men. Thant gaat naar Moskou na zyn bezoek aan de wereldhandels conferentie in Nieuw Delhi. ADVERTENTIE morgen voordeel melk en puur krokantjes ZOO gram van 99 voor 85 niet duur heerlijk (9uc/ *Ê)lt teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 6 Februari 1868: Naar men verneemt gaan te Utrecht lijsten rond om te teekenen op een request aan den Koning, om Z. M. te be wegen de Tweede Kamer die pas gevormd is, opnieuw te ontbinden. Wij bepalen ons voorloopig tot de mededeeling van dit ongeloofelijke bericht. (Advertentie) Een boven woning te huur met vrije op gang midden in de stad, fat soenlijke buurt, met drie ka mers en keuken voorzien van regen- en putwaterpomp en verder alle vereischte gemak ken; huurprijs f 180 's jaars. Te bevragen bij M. J. Wit- mans, LeesinrigtingGerecht, Leiden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1