ILEIDSCH DAGBLAD Bemanning Pueblo vrij Vanochtend aanval op basis Khe Sanh Deel Utrecht zonder water JAM IN Zuidkoreaans persbureau meldt akkoord tussen FS en Noord-Korea WASHINGTON WEET NOG VAN NIETS Parijs boos over uitlatingen Brandt DREIGENDE CRISIS IN BELGIE Kt Engelse treiler vergaan (dud Qlieuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 No. 32400 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 Het Zuidkoreaanse persbureau Hapdong meldt vandaag dat de Verenigde Staten en Noord-Korea in beginsel overeenstem- ming hebben bereikt over de vrijlating van de 83 leden van de bemanning van de „Pueblo", het Amerikaanse spionageschip, dat op 23 januari voor de Koreaanse kust door Noordkoreaanse schepen werd aangehouden en opgebracht. De overeenkomst zou zijn bereikt tijdens de geheime besprekingen die de Verenigde Staten en Noord-Korea te Panmoenjom in de gedemilitariseerde grenszone tussen Noord- en Zuid-Korea hebben gevoerd. In Seoul gaan geruchten dat Zuid- Korea de Verenigde Staten heeft verzocht militaire versterkingen te zenden. Eenzelfde verzoek zou zijn gedaan aan een vijftiental an dere staten. Uit Washington ver luidt dat de Verenigde Staten him manschappen in Korea zullen ver dubbelen. Op het ogenblik zijn 100.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Korea. Bekentenis Volgens een Noord Vietnamees pers bureau heeft ook een vierde be manningslid van de „Pueblo" be kend dat het schip in Noordko reaanse wateren voer en spio neerde. Alvorens het op 23 janua ri werd opgebracht zou de Pueblo vijf maal de territoriale wateren hebben geschonden. De kapitein zou ontevreden zijn geweest over de resultaten van de activiteiten van de „Pueblo" en hebben ge tracht de kust dichter te naderen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk heeft giste ren gezegd dat in de afgelopen drie jaar tot driemaal toe Rus sische oorlogsschepen de Ameri kaanse territoriale wateren zijn binnengedrongen. In elk van deze gevallen werd het schip verzocht te vertrekken. Volgens Rusk schrijft de internationale wet, zelfs indien de ..Pueblo" zich in de Noordkoreaanse wateren had bevonden, een dergelijke wijze voor. Volgens een Zuidkoreaans radiosta tion worden aan de grens Ameri kaanse ziekenauto's gereedgehou- den voor het geval de bemanning van de „Pueblo" wordt vrijgela ten. Het Zuidkoreaanse persbureau Hapdong meldt voorts dat de over eenkomst voor de vrijlating werd ondertekend door schout-bij-nacht SmMh als vertegenwoordiger van de Verenigde Staten en generaal Tsjoeng Koek-pak als vertegen woordiger van Noord-Korea. Noord Korea zou erin toegestemd hebben eerst het lichaam van een omge komen matroos en verscheidene ge wonde bemanningsleden van de Pueblo terug te zenden. Hapdong dat zegt informaties te hebben gekregen uit Z.koreaanse regeringskringen meldt tenslotte dat de Ver. Staten teneinde de bemanning van de „Pueblo" terug te krijgen, in feite een Noordko reaanse voorwaarde hadden inge willigd, dat de Verenigde Staten zouden "toegeven dat de „Pueblo" i in Noordkoreaanse territoriale wa teren was binnengedrongen. Geen bevestiging Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aan leiding van de berichten van Hap dong verklaard deze niet te kun nen bevestigen. Een woordvoerder verwees naar een verklaring die de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rusk gistermiddag had afgelegd. Rsuk zei toen geen melding te kunnen maken van eni ge overeenkomst tussen de Verenig de Staten en Noord-Korea, „en dat lis nog steeds het geval", aldus de woordvoerder. Zuid-Korea is duidelyk niet gediend van de rechtstreekse bilaterale ge heime besprekingen tussen de Ver enigde Staten en Nrd.-Korea. En kele Zuidkoreaanse politici hebben verklaard dat Amerika de Zuidko reaanse souvereiniteit door de on derhandelingen heeft geschonden en dat de regering van Z.-Korea uit vergelding haar troepen uit Vietnam zou moeten terugtrekken Een regeringswoordvoerder in Se oul heeft verklaard dat Z.-Korea de Ver. Staten heeft gevraagd verontschuldigingen te eisen van Noord-Korea voor een poging om de Zuidkoreaanse president Park te vermoorden, alvorens een akkoord over de .Pueblo" te tekenen. „DE GAULLE, KOPPIGE BEWONER VAN HETELYSEE" Een ernstig incident De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft vandaag aan het eind van de ochtend toegegeven, dat er gevaar bestaat voor een poli tieke crisis als gevolg van menings verschil binnen de regering over de kwestie-Leuven. De ministers van de Christelijke Volkspartij (CVP) bespraken de ont wikkeling ter voorbereiding van een vergadering van vanavond, samen met de liberale ministers. Vandenboeynants wilde na dit UVP-overleg geen mededelingen doen over meningsverschillen tussen de Vlaamse en Waalse ministers van zijn partij. Hij gaf echter toe dat er gevaar voor een crisis bestaat, zo meldt de radionieuwsdienst van de BRT (Zie verder elders in dit nummer) ADVERTENTIE WEERBERICHT Onstandvastig weer De Bilt verwacht van heden- tot ■genavond in het noordoosten ran het land zwaar bewolkt met tij- Selijk sneeuw en een krachtige tot harde zuidoostelijke wind en tempe raturen om het vriespunt. Elders Éwaar bewolkt met enige neerslag, in hoofdzaak regen, temperaturen enke le graden boven het vriespunt en bverwegend matige zuidelijke wind. (opgemaakt om 11.40 uur) 6 februari Zon op: 8.13 uur; onder: 17.35 uur, «taan op: 10.47 uur; onder: 1.43 uur OH. ogwater in Katwijk te 8.09 en W.32 uur, laagwater te 3.43 en 16.09 Na sneeuwfront lichte dooi (Van onze weerkundige medewerker Een sneeuwfront bereikte van morgen het westen van ons land bij licht vorst. Dit front is van daag naar het oosten getrokken en heeft het verkeer enige moei lijkheden bezorgd. De sneeuwval bedroeg plaatselijk 5 tot 10 cm. De krachtige wind veroorzaakte ook duinvorming van de sneeuw, maar na het sneeuwfront zou de wind naar zuidwest draaien en wordt weer lichte dooi verwacht. Deze dooi zal echter zwak blij ven, zodat de sneeuw In het ko mende etmaal wellicht niet over al verdwijnt. Het is waarschijn lijk, dat in de komende dagen het weer een iets meer jointers ka rakter krijgt. Opvallend was de sneeuwval van zaterdag in het gebied van Amsterdam. Haarlem IJmuiden en de Zaanstreek, waar plaatselijk een laag van 10 a 20 cm sneeuw viel en in Noord-Ne derland 2 a 3 cm. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken zijn zon dagsrust onderbroken om de West- duitse ambassadeur bij zich te ont bieden, die hij nadere tekst en uitleg vroeg over de intussen weer ge corrigeerde en wat verzachte ver klaringen van zijn collega Brandt. Deze had in een toespraak tot zijn socialistische partijgenoten, zonder diens naam te noemen, president De Gaulle omschreven als „de koppige bewoner van het Elysée" of termen van gelijke strekking. De Gaulle, die tot dusver weinig geluk heeft gehad met de ministers die in Bonn de por tefeuille van Buitenlandse Zaken be heren (ook Brandts voorganger Schroder had het in Parijs allang verkorven) heeft de genoemde uitla tingen hoog opgenomen. In Parijs sprak men gisteravond van een ern stig incident en dat wil in diploma tieke termen al heel wat zeggen. Schaduw In elk geval hebben de weinig bak- tische opmerkingen van de minister een zware schaduw geworpen over het bezoek dat de president van de Bondsrepubliek Lübke dit weekeinde juist bracht aan Parijs om de officië le opening van de gerestaureerde Duitse ambassade hogere luister bij te zetten. Bij die gelegenheid had Lübke pre sident De Gaulle voor een feestelijk diner geïnviteerd, aan het slot waar van het herstel van de vriendschap tussen beide volkeren wederzijds breedvoerig was uitgemeten en on derstreept. President Lübke om schreef. even voor zijn minister van Buitenlandse Zaken in het vaderland het woord nam, het juist vijf jaar ou de FransDuitse vriendschapsver drag als een stimulans voor Europa zijn eenheid, economisch en politiek, te versterken. Lunch Vanmiddag heeft de Westduitse president alvorens Parijs te verlaten, samen met zijn echtgenote de lunch in het Elysée gebruikt, waarbij zijn gastheer zich evenmin onbetuigd laten, om op zijn beurt de jubelzang aan te heffen over de huidige betrek kingen tussen hun beide landen. Niettemin verwachtte men van morgen dat de bejaarde Franse pre sident, die overgevoelig is op het j stuk van de etiquette wanneer hij, I althans, niet zelf 't woor heeft in zijn toast minister Brandt nog eens gevoelig van repliek zou kunnen die- Het ambassadegebouw van de Westduitse bondsrepubliek, dat van kelder tot zolder is gerestaureerd, is gevestigd in de vroegere residentie van prins Eugène de Beauharnais, die de schoonzoon van keizer Napo leon was en wiens zuster Hortense koningin van Holland is geweest. Een straatbeeld in Utrecht. Onder het verkeersplein Beren kuil sprong vanochtend een hoofdleidingwaardoor sommige delen van Utrecht onder water kwamen te staan. De foto toont het lager gelegen gedeelte van de rotonde. Ajax-Feijenoord op 21 februari (Van onze correspondent) De eredivisiewedstrijd Ajax-Feüe- noord die zondag 21 januari wegens mist moest worden gestaakt, zal nu op woensdag 21 februari worden ge speeld. Aanvang acht uur. Het moet niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat de ontmoeting door de NTS zal worden uitgezonden. Hoofdleiding gesprongen (Van onze Utrechtse correspondent) Bij het verkeersplein De Berenkuil i Utrecht is vanmorgen omstreeks zes uur een hoofdleidingbuis van de waterleiding gesprongen. De gealar meerde technische dienst van het waterleidingsbedrijf lokaliseerde vrij snel de plaats van de breuk en trof voorzieningen. Automatisch werd overgeschakeld op waterlevering uit Noordvietnamese troepen hebben vanochtend vroeg een zware aanval ontketend op de gevechtsbasis van de Ameri kaanse mariniers te Khe Sanh, in het noordwesten van Zuid- Prinses Benedikte van Dene marken is zaterdag in de kapel van het koninklijk paleis bij Kopenhagen in het huioelijk ge treden met de Duitse Prins Ri chard zu Sayn-Wittgenstein-Ber- leburg. Koning Frederik leidde de 23-jarige Benedikte de laatste van zijn drie dochters die nog on gehuwd was naar het altaar. De huwelijksplechtigheid werd bijgewoond door tweehonderd gasten, onder wie Koning Con- stantijn van Griekenland. Konin gin-moeder Elisabeth van Enge land, Prinses Beatrix en Prins Claus. Het huwelijk werd ingeze gend door de Luthersè bisschop Jensen. Vietnam, aldus het Ameri kaanse opperbevel. De aanval werd uitgevoerd met infante rie- en artillerie-eenheden. De basis werd ook bestookt met mortieren en raketten. De aan vallers slaagden erin de bin nenste verdedigingsgordel te bereiken, maar een Ameri kaanse tegenaanval verdreef hen. De eerste aanval begon om 4 uur plaatselijke tijd. Ruim twee uur later volgde een tweede aanval, maar deze duurde slechts 25 minuten. Om half acht hadden alle aanval lers zich teruggetrokken. In totaal werd de basis bijna drie uur lang beschoten. Er sneu velden meer dan honderd aan vallers. De verliescijfers voor de periode tot zaterdagavond werden vanochtend in Saigon als volgt opgegeven: ge sneuveld bijna 17.000 Vietcongstrij- ders en Noordvietnamezen, bijna dui zend Zuidvietnamezen, 471 Amerika nen en 13 geallieerden: gewond 2.744 Amerikanen, 3.229 Zuidvietnamezen en 102 geallieerden. In Cholon, het Chinese deel van Saigon, werd van ochtend weer herig gevochten. Daar bevinden zich naar schatting nog 700 Vietconstrijders. De overheid heeft de bewoners verzocht de wijk te ontruimen opdat militairen de daar verschanste Vietcongleden beter kun- ■n bestrijden. Gisteren laaide de strijd weer in alle hevigheid op in Saigon, in het bijzonder in de Chinese wijk Cholon. In de Zuidvietnamese hoofdstad zijn eenheden van de eerste Amerikaanse luchtcavalleriedi visie, de modern- meest mobiele eenheid in Zuid- Vietnam aangekomen om de verde diging te versterken De strijd om Hoeé is nog niet ten einde. Er wordt nog steeds gevochten in de ruïnes van de citadel, die het historische en artistieke juweel van Vietnam was. Op de hoge plateaus blijft de drei ging van Noordvietnamese divisies rondom Pleikoe en Kontoem" ten noorden van laatstgenoemde stad naar Dak To - nog steeds ernstig. Bij de strijd in Hoeé zijn nu voor het eerst kruisers van de Amerikaan se marine gebruikt, die van voor de kust de vijandelijke stellingen met hun kanonnen onder vuur namen. Inmiddels begint men een, zij het zeer onvolledig, beeld te krijgen van de toestand waarin de burgerbevol king verkeert. Een Amerikaanse woordvoerder sprak gisteren van ze ker 175.000 vluchtelingen tengevolge van de verrassingsaanvallen op vele steden. In de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon zouden tenminste 20.000 personen van huis en haard zijn ver dreven. Het aantal doden in die stad bedraagt al meer dan 500 terwijl S00 burgers in ziekenhuizen werden opgenomen. Tengevolge van het feit dat in de omstreden wijken de li chamen van talloze mensen liggen, is het besmettingsgevaar groot ge worden. Men is op grote schaal be gonnen met inenting. Vervolg op pagina 2 Derde in vier weken De 659 ton metende Engelse vis- treiler „Ross Cleveland" is in de nacht van vorige week maandag op cinsdag naar alle waarschijnlijkheid in de buurt van IJsland met man en muis vergaan- Er woedde daar een hevige storm. Er waren negen tien opvarenden aan boord. Binnen vier weken zijn nu drie treilers uit Huil verdwenen. De reders verklaarden vanmorgen, dat tijdens het contact, dat zij vorige week maandagavond met de „Ross Cleveland" hadden de radio-telefo nische verbinding was uitgevallen. De 'schipper van de treiler had me degedeeld, dat er toen een zeer zwa re storm woedde. Door de hoge gol ven werd zijn schip zwaar geteis terd. Nadien heeft men niets meer van de „Ross Cleveland" gehoord, zodat de reders aannemen, dat de treiler is vergaan Er heerst onder de zwaar getroffen vissersbevolking van Huil srrote verslagenheid over het ver dwijnen van dit derde vissersvaar tuig binnen vier weken. de Rijnwaterkelder (12.000 m3 water) maar dit kon niet verhinderen, dat enkele delen van de stad tijdelijk geen water hadden. Bovendien was er in andere wijken een drukvermindering. Rond acht uur was de druk weer opgevoerd en de eerste verontrustende tekens wa ren. aldus de technische dienst, be vredigend opgevangen. De oorzaak van de breuk is niet bekend. De Utrechtse politie schakelde extra - personeel in om het drukke verkeer via het plein De Berenkuil in goede banen te leiden. Van omleiding en ernstige stagnatie was in de vroege ochtenduren geen sprake. Het water uit de hoofdleidingbuis, afkomstig van het pompstation Soestduinen, stroomde in de voetgangers- en fiet serstunnel. In het laag gelegen ge deelte van het plein stond het water enkele tientallen centimeters hoog. Bromfietsers, wielrijders en voetgan gers werden langs de rijstroken voor het snelverkeer over het hooggelegen deel geleid. Volgens de technische dienst van het waterleidingbedrijf kan de oor zaak van de breuk pas worden vast gesteld, nadat het water uit de tun nel is weggepompt en is wegge stroomd, In enkele wijken van de stad hebben de bewoners geen hin der ondervonden van de breuk. In andere stadswijken was vanmorgen wassen en nat scheren niet moge lijk. Het alarmnummer van de Utrecht se politie is enige tijd overbelast ge weest, omdat vele Utrechters wilden weten hoelang de stagnatie zou du ren. De ziekenhuizen in de stad heb ben nauwelijks hinder ondervonden. Er is overal reserve aanwezig in noodgevallen en bovendien duur de de onderbreking in de toevoer slechts korte tijd. ADVERTENTIE Wij vernemen dat de „Ora tie", waarmede Zaterdag aan staande de aftredende rec tor - magnificus der Hooge- school zijn ambt aan zijnen opvolger zal overdragen, in plaats van te 12 uren, het vroeger gebruikelijke uur, te één uur zal aanvangen. Voor de ruim 2500 Neder- landsche zouaven, die zich thans te Rome bevindenont staat behoefte aan een Ne- derlandsch geneesheerdaar de meeste zouaven geene an dere dan hunne moedertaal verstaan De paus verlangt dus een kundig roomsch-ka- tholiek dokter uit Nederland te bekomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1