LEIDSCH m DAGBLAD Zwaartepunt van de igt in de keizerstad Moeé Johnson: poging tot opstand is mislukt EUIboot JAMIN V.S.-zeiiclelingeii in Vietnam vermoord Aanval op Khe Sanh verwacht BINNENHUIS'68 BOERDERIJ MEERRUST FRED JASPER Vanochtend uittocht uit wijk van Saigon pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 No. 32399 reeteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 oofdredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In deze provincie-hoofdstad, 90 km ten zuidwesten van Saigon, zitten nog 300 guerrillastrijders verschanst. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen proberen hen te vernietigen By de guerrilla's bleken zich jongens van 13 en 14 jaar te bevinden, die in het bezit waren van nieuwe kara bijnen en automatische geweren. Luchtaanvallen F-105 Thunderchief- jaohtbommen - werpers van de Amerikaanse lucht macht zijn gisteren diep het lucht ruim boven Noord-Vietnam binnen gedrongen om, geleid door hun ra dar, communistische kazernecom plexen te bombarderen. Een der aan vallen werd 70 km west-noordweste lijk van Hanoi uitgevoerd. De andere 90 km ten noordwesten van Je Door het zware wolkendek was het moeilijk de omvang van de aange richte schade vast te stellen. Vlie gers van het Amerikaanse marinier korps vielen konvooien vrachtauto's, artilleriestellingenluchtdoelstellin gen en troepenconcentraties in het gebied van de gedemilitariseerde zone aan. Strategische B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht de den aanvallen op communistische troepenconcentratiegebieden langs de noordgrens. Overval van Vietcong Zes Amerikaanse zendelingen zijn gisteren bij een Vietcongaanval op het centrale hoogland gelegen dorp Ben Me Thot gedood. Een 33- jarige verpleegster wordt vermist en zevende Amerikaanse zendeling is hoogstwaarschijnlijk gevangen ge trouw van een der ver moorde zendelingen is gewond. De lijken van vijf der vermoorde zendelingen drie mannen en twee zijn met boobytraps er- bevestigd in het dorp achter gelaten. De zesde de dochter van der vermoorden overleed la ter. De doden zijn ds Robert Ziemer (49 Jaar), mej. Ruth M. Wilting (42 verpleegster), ds C. Edward Thompson (43 jaar) en zijn vrouw Ruth (44 Jaar) alsmede Leon C. Griswold (66 Jaar). Mevr. Ziemer, die gewond raakte, deelde de Christian and Missionary Alliance te New York radiotelefo- nisch mede, dat Griswold's dochter, 41-jarige zendelinge Carolyn, haar verwondingen bezweken Vermoed wordt, dat de 33-jarige verpleegster Betty Olsen de bossen is ingevlucht. De zendingsgebouwen en de beide kerken van de zendingspost zijn ver woest bij de aanval. Gevecht gevolg van Jordaanse sabotage-actie Israël heeft Jordanië ervan be schuldigd een vuurgevecht over de Jordaan, dat maandagnacht en dins dagochtend plaatsvond, te hebben aangesticht door sabotage-eenheden op Israëlisch grondgebied te laten binnendringen. Jordanië had reeds eerder be toogd dat Israël schuldig was aan wat het noemde een „moedwililge en onwettige aanval op een gebied dat slechts door burgers wordt be woond en waarin zich geen Jor daanse militaire concentraties be vinden." In antwoord op deze beschuldi ging heeft de Israëlische ambassa deur Tekoah secretaris-generaal Thant schriftelijk medegedeeld, dat het gevecht uitbrak toen een Is raëlische patrouille op de westelijke r van de Jordaan in de buurt Asjdot Jaakov werd aangeval len door een Jordaanse sabotage- eenheid. Hij verklaarde dat de Israëliërs de beschieting hadden beantwoord dat Jordaanse legereenheden op de oostelijke Jordaanoever daarna openden om de aftocht van hun sabotage-eenheid te dekken. I „Sabotagemateriaal en andere uit- Een Amerikaan van de mili- rustingstukken werden ter plaatse taire politie onderzoekt de bagage in beslag genomen," aldus Tekoah. van een Vietnamese vrouw. Nu de President Johnson heeft gis teren op een persconferentie in Washington gezegd dat de communistische poging om in Zuid-Vietnam een algemene opstand teweeg te brengen als mislukt kan worden be schouwd, maar dat er waar schijnlijk een groot vijandelijk offensief voor de deur staat in het gebied van Khe Sanh en langs de gehele gedemilitari seerde zone. De president zei, dat Amerika al enkele maanden had geweten dat de communisten een grootscheeps win- ter-lenteoffensief voorbereidden. Een onderdeel daarvan vormde een alge mene opstand, en „het belangrijkste feit is dat de gestelde doeleinden voor de algemene opstand niet be reikt zijn". Johnson zei, dat hij de toestand in Vietnam met de beste militaire experts die er maar waren had besproken en dat de algemene conclusie luidde dat de huidige golf van Vietcong-aanvallen „militair ge zien een mislukking is". Het tweede doel van de communisten was kenne lijk het behalen van een psycholo gische overwinning. De president ge loofde niet dat ze daarin zouden sla gen. President Johnson wilde niet dat zijn woorden werden uitgelegd als overmatig optimistisch. De gebeurte nissen verkeren nog in een zeer kri tiek stadium en hij wilde de zaak „rustig benaderen dan valse verzeke ringen te geven". Hij had in de ont wikkelingen tot dusver geen nood zaak gezien tot wijziging van de Ame rikaanse militaire strategie, of tot verzoeken aan het congres om meer bevoegdheden voor de oorlogvoering Johnson zei voorts het in de huidi- situatie niet nodig te achten be- i langrijke troepenversterkingen naar Azië te sturen, maar merkte wel op dat de toestand zich elk ogenblik kon wyzigen.Hij verklaarde ervan over tuigd te zijn dat ook bij Khe Sanh de Amerikaanse en Zuidvietnamese troe- 3e te verwachten communistische I aanval zullen kunnen afslaan. i Zowel de terreurcampagne van he ogenblik als het ophanden zijnde of fensief bij de gedemilitariseerde zon< maken volgens Johnson deel uit var een omvangrijk plan, door president Ho Tsji-minh en de andere Noord- vietnamese leiders opgesteld om de regering in Saigon omver te werpen en een door communisten overheer ste coalitieregering in te stellen. Johnson verklaarde in dit verband dat de pogingen van de Verenigde Staten om verduidelijking te krijgen van het jongste Noordvietnamese vre desaanbod tot dusver geen enkele concreet resultaat hadden opgeleverd. Elke mogelijkheid inzake vredeson derhandelingen was nagegaan. „Ik geloof niet dat wij iets over het hoofd hebben gezien en ik geloof evenmin dat we ook maar iets hebben gevon den waaniit een onpartijdig beoorde laar moed zou kunnen puttten" zei de Amerikaanse president. spanning in de hoofdstad van Zuid-Vietnam zo hoog is geste gen, wordt er nauwlettend gecon troleerd op mogelijk wapenver- voer. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 017^6-2541 Kerkstraat 2-28 Bëzoekt onze toonzalen of vraagt brochure. INTERNATIONALE A CONSUMENTENBEURS WONINGINRICHTING UL^Jil Dè beurs voor U en Uw gezin .SS» klassiek en modern Talrijk noviteiten voor uw Huis ven gelende mensen^ creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 WARMOND - TELEFOON 01711—851 Vanaf heden iedere vrijdag, zaterdag- en zondagavond het bekende Radio- en T.V.Orkest van ©ucJ teuwo Bij beschikking van den 30sten Januari 1868 is aan J. Knljff Az. te Woerden ver gunning verleend om met zijn schroefstoombootdienst tot vervoer van reizigers, goede ren en vee, van Woerden op Amsterdam en Ley den, ook de ringvaart van de Haarlem mermeer te bevaren. Verzoek aan Burgemeester en Wethouders van Leyden van F. B. J. Quant, tabaks- verkooper, om in het huis op de Haarlemmerstraat, hoek Dullebakker steeg, een „ta baks - eest" te mogen doen plaatsen. Bezwaren worden ingewacht ten Raadhuize al hier, WEERBERICHT Guur niet hagel- of 'sneeuwbuien (Van onze weerkundige medewerker) 'tHet wordt de komende dagen lts kouder. In de afgelopen acht en ochtend passeerde een leine storing ons land met in et westen en midden van Ne erland nog 5 tot 10 millimeter eerslag. Plaatselijk viel daarbij ofc wat lichte sneeuw. Achter de storing gaat de oordwesten wind lucht uit het oolgebied aanvoeren. Daarbij i/n nog enkele hagel- of natte neeuwbuien te verwachten, maar ok langdurige opklaringen. Wij 9 jn daarbij weer in een kwakkel- tuatie gekomen, die door be- iczen van natte weggedeelten i de nacht- en morgenuren het erkeer weer in gevaar brengt. In candinavië wint de strenge vorst trrein. i.il wijst de ontioikkeling van- I lag nog niet op een periode met I Weidelijk toenemende vorst, het ichte winterweer van de laatste [oee drie weken is wel voorbij, en volgende storing, die van hland nadert, zal zondag de ans op enkele hagel- of sneeuw den opnieuw doen toenemen. 4 FEBRUARI ;°n op: 8.17 uur: onder: 17.32 uur. kan op: 10.22 uur; onder: -.uur. Hoogwater te Katwijk te 6.55 en 8-10 uur; laagwater te 2.40 en 15.01 Of. (5/2 hoogwater te 7.30 en 19.47 ur; laagwater te 3-11 en 15.32 uur). Uit nummer bestaat uit 24 pagina's Fanatiek en vechtend tot de laatste man verdedigden de Viet- ing en de Noordvietnamezen ook gisteren elke vierkante me- r grond, die zij bij hun offensief tegen de Zuidvietnamese eden veroverd hebben. Het zwaartepunt van de strijd lag steren in de oude keizerstad Hoeé in het noorden, terwijl het de hoofdstad Saigon betrekkelijk rustig was en in de ver- oeste straten met opruimingswerk kon worden begonnen. De wijk van Saigon, waar zich de pagode An Poeang bevindt, gistermiddag door Amerikaanse Skyraiders gebombordeerd. r werd een veertigtal bommen losgelaten. Een munitiedepot geëxplodeerd, waardoor brand ontstond. Massa-vlucht Ook vanochtend werd in Saigon K in de straten en noordelijke bui- ■wjjken gevochten. In de wijk Cho- D werd voor de deur van een kin- Kiekenhuis strijd geleverd. De jetcong schoot zes mortiergranaten de buurt af. Van de noordrand In de stad kwamen berichten dat een grootscheepse uittocht plaats- idt van Vietnamese burgers uit dc jk Gia Dinh, die hedenochtend na t uitbreken van gevechten op de acht zijn geslagen. De stad Hoeé was vannacht ver- listerd. De toestand is verward, ewel het er op lijkt dat de Viet- ig, gesteund door anfci-regerings- zinde studenten, nog een groot el van de stad bezet houdt. Gis- avond vochten in de citadel de imuurde oude stad en daarbui- i Amerikaanse mariniers en Zuid- tnamese troepen voor him leven, wijl Phantom-straaljagers en Sky- ders laag over de pagoden en pa- en vlogen en Noordvietnamese Ingen bombardeerden. De 140.000 roners van Hoeé waagden zich iet meer op straat. Ze hebben zich ihun huizen opgesloten. In de on- veer vijf vierkante kilometer be ende citadel, die door zeven meter re muren van een meter dik om- ren is, stonden gisteravond circa DO regeringsmilitairen en 3.0C0 lordvietnamezen tegenover elkaar, regeringstroepen hadden zich een g naar binnen gevoohent om ge- raal Ngo Qoeang-troeong, de com- findant van de Zuidvietnamese eer- 8 divisie, te hulp te komen, die zich et enkele soldaten in een militair ispitaal verschanst had. Er speel- n zich verhittende gevechten af te- n de sprookjesachtige achtergrond ui tuinen, vijvers, fonteinen en kaie gebouwen die eens de keizer- K" stad vormden. Volgens Amerikaanse cijfers hebben Vietcongstrijders en Noordvietna- wen in de eerste vier dagen van in grootscheeps offensief meer dar. 1700 man aan doden verloren. Er uden 318 Amerkanen en 661 Zuid- ttnamese militairen gesneuveld ziin. esident Thioe stelde het dodental ider de burgerbevolking op 136, ter- Ijl volgens hem 1.841 burgers ge- 1 lond waren. Waarnemers betwijfelen echter of deze cijfers juist zijn, daar de zwaarste gevechten juist in dicht bevolkte stadsdelen zijn geleverd. Geallieerde troepen hebben de pa trouillebootbasis van de Amerikaanse marine te Vinh Long in de delta van de MekongTivier heroverd. De basis werd twee dagen geleden stormen derhand ingenomen door de Viet cong. Volgens het Amerikaanse op perbevel woedt de strijd te Vinh Longh zelf voort. Elf personen door slippende auto gewond Elf Amsterdammers die in Am sterdam-oost op de vluchtheuvel op de tram stonden te wachten, zijn gisteravond gewond geraakt toen een auto, bestuurd door een 21-jari- ge chauffeur uit Nederhorst den Berg, op de tramrails slipte en op hen inreed. Het ongeluk gebeurde op de Middellaan, hoek Kruislaan. Behalve een 13-jarige jongen die ter plaatse eerste hulp kreeg, werden de gewonden overgebracht naar zie kenhuizen. De 21-jarige Cisca van der Hout en de 76-Jarige W. Kartoun moesten belden met hoofdwonden, een her senschudding en een gebroken been worden opgenomen. De overige slachtoffers konden na behandeld te zijn huiswaarts keren. De 23-jarige Vivette Aggergren is de enige vrouwelijke metselaar in de Deense hoofdstad Kopen hagen en zij is een volleerde „vakvrouw". Zij ontvangt het zelfde loon en doet daarvoor het zelfde werk als haar collega's. Zij oefent haar beroep nu al twee jaar uit, zonder dat dit haar charme (foto rechtsook maar enigszins benadeeld heeft.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1