legeleid door italin-orgels 3clj Ifatf cin' fiamcvtibrtt' door HENK KOLB Stalingrad m 1942 straat gevechten om elke meter van de stad. -1 diste, man-tegen-man-gevechten op de Mamayev Koergan, hoogte nummer 102 van de stafkaarten, waar soldaten elkaar de strot af beten en met patroontrommels van machinegeweren de hersens insloegen, omdat rij soms te dicbt bij elkaar stonden om voor een stoot met de bajonet te kun nen uithalen. Toen het na de slag begon te dooien, stroomden we kenlang vaal-rood gekleurde stroompjes water van de door granaten en loopgraven omge ploegde hellingen. Monument Toeristen hebben, in de loop van 25 jaren, het merendeel meegeno men van de vijfhonderd tot twaalf honderd splinters, die de Ma- mayev-heuvel per vierkante me ter telde. Er staat nu een vooral erg groot monument, het om vangrijkste van de hele Sowjet-U- nie, dat in zijn geweldige afme tingen ten overstaan van de ein deloze steppen, die de stad om ringen, getuigenis aflegt van wat er nog niet zo lang geleden ge schiedde. Pas in de tweede zomer na de slag begon op deze strate gische hoogte, die het industriële noordelijk stadsdeel scheidt van de zuidelijker woonwijken, weer wat gras te groeien. In januari 1943 schreef een Duitse soldaat naar huis: „De dood moest steeds he roïsch zijn, begeesterend, meeslepend, voor een grote zaak en uit overtuiging. En hoe is de werkelijkheid hier? Een verrekken, ver hongeren, dood vriezen, niets meer dan een biologisch feit, zoals eten en drinken. Ze sneuvelen als vliegen en niemand bekommert zich daarom en begraaft ze. Zon der armen en benen en zon der ogen, met uiteengereten buiken, liggen ze overal. Men zou daarvan een film moeten maken, om de „mooiste dood ter wereld" onmogelijk te maken. Het is een beestachtig sterven, dat later eens op sokkels van graniet „met stervende krijgslieden", het verband om hoofd of arm, zal wor den veredeld". enorme gedenkteken op In de fabrieken werkten de arbei ders door. Bij de machines ston den zware stalen cilinders, met kijkgleuven, voor de mensen. Om in te schuilen als het zover zou zijn. Hitier meende dat 25 augustus een goede dag was voor de val van Stalingrad. Op 23 augustus vielen zijn legers aan: ten noorden van de stad kwamen zij, over een front van acht kilometer breed, aan de rivier. Zeshonderd Duitse bommenwerpers zetten de stad over haar volle lengte van vijftig kilometer m brand: veertigdui zend burgers verloren het leven. Zij begonnen bij duizenden de ri vier over te trekken, naar het lege land op de oostelijke oever, dat wil zeggen, degenen, die ge mist konden worden. De anderen bleven om te vechten. De bran dende oJie stroomde van de steile oever uit over het water. Stalingrad brandde. En boven dit Stalingrad vloog R up lands beroemdste pilote: Olga Ni- kola jevna Jamsjikova, toen 27 jaar, moeder van twee kinderen en weduwe omdat haar man als vlieger was gevallen. Vastberaden Januari 1968: in een Wolgograds hotel zitten drie vrouwen van min of meer middelbare leeftijd en één man bijeen. Zij zijn niet uitbundig en eten een stukje cho colade uit zilverpapier. Olga Niko- lajevna Jamsjikova, in de uni form van kolonel der vliegers, Galea Boedina, 48, werkzaam bij de verkeerscontrole van het vlieg veld van Riga in Letland, Anna Demtsjenkova, 47, administratief directrice van een restaurant in Charkow, Alexander Gridnev, 57, die bezig is een boek te schrijven over juist deze vrouwen. Hij is de voormalige commandant van het 568ste regiment jachtvliegers, een regiment dat de nogal langzame YAK-4 bemande: 32 bot 35 Russi sche vrouwen. Drie hunner, aan vankelijk nogal koel en terughou dend. met bittere trekken rond de mondhoeken, staan aan het begin van hun eerste interview. In de doeltreffende gebaren van de ge strekte handen, waarmee zij de verhalen over hun oorlogswerk toelichten, kort sprekend vanuit gespannen gezichten, ligt nog steeds de huiveringwekkende vastberadenheid opgesloten, waarmee zij hun Duitse tegen standers te lijf gingen. Zij tellen de doden en gewonden uit het re giment af op hun vingers: twaalf namen vijf vrouwen bij Stalin grad. Olga Nikolajevna, groot moeder tegenwoordig, heette des tijds al „de grootmoeder van de Russische vliegerij". Zij vloog m de burgeroorlog wankele tweedek kers, met een hoogtemeter vast gesnoerd op haar rechterdij. Vlie gen boven Stalingrad. Anna Demtsjenkova, die zeven Duitsers neerhaalde: „Het was één reus achtig vuur. We hebben verder niets gezien, alleen maar vuur. Boven m de lucht was het donker door de as, die honderden meters boog opsteeg in de wervelende hitte. Als het waaide kon je aan de andere kant van de Wolga he lemaal niets zien. Alleen 's a- vonds en tijdens de ochtendsche mering was er wat meer zicht". Het zwenkende bewegen van haar rechterhand betekent een steile duikvlucht met een vliegtuig, dat aanmerkelijk meer dan zijn nor male gewicht aan bewapening torste, op Duitse tanks. Terughoudend Otga Nikolajevna spreekt terug houdend over zich zelf. Zij was escadrillecommandant. Ze heeft 217 vluchten tegen de fascistische vijand gemaakt. Ze heeft vier vliegtuigen neergeschoten. Ze is enkele malen gewond geraakt. Ze was de eerste vrouw ter wereld, die testpilote was van straalvlieg tuigen. Ze heeft in totaal 23 jaar gevlogen. Ze heeft twee dochters alleen moeten laten om als jacht- vliegster de oorlog in te gaan, toen haar man was gesneuveld- Een moeilijke keus, m zulke tij den je kinderen alleen laten? „Ik kon niet thuis blijven. Vijandelij ke vliegers heb ik vrouwen en kinderen zien afmaken. Ze scho ten op kleintjes, die in het water ronddreven, nadat de boot waar mee zij geëvacueerd zouden wor den, tot zinken was gebracht. Ik zag één boot, die uit bet roer liep. Tot op het laatst bleven de Duitse vliegers er achter aan ja gen. Van de kinderen dreven ten slotte alleen nog een paar strooien hoeden in het water. Om zulke redenen ben ik naar het front gegaan. Want mijn doch tertje, dat op een kleuterschool was bij Moskou, is ook eens, in 1941 op zo'n manier beschoten. Ik wilde wraak nemen, voor al die onschuldige mensen". Tiegtu igbou wkund ig inge nieur Olga Nikolajevna Jamsjikova is maair een van de talloze Russen, die juist bij Stalingrad hun mense lijkheid en hun vaderlands liefde wisten te sublimeren tot stalen van bijna onge loofwaardige heldenmoed. De verhalen daarover zijn als onwerkelijke echo's blij ven hangen tussen de nieu we flatgebouwen en de ge denktekens. Ruslands beroemdste pilote, Olga Nikolajevna Jamsjikova anno 1968: „Grootmoeder van de Russische vliegerij" terug in Stalingrad, dat te genwoordig Wolgograd wordt genoemd. staat zij bij het jacht vliegtuig waarmee zij de Duitsers te lijf ging. Rechts pilote Anna Demtsjenkova, bij vroegere commandant Alexander Gridnev, standee. demonstratie voor haar een aanval op de iegen- fentwintig jaar geleden eindigde de slag om Stalingrad. Op februari capituleerde het laatste Duitse bolwerk in de 'ractorfabriek van het noordelijk stadsdeel na een genade- m>s bombardement der Russische kanonnen. Twee dagen erder had de, zo juist tot veldmaarschalk verheven, gene- aal Friedrich Paulus, bevelhebber van het Duitse Zesde le er zich al overgegeven. De dodenlijsten omvatten ongeveer 17.200 Duitsers en ten naaste bij 46.700 Russen. In totaal -eeft de slag om Stalingrad de Duitsers het verlies van om- treeks anderhalf miljoen man gekost. Van de 91.000 krijgs- jevangenen zijn er na de oorlog maar 5000 teruggekeerd, de latsten in 1955. andere berekeningen zou- r van het in november nog 0.000 man sterke Duitse leger, meer dan 200.000 in tien we- m tijds zijn omgekomen. Duitse radiozenders ontleenden, de triomfantelijke fanfares voorheen, aan Wagner nu een treurmars. Het oude sol- itenlied „Ich hatt' ein' Kame- .den" kon meerstemmig worden ^zongen, nadat het jankende alin-orgel de w-ijs had voorge- ieeld. ingrad 1943 was het keerpunt de Tweede Wereldoorlog, maar afgrijselijke strijd, op die plek aar Wolga en Don elkaar bijna iken, blijkt van een schokkende ïtrekkelijkheid: (Oost) Duitse mgens en meisjes studeren m de aats, waar mannen van de ge- ie die hen ter wereld ■acht, werden vernietigd. Een wart eeuw bedrijvig naoorlogs ►ven èn een kwart eeuw naoor- igse politiek hebben kennelijk af- and geschapen, tussen de doden toen en de levenden van nu. 10 Hongaars, 6 Italiaans en 5 Roe meens. Juist deze bondgenoot schappelijke strijders zouden bij Stalingrad falen. Hoewel sommi ge onderdelen en dan weer vooral Roemeense, wél dapper vochten, bleek bij nader inzien de voor naamste betekenis van de vreem de divisies te schuilen in het vlees van hun paarden. Daarmee hebben later de hongerende Duit sers aan de Wolga hun bestaan nog enigszins kunnen rekken. Tijd winnen De zomer kwam: tussen haf? jufi en begin augustus 1942 voerden de Russen hardnekkige vertra gingsgevechten binnen de bocht van de Don. Zij moesten tijd win nen om Stalingrad te versterken, toen de Duitse troepenbewegingen allengs duidelijker maakten dat daarop hun oog gericht was. Sta lingrad destijds de derde industrie stad van de Sowjet-Unie, met 126 grote ondernemingen. De befaam de tractorenfabriek produceerde zeventigduizend tractoren per jaar (nu negentigduizend)een staalfabriek „Rode Oktober", een bedrijf waar auto's werden ge maakt, scheepswerven. Voor de vijfhonderdduizend inwoners wa ren er drie technische instituten, zo'n 120 scholen, 179 voorberei dende scholen, zeventien zieken huizen, drie theaters en tientallen verenigingsgebouwen, bioscopen. Langs de westelijke Wolga-oever reikte zrj vijftig kilometer ver, een merkwaardig lintvormig be bouwd gebied: alles zo dicht bij de rivier als maar mogelijk was. Geen samenhangend geheel ech ter, maar door zeven diepe ravrj- nen, die tot aan de rivier reiken, in min of meer zelfstandige stuk ken stad gehakt. Doch overal veel groen, veel bloemen, verwor ven ten koste van voortdurend besproeien m deze streek waar bijna geen regen pleegt te vallen en de steppen in zomer en winter maar geringe kleurverschillen Stalingrad toen: zich in opmerke lijk hoog tempo ontworstelend aan het stadium van alleen maar lage houten huizen. In een geheel ge moderniseerde binnenstad ston den vier en vijf verdiepingen hoge gebouwen, aan brede stra ten, die in de plaats waren geko men van de nauwe bochtige krochten, doe Stalin destijds tegen de Wit-Russen verdedigde. Cen trum van de stad: het Plein der Gevallen Helden, waar de plaat selijke gesneuvelden in de nabij heid van een vermanende obelisk waren bijgezet. Aan dat plein on der meer: het warenhuis Univer- mag, welks diepe kelders tenslot te Friedrich Paulus' laatste hoofd kwartier zouden worden. Prestige Van dit alles echter had deze gene raal Paulus nog geen weet, toen Adolf Hitler hem op 19 juli beval Stalingrad in te nemen: een prooi van strategische waarde, niet al leen waar de tractorenfabriek in middels tanks maakte, waar mili taire vrachtwagens werden gepro duceerd, maar ook een buit, die Hitiers prestige moest dienen, die een obsessie zou worden waar voor, tegen de adviezen van de beroepsstrategen in, deze Führer honderdduizenden levens een niet te hoge prijs achtte. Het zesde le ger en het vierde tank'eger liepen het Russisch weerwerk onder de voet en stroomden uit het noord westen, het westen en het zuiden naar hun doel. Op 19 augustus was Paulus gereed voor de beslis sende sprong een rivier, een stuk bloot steppeland en een aan tal heldhaftige doch te zwakke Russische formaties vormden de kaatste hindernissen. Wolgograd ingrad is Wolgograd geworden: ïtere naam voor een agglomera- e, uitgestrekt ter lengte van lans 75 kilometer langs de 3570 .lometer lange Wolga, en daar in de belangrijkste haven. Een aeddeels nieuwe stad, met effi- ënte kruisingen van brede we- ?n, die in de zomer haar levens- st uitbundig met groen en twee- taal bloeiende rozen decoreert, n de herinnering aan barre win- trs weg te spoelen. ar dat heldere, met zoveel ont- ïring betaalde Wolgograd, is ïergezet op het alom begraven ïbeente van de soldaten, die er ïbben gevochten het polijst nagedachtenis van zijn helden 1 wet zijn minachting voor de ïrliezers. In het kleine plaatse- jk museum, dat spoedig door in veel groter zal worden ver ingen, noteren schoolkinderen irerig hoe Stalingrad duidelijk taakte, dat voor Adolf Hitlers èrde Rijk de ochtendschemer in de dag zijns oordeels was ingebroken. Zij kijken wat stil- tjes naar de doorschoten hel len, wijzen bedrukt naar een jas jet 162 kogelgaten („De man die ?m droeg is dood", zegt de gids it ten overvloede). En zij kun- tn helemaal niets begrijpen van i, per diorama realistisch opge- De ruwe omtrek van het krijgsge beuren wekte in de eerste helft van 1942 de schijn, dat het ko mende zomer-offensief nieuwe be wijzen zou aandragen voor de su perioriteit van de Duitse legers. Weliswaar hadden zij Moskou niet kunnen innemen en konden zij ook Leningrad niet veroveren, maar Hitler had, naar zijn smaak in verouderde opvattingen vastge roeste, generaals en veldmaar schalken aan de kant gezet en zich zelf tot opperbevelhebber en strateeg verheven. Zijn militaire vaklieden haastten zich de beve len van hun Führer te herleiden tot vierkante kilometers veroverd gebied, legers, divisies, regimen ten, bataljons, ijzeren kruisen, doden en gewonden. Dat de Duit se verliezen in de Russische veld tocht per 1 maart 1942 al ruim 31 procent van de totale strijdmacht beliepen (202.251 dood, 725.642 ge wond, 46.511 vermist, 112.627 be- vriezingsgevallen) wenste Hitier in zijn overwegingen niet te be trekken. Met de veldmaarschal ken en generaals schrapte hij ook de doden van zijn lijst: de te. genslag van de winter-nederlaag voor Moskou zou verkeren in een triomfantelijke zomer Trofee Nieuwe houten zerken, met het be drieglijk opschrift „Hij viel, op dat Duitsland leve" zouden de weg markeren naar Stalins eigen stad: Stalingrad. Daar wilde Hit- Ier wraak nemen voor de misluk te stoot naar Moskou, daar zou een eenvoudige ex-korporaal uit Braunau m Oostenrijk gaan be wijzen, dat hij kon slagen, waar Zwedens koning Karei XII en Na poleon faalden. De stad aan de Wolga moest de trofee worden waaraan het volk nieuwe kracht zou ontlenen om uit zijn dikke ke len des te krachtiger het „Sieg Herl" over de wereld te brullen. Stalingrad, waarin Stalin, toen het nog Tsaritsin heette persoon lijk meester was gebleven over de belagers van de prille Sow jet- staat, dat Stalingrad kon aanto nen hoe voor het eerst in de ge schiedenis Rusland vanuit het westen zou worden veroverd. Er waren nog andere en belangrij ker overwegingen voor een offen sief in het zuiden: de olievelden van Kaukasië, de industrie van het Donetz-bekken, de tarwe uit de Koeban. Stalingrad beheerste de laatste route, die Rusland nog bezat om de olie van de Kaukasi- sche velden naar de rest van bet land te voeren. Hitier lapte zijn gehavende macht op met vreemde strijdkrachten. Van de 41 nieuwe divisies, die hij ter versterking van zijn troepen in het zuiden bijeen veegde, waren de Mamayev-heuvel, toneel van voortdurende man-tegen-mai>-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7