IL Onopvallend, maar betrouwbaar Indonesische kritiek op Anierika's politiek FIFAX Zoeken naar „Dakar" en „Minerve" gestaakt Autogordels niet te los Compacter Mercedes- koetswerk serie 200 Nieuwe snelle Datsun 1600 KABINET MISBRUIKT TAAK ALS WERKGEVER' Alfa Romeo probeert export te vergroten Gevaarlijk wachten op uitslag van verkiezingen DONDERDAG 1 FEBRUARI 1963 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T Van wegenwagens9 wielen en wal - er -zo- Ml - kmnt De Sunbeam-Minx vinden wij een echte compromis-auto. Het is iedereen naar de zin ge maakt. Maar dan wel op een heel goede manier. Als men deze auto voor het eerst ziet, zegt men: „Een echte nette au to, wat moet je daar nu over vertellen?" Dat is nu typerend voor dit soort auto's. Er is niets opvallends, niets bijzonders aan. Ze zijn gewoon goed. Revolutionaire vormgeving of mo torconstructie. maai- toch alle de tails ingebouwd wat betreft comfort, doelmatigheid en veiligheid. Niet spectaculair, maar wel met de laat ste snufjes aan boord. Om een voor beeld te geven: je kunt rustig met ramen dicht rijden. Het ventilatiesy steem voert genoeg frisse lucht aan en verbruikte lucht af (via gleuven in de achterspijlen). Een paar jaar geleden kwam zoiets alleen bij duur dere auto's en dan nog niet eens alle voor. Nu worden dat soort vindingen aan de lopende band toe gepast in de meeste gewone stan daardmodellen, als bijvoorbeeld deze Sunbeam-Minx. Dank zij de massa- produktie begint de technische per fectie gemeen goed te worden. En dat is maar goed ook. Voor de vei ligheid. Uitwerking Daarom worden er eigenlijk ook nauwelijks meer auto's gemaakt waar van kan worden gezegd dat ze slecht zijn. De basis is meestal goed. Het verschil tussen de merken zit hem alleen in de manier waarop de basis is uitgewerkt. Motor achter- of voor in, voor- of achterwielaandrijving, al leen schijfremmen of schijven gecom bineerd met trommels, gedeeltelijk of geheel onafhankelijke vering, enfin ga maar door. Het is maar, wat het beste ligt. Daarop moet je keus worden bepaald bij de aanschaffing van 'n auto. Die uitwerking, die stijl, kan men bij de Sunbeam niet neu traal noemen. Men zou eerder „net jes" moeten zeggen. Om te beginnen de motor. Conven tionele 1-1/2 liter motor (1495 cc. om precies te zijn) op conventionele wijze gemonteerd. Hij heeft een ver mogen van 60 DIN. p.k. bij 4800 toeren. Dat is ongeveer het aantal, dat nodig is om het gewicht van 929 kg pittig weg te kunnen trekken. Hij accelereert dan ook lekker: van 0 tot 80 in 14.4 seconden. Verder van 0 tot 400 meter in 23,8 secon den en van 0 tot 1 kilometer in 41.8 seconden. Deze laatste manier van meten (in afstanden dus) vinden wij zuiverder. Op die manier is er minder kans op afwijkingen, omdat er aan die afstanden niet getornd kan worden. Nog een paar cijfers: boring en slag 81,5 maal 41.5, com- pressieverhouding van 8,4 staat tot 1. De topsnelheid ligt op 124 kilo meter per uur. Wel wat weinig voor zo'n flinke 1500 cc-er. De wagen loopt gemiddeld 1 op 10,8. Hij heeft voor onafhankelijke vering met schroefveren en achter een stugge achteras met half-eliptische blad veren. Een woordvoerder van de Fran- het roer van de atoomoderzeeër Sea- deelde gisteravond in wolf werd beschadigd toen de duik- bool dinsdagnacht in aanraking kwam met de oceaanbodem. De Seawolf, de tweede Amerikaanse atoomonderzeeër, maakte een rou tinevaart onder water, ongeveer 200 km. ten zuidoosten van Boston, toen de bemanning een schok voelde, het geen erop wees dat de zeebodem geraakt werd. Het schip kwam on middellijk boven, aldus de marine. De Seawolf is echter nog volkomen waterdicht en er vielen geen ge wonden. Toulon mee, dat er geen kans bestaat dat de 52 bemanningsleden van de sinds zaterdag vermiste Franse onderzeeër .Minerve" le vend worden teruggevonden. Het zoe ken naar het wrak zal echter onver minderd worden voortgezet omdat het van het grootste belang is de oorzaak van de ramp vast te stel len, zei hij. De zuurstofvoorraad van ae ..Minerve" moest op z'n laatst gisteravond uitgeput zijn. De me ning wint veld dat de duikboot in een onderzees ravijn is vastgeraakt. Verwacht werd. dat de marine van daag de tientallen schepen en heli kopters die aan de opsporingsactie deelnamen, naar hun bases zou la ten terugkeren. Een kleme eenheid, speciaal daartoe uitgerukt, zal de naspeuringen voortzetten. De Britse luchtmacht heeft gis teravond het speuren naar de sinds vorige week in het oostelijke deel van de Middellandse Zee vermiste Israëlische duikboot. .Dakar" gestaakt, aldus een woordvoerder van de Britse luchtmacht. Hij zei, aat er geen hoop meer was de tus sen Cyprus en Israël verdwenen on derzeeër te vinden. Ook de Engelse en Amerikaanse marine hebben het zoeken gestaakt. AD VI RTE NTIE ELKE DROG Verstopt? ST HEEFT HET! mels achter vinden wij een goede combinatie. Ook de motor voorin gecombineerd met achterwielaandrij ving is goed. De versnellingsbak is volledig gesynchroniseerd. Dubbel „clutchen" en tussengas is niet meer nodig. Heerlijke auto De strakke en tegelijkertijd elegan te lijn van de Sunbeam-Minx vinden wij erg aantrekkelijk. De carrosserie is volledig van staal en zelfdragend. Men zit lekker achter het stuur in deze wagen. Het uitzicht is voortref felijk naar alle kanten. Dat komt door het grote glasoppervlak en in de gebogen voorruit zebrazones van veiligheidsglas. Als hij barst, blijven er strepen glas staan en wordt de ruit niet meteen helemaal ondoor zichtig. Een heel belangrijk punt, wat betreft de veiligheid. De knop pen zijn gemakkelijk te bedienen. De verwarming is zeer goed en voor al goed regelbaar. De bagageruimte is zeer ruim en dat mankeert er bij veel auto's nogal eens aan. Nog een kleinigheid: de reservesleutels zitten onder de motorkap. Men moet er maar opkomen Wij vinden deze Sunbeam (f.7990) een heerlijke auto, die precies doet wat je wilt. Onopvallend neutraal en toch elegant. Goede betrouwbare ge middelde auto voor een goede gemid delde chauffeur. Sunbeam-Minx Wegliggiug De Sunbeam-Minx heeft een onge compliceerde wegligging. Hij blijft goed liggen en stuurt neutraal. Ach ter en voorwielen houden elkaar aar dig in balans. Ook hier geldt dus die neutraliteit. Het is een voor iedereen makke lijk te besturen auto, zowel in de stad als op de grote weg. De klei ne draaicirkel is ook erg handig. De remmen zijn goed. Ze trekken niet scheef. Schijven voor en trom- Te los zittende autogordels l kunnen ook gevaar opleveren. I By eventuele botsingen kunnen in dat geval inwendige orga- I nen ernstig worden gekwetst, Weliswaar zouden de meeste I patiënten het ongeluk zonder gordel niet hebben overleefd. I maar ook dergelijke kwetsuren kunnen voorkomen worden door de gordels nauwer aan te ges- pen. De grotere Mercedes-wagens kre gen drie jaar geleden een nieuw koetswerk met een verlaging en ver breding van de bekende grille. Een dergelijk koetswerk, maar in compactere vorm, heeft nu ook de serie 200250 gekregen, waarbij het aantal dwarsstrepen over de radia- teur is verminderd van vier tot drie. Deize koetswerken zijn 21*5 cm kor ter en 4 cm smaller dan de grotere typen (vanaf 250 S en hoger). Het verschil met de voorganger is echter minder groot (4,5 cm korter, 2,5 cm smaller en 5,5 cm lager). De serie 200250 omvat de model len 200, 200 D, 220, 220 D. 230 en 250. Ook de motoren werden op tal van punten gewijzigd, meer om een gro ter koppel dan hogere topsnelheden te krijgen. Opnieuw ingevoerd werd de in 1965 verdwenen type-aanduiding 220. De dieselversie hiervan (220 D) kreeg een geheel nieuwe 60 DIN-pk motor. De modellenserie 200250 kreeg als belangrijkste technische verande ring een nieuwe achterasconstructie, waarbij de pendelas met één schar nierpunt (die voor de grotere model len gehandhaafd bleef) werd vervan- gen door een zg. diagonaalpendelas. waarbij het bekende X-benen effect sterk wordt gereduceerd. Bij de grotere modellen valt de in troductie van een nieuwe 2.8 liter motor te vermelden. Hij wordt ge monteerd in de nieuwe modellen 280 S, 280 SE en 280 SL. Mercedes-Benz heeft In 1967 voor het eerst de produktiegrens van 200.000 wagens (waarvan 40 pet. met dieselmotor) overschreden. Voor Mercedes-automobielen bestaat nog altijd een levertijd ook in ons land van anderhalve maand. Duitsers rijtlen meeste kilonieters Met een gemiddelde van 18.600 km per jaar rijden de Duitsers van alle Europese automobilisten het meest in hun wagens. De Nederlanders vol gen hen op de voet met een jaar-ge middelde van 18.500 km. Daarna ko men de Denen met 15.000 km en als vierde en vijfde volgen de Zweden en de Italianen, beide met 15.000 km. Het laagterecord is in handen van de Fransen met slechts 9500 km. ADVERTENTIE TILBURG De Japanse Nissanfabriek heeft haar programma aangevuld met een Datsun 1600 sedan. In de 1600 serie werd tot dusver alleen nog maar een cabriolet (Fairlady) en een cou pé (Silvia) uitgebracht. Daarmee is de gaping tussen de 1000 serie (Sunny) en de 1300 serie (Bluebird) enerzijds en de 2000 serie anderzijds overbrugd. De viercilinder 1595 cc motor met bovenliggende nokkenas levert een maximum vermogen van 98 pk. Met een gewicht van ca. 900 kg kan de 1600 een topsnelheid van 160 km/u bereiken, dat is 10 km. sneller dan de Datsun 2000 met 2 liter motor. PvdA over de geluidshinder rond Schiphol Onder het motto „Het leefmilieu rond vliegvelden" heeft het federa tiebestuur Haarlemmermeer/Haar- lemmerliede van de Partij van de Arbeid een rapport samengesteld over de geluidshinder rond Schip hol. Het federatiebestuur Is vain. me ning, dat de principiële stellingne ming, dat het gehele beleid gericht moet zijn op het welzijn van de bevolking in de ruimste zin, het uitgangspunt dient te zijn. Alle maatregelen moeten dan ook ge richt zijn op het voorkomen of be ëindigen van een situatie, waardoor het milieu onleefbaar wordt. Met de bij de geluidshinder be trokken gemeenten bepleit het fe deratiebestuur een landelijke aan pak. ,De te nemen maatregelen zul len een grondslag moeten vinden in de wetgeving", aldus het rapport, waarin ook gezegd wordt, dat het aanbrengen van dubbele ramen voor objecten waar de buitenlucht een integrerend bestanddeel uitmaakt van het leefmilieu, ongeschikt is. Bovendien zouden er dan wettelijke maatregelen moeten komen, die de eigenaren van de gebouwen kun nen verplichten de voorzieningen ten behoeve van de gebruikers aan te brengen. Een toekomstige uitbrei ding lijkt het meest, op zijn plaats in oostelijk Flevoland, zo is het fe deratiebestuur van mening. (Van onze Haagse correspondent) Volgens de „Chr. centrale van overheids- en onderwijzend perso neel" (de C.C.O.OP. met 100.000 leden) is het niet in strijd met af spraken in de Stichting van de Ar beid, indien het overheidspersoneel een salarisverhoging in guldens zou krijgen, in plaats van in procenten. Volgens minister Beernink (Binnen landse Zaken, bestaat die afspraak wel en mede daarom heeft hij in een circulaire een guldens-verhoging aan de gemeentebesturen verboden voor het gemeentepersoneel. De voorzitter van de CCOOP, de heer J. ten Heuvelhof, meent dat er helemaal geen aanleiding voor de vrees van het kabinet is om een aanwijzing te geven voor de mini maal geachte loonstijging in het al gemeen. „Wij zy'n van mening dat het kabinet op deze manier zijn taak als werkgever misbruikt om het algemene loonbeleid op een voor de kleine man niet verant woorde wijze te beïnvloeden," aldus de heer ten Heuvelhof, gisteren tijdens een bijeenkomst ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de centrale in het Kurhaus In Sche- veningen. Evenals de andere ambtenaren bonden, die al eerder kritiek op het salarisbeleid en de wijze van over leg gaven, heeft de CCOOP kritiek op de salarisverhoging van twee procent en de uitgavenbeperkende maatregelen, die de ambtenaren treffen. Heropening van het overleg acht de heer ten Heuvelhof zinloos, omdat niet de ambtenaren posten op de begroting kunnen wijzigen en dekkingsmiddelen kunnen aangeven. Daarom doet ook hij een beroep op de Tweede Kamer. Compensatie voor de T.0.H, Tanzanië en de Twentse Overzee se Handelsmaatschappij hebben overeenstemming bereikt over de compensatie voor de eigendommen der maatschappij in Tanzanië die verleden jaar zijn genationaliseerd. Tanzanië zal 818.000 dollar schade vergoeding betalen. Minister van Financiën Amir Jamal heeft een overeenkomst ge tekend waarin o.m. staat dat het bedrag in vier jaar zal worden afbe taald. Machtsstrijd om leiderschap (Van onze correspondent) De Nederlandse leider van de Soe fi-beweging minister van Financiën, prof. dr H. J. Witteveen en de we duwe van de overleden Soefi-ledder. mevrouw Khan-de Koning zijn als winnaars tevoorschijn gekomen uit de juridische machtsstrijd om het leiderschap van de internationale Soefi-beweging. De president van de Haagse recht bank heeft gisteren bij vonnis in kort geding de eis afgewezen van kroon pretendent Mahmood Khan (39). Mohmood beriep zich op het tes tament Van de voorlaatste Soefi-lei der Mohammed Ali Khan, die in 1952 bepaalde dat Mahmood opvolger zou worden „zodra hij gereed is" en dat het leiderschap in de tussentijd zou worden waargenomen door Musha- raff. Voor zijn dood heeft Musharaff echter zijn 24-jarige Amerikaanse fa milielid Fazal Khan tot opvolger be noemd. Prof. Witteveen, mevrouw Khan- de Koning en alle andere in ternationale hoofdbestuurders van de beweging staan achter Fazals benoe ming. De rechtbank-president, jhr. mi, Witsen Elias, overwoog in zijn von nis dat Maihmood samen met Mus haraff voor diens dood een verkla ring heeft opgemaakt waarin Mah- moods opvolging afhankelijk wordt gesteld van Mushar af fs goedkeuring. De president achtte voldoende bewe zen dat Musharaff deze goedkeuring niet heeft gegeven, doch integendeel Fazal heeft benoemd tot opvolger. Dat Alfa Romeo de tentoonstelling ln het „verre" Brussel uitkoos voor de introductie van een geheel nieuwe serie, terwijl Genève over een paar maanden zijn expositie houdt, was opvallend. Waarschijnlijk houdt het verband met de versterkte exportactiviteiten, die het Italiaanse merk in de noorde lijker landen gaat ontplooien. In Nederland wordt binnenkort een dochteronderneming van de Milanese fabriek opgericht onder de naam NV Alfa Romeo Holland met de hoofdze tel in Amsterdam. Het feit, dat Alfa Romeo een auto- fabriek van veel grotere importantie gaat worden nu ze na heel wat gehar- vooral door de tegenstand van Fiat eindelijk de vereiste toe stemming heeft gekregen om bij Na pels een autofabriek met een produk- tiecapaciteit van enkele honderddui zenden auto's per jaar te bouwen, zal aan deze activiteiten wel niet vreemd zijn. De drie nieuwe modellen (sedan, GT Veloce en Spider Veloce) van Al fa Romeo worden aangeduid als de 1750 serie, hoewel de inhoud van de nieuwe motor dichter bij de 1800 cc (nl. 1779 cc) ligt. De aanduiding 1750 is echter geko zen als herinnering aan de beroemde 1750, die in 1929 werd geïntroduceerd en in totaal de grootste serieproduk- tie van het Milanese huis bereikte. Bovendien zorgde dit type er voor, dat Alfa Romeo als autofabriek in ternationale vermaardheid kreeg. De 1750 wordt daarom als een mijlpaal beschouwd in de historie van de fa briek en de nieuwe 1750 markeert wederom een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van Alfa Romeo. De nieuwe motor is wat de GT en Spider betreft gehuisvest in bestaan de Alfa Romeo-koetswerken. maar voor de sedan werd een geheel nieuw koetswerk ontworpen. Hoewel de motor, voorzien van twee bovenliggende nokkenassen, van twee dubbele carburateurs en van een vijf versnellingsbak, in alle drie modellen 132 pk. levert, is de top snelheid van de sedan (180 km/ut 10 km lager dan van de andere model len. Slechts de toerenteller en de snel- heidsmeter bevinden zich in het front van de bestuurder, alle andere instrumenten en bedieningsorganen hebben een plaats gevonden op een console tussen de twee fauteuilach tige voorzetels. Het zijn zeer luxueus uitgevoerde wagens, waarvan alleen nog maai de Nederlandse prijs van de sedan bekend is (f 13.890). Op het juiste moment zijn twee landen, die deel uitmaken van de vaste groep van „donors" voor de Indonesische economie, Djakarta te hulp gekomen. Kortgeleden is de Ne derlandse ambassadeur, mr. Schiff, op bezoek geweest bij Soeharto. Hü deelde Indonesiës waarnemende pre sident mee, dat Den Haag zijn voor schot op de (nog niet precies vast gestelde) financiële hulp voor dit jaar tot een totaalbedrag van 25,2 miljoen gulden zal verhogen. Op de donorconferentie, die vorig najaar in Amsterdam werd gehouden, was mondeling al 7,2 miljoen toegezegd als lening met een looptijd van 25 jaar tegen drie procent rente. Nu is daar een gift van achttien mil joen aan toegevoegd. Deze Neder landse actie valt samen met een aankondiging van de Westduitse am bassade in Djakarta dat de bonds republiek direct te hulp zal komen met een gift van vijftien miljoen mark, waarop een krediet van 75 miljoen mark zal volgen. Om deze extra-bijstand zat Djakar ta volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag drin gend verlegen. Een dag na het be zoek van mr. Schiff daalde de koers van de door de bank verhandelde „bonus export"-certificaten, het sy steem waarop import en export in Indonesië zijn gebaseerd, tot 240 roe- piah per Amerikaanse dollar. Kort voordien was de beurskoers nog 283 roepiah, een abnormaal hoge koers, die een gevolg was van een kracht meting tussen de Centrale Bank en de speculanten. Als de dalende ten dens zich voortzet, komt de bank nu als overwinnaar uit de strijd te voorschijn, hetgeen in de moeilijke economische situatie waarin dit land verkeert een gelukkige ontwikkeling Er bestaat de laatste tijd in Indo nesië ernstige kritiek op het Ame rikaanse beleid jegens Djakarta. Men voelt zich door Washington min of meer in de steek gelaten, ook al is het zijn belofte inzake rijstzen- dingen tot een totaal van 100.000 ton nagekomen. Men weet hier hoe zeer ambassadeur Marshall Green zijn best heeft moeten doen om die dringend noodzakelijke voedselhulp los te krijgen. Het lijkt erop, dat de Amerikanen in hun betrekkingen met Djakarta dezelfde'fout maken als in 1954 mi nister Luns heeft gemaakt. Toen mislukte in Genève de Indonesisch- Nederlandse conferentie over het probleem Nieuw-Guinea, omdat mr. Luns met een na de verkiezingen gevormde regering wilde praten. De delegatie van de „enige rechtse regering in de geschiedenis van In donesië," zoals Soekarno het door Hatta gevormde kabinet Boerhanoe- din-Harahap placht te noemen, keerde met lege handen terug. Het kabinet zegde daarop eenzijdig do ronde-tafel overeenkomst van 1949 op. Soekarno vond „dit een te grote eer voor „een verzameling reactio naire besluiten." maar de daarop gevormde regering-Ali Sastroa- midjojo van linkse signatuur zegde opnieuw de rtc-overeenkomst op en Soekarno tekende nu wel. Op de lange baan De indruk bestaat in Djakarta dat de Amerikanen willen wachten op de uitslag van de komende algeme ne verkiezingen alvorens op grote schaal hulp te gaan verlenen. De politieke toekomst zal namelijk door die verkiezingen verder verduide lijkt kunnen worden. Het vervelende is echter dat de verkiezingen voor lopig op de lange baan zijn gescho- Dat Indonesië van zijn kant zich inspant om tot betere betrekkingen met de Verenigde Staten te komen, blijkt uit de benoeming van Soedjat- moko (voor zijn vrienden lrKoko") tot Indonesisch ambassadeur in Washington. Soedjatmoko, die al in 1945 deel uitmaakte van de delega- tie-Sjahrir naar de Verenigde Na ties en die ook het afgelopen jaar weer tweemaal als lid van de Indo nesische delegatie naar New York is gereisd, is nogal eens genoemd als een mogelijke opvolger van mi nister van Buitenlandse Zaken Malik,

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7