Cinemanifestatie gestart Maoisten beheersen nu 12 van 29 provincies „NU VAN EUROPESE BETEKENIS" Egyptische troepen naar de west-oever van het Suezkanaal Wild-west in Parijs Linkse rebellen van Engelse socialisten krijgen toch straf Vlaamse studenten zoeken steun bij de Waalse arbeiders. T v-protest LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Meer dan 50 voorstellingen Met de eerste vertoning op het Europese continent van de Engelse kleurenfilm „Bedazza- I led" van Stanley Donen naar j een scenario gebaseerd op het Faustverhaal, is gisteravond in het Utrechtse Camera-theater de Cinemanifestatie-1968 ge- opend. „Bedazzaled" is de eer- ste van 26 film die de komende week Nederlandse, Europese of wereldpremières zullen bele ven. Twee hoofdrolspelers van deze En- gelse produktie Eleanor Bron en Dudley Moore waren bfj de première in Utrecht aanwezig. Züj zijn de eerst aangekomenen van een groot aantal acteurs, actrices en regisseurs die dit voor de tweede maal georgani seerde filmfestival in Utrecht met I hun aanwezigheid luister zullen bij- i zetten. De loco-burgemeester van Utrecht, dr. J. de Nooy, zei in zijn openings woord, dat deze manifestatie die in ■66 tot zo'n ongekend succes uitgroei- de, nu van Europese betekenis is ge- worden. De 26 films zijn afkomstig uit Po- j len, de Verenigde Staten, Scandina vische landen, België, Frankrijk, Griekenland, Japan, Hongarije, Joe- j go-Slavië, Duitsland, Mexico, Tsjecho Slowakije, Canada en Italië. Bo vendien zullen ook tien en mis schien nog meer Nederlandse kor- te films voor de eerste maal worden vertoond. De komende dagen zullen in het Studio- en Camera-theater in Utrecht meer dan 50 voorstellingen worden gegeven Het publiek, dat de meeste films kan bijwonen, heeft zich in groten getale van toegangsbewij- voorzien. Er zijn al duizend plaatsen verkocht. Het filmpakket dat nog op stapel staat, bestaat o.m. uit twee sex- en •ldfilms van José Benazeraf, de ldpremière van Godards „Le weekend", de geruchtmakende film „La religieuse" van Jacques Rivette de musical „Anna" van Pierre Koralnik. Joego-Slavië heeft vier films ingestuurd, evenals Duitsland Van de Belgische film „Cash cash" Paul Collet, die deze week na herkeuring voor vertoning is vrijge geven, verwacht men veel. De Cinemanifestatie-1968 duurt tot met 8 februari. Gisternacht zijn aanzienlijke Egyp tische troepenversterkingen gearri veerd aan de westelijke oever van het Suezkanaal, waar de Egyptenaren het vrijmaken van de vaargeul na het recente vuurgevecht met de Is raëliërs hebben gestaakt, zo werd gis teren door correspondenten van Is raëlische bladen gemeld. Egypte houdt intussen vast aan een onderzoek van de toestand waarin het gehele Suezkanaal verkeert voor het wil beslissen of de daar gestrande schepen via de noordelijke of de zui delijke route het kanaal moeten ver laten, aldus maakte een regerings woordvoerder in Cairo gisteren be kend. Volgens hem moeten er „enor me moeilijkheden" worden overwon nen bij het vrijmaken van een vaar geul in de zuidelijke helft. „Gesteld voor de gevaren waaraan onze mannen bloot staan by hun werk ten behoeve van de vrijlating zien wij ons genoodzaakt de taak om deze schepen te bevrijden op te ge ven", aldus de woordvoerder, die liet doorschemeren dat de schepen nu nog wel voor onbepaalde tijd in hét ka naal zullen blijven. Hij sprak de beschuldiging uit dat Israëlische strijdkrachten het gebouw Van het gezagsorgaan van het Suez kanaal hebben beschoten met het doel „de heropening van het kanaal Gisteravond heeft zich in het hart je van P.arijs een wild-west-scène afgespeeld waarbij drie met automa tische geweren gewapende mannen een vierde achtervolgden en in een autobus verwondden. De autobus reed leeg naar de re mise. De bestuurder ontwaarde een man die hem gebaarde te stoppen en de deur te openen. Hij werd achter na gezeten door drie mannen. Zon der aarzelen remde de busbestuurder en liet de man instappen. Hij wilde wegrijden toen de voorruit van de bus door kogels werd verbrij ij zeld en l zyn in het nauw gedreven passagier snel wegdood. Onmiddellijk daarna ^•stormden de drie mannen, die ge- schoten hadden, de autobus binnen f. en schoten op hun slachtoffer voor dat zij er snel vandoor gingen. De buschaffeur, die door glasscherven licht gewond was, riep de politie te hulp die de gewonde passagier naar het ziekenhuis liet vervoeren en de wijk van de aanslag liet afzetten. De man die in de autobus werd neergeschoten, blijkt een schot wond in een arm te hebben opgelo pen. Het is een goede bekende van de justitie, een 35-jarige inwoner van Nice, die herhaaldelijk is veroordeeld wegens diefstal, verboden wapenbe zit en oplichting. Hij had een gevan genisstraf van drie jaar uitgezeten. Van zijn aanvallers heeft men geen spoor kunnen vinden. te verhinderen, en niet alleen maar de vrijlating van de gesrande sche pen te belemmeren". Inmiddels heeft V.N.-gezant Jar ring een gesprek gehad met de Egyp tische minister van Buitenlandse Za ken, Riad, die hem op de hoogte stel de van het schietincident van dins dag. Jarring werd ook meegedeeld, dat Egypte beslist heeft het vrijma ken van het kanaal voor onbepaalde tijd stop te zetten. Afscheid van mr. Schade van Westrum (Van onze correspondent) Tijdens een bijeenkomst in het de partement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in Rijswijk heeft de vader van de omroepwet, mr. A. S. Schade van Westrum. gis teren afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Mr. Schade van Westrum trad op 1 feb. 1946 in dienst bij het toenmalige ministerie van OK en W, als hoofd van de afdeling radio. La ter breidde die functie zich uit tot hoofd van de afdeling radio, televi sie en pers, waarna hij te werk werd gesteld op het departement van CRM. De scheidende functionairs wordt opgevolgd door mr. M. P. Bajetto, die in 1952 werd aangesteld op de af deling radio, televisie en pers van het ministerie van OK en W. Nieuwe uitgaven lan, door Jossy wordt een Indiaan, door Miep Diekmann. Kinderboek. Uitg.: H. P Leopold, Den Haag. SJon Karko, dopr Mlep Kinderboek (Leopold). De eerste gasten van Cine manifestatie 1968: Eleanor Bron en Dudley Moore. ADVERTENTIE IN DE V- GREEP X VAN DE GRIEP? j WITTE KRUIS i Helpt u eruit r j! (en spaan bpy.eridien'cfömfeagj- Tante Leen doet niet mee aan songfestival (Van onze Hilversumse correspondent) Tante Leen heeft aan de NTS mee gedeeld zich te willen terugtrekken als deelneemster aan het nationale zangfestival. Ze motiveert haar be sluit met de omstandigheid dat zij, behalve in haar zaak, vrijwel niet meer optreedt. Ze acht het dan ook niet verantwoord aan een evenement als het. zangfestival deel te nemen. De NTS respecteert deze beslissing. Een plaatsvervangende zangeres is nog niet benaderd. Een Rembrandt gestolen Een schilderij van Rembrandt ter waarde van 100.000 dollar is gis ternacht gestolen uit Eastman House, in Rochester (New York). Het is het „Portret van een jonge Het doek was door George East man, stichter van de Eastman Ko dak Co., nagelaten aan de universi teit van Rochester. Deze leende het aan Eastman House, het voormalige huis van Eastman, toen het 20 jaar geleden als museum geopend werd. De lijst vond men buiten hangen aan een hek van een parkeerplaats die aan het museum grenst. Rembrandt schilderde het in 1660. 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur De Danny Kaye show 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur AVRO's Televizier 8.45 uur De vuurproef; toneelspel 10.26 uur Tweehonderd vingertjes; harpconeert 10.46 uur Laatste nieuws 10.51 uur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 0rbiter-5 op maan te pletter geslagen De Amerikaanse maanverkenner Orbiter-5 die sinds 5 augustus van het vorige jaar om de maan draaide, is gisteren op een „radiobevel" van de aarde op het maanoppervlak te pletter geslagen. Het bewuste sig naal werd gegeven, omdat de brand stofvoorraad van de onbemande sa telliet op was. De Orbiter-5 werd afgeremd, waarna het apparaat nabij de maanevenaa-r neerstortte. Onder de zelfde omstandigheden hebben Ame rikaanse deskundigen de eerste drie kunstmanen van de Orbiter-reeks vernietigd. Met de Ort>iter-4 kon dit niet, doordat men het radiocontact er mee had verloren. (Van onze Londense correspondent) De Lagerhuisfractie van de En gelse Labonrpartij heeft ondanks de verzoenende toon van een vorige vergadering toen men aannam dat het conflict van de baan was gisteren desniettemin met 123 te gen 66 stemmen besloten om 24 van haar leden, voor het merendeel tot de linkervleugel behorende, ge durende vier weken van fractiever gaderingen buiten te sluiten en hun gedurende die periode nog enkele andere „privileges" te ontnemen. Deze strafmaatregel is genomen, omdat deze leden, toen Labour naar aanleiding van het bezuinigingspro- gramma de vertrouwenskwestie stelde, zich uit protest tegen de aantasting van de sociale voorzie ningen van stemming onthielden. Tijdens de vergadering kregen de gestraften ruimschoots gelegenheid zich te verdedigen. Michael Foot, de meest prominente figuur van links, beschuldigde het kabinet van „politieke imbeciliteit" en waar schuwde voor nieuwe moeilijkheden in de pairtij. Hij zei dat disciplinaire maatregelen eerder tegen kabinets ministers zouden moeten worden ge nomen in plaats van tegen kamerle den omdat de regering in strijd met het verkiezingsprogramma had ge handeld dat juist door de dissiden ten werd hoog gehouden. De tweestrijd in de Labourfractie, die de party jarenlang tot politieke onmacht dwong, dreigt opnieuw een dodelijk gevaar te worden naarmate de onderlinge spanningen toenemen als gevolg van de teleurstelling over de onvervulde verkiezingsbe loftes en over maatregelen die daar mee vaak spotten. Premier Wilson probeert echter I voortdoend tussen rechts en Unks door te zeilen. Daarom was het fractietafereel van woensdag of meer een farce. Sommige „zon daars" demonstreerden openlijk hun totale onverschilligheid voor de strafmaatregel door er «elf vóór te stemmen! De maatregel werd niet van toepassing verklaard op Sidney Silverman, de veteraan onder de rebellen die ernstig ziek is gewor den Overigens was liet besluit niet zo zeer tegen personen gericht maar bedoeld als een principiële waar schuwing dat het onduldbaar is wan neer een socialistisch kamerlid op een vitaal ogenblik de Labourrege- ring niet langer zijn vertrouwen schenkt. (Van onze Brusselse correspondent) Vanochtend vroeg zijn de Vlaamse studenten uit Leuven een actie om steun begonnen bij de grote fabrie ken in het Waalse deel van het land. Zij zijn met luidsprekerswagens en strooibiljetten naar Luik en Char leroi gegaan om de naar hun werk gaande arbeiders ervan te overtui gen, dat overbrenging van het Frans talig deel van de universiteit van Leuven naar Wallonië ook een so ciale maatregel zou zijn ten gunste van de Walen. Inmiddels bereiden de politieke partijen zich voor op interpellaties, die a.s. dinsdag in de Kamer over de mln kwestie-Leuven zullen worden gehou- I den. De belangrijkste daarvan zal ongetwijfeld die zijn van de voorzit- de Vlaamse CVP-kamergroep. J. Verroken. Deze interpellatie is ge richt tot de eerste minister. Ze heeft volgens de officiële formulering be trekking op „de werkelijke oorzaken van de huidige spanning rondom de universitaire vraagstukken, alsmede op de onmiddellijk te nemen fun- dementele opties eii over de verdere schikkingen die zich opdringen". Verroken heeft het voornemen een motie in te dienen, waarin zeer dui delijk het overhevelen van de Fran se afdeling van de universiteit naar Wallonië wordt geëist. De Waalse CVP-leden hebben gis teren besloten dat zij tegen die mo tie zullen stemmen. Binnen de CVP schijnt men thans een beroep te heb ben gedaan op de (Vlaamse) oud- premder Lefèvre. De Vlaamse Academische Raad van de Leuvense universiteit heeft gister avond besloten, dat de cursussen van de Nederlandse afdeling volgende week maandag zullen worden hervat. De Vlaamse professoren die deze week staken ter ondersteuning van de eis van overplaatsing van Leuven- Frans, hadden de hervatting van de cursussen voor maandag aanstaande voorzien. Hun staking van deze week was als waarschuwing bedoeld: als op 23 februari geen beslissing over de toekomst van Leuven-Frans is geval len, zullen «ij opnieuw tot actie gaan. 6.50 i 7.00 i 7.03 t 7.25 t 8.00 i 8.20 i 8.45 i 9.32 i 9.35 i 10.00 i 10.30 i 10.35 i Pipo de clown Nieuws Van gewest tot gewest De Deltawerken Journaal en weerbericht Vidocq; tv-serie Melodie in wintertooi Ik en Gij Hier en nu Dichterbij Ezechiël Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 uur Stekker; Steravondprogramma 11.00 uur Studio 2300 Hilversum 2 6.30 uur De tafel van (half) zeven 8.30 uur Salzburger Festspiele 1967 en cjiótereti „Man aan de top" In een kapitalistisch land als Amerika (zo leerde de hoofd film ons gisteren) is het over lijden van de president-direc teur van een meubelfabriek een even verpletterende slag als by- voorbeeld de moord op de pre sident van het land. Althans, die indruk maakte het in de film „De man aan de top", die in 1954 werd gemaakt als een ode aan de Amerikaanse on dernemingslust. met uiteraard een uiteindelijke zege voor de main wiens idealen het meest op een fanfare leken. Robert Wise had de regie, en hij bleek er iets heel anders van gemaakt te hebben dan van de „West-side story", die hij zeven jaar later zou verfilmen. Het was een typische ster film, met 8 hoofdrolspelers. Dat kon dus niet missen. Het miste ook niet, je bleef er naar zitten kijken, of je wilde of niet w „Kijk op kunst Er was trouwens niet zo veel anders te bewonderen gisteren, „Kijk op kunst" even uitgezon derd. Daarin werd aandacht be steed aan de cinemanifesta tie in Utrecht, aan het Danzi- kwintet en aan het feit dat Van Meegeren 30 jaar geleden zyn Emmaüsgangers sleet en 20 jaar geleden terecht stond. Dat je heus wel van kunst kunt leven, heeft Van Meegeren op zijn manier wel bewezen, want hij bleek na de succesvolle verkoop van zijn vervalsingen 52 huizen in Amsterdam, 15 landhuizen in het Gooi en een villa in Nice te hebben aangekocht. Minder florissant leven de Nederlandse schrijvers. Bep Vuyk vertelde hoeveel zij in 1961 aan honora ria ontving over drie boeken (f800en hoe zij met lezin gen e.d. mee toch niet meer dan f2500.— per jaar weet te verdienen. Budddngh zei dat hü met zijn zeer succesvolle (dikke) poëziebundel „Deze kant boven" in twee jaar tijd ook niet meer dan f1500.— had verdiend. Ala aanvulling hierop kunnen wij nog melden dat G. K. van het Reve ons eens voorgerekend heeft hoeveel hij, met alle pu bliciteit en lawaai om zijn werk heen, met zijn veel verkochte boeken heeft verdiend. Zo om en nabij de f80.000.—. Een hele hap, zult u zeggen, maar dat dan uitgesmeerd over vijf jaar, dat wil duus zeggen f 16.000.- per jaar, oftewel f 1300.- per maand, waar de belasting nog afmoet. En dan ben je dus een van de meest verkochte auteurs van Nederland! Svbren Polet wist nog een aardige anekdote over het verschil in waardering voor bijv. een schrijver en een ac teur. Hij vertelde deze zonder de namen, maar die leveren wij u er graag bij. Victor van Vries land werd 70 jaar. Een Rotter damse boekhandel organiseerde een huldigimgsavomd, waarop enige schrijvers hun lezing zou den houden over de jubilaris en Ton Lutz een paar van diens verzen zou voorlezen. Men deed het con amore. Niemand ver wachtte een honorarium. Groot was dus de verrassing, toen de boekhandelaar de sympathieke geste maakte zowel de schrij vers (die het werk van de ju bilaris nog eens hadden nage plozen en er een mooi essaytje uit hadden gebrouwd) als Ton Lutz na afloop een gesloten en veloppe te overhandigen. Een dineetje besloot de bijeenkomst. Oh, de enveiloppe(!) herinner de Ton Lutz zich plotseling aan tafel. Hij scheurde haar open en trof twee briefjes van f25.- aan. Ook de schrijvers maakten hun enveloppe open. Zij vonden ieder één briefje van f25.—". Een kenmerkende anekdote voor de lage kaste, waarin de schrij vers in vergelijking met hun kunstbroeders de toneelspelers, de musici etc. nog altijd opge sloten zitten Een walgende tv-kijker heeft gisteren zijn toestel van de Eif- feitoren gegooid om te proteste ren tegen de slechte programma's en de reclame-uitzendingen. De 53-jaar oude Felix Laurent sleepte het toestel de trappen op naar het eerste platform om geen last te krijgen met de liftbedien den Sinds zaterdag j.l., toen een revolutionair comité aan de macht kwam in de provincie Honan, hebben de maoisten twaalf van de 29 Chinese pro vincies en andere bestuurlijke gebieden onder controle, aldus blijkt uit betrouwbare berich ten uit Hongkong. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwangtoeng, die aan Hong kong grenst, is een dertiende revolutionair comité bezig té ontstaan, dat wellicht nog deze maand zijn beslag zal krijgen. De „culturele revolutie", die de maoisten op steeds meer plaatsen aan de macht zou brengen, begon in Shanghai, waar na de „opstand" van 9 januari 1967 het eerste revo lutionaire comité werd opgericht. Toch hebben de maoisten in de aan grenzende provincie Kiangsoe hun macht nog niet weten te consolide ren, hoewel er een aantal voorberei dende revolutionaire comités is ge vormd. De aan elkaar grenzende pro vincies Kiangsoe en Anhwel zijn de dichtstsbevolkte van heel China. Er woont dertien procent van de totale bevolking. Kiangsoe is bovendien een de belangrijkste industriegebie- van het land. in april en december revolutionaire comités. De drie steden worden nu rechtstreeks bestuurd door het cen trale bewind. Tientsin, de derde stad van China en een belangrijke voor haven van Peking, was negen maan den lang het toneel van strijd tus sen strijdende groeperingen. In maart kwamen er revolutionaire comités in de provincies Sjansi, Hei- loengkiang, Sjantoeng en Kweitsjou. Aan het hoofd van het comité in Taijoean, hoofdstad van Sjansi, staat een mohammedaan. Sjansi is eer van de oudste mingebieden van Chi na. Er worden kolen en y'zer ge wonnen. In de provincie Sjensi, var Sjansi gescheiden door de Gele rivier de stryd om de macht onbeslist. NCRV: 18.00 Tyd i weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Stereo: Muz. van Het Leger des Heils. 19.Ï5 iktrum: nws. uit de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgelconcert (opn.)klass. ,^yd de werejd: iU.UU OW1UWCI Öl/Ci ivondprogr. 22.25 Boekbespreking. 22.30 *ws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Salontrio: lichte muz, 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojour- aal. 18 20 Uitz van de C.H.U. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. pro gramma. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij 19.40 Avondgebed. AVRO: 20 05 Land der Muzen: kunst - .30 Stereo: Salzburger Fest- serenade. (I.d. Pauze: 21.25-21.50 De Delta daarna;; klankbeeld). 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Ven ster op de hedendaagse muz.muzikale [lezing. 23.35 Hobo. en^jiano: klass. mod. I. 23.55-24.0 VOOR VRIJDAG 2 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.10 Het lev woord. 7.16 Badinerie: mod. platen (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 r de landbouwers; 12.27 tuinbouw; 12.30 werken (gr.). 15.30 Uit de school klapt: gesprekken met Jongeren. l6/)0 Nws. 16.02 Act. 16.05 Filmmuz. 16.30 Boem!!, progr. voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte gr muz. 17.30 Sportkom- pas. 17.50 Act. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7 20 Lichte grrnuz VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Radiojour- 'u 'ma./. II.JJ Dcufuuer, NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de land bouw. 12.40 Stereo; Lichte gr muz. 12.50 IRecht en slecht 13.10 die krant: een rubriek artikelen uit het buitenland. VARAi piano (gr.): klassie- Stereo: II 14.20 Wikken i irubrlek NRU: 1450 Zinvolle jetijdsbestedlng_voor de grote massa. Vonken onder de 16.45 Concert: A. Omrc 11 ste: mod. muz klass. liederen. 17J tergronden Hilversum 3. 240 Informatie: Ach- VARA: 9.00 Nws. 9.02 Lichte grmuz. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.03 (13.00-13.02 Nws). 13.30 TROS: 14.00 Help: gevar. platenprogr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuwe gr.platen. AVRO: 15.00 Nws 15.02 Muziekkant- -18.00 Gevar platenprogr. mobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal KRO: 19.06 Waauw: gedanste hitparade. 19.32 Tellxer, een jong tijdschrift. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Scala Variété: showpro gramma. 21.00 In kleur: Het Con- ~|(The music academy) f itr feuilleton. -22.50 Journaal Nederland II weeroverzlcht. er het nws. 20.45 Co- TV-feuilleton. n m 22.15 Uitgerekend, dag. NRU: 9.00 Mod.sumentenrubriek. NTS: 22.20-2255 Jn,

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5