Visserij had slecht jaar Kleine tulpenbollen groeien het snelst Gladiolen blijven duur Dominee afgevoerd van sprekerslijst S.G.P. Koningin Juliana leeft mee met Urk DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Laboratorium ontwikkelt selectiesystseem De tweede februari zal ir. G. Hekstra promoveren op een proefschrift getiteld „Selectieve teelt van tulpen gebaseerd op produktie-analyse". Daarmee heeft hij een knuppel in het hoen derhok geworpen, want niet iedereen gelooft zo maar, dat zijn ideeën juist zijn. Ze druisen in tegen alle bestaande opvattingen. Opvattingen, die ook geprogapeerd zijn door wetenschappe lijke onderzoekers en voorlichters. Prof. Schenk, zelf voortko mend uit het bloembollenvak, heeft verklaard, dat men dit proefschrift moet zien als de eerste schrede in het onderzoek naar betere selectiemethoden. Hij hoopt dit onderzoek te be spoedigen door een discussie in en met de praktijk uit te lok ken. En dat is ook een nieuwe opvatting in het bloembollenvak. Om met heit laatste te beginnen, de bevindingen vroeg in de prak tijk brengen is nieuw. Het is op i sommige punten ook gevaarlijk, want de ongeduldige praktijkman wil wel eens de woorden van de wetenschap pelijke onderzoeker anders uitleggen dan ze zyn bedoeld. „Proefsgewijze" toepassing van ohemsohe bestrij dingsmiddelen is wel eens opgevat als een goedkeuring om het middel overal en volop te gebruiken. Er zijn ongelukken uit voortgekomen. In het gevail van een nieuwe wijze van se lecteren van bloembollen kunnen vermoedelijk geen brokken worden gemaakt. Bovendien kan een aantal mensen uit de praktijk meer erva ringen opdoen dan de wetenschappe lijke onderzoeker alleen. Ze groeien en bloeien maar één keer per jaar en in feite kan men dus maar één keer per jaar iets constateren. Aan gezien het een natuurprodukt is. dat ieder jaar aan andere weersomstan digheden blootstaat en daar dan ook anders op reageert, moet men waar nemingen over zeer lange perioden doen. Gelukkig is het in Nederland zo, dat de vooropleiding van veel telers dusdanig is, dat zij kunnen helpen. Sommigen zijn niet zelden op de onderzoekingen van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek voor. Op een gegeven ogenblik ko men ze wel voor een muur te staan, die dan werkelijk theoretisch moet worden opengebroken. In dit geval wil het Laboratorium dus medewer king van de praktijk verkrijgen. Dalende produktie Het is ln wetenschappelijke krin gen al lang bekend, dat sommige va riëteiten van bloembollen en vooral van tulpen jaar na jaar minder op brengen. Het Landbouw Economisch Instituut heeft dit uit een aantal bedrijfsboekhoudingen geconstateerd. Aangezien dit bij stijgende kosten bijzonder gevaarlijk is voor het voortbestaan van de tulpenkweke rijen is men gaan zoeken naar de oorzaak van de teruggang. Ir. G Hekstra was met dit onderzoek be- In vele voorllchtingsmedia is de kweker altijd gezegd, dat hij moet zorgen .goede dikke bollen" op te planten, omdat die goed groeien en dus ook het meeste rendement geven. Ir. Hekstra ging na of dat wel waar was. Hij kwam tot merkwaardige Russische ploeg voor Winterspelen De Russische schaatsploeg, die zal deelnemen aan de Olympische Win terspelen in Grenoble, is als volgt sa mengesteld Heren: Matoesevibsj, Grisjin, Antson, Moe- ratow, Lepeskjin, Goejajew, La- vroesjkin, Kerstjenko, Kaplan, Mal- jakin, Masjkow, Stanislaw. De drie eerstgenoemde rijders na men al eerder aan Olympische Win terspelen deel. De overige negen ma- ken him debuut. Dames: Loedmilla Titowa, Lidia Skobliko- wa, Irina Egorova, Lasma Kaoenis- te, Anna Sablina, Tatjana Sidorowa. Sportsplinters Voetbal - Het Nederlandse mili taire elftal heeft gisteravond in Leeuwarden een oefenwedstrijd tegen SC Cambuur met 50 gewonnen. Bij de rust had de eerste-divisieclub een achterstand van 20. Voor de mili tairen scoorden Rensenbrink (DWS) Klijnjan (DFC)v.d. Kuylen (PSV) en Jeuring (NEC. tweemaal). Onge veer 3000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Tennis - In de eerste ronde van het damesenkelspel van het interna tionale tennistoernooi, dat in Auck land wordt gehouden, hebben de Ne derlandse vertegenwoordigsters Judith Salomé en Astrid Suurbeek beiden hun party gewonnen. Judith Salomé won in drie sets (64, 26, 62) van mej. Stephan (NZ) en Astrid Suurbeek versloeg de eveneens uit Nw-Zeeland afkomstige bej. Stevens in twee sets (86, 6—2) Wielrennen De lerbond, die volgend jaar de wereld kampioenschappen voor profs orga niseert, heeft de wegwedstrijd toe gewezen aan de plaats Zolder, die daarvoor ruim anderhalf miljoen gul den moest betalen. De .m'ste datum voor de wedstrijd staat nog niet vast. Waar de baanwedstrijden worden gehouden is nog niet besloten. Er zijn drie kandidaten: Antwerpen, Luik en Oostende. Zaalhandbal Joergen Lade- fogev, een Deense zaalhandbalkeeper 1 is gisteren in Velje overleden nadat hij een bal tegen het hoofd had gekregen. conclusies. Was het in de praktijk gewoonte om de kleinste maten weg te gooien, kortweg gezegd onder zes gooit men weg, de heer Hekstra be vond, dat bolletjes van vier en vijf centimeter verbazingwekkend snel groeien. Uit een nader onderzoek blijkt, dat de jonge balletjes, die elk jaar tussen de rokken van de tulp worden gevormd verschillen in groei vertonen Het bolletje dat vlak naast de steel ontstaat is in augustus nau welijks zichtbaar De andere kun je duidelijk zien. Een paar maanden later echter blijkt het kleinste bol letje met enorme snelheid te groeien en al het voedsel van de andere op te stokken. Zo"n snelgroeiende bol is een kolfje naar de hand van de kweker. Ir. Hekstra noemt dit een A-bod, de rest B, C en D bollen. Er is nog een H-bol. maar die zit hele maal aan de buitenkant. Dat bol letje wil merkwaardigerwijs ook nogal groeien! In het Weekblad voor Bloembol lencultuur heeft ir. Hekstra zijn be vindingen gepubliceerd. Er is geble ken. dat deze A-bollen inderdaad sneller groeien dan de andere. De I grote kunst wordt nu om die bollen te vinden. Men zal in de produktiemethoden anders moeten gaan denken. Plantte men tot nu toe een aantal kleinere maten door elkaar, nu zal men maat voor maat moeten zeven om te kun nen constateren, welke bollen het best groeien. Dit zijn dan de A-bol len. De heer Hekstra heeft het onder werp nog niet uitputtend kunnen be handelen. Hij heeft proeven genomen met een paar variëteiten, die nogal kleine bolletjes opleveren. Het duurt dan ook wel een poosje voordat die kleine bolletjes groot zijn. De kwe ker krijgt op een gegeven ogenblik een oppervlakte met kleine bolletjes en naar verhouding te grote, noemt dat een Jang ondereind". Dat is duur Vandaar, dat hij de neiging heeft dat „lange ondereind" op te ruimen. En nu zou hy zo maar zonder meer moeten aannemen, dat hij het juist moet aanhouden. De heer Hek stra heeft ook, zeer voorzichtig ge zegd. dat bollen die niet zo snel uit elkaar vallen, misschien wel het best via die zeer grote bollen moeten worden voortgeteeld. En dus ziet men, dat de wetenschap de praktijk nodig heeft. Er worden schema's op gesteld. die straks in praktijkmede delingen worden verklaard en zo trekt men gezamenlijk op naar een betere produktie. Voor ons is er opeens een ander vraagteken. Het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt in Wageningen zoekt een oplossing voor de vraag rom of waardoor een plant gaat bloeien We hebben er nooit aan ge dacht. Maar waardoor komt het dat tulp de eerset jaren wel heel blijft en snel groeit, waarna de groei afneemt. Geen probleem waarvan iemand een nacht wakker zal liggen. Hoofdzaak is, dat men nu gaat ont dekken. dat er meer methoden zijn snelgroeiende partiien te krijgen dan alleen tooperpartiien. Het L.E l. heeft namelijk berekend, dat 64 van d'e bloembollenbedriiven bedrijfs economisch gezien niets ooieveren. De kweker heeft dan met zijn han den heel wat verdiend, maar hij is toch geen ondernemer geworden om biina net. zoveel als zijn personeel te verdienen en soms misschien nog minder! Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Wezep (buitengew. wijkgem. in wording) K. Schipper te Middelharnis. Aangenomen (toez.) Chr. var (Dr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Delft (als miss. pred. op Midden-Java) drs. S. de Jong te Baarn naar Vleuten-De Meem P. de Vries te Box-Hill (Australië). CHRIST. GEREF. KERKEN Paus naar Chili? Het officiële Chileense regerings blad La Nacion deelt mee, dat Paus Paulus in augustus een bezoek aan Chili zal brengen na deelgenomen te hebben aam het eucharistisch con gres In Columbia. Een woordvoer der voor de pauselijke nuntius in Chili wilde dit bericht bevestigen noch ontkennen. Aan de Lissese veilingen De aanvoer van gladiolen is niet meer zo gelijkmatig ge spreid als men eigenlijk wel wenst. Bij Hobaho in Lisse worden geregeld behoorlijk wat manden aangevoerd, die graag door de exporteurs wor den gekocht. De prijzen zijn wel zo. dat de kwekers toch nog eens goed radenken of ze niet nog wat zullen verkopen, want vooral in de kleinere ma ten zijn mooie prijzen te ma ken. (Van onze correspondent) De rede, die ds. J. J. Poort, orthodox-hervormd predikant in Kamerik (bij Woerden) vrijdag 19 januari op een regionale voorlichtingsbijeenkomst van de Protestantse stichting voor verantwoorde gezinsvorming in hotel „De Veluwe" in Nunspeet heeft gehouden, blijkt in staatkundig gereformeerde kring flin ke deining te hebben veroorzaakt. nemen van de rede van ds. Poort, omdat deze ingaat tegen het stand punt van de SGP. Het bestuur van de afdeling Zuid-Holland van de SGP gaat nog een stapje verder Dit heeft ds. Poort bericht, dat het, gezien de deining ontstaan naar aanleiding van diens rede in Nunspeet, het raad zaam acht hem af te voeren van de sprekerslijst van de partijEen aan tal spreekbeurten door ds. Poort is inmiddels afgezegd en hij heeft van andere SGP-afdelingen bericht gekre gen, dat hy niet meer hoeft te ver schijnen. Het provinciaal bestuur laakt de positieve instelling van ds. Poort ten opzichte van het gebruik van anti-conceptionele middelen, met name van de pil en schrijft dat het optreden van ds. Poort verwar ring en verontrusting heeft verx>r- zaakt in SGP-kring. Te positieve instelling t.o.v. de pil De predikant, die in Nunspeet op trad als gastspreker van de PSVG, had namelijk gezegd dat niet de an- ti-comceptie pil ware goed of ware af te keuren, maar het gebruik er van. Hij zag in de uitvinding en het gebruik van de pil een stukje „voor zienigheid Gods" en kenschetste het traditioneel-kerkelijk perspectief ten opzichte van de sexualiteit als „be nauwd en benauwend". Ds. Poort heeft van ir. C. van Dis een brief gekregen waarin deze na mens het hoofdbestuur van de SGP meedeelt, dat het hoofdbestuur zich naar aanleiding van binnengekomen bezwaren genoodzaakt ziet in „De Bazuin" van 1 februari afstand te Ds. F. J. Rumainum plotseling overleden Ds. F. J. S. Rumainum, voorzitter van de synode van de Evang. Chr. Kerk in West Irian (Nieuw-Guinea), is zaterdag plotseling overleden. Vanaf haar zelfstandigwording in 1956 was ds. Rumainum de leider der Evangelisch christeiyke Kerk. Hy was een man die oog had voor de grote beleidsvragen, die ver vooruit zag en aan de ontwikkeling leiding gaf. Zodra het bestuur over Nieuw- Guinea was overgedragen bracht hy een bezoek aan Djakarta om daar de band met de Indonesische kerken te herstellen. Ook later vloog hy ver scheidene malen naar het modera- men van de Raad van Kerken in Djakarta om daar de belangen van zyn kerk te bepleiten. Hoewel zyn duidelyke keuze voor aansluiting van West Irian by Indonesië in zyn kerk bekritiseerd werd herkoos men hem telkens als voorzitter der Synode. Ds. Rumainum heeft in de winter van 1959/60 met zyn vrouw een lang durig bezoek aan ons land gebracht. Hy had het plan dit jaar opnieuw een bezoek te brengen aan kerkelyke lei ders in West Europa. De Evangelisch Christelyke Kerk en de met haar samenwerkende ker ken in Nederland en Duitsland verlo ren in ds. Rumainum een wys leider en een goede vriend. Jammer Het commentaar van ds. Poort op deze „ex-communicatie" luidt: „Een verdrietige zaak. Geen SGP-er heeft gevraagd om toesturing van de le zing of om een nader gesprek. Ik dacht dat het een goed gebruik was om ook de andere party te horen. De SGP rekent kennelyk alleen met het eigen standpunt. Zy wil geen gesprek hebben, zij werpt alleen uit. Ik vind de gang van zaken daarom zo jam mer, omdat juist velen in de SGP tobben met problemen aangaande Ds. H. Bouma 25 jaar predikant Op 7 februari is het vyfentwintig jaar geleden, dat ds. H. Bouma, de nestor van de predikanten van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Assen werd bevestigd als predi kant van één van de Geref. Kérken in Nederland. Nadat de heer Bouma door de clas sis 's-Gravenhage was beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken en hy maanden te Sassenheim werkzaam was geweest als hulpprediker werd hy op 7 februari 1943 door ztfn vader bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Niezyl. In deze zy'n eerste gemeente maakte ds. Bouma zich op 6 maart 1945 los van de synodale be sluiten. Op 14 juli 1946 verwisselde de jubilaris de Gereformeerde (Vrijge maakte) Kerk van Niezyl met de Ge reformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Assen. In de loop der jaren heeft hy vele bestuursfuncties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in verschil lende colleges en commissies. sexualiteit. Maar het taboe van er niet over mogen praten is blykbaar in de SGP heel sterk". Ds. Poort zegt, behalve anonieme telefoontjes en scheldkanonades, ook veel positievere reacties te hebben op zyn rede in Nunspeet. Op het bu reau van de PSVG in Den Haag vindt zyn (gestencilde) rede gretig aftrek, zo vertelt hy. Voor de regio nale byeenkomst van de PSVG in Nunspeet waren vertegenwoordigers van alle kerkelyke stromingen in de wyde omgeving uitgenodigd. Er wa ren circa 200 belangstellenden. De byeenkomst was belegd naar aan leiding van het feit dat eind vorig jaar het maandblad „Gezond Gezin" van de PSVG zyn 25.000ste abonnee boekte op de Noord-Veluwe. C. J. E. Dinaux PEN-voorzitler De essayist en literatuurcriticus C. J. E. Dinaux is gekozen tot voorzit ter van het Pen-centrum voor Ne derland. Hy is de opvolger van de dichter Willem Brandt, die op 1 maart als voorzitter aftreedt wegens beëindiging van de statutair vastge. stelde bestuurtermijn. Ook Jan H. de Groot (penning meester) en dra. Aleida Schot tre den om deze reden af, terwyl Gabriel Smit zyn bestuursfunctie neerlegt wegens drukke werkzaamheden. Nieuwe bestuursleden, gekozen op de jongste algemene ledenvergade ring, zijn Hans Andreus, MiepDiek- mann, Marie-Sophie Naithusiua en Ad Odyk. Vanaf 1 maart zal het bestuur van het Centrum door deze mutaties als volgt zyn samengestel: C. J. E. Di naux (voorzitter), Simon Koster (se_ cretaris), drs G. Borgers (penning meester), Hans Andreus. Miep Diekmann, Steven Membrecht, Ma rie-Sophie Nathusius, Ad Odyk, drs. Eldert Willems (leden) Gesprek over Ned. katechismus Pater E. Dhanis en pater J. Visser uit Rome zyn in Nederland aange komen om besprekingen te houden in verband met de wyziglngen, die de commissie van kardinalen voor de Nederlandse katechismus voor stelt De bisschoppen hebben mgr. prof. H. FY>rtmann van Rysenburg aangewezen als gesprekspartner. Na afloop zal het resultaat van de besprekingen aan de bisschoppen aan de auteurs van de katechismus worden voorgelegd. gewaardeerd. De goedkoopste kosten I nog altijd de leverbare gladiolen bin- f 5,00. Er gaan er 1750 in een mand, nen, al neemt de stroom steeds af. die derhalve f 87,50 opbrengt. Het Maar de belangstelling van kopers- zyn getallen, waaraan vooral land- zyde blijft, waardoor de prijzen niet bouwers, die ook gladiolen telen, moe- i slechts op (hoog) peil blijven, maar ten wennen. Tulpenkwekers zullen hier en daar nog wat aantrekken. Ook ook met enige jaloezie naar die pry- zen kyken, want ze hebben heus wel minder gekregen voor beste party en handelssoorten. De maten komen zeer verschillend binnen. De dikke maten van de duur ste rassen zyn vermoedelyk uitver kocht, want we vinden ze niet onder de aanvoer, zodat er geen pryzen te noteren zyn. In andere gevallen zyn de kleinere maten „schoon op". De bekende Oscar is al helemaal verhou dingloos geworden, want z 14/op kost van f 6.00 tot f 5.00 per honderd, dan 12/14 6.00 tot 5.70, de 10/12 6.00 tot 5.70 en dam komen de 8/10 met 3.40. De Duitse vrachtvaarder Hornland is gisteren na een vlot verlopen actie van de plaats waar het schip eind oktober vorig jaar op de Nieuwe Waterweg zonk, hangend in de stroppen van vijf zware bokken, naar het Prinses Irenedok van de Verolmewerf op Rozenburg gesleept. De Hornland zal daar worden gerepareerd. Restanten Er is alles by elkaar een goede handel in restanten. Niemand im de exportwereld rukt zich de haren uit het hoofd van spyt diat hy niet vroe ger heeft gekocht, wamt tegenover de dure inkoop kan hy meestal wel weer een goede verkoop van niet geëxpor teerde restanten zetten. Uit de pry zen is wel op te maken, dat deze knollen niet meer tot het „bygoed" moeten worden gerekend en ook niet dat deze handel, zoals vroeger werd beweerd, zich gemakkelyk laat stu ren door de lange verkoopperiode. Er biykt in de afnemende landen een bewuste vraag te zyn. Prijzen Dit is te zien aan de pryzen die voor z 14/op, 12/14, 10/12, 8/10 per honderd als volgt zyn: Agnita 7,00, 7.50, 5.80-5.30, 3.00; Arisocrat 6.50, 6.30, 6.00, 3.20; Benares 9.00, 8.75, 6.49, 3.00; Bloemfontein 6.30, 5.70, 5.80-5.50, 5.40, 3.00; Dr. Fleming 9.50, 9.00; Elan 6.50-5.70, 5.40-5.00, 4.85, 4.75; Flower Song 7.50-7.00, 6.85, 5.30; Friendship 10.80, 9.60. 8.60. 4.25; Hap py End 12.50, 11.80, Hochsommer 6.30, 6.30, 5.80, 3.56; Leeuwenhorst -, 6.85, 4.20-3.70; Mabel Violet 6.80, 6.20, 5.40, 2.70; Nieuw Europa 7.50, 6.70-6.30; Oscar 6.00-5.75, 6.00-5,75, 6.00-5.70, 3.40-3.00; Peter Peare 7.20, 6.00, 5.50, -; Pres. Kennedy 9.00, 7.50, 5.40, 2.80; Sans Souci 8.50, 7.50, 7.20, 6.00; Vink's Glory 9.00, 7.45. H.B.G. By de coöperatieve Bloembollenvei lingvereniging H.B.G. in Lisse komen Enkele gladiolen-noteringen: Con cordia 12,50/12,60/7,70; Dr. Fleming 10.65/11,60/6.00 - Happy End 11,55/ 12,00 - 11.35/7,10—6,90; Herm. v. d. Mark 14,10/13.05/10.40-9.65/6.05/5,95 - Picardy 8,95-8.85/8.85/6,80; Sans Sou ci 9,10-8,60/8.00 - 7.55/7,50-7,15; Spic and Span 8,60-8,10/8, 75—«,30/ 7.30- 7,10. In diverse gevallen lagen de pry zen voor de maat 12/14 hoger dan die van 14/op. Op de vrije bloemenveiling van de HB.G. waren de pryzen de afgelopen week aan de hoge kant. Vooral van exportzyde was veel belangstelling voor tulpen en narcissen, terwyi by deze duurder wordende markt ook de hyacinten in prijs opliepen. Voor het eerst gedurende haar prille bestaan boekte de veiling een weekomzet bo ven de f 100.000.— Hier volgen enkele noteringen: Adela 1,45—1,80, Ahoy 1,55—1,65, Apeldoorn 1,852,55, Apricot Tri umph 1.45—1,75. Blenda 1,50—1.70, Cassinl 1,301,75, Doorman 1,25-1,75, Emmy Peeck 1,401,70, Gander 1,45- 1,80, Hibemia 2,152,35, Invasion 1,65 1,70, Jacob's Dream 1,552,00, Krelage's Triumph 1,251,55, London 2,00—2.25, Lustige Witwe 1,45—1,80, Mad. Spoor 1,45—1,85, Nyssen's Me mory 1,85-^1,90, Overdale 1,301,65, Paul Richter 1,60—2,10, Pediment 1,40 1,55, Preludium 1,45—1,65. Promi nence 1,60—2,10, Ralph 1,60—1,80 Rose Copland 1,752,10, Trance 1,45- 1,80, Tommy 1,401,75, Topscore 1,45- 1,95, v. d. Eerden 1,551,70, Narcis sen; California 1,001,05, Carlton 1,10—1,40, Cragford 1.00—1,15, Dutch Master 1,251,55, Early Glory 1,05 1,10, Flower Record 0,801,10, Ger- brand Kieft 0,80—1,00, Golden Har vest 1,201,55; Hyacinten: Amster dam 0,150,27, Anna Marie 0,170,32, Delft's Blauw 0,250,34, Edelweiss 0,24—0,28, Jan Bos 0,18—0,24, L'inno- cence 0.23—0,48, Pink Pearl 0,20—0.32. Diversen: Azalea 1,503,00, Amaryl lis/pot 2,202,50, Anemonen 1,00 1,05, Ceneraria 1,351.60, Freesia' 0,901,30, Forsythia 0,350.58, Iri Wedgwood 1,752,35, Kastanje 0.45 0,75, Muscari 0.470,56. Narsissen/'pot 0,32—1,20, Plumosa 0.65—0,80. Het Parool dient klacht in tegen Vrij Nederland Het dagblad Het Parool zal by de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen tegen het weekblad Vry Ne derland. De klacht betreft een artikel ln Vry Nederland van 27 januari, waarin werd meegedeeld, dat mej. W. Hora Adema ontheven is van de leiding van de vrouwenpagina van Het Parool en dat zy daar per 1 febr. ontslagen was. De heer W. van Norden, directeur van Het Parool, schryft deze week in een ingezonden stuk in Vry Neder land dat mej. Hora Adema niet lan ger de leiding heeft van de vrouwen pagina, maar niet per 1 februari is ontslagen. .Door niet by ons te informeren naar de werkeiyke toedracht van za ken, en door klakkeloos te publiceren wat u als geruchten vernam, heeft u een geheel verkeerde indruk gewekt over ons personeelsbeleid. Wy achten dit dermate verwerpelyk, dat wy hierover by de Raad voor de Journa listiek een klacht tegen u zullen In dienen", aldus de heer Van Nor den. De heer Van Norden merkt verder o.m. op, dat het wel voor de hand ligt te veronderstellen dat het dienst verband met mej. Hora Adema zal worden beëindigd, omdat tot nu toe by Het Parool geen andere passende functie voor haai- gevonden kon wor den. Na ramp met de UK 91 Koningin Juliana heeft de burge meester van Urk een telegram van deelneming gezonden in verband met het vergaan van de UK 91. „Nu helaas definitief moest wor den aangenomen, dat de UK 91 „De jonge Albert" met zyn bemanning is vergaan, wil ik myn deelneming betuigen met de driemaal in korte tyd herhaalde rampspoed, die de Urker gemeenschap trof. Ik verzoek u myn deelneming in het bijzonder aan de nabestaanden te willen over brengen", aldus de letterlyke tekst van het telegram. Burgemeester K. Bossenbroek heeft gisteravond met de wethouders K. Romkes en A. Verhoeff de nabestaan den van de slachtoffers bezocht en het telegram van Koningin Juliana, voorgelezen. Urks eerste burger heeft het plan opgevat zaterdag met ongeveer 25 in gezetenen op het wad by het Gro ningse plaatsje Pieterburen te gaan zoeken naar de lichamen van de vijf opvarenden van de UK 91, die eind vorige week met hun schip zün on dergegaan. Opbrengst daalde met f 1.433.049,- en aanvoer met 358.461 k« Het zou wel een wonder zyn ge weest als de decembermaand nog een ommekeer had kunnen brengen in de vissery van het afgelopen jaar. De decembermaand volgde het voor beeld van de voorafgaande maanden door ook nu met lagere cijfers uit de bus te komen dan december 1966. De aanvoer daalde van 4.547.121 tot 4.188.660 kg, een nadelig verschil van 358.461 kg. De opbrengst verminder de van f5.910.948,- tot f4.477.899,-, Een aanzienlijk grote terugval dus van f 1.433.049,-. De verse haring betekent in de de cembermaand niet zoveel, maar toch was er een teruggang en wel van 323.661 naar 212.684 kg en van f 239.873,- naar f 127.088,-. De gezou ten haring tuimelde nog veel erger, n.l. van 127.350 naar 11.250 kg en van f 101.247,- naar f6.063,-. Daarentegen steeg de makreel van 12.840 tot 116.452 kg en van f 8.384,- tot f 64.189 De sahelvis gaf een enorme terug val te zien: van 1.120.622 naar 291.467 kg en ondanks een gestegen kilo- gramprys van f 592.222,- naar f210.394,-. Een lichte daling was er by de wyting, n.l. van 316.482 naar van f 180.832,- na&c De van kabeljauw steeg van 804.096 naar 991.763 kg, maar de opbrengst daalde van f708.734,- naar f 554.785,-. Koolvis leed ook onder een dalende prys. De aanvoer steeg van 266.795 tot 421.547 kg, maar de op brengst ging slechts omhoog van f 156.210.- tot f 165.165.-. Teleurstellend was de scholvissery. Terwyl de aanvoer tot meer dan het dubbele steeg, nl. van 452.972 tot 953.641 kg. daalde de opbrengst nog van f467.789.- tot f449.006.-. De tong vangsten stelden weer teleur. De aan voer daalde van 681.415 naar 495.618 kg, de opbrengst van f3.001.273.- naar f 2.302.896.-. De slechte uitkomsten van de vis sery weerspiegelen zich in de jaarcij fers van IJmuiden. De aanvoer viel terug van 92.275.212 kg in 1966 tot 78.731.480 kg in het afgelopen jaar, een nadelig verschil van niet minder dan 13.543.732 kg. De opbrengst daal de met f7.335.082,-, en wel van f 75.992.580,- in 1966 tot f 68.657.498 - in 1967.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11