Winkeliers willen ?en eigen warenhuis Maantaxi deed liet prima Gouden eremedaille voor J, Knijnenburg Saigon is frontstad ONRUST AAN DE GRENZEN VAN ISRAEL Warmond heeft weer gemeentesecretaris LEIDENAAK (20) -net terug uit Turkije- GEARRESTEERD Molen maakt geen luchtreis Vondeling uit ziekenhuis Begroting Fina ncien aangenomen JENSDAO 31 JANUARI 1888 tlIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 lan de Schoolstraat n Voorschoten i eerste ledenvergadering van de f opgerichte Algemene Winke- rereniging Voorschoten had een gen agenda. 2 wethouders zet- iet beleid uiteen van de gemeen- ie overheid en de leden kregen (enheid om vragen te stellen, er voorzitterschap van dhr. C. pier kreeg de vergadering een verloop. De wil by de Voorscho- middenstand om de handen in- te slaan en te zorgen dat de gracht niet weg vloeit naar an- winkelcentra in de naburige ge iten is thans aanwezig. Ithouder Kamminga sprak zijn ede uit over deze onwikkeling bij foorschotense winkeliers en be- t daarna de algemene proble- f* van de middenstand. Naast gewijzigd behoeftepatroon en de Enst van het groot winkelbedrijf, )t karakter van Voorschoten de (te jaren geheel veranderd. Van agrarische gemeente van nog 9.000 inwoners is Voorschoten tn 20 jaar gegroeid tot een fo- (ngemeente met bijna 20.000 in ks. Dit alles eist dat de winke- jsakelijke r )thouder Van der Laan sprak het bestemmingsplan Noord- &nd. In dit plan zullen eind van (aar reeds 538 woningen gereed jgoed voor 2.000 bewoners. In to- I komen er in Noord-Hofland 9 |000 inwoners. Op de kaart staan de reserveringen voor de open gebouwen, zoals een kerk en len. maar ook een winkelcen- van 2800 m2 oppervlakte, vol- jde voor 10 12 winkels. De moeilijkheid is dat dit winkel centrum waarschijnlijk wel gebouwd zal worden door een beleggingsfonds. Het gemeentebestuur kan aandringen op verhuur van de winkels aan Voor- schotense middenstanders, maar daar is ook alles mee gezegd. De taak van de overheid is het scheppen van het juiste klimaat, zowel voor de mid denstander als voor de consument. Deze maand wordt <ie eerste nood- wnkel in Noord-Hofland geopend. Aan het slot van de vergadering kwam de heer Van Beveren met een voorstel om te brachten gezamenlijk tot koop over te gaan van het open liggende stuk grond aan de School straat. Wanneer een aantal winke liers bereid zou zijn om gezamenlijk een soort warenhuis op te zetten, dan is er een mogelijkheid om een vestiging van een eventueel grootwin kelbedrijf midden in het centrum te weren. Vanuit de vergadering kwam reeds steun voor het voorstel en een en ander zal getoetst worden op de realiteit. Vele vragen kwamen vervolgens aan de orde, zoals de weekmarkt, huisvesting van het gemeentelijk ap- lat en vakantiesluiting. Vele vra gen zullen in de komende weken door het bestuur worden uitgewerkt. WASSENAAR Technisch loofdamhtenaar met pensioen Iteren, op zijn 65ste Terjaardag, t de heer C. J. Bloys van Tres- technisch hoofdambtenaar A. Se dienst Gemeentewerken af- |d genomen in verband met het ken van de pensioengerechtigde |jd. In het kantoor van de dienst een afscheidssamenkomst plaats namens het gemeentebestuur ouder mr. N. W. A. Brink van bare werken aanwezig was. Brink dankte in een hartelijke Jiraak de scheidende functionaris i de belangrijke diensten die hij fc 1948 aan de gemeente Wasse- r heeft bewezen Hü vervulde bij Benst een belangrijke functie als Ivan de afdeling nieuwbouw weg- aterbouwkundige werken en rio- gen. Bij de gemeente stond de jBloys van Treslong bekend als (nd, die op tactische wijze leiding (geven aan het personeel, die de toon en houding wist te vinden !t contact met de aannemers en in het contact met de burgerij. Brink overhandigde de schei ambtenaar namens het ge> tebestuur een geschenk, da te pas zal komen bij een van hobbies: een filmviewer. J. Kramer, adjunct-directeur ie dienst dankte zijn scheidende werker voor de prettige colle- wijze van samenwerken. De A. Vaandrager voerde namens het personeel van de t en bood hem een hobby-set «nsdagmiddag heeft de heer van Treslong in restaurant Li een afscheidsreceptie gehou- voor het personeel van gemeen- 'ken en andere belangstellenden. Oranjebal in Jeroenhuis r gelegenheid van de verjaardag Prinses Beatrix organiseert de enaarse Oranjevereniging „Ko- Wilhelmina" vanavond om in het Jeroenhuis een oranje- [Voor de muziek zorgt de band ng Birds". Architectuur bij )utl Wassenaer" de leeszaal van dè Wassenaarse ibare bibliotheek aan de Luifel- hceft gisteravond voor de leden de Historische Vereniging „Oud senaer" prof. ir. M. J. Granprë tre een causerie gehouden over ien in Wassenaar, gisteren, van en morgen". 84-jarige oud-hoogleraar in de itectuur aan de Technische Ho- ïool in Delft hield voor de pauze bijzonder interessante beschou- over architectuur in verleden, 5 en toekomst en besprak na de aan de hand van een aantal diverse typen van woningen in ienaar. Oud en nieuw wisselden tr daarbij af. Kernachtig karak- seerde prof. Granpré Molière de ensten en de minder sterke zü- van de bouwwerken, waarbij hij toehoorders de ogen opende voor lei details. orzitter G. J. van Nimwegen 'te aan het slot van de avond de der voor zijn betoog en het be- van de Stichting Wassenaarse federatie voor de verleende rijheid. VOORSCHOTEL Nieuwe secretaresse bij plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte- heeft het nieuwe jaar ingezet met, een bijeenkomst tijdens welke ver scheidene films werden vertoond, zo als „De Oesterfilm" uitgaande van de directie Visserijen en de film „En de zee was niet meer" van Bert Haan stra. Films, die de aanwezigen bij zonder boeiden. Na het vertonen van de films volg de een zeer belangrijk gedeelte van de avond, de bestuursverkiezing. De presidente, mevr. W. Gerritsen- v. d. Meer werd herkozen, evenals mevr. A. Dijkman-Heijkoop, penningmees- teresse. De secretaresse, mevr. E. Bakker van Riel was niet herkiesbaar. Haar plaats werd ingenomen door mevi Polling-Jongert. Het bestuurslid mevr. J. de Vree-Luttersveld, dat ook niet herkiesbaar was wordt opgevolgd door mevr. D. Zuilhof-Rooker. Mevr. Bakker is zeven jaar be stuurslid geweest, waarvan vijf jaar secretaresse. Omdat zij de langste tijd heeft samengewerkt met de vroe gere presidente, mevr. Lekkerkerker, sprak deze dan ook het dankwoord en bood geld aan voor het kopen van een tinnen kandelaar. Een kaart met een geborduurde kandelaar erop, werd daarbij symbolisch overhandgd. Ook mevrouw De Vree, die een paar jaar bestuurslid is geweest, kreeg een ge schenk aangeboden door mevr. M. Stam, vergezelgd met een dankwoord je. G. A. A. Mulder secretaris van Leimuiden De heer G. A. A. Mulder, referen- daris van algemene zaken in Voor schoten, is gisteravond door de ge meenteraad van Leimuiden benoemd tot gemeente-secretaris. WARMOND INTRO en negro spirituals INTRO, de nieuwe vereniging in Warmond werkzaam op cultureel ge bied, belegt voor alle jongeren vrij dagavond om 8 uur in „De Burcht" een bijeenkomst over spirituals. Spre ker is de heer J. J. de Graaff. Een speciale zanggroep uit Voorhout zal optreden en negro-spirituals ten ge hore brengen. Korfbalwedstrijden Voor. de chr. korfbalvereniging „Warmond" staan voor zaterdagmid dag twee uitwedstrijden op het pro gramma. Het eerste twaalftal speelt Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft bekend gemaakt dat de eerste vlucht van de „maantaxi" van de Apollocombinatie verleden maand waarschijnlijk zo goed is verlopen de plannen voor een tweede on bemande vlucht misschien kunnen worden geschrapt. Dit zou inhouden dat er een sprong van verscheidene weken zou worden gemaakt in he>t programma dat een mens op de maan moet brengen. Massabetoging tegen Noord-Korea in Seoel In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel hebben vandaag ongeveer 200.000 personen een betoging tegen Noord-Korea gehouden. In een sta dion protesteerden sprekers tegen de mislukte aanslag op de Zuidkoreaan se president Park en tegen het op brengen van het Amerikaanse ver- kenningsschip Pueblo, twee dagen la ter. Zij riepen op tot vergeldings maatregelen tegen de Noordkoreaan- se communisten. Na de bijeenkomst marcheerde de menigte met opschriften als „Doodt de communistische moordenaars' „Beschermt het vaderland" naar een plein waar de Noordkoreaanse pre mier, Kim Il-soeng, werd beschul digd van pogingen een kernoorlog uit te lokken. Een hem voorstellende stropop werd met benzine overgoten en in brand gestoken. Volgens een Zuidkoreaanse woord voerder is vandaag opnieuw een lid van het Noordkoreaanse commando, dat gepoogd heeft de Zuidkoreaanse president te vermoorden, gedood. Zevenentwintig van de 31 comman do's zijn nu uitgeschakeld. Halve eeuw in dienst van de gemeente Wassenaar Tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van raadhuis „De Paauw" Is gisteren de heer J. G. Knynen- burg, technisch hoofdambtenaar by de gemeentebedrijven, hartelijk ge huldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum in dienst van de gemeente Wassenaar. De jubilaris, die vergezeld was van echtgenote kinderen werd toegesproken door burgemeester mr. W. J. Geertsema, die meedeelde, dat hem een konink lijke onderscheiding was toegekend: de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester wees op het uit zonderlijke van dit jubileum. De ge meente Wassenaar heeft nooit eer der een gouden jubilaris onder haar ambtenaren gehad. In 1918 op 14-ja- rige leeftijd, kwam de heer Knij- nenburg in dienst van de N.V. Elek triciteitsmaatschappij. In datzelfde jaar werd de gemeente eigenaresse van alle aandelen van deze particu liere maatschappij. De heer Knijnenburg heeft in de halve eeuw, die sindsdien verstre ken is, vele sporten van de rangen ladder beklommen. Het is voor ieder bedrijf en zeker voor een ge meentelijk bedrijf van groot belang, dat men beschikken kan over func tionarissen, die van allerlei zaken de voorgeschiedenis en de achter gronden uit eigen ervaring kennen. Door zijn grote ervaring en door zijn toewijding is de heer Knijnen burg vooral in de na-oorlogse jaren steeds meer de rechterhand gewor den van de directie van de bedrij ven. Geen wonder, dat men op het kantoor van de bedrijven met ge mengde gevoelens de datum van de '65ste verjaardag van de heer Knij nenburg (in mei) ziet naderen. De burgemeester dankte namens het gemeentebestuur de gouden ju bilaris voor zijn trouwe plichtsver vulling gedurende zoveel jaren. Na dat hij de heer Knijnenburg de gou den eremedaille had opgespeld, overhandigde hü hem een gratifica tie. Er was daarna gelegenheid de ju bilaris, zijn echtgenote en kinderen geluk te wensen. De huldigingssa menkomst werd gevolgd door een drukbezochte receptie, 's Avonds werd in het Jeroenhuis een af scheidsbijeenkomst voor het gehele personeel van de gemeentebedrijven gehouden. Hier werd de heer Knij nenburg toegesproken door de direc teur, ir. F. Bleichrodt. Viscollege „De Zinker" Wedstrijd in Oudewetering. Uitslag: 1. Chr. Joh. de Wit 1690 gram; 2. W. de Wit jr. 1250 gram; 3. B. Kok 1000 gr.; 4. D. Beü 950 gr.; 5. P. Willemse 890 gr.; 6. S. A. Visscher 810 gra (gr. voorn); 7. J. H. Holwerda 800 gr.; 8. C. Wil lemse 680 gr.; 9. A. van Gent 680 gr., 10. W. de Wit sr. 650 gr. Jubileum J. van Steenwijk De heer J. van Steenwijk, admini stratief ambtenaar bij de Leidse dienst v. Gemeentewerken, herdenkt morgen het feit, dat hij voor veertig jaar in gemeentedienst trad. De ju bilaris (56) begon zijn ambtelijke loopbaan in 1928 bij de secretarie, waarna hij in 1931 geplaatst werd bij Gemeentewerken, waar hij mo menteel werkzaam is op de afdeling kredietbewaking. De huldiging van de heer Van Steenwijk vindt mor genmiddag in de kantine van het Stadhuis plaats. OEGSTGEEST Bromfietser gevallen: schedel- basisfractuur Een 55-jarige inwoner van Noord- wijk is gistermiddag omstreeks kwart voor vijf op het voetpad bij de Frans Halslaan in Oegstgeest met zijn bromfiets in de berm gereden en gevallen. De man is overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden, vanwaar hij1 naar het Academisch Ziekenhuis werd getransporteerd. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel, z. v. J. A. Vis en C. van der Zwan; Wessel Oskar, z. v. L. H Hogenkamp en C J. Hulsteijn; Esther Petronella, d. v. Q. J. Knappers en J. M. Barning; Maria Helena Jeannette, d. v. F. G. de Waijer en A. T. M. Kuttschrütter; Roberto Claudia Sandro z. v. A. MoreUi en C. W de Ruijter; Antje, d. v. C. Zandbergen en L. van Velzen. OVERLEDEN 7, 80 Jr., echtgej Mosseveld; M. J. Kuipers, vrouw; E. Otte, 70 jaar, wed. van ~N. Ammerlaan; M. P. Groenewegen, 86 Jr., wed. van J. W. van der Poel; L. B. van Elten, 58 Jr., man; W. F. van Ko peren, 65 Jr., man; K. Ravensbergen. 56 Jr., man; G. Raar, 65 jr., wed. van J B. B. Bosse; L. Zwart, 79 jr., man; A'. W. Copier, 78 Jr., man; K. P. J Bisdom, 72 Jr., man; C. van Duijven- voorde, 84 Jr., man; G. T. M. Colijn, 4 maanden, zoon; C. van der Meij, 51 Jr., man; G. P. Vlasveld, 64 jr., man; W. E. van Putten, 61 Jr., echtgenote van P. N. Schalk; M. J. Steenbergen, 74 Jr., echtgenote van A. G. Silvester; A. van Berkel, 81 jr., man; M. G. Perlca, 57 Jr., vrouw. Saigon is in feite een frontstad ge worden, aldus het Franse persbureau AFP. Verslaggevers konden vanoch tend vanaf de daken zien hoe jacht bommenwerpers en hefschroefvlieg- tuigen laag over twee wijken bij het vliegveld scheerden en hun bommen en raketten in de huizen slingerden. Ook andere verzetshaarden, die de Vietcong in de stad heeft, werden vanuit de lucht bestookt. In de Mekong-delta wordt nog hard gevochten, evenals in de noordelijke stad Hoeé, waar de guerrilla-com mando's het vliegveld in handen zou den hebben. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat bij de gevechten om steden in het centrale hoogland dinsdag 50 Amerikaanse en 107 Zuidvietnamese soldaten zün gedood en 126 Ameri kanen en 197 Zuidvietnamezen ge wond. In de Mekong verloor de Viet cong 197 man aan doden tegen 12 aan Amerikaanse züde. Aan het Suez kanaal heeft zich gis teren een hevig artillerie- en tank duel tussen Egypte en Israël afge speeld, dat anderhalf uur duurde. «--r- Functionarissen van het VN-be- 1 de integratie kan uitspreken". Mej. Raad benoemt P. J. Baas (Akersloot) De Warmondse gemeenteraad heeft gisteravond langdurig vergaderd on danks een korte agenda. De oorzaak hiervan was onder meer een meer dan anderhalf uur durende besloten zitting in verband met de benoeming van een gemeente-secretaris wegens emigratie van de heer M. M. B. Pie- terse. Na heropening van de vergade ring werd overgegaan tot stemming. De uitslag was, dat op de heer P. J. Baas, hoofdcommies-ontvanger en waarnemend gemeente-secretaris in Akersloot zeven stemmen werden uit gebracht en op de heer J. Tydhof, hoofdcommies en waarnemend secre taris in Warmond vier stemmen, zo- trekt naar Oegstgees, waar het, even- Uitvoerig werd gediscussieerd over eens om half drie, zal spelen tegen de door verschillende personen inge- Fiks III. I diende bezwaarschriften tegen de kort Hasjiesj en opium op zak Kort nadat vorige week twee 19- jarige uit België afkomstige jonge lui er op werden betrapt dat zij in die Leidse Haarlemmerstraat een hoeveelheid hasjiesj te koop aanbo den aan een in deze stad gelegerde militair, heeft de politie nog een basjiesj-bezitter aan kunnen hou den. Het betreft hier een 20-jarige Leidenaar, die juist uit Turkye was teruggekeerd. De jongeman, een zich journalist noemende typograaf, had by zijn arrestatie 170 gram hasjiesj en 70 gram ruwe opium bij zich. Hij j dere betekenis naar voren bracht, is inmiddels voor de officier van Daarna ging de raad opnieuw in ge- justitie in Den Haag geleid. j heime zitting. geleden vastgestelde woonforensenbe- lasting. Hierby bleek, dat deze ma terie. voor wat betreft houders van woonschepen en motorboten met ver- blijfsaccommodatie, nogal wat moei lijkheden opleverde. Hot voorstel van B. en W. om deze bezwaren on gegrond te verklaren, werd echter aangenomen. Aan de tennisvereniging „Steeds Vooruit" werd een subsidie toegekend in verband met het gehouden scholie- rentoernooi. Aan de stichting Katho liek onderwys werd een bedrag van f 1.976,25 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor de school voor gewoon la ger onderwijs. Van de rechtskundige der gemeen te waren declaraties ontvangen inzake gedane voorschotten en het honora rium betreffende de gevoerde ont eigeningsprocedure tegen P. Ciggaar en P. M. Sikking ter verkrijging van de in eigendom van in het bestem mingsplan „Endepoel" gelegen gron den tot een bedrag van f20.132.55, benevens een bedrag van f 708 we gens aan deskundigen van de recht bank betaalde kosten. De raad besloot voor deze bedragen een krediet be schikbaar te stellen. Men betreurde het, dat de gemeente Warmond genoodzaakt was aan de heer J. F. v. d. Berg woonruimte be schikbaar te stellen, omdat deze bü gerechtelük vonnis zün door hem be woonde woning, een snackbar moest ontruimen. Aangezien er echter geen andere oplossing mogelük was, moest de raad zich by het voorstel van B. en. W„ hoe node ook, neerleggen. Na enkele hamerstukken het onderwüs betreffende, werd de rondvraag ge houden, die geen zaken van byzon- Rivaal met bijl toegetakeld (Van onze Roermondse correspondent) Met een byl in de handen meldde in de nacht van maandag op dins dag een mynwerker (31) uit Linden- heuvel-Geleen zich by de politie in Geleen. Met die byl had hy even eerder een 30-jarige mynwerker uit Meers-Elsloo geducht toegetakeld. De mynwerker zegt dat hy in woe de ontstak, toen hij maandagavond laat op weg naar zyn werk in de myn nog net de kompel uit Meers- Elsloo zyn woning zag binnengaan. Hy had er al eerder lucht van ge kregen dat de münwerker uit Meers- Elsloo zün vrouw bezocht als hy niet thuis was. In de woning kwam het tot een hevige ruzie die de mün werker beslechtte door zün rivaal met de bül te Rjf te gaan. Hü liep het huis uit toen zün tegenstander met een ernstige diepe hoofdwond neer viel. Het slachtoffer is haastig nog op eigen benen naar huis gegaan. De politie bracht hem later naar een ziekenhuis in Geleen. Omdat daar een ernstig hersenletsel werd gecon stateerd is de man naar het zieken huis in Heerlen overgebracht. De molen „De Zoeker", welke langs de Guisweg in Zaandük staat en verplaatst moet worden naar de Zaanse Schans in Zaandam, zal niet met een Russische helikopter wor den vervoerd Via het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat bemiddeling verleende, heeft burgemeester G. Oosterbaan een prijsopgave van de Russen gekregen, welke ver uitgaa! boven de begroting van de Zaandy- kers. De Russen komen op een be drag van ongeveer 400.000 gulden, terwijl Zaandük 200.000 gulden kan beschikbaar stellen. Enschedeër met enorme schulden geëmigreerd standskorps maakten een einde de stryd. De oorzaak van het incident was, dat Egyptische scheepjes de noorde- lüke helft van het kanaal probeerden op te varen, volgens Egypte om een onderzoek te verlichten voor de vrij- making van de waterweg. Israël had alleen toegestemd in verwijdering van obstakels uit het zuidelüke deel van het kanaal maar volgens Egypte wil de kapitein van het Amerikaanse vrachtschip Observer (17.614 ton) een van de 15 schepen die sinds de juni-oorlog in het kanaal zitten opge sloten de waterweg beslist door de noordelüke uitgang verlaten om in verband met schade aan zün schip zo snel mogelük een Europese haven te bereiken. De Israëliërs beweren ech ter, dat Egypte zich het recht van doorvaart wilde toeeigenen, terwül vorig jaar juli overeengekomen was, dat het kanaal alleen met toestem ming van beide partüen bevaren kon worden. Egypte zegt dat een van de sche pen van het kanaalbestuur in het ge vecht is beschadigd. De Israëliërs zeggen twee Egyptische tanks te heb ben vernietigd en stellen hun eigen verliezen op vüf gewonden. Er werd geschoten over een 50 km breed front van El Kantara tot de Bittermeren. Ook aan de Israëlisch-Jordaanse grens was het gisteren onrustig. Vol gens een Israëlische woordvoerder opende de Jordaniërs 's middags tweemaal het vuur op Israëlische posten bü Oem Tzoetz, ten zuiden van de Beissan-vallet De Israëliërs hadden teruggeschoten. Verliezen hadden ze niet geleden, In het zuiden van de Negeb zyn maandagavond twee gewapende infiltranten gedood die Russische munitie wilden binnen smokkelen. Ondanks schulden, die vermoede, lük enkele tienduizenden guldens be dragen, is een groothandelaar uit En schede vorige maand met zün vrouw in een vliegtuig gestapt en plotseling naar Zuid-Afrika geëmigreerd. Nog steeds komen bü de recherche, die een uitgebreid onderzoek instelt naar deze zaak, aangiften binnen. Vooral middenstanders zün de dupe gewor den. Inmiddels zou één van de tex tielfabrieken, die vele duizenden gul dens van de geëmigreerde Enschede- ers tegoed zou hebben, oen Afrikaan se deui*waarder in de arm genomen hebben om beslag te laten leggen op de geleverde goederen, zodra die per schip arriveren. Londen accepteert Beneluxplan Engeland heeft België, Nederland en Luxemburg laten weten dat het 't „Beneluxplan" voor politieke eco nomische en technologische samen werking tussen de leden van de EEG en Engeland accepteert. Dit stand punt is ook ter kennis gebracht van de andere lidstaten van de EEG, in clusief Frankrük, en van andere Westeuropese landen. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Brown, heeft de aanvaar ding door Engeland gisteren beves tigd tüdens de büeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Unie in Brussel. Tegen Vietnameomité Protesten in ARPenCHU Enkele leden van de CHU en ARP in Alkmaar en omliggende plaatsen hebben hun lidmaatschap opge zegd, omdat vooraanstaande party- genoten zitting hebben in het on langs opgerichte regionaal comité Vietnam. Het onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris Egas staan de Vietnameomité wil stopzetting van de Amerikaanse bombardemen ten. Werklozen richten actie-coinité op Ongeveer 35 van de ruim 600 werk lozen in Almelo hebben gisteravond op een bewogen bijeenkomst een „ac tie-comité" tegen de werkloosheid op gericht. Er werden twee resoluties aangenomen, die naar de minister van Sqciale Zaken werden gezon den. Hierin wordt gevraagd om de uitkeringen van werklozen te verho gen en het zo spoedig mogelük la ten uitvoeren van urgentiewerken. Doel van het comité is om overal in het land dergelüke comité's op te richten. Op deze wüze hoopt men een landelüke actie tegen de werk loosheid te ontketenen. Centrale raad voor dienstweigeraars Een aantal plaatselüke commis sies gewetensbezwaarden militaire dienst heeft besloten tot instelling van een Centrale Raad voor Dienst weigering. Het is ook mogelük dat de raad die naam Consultatiebureau voor Gewetensbezwaarden krygt. De raad zal worden gevestigd aan Sin gel 452 in Amsterdam. De taken, waarvoor deze raad zich gesteld ziet. zün contact en overleg tussen alle organisaties die zich in Nederland bezighouden met belangen van gewe tensbezwaarden, samenbundeling van alles wat op dit gebied gedaan wordt, contact met overheidsorganen, de te werkstellingen en het ontwikkelings werk, het doen verschünen van een brochure en een periodiek ten diens- ste van de voorlichters. Mej. Goudsmit niet eens met argumenten van Kiesraad (Van onze parlementaire redactie) Het tweede kamerlid mej. mr. A. Goudsmit (D'66), de indlenster van het wetsvoorstel tot het houden van gemeenteraadsverkiezingen in de ver grote gemeente Groningen, is het niet eens met de argumenten die de Kies raad heeft gebruikt in zyn afwy- zend advies over deze zaak. Het voor naamste argument van de Kiesraad is, dat de raad van het vergrote Gro ningen geen andere politieke samen stelling zou hebben dan de bestaan de raad, indien bij de laatste raads verkiezingen (1966) voor een raad van groot-Groningen zou zyn ge stemd. De democratische afgevaardigde zei ons gisteren in een commentaar op het advies van de Kiesraad dat het al of niet bestaan van verschillen in politieke samenstelling niet ter zake is. „Het gaat er om dat de nieuwe Groningers zich persoonlük vertegen woordigd weten in de raad. Juist by annexaties bestaat de neiging tot te genstellingen en die worden in de hand gewerkt als er geen nieuwe raadsverkiezingen worden gehouden. Het gaat om de vraag: hoe maken we van groot-Groningen één gemeen te. Daarbü zullen zich allerlei pro blemen voordoen. Het is van belang dat men zich bü de verkiezingen over deze problemen op het gebied van Goudsmit wees er op dat met name de raad van Hoogkerk, de gemeen to die geannexeerd zal worden, uit- drukkelük om verkiezingen heeft ge vraagd. Mej. Goudsmit laat zich door het afwüzend advies van de Kiesraad niet ontmoedigen. Dezer dagen zal zü de memorie van antwoord inzake haar initiatief ontwerp bü de Twee de Kamer indienen. (Van onze Groningse correspondent) Nadat hü als gevolg van een on geluk büna zeven maanden in het Bonifatius-hospitaal in Leeuwarden heeft gelegen, is gisteren oud-minis ter dr. A. Vondeling naar het reva lidatiecentrum in Leersum vertrok ken. Hoe lang hü daar nog moet bhj- ven is niet bekend. Dr Vondeling bot ste op zaterdag 1 juli met zün auto bü Buitenpost tegen een boom. Hü liep daarbij een heupfractuur en ver wondingen aan het gezicht op. Zün vrouw die bü hem in de auto zat, werd met een zware hensenschud- ding en enkele vleeswonden naar het ziekenhuis vervoerd. De Jong en Luns naar Londen Minister-president De Jong en mi nister Luns zullen op 19 en 20 februa ri op uitnodiging van premier Wilson een bezoek brengen aan Londen. Men verwacht dat de besprekingen in hoofdzaak zullen gaan over de vraag stukken inzake de E.E.G., ontstaan na Frankrijks weigering op korte ter- mün onderhandelingen te beginnen over Engelands verzoek om lid van de Europese gemeenschap te worden. Twaalf maanden geëist tegen meisje (21) dat man (52) stak De officier van justitie bü de Haagse rechtbank heeft tegen een 21- jarig Delfts meisje 12 maanden ge vangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest, waarvan 2 maanden voor- waardelük, met een proeftüd van drie jaar. Hü vroeg voorts toezicht van de reclassering en psychiatrische behandeling. Het meisje moest zich gisteren verantwoorden voor de mes steken die zü vorig jaar juni zou hebben toegebracht aan een 52-jarige portier-chauffeur, getrouwd en vader van drie kinderen, met wie zü een verhouding had. De man liep daarbü ernstig letsel op aan de armzenuwen; zün linker arm is verlamd. Het meis je zou hebben gestoken, nadat een meningsverschil in een flinke ruzie was ontaard. De Tweede Kamer heeft vanmid dag zonder hoofdelüke stemming de begroting 1968 van het departement van Financiën aangenomen. Een op deze begroting ingediende motie van de heer C. Egas (PvdA) inzake de aangekondigde verkoop van landbouwgronden in de Zuider zeepolders werd verworpen bü zitten en opstaan. De fracties van de PvdA. PSP en D'66 spraken zich uit voor aanvaarding van de motie, waarin de regering wordt gevraagd de voorge nomen verkoop van landbouwgron den opnieuw in overweging te nemen. De motie van de heer De Goede (D'66) over de heffing van loon- en inkomstenbelasting over de uitkerin gen AOW en AWW werd aangehou den tot nader te bepalen datum

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9