„Toon hoeft zich nergens druk over te maken n MELODIE „JE MOET WAT HOGER" Lichtgewicht-motor met groot vermogen Onrust in de beide Italiaanse Kamers 100 GOLDEN 19 30 Nwg 1Q 35 WOENSDAG 31 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren) „Het gaat me niet om geld. Wèl om het recht. Ik heb die me lodie gemaakt. Niet de tekst, die heb ik ook maar gehoord." Dit zegt de Leidenaar L. Boelee (64). die zich daarmee als der de schaart in de rij van kandidaten, die menen Toon Hermans carnavalsliedje „Mien waar is mijn feestneus?" voor een deel eerder te hebben gecomponeerd. De heer Boelee is een belang rijke kandidaat, want hij voert de bewogen geschiedenis van het wijsje terug tot de jaren dertig. De heer Boelee zegt ook grootmoedig„Laat Toon Hermans zijn platen maar verkopen. Hij is voor honderd procent een artiest. Ik gun het hem. Maar anderen moeten niet met de eer gaan strijken, en mogen er ook geen geld uit willen slaan. Dat zal ik tegenhouden" Reconstructie van verhalen van al of niet vermeende componisten levert de volgende rijke historie op van Mien waar is mijn feestneus" (van Toon» en het door Johnny Hoes uitgebrachte pikante lied ..Je moet wat hoger". We beginnen bij de jong ste geschiedenis: Willem Duys Willem Duys wiens platenmaat schappij ..De 'feestneus" uitbrengt, zegt zelf bij het ontstaan van Toons carnavalsliedje in het Amsterdamse Hilton-hotel aanwezig te zijn geweest. Toen Toons plaatje uitkwam, ontdek te de Bredanaar L. van der Kaa dat „Mien waar is myn feestneus- voor een groot deel plagiaat is. Hy zegt een liedje te hebben geschre ven, getiteld „Je moet wat hoger", dat in 1965 door Johnny Hoes op de plaat werd gezet. Maar liefst 42 maten van Toons liedje zouden volgens de Bredanaar gelijk zijn aan die in „Je moet wat hoger". J. Coverde Zaterdag vertelde de muziekhande laar J. Goverde uit Steenbergen aan het Brabants Nieuwsblad dat. niet Van der Kaa. maar Goverde zelf de melodie van „Je moet wat hoger heeft gemaakt. Hy zei het liedje al in 1951 te hebben gecomponeerd. De tekst had hij van iemand gekregen, zei hy. De heer Boelee vertelde ons dat zijn dochter in '53. dus niet in '51 verkering heeft gehad met Johnny Goverde. De heer Boelee heeft hem toen het liedje „Je moet wat ho ger" leren spelen op de gitaar. De heer Boelee, zyn vrouw zijn doch ter en Goverde zyn toen enige tijd kermessen, feesten en café's langs- getrokken. voornamelijk in Brabant en Limburg, waar ze het lied popu lair maakten. Maar jaren daarvóór, nog voor de oorlog, speelde de ac cordeonist Boelee het liedje al. Hij zegt (en zyn vrouw beaamt dat) „Het is een heel oud wysje, dat ik vernieuwd heb. Toen ik veertien jaar oud was, hoorde ik een jongetje het liedje zingen. Ik heb de melodie veranderd, maar de tekst is dezelf de gebleven. Hoe oud? Weet ik het, misschien wel honderd, tweehonderd jaar". De heer Boelee, Oegstgeester van geboorte, die in Brabant een café en een muziekwinkel heeft gehad en in 1961 naar Leiden kwam. meent dan ook dat de twee voorgenoemde kan didaten geen recht van spreken heb ben. „Ze weten er helemaal niets van". De heer Boelee heeft inmiddels te lefonisch contact gehad met de heer Goverde, die enigszins terugkrabbelt en thans zegt dat hy diens naam vergeten was. De heer Goverde meent zich nu te herinneren dat hij samen met de heer Boelee het wysje heeft gecomponeerd, maar volgens Boelee is dat pertinent onjuist. Zyn er bewyzen? „Meneer, ik heb vóór de oorlog vaak gespeeld. Mis- i schien dat mensen in Brabant zich de accordeonist L. Boelee dat nog kunnen herinneren. Ik heb de muziek niet opgeschreven De heer Boelee heeft het liedje I als die Boelee en Goverde in '53 van Toon nog eens goed beluisterd, zongen. „Johnny Hoes zit helemaal Hy meent dat 15 maten geiyk zyn fout", zegt de heer Boelee. aan zyn liedje „Je moet wat hoger", „Die plaat moet stuk De plaat van Johnny Hoes heeft worden". r Een foto uit 1957 De heer Boelee meent overigens met Willem Duys en Goverde. dat die meezingliedjes verschrikkelyk veel op elkaar lyken en dat Toon Hermans zijn goede naam echt niet te grab bel zal gooien door een bestaand wysje een beetje om te werken. Hy zegt tot slot: „Willem Duys kan er niets aan doen en Toon Her mans hoeft zich nergens druk over te maken. Hy mag zyn platen ver kopen. Maar die twee zogenaamde componisten zullen er geen eer van hebben, en ook geen geld". ZOON VOOR DE SPAANSE PRETENDENT Prinses Sophie van Griekenland, echtgenote van de Spaanse troon pretendent Don Juan Carlos van Bourbon, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Het echt paar had al tw-ee dochters. De ge boorte vond plaats in een kliniek in Madrid, waar de moeder en de zus ter van de kraamvrouw. Koningin Frederika en Prinses Irene, even eens aanwezig waren. Juan Carlos, zoon van de graaf van Barcelona, wordt beschouwd als de favoriete kandidaat van Fran co voor de Spaanse troon. De ge boorte van een telg van het manne- lyk geslacht werd door de monar chisten met geestdrift begroet. Het kind weegt 4.3 kg, is 55 centimeter lang en heeft blauwe ogen. De prins deelde de pers mee. dat het kind zal heten Felipe Juan Pablo Alfonso y Todos los Santos. NEDERLAND 1 NTS 6.50 uur Pipo de clown 8.00 uur De drie musketiers Panora*aiek Journaal en weeroverzicht 8.20 uur NEDERLAND 2 KRO Met behulp van supergeleiding (Van onze correspondent» In Engeland is een geheel nieuw type elektrische motor (supergelei dingsmotor genaamd) uitgevonden die, hoewel licht in gewicht, een m vermogen kan ontwikkelen 'an grote betekenis kan worden onder andere voor de motorindustrie hy nog niet gehoord, maar volgens de scheepvaart, de papierfabricage de heer Goverde is de tekst dezelfde ADVERTENTIE Quick Up...'4 is goed. Ko drinkt 't. In de beide kamers van de Itali aanse volksvertegenwoordiging heb ben zich gisteren bewogen tonelen Cabaretier Fons Jansen na de voorstelling in de bloemen. Hij gaf gisteravond in de Utrechtse schouwburg zijn 500ste voorstel- ling van zijn programma „Hoe meer zielen". In het Huis van Afgevaardigden laaiden de emoties op over de wei gering van de christen-democraten van premier Moro om een officieel onderzoek te laten instellen naar be schuldigingen. dat hoge functiona rissen van het leger, de politie en de contraspionagedienst tydens de poli tieke crisis in juli 1964 van plan wa ren geweest een staatsgreep uit te voeren. De christen-democraten stel len dat by een eventueel onderzoek militaire geheimen aan het licht zou den komen De leider van de republikeinen, de kleinste van de vier partijen in de regeringscoalitie van centrum-links, eiste opheldering over de zaak. Hy gedeelten had geschrapt uit rapport over illegale activiteit van de contraspionagedienst Sifar. Een lid van de socialistische party, die eveneens deel van de coalitie uit maakt, las zelfs, tot woede van pre mier Moro, enkele van de geschrapte Vandaag zou de eerste-minister m woord komen. Men verwacht dat hij de vertrouwenskwestie zal stellen, waardoor zyn opposanten in de coa litie moeten kiezen of delen. Het is onwaarschijnlijk dat de critici in het kabinet ten val zullen willen bren gen, enige maanden voordat de zit tingsperiode van de kamer eindigt, terwijl nog vele belangrijke westvoor- stellen moeten worden afgehandeld. In de senaat kwam het gisteren zelfs byna tot vechtpartijen tussen communisten en liberalen. In de loop van een langdurig debat over een wetsontwerp tot instelling van half- autonome regionale besturen liet een liberale spreker zich iets over de ver zetsbeweging in de tweede wereldoor log ontvallen, dat de communisten als een belediging opvatten, stormden op het spreekgestoelte af, maar bodes wisten hen op te vangen. De rust keerde pas terug, nadat de spreker had gezegd dat hy niets be ledigends had bedoeld. de elektrische centrales. De uitvinding 57 jaar geleden gedane ontdekking door een Nederlandse geleerde die dat zekere metalen en me- by afkoeling tot min 270 graden celsius hun weerstand elektriciteit verliezen, zy kun- daardoor krachtige elektrische stromen zonder hitteverlies doorlaten terwyi tevens een enorme besparing kan worden bereikt wat betreft om vang en gewicht van de voor een motor te gebruiken me taaldelen. Britse nationale corporatie ontwikkeling van wetenschap- peiyk onderzoek heeft aangekondigd ïieuwe uitvinding te steunen met bedrag van ruim 40 miljoen gul den om de produktie van een 3000 pk-motor mogeiyk te maken. De mo tor zal worden geconstrueerd in de elektrische centrale van Fawley by Southampton en zal daar gebruikt worden om een van de grote koelin stallaties aan te dryven met als doel de industriële toepassing ervan op grote schaal aan te tonen. Hoge Raad verwerpt beroep van NVSH Het NVSH-boek „Is pornografie schadelijk?" van de Deense sohryf- ster Annekarin Svedberg is aansto telijk voor de eerbaarheid. De „Ne derlandse vereniging voor sexuele 'hervorming" mag dit werk daarom niet verspreiden. Aldus de Hoge Raad der Neder landen in zyn arrest in de zaak te-1 gen de secretaris-penningmeester van de NVSH. de heer G Nabrink i Een geschrift kan volgens de Hoge Raad wel degelijk nog aanstoot ge-1 ven. ondanks de huidige belangstel-1 ling voor het gebruik van sexuele middelen. De raadsman van de NVSH had een beroep gedaan op artikel 1 van het verdrag van Rome. dat de vrij heid van meningsuiting vastlegtDe Hoge Raad wijst er in zijn arrest op. dat dit verdrag de staten (die het ondertekenen) toestaat in zekere mate beperkingen aan dit recht te stellen, in het algemeen belang. Deze beperkingen kunnen per land verschillend zyn. zodat het NVSH- argument dat „Is pornografie scha delijk?" in Denemarken gelezen mag worden, geen betekenis heeft. Volgens de Hoge Raad beant woordt art. 240 van ons Wetboek van Strafrecht aan alle criteria ter bescherming van de goede zeden. De Nederlandse wetgever acht het. artikel kennelijk nog steeds nodig. Het, g-aat de grenzen niet te buiten. Art. 240 is dus niets onverenigbaar met art. 10 van het verdrag van Rome. Het beroep in cassatie van de NVSH wordt daarom verworpen. B. J. Bertina uit „Critisch film forum" De heer B. J. Bertina is met in gang van 1 februari uit de redactie getreden van het maandblad „Cri tisch filmforum". Hy kan zich niet meer verenigen met het huidige re- dactiebeleid. Hy meent, dat in een modern filmblad de inhoud op de eer ste plaats moet handelen over film6 en filmers, en dat daarin de kritiek losser moeten worden gemaakt van de deels pastorale en deels politieke be geleiding. zoals die thans vaak by „Critisch filmforum" plaats heeft, al dus de heer Bertina. International Research and Deve lopment Company in Newcastle, toonde gisteren een kleine versie van de motor die reeds verscheidene maanden met 2000 omwentelingen per minuut 50 pk opwekt. Berekend is dat een gewone elek trische motor wegende 370 ton van f 18 miljoen en met een efficiency van 94 procent kan worden vervan gen door een supergeleidingsmotor, die 40 ton weegt voor een prijs van nog geen f 11 miljoen en met 97 pro cent efficiency. ADVERTENTIE Planten brengen gezelligheid in huis. Met Iran kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En t geeft uw kamer aen persoonlijk tintje. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen(evtteeombineren)r effectenbewljzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflosslngen fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen. assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51. Oen Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale 8.45 uur 9.25 uur 9.55 uur 10.15 uur 10.20 uur Pipo de clown Nieuws Circus Scott Meditatie Journaal en weeroverzicht Gertrud Stranitzki; filmserie Kyk op kun6t De Amazone: documentaire Het Amsterdams Kunstmaand orkest Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: cj'óteren „Ja, nee, geen mening" Een VPRO-avondje waarop veel te beleven viel. Eerst was daar „Ja, nee, geen mening", waarin begonnen werd met het probleem van de fluoredering van het water. Voordat dr. Ba- ruch (pro) en drs. Plantinga (contra), daarover in debat gin gen, bleek 70 voorstander van fluoredering in het water te zyn. Daarna was dat percentage te ruggelopen tot 56 De tweede vraag zorgde voor meer vuur werk. Gerard Cox zong het Lu- releiliedje „Tango met God" (,Ik dans met God zo goddeiyk de tango") van Guus Vleugel, waar na de 100 mensen in de zaal moesten verklaren of zy dit lied- Je zouden uitzenden als zy het voor het zeggen hadden of niet. De meerderheid zei nee (62 de minderheid ja (38%). Nie mand had geen mening. Daarna aetraden twee bekende gelovigen bet preekgestoelte, t.w. dr. Bus tes (hy zei nee. niet omdat het leidje onzedel-yk zou zyn, maar omdat hy het onzindelijk vond), en G. K. van het Reve, die zei dat Gods niemands eigendom was en die niet inzag waarom gelovigen beter beschermd zou den moeten worden tegen onge loof, dan ongelovigen tegen ge loof, daar kwam het onge veer op neer. Het werd een van de aardigste twistgesprekken tot nu toe in de ze serie, met Van het Reve als winnaar op punten, want na de discussie bleek 42Ji voorstander van uitzending van het liedje te zyn geworden, terwijl de neezeg- gers waren gezakt tot 58 Dat er ook deze tweede keer geen blancostemmen waren, bewees ,De knop" Dan „De knop", een een-ak- ter die Harry Mulisch in 1957 schreef, maar die hy na een ru moerige opvoering (met Henk van Ulsen en Johan Walhain) tydens het internationaal avant- garde-festival in Brussel in 1960, in zoverre herschreef dat hy er hier en daar en overal commen taar aan heeft toegevoegd, daar- by spottenderwijs gebruikma kend van wat verontwaardigde Belgen geschreeuwd hadden ty dens de voorstelling en van de kritieken die op de eenakter ver schenen zyn. Een en ander afge wisseld met ironisch commentaar op de tekst zelf, en op de schry- ver van die tekst. Regisseur Huib de Vries stond voor dë taak. die eenakter plus ironisch commentaar op te voeren, of al leen de eenakter-puur. Hy heeft vermoedeiyk van het laatste af gezien omdat De Knop als „be toging" na 8 jaar rijping toch niet sterk genoeg is om voor een miljoenenpubliek te worden op gevoerd en omdat hy tegen de eerste mogelijkheid heeft opge zien, omdat „De Knop" in zyn huidige vorm, nauweiyks meer een speelstuk Is te noemen, maar een typisch leesstuk is geworden. De grote lynen waren duide- iyk: dat de wereld geregeerd wordt door enkele in wezen tri viale mannen, die tenslotte in een onbewaakt ogenblik, ge plaagd door vliegen, liefdesbe slommeringen en jeugdherinne ringen, toch op de knop zullen drukken, waardoor de wereld zal worden weggespoeld. Maar als toneelwerkje was „De Knop" toch verre van geslaagd. WOENSDAG 31 JANUARI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 NCRV-Voc. ensemble en orgel: klass en mod muz. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit, 19.10 Gast college: Kunstmatige verlenging van het leven, lezing. Morele herbewape ning: 19.50 Nederland is wel piepklein, maar toch lezing. NRU: 20.00 Ge lukwens. 20.05 Nieuwe wegen: klank beeld over het Prinses Beatrix Fonds. 20.15 Stereo: Concertgebouworkest en solist: klass. en mod. muz. (21.10-21.30 Spiegel van België, een progr. in sa menwerking met de BRT). NVSH 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22 40 X, een sprong in het duister 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 t pianobegeleiding: lichte i mod. muz. 20.00 Stereo: Metropole orkest. 20.30 Accent: feiten 20 45 Ak- nabij koord: gevar. platenprogr van Dorus: licht progr. 21.35 Akk. (vervolg). 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor: radiofeuilleton. 22.15 Country en Western muz. (gr). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Pianorecital: mo derne muz. 23 20 Radio Jazz Magazl ne. 23.55-24.00 Nws GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA Roach, Milt Hinton. Al Harewood. Ol' lan river (Kern) ld. Just Comden) Mei time ïo£é. you (Cahn) Sarah Vaughan, Bllly Eck- stine. Sweet Georgia Brown (Bernie) Anita O'Day. Every day I have the blues (Chatman) Joe Williams. Cara van (Mills) Bllly Eckstine. Let's go beck to the waltz (Berlin) Danny Boy (Weatherly) The Washing^- (Berlin) Shel' - Monty Budwig. helly Manne, Bill Evans, VOOR DONDERDAG FEBRl'.t I 1. 402 m. 0 Nws. 7.10 Het levende platen- 1 gust.ito El soldado de levita La Valentina La madrugada La bamba Clelito llndo Maria Chuchena Dos arbolltos Dr. Carbajo. Trio Mexico met instrumentale begeleiding. You are my sunshine (Davis) Lonesome and sorry (Davis) Clodhopper (Betten- court) Stairway to the stars (Malneck) Cha cha medley Love letters (Young) Indiana (Hanley) Twelfth Street rag (Bowman) That's a plenty (Pollack) Orkest Jan Garber. Kannst du pfelfen Johanna (Axelson) Orkest Willy Ber- king. Kerzenserenade (Winkler) Gün- ter Kallmann Koor. Bist du einsam heut' nacht (Turk) Orkest Willy Ber king. Tlrltomba (Bernsdorff) Gunter Kallmann Koor. Warum müssen Jahre vergeh'n (Boulanger) Orkest Willy Berking. Hlnter den blauen Bergen les) Gtinter Kallmann Koor. Brühne Htlversui KRO: 7. s pi ■PMHpTiS Om- 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor huisvrouw. (9.35 Waterstanden). 9.58 Marktber. voor schippers NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogi sche lezing. 10.20 Stereo: Muz. uit de Barok. KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte or- kestmuz. 12 27 Med voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act 12.50 Va riant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo Over de band: gevar. muz.progr. <opn) 14.30 Stereo: Klarinet, altviool en pia no: klass. muz. 15.00 Herv godsdien Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.). ,nnn 12.02 Platenkeus: be ers op het gebied van kiezen lichte gr .pla ten. KRO; 13.00 Nws. 13.02 Act 13 07 T.N.T.: Knalmuz. 14.00 Nws 14 02 Net ty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws 16.02 10RRR- rrr: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Verzoekplatenprogr. VISIEPROGRAMMA'S Nederland I. Ensemble i Journaal. Nederland II - 20 00 Journaal. NTS: 22.46-22.51 19.25 Deltawerken: periode fe- reeks Dichterbij de profeten. NTSt 22.30-22 35 Journaal. NRU: 15 30 Banden met het klankbeeld 15.45 Spel. kro- kreatieve vrijetijdsbesteding 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht: qulz- competltie tussen V' landse steden. 16.25 muz. 16.50 Spelen Vandaag vijftien jaar geleden Lichte gr - Sportact. king. 1 KaÏÏmi Kann denn Liebe Sünde Orkest Wllly Berking. vergeht (Rigual) Gum Koor. Hörst du meln heimliches Rufen (Plato) Orkest Wllly Berking. Lover man (Ramirez) Ike Quebec, Freddie NCRV: 17. Hilversum 2. 298 AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochte: 7.20 Lichte gr.mt dag. AVRO: 8.00 Nws 8,10 Radi. "20 Lichte gr .muz. (8.30-8. 8.50 I* (gr.). 9.40 ndgym. 5 Deze wijding 9.00 groenteman.). 8.50 Morgei Stereo: Mod. orkestwerke Schoolradio. 10.00 Voor de "kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ver 11.02 Nws. 12.27 Med. tuinbouw. 12.30 Toppers oudere 13.10 Radiojournaal. 'cltal: mod. licht luisteraars. 13.00 N' Stereo Sopraan en piano' 14.00 Gamba en clavecimbel (opn.): oude kamermuz. 14.25 20 Jaar Notedop: gedachten wisseling over het korte hoor spel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 De Notedop: Van vier tot vijf. radioprogr. in een Notedop. 17.00 Can- ta America: Muz. uit Suriname, de Ne derlandse Antillen en omringende lan den. 17.30 Voor de Jeugd Hilversum 3. 240 m. NCRV: 9.00 Nws 9.02 Voor de ken. 9.30 Lichte Instr. muz. 10.00 h Fraude met gestolen spaarzegels Samenwerking tussen de Rijkspo litie in Brummen en Doetinchem heeft er toe geleid, dat vier perso nen konden worden aangehouden wegens het verhandelen en onrecht matig inwisselen van gestolen, met spaarzegels volgeplakte bonkaarten van een levensmiddelenbedrijf. Hoofddader is een inwoner van Brummen, die de kaarten wegnam uit een papierfabriek, waar deze vol geplakte spaarkaarten vernietigd moesten worden. De drie anderen boden de kaarten ter verzilvering aan, waarna de hoofddader de helft van de opbrengst opstreek. De to tale buit van het viertal loopt in de duizenden guldens. De zaak kwam aan het rollen, toen het enkele Doetinchemse win keliers was opgevallen, dat zo ab normaal veel spaarkaarten ter ver zilvering werden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5