In Leiden gelden thans de nieuwe huisvestingsnormen Richtlijnen HUURQUOTE CAIRO, MOOIE STAD VAN MOSKEEEN Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Ingeschrevenen doorgelicht Mao mode voor mannen Leiden in cijfers „RIJNLAND" N.V. Sempre Avanti trad op voor bejaarden Alphenaar reed auto in Leiden in brand „RIJNLAND" N.V. „RIJNLAND" N.V. WOENSDAG 31 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Donderdag 1 februari 1968 is voor de Leidse woningzoeken den een belangrijke datum. Op deze dag treden namelijk de nieuwe huisvestingsnormen in werking zoals die enkele maan den geleden door de gemeente raad van Leiden zijn vastge steld. Bij de invoering van het nieuwe systeem van woning- verdeling worden de bij het Bureau Huisvesting ingeschre venen het L.D. schreef er destijds uitvoerig over in drie categorieën ingedeeld, te weten A, B en C. Onmiddellijk na de vaststelling van I de nieuwe huisvestingsverordening is I het huisvestingsbureau begonnen met f de doorlichting van het gehele be stand van woningbehoevenden en wo ningzoekenden. In de eerste fase van 1 dit onderzoek ontvingen alle inge- l sohrevenen een inlichtingenformulier, dat moest worden ingevuld. De in Leiden wonende ingeschrevenen kre gen bovendien op een tevoren aan gekondigd tijdstip bezoek van een huisvestingsambtenaar. De medewerking van de ingeschre venen was in het algemeen groot. Niettemin ondervonden de huisves tingsambtenaren veel extra moeiiyk- heden doordat a) tien procent van de ingeschrevenen op het tijdstip van het huisbezoek niet thuis bleek te zijn, b) ongeveer vierhonderd inge schrevenen zonder kennisgeving ver huisd bleken te zijn, c) ongeveer honderdvijftig ingeschrevenen geen werkgeversverklaring hadden klaar liggen en d) een even groot aantal het formulier niet had ingevuld. Verder moeten nog inkomensgege- vens worden verzameld over een groep van circa honderdvijftig ingeschreven zelfstandigen. Hierdoor kon het on derzoek van het huisvestingsbureau nog niet volledig worden afgesloten. Dit zal echter in de loop van fe bruari het geval zijn, in welke maand het Bureau Huisvesting aan de Hooi gracht behalve op de gebruikelijke Parijs meldt: (Van onze mode verslaggeefster) Op recepties in Parijs worden door mannen meer hoogslui- tende Mao-kostuums dan waar ook gedragen. Misschien is dit te verklaren uit het feit dat Frankrijk een van de westerse lan den is, die diplomatieke betrekkingen met communistisch China onderhouden. De Maokostuums waren de afge lopen week bij vrijwel alle coutu riers te zien. De pakken voor over dag waren gemaakt van zeegroene, parelgrijze of sabelbeige tweed. Voor 's avonds waren de kostuums van zwart-fluweel of zwarte ruwe zijde. Guy Laroche combineerde voor feestelijke evenementen een zwarte pantalon met een wjt Mao- jasje, eveneens van ruwe zijde. Voor de Nederlandse man lijkt dit alle maal misschien zeer excentriek, maar toch staan cocktail-Mao's soms nog chiquer dan een smoking. Ridderkruis Het is trouwens slechts toe te jui chen dat er voor het eerst sinds 50 ja-ar een duidelijke verandering in de herenmode merkbaar is. De vrouwen hebben nu lang genoeg tegen colberts van een onbestemde kleur aangeke ken. En om de man nu dassen ta boe zijn toch niet helemaal zonder versiersel te laten zitten, zijn er sinds kort bij Dior en Guy Laroche een soort ridderkruizen te koop, die men op het Mao-jasje in plaats van de das kan dragen. Voor de meer geklede kostuums blijven de jasjes lang, de schouders vrij smal, de revers iets breder en kan men nog steeds kiezen uit een enkel of een dubbele knoopssluiting. -fc De Mao-kostuums nemen in Parijs de belangrijkste plaats in bij de heren-mode. Guy Laroche maakte dit model van een dunne wollen tweed. De nieuwe herenmodekleur in Parijs is een zeer gedekt zeegroen. Groen blauw is de meest favoriete over- hemdtint. Feraud maakt de meest kleurrijke vrijetijdskleding. Hij lanceerde rode, oranje-bruine, zeegroene, paarse en citroen-gele linnen sportcolberts, ge combineerd met witte of zwarte col truien. Dassen Alleen Lanvin laat zich niet door de Mao-mode intimideren. Dat was ook niet te verwachten, want bij Lan vin werkt 's werelds beroemdste das- senmaker, monsieur Landon, die voor een collectie van tienduizend verschillende exemplaren zorgde. Monsieur Landon gaat ieder jaar naar Lyon om de beste soorten zij de uit te zoeken. Hu ontwerpt klas sieke clubdasdesssns in de prachtig ste kleurcombinaties. Wie een zuive re zijden das koopt bij Lanvin, voor ongeveer 50 gulden, is er van verze kerd dat er van hetzelfde exemplaar, ter wille van de exclusiviteit, niet meer dan zestien over de gehele we reld worden verkocht. Aantallen Op 1 oktober 1967 stonden bij het Bureau Huisvesting ruim 5800 wo ningzoekenden ingeschreven. Van de ze woningzoekenden woonden er cir ca 4200 binnen en 1600 buiten Leiden. Tot op heden werden ruim 3000 ge vallen afgewikkeld. Daarvan konden er ongeveer 100 worden afgevoerd van de lijst van woningzoekenden. De overige 2000 krijgen voor morgen hun nieuwe inschrijVingsbewijs. Het aan tal inwonende gezinnen bedroeg on geveer 600, waarvan de helft in de categorie A. en de andere helft in categorie B. is ingedeeld. Verder be horen tot deze groep van 2000 onge veer 400 ongehuwden, van wie er 50 in categorie A, ruim 200 in categorie B, en ongeveer 150 in categorie C zijn ingedeeld. Inkomens Wat de inkomens betreft, 76 van de opnieuw ingeschrevenen heeft een bruto salaris beneden de f 800, 18 verdient tussen de f 800 en f 1000, en 6 meer dan f 1000 per maand. Deze cijfers kunnen van- 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In aanmerking komen voor categorie A: 1) gehuwden die drie jaar getrouwd zijn of samen 52 jaar oud en niet over zelfstandige woongelegenheid beschikken; 2) aanstaande echtparen die samen 54 jaar oud zijn; 3) alleenstaanden vanaf 35 jaar; 4) anderen die dringend zelfstandige of andere zelfstandige woon gelegenheid behoeven. (Voor deze categorie geldt als algemene voorwaarde dat er een dringende noodzaak aanwezig moet zijn om in Leiden zelf standige woongelegenheid te hebben). Categorie B: 1) echtparen die niet vallen onder oategorie A; 2) aanstaande echtparen die samen ouder zijn dan 45 jaar en jonger dan 54 jaar; 3) alleenstaanden van 30 tot 35 jaar. Categorie C: 1) de minder urgente gevallen die niet onder cate gorie A of B vallen, bijvoorbeeld echtparen die niet voldoen aan de leeftijdsnormen van categorie A of B; degenen die wel een behoorlijke woon gelegenheid hebben, maar toch uitzien naar een kleinere, grotere of duurdere woning of die een woning willen kopen of van woning willen ruilen. In een vandaag verschenen over zicht van het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden blijkt om. dat deze gemeente op 31 december jJ. 102.970 ingezetenen telde (in 1966 102.425), exclusief de bevolkingsaan was als gevolg van de grenswijzi ging op 1 juli 1966 (2309 personen). Het vorig jaar kozen 5.420 (4.889) personen Leiden als woonplaats, ter wijl 5769 (5.765) Leidenaars de stad verlieten en zich elders vestigden. In het verslagjaar werden 1.693 (1.724) babies geboren. Het aantal sterfge vallen bedroeg in 1967 799 (853) De totale woningvoorraad bedroeg per 31 december j.l. 28.951 (27.518). In 1967 kwamen 811 (822) woningen gereed, terwijl op 31 december in to taal 660 (in 1966 1062) woningen in aanbouw waren. Het aantal inge schreven woningzoekenden bedraagt nog steeds 5.645 tegen 5.722 op 31 de cember 1966. De politie was in 1967 bij 2.464 (1.921) misdrijven betrok ken. In 1967 werden in totaal 5.459 (5.750) processenverbaal opgemaakt. Wegens brand rukte de brandweer vorig jaar 184 maal uit (196), voor hulpverlening was dit 324 (334) maal. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau standen op 31 december j.l. 1121 (805) werkzoekenden ingeschreven, bij een aantal overgebleven aanvragen van werkgevers van 754 (797). Deze laat ste gegevens hebben betrekking op alle gemeenten, welke onder het GAB. ressorteren. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn slaagd voor de volgende kandidaats psychologie mej. C. M. Voogt (Vlaardingen)mej. T. J. de Pater (Schiedam); mej. J. A. Smids (Amersfoort); mevr. M. J. Verhoe ven-Tours (Leiden) en de heren H. J. M. v.d. Maaten (Den Haag) en J. C. de Bruije (Rotterdam), doctoraal II geneeskunde de heren L. Berkhof (Voorburg)C. W. v.d. Have (Voorburg)R. L. T. Lie Pauw Sam (Suriname)A. L. Miller (USA) en M. Oele (Wassenaar), semiartsexamen de heren R. E. A. 's-Gravendijk (Den Haag)J. L. C. Hijman (Den Haag) en P. C. Taams (Den Haag). artsexamen mevrouw M. L. Brown- Odijk (Leiden) en de heer W. op den Velde (Voorschoten) doctoraal biologie de heren G. van Tongeren (Leiden)H. van der Mark (Voorburg)F. A. C. B. Adema (Den Haag) en J. C. Roskam (Lei den) en mej. E. Bijleveld (Leiden); doctoraal scheikunde de heren B. Hesper (Leiden)C. de Lind van Wijngaarden c.l. (Leiden) en B. Kraal c.l. (Leiden). doctoraal geologie de heer W. J. E. v.d. Graaf f (Leiden), doctoraal wiskunde de heer B. Uoote- boom (Wassenaar), doctoraal natuurkunde de heer G. M. v.d. Heuvel (Leiden) kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen mevr. J. M. W. N. Luijt-Verheij (Leiden) en de heren W. J. M. Sprongers (Rotterdam) .J Veltmeijer (Den Haag); A. E. M. Beijer (Leiden)P. G. N. Rood (Leiden); P. B. Roth (Leiden) en H. G. van Faassen (Leiden) kandidaats Engelse taal en letter kunde mevr. I. E. Verbeek-Kremer (Leiden) doctoraal Engelse taal en letterkun de mevr. A. M. Mulder-Uhlenbeck (Den Haag). kandidaats Franse taal- en letterkun de mej. B. V. Reijne (Leiden). ADVERTENTIE 'n Auto: GOED 'n Ford: BETER 'n CORTINA 1200: Best Nu naar de showroom van: AUTOMOBIELBEDRIJF zelfsprekend nog wijzigingen onder gaan als het gehele onderzoek is af gerond. Alle woningzoekende niet-Leide- naars (plus minus 1600) kregen een enquête-formulier toegezonden Slechts 180 reageerden hierop. De overigen, dus ruim 1400, zullen van de lijst worden afgevoerd. Van de 5800 ingeschrevenen per 1 oktober 1967 konden er tot dusver 1000 (ingezetenen) plus 1400 (niet ingezetenen), in totaal dus 2400, worden afgevoerd. Bij het boeorde- len van deze cjjfers dient men ech- t in aanmerking te nemen: a) dat het onderzoek nog niet ge heel is afgesloten. b) dat in het cijfer van vervallen inschrijvingen ook zijn begrepen die genen, die in de periode van het on derzoek een woning hebben gekre gen. c) dat de gedurende het onder zoek ingediende verzoeken om in schrijving in dit aantal niet zijn be grepen. Deze laatste groep (plus minus 360) zal in de loop van de maand februari een inschrijvingsbewtfs ont vangen. De nieuwe inschrijvingsbewijzen vertonen aan de binnenzijde twee vakjes waarvan het ene bestemd is voor de letter van de categorie, waarin men is Ingedeeld en het an dere voor een gewaarmerkt plakze- geltje in de kleuren wit, geel, groen, blauw en oranje, al naar gelang de huurklasse, waarin men is inge deeld. Elk inschiijvingsbewljs gaat vergezeld van een inlegvelletje waarop staat aangegeven welke mogelijkheden voor de bezitter van het betrokken bewijs openstaan. Begrafenis S. W. Hagedoorn De teraardebestelling van het stof felijk overschot van de plotseling overleden commandant van de Leidse brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, zal vrijdagmiddag om drie uur plaats vinden op de begraafplaats van de Groene Kerk in Oegstgeest. De be grafenis zal met korpseer geschieden. Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en.„ doen wonderen t De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Voor huurwoningen is er een binding tussen huur en inkomen de z.g. huurquote. Dat houdt in, dat de woningzoekenden behalve naar urgentie tevens naar inkomen worden ingedeeld. Onder inkomen wordt verstaan het bruto-inkomen, verminderd met 8% als gefixeer de aftrek wegens pensioenverzekering e.d. van het gezinshoofd. Kinderbijslag en -toeslag, vakantietoeslagen, gratificaties en winst uitkeringen blijven bij de nieuwe regeling buiten beschouwing. Voor woningzoekenden geldt, in Leiden, het volgende staatje. Inkomen: minder dan f 600,pm. f 600,— tot f 800.— p.m. f 800,— tot f 1200,— pm. f 1200,— tot f 1500,— p.m. f 1500,— tot f 2100.— p.m. f2100,— of meer p.m. Woningen met een nettohuurprijs van: f 85,of minder per maand f 85,01 tot f 120,— pm. f 120.01 tot f 170,— pm. f 170,01 tot f 200.— pm. f 200,01 tot f 300,— pm. Geen inschrijving, vrije sectorwoningen Het was gisteravond weer feest voor de leden van de bejaardensociëteit „Ons Centrum" in Leiden. Even als ieder jaar werd in „Den Burcht" voor de bejaarden een feestavond georga niseerd met medewerking van Sem pre Avanti. De zaal was aanzienlijk minder vol dan anders, wat waar schijnlijk te wijten was aan de griep, die ook aan de zijde van het mu ziekgezelschap enkele slcchtoffers had gemaakt. Zo was één van de solisten, de heer G. Koolhaas door ziekte ver hinderd, evenals de dirigent, de heer K. Kukler, die door een ziekte in zijn familiekring niet kon komen. Ook de toneelgroep was niet voltallig, waar door dat onderdeel van het program ma moest vervallen en werd vervan gen door vrolijke muziek. De voorzitter van „Ons Centrum", de heer A. Piket opende de avond met een hartelijk woord van welkom in 't bijzonder tot de wethouders S. Sannes en C. J. Plena, die deze avond bijwoonden. Daarna werden de be jaarden vergast op een programma potpourries en operette-melodieën, in snel tempo en op vlotte wijze ge bracht, afgewisseld met een paar mo derne liedjes, zoals „The French Song", „Tous les gar^ons et les filles" en „de Bostella", het succesnummer, niet alleen van Johnnie en Rijk, maar sinds gisteravond ook van Lyda Spaans en Wim Brugman, twee van de solisten van Sempre Avanti. Deze twee solisten brachten ook, speciaal voor de bejaarden die vroe ger in het toenmalige Nederlands In- dië hebben gewoond, een potpourrie van Krontjong-melodieën, die enorm in de smaak viel. Na de pauze werd het programma, ondanks het feit dat door ziekte van verschillende leden van het muziek- en zanggezelschap veel moest worden gewijzigd, op de zelfde vlotte wijze voortgezet met als één van de hoogtepunten een serie liedjes uit de Jordaan. Lezing in 'Oudheden' De Middeleeuwse moskeeën van Cai ro, over dit onderwerp hield gister avond dr. W. D. van Wijngaarden een lezing in het rijksmuseum van Oudheden in Leiden. De bedoeling van deze lezing was een blik te geven op de grootste Islamietische bescha ving van Egypte gedurende de Mid- Drie weken gevangenis Met een hevige klap sloeg in het nachtelijk uur een auto, bestuurd door een 54-jarige inwoner van Al phen aan den Rijn, op de Juliana- Iaan in Voorschoten tegen een licht mast. Ondanks het feit, dat de kap van de lamp in de kruin van een boom viel, was de autobestuurder nog in staat verder te rijden. Maar op het Lammenschansplein in Leiden ging het opnieuw mis. Daar stond weer een paal in de rijstrook, die de auto bestuurder nodig had, maar ditmaal kon hij niet verder rijden. Trouwens, twee Duitsers grepen in en even later zorgde de gealarmeerde politie voor de rest. Na deze botsing vloog de auto in brand. Bij dit alles speelde de drank een rol. In hoeverre werd ter zitting van de Haagse politierechter niet geheel duidelijk. Volgens verklaringen van de kel ners in een café in Voorschoten, had de man zes glazen cognac gedronken, maar de verdediger, mr. Thoolens, zette uiteen, dat verdachte op me disch advies zenuwkalmerende ta bletten gebruikte. Deze zouden dus de toestand, waarin verdachte verkeer de, bevorderd kunnen hebben. Een kwade noot bij dit alles was, dat verdachte nog maar kort voor dit gebeuren voor een gelijk feit was ver oordeeld en nog maar net zijn rijbe wijs terug had. Dit nu was mede voor de officier van justitie aanleiding tot de eis van een maand gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid gedu rende drie jaar. Mr. Thoolens constateerde, dat de aanrijding in Voorschoten plaats had in een uitermate gevaarlijke bocht. Er kan volgens hem niet worden vastgesteld of en in hoeverre ver dachte onder de invloed van drank verkeerde. Hij vroeg daarom vrij spraak. De politierechter was het daar niet mee eens en veroordeelde tot drie we ken gevangenisstraf en 1 H jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. ADVERTENTIE SLECHTS f 1280,— FORD CORTINA 1200 aan te schaffen. AUTOMOBIELBEDRIJF G. J. H. van Tuyl f Op 53-jarige leeftijd is gisteren, na een langdurig ziekbed, overleden de heer G. J. H. van Tuyl. De heer Van Tuyl heeft zich zeer verdien stelijk gemaakt voor de voetbal sport, zijn grote hobby. Hij was KNVB-scheidsrechter en bijna dertig jaar consul van de KNVB. Ook op organisatorisch terrein stond hy zijn mannetje. Vele jaren was hij secretaris van de Scheids- rechtersgroep Leiden en Omstreken. De Afdeling Leiden van de KNVB erkende zijn grote verdiensten voor de voetbalsport door hem te benoe men tot lid van verdienste van de Afdeling. De heer Van Tuyl, wiens stoffelijk overschot zaterdag as. op Rhijnhof teraarde zal worden be steld, was ook drager van de Zilve- en KNVB-speld. deleeuwen, die men thans nog weer spiegeld ziet in de bouwwerken van Cairo, speciaal in de bedehuizen, de moskeeën en haar slanke begeleid sters de minarets. Eerst gaf dr. Van Wijngaarden een beeld van de huidige stad Cairo met haar pleinen en straten, haar muren en poorten. Cairo met zijn ruim drie miljoen inwoners, tegenwoordig de grootste stad van Afrika, werd ge sticht bij de komst van de Arabieren in Egypte kort na 640 na Chr. Het is een stad van wonderlijke tegen stellingen, van oud en nieuw, Oost en West, Islam en Christendom, vuil en schoon, waarin zich ongemeen schoon de oosterse bouwkunst der Middeleeuwen heeft weten te hand haven. In de Middeleeuwen bereikte zij een toppunt van bloei en was zij het stralende middelpunt van de Oosterse beschaving. De sultans van de verschil lende dynastieën, die toen over Egyp te regeerden, bouwden prachtige mos keeën, waarin vele tot op heden als door een wonder zijn gespaard geble ven. In de architectuur daarvan zijn veelvuldig ontleningen te vinden uit de Hellenistische en de Christelijke kunst van Syrië, als ook uit de Sas- .anidische kunst van Perzië. Geen stad van het mohammedaanse Oos- Hodenpijlprijs Het Fonds Gijsberti Hodenpyl, dat sinds 1913 beloningen toekent .aan hen, die door onderhoud, herstel of gedeeltelijke wederopbouw van reeds voor de achttiende eeuw te Delft bestaande gebouwen tot het uiterlijk schoon van Delft uit een architecto nisch oogpunt zullen bijdragen", heeft de beloning voor 1967 toegekend aan de Vereniging Hendrick de Key- ser, die deze maand het gouden be- staansjubileum vierde. De beloning werd toegekend op grond van de ge deeltelijke wederopbouw en restaura tie van de panden Markt 2 en Markt 4 te Delft. De beloning bestaaft uit een geldbedrag en een gouden penning. Kennismaking met buurkerken Op uitnodiging van het Experimen teel Kerkewerk der Leidse Hervorm de gemeente zal ds. H. v. Bilderbeek, doopsgezind predikant, hedenavond in het Jeugdgebouw aan de Breestraat in het kader van „Kennismaking met buurkerken" spreken over het doops gezinde kerkelijke leven. ten geeft zulk een blik op de ont wikkeling van de moskee als huis van de eredienst, van de negende eeuw af tot in de Turkse tijd, als Cairo. Bij de moskeeën kan men drie grondtypen onderscheiden, die chro nologisch op elkander volgen; en Cairo eigent er zich bijzonder toe deze drie grondtypen te leren ken nen, want hier staan zij naast el kaar: de zuilenhof-moskee, de kruis vormige schoolmoskee en de koepel moskee. Dr. van Wijngaarden hield met behulp van lichtbeelden een na dere beschouwing over de meest ka rakteristieke voorbeelden van elk van deze drie typen en besloot zijn voor dracht met het geven van een im pressie van de sfeer van deze stad. In verband met aanleg leiding Deel van de Lage Morsweg afgesloten In verband met de aanleg van een persleiding naar de in aanbouw zijn de Holiday Inn zal de Lage Morsweg tussen de Constantijn Huygensstraat en de afsluiting nabij de oude Rijks weg 4 met ingang van maandag 5 fe bruari tijdelijk gesloten zijn voor het verkeer, uitgezonderd fietsers en voet gangers. Dit zal ongeveer veertien da gen duren. De persleiding, die dient voor de afvoer van het rioolwater van de Ho liday Inn, wordt aangesloten op het riool van de Constantijn Huygens straat. De leiding wordt in de Lage Morsweg gelegd en met een druk van 60 atmosfeer onder de oude Rijksweg doorgeperst naar een rioolgemaaltje bij de Holiday Inn. ADVERTENTIE In kunst kent U de grote „K" Maar kent U ook de grote „C" van FORD, de Cortina 1200 1 Kijkt U maar by ons: AUTOMOBIELBEDRIJF 5

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3