LEIDSCH DAGBLAD Aanval van Yietcong op V.S.- ambassade fleXa V ermindering toerisme uit V.S. kost 50 miljoen JAMIN Harde gevechten in Saigon VIETCONG LEED ZWARE VERLIEZEN Minister Witteveen in Tweede Kamer: Overvallers bekennen nog drie berovingen Proef met Apollo 20 maart (9uc/ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 JANUARI 1968 No. 31496 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na vele uren van felle strijd zijn Amerikaanse parachutisten er vanochtend in geslaagd commandotroepen van de Vietcong uit het hart van Saigon te verdrijven, waar zij zelfs tot het ge bouw van de Amerikaanse ambassade waren doorgedrongen. Om negen uur in de ochtend (pl. tijd) kon worden vastgesteld, Idat de Vietcong, die zes uur eerder de tuin van de ambassade was binnengekomen, met achterlating van negentien doden was teruggeslagen. De guerrillastrijders drongen zelfs tot de eerste verdieping van het moderne gebouw dat pas in november j.l. in gebruik werd genomen door. Maar Amerikaanse para chutisten, die met hef schroef vliegtuigen op het dak waren ge land, slaagden erin hen te verdrijven. Aan Amerikaanse kant souden vijf soldaten zijn gesneuveld, twaalf man werden ge wond. Voor vandaag is, zowel voor Amerikanen als Zuid- jvietnamezen, een algeheel uitgaansverbod afgekondigd. De Vietcong voerde ook aanvallen uit op andere punten in Saigon, zo als het paleis van president Thioe waar in de loop van de ochtend nog werd gevochten en het radiosta tion. Dit laatste werd in brand ge schoten en geheel verwoest. De uit zendingen geschieden nu via een hulpzender. Tegen het middaguur werd weer geschoten by het Ameri kaanse hoofdkwartier in de omgeving van het vliegveld Tan Son Hoet. De wyk van Saigon, waardoor de ver bindingsweg tussen Saigon en het vliegveld loopt, was toen nog in han den van de Vietcong. De benedenverdieping van het Amerikaanse ambassadegebouw in on zag er vanochtend uit als een slagveld. De Vietcong was door vier grote gaten in de tuinmuur het ter rein binnengedrongen. Deze gaten »n ontstaan door het afvuren van raketten. Ofschoon speciale troepen van militaire politie het terrein ver dedigden, slaagden de Vietcong-com- mando's er toch in het gebouw te be reiken. Maar zij konden zich niet staande houden tegen de Amerikaan parachutisten, die in tien helikop ters op het dak van het acht verdie pingen tellende gebouw landden en zich bliksemsnel naar de lager gele gen etages begaven. De aanvallen van guerrillastrijders op belangrijke gebouwen in de Zuid- vietnamese hoofdstad was niet de enige vorm van activiteit van de Vietcong. Zes belangrijke centra in Saigon lagen vanochtend vroeg on der vijandelijk vuur van buiten de 6tad. De beschieting, die om 3 uur pl. tijd begon, duurde een uur. Gisteren heeft de Vietcong bij aan vallen op vele Zuidvietnamese steden enige honderden manschappen ver loren. By het vallen van de avond werd nog hevig gevochten in de ste den Qoei Nonh. Nha Trang, Hoi en Pleikoe. In Kontoem sneuvelden 165 Vietcongmannen, terwijl de Ameri kanen negen man verloren en 50 ge wonden moesten afvoeren. In Ban Me Thoect, dat 's nachts werd bezet-, slaagde de Zuidvietnamese troepen 150 vyanden te doden. De Zuid- vietnamezen zelf verloren twintig In Nha Trang, dat als de veiligste stad van Zuid-Vietnam geldt, slaagde Vietcong-strijdmacht ter sterkte een bataljon erin honderden ge vangenen te bevrijden. Hier sneuvel- zes Amerikanen en drie Viet congleden. Negentien Vietcongleden sneuvelden in Toeti Hoa, hoofdstad van de provincie Phoe Jen, waar het vliegveld en regeringsgebouwen ge bombardeerd werden. In Qoei Nonh wist de Vietcong, die zes man verloor tegen het vallen van de avond stand te houden tegen Zuidkoreaanse en Zuidvietnamese aanvallen. In deze stad zyn vyf Ame rikanen en drie leden van de burger bevolking om het leven gekomen. De Vietcong heeft gisteren en vandaag volgens voorlopige gegevens by de verrassingsaanvallen 1.724 man aan doden verloren, aldus een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon. De Amerikaanse verliezen werden „licht" genoemd. Tegen het einde van hedenmiddag waren er in de Zuidvietnamese hoofdstad nog vijf verzetshaarden van de Vietcong. Amerikaanse ver sterkingen met tanks zijn de stad binnengetrokken. ADVERTENTIE De meest makkelijke verf heet WEERBERICHT Later opklaringen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen overdag vanuit het westen opklaringen. Aanvankelijk krachtige tot harde zuidwestelyke wind, later krachtige tot matige westelyke wind. Iets lagere middag- temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 1 FEBRUARI Zon op: 8.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 9.52 uur; onder: 20.52 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.08 en 17.21 uur, laagwater te 1.03 en 13.23 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Maatkledingbedrijf Zeven procent loonsverhoging De organisaties van werkgevers en werknemers in het maatkleding- bedryf hebben overeenstemming be reikt over een loonsverhoging voor dit jaar in het kader van de drie jarige c.a.o., die in 1966 is afgesloten. Het akkoord houdt in, dat de lo nen van de ongeveer 2700 werk nemers in de maatkledingbedryven en veranderateliers van de confectie- detailhandel met ongeveer zeven procent worden verhoogd. De nieuwe lonen worden betaald vanaf 1 april. Op die datum wor den ook de gemeenteklasseverschil- len opgeheveh. Verder wordt op 1 april de ar- beidstyd verkort van 45 tot 43 3/4 uur per week. Gezien hetgeen tot dusver in an dere bedryfstakken is overeengeko men loonsverhogingen die in de buurt van de vier procent liggen en niet overal arbeidstijdverkorting betekent het akkoord voor het maat kledingbedrijf een „uitschieter" De werknemers in deze sector profiteren nu kennelijk van het feit, dat vorig jaar een c.a.o. voor drie jaar is af gesloten. De overeenkomst is ter goedkeuring voorgelegd aan het loon- bureau in Den Haag. De zwaarste gevechten van giste ren deden zich voor by Danang, a de Vietcong een tweevoudige aanval op de stad en de dichtby gelegen Amerikaanse basis deed. In de stad zelf kwam het tot huis-aan-huis-ge- vechten, waarby tientallen woningen afbrandden. By de aanval op het Amerikaanse hoofdkwartier nan Vietcong het vliegveld met raketten onder vuur. Zes Amerikaanse vlieg tuigen werden vernield, 37 bescha digd. Ook werd een landingsbaan on klaar gemaakt. Om en naby Danang kwamen 63 Vietcongleden om het leven, terwyl aan regeringszyde tien doden en 20 gewonden vielen. Ook de belegerde Amerikaanse ba sis Khe Sahn. ten zuiden van de ge demilitariseerde zone, werd onder raketvuur genomen, waarby het vliegveld beschadigd werd. De her stelwerkzaamheden worden in snel tempo uitgevoerd, daar de basis al leen vanuit de lucht te bereiken is- V.S. bezorgd In officiële kringen in Washington men ernstig bezorgd over de ont wikkelingen. President Johnson riep zijn voornaamste adviseurs by zich in het Witte Huis kwam een stroom van berichten binnen ove ontwikkeling van de strijd. Het Witte Huis gaf echter vannacht geen klaring meer uit nadat woordvoerder Christian de toestand gisteravond kortweg „tamelijk ernstig" had ge noemd- Men achtte het waarschyn- lyk dat president Johnson weldra verklaring zal uitgeven. Amerikaanse functionarissen zeiden dat men niet verrast was door de schendingen van het „tet"-bestand door de Vietcong maar wel door de omvang, de voorbereiding en de he vigheid van de aanvallen. Men heeft hiervoor verscheidene theorieën. Sommigen menen dat door de aan vallen moet worden voorkomen dat de Amerikanen meer versterkingen naar het belegerde Khe Sanh zenden door deze aan andere gebieden te onttrekken. Andere functionarissen menen dat juist de concentraties rond Khe Sanh een afleidingsma noeuvre zijn geweest en tenslote is er de theorie dat de aanvallen verbete ring van de Noordvietnamese-Viet- congpositie beogen in verband met mogelijke vredesonderhandelingen. (Vervolg op pag. 8.) In het midden: het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Saigon, dat door de Vietcong is aangevallen, maar later door Amerikaanse parachutisten, die op het dak landdenwerd bevrijd. (Van onze parlementaire redactie) Minister Witteveen (Financiën) verwacht niet dat de beper king van het Amerikaanse toerisme naar Europa zulke ramp zalige gevolgen zal hebben als aanvankelijk werd verwacht. Hij schat het nadelige effect voor de Nederlandse toeristenbe- drijven voor dit jaar op een bedrag van 40 tot 50 miljoen gulden. Dat is ongeveer een kwart van het bedrag dat Amerikaanse vakantiegangers in Nederland plegen uit te geven. betalingsbalans. Het overschot op de lopende rekening dat het planbureau voor dit jaar op f500 miljoen heeft berekend, zal er niet door in gevaar komen. Prof. Witteveen noemde de beper king van het toerisme naar Europa de onaangenaamste en meest ver werpelijke van de aangekondigde Amerikaanse bezuinigingsmaatrege len. „Bepaalde bedrijven kunnen hierdoor heel sterk worden getrof- zo verklaarde hy gisteravond in de Tweede Kamer, waar zijn begro ting werd behandeld. Hy verklaarde dat Nederland ern stige kritiek op de maatregel heeft uitgeoefend. Hy voegde eraan toe, dat het hem niet zou verbazen als de maatregel uiteindelyk veel soepeler zal zyn dan aanvankelyk werd ge vreesd. Ook van de andere Amerikaanse maatregelen, zoals beperking van de buitenlandse investeringen, ver wacht minister Witteveen geen ern stige gevolgen. Voor Amerikaanse investeringen in Nederland, byvoor- voorbeeld op het continentaal plat, bestaat geen groot gevaar, omdat het hier veelal financieel krachtige bedrijven betreft, die weinig moeite zullen hebben om aan financierings middelen te komen. Hy schat de ongunstige invloed daarvan voor dit jaar op f300 mil joen op de kapitaalrekening van de Vietnam op a-androng van harte aan het Ame rikaanse bezuiningsprograinma mee te werken. De minister bestreed de opvatting van de socialist Berg, de pacifist Wiebenga en de communist Bakker, dat de oorlog in Vietnam de voor naamste oorzaak is van de Ameri kaanse moeiiykheden. De heer Wie benga knoopte daar de conclusie aan vast, dat Nederland de Amerikaanse maatregelen alleen zou kunnen steu- als de bombardementen op Noord-Vietnam zouden worden ge staakt. Prof. Witteveen stelde daar tegen- 'er, dat het voor de vrye wereld m byzondere betekenis is dat de fundamentele storing van het even wicht in de Amerikaanse economie wordt weggenomen. Hy wees erop, dat het tekort op de Amerikaanse be talingsbalans voor een heel gering deel te wyten is aan de oorlog in Vietnam. Hy kwam daarmee de liberaal Joe- kes tegemoet, die er by de regering Buitenlandse hulp voor beide partijen in Nigerië De leider van de van Nigerië afge scheiden staat Biafra, luitenant-kolo nel Ojoekwoe, heeft op een perscon ferentie toegegeven dat de Biafraan- se troepen worden gesteund door Britse en Franse huurlingen. Hy ont kende evenwel dat zich onder hen de Fransman Robert Denard bevindt. Met een andere voormalige huurlin genleider uit Kongo, majoor Hoars, waren wel onderhandelingen gevoerd, maar men was het niet eens gewor den over de prys. Ojoekwoe verklaarde dat het kleine aantal buitenlanders in de Biafraanse gelederen niet kan worden vergele ken met de georganiseerde buiten landse eenheden die aan federale kant meevechten. De meeste huurlin gen in Biafra hebben volgens hem een technische opleidingsfunctie en er zyn er maar een paar die actief aan de strijd deelnemen. Aan federale kant strijden echter, aldus Ojoekwoe, o.a. Britten en Zuidafrikanen, bene vens eenheden uit Mohammedaanse en Oosteuropese landen. In oktober van dit jaar zal de IJ-tunnel in Amsterdam wor den geopend. De foto toont de zuid-ingang van de IJ-tunnel bij de Prins Hendrikkade. (Van onze Amsterdamse correspondent) Sensationele ontwikkeling in de zaak van de gewapende roofoverval op het Damrak in Amsterdam: de twee overvallers (21 en 20 jaar) van de 62-jarige chef interne dienst van C. en A., H. Schaeffers, hebben nog drie overvallen op hun geweten. De kwade genius van het tweetal was een 47-jarige Amstelvener, een oom van een van de jongens. Deze is gisteravond opnieuw aangehouden vorige week was hy reeds gearres teerd, maar omdat een rol in de overval op het Damrak niet kon worden aangetoond, werd hy enkeJe dagen later weer vry gelaten. De twee overvallers hebben bekend op 11 oktober van het vorige jaar de overval op een auto van Van Gend en Loos achter het Centraal Station in Amsterdam te hebben ge pleegd. De Amstelvener trad by deze overval op als chauffeur van de auto, waarin de overvallers de vlucht namen. De buit van deze overval was f 100.000. Een jaar eerder, op 25 november 1966, hadden z(j de overval op de kassier van de supermarkt De Hoop in Diemen gepleegd. Buit: f 113.000.- Op 5 november overvielen zy een kassier van de juwelierszaak Reveil- Ion in Amsterdam. zy wierpen de man een bus stroop over het hoofd en verdwenen met f 6.000. Dit alles is aan het licht gekomen na de aanhouding van de jongen die by de overval op het Damrak geschoten heeft en die zich uit Pa rijs heeft laten halen door hoofdin specteur M. Westerhof f. „Vader" De twee Jongens zyn tot de over vallen gebracht door de Amstelve ner. Wat precies diens rol by de overvallen is geweest, is, afgezien van de overval op de auto van Van Gend en Loos, nog niet bekend. Vast staat echter dat de Amstelve ner in het leven van de Jongens de plaats van de vader heeft ingeno men. Van beide jongens zyn de ouders enkele jaren geleden uit el kaar gegaan. Uit het onderzoek door de politie is komen vast te staan dat het drie tal zich over de omvang van de buit nooit bekommerde. Daarover lazen zij wel in de kranten. Ieder van hen stak na afloop wat geld in de zak. De rest van de buit werd gebruikt om twee flats in Zandvoort en Alphen a. d. Ryn te bekos tigen. ADVERTENTIE CülifciHui soep.die is pas lekker! ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud De Amerikanen zyn van plan op 20 maart van Kaap Kennedy met behulp van een raket van het type Saturnus-V de onbemande ruimte- cabLne Apollo-6 te lanceren. De vlucht die tien uur zal duren, is be doeld om de cabine tot een hoogte van 14.040 km te brengen. De cabine is voorzien van ee~i nieuw ontsnap pingsluik, dat men in twee of drie seconden kan openen, en een nieuw soort anti-hitte-schild. Het openen van het ontsnappingsluik van de Apollo-cabine, waarin een jaar gele den bij een brand drie ruimtevaar ders om het 'even kwamen, kostte f anderhalve minuut. Het gebruik van het nieuwe anti-hitteschild betekent een gewichtsbesparing van ongeveer 300 kg. maar het nieuwe ontsnap pingsluik en nieuwe brandveveili- gingen hebben een toename van het gewicht van de capsule veroorzaakt. ADVERTENTIE voor 93 Uit het Leidsch Dagblad van 31 Januari 1868: In 28 steden van Frankrijk wordt thans openbaar onder wijs voor meisjes in de vak ken van middelbaar onder wijs gegeven, naar het plan van den minister Duruy. Al- zoo is nu het middelbaar on- denvijs voor meisjes in Frankrijk gesticht, trots alle tegenkanting en miskenning. Bij het optreden van Mme. Soustelle in den Leidschen Schouwburg raakten hare kleederen in brand; de spoe dig aangebrachte hulp stelde het publiek echter dadelijk f gerust, en Mme. Soustelle werden verdubbelde toejui- gingen gebracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1